#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/03/2011 10:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εδώ δεν μπορούν να μειώσουν το έλλειμμα, το χρέος θα μειώσουν;



Εδώ και περισσότερους από 18 μήνες η κυβέρνηση συγκρούεται με τη Νέα Δημοκρατία κατηγορώντας την για το τεράστιο έλλειμμα που άφησε η κυβέρνηση Καραμανλή. Οπού βρεθεί κι όπου σταθεί λέει τη γνωστή ιστορία για το έλλειμμα που από 3%, πήγε προεκλογικά στο 7%-8% για να βρεθεί μετά την απογραφή του ΠΑΣΟΚ, κοντά στο 14%. Τεράστιο φυσικά έλλειμμα που θέλει μεγάλη προσπάθεια για να μειωθεί.

Ας υποθέσουμε ότι είχε δίκιο το ΠΑΣΟΚ και κάποιοι στην προηγούμενη κυβέρνηση δεν ήξεραν τι πάει να πει οικονομία.

Η σημερινή κυβέρνηση λοιπόν, υπέγραψε ένα Μνημόνιο κι επέβαλε σκληρότατα μέτρα προκειμένου να πιάσει ένα στόχο για μείωση του ελλείμματος κάτω από το 8% το 2010 και κάτω από το 3% στην τριετία. Έκοψε μισθούς και συντάξεις, αφαίρεσε δώρα, έκοψε όλα τα έργα, έδιωξε δια της πλαγίας χιλιάδες εργαζόμενους, επέβαλε απίστευτους φόρους και κυρίως έκανε τις απανωτές αυξήσεις του ΦΠΑ και των καυσίμων. Υπέρτατος στόχος, όπως έλεγε, η μείωση του ελλείμματος σύμφωνα με το στόχο. Ο στόχος χάθηκε αρχικά και αναθεωρήθηκε στο 9,4%. Το αποδέχθηκαν οι τροικάνοι και περίμεναν να το κάνει η κυβέρνηση. Ίσως ο μοναδικός στόχος που όλοι έβαζαν πλάτη για να επιτευχθεί.

Ωστόσο, οι πληροφορίες λένε ότι το έλλειμμα του 2010 θα κλείσει πάνω από 10%, ίσως και κοντά στο 10,5% καθώς δεν έχουν συμπεριληφθεί μέχρι τώρα τα χρέη περισσοτέρων από 400 φορέων του Δημοσίου.

Τι σημαίνει αυτό; Ότι εκτροχιάζεται πλήρως ο στόχος για μείωση του ελλείμματος στο τέλος του Μνημονίου κάτω από το 3%. Αυτό είναι αδύνατο με βάση τα σημερινά δεδομένα και με την υπενθύμιση ότι τα έσοδα βουλιάζουν μήνα το μήνα.

Επομένως, που είναι το πλεόνασμα που θα βγάζαμε ώστε να αποπληρώνουμε τα χρέη μας; Το ένα μέγεθος επιδεινώνει το άλλο με αποτέλεσμα αντί να βγαίνουμε, βουλιάζουμε ακόμη περισσότερο στα… σκ..ά του κ. Στρος Καν.

Τα τεράστια αυτά ελλείμματα για πέρυσι δεν έχουν σχέση με τη ΝΔ, πρόκειται για έξοδα της σημερινής κυβέρνησης, για ΕΛΛΕΙΜΜΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ, άρα δεν μπορεί να επικαλεστεί κάτι τέτοιο.

Επομένως, μπαίνει στο 2011 με ένα έλλειμμα που θα είναι πολύ μεγάλο αν αναλογιστεί κανείς ότι έχουν γίνει και τόσες περικοπές. Είναι χαρακτηριστικό ότι τα ληξιπρόθεσμα χρέη του Δημοσίου έχουν φτάσει τα 5,35 δις με το 1 δις να είναι χρέη του 2010 που δεν έχουν ενσωματωθεί στο έλλειμμα.

Σε σχέση με το στόχο, λοιπόν, είναι έξω 2 ποσοστιαίες μονάδες, δηλαδή περί τα 4,5 δις ευρώ. Που θα τα βρει αυτά αν όχι με νέα μέτρα άμεσης ενίσχυσης των εσόδων, δηλαδή με νέα βάρη στον ελληνικό λαό;

Ένα ακόμη μέγεθος της οικονομίας έρχεται να επιβεβαιώσει ότι δεν είναι ο γιαλός στραβός, εμείς στραβά αρμενίζουμε έχοντας ως μπούσουλα το Μνημόνιο. Η αποτυχία της οικονομικής πολιτικής της κυβέρνησης είναι γεγονός και με τη βούλα. Το μόνο που μένει είναι να το δει η κυβέρνηση, να ζητήσει συγγνώμη και να πάνε στο σπίτι τους όσοι στήριζαν και στηρίζουν με τόσο πάθος το Μνημόνιο.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σταύρος avatar
    Σταύρος 18/03/2011 10:41:22

    ΠΟΥ, ΠΩΣ και ΠΟΣΑ;
    Τί έχει να απαντήσει το "γλυκό κοτσύφι";!

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/03/2011 11:04:53

    Βαζω Γυψο ανεβαζω 40δις...το Χρεος σε ενα χρονο.
    Επιμηκυνω Γυψο, ανεβαζω 50Δις συν τοκοι 16 σουμα 66Δις...
    Γυψος = Μειωση ΑΕΠ 4.5% το 2010 και 3% το 2011 ( Προβοπουλος οχι εγω!)= 7.5%. 300Δις *7.5%= 22.5 Δις !!! μεχρι τελος 2011 προβλεψη !
    Γυψος = ανεργια = μειον δλδ ΦΜΥ, μειον αγοραστικη δυναμη, συν φοβος!! συν πληθωρισμο 5%, συν αυξησεις.... μειον μαγαζια/επιχειρησεις *( μειον ΦΠΑ, φοροι, δημ τελη, δεκο )

    εμενα οι πραξεις μου βγαζουν κουβα απυθμενο. εσας??

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/03/2011 11:17:18

      *Στο 14,2% ανήλθε στο τέταρτο τρίμηνο του 2010 η ανεργία από 12,4% στο τρίτο τρίμηνο και 10,3% στο τέταρτο τρίμηνο του 2009, σύμφωνα με τα στοιχεία που ανακοίνωσε την Πέμπτη η Ελληνική Στατιστική Αρχή.

      *Κάθετη πτώση κατά 33,5% σημείωσε η παραγωγή στις κατασκευές στη χώρα το τελευταίο τρίμηνο πέρυσι. Ειδικότερα, όπως ανακοίνωσε η Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ), ο δείκτης παραγωγής στις κατασκευές το δ΄ τρίμηνο 2010, σε σύγκριση με τον αντίστοιχο δείκτη του δ΄ τριμήνου 2009, παρουσίασε μείωση 33,5% έναντι μείωσης 21,6% που σημειώθηκε κατά την αντίστοιχη σύγκριση του 2009 προς το 2008.

      *Κάμψη 50% καταγράφουν οι πωλήσεις του κλάδου της μαζικής εστίασης από την αρχή του τρέχοντος έτους όπως ανέφερε σε δημοσιογράφους ο πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδία Εστιατορικών και Συναφών Επαγγελμάτων (ΠΟΕΣΕ).

      ΠΠ

  3. zame avatar
    zame 18/03/2011 11:21:32

    Αποδείχτηκε πως Πιο ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΙ δεν υπάρχουν στο κόσμο οολο..
    ευστοχη η ατακα του Προεδρου της ΝΔ.
    «Δεν βλέπετε το πρόβλημα, επειδή το πρόβλημα είστε εσείς»,
    ΑΠΟΛΥΤΑ & ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ.
    το καλυτερο το ακουσα τυχαια σε ενα ρεπορταζ σε λαικη αγορα..οπου απαντοντας μια νοικοκυρα σε ερωτηση σχετικη με την οικονομια..
    ΑΠΑΝΤΑ: μια νοικοκυρα να βαζανε..καλυτερο κουμαντο & αποτελεσμα θα εφερνε..
    ΑΛΛΑ και αυτο το (Οπού βρεθεί κι όπου σταθεί λέει τη γνωστή ιστορία για το έλλειμμα & για ολα τα δεινα που εφερε στην χωρα η ΝΔ..& αυτοι κανουν ΤΙΤΑΝΙΕΣ προσπαθειες να σωσουν την χωρα) ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΚΟΥΡΑΣΗ..& προκαλει & σπερνει (στην καλυτερη περιπτωση διχονια).. και σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΥΝΕΝΕΣΗΣ.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/03/2011 11:23:11

    Ειπε το ΔΝΤ :
    "" το ΔΝΤ σε έκθεσή του για την τρίτη αξιολόγηση της πορείας εφαρμογής του ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ, που ανακοινώθηκε χθες, μας ενημερώνει ότι για το νέο πακέτο μέτρων αξίας τουλάχιστον 22 δισ. ευρώ ότι «οι ελληνικές αρχές έχουν ήδη αριθμητικούς στόχους στο μυαλό τους σε συγκεκριμένα πεδία, για παράδειγμα η εξοικονόμηση 2% του ΑΕΠ (5 δις ευρώ περίπου) από το κόστος μισθοδοσίας και πάνω από 1% του ΑΕΠ (2,5 δις ευρώ περίπου) από τις μεταρρυθμίσεις στις κρατικές εταιρείες». ""
    ......""τα μέτρα που θα πρέπει να ληφθούν από την ελληνική κυβέρνηση, αρχής γενομένης από το τρέχον έτος, προκειμένου να καλυφθεί και η απόκλιση του προϋπολογισμού 2011, που ανέρχεται σε 1,7 δις ευρώ.......""

    ΠΠ

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/03/2011 11:47:17

    Ποσο κανει ενα αυγο??? σε ευρω/δρχ σημερα????

    ΠΠ

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/03/2011 11:57:45

    Οι Δανειστες..φρεσκιοι και παλιοι( Γαλλο-Γερμανο Τραπεζες ), με την υπογραφη της οποιασδηποτε συμφωνιας-κειμενο-αποφαση, τι καταφερνουν??
    Μονο με την υπογραφη! ???
    Να μειωθει το ρισκο τους και το exposure λογιστικα αλλα και πρακτικα απο τα ασφαλιστρα. Νομιζεις τους νοιαζει τι θα κανει η Ελλαδα και το ΓΑΠ σε 3 χρονια?? η αν εμεις εχουμε πεθανει?? μεχρι τοτε το υπολογισμενο ρισκο θα εxει μετατεθει αλλου.
    Δεν τα λενε επειδη βγαινουν τα νουμερα!! καθε μερα πραξεις κανω !! χαχα τα λενε και τα υπογραφουν για να μοιρασουν τα κειμενα στους πιστωτες τους και τα χαρτοφυλακια μας και να κερδισουν χρονο και χρημα μεσοπροθεσμα.

    Αυριο ειναι μια αλλη μερα. Μη μασας σε τπτ… κουρτινα μηδεν-0.

    ΠΠ

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/03/2011 11:59:07

    Κανείς δεν τολμάει να παραδεχτεί ότι πληρωνόμαστε, βασικά για να σφραγίζουμε χαρτιά ο ένας του άλλου. Το μόνο που έχει αλλάξει είναι ότι δεν αυξάνουμε (πολύ) τον δανεισμό και ξεπουλάμε ότι ξεπουλιέται. Κάθε μέρα που περνάει, το τρένο χάνεται...

  8. thanasis avatar