#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/06/2011 13:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εδώ είναι Ελλάδα, δεν είναι παίξε γέλασε....







[caption id="attachment_105269" align="alignnone" width="500" caption="Σταυροφόρος της Δύσης"][/caption]







Πρέπει να αντιδράσει ο κόσμος! Για να το κάνει αυτό χρειάζεται απλή και κατανοητή ΓΝΩΣΗ! Χειροπιαστά επιχειρήματα τα οποία:

1. θα κατανοήσει αμέσως

2. θα είναι εύκολο να τα μεταφέρει και να επιχειρηματολογήσει μόνος του χωρίς τον ΠΠ, τον Ιθαγενή, τον Προφήτη, τον Ροδινό κλπ δίπλα του

3. να πιστέψει την απλά επιχειρηματολογία.. στην καθομιλουμένη της παρέας!

Θα μπορούσα να γράφω με τεχνικούς όρους και στόμφο,, αλλά ποιος θα κατανοούσε με τα όσα λέω; ΚΑΝΕΙΣ! 
Εμείς δεν είμαστε πολιτικοί..

...
ΕΙΝΑΙ, λοιπόν,  ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΠΛΙΑΤΣΙΚΟΛΟΓΟΙ ! ΟΛΟΙ !!! ΜΑ ΟΛΟΙ !!!

Στην πρώην Αν. Γερμανία ήταν η κακή Στάζι…οι ΚΑΚΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ.

Στο Ιράκ/Αφγανιστάν οι ΚΑΚΟΙ ΤΑΛΙΜΠΑΝ.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ έκαναν τουμπέκα και τα λαμόγια τα πήραν ΟΛΑ απ όλες τις πάντες ! Το ονόμασαν αναστήλωση, εκδημοκρατισμό, Δημοκρατία, Ελευθερία, καλύτερες μέρες...

Ποιοί; Η Μιζενς η Μπόινγκ, Η Χαλιμπουρτόν, η Μονσάντο οι Τράπεζες κλπ...

Οι δε κομμουνιστές κάθισαν και την πλήρωσαν διότι ΤΟΥΣ ΕΨΗΣΑΝ ότι είναι οι κακοί και έπρεπε να τιμωρηθούν για να ξεβρωμίσει ο τόπος !! Το ίδιο και οι Ταλιμπάν, ο Κακός Σαντάμ, οι Σέρβοι κλπ ... ΛΑΟΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟΙ ήταν τρομοκράτες !! ένας προς έναν !! ! όχι μόνο τα πρόσωπα που κυβερνούσαν !!

Ρώτησαν κανέναν για το ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ; Αποφάσισαν οι κυβερνήσεις; Τα κοινοβούλια; Οι θρησκευτικοί ηγέτες μήπως;

ΟΛΑ έγιναν υπό την αιγίδα του ΟΗΕ του ΝΑΤΟ της Κίνας και της Ρωσίας (ειδικά οι δυο τελευταίοι είχαν σκελετούς στα ντουλάπια.. και μόκο -Θιβέτ/Τιέν Ανμέν, Σιβηρίες/Τσετσένοι ) και  … Όλοι στο ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ !

Τώρα τα λαμόγια βρήκαν νέο εχθρό: ΤΟΝ ΚΑΚΟΠΛΗΡΩΤΗ ΕΛΛΗΝΑ…ΤΟΝ ΤΕΜΠΕΛΗ ΚΟΡΑΚΟΖΩΗΤΟ ΕΛΛΗΝΑ ... αυτούς τους τύπους εκεί Νότια που αρμενίζουν στον ήλιο, δε δουλεύουν, δεν πεθαίνουν, ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΟΙ και πιστεύουν στο "Αγαπάτε Αλλήλους", έχουν Φιλότιμο, πιστεύουν στην Αληθινή Φιλία, είναι Γενναιόδωροι  ΑΛΛΑ... είναι ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΙ ( ΓΑΠ-ΝΧ -λαγός ;; ), είναι ΜΠΑΧΑΛΟ ( ΓΑΠ-ΝΧ λαγός;; ) κλπ κλπ κλπ… "έχουν δώσει τα Φώτα σε όλους εμάς" οι ΑΤΙΜΟΙ...!

Έτσι δουλεύει το σύστημα.. ΟΙ ΛΑΓΟΙ, τα ΜΜΕ (Δανειστών/σπεκουλαδόρων) από κοντά να φορτώνουν και να σιγοντάρουν για να πάρουν μαζί την κοινή γνώμη κατατόπου (Δανειστών ). Η λύση έρχεται αυτόματα: ΝΑ ΤΟΥΣ ΟΡΓΑΝΩΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΜΟΙΑΣΟΥΝ.

Έχουμε και τα δικά μας ΜΜΕ με τους ίδιους και ντόπιας παραγωγής λαγούς. Έκαναν το λαό να πιστέψει ότι φταίει και ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΧΟΣ. Να ΖΕΙ ΣΤΟ ΦΟΒΟ! και πρέπει να πληρώσει ( Πάγκαλος – μαζί τα φάγαμε ) ΓΑΠ-ΝΧ τα ίδια και τα ίδια, ΠΑΠΑΚι ( τιτανικός και μπάχαλο τα πάντα όλα, 15 Ιουλίου κατεβάζουμε ρολά ), Λοβέρδος ( δεν υπάρχει σάλιο, δεν λέμε την αλήθεια και καλά στο λαό ), Δαμανάκη ( εκτός ευρώ ) …κλπ κλπ.....αλλά φτάνει, θα γεμίσω τη σελίδα !…

Κατάφεραν να μας ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΕΝΟΧΕΣ για να δουλέψει ΚΑΙ το ΜΜΕ εκτός Ελλάδος ( τα λένε οι ίδιοι ! )

Οι λομπίστες.. κάνουν πολύ καλή δουλειά λοιπόν ! ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ. Έχουνε ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ όχι εμένα κι εσάς, πάντα  με το αζημίωτο ! Αυτό είναι ένα μέρος της δουλειάς τους.. η διαμόρφωση της κοινής γνώμης και ο επηρεασμός - καθοδήγηση αποφάσεων ( να το πω sic )..

Ξέρω πολύ καλά ότι ΜΕ ΝΙΩΘΕΤΕ και ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ!  ΟΛΟΙ ΟΙ ΟΡΙΣΜΟΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΘΙΝΚ ΤΑΝΚΣ ΤΩΝ ΛΟΜΠΥ ΧΑΟΥΖΕΣ !!! και οι Λαοί Λούζονται τα αποτελέσματα σιωπηλά, ΕΝΟΧΟΙ..

Όλοι οι σοβαροί λομπίστες έχουν πελάτες και στις δύο όχθες! Μην μπερδεύεστε!....

Κάψτε το πελεκούδι που έλεγε και η συγχωρεμένη η γιαγιά μου !! Με ΓΝΩΣΗ και Επιχειρήματα. Όποιος έχει απορία…(ες) εδώ είμαι !!! αλλά δε νομίζω !! χαχαχαχαχ το ΕΠΙΠΕΔΟ του ΑΝΤΙΝΕΑ είναι πολύ ΥΨΗΛΟ !!!

ΠΠ ντε φάκτο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sawas avatar
    sawas 08/06/2011 13:48:07

    Ευγε!!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ sawas 08/06/2011 14:12:32

      Ευχαριστω sawas

      ΠΠ

  2. unfair avatar
    unfair 08/06/2011 13:51:00

    Η ουσία είναι στις ερωτήσεις που πρέπει να γίνονται!!!
    εκεί γίνεται η απορύθμιση από τους "πιο ίσους" από εμάς.
    Αντί ...είμαι ένοχος; ...με απάντηση: χμ, εφόσον άφησα να γίνονται όλα αυτά δίπλα μου ...είμαι κ γω ένοχος! Μπορούμε να έχουμε την ερώτηση:
    Είναι ένοχο το παιδί μου;

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 13:52:31

    Μονο τυχαιο δεν ειναι οτι το τελευταιο 5 μηνο ολοι οι ειδικοι και φιλοι εκτος Ελλαδος , Δανειστες και μη εχουν αλλαξει ΓΝΩΜΗ για το θεμα μας πανω απο 5 φορες ο καθενας !!!
    Αυτο λεγεται "deliberate confusion"
    Δε φταινε οι κακες Αγορες μετα...., λαδι στο ψωμι τους δινουν.

    Το δε ΓΑΠ-ΝΧ και ΠΑΠΑΚι ειναι πάνσωστοι, πανδίκαιοι, πανήρωες, πανκουρασμένοι, πανέτοιμοι, πανΠρασινοι, παναδικημενοι... ολα τα παν-

    Ειχα γραψει πριν 2 μηνες οτι η τατκτικη ειναι " να ερθουμε να παρακαλεσουμε να μας σωσουν "... εκει το πηγαν... δεν εκατσε ομως ! μεχρι και χτες εντος ΠΑΣΟΚ τους εψηναν ολους!! χαχαχα να τους σωσουν. Δεν εχουν ορια.

    Η μουτζα ειναι υγεια ! το μπινελικι επισης ! Ειναι Δημοκρατια.

    Η τεχνιτη κριση και η επιβαλλομενη ΑΓΩΝΙΑ και ΕΝΟΧΗ ειναι κακουργηματικα αδικηματα, οπως ο ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ με σκοπο το ωφελος.

    Ο Σοιμπλες και ο Γιουνκερ ( πολυ καλοι φιλοι μου και οι δυο ! ) εχουν παρει εντολες και εχουν κολλησει στην Ελληνικη Δημοκρατια, αυτη του Συνταγματος και του Διαδικτυου !!

    οκ θα παρουν τον ΟΤΕ για 400 αντι για 1.4Δις... θα εχουν ολες τις επικοινωνιες ( πολιτων/στρατου/πολιτικων/αστυνομιας στον ελεγχο τους...! ποια η πραγματικη αξια αυτης της αγορας?? εχει μετρησει καποιος? οταν πχ ενα στρατοπεδο της παραμεθωριου καλει την ταξιαρχια... ποιος ακουει??
    Φυγαμε τον ανεπισημο "ακουστη" τοι Μιζοφορακο και φεραμε τον επίσημο !
    Αυτο ως ΕΝΑ παραδειγμα.

    ΠΠ

  4. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 08/06/2011 13:54:11

    Είναι ακριβώς όπως το γράφει ο ΠΠ.Ασελγούν με μακιαβελικό σχέδιο εις βάρος της χώρας και των κατοίκων της προσπαθώντας να μετατρέψουν τον Έλληνα πολίτη σε άβουλο ον μην μπορώντας ν΄αντιδράσει.Με μαεστρικό και ύπουλο τρόπο προσπαθούν να δημιουργήσουν ενοχές στο κόσμο.Ντροπή και αίσχος μαζί....

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Komis Montechristo 08/06/2011 14:21:01

      Komi μου,
      η ευελιξια κινησεων και η μαεστρια αντιδρασεων ειναι στο DNA των Ελληνων!...
      δε θα ξεφυγει κανεις !
      Υπαρχει και το Ιδιωνυμο... ( ο Ιεροφαντης θα μας εξηγησει ! )
      σύσταση και η συμμορία
      η υπαίτιος μέθη ( αρχισαν με τον Ηλιο... )
      η συμμετοχή σε αυτοκτονία ( αυτοκολλητο )
      η συμπλοκή ( αυτοκολλητο )
      η ασέλγεια μεταξύ συγγενών ( κολλαει δεν κολλαει αχχαχαχα )

      ΠΠ

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 14:03:50

    Η Πολιτικη και Οικονομικη Σχιζοφρενεια δεν χωρανε στην Ελλαδα.
    Οι εκβιασμοι της Δαμανακη μονο τυχαιοι δεν ηταν !
    της ειπαν να στειλει ενα μηνυμα στην ΕΕ... οχι σ εμας !!!
    γ αυτο την επομενη η Ξυνη η Ακτινσον του ΔΝΤ, μας εφερε τις δηλωσεις της Μιριαμ ως παραδειγμα !!

    Οταν οι Γερμανοι θα περασουν Νομο σκληρης δημοσιονομικης πολιτικης ( δομημενο δανεισμο στο 0.35% του ΑΕΠ.... σ εμας τι θα πουν??

    Δεν ξεχνω και μην ξεχνατε τις δηλωσεις περι Αλλαγης Συνταγματος σε σχεση με περιορισμο-στοχο του ελλειμματος !!!!! ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ !
    "τοσο θα δανειζεσαι ως κρατος, τοσο ελλειμμα θα εχεις ( αυθαιρετα! γιατι 3% και οχι 4% ή 2.5% ?? εξηγησε κανεις? ), και μετα οι Πολιτες.. τοσα θα παιρνετε καθε μηνα απ τις Τραπεζες...να βοηθησουμε την Πατριδα....."

    ΠΠ awake

    • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
      Δημήτριος Κοκκαλάκης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 15:36:04

      Η πρόταση γιά συνταγματική πρόβλεψη γιά ισοσκελισμένο προϋπολογισμό έχει κύριο εκπρόσωπο την κα. Μπακογιάννη.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 08/06/2011 16:42:28

        μιλαει απταιστα γερμανικα ! και ο μπαμπας ! κσου κσου κσου

        ΠΠ

  6. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 08/06/2011 14:04:07

    Kείμενο απο καρδιά βγαλμένο.
    Ευχαριστούμε ΠΠ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 08/06/2011 14:14:58

      να σαι καλα Κωστα μου.

      ΠΠ

  7. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 08/06/2011 14:26:19

    πολύ καλή ανακεφαλαίωση, με συγκεκριμένο συμπέρασμα, ΠΠ, και εντελώς διαφορετική από τη χαοτική συνωμοσιολογία που συναντάμε συνήθως. Απορώ πως είχες την ψυχραιμία να τα γράψεις....

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Νίκος Παπαδημητρίου 08/06/2011 16:43:45

      ολοι ειμαστε ψυχραιμοι... τουλαχιστον κυλα αιμα στις φλεβες μας και οχι
      πρασινη σταχτη.
      σ ευχαριστω.

      ΠΠ

  8. ierofantis avatar
    ierofantis 08/06/2011 14:43:36

    Πυροβόλα τους Π-Π.

    Στο ψαχνό.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 08/06/2011 15:14:31

      ελα ιδιωνυμε...
      νωρις νωρις σημερα !

      ΠΠ

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 18:10:14

        Κι εγώ εδώ. Ωραίος ΠΠ!

  9. KillTheKing avatar
    KillTheKing 08/06/2011 14:53:49

    ΔΙΛΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ.
    Επειδή από διλλήματα στις μέρες μας, δόξα τω θεό, μια χαρά πάμε, για μένα το ειλικρινές δίλλημα είναι αυτό μεταξύ της ηθικής και της πραγματικότητας. Μιας πραγματικότητας που εκφράζεται στα πλαίσια της καθιέρωσης των πραγμάτων. Μιας συστημικής πραγματικότητας. Μιας πραγματικότητας οικονομικής, πολιτικής, κομματικής, κοινωνικής και εν τέλει αξιακής, ως καθοδηγητικός παράγοντας στη ζωή του συγχρόνου ανθρώπου. Εν δυνάμει μεταβλητή, αλλά ριζωμένη σε τέτοια οριζόντια απόσταση, που μετατρέπει τη διαδικασία αυτής της μεταβολής από αποκαρδιωτική έως… επικίνδυνη.
    Αναφορικά λοιπόν με την κρίση στην Ελλάδα και τα διλλήματα που αυτή παράγει σε όλους μας, θεωρώ ότι ο καθένας μας βαθιά μέσα του γνωρίζει ποια είναι η αλήθεια. Και η αλήθεια αντικειμενικά δεν μπορεί παρά να εκφράζεται από το ηθικά ορθό. Ως αυτό δηλαδή που ωφελεί το σύνολο και όχι μια ομάδα ανθρώπων . Πιο συγκεκριμένα, στη περίπτωσή μας η συντριπτική πλειοψηφία των ελλήνων θεωρεί ότι το χρέος της Ελλάδας απέναντι στους δανειστές δεν υφίσταται. Ότι είναι προϊόν απάτης. Ακόμα και αυτοί που το αποδέχονται, αρά και τις συνέπειες του , ουσιαστικά αποδέχονται αυτήν τη συστημική πραγματικότητα και όχι αυτό καθ’ αυτό το χρέος. Γνωρίζουν ότι όλος αυτός ο μηχανισμός που ονομάζεται διεθνής αγορές, χρηματοπιστωτικό σύστημα, heads funds ή όπως αλλιώς τέλος πάντων, βασίζεται σε οικονομικά τερτίπια, παραποιήσεις στοιχείων, εκμετάλλευση νομικών παραθύρων και διάφορες άλλες κερδοσκοπικές λοβιτούρες. Μπορεί λόγω πολυπλοκότητας της επιστήμης των οικονομικών να μην κατανοούν τον τρόπο που συντελούνται όλα αυτά, αλλά το γνωρίζουν. Όπως γνωρίζουν και την ανάγκη ύπαρξης διεφθαρμένων πολιτικών για την εφαρμογή αυτού του μηχανισμού. Το αποδέχονται όμως ως πραγματικότητα.
    Στην κατάσταση λοιπόν που έχει περιέλθει σήμερα η χώρα, η οποία βάλλετε από τις διεθνής αγορές με τη συνεργασία αυτού του αδίστακτου διεθνιστή που κυβερνά παρανόμως, ο λαός έχει ξεχυθεί με μια φαινομενική ομοθυμία στις πλατείες και στους δρόμους. Αγανακτεί, διαμαρτύρεται, φωνάζει, αλλά δεν ξέρει που θα φτάσει η κατάσταση. Πολλά ακούγονται, πολλά λέγονται. Απόψεις, προτάσεις, γνώμες. Μέχρι αυτή τη στιγμή όμως κανείς - από τον απλό κόσμο, μέχρι τους πιο ειδικούς - δεν είναι απόλυτα σίγουρος για το ποια θα είναι η επόμενη μέρα. Τα κόμματα και τα πολιτικά πρόσωπα δεν εκφράζουν τον κόσμο. Η κλεψύδρα όμως έχει γυρίσει και εδώ και 20 μήνες η άμμος αδειάζει και ο χρόνος τελειώνει. Πολύ σύντομα θα βρεθεί αντιμέτωπος με το πραγματικό δίλλημα. Όχι αυτό που θα του βάλει το πολιτικό σύστημα. Αλλά με αυτό που θα του θέσει η συνείδηση του. Όποιος θελήσει να δει κατάματα την αλήθεια θα αναγκαστεί να επιλέξει τον δρόμο της ηθικής. Να στείλει στο διάολο χρέη, μνημόνια, ΔΝΤ, εταίρους, δανειστές, επιδιώκοντας ταυτόχρονα την παραδειγματική τιμωρία των εντός των τειχών εχθρών. Να αποκηρύξει ένα πολιτικό σύστημα που για χρόνια έθρεφε και να αποτινάξει από πάνω του τις συσσωρευμένες παθογένειες δεκαετιών κάνοντας το μετέωρο βήμα προς την πραγματική ελευθερία. Μετέωρο γιατί θα (πρέπει να) ξέρει ότι θα βρει μπροστά του ένα τέρας όχι απλά πρόθυμο τον κατασπαράξει, αλλά υποχρεωμένο να τον τσακίσει. Με κάθε μέσο και μέχρι τελικής πτώσης.
    Διαφορετικά θα πρέπει να στοιχηθεί πίσω από τη λύση που το ίδιο το σύστημα του έχει προετοιμάσει - μεθοδευμένα ή όχι μικρή σημασία έχει. Τη λύση που θα τον βγάλει μεν από το αδιέξοδο που έχει περιέλθει, αλλά που δεν θα αποκλίνει από τη συστημική πραγματικότητα. Την αντί-μνημονιακή πολιτική έκφραση της… επαναδιαπραγμάτευσης του μνημονίου.
    Τη λύση του «μη χείρον βέλτιστον».
    TheKing

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ KillTheKing 08/06/2011 16:40:08

      This is ΠΟΡΤΑ !

      ΠΠ

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 15:38:26

    Βόλφγκανφκ Σόιμπλε,
    “ανταλλαγή των ελληνικών ομολόγων που έχουν ιδιώτες επενδυτές με νέα ομόλογα επταετούς διάρκειας”
    ΕΚΤ
    “η συμμετοχή των ιδιωτών πρέπει να γίνει – σε εθελοντική βάση – με την επαναγορά των ομολόγων στη λήξη τους (rollover)”
    ………να αποφευχθεί να χαρακτηριστεί η συμμετοχή των επενδυτών ως χρεοκοπία της Ελλάδας και να προκληθεί η πληρωμή των ασφαλίστρων κινδύνου (credit default swaps, cds) που έχουν εκδώσει οι τράπεζες”

    δλδ ο Σοιμπλες μας λεει ...βοηθαω Ελλαδα και ολοι μαζι...., ενω απ την πισω θελει credit event να πληρωθουν τα CDS’s !!!
    και τον βγαζει στο κλαρι ΠΟΙΟΣ ?? ο Τρισε !!!!

    εεε ρε Διστομο που σας χρειαζεται !! ειμαστε ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΣ???
    καποιοι χαρηκαν και διαφημιζαν την τουμπα Σοιμπλε περι στηριξης της Ελλαδος !

    παρτε να χετε χαχολοι !!!

    ΠΠ

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 15:39:54

    κ εσυ μια χαρα τα λες !!
    ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ

    ΠΠ

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 15:45:38

    Εχω μια ερωτηση.
    Εχουμε Microsoft, General Electric, Wall MArt με τζιρους σχεδον Τρις.

    Εαν παει ενας απ αυτους να Δανειστει 110+100=210Δις Ευρω θα του τα δωσουν?
    Ας βαλει εγγυηση, μελλοντικα εσοδα, μετοχες, good will, να πουλησει το brand name…!! ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ ????
    ΟΧΙ !!!
    Εμας γιατι μας δινουν 210δις ?
    Οι ιδιοι δεν μας αποκαλουν λαμογια, κλεφτες, φοροφυγαδες, τεμπεληδες, αραχτους, διεφθαρμενους, ανοργνωτους κλπ κλπ….

    Forbes kai Guniess World Record #1 ειμαστε. Ως ο οποιο αναξιοπιστος και Εναλαμβανομενα κ Παρακαλετά Δανειζομενος του κοσμου ολων των εποχων. Μια κατηγορια μονοι μας χωρις αντιπαλο !

    Καλα δεν αναρωτιεται κανεις? Δε προβληματιζεται? Τι θελει?? Phd?

    και καλα το πιο πανω… ο Δανειστης των 210Δις, σου βαζει κει Μνημονια Ι&ΙΙ και σε στεγνωνει οικονομικα !! χαχαχαχαχα το ακρων αοτον του ασφαλους Δανειου δλδ !!!

    Οποιος απαντησει.. θελουν να παρουν τη Γη και την Περιουσια, εχει ΕΝ ΜΕΡΕΙ δικιο..50%. το αλλο 50% που ειναι???

    ΠΠ

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 20:11:16

      ...μα πως αλλιώς θα παίρναν τον ΟΤΕ με 400 μυρια;

      Απαξιώνεις
      Ψωνίζεις από το πανέρι

  13. Orestios avatar
    Orestios 08/06/2011 16:02:45

    Λαμί, προφανώς αγνοείς την κατανομή Παρέτο

  14. Orestios avatar
    Orestios 08/06/2011 16:05:54

    ΠΠ
    ο χειμαρώδης λόγος σου και τα συμπυκνωμένα νοήματα που εμπεριέχει
    είναι χαστούκια στην μαλθακότητα του Έλληνα.
    Χαστούκια όμως αφύπνησεις και όχι υποδούλωσης, όπως χρησιμοποιεί η Κυβέρνηση του Ανθέλληνα Παπανδρέου.
    Το έγκλημα κατά της Ελλάδας που ξεκίνησε με την άνοδό του στην εξουσία θα σταματήσει και θα σταματήσει ξαφνικά και θεαματικά.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Orestios 08/06/2011 16:20:21

      Συμφωνώ απολύτως για τα συμπυκνωμένα νοήματα...

      ΠΠ ο εβαπορέ...

      Κατά τα υπόλοιπα συμφωνώ απολύτως..

  15. Orestios avatar
    Orestios 08/06/2011 16:34:37

    Πλεονάζεις.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Orestios 08/06/2011 17:06:08

      έχεις δίκιο...
      ξανασυμφωνώ απολύτως για άλλη μια φορά...

      ευχαριστώ για την επισήμανση...

  16. Orestios avatar
    Orestios 08/06/2011 16:37:18

    h++p://tinyurl.com/3b87xvz

  17. Orestios avatar
    Orestios 08/06/2011 16:41:12

    Αυτό όμως θα το καταλάβεις καλύτερα
    h++p://tinyurl.com/4y5u2em

    Ο Παρέτο ήταν γνωστός φασίστας

  18. Orestios avatar
    Orestios 08/06/2011 17:13:48

    ΠΠ
    Ολόφρεσκο από TWITTER: Hearing two banks have just launched shadow Drachma futures "when issueds"

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 08/06/2011 17:16:48

      χαχαχααα
      σε πρασινο χρωμα !!???? τι τραβανε και οι επενδυτες !!
      παλι καλα που δεν ηταν "μνα"

      ΠΠ

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 17:22:50

        ΠΠ,
        Εύγε για το άρθρο..("συμπυκνωμένος" όπως πάντα, ή "συμπιεσμένος")

        Απο εδώ και πέρα θα σε αποκαλώ ΝΝ (ΝΟΥΝΟΥ) ή ΖF (zipped file)...

        • Orestios avatar
          Orestios @ Φακ Κωστας 08/06/2011 17:50:42

          Και combact μπορείς να τον λες

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 08/06/2011 20:14:30

            επεσα σε βαφτισια???
            αξιος αξιος αχαχαχ

            ΠΠ

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 20:34:15

    Πανω απο 51% η συμμετοχη των ξενων στο Ελληνικο Χρηματιστηριο !!!!
    Αγορασαν στα 1200 κατι !! πανω απ το μισο στις Ελληνικες εισηγμενες !!
    Πότε θα πουλησουν???

    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ ! Αντωνη μ ακους??

    τελικα η ΝΔ συμφωνει με τα 400εκ για το 10% του ΟΤΕ ( 8/κομματι ) ??
    στα 28/κομματι το ΠΑΣΟΚ ειχε κανει επανασταση !!

    ΠΠ

  20. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 20:36:19

    Με την Ελλάδα να βρίσκεται διαρκώς στο επίκεντρο, ορισμένες κυβερνήσεις της ΕΕ, συμπεριλαμβανομένων Γερμανίας και Γαλλίας, διευκολύνονται ώστε να μένουν στα "κρυφά" τα δημοσιονομικά τους που κατά την Handelsblatt, δεν είναι καλύτερα από τα δικά μας.

    "Μπορείς να κρυφτείς!!!!!!!!!!!! εύκολα πίσω από το τεράστιο ελληνικό χρέος", επισημαίνει η γερμανική οικονομική εφημερίδα Handelsblatt, επισημαίνοντας πως είναι αρκετές οι χώρες που δεν τα πάνε και πολύ καλύτερα στα δημοσιονομικά τους από την Ελλάδα ή την Πορτογαλία.

    ΠΠ

  21. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 08/06/2011 20:38:34

    ΩΡΑΙΟΣ!

    Εμάς μας έβγαλαν τα ρούχα και ξαφνιαστήκαμε!

    Ενώ τελικά είναι σαν πάρτυ σε πισίνα: αν τα βγάζαμε μόνοι μας πρώτοι πρώτοι, οι άλλοι θα ήταν οι δειλοί και οι ξενέρωτοι.

    Άντε, λίγο αντίστροφη ψυχολογία θέλει και θα γελάσουμε πολύ....

  22. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 21:08:08

    Λουξεμβούργο
    του φιλου μου
    ΑΕΠ 60δις,
    ΧΡΕΟΣ = 2 Τρις ! 4.636%/ΑΕΠ
    ΝΑ ΟΥΡΛΙΑΞΩ ΤΩΡΑ Η ΑΡΓΟΤΕΡΑ ??? ΜΑΜΩ ΤΟ ΓΙΟΥΝΚΕΡ ΜΕΣΑ??

    ΠΠ

  23. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 21:24:13

    Ακουμε για ανταλλαγη ομολογων, συμμετοχη ιδιωτων ( 08/06/2011 στις 3:38 pm )
    διαφορετικς αποψεις ΕΚΤ και Σοιμπλε !....
    Αυτο το πρωι !
    Τωρα ( απογευμα Αμερικης )... η ΕΚΤ το συζηταει ! τι δλδ.. η ΕΚΤ συζηταει τη λυση Σοιμπλε, την οποια δεν ηθελε το πρωι με καλο επιχειρημα !
    ( θα θεωρηθει credit event και θα πουληθουν τα CDS !! )

    - Ποιος αποφασιζει τι ειναι και τι δεν ειναι Credit Event ??
    ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ οτι αποφασιζει Ο Διεθνής Οργανισμός Ανταλλαγών και Παραγώγων (International Swaps and Derivatives Association)
    h**p://www2.isda.org/about-isda/board-of-directors/
    -Morgan Stanley, Jp Morgan, Deutche Bank, Goldnman Sachs.... ολα τα καλα παιδια ειναι στο ΔΣ !!!

    Εδω δεν κουραζομαι !!!! ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ !!!... αυτοι λοιπν θα αποφασισουν ΤΙ ΕΙΝΑΙ CREDIT EVENT !
    δλδ ποια λυση θα ειναι Επισημη και ποια Λυση Ανεπισημη ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ

    ΠΠ

  24. Λίζα Αλεξίου avatar
    Λίζα Αλεξίου 08/06/2011 21:35:50

    Όσο οι άνθρωποι δέχονται τα σκουπίδια που τους προσφέρουν, θα υπάρχουν και κάποιοι που θα κερδίζουν από την παραγωγή τους.
    Dick Cavett

    Για άλλη μία φορά ΠΠ μιλάς σε απλά ξεκάθαρα Ελληνικά,σ'ευχαριστούμε

  25. Γιάννης Μ avatar
    Γιάννης Μ 09/06/2011 16:23:46

    Στην φωτογραφία ο ΓΑΠ μου θυμίζει έντονα τον Τζων Κλής στους Μόντυ Παϊθονς . Κι ο ρόλος εκείνους του κωμικού , αν και φτιαγμένος εδώ και χρόνια τώρα , έρχεται κουστούμι σε έναν σαν τον ΓΑΠ . μας τραβάει άραγε όλους και στην ίδια μοίρα ; Τόσο προφητικό το έργο ή εμπνευσμένο και από άλλους ...βλάκες του είδους ;

    • Νίκος Παπαδημητρίου avatar
      Νίκος Παπαδημητρίου @ Γιάννης Μ 09/06/2011 17:15:46

      είχα κι εγώ παρόμοια απορία, η οποία λύθηκε. Όταν δημιουργήθηκε η παρέα των Πάυθον, η Βρετανία είχε ήδη 2-3 δεκαετίες συνεχώς κυβέρνηση Εργατικών, με απίστευτο κρατισμό κλπ.

      Αυτό επίσης εξηγεί το πόσο λυσσαλέα τους την έπεσε μετά η Θάτσερ. Άσχετα που δεν την πάω μία.