30/06/2009 01:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εγκύκλιος φίμωσης των blogs;

Τα blogs και τα εξωτερικά στοιχεία των κλήσεων δεν προστατεύονται από το απόρρητο των επιστολών και της ελεύθερης ανταπόκρισης και επικοινωνίας, σύμφωνα με γνωμοδότηση του Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, Γ. Σανιδά, λίγα εικοσιτετράωρα πριν από την συνταξιοδότηση του.

Στην ίδια γνωμοδότηση, ο κ. Σανιδάς επισημαίνει ότι το απόρρητο των επικοινωνιών δεν καλύπτει ούτε «την επικοινωνία μέσω του διαδικτύου (Internet)» ούτε «τα εξωτερικά στοιχεία της επικοινωνίας (ονοματεπώνυμα και λοιπά στοιχεία συνδρομητών, αριθμοί τηλεφώνων, χρόνος και τόπος κλήσεως, διάρκεια συνδιάλεξης κ.λ.π.)». Παράλληλα υπογραμμίζει ότι ο πάροχος είναι υποχρεωμένος να παραδώσει στις δικαστικές αρχές τα στοιχεία του προσώπου στο οποίο αντιστοιχεί το «ύποπτο» ηλεκτρονικό ίχνος.

Έτσι, δεν θα απαιτείται άδεια οποιασδήποτε Αρχής (συγκεκριμένα της Αρχής Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών, όπως ρητά αναφέρει η γνωμοδότηση) για να μπορούν προανακριτικές, ανακριτικές, εισαγγελικές και δικαστικές αρχές να ζητούν «ηλεκτρονικά ίχνη» εγκληματικής πράξης (όπως υβριστικών ή απειλητικών δημοσιευμάτων στο διαδίκτυο ή φωτογραφιών παιδικής πορνογραφίας).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. eee avatar
    eee 30/06/2009 01:38:07

    Ωραία! Ας ξεκινήσουν με το indymedia όπου δημοσιεύονται κάθε τόσο απειλές κατά πολιτών και στοχοποιήσεις μέσω φωτογραφιών και διευθύνσεων.

  2. Panos avatar
    Panos 30/06/2009 01:42:10

    θαυμάσια. Πάντα το ένοιωθα πως αυτή η κυβέρνηση ή οποιαδήποτε άλλη να ήταν στην θέση της θα έκανε τα πάντα ώστε να υπάρχει ελεύθερη φωνή που να εκφράζεται...Τι σημαίνει αυτό? Πως θα πρέπει να κατηγορούμε οποιονδήποτε είναι εναντίον της κυβερνητικής πολιτικής? Η ουσία της δημοκρατίας είναι στο να μπορεί να υπάρχει αντιρρησία στα αυτά που πράτει οποιαδήποτε κυβέρνηση. Δηλαδή μαζί με τους παιδεραστές θα βάλουμε και αυτούς που ασκούν κριτική σε αυτούς που ψηφίσαμε ή όχι. Έλεος! Ο κύριος Σανίδας είναι και αυτός ένα με την κυβέρνηση. Το μάθαμε και αυτό. Πόσα πήρε για να το κάνει αυτό...?

  3. αχβαχ avatar
    αχβαχ 30/06/2009 01:50:54

    Σα να λέμε βάλαμε το λύκο να φυλάει τα πρόβατα. Σα δε ντρέπεται λέω εγώ. Factorx, αν τυχόν ζητήσουν το ηλεκτρονικό μου ίχνος, δηλώνω παραπλανημένος.

  4. apache avatar
    apache 30/06/2009 02:57:57

    Αν πραγματικά οι δικαστικές αρχές μπορούν να ζητούν τα ηλεκτρονικά ίχνη για κάθε παράνομη δραστηριότητα, η γνωμοδότηση μπορεί ανοίγει το δρόμο για πολλά περισσότερα από την άρση της ανωνυμίας στα μπλογκ και όχι μόνο.

    Με την προϋπόθεση ότι κατάλαβα σωστά το σκεπτικό της, μία δισκογραφική θα μπορούσε να ζητά τα στοιχεία όσων κατέβασαν τραγούδια (όπως κάνει η RIAA στην Αμερική) ή μία κινηματογραφική εταιρεία όσους κατέβασαν ταινίες, αφού φυσικά με το ισχύον νομικό πλαίσιο και αυτά είναι παράνομες δραστηριότητες και φυσικά οι εν λόγω εταιρείες έχουν έννομο συμφέρον να προστατεύουν την πνευματική ιδιοκτησία τους (βλακώδης νόμος, αλλά δυστυχώς αυτός ισχύει)

    Υπάρχει πουθενά το πλήρες κείμενο; Κάποιος που ξέρει καλά τα θέματα μπορεί να μας εξηγήσει καλύτερα;

  5. pizza avatar
    pizza 30/06/2009 03:34:27

    Οπως παμε σε λιγο ακουω εμβατηρια απο το ραδιοφωνο

  6. blue nile avatar
    blue nile 30/06/2009 04:19:41

    Η αλήθεια είναι ότι αυτή η κατάσταση ελευθερογνωμίας, τάχιστης μετάδοσης πληροφορίας και μη υπαγωγής στα γνωστά κέντρα που δημιούργησαν τα blogs, συνάμα με τη συρρίκνωση της επιρροής των κλασικών ΜΜΕ και την όποια μείωση των εσόδων τους , όσο και αν αυτή μετράει, θα έφερνε την αντίδραση. Είναι γνωστός εντολοδόχος των κρατούντων και λακές της διαπλοκής ο Σανιδάς που τώρα ανοίγει τον δρόμο για την χειραγώγηση των blogs.
    Πρέπει να συζητήσουμε , όλοι μας, πιθανούς τρόπους αντίδρασης στα διαφαινόμενα χαλεπά.
    Ενεργοποίηση τώρα!

  7. ατακτος avatar
    ατακτος 30/06/2009 07:27:08

    Σε τι διαφέρουν η παραπάνω εγκύκλιο από την ανακοίνωση της Σεχτας ?

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/06/2009 07:31:38

    Να τον χαιρόμαστε και αυτόν. Άξια η συντάξή του.

  9. ΣΕΣΚΛΟ avatar
    ΣΕΣΚΛΟ 30/06/2009 07:40:27

    Δεν καταλαβαινω τον τιτλο περι "φιμωσης".
    Δηλ. γιατι πρεπει να θεωρειται φιμωση οταν γινεται προπσαθεια να τεθει ενα θεσμικο πλαισιο σε ενα τετοιο μπαχαλο οπως το ελληνικο διαδικτυο?
    Σιγουρα ο κυριος αυτος δεν εχει τις καλυτερες συστασεις (τερματοφυλακας των δεξιων σκανδαλων ειναι ... με το αζημιωτο προφανως) αλλα δεν ειναι θετικο να υπαρχει ελεγχος για τον καθενα που ανεβαζει οτι βρισια και ανακριβεια θελει στη σελιδα του?
    Μην μου πειτε οτι δεν ξερετε σελιδες της ΝΔ ή του ΠΑΣΟΚ που κανουν προπαγανδα.
    Νομιζω για αυτα τα blog γινεται αυτο και δεν ειναι κακο.

  10. ατακτος avatar
    ατακτος 30/06/2009 08:24:26

    ΣΕΣΚΛΟ – ρε μπαγάσα αυτό λέει το άρθρο . “Δημοκρατικό διάλογο “κάνεις???

  11. Naruto avatar
    Naruto 30/06/2009 08:34:19

    Πρεπει να σκεφτομαστε σοβαρα το ενδεχομενο να μετοικησουμε οσο επιτρεπεται ακομη.
    Τωρα δηλαδη θα παρακολουθουν τα κινητα, χωρις να πρεπει να αυτοκτονισουν καποιον υπαλληλο στην voda.
    Θα επαναφερουν και τον Γρυλακη μηπως?
    Αρκει μια γνωμοδοτηση? Δεν χρειαζεται νομοσχεδιο? Το Συνταγμα ειναι συμβατο ή μηπως ειναι υπο καταργηση?
    Μηπως ειναι και αυτο ανταλλαγμα για τις βιζες των ΗΠΑ? Να φτιαξουν και εδω ενα σταθμο Echelon να δημιουργηθουν θεσεις εργασιας αν ειναι.

    @8 Ξεχνας ποιος θα κρινει τι ειναι τι και ποιος ειναι ανακριβης ή οχι.

  12. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 30/06/2009 09:00:54

    Ωστε για κάποιους εδώ μέσα τα μπλόγκ είναι απαλαγμένα απο εξαρτήσεις, είναι ελεύθερες φωνές, δέν παίζουν παιχνίδια, δέν έχουν (κάποια) κρυφές ατζέντες, δέν εκτελούν "συμβόλαια" έ ; Και κυρίως : ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ! Πως τα τρέχουν απλά κάποιοι άνθρωποι με μεράκι και "τρέλα", έτσι, για την παρέα βρε παιδί μου. Ρομαντικοί !

    Όπως το Τροκτικό, ας πούμε. Ξημεροβραδυάζεται και βγάζει κάθε 5 λεπτά ανάρτηση μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα, έτσι, για την ενημέρωση. Είναι προσηλωμένος βρε παιδί μου, στην ενημέρωση, τη γουστάρει !

    Φίλοι μου, το αστείο περι "ερασιτεχνών" τέλειωσε προ πολλού. Όχι Σανιδάς αλλά ΜΑΤ θα μπούνε σε λίγο σε σπίτια, θα μου το θυμηθείτε όσο κάποιοι πιστεύουν οτι το Δίκτυο κρύβει τα πάντα, ακόμα και τις προθέσεις. Κι οτι είναι το δάσος Σέργουντ, ένα άβατο όπου παίζουν κρυφτούλι με το νόμο αλλά και τη λογική μας κάποιοι τάχα μου Ρομπέν των δασών.

    Aproposito, Φάκτωρ, θα αρχίσεις ποτέ κι εσύ καμιά συζήτηση για τα μπλόγκ ; Είμαστε πολλόί που περιμένουμε.

  13. anetos avatar
    anetos 30/06/2009 09:09:37

    Απλά θα ενισχύσουν την «έρευνα» σε software απόκρυψης του «ίχνους» και τους ξένους παροχους ... Πειράζει που θα μπαίνουμε μέσω Hong Hong

    Υπάρχουν τεράστιες δυνατότητες ........
    Μου θυμίζουν τον υπουργό του ΠΑΣΟΚ (Μαρουδα)που θα έριχνε τους δορυφόρους με πυραυλους ...

  14. Naruto avatar
    Naruto 30/06/2009 09:22:11

    @11 Τωρα υπαρχει η λυση να πληροφορησε απο πολλες πηγες και να βγαζεις τα συμπερασματα σου.
    Προτεινεις να μην πληροφορουμαστε απο πουθενα ή μονο απο την κλαδικη του κυβερνωντος κομματος και τις φυλλαδες τους?

    @12 συμφωνω proxy και παλι proxy. Hosting στην ταυλανδη-φιλιπινες-ρωσια. Οι Δεινοσαυροι δεν τα πανε καλα με το Ιντερνετ.

  15. Nerd avatar
    Nerd 30/06/2009 09:26:08

    Τα ιστολόγια (blogs) δεν υπάγονται στο νόμο περί ηλεκτρονικού τύπου. Αυτό έκρινε το Μονομελές Πρωτοδικείο Ροδόπης με την υπ’ αριθ. 44/2008 σε δίκη που αφορούσε υπόθεση προσβολής της προσωπικότητας μέσω ιστολογίου.

    Όπως αναφέρεται σε δημοσίευμα της Ελευθεροτυπίας, το δικαστήριο προχώρησε -για πρώτη φορά στα σύγχρονα δικαστικά χρονικά της χώρας- στον ορισμό για την έννοια και τη φύση των ιστολογίων, αναγνωρίζοντας την ελευθερία της έκφρασης που συνεπάγεται «η διαδραστική τους φύση και η συνδιαμόρφωση του περιεχομένου τους από τους αναγνώστες με την ανάρτηση σχολίων».

    Επίσης αναγνώρισε ότι η ανωνυμία των ιστολόγων δεν αναιρεί το χαρακτηρισμό του ιστολογίου ως ηλεκτρονικού εντύπου, «διότι άλλωστε και στα γραπτά έντυπα παραδοσιακής μορφής είναι συνήθης η αρθρογραφία με ψευδώνυμο», αλλά και την αναλογική εφαρμογή του νόμου περί Τύπου προκειμένου να καλυφθεί το «κενό νόμου».

    Με βάση την ίδια απόφαση, θεωρείται πως «μόνη η χρήση ενός υπαρκτού ονοματεπωνύμου ως υπογραφής δεν αποτελεί πλήρη απόδειξη για την ταυτότητα του δράστη της προσβολής προσωπικότητας».

    Τέλος το δικαστήριο έκρινε ότι η εταιρία που παρέχει τον διαδικτυακό χώρο δεν έχει ευθύνη για όσα δημοσιεύονται στα ιστολόγια την τεχνολογική πλατφόρμα των οποίων παρέχει στους χρήστες.

    Η απόφαση δημοσιεύτηκε πριν λίγες ημέρες στο νομικό περιοδικό «Αρμενόπουλος», αλλά και στο blog Information Law.

    απο το ιν.γρ

    www in gr/news/article.asp?lngEntityID=1017819

  16. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 30/06/2009 09:44:22

    Το μόνο ευχάριστο είναι οτι ο συγκεκριμένος δικαστής συνταξιοδοτείται.
    Με το καλό να πάει σπίτι του και ποτέ άλλη φορά μή ξαναβρούμε μπροστά μας δικαστές σάν και αυτόν.

  17. ατακτος avatar
    ατακτος 30/06/2009 09:49:31

    Ποιος είναι ο λόγος της συνταξιοδοτήσεις του ?
    1.έκανε καλά την δουλειά του και εμείς θα του πληρώνουμε την σύνταξη από τους φόρους ...
    η
    2.κάλυψε άριστα τόσα χρόνια την διαπλοκή και αυτοί θα του πληρώνουν την συντάξει....

  18. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 30/06/2009 10:18:07

    κάλυψε τόσα χρόνια την διαπλοκή και αυτοί μέσω ημών των ηλιθίων θα του πληρώνουν την σύνταξη.

    χαχαχαχαχα

  19. XL avatar
    XL 30/06/2009 10:24:12

    Οι γνωματεύσεις του σανιδά για το ίντερνετ έχουν τόση αξία όση έχει και ο ίδιος συγκρινόμενος με το ιντερνετ. Το ίντερνετ είναι μια υπερεθνική κατάσταση. Δεν είναι μια υποδιεύθυνση της εισαγγελίας.

    Το τι θα συμβεί στο μέλλον σχετικά με την ανωνυμία του μέσου είναι θέμα της παγκόσμιας κοινότητας και όχι του σανιδά. Γραφικές συνεπώς αυτές οι γνωμοδοτήσεις. Καλή αλλά ατυχής η προσπάθεια της φιλιπινέζας του καραμανλή.

  20. ΣΕΣΚΛΟ avatar
    ΣΕΣΚΛΟ 30/06/2009 10:33:01

    @10

    Σημερα ποιος κρινει τι ειναι τι?
    Ο δημοσιογραφος που με το ζορι τελειωσε την Παντειο (στην καλυτερη περιπτωση) ή ο εγκαθετος καποιου κομματος?

  21. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/06/2009 10:56:26

    Γιατί...ανώνυμοι;
    "..ως ανώνυμοι τους αναγκάζουμε να απαντούν με επιχειρήματα
    ενώ ως επώνυμοι τα επιχειρήματα τους τα μετατρέπουν σε πίεση...
    Πίεση που μεταφράζεται σε οποιοδήποτε μέσο μπορεί να εφεύρει ένα διαπλεκόμενο και διεφθαρμένο πολιτικό-οικονομικό σύστημα.

    Αυτή είναι η ανωνυμία που διεκδικούμε.

    Δεν είναι η ανωνυμία της συκοφάντησης,των εκβιασμών,των ύβρεων και των απειλών όπως θέλουν κάποιοι να αποδώσουν στους χιλιάδες ανώνυμους Έλληνες bloggers,
    είναι η ανωνυμία που βάζουμε ως ασπίδα στις πιέσεις για σιωπή,για έλεγχο της ελευθερίας σκέψης & έκφρασης αλλά και διακίνησης των πληροφοριών.."

    από το Greece-Salonica

  22. ατακτος avatar
    ατακτος 30/06/2009 11:13:11

    Πάντως φατσούλα Ντον Κορλεονε ...χαχαχ

  23. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/06/2009 11:23:32

    τα έχει πει όλα ο Τζωρτζ Όργουελ το 1984, αυτός τα ήξερε από μέσα κιόλας ...

  24. Nick avatar
    Nick 30/06/2009 11:43:20

    Δηλαδή θα φιμώσει και το Google; Μήπως θα φτιάξουν και πρόγραμμα αντίστοιχο του Κινεζικού "Great Wall";;;

  25. sinn avatar
    sinn 30/06/2009 12:05:54

    Eπιτέλους! Καιρός να μας λυθούνε ορισμένες απορίες:
    ποιος, λ.χ. ειναι ο tiramola που συμμετείχε -κατα δήλωση του- ως δημοσιογράφος μεγάλης εφημερίδας στην προεκλογική συνέντευξη τύπου του ΓΑΠ, και επειδή η πράσινη φυλλάδα οπου εργάζεται του απαγορεύει (προφανώς) την...υποστηρίξη ΠΑΣΟΚ (!!!) επιλέγει την ανωνυμία (όπως κι εγω άλλωστε) για να προπαγανδίζει με κάθε δυνατο επιχείρημα τον ΓΑΠ και άρα να μην εκβιάζεται;

    Πάντως ο Σανιδάς προσέφερε μεγάλες υπηρεσίες στον ΓΑΠ: αν το πρωτόγνωρο όργιο συκοφαντίας και λάσπης επι ΝΔ ήταν για τους πασοκους απλα αδέσμευτη πληροφόρηση, οι επώνυμοι bloggers επι ΠΑΣΟΚ θα είναι ο κατεξοχήν πυλώνας του συστήματος...

  26. marcuze avatar
    marcuze 30/06/2009 12:19:39

    @23 Ο tiramola ειναι ιδ υπάλληλος νομίζω σε εταιρεία. έτσι έχει πει.

  27. ariel avatar
    ariel 30/06/2009 12:22:27

    23 sinn
    Κάποιο λάθος κάνεις νομίζω. Ο δημοσιογράφος που λες δεν είναι ο Τιραμόλλα, αλλά ο 3 πουλάκια κάθονται. Και δεν είπε σε ποια εφημερίδα δουλεύει. Μήπως τα έχεις λίγο μπερδέψει; Ομως και εδώ φταίει ο ΓΑΠ; Σε αυτόν χρεώνεται και ο Σανιδάς; Ολα τα στραβά κουλούρια το ΠΑΣΟΚ και όλα τα καλά η ΝΔ;

  28. sinn avatar
    sinn 30/06/2009 12:23:41

    Mήπως τον μπέρδεψα με τα τρία πουλάκια κάθονταν; Tαπεινά συγγνώμη -αυτά εχει η ανωνυμία.

    Και μια είδηση της τελευταίας στιγμής:

    --"Σημαντικά προβλήματα γονιμότητας ενδέχεται να εμφανίσουν οι άντρες που ασκούνται κάνοντας συστηματικά ποδήλατο, καθώς σύμφωνα με νέα ισπανική επιστημονική έρευνα μειώνεται σημαντικά η ποιότητα του σπέρματος."

    --"Παρόλα αυτά, οι ειδικοί εμφανίστηκαν καθησυχαστικοί ότι ο μέσος άνθρωπος, που πάει στη δουλειά του με το ποδήλατό του ή που σποραδικά ασκείται ερασιτεχνικά, είναι απίθανο να έχει παρόμοια προβλήματα." OYΦΦΦ!!!

  29. marcuze avatar
    marcuze 30/06/2009 12:26:03

    Woody, ακους;

  30. sinn avatar
    sinn 30/06/2009 12:28:49

    @ 25

    Oλα τα στραβά πάνε στη ΝΔ. Σωστά.

  31. ariel avatar
    ariel 30/06/2009 12:32:47

    28
    Δεν λέω αυτό. Και οι δύο έχουν και στραβά και καλά. Αρκεί να μπορούμε να τα βλέπουμε και να τα αναγνωρίζουμε. Νομίζω πως δεν είναι καλό να βλέπουμε μόνο τα στραβά στα άλλα κόμματα, αλλά και σε αυτό που ψηφίζουμε. Και αν δεν τα διορθώσει να μην το ξαναψηφίσουμε

  32. ατακτος avatar
    ατακτος 30/06/2009 13:19:54

    Sinn – μην μας λες τέτοια και “στραβωθούμε “όλοι εδώ ...

  33. Naruto avatar
    Naruto 30/06/2009 13:24:07

    @18 Ο αναγνωστης κρινει. Αν ομως επιτρέπεται να δημοσιευεται μονο η γραμμή του δυνατου θα χαθει και αυτη η δυνατοτητα.
    Λεγεται ελευθερια λογου και οποιος πιστευει οτι βλαβεται μπορει να κανει μηνυση για συκοφαντια.
    Το οτι η ποιοτητα της δημοσιογραφιας ξυνει τον πατο δεν σημαινει οτι θα πρεπει να γυρισουμε σε αλλες εποχες και σιγουρα οχι κατω απο την υποδειξη της "δικαιωσυνης" η οποια εχει τρυπησει τον πατο τα τελευταια χρονια και εχει καταργησει ειδη τον ορο της ισονομιας.

  34. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 30/06/2009 14:14:58

    Σιγά πιά την "Παγκόσμια Κοινότητα", σιγά μήν την αγιοποιήσουμε κιόλας !

    Μου θυμίζει την άποψη που έχουν στην Ελλάδα για τον "Λαό" : Το κριτήριο του λαού, το αισθητήριο, η σοφία κι όλες αυτές οι στερεοτυπίες.

    Τα ίδια που φορτωθήκαμε με τα ΜΜΕ τόσα χρόνια (δέν πρέπει να έχουν κανέναν έλεγχο, πρέπει να δημοσιεύεται το οτιδήποτε χωρίς κυρώσεις, οι "πηγές" δέν αποκαλύπτονται - αληθινές ή ψεύτικες -, το "ρεπορτάζ" δέν αμφισβητείται γιατί ακριβώς είναι "ρεπορτάζ") τα ίδια πάνε να πέσουν πάλι στα κεφάλια μας με το διαδίκτυο. Σε λίγο θα ακούσουμε και φωνές περι "αυτορύθμισης" για να δέσει η σούπα της ανοησίας που αρέσκεται προς το παρόν να λέγεται

    ΑΝΩΝΥΜΙΑ !

  35. Naruto avatar
    Naruto 30/06/2009 15:06:32

    @ 34 Το βλεπεις να γινεται στις εφημεριδες που οι αρθογραφοι και οι ιδιοκτητες ειναι σχεδον επωνυμοι?

    Στις εταιριες γιατι δεν ειναι γνωστοι οι ιδιοκτητες και η μετοχικη συσταση τους?

    Η ανωνυμια μας μαρανε.

  36. sinn avatar
    sinn 30/06/2009 15:12:51

    @ 34
    Εχει αγιοποιηθεί ήδη απο τους πιο σκληροπυρηνικούς συστημικούς (τους λεγόμενους αντισυστημικούς).

    Το επιχέιρημα ότι ο ανώνυμος σπάνια εκβιάζει αλλά ποτέ δεν εκβιάζεται είναι εξόχως συστημικό -αφου διαχέει την κατεστημένη άποψη οτι ο γράφων με ονοματεπώνυμο συνήθως εκβιάζεται, άρα δεν τρέχει και τίποτα αν όντως εκβιάζεται. Προυποθέτει δηλ. την αντίληψη ότι η επώνυμη γραφή είναι κατα κανόνα εκβιάσιμη λόγω ακριβώς της επωνυμίας της -μια ακόμη αμελητέα συνέπεια του "σκληρού" δημοσιογραφικού επαγγέλματος το οποιό, μην ξεχνάμε, δεν πρέπει να κρίνουμε αυστηρά γιατί για το κατεστημένο ισχύει η εξίσωση: δημοσιογραφία (συκοφαντική ή μη, επώνυμη ή ανωνυμη)=ελευθερία έκφρασης.

    Και τα γράφει αυτά ένας ανώνυμος...