03/03/2011 11:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εγώ δεν πάω Μέγαρο



Η πρόεδρος της Δημοκρατικής Συμμαχίας τόνισε από την Θεσσαλονίκη πως το κόμμα του Αντώνη Σαμαρά δεν έχει καμία σχέση με αυτό που υπηρέτησε η ίδια.

Να που μπορεί να πει και κάτι σωστό. Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Αν το καταλάβαιναν αυτό και όλοι όσοι μετακόμισαν με τον Σαμαρά στο νέο κτίριο της Συγγρού, η ΝΔ δεν θα αντιμετώπιζε απολύτως κανένα πρόβλημα.

Με την ευκαιρία, όλοι εκείνοι που εμφανίζονται με τον Σαμαρά στην τηλεόραση, όπως χθες στο νοσοκομείο με τους τραυματίες τους διαλέγει κανένας, ή αυτοεπιλέγονται; Να μας τον πούνε για να του στείλουμε το λογαριασμό για τα χάπια που παίρνουν μερικοί όταν τους βλέπουν

[caption id="attachment_88776" align="alignnone" width="600" caption="Τι κάνουν οι λαθρομετανάστριες για να βρουν δουλειά"][/caption]

Έχεις αποκρύψει 123 ευρώ ΦΠΑ και έχεις 14.917 ευρώ ληξιπρόθεσμες οφειλές. Με τα νέα δεδομένα ποινών πόσο διάστημα θα πας φυλακή; Το θέμα είναι sos  για τα μαθηματικά στις πανελλήνιες.

Σε ότι έχει να κάνει με τη φυσική μπορεί να δοθούν τα ίδια ακριβώς στοιχεία αλλά το ερώτημα θα είναι με πόση ταχύτητα θα οδηγηθείς στο αυτόφωρο.

Κι αν θέλουν να κάψουν κόσμο θα βάλουν και υποερώτημα να συνυπολογιστεί η τριβή από το σούρσιμο του οφειλέτη μέχρι τα δικαστήρια.

Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στη βιολογία με το ερώτημα να αφορά το πόση πίεση θα ανεβάσει ο οφειλέτης μόλις δει την αστυνομία.

Αλλά και στα αρχαία, αφού οι υποψήφιοι μπορούν να κληθούν να μεταφράσουν την απάντηση του οφειλέτη που θα είναι ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος.

Ειδικά για τους υποψηφίους των ιατρικών σχολών και δη της ανατομίας μπορεί να τεθεί ερώτημα τι τελικά θα πάρει το κράτος από τον συγκεκριμένο οφειλέτη.

[caption id="attachment_88778" align="alignnone" width="600" caption="Λιτότητα και στη νέα γερμανική κολεξιόν "][/caption]

Ο αετομάτης ο Πάγκαλος διέκρινε οπαδούς του ΣΥΡΙΖΑ μεταξύ εκείνων που τον έκραξαν στο Παρίσι. Άμα έχεις εμπειρία σε τέτοιους τύπους τους ξεχωρίζεις

Έχουν εκείνο το στυλ αριστεροπλούσιου του Τσίπρα με το σοφιστικοταξερωόλα του Αλαβάνου

Για να σας το κάνω πιο λιανά. Έχετε δει την Παπαρήγα; Έχετε δει τον Άδωνι Γεωργιάδη; Έχετε δει το Ζουράρη; Έχετε δει Πεταλωτή κα Σταϊκούρα; Ένας ευτυχής συνδυασμός όλων αυτών...

Θα είχα βάλει μέσα στον συνδυασμό και την Λιάνα Κανέλλη αλλά πρώτον απαγορεύεται το κάπνισμα και δεύτερον διαβάζουν τη στήλη και μικρά παιδιά

[caption id="attachment_88774" align="alignnone" width="308" caption="Πάει, ή το χάσαμε τελείως, ή δεν μας βλέπω καθόλου καλά"][/caption]

Μην στενοχωριέστε με τα μέτρα. Είναι όπως το ανέκδοτο με το ζευγάρι που ξεκινά με τα προκαταρκτικά για να φτάσει στο… σεξ. Τουλάχιστον θα το ευχαριστηθούμε αφού θα είναι μετά μουσικής και μάλιστα με συναυλία από το… Μέγαρο Μουσικής.

Με την ευκαιρία:  Μου λένε ότι η αρχική εγγύηση του Δημοσίου στο δάνειο της ΕΘΝΙΚΗΣ στο Μέγαρο δόθηκε 8/7/2007 επί ΔΟΥΚΑ.

Μέχρι 21.8.2010 πληρωνόταν κανονικά!

Το ποσό των 2,6 δις είναι τόκοι που δεν πληρώθηκαν μέχρι σήμερα και έχουμε κατάπτωση εγγύησης!

Υπάρχουν ενυπόθηκες  εγγυήσεις του Μεγάρου στο Δημόσιο ;

Εάν ναι, τότε γιατί δεν έρχεται στην κυριότητα του Δημοσίου;

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στέργιος avatar
    Στέργιος 03/03/2011 12:06:21

    Όλως συμπτωματικώς, η Ντόρα συνειδητοποίησε ότι η ΝΔ δεν την εκφράζει μόνο όταν έφαγε φούμο στις εσωκομματικές εκλογές για ανάδειξη προέδρου. Ποιον νομίζει ότι ξεγελάει με τα παλαιοκομματικά της κόλπα;

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ Στέργιος 03/03/2011 13:45:44

      Λες, να τσακώθηκε και με τον Κυριάκο, που τον εκφράζει η ΝΔ, αφού παραμένει;
      Πωπω ντροπές, να τσακώνονται στην οικογένεια για τα πολιτικά!!!!!!

  2. Rote Phane avatar
    Rote Phane 03/03/2011 12:06:28

    Δεν μπορεις αμα δεν περασεις - ακουμπησεις και στην Αλεκα+Αριστερα, μονο και μονο για να ευχαριστησεις ...καποιους στο μπλογκ.

    • factorx avatar
      factorx @ Rote Phane 03/03/2011 13:28:12

      Το κών για δική μου ευχαρίστηση

  3. kiki avatar
    kiki 03/03/2011 12:17:38

    Αχ μωρε ναρθει το Μεγαρο στην κυριοτητα του δημοσιου.
    Μα δημοσιο ειναι, απο κατασκευης.Καντε μια λιστα ποσα λεφτα του δημοσιου εχει παρει απο τον καιρο του Ευταξια.
    Αφηστε δε επι εποχης Λαμπρακη, ρωτηστε τεως υπουργο της ΝΔ, τι λετε τωρα.Επισης και τον συμψηφισαντα τωρα Δαβακη, αν και ειμαι σιγουρη οτι ειναι απο αυτους που δεν καταλαβαν.
    Καλα που υπαρχει και ο Τσιπρας , κανει καλη αντιπολιτευση, μεσα στην βουλη και εκνευριζει και τον ΓΑΠ.μ αρεσει.
    Ο ΓΑΠ εγειανε? Ηρθε και ο Γκορντον , θα τον δει , η φοβαται μην τον κολησει την " γαιδουρογριπη " που εχει?
    Αντε και αρχισαν οι εισαγωγες λιθιου, πεζοναυτων, ψαχνουν και τους λογαριασμους του Κανταφι , γιατι δεν ρωτουν το ΠΑΣΟΚ.

    • Misha avatar
      Misha @ kiki 03/03/2011 13:15:55

      Kαι πού θα τραγουδά ο Νταλάρας, αγαπητή Κική;
      Θα ξεσπιτωθεί ο «αντιστασιακός» του «πάγωσε η τσιμινιέρα»;
      Το βαστάει η καρδιά σου; Θέλεις να αρχισει παλι τις «εθελοντικές συναυλίες» για την Κύπρο, τώρα που έπιασε λιμάνι στο Μέγαρο του ΔΟΛ και του Μαξίμου;

      • kiki avatar
        kiki @ Misha 03/03/2011 14:25:26

        @ Misha,
        Δεν εχω ακουσει κατι αυτος ο λαικος αηδος εκεινα τα χρωστουμενα στην Εφορια τα εδωκε?
        Θυμασαι τοτε που φαγανε τον Πανταγια, γιατι μονο για τον αντρα της αντζελας κατι ακουστηκε, γιαυτον κουβεντα.
        Θα φταιει που τραγουδαει στο Μεγαρο , και χωρις τον παιδαρο.

        • kiki avatar
          kiki @ kiki 03/03/2011 18:29:44

          @ μισα,
          το αηδος εξ επι τουτου.

      • juliet avatar
        juliet @ Misha 03/03/2011 15:12:44

        Κική, Μισσα,γεια, μ η μαλωνετε,τώρα θα τραγουδάει στο μέγαρο Υπατίας και καμιά για τη φουκαριάρα τη γυναίκα του στο Αγιο Παντελεήμονα.

    • juliet avatar
      juliet @ kiki 03/03/2011 15:31:19

      Κικη ,κυκλοφορεί γαιδουρογρίπη;να βγάλουμε ανακοίνωση,....θα δουμε πόσοι θα λείπουν.
      Η Ντόρα τη πέρασε.

      • kiki avatar
        kiki @ juliet 03/03/2011 17:33:23

        Μπορουμε { χωρις να μου φταινε σε τιποτα τα συμπαθη τετραποδα } στην περιπτωση να αφαιρεσουμε το πρωτο συνθετικο, για την περιπτωση}
        Ειχε και εθνικο συμβουλιο τοσο χαλια ειναι η ακομα δεν εφτασε το φαρμακο.
        Και τον αμερικανο της Χιλαρυ τον απεσταλμενο τον ειδε, η εχει παει κατω απο το σπιτι του Σημιτη για ξεκαρφωμα.

  4. Γιωργος avatar
    Γιωργος 03/03/2011 12:22:03

    Παντως τα κοριτσια στην πρωτη φωτογραφια ειναι "μπομπα" !!!!

    • AUD avatar
      AUD @ Γιωργος 03/03/2011 13:12:28

      φαντάζομαι πως πλένουν με οικολογική συνείδηση εεε???!!!

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/03/2011 13:14:56

    120 Δις ο Κανταφης
    70 Δις ο Μουμπαρακ
    40 Δις ο Μπεν Αλι

    Κουιζ...
    Οι Παπανδρεου και οι Μητσοτακηδες ποσα εχουν????

    ΠΠ

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/03/2011 18:04:18

      τς τς τς

      μα αυτό είναι φίλε το σατανικό σχέδιο,
      ως σοσιαλιστές
      θα έρθουν στον Πρόεδρο
      και ορίστε εισροή 230 δις αμέσως
      Τυχαίο; Δεν νομίζω έχει σχέδιο το παιδί
      ;-)

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/03/2011 13:20:44

    κ Παπουλια
    ποσες φορες εχετε επισκεφθει τον Κανταφι το 80 ?? για ποιο λογο ??
    οχι για να τσονταρει στη βιλλα…. αλλα γιατι?? τινος εντολες εκτελουσατε μεγαλε δημοκρατη μας??

    κυριοι του ΠΑΣΟΚ, το ΠΑΚ ποσα χρηματα εχει παρει απο τον Κανταφι ????

    Στη Λιβύη επίσης είχε την έδρα της η Γραµµατεία των Σοσιαλιστικών Κοµµάτων των Ανατολικής Μεσογείου ???

    Η Μιμη με τον Μπιρσιμ περασαν ομορφα κατω απ την Τεντα… !!!!??? δεν τη βρισκουμε να μας πει την ιστορια??

    ” Ο Ανδρέας χαρακτήρισε τον συνταγµατάρχη ελευθερωτή και µεγάλη φυσιογνωµία της εποχής. Ο Καντάφι τον χαιρέτισε ως µεγάλο λαϊκό ηγέτη. ”

    “Ο Ανδρεας: «βασιλιά φιλόσοφο», εχει χαρακτηρίζει τον Καντάφι. Του αναγνωρίζει τις αλλαγές που έφερε στην κοινωνία της Λιβύης”

    Θελετε να θυμισω κ αλλα????? εεεεεεεεεεε??? Τη Μελινα που την υμνουν οι χαχολοι, δεν την διεγραψε ο μεγας Ανδρεας το 75?? γιατι?? θυμαται κανεις??

    ΠΠ

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/03/2011 13:27:50

    Ο ΓΙΑΝΝΌΣ ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΌΥ είναι το πιο πολυσυζητηµένο από τα πρόσωπα αυτά. Κάποιοι επιµένουν να βλέπουν σκιές στο προφίλ του. Ωστόσο, χθες συµµετείχε σε µια κλειστή συζήτηση τουthink-tank των Βρυξελλών Centre for EuropeanReform. Στο τραπέζι ο πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Συµβουλίου Χέρµαν βαν Ρόµπαϊ, ο πρώην επίτροπος Μάριο Μόντι, ο βέλγος υπουργός Οικονοµικών Ντιντιέ Ρέιντερς και ένας Τζορτζ Σόρος. Η κουβέντα ξεκίνησε για το ευρώ και, όπως αναµενόταν, κατέληξε στην Ελλάδα.

    ΕΡΩΤΗΜΑ: Πώς γίνεται ο Γιάννος να βρίσκει θέση πλάι στον Ρόµπαϊ και τον Σόρος στις Βρυξέλλες, αλλά να είναι αποδιοποµπαίο πρόσωπο στηνΑθήνα; Η απορία δεν αφορά µόνο τον Παπαντωνίου. Αφορά και πολλούς άλλους– όπως τον Νίκο Χριστοδουλάκη ήτον Γιώργο Φλωρίδη.
    χαχαααααααααααααααααααααχχαχαχααααααααααααααααααα
    Γραφει ο Μητροπουλος στα ΝΕΑ...

    ΠΠ

  8. spiros1 avatar
    spiros1 03/03/2011 13:30:33

    Σχετικά με την Κρατική επιχορήγηση, προς την ΔΕΚΟ του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών του Κου Λαμπράκη
    Ο Ποπάϋ των οικονομικών, δήλωσε χθες ότι «έλαβε δάνειο το 2007 με εγγύηση του Ελληνικού Δημοσίου και τώρα αδυνατεί να πληρώσει. Δεν θα πάρει φορολογική ενημερότητα ! (χέστηκε η φοράδα στο αλώνι). Και κλειστό να είναι θα πρέπει να πληρώσει το Κράτος !». Τόση ανευθυνότητα, ανεύθυνο-υπεύθυνοι.

    Στην χθεσινή εκδήλωση για τα 20 χρόνια του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών, αναφέρθηκε το ΜΕΓΚΑΛΟ Κανάλι που υπηρετεί τα αφεντικά του, την Βαρονία του Κράτους των Αθηνών, τους Εθνικούς Νταβατζήδες. Παρέλασαν όλα τα μπουμπούκια και τα Αστέρια της πολιτικής, υπουργοί, βουλευτές και «άλλοι εκπρόσωποι της Δημόσιας Ζωής». Όλοι αυτοί που μας πίνουν το αίμα με το μπουρί της σόμπας.
    Παρέλασε όλη η χλιδή του Κολωνακίου, της Κηφισιάς, της Εκάλης, των Βορείων και Νοτίων προαστίων.
    Όλοι αυτοί που μας καταδυναστεύουν. Παρέλασαν Εθνοσωτήρες και εργατοπατέρες.
    Εθεάθη μάλιστα ο Πρασινοφρουρός εργατοπατέρας πρόεδρος της ΓΣΕΕ (αυτός που μάχεται ! για το καλό σου, εργαζόμενε, ανόητε, αχάριστε Έλληνα ) ονόματι Παναγόπουλος να χασκογελά, μιλώντας με τον περίεργο τύπο, πρόεδρο του ΣΕΒ, ονόματι Δασκαλόπουλος(αυτός που λέει ότι, όποιος είναι εναντίον του μνημονίου είναι προδότης).

    Παρούσα βέβαια και η Υπουργός των Λαθρομεταναστών, σύζυγος του «Μακεδονομάχου, επαναστάτη»
    Τραγουδιστή που έχει επανειλημμένως χρησιμοποιήσει το ΜΜΑ, ονόματι Άννα Νταλάρα.

    Όλα τα τρωκτικά ήταν εκεί. Από τους Λοβέρδο, Κουτρουμάνη, Δρέττα (τους σφαγείς, χασάπηδες των μισθωτών και συνταξιούχων) μέχρι και τους εγχώριους Τοκογλύφους των Τραπεζών κλπ κλπ.
    Όλοι χασκογελούσαν. Όλοι αυτοί οι «Αρχιτζαμπατζήδες και οι κηφήνες» κρατικοδίαιτοι πρέπει να πληρώσουν τα 95 εκατ. «Ο Μουαμάρ Καντάφι είναι ένας από εσάς. Χορέψτε και τραγουδάτε !» είπε σήμερα ο δικτάτορας Καντάφι. Δεν διαφέρουν όλοι Αυτοί από αυτόν τον στυγνό δικτάτορα της Πράσινης Βίβλου.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/03/2011 14:11:49

    εχει μελαγχολια και καταθλιψη το ΓΑΠ !!! χαχαχααα
    το μαλωσε η μαμα μωλεεε???
    Ο Παναγοπουλος δεν εχει τιποτε.. δεν αρρωσταινει .
    Θα ασθενησει και ο Θοδωρας ο αντιστασιακος των ΠΑρισιων??

    ΠΠ

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/03/2011 14:29:53

    Ποσα χρονια σιγης θα πρεπει να κρατησουμε για το Θανατο της Ελλαδας απο τη συμμωρια του ΓΑΠ ??

    ΠΠ

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/03/2011 14:36:24

    Στις 16.00 εχει συγκεντρωση εξω απ το σπιτι του Σημιτη !!!, ο οποιος πηρε τηλ τον Ξεπεταλωμενο να καταδικασει το γεγονος !!! χαχαχααααα

    Ο αδερφος στη Γερμανια θα ακουει??? εεεε?? κυρ Σπυρο μας....

    ΠΠ

    • occultist avatar
      occultist @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/03/2011 21:06:21

      Θυμάμαι που τα παπαγαλάκια μας έπρηζαν τα σκώτια με "διαρροές" οτι τάχα ο Αβούρης μετά την λήξη της πρωθυπουργικής του θητείας θα ελάμβανε κορυφαία θέση στην Ε.Ε. Α ρε μεγαλεία τότε!!!. Και τώρα να μη τολμάει να βγεί από το σπίτι του γιατί θα τον λιανίσει ο κόσμος.

  12. giannis avatar
    giannis 03/03/2011 19:44:00

    Δεν έχει να φοβηθεί ούτε τη γρίπη ούτε κάποια άλλη ασθένεια η Ντόρα, έχει
    το DNA του πατέρα της, αυτή μόνο από -μαρασμό- θα πάει όταν θα είναι εκτός
    βουλής και ο Σαμαράς πρωθυπουργός.

  13. attilas avatar
    attilas 03/03/2011 20:55:15

    Ακριβώς έτσι Κα Ντόρα. Η ΝΔ σήμερα δεν έχει καμμία σχέση με αυτήν που εσύ "υπηρέτησες". Θεωρητικά τουλάχιστον. Πρακτικά ο Αντώνης Σαμαράς έχει κρατήσει πολλά άχρηστα πρόσωπα σαν και σένα δίπλα του. Μέχρι μάλιστα να αποτινάξει απο πάνω του όλους τους ομοίους σου η ΕΛΛΑΔΑ και η ΝΔ δεν έχουν καμμία τύχη.Δυστυχώς.

  14. factorx avatar
    factorx 03/03/2011 23:58:53

    Βολές μετά... μουσικής κατά της κυβέρνησης για την απόφασή της να δώσει νέα “προίκα” εξαπέλυσαν βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, κι όχι μόνο. «Ας μείνει και λίγο κλειστό το Μέγαρο Μουσικής. Ας αναλάβουν αυτοί που διοικούν την ευθύνη» δήλωσε ο Παναγιώτης Κουρουπλής από το ΠΑΣΟΚ τονίζοντας πως η συγκυρία δεν ενδείκνυται γι’ αυτή τη ρύθμιση. «Από την μια λέμε στον κόσμο να κόψει και από την άλλη χαρίζουμε χρήματα» πρόσθεσε. «Η εγγύηση των 100 εκατ. του 2004 πληρώθηκε από το δημόσιο; Η εγγύηση είχε γίνει με νόμο; Γιατί να γίνει τώρα;» αναρωτήθηκε με νόημα.
    «Η συγκεκριμένη ρύθμιση, την συγκεκριμένη συγκυρία, δημιουργεί απορίες και προβλήματα. Να την ξαναδείτε τη ρύθμιση και να το συζητήσουμε στη δεύτερη ανάγνωση» δήλωσε και ο Ανδρέας Μακρυπίδης. «Δεν υπάρχουν μόνον αυτές οι επιλογές.
    «Εάν δεν πληρώσει, τότε δεν θα μπορέσει να λάβει πιστοποιητικό φορολογικής ενημερότητας και ουσιαστικά θα κλείσει. Αυτό θέλετε; Και το δημόσιο να συνεχίσει να πληρώνει και να φτάσουμε σε αυτό το ρεζίλι; Γιατί για ρεζίλι θα πρόκειται». Αυτό απάντησε ο υφυπουργός Οικονομικών κ. Κουσελάς.
    Παράλληλα επανέλαβε πως από πέρυσι μειώθηκε κατά 50% η επιχορήγηση του από το Ελληνικό Κράτος, συνδέοντας αυτή την εξέλιξη με την αδυναμία που δηλώνει το Μέγαρο Μουσικής να πληρώνει τις δόσεις του δανείου.
    «Να το κάνετε με Υπουργική Απόφαση, αν θέλετε να δώσετε λεφτά. Γιατί να νομοθετεί η Βουλή γι’ αυτό; Θα το ψηφίσουν οι βουλευτές σας;» έθεσε το ερώτημα ο βουλευτής του ΛΑΟΣ, Μάκης Βορίδης.
    Ποιος να το περίμενε ότι μακαρίτης ο Λαμπράκης θα προκαλούσε τέτοιες κόντρες εντός του ΠΑΣΟΚ.