#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/09/2012 18:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εγκύκλιος του Πειραιώς Σεραφείμ για την πεολειχία!!!



Ειδική εγκύκλιο για τους κινδύνους που εγκυμονεί ο στοματικός έρωτας εξέδωσε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πειραιώς κ. Σεραφείμ, με τίτλο «Η ευθύνη και το χρέος απέναντι στο ιερό πρόσωπο του ανθρώπου και στο μέγιστο δώρο του Θεού, τη ζωή» (ο τίτλος δεν το αναφέρει, μα το μόνο θέμα που πραγματεύεται η επισκοπική εγκύκλιος είναι οι πεολειχίες και αιδοιολειχίες).

Σε μια σπαρακτική κατάληξη της εγκυκλίου, ο Μητροπολίτης Πειραιώς παρακαλεί θερμώς τους oppinion makers αλλά και τον πολιτικό κόσμο να μην προωθεί τις πεολειχίες και τις αιδοιολειχίες!

«Οφείλομε νά τονίσωμε ότι η ορολογία τών δύο ιστοσελίδων σέ αναφορά μέ τήν χυδαία πράξη πού περιγράφουν είναι απαράδεκτη. Καταδεικνύει όμως τήν τρομακτική τραγικότητα τής παραχρήσεως τών σωματικών οργάνων καί τής παραχρήσεως τής θεοσδότου ελευθερίας μας, γι' αυτόν ακριβώς τό λόγο μέ πολλή πατρική αγάπη παρακαλούμε θερμώς όλους τούς υπευθύνους διαμορφώσεως τής κοινής γνώμης αλλά καί τούς υπευθύνους διαχειρήσεως τών πραγμάτων τού κόσμου μας νά αντιληφθούν επί τέλους τήν ευθύνη τους καί τό χρέος τους απέναντι στό ιερό πρόσωπο τού ανθρώπου καί στό μέγιστο δώρο τού Θεού, τή ζωή.»

Ενδιαφέρουσα είναι η παράθεση στην εγκύκλιο άρθρων για τις ιατρικές έρευνες σχετικά με τις βλαβερές συνέπειες του στοματικού έρωτα. Απ’ ό,τι φαίνεται, στον ελεύθερό του χρόνο –όταν δηλαδή δεν αποστέλλει επιστολές στην βασίλισσα Ελισσάβετ για να «μαζέψει» τον Έλτον Τζον, δεν ψιλοεπισημαίνει τον αιρετικό χαρακτήρα του Οικουμενικού Πατριαρχείου και δεν επισημαίνει ότι ο Στήβεν Χώκινγκ είναι σακάτης και άρα μιλάει με εμπάθεια- ψάχνει στο google “στοματικός έρωτας” για να βρει την άποψη της επιστήμης. Το χριστεπώνυμον πλήρωμα του Πειραιά πότε προλαβαίνει και το διαποιμαίνει;

Άφες αυτόν, ου γαρ οίδε τι ποιεί.

ΚΛΜ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. roadrunner avatar
    roadrunner 28/09/2012 18:28:50

    Θοῦ, Κύριε, φυλακὴν τῷ στόµατί µου καὶ θύραν περιοχῆς περὶ τὰ χείλη µου..

  2. πολίτης avatar
    πολίτης 28/09/2012 19:07:54

    Εμπνεύστηκε από τον προσφάτο διάλογο στη βουλή ή μου φαίνεται;
    Γιατί παραείναι σύμπτωση...

    • thΘymios avatar
      thΘymios @ πολίτης 30/09/2012 22:56:50

      μάλλον!

  3. Εμμανουήλ Πρόιος avatar
    Εμμανουήλ Πρόιος 28/09/2012 19:27:14

    Χαλάρωσε θα γεράσεις πρόωρα...

  4. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 28/09/2012 19:53:31

    Γλωσσοκομείον η Ελλάς! Πάει, ξέφυγαν όλοι. Πρόεδροι Βουλής μπινελικώνουν ό,τι κινείται και αναπνέει, Μητροπολίτες με ανατομικές περιέργειες αντιμάχονται δημοσίως τα απωθημένα τους – όλους τους βάρεσε η κρίση στο κεφάλι. Ένας μόνο μένει αγέρωχος και ατάραχος, ο Πάκης Νιρβάνας. Μόνο αυτός, κανείς άλλος, κι ας τον πειράζει ο Βαγγέλας.

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Τιγράνης 28/09/2012 20:06:53

      Πρέπει να έμεινε Προκόπης πάντως όταν πέσανε τα γαλλικά. :-)

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Τιγράνης 28/09/2012 20:23:51

      Ἡ δήλωση τοῦ Πειραιῶς νὰ ἀναλυθεῖ πολιτικὰ ὡς κριτικὴ στὸν Βαγγέλα. Τώρα!

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 28/09/2012 22:32:16

        Άντε, να μη σου χαλάσω το χατίρι.

        Θα έλεγα λοιπόν ότι, με αυστηρά πολιτικούς όρους, η χύδην ρητορική του Βαγγέλα αποσκοπεί στη θεσμοποίηση της έννοιας του λειχήνορος, ώστε οι συνεπαγόμενες υπηρεσίες να αποτελούν προνόμιο μόνο των θεσμικών (προσοχή, οι δημοσιογράφοι δεν είναι θεσμικοί). Μολονότι ελιτίστικη και αντιλαϊκή η πολιτική του πρόταση, εντούτοις ειλικρινής.

        Ο Δέσποτας από την άλλη φαίνεται να αγωνίζεται για το καλό σύμπαντος του κλήρου και του λαού, χωρίς εύνοιες και διακρίσεις. Το πρόβλημα εδώ έγκειται στο ότι ο Σεραφείμ νομίζει ότι ο λαός πρέπει να αποτελείται από άλλα δέκα εκατομμύρια ακοινώνητα και ανέραστα Σεραφείμ (συν δυο-τρία λαθραία Χερουβείμ) που, όταν δεν θα στοχάζονται για το υπερπέραν, θα κάνουν λίστες με αμαρτίες και αμαρτωλούς τις οποίες θα διαρρέουν στα μέσα, θα ανταλλάσσουν (όπως τα αυτοκόλλητα Panini) και θα τις σχολιάζουν στις ενορίες τις Κυριακές.

        Αν, και μόνο αν, έπρεπε να διαλέξω μεταξύ ενός συστήματος που καταπιέζει την αλήθεια και ενός άλλου που ανάγει σε αλήθεια και ιδανικό την καταπίεση (όπου μάλιστα έννοιες όπως η ιερότητα αίρονται στην πρώτη πίπ@), θα προτιμούσα εκείνο το οποίο θα μου επέτρεπε να έχω συνείδηση της καταπίεσης που υφίσταμαι (άρα Βαγγέλας-Σεραφείμ: 1-0).

        Το ευτύχημα βεβαίως είναι ότι μεταξύ του αγοραίου Βαγγέλα και του αγοραφοβικού Σεραφείμ υπάρχει ευρύτατη γκάμα προτάσεων για να περάσει κανείς τη ζωή του σ΄ αυτόν τον, ακόμα και εν μέσω κρίσης, όχι και τόσο άσχημο τελικά κόσμο.

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Τιγράνης 28/09/2012 21:28:04

      χα χα χα!!! Τέλειο. Πάκης Νιρβάνας !!! ΑΠΙΘΑΝΟ

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Τιγράνης 28/09/2012 21:54:02

      Η αλήθεια είναι οτι ο Προκόπης μετά την προσβολή, ήταν έτοιμος να επιτεθεί στον Βάγγο και να του εξηγήσει το...όνειρο, όμως τιθάσευσε με ανωτερότητα το θυμό του γιατί φοβήθηκε μην τον...σκατέψει. Μιλάμε για ...μεγαλοψυχία, όχι αστεία...

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ BLACKQUEEN 28/09/2012 21:54:29

        σακατέψει

        • Μαθηματικός avatar
          Μαθηματικός @ BLACKQUEEN 29/09/2012 02:03:02

          Χα χα, καλά έκανες και το διόρθωσες!!!
          Μην ακούσουμε κανένα διαδικτυακό σιχτίρι από τον Βαγγέλη, γιατί δεν τα σηκώνει αυτά...

  5. katalytikos avatar
    katalytikos 28/09/2012 20:52:07

    Αδέρφια, ας ... ανάψουμε την πίπα της ειρήνης!!!
    Επιμήκυνση ΤΕΛΟΣ!!!!

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ katalytikos 29/09/2012 02:05:25

      Μπααα, δεν νομίζω!!!
      Με τα νέα μέτρα ξεχνάμε τα προκαταρκτικά και αρχίζει κατευθείαν η ... επιμήκυνση...

  6. Παύλος avatar
    Παύλος 28/09/2012 20:55:08

    Άρα πήρες την πρώτη θέση ! Συγχαρητήρια !!!!!!

  7. armageddon avatar
    armageddon 28/09/2012 20:58:00

    Πλάκα-Πλάκα ο ιός HPV θερίζει...

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ armageddon 28/09/2012 21:26:11

      Η αλήθεια είναι πέραν του αστείου (εδώ ο κόσμος χάνεται .....), οτι ανέκαθεν οι ''εκκλησίες'' , όταν επιβαλλόταν να προστατέψουν τους πιστούς από αντικειμενικές αρνητικές συνέπειες ...κάποιας κατάχρησης, χρησιμοποιούσαν την...αμαρτία ως φόβητρο και ιερή απαγόρευση. Όμως Σεβασμιώτατε με όλο τη συμπάθεια (λόγω του οτι συνήθως είστε και σωστός και γενναίος στις τοποθετήσεις σας), εκσυγχρονιστείτε λίγο, ώστε να περνάει το μήνυμα εκεί που επιθυμείτε να το αποστείλετε. ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΟΟΟΛΟΙ ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ, ΚΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ, ΚΑΙ ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΟΙ :-) !! Άρα πείτε μας ανοικτά, οτι η ανεξέλεγκτη εκδήλωση του ερωτικού πάθους κατά τον συγκεκριμένο τρόπο και με πλήθος εναλλακτικών συντρόφων, εγκυμονεί κινδύνους για την υγεία των επιπόλαιων εραστών !!! Είναι πιό ειλικρινές, σημερινό και ρεαλιστικό.....Η ...αμαρτία ξέρετε, έλκει. ΔΕΝ απωθεί τους νεότερους των ... 80 ετών !!! :-)

      • αποκατάσταση avatar
        αποκατάσταση @ BLACKQUEEN 29/09/2012 22:03:10

        Σωστός!

  8. περαστικός avatar
    περαστικός 28/09/2012 21:05:08

    Μια μικρή σημείωση. Η πρόταση πως "η θρησκεία είναι το όπιο του λαού" δεν είναι του Μάο! Την αναφέρει ο Marx στην Εισαγωγή του στη "Κριτική της Εγελιανής Φιλοσοφίας του Κράτους και του Δικαίου". Επίσης κάποια στιγμή είχα συναντήσει κάπου πως είναι μία πρόταση που ο Marx βρήκε στον Φόιερμπαχ, αλλά δε το έχω διασταυρωμένο. Σε κάθε περίπτωση, εκείνη την Εισαγωγή του Marx αξίζει να τη διαβάσει κανείς, γιατί έχει μια συνολική διεισδυτική άποψη γύρω από τη θρησκεία και τον ανθρώπινο ψυχισμό. Επιπλέον, η παράθεση αυτής της πρότασης αποκομμένης από το υπόλοιπο κείμενο, για όποιον το έχει διαβάσει, είναι σαφές ότι δημιουργεί παρανόηση γύρω από το πώς ο Marx αντιμετώπιζε τη θρησκεία. Χαιρετώ κι εύχομαι να βρείτε το χρόνο να το ψάξετε.

    • aristos avatar
      aristos @ περαστικός 29/09/2012 14:16:42

      Που την είδες αυτή την πρόταση? Δεν τη βρίσκω...
      Λες να κάνει λογοκρισία ο Φάκτωρ?

  9. Σπορέας avatar
    Σπορέας 28/09/2012 21:27:23

    Εδώ καράβια πνίγονται και το ... χτενίζεται.

  10. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 28/09/2012 21:45:00

    Ἡ πληκτρολειχία τῆς φωτογραφίας,τί κινδύνους ἐγκυμονεῖ;
    Ἰδίως ὅταν ἀλλάζει κάποιος πολλά ἐρωτικά πληκτρολόγια;

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 29/09/2012 02:07:17

      Αν έχεις antivirus μην ανησυχείς!

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Μαθηματικός 29/09/2012 08:04:39

        Σωστός!

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Μαθηματικός 29/09/2012 08:49:24

        ...Aρκεί βεβαίως να εγκαθιστάς τις...ενημερώσεις επιμελώς.

  11. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 28/09/2012 21:46:58

    Είχε πολλές διαμαρτυρίες ο δέσποτας για το θέμα αυτό απο τους πιστούς και αποφάσισε να παρέμβει?
    Και ποιοί άραγε διαμαρτυρήθηκαν?
    .
    Ούτε το τρελοκομμείο μπορεί να μας συμμαζέψει πια...
    Να ακούσουμε και ότι διαβάστηκε η εγκύκλιος του στις εκκλησίες κιόλας...

  12. Ίωνας avatar
    Ίωνας 28/09/2012 21:59:22

    Ορίστε που λένε μερικοί πως είμαστε σαν το Ιράν και διάφορα άλλα, ασχολούνται οι θρησκευτικοί ηγέτες του Ιράν με αυτά;Πόσο μπροστά είμαστε και δεν το έχουμε καταλάβει τελικά;

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Ίωνας 28/09/2012 22:08:58

      Ὅταν θὰ ἀρχίσουν νὰ προτείνουν συγκεκριμένες τεχνικὲς θὰ καταλάβουμε ΠΟΣΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΙΜΑΣΤΕ

      • Ίωνας avatar
        Ίωνας @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 28/09/2012 22:37:04

        Εντάξει μην το παρακάνουμε υπάρχουν και όρια συμβουλές και προσοχή συστήνει ο ιερέας.Και για το τσιγάρο οι γιατροί συμβουλεύουν να το κόψεις ποιος τους ακούει;περίπου το ίδιο είναι

  13. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 28/09/2012 22:03:25

    Το ηθικόν δίδαγμα της υπόθεσης: Τόσο το τσιγάρο, όσο και η πίπα βλάπτουν σοβαρά την υγεία. Καλύτερα κανείς να μην το βάζει καθόλου στο στόμα του....

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ ΒΙΣ 29/09/2012 11:33:54

      Χα, χα, χα!
      Μερικοί αγαπητέ ΒΙΣ θέλουν να πεθάνουν εις αρίστην κατάστασην, στα γεράματα, φυσικά.

  14. Gn avatar
    Gn 28/09/2012 22:04:45

    Χριστιανοί Ταλιμπαν. Το ίδιο επικίνδυνοι....

  15. Maximus Decimus avatar
    Maximus Decimus 28/09/2012 22:32:13

    @The_Stranger_gr Χθες ο Μεϊμαράκης με τις πίπες, σήμερα ο Σεραφείμ με τις πίπες, βγες ρε Τζούλια εσύ που είσαι ειδική και πάρε θέση.
    @Lilasta Τρύπες, γύπες, λύπες. Το άλλο που κάνει ομοιοκαταληξία ας το πει ο Σεραφείμ Πειραιώς.
    @zaralikos Οσα ξέρει ο Σεραφείμ , δεν τα ξέρει ο κόλπος όλος
    @sybaritisa Να δεις που κάποιος θα τον δάγκωσε @nefosis: Επικίνδυνη και χυδαία πράξη ο στοματικός έρωτας, προειδοποιεί ο Πειραιώς Σεραφείμ
    ‏@zaralikos Το πουλί του Βαγγέλα η έρευνα για το σπέρμα ,η δήλωση Σεραφείμ η λίστα του ΣΔΟΕ αποδεικνύουν ότι ο Αλμοδόβαρ χαραμίζετε στην Ισπανία
    @Tourta_sardela Σταθερός ο Σεραφείμ. Λέει μόνο πίπες
    ‏@c0n_An Ας είχαν οι παπάδες περίοδο και τότε θα βλέπαμε αν θα έλεγε τέτοιες πίπες ο Σεραφείμ
    @v_emman Με το στοματικό σεξ τα έβαλε ο Σεραφείμ. Για το πρωκτικό όμως κουβέντα, ε δέσποτα
    @sheikyerbutti Ο Σεραφείμ Πειραιώς είπε ότι ο στοματικός έρωτας προκαλεί ανίατες ασθένειες και κρύβει κινδύνους για την ψυχική υγεία. Ο Πάκης ενημερώθηκε;
    @Anti_kat Σεραφείμ:ο στοματικός έρωτας κρύβει κινδύνούς για την ψυχική υγεία. παιδια καποιος να ενημερωσει το Μειμαρακη οτι με τις πιπες κινδυνευει !
    @DTsiodras H "παρέμβαση" Σεραφείμ, θα παίξει στα πολιτικά, ως κριτική στον Μειμαράκη;
    @vasper Εγώ συμφωνώ πάντως με τον Σεραφείμ. Το κάπνισμα κάνει κακό. Τι εννοείτε δεν μιλούσε για αυτές τις #pipes ;
    @nikolaomatzana Ο θρύλος δεν παίζει μπάλα!λεφτα δεν υπάρχουν!αν Σεραφείμ κόψουμε και το στοματικο καλύτερα να αυτοκτονησουμε

  16. Δαναός avatar
    Δαναός 28/09/2012 22:52:30

    Ξέχασες και τα Πτερουβείμ που πάνε κατ' ευθείαν στο κέντρο σύμφωνα με περιγραφή μαθητή Γυμνασίου:"Tα Χερουβείμ και τα Σεραβείμ ήταν μικρά αγγελάκια που πετούσαν δεξιά-αριστερά στο πλάι των μεγάλων αγγέλων. Τα Χερουβείμ χερούβιζαν (δεξί πέταγμα) και τα Σεραβείμ σερούβιζαν (αριστερό πέταγμα).
    Στην ανάγκη υπήρχαν και τα Πτερουβείμ για πέταγμα κατευθείαν στη μέση. (Γυμνάσιο Κορίνθου)

  17. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 28/09/2012 23:05:54

    Ε καλά, αν το ανοίξουμε το θέμα τόσο πολύ θα πρέπει να συμπεριλάβουμε τα Πιπερίμ και τα Καραπιπερίμ.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Τιγράνης 28/09/2012 23:14:40

      Αφερίμ εφέντη μ΄!

      • tak avatar
        tak @ Δαναός 29/09/2012 13:07:37

        Αμαρτωλοί!

  18. Lunatic avatar
    Lunatic 28/09/2012 23:18:10

    Ας νομοθετήσουν κάποιο σοβαρό πρόστιμο ή φόρο σε όποιαν και όποιον συλλαμβάνεται επαυτοφόρω. Ή κάποιος εφάπαξ φόρος συνουσίας επί των ατόμων που ηλικιακά θεωρούνται σεξουαλικώς ενεργά.
    Δε θα επιβληθεί σε πρώτη φάση παρουσία κρατικού λειτουργού κατά τη συνεύρεση του ζευγαριού. Άλλωστε κάτι τέτοιο θα κινούνταν στα όρια της νομιμότητας στη δημοκρατική μας χώρα και η κοινωνία ενδέχεται να αντιδρούσε. Εν τούτοις, με μια μικρή φοροελάφρυνση σε ανώνυμους καταδότες ματάκηδες που θα ενεργοποιούσαν τους μηχανισμούς της επαυτοφόρου συλλήψεως των παρανομούντων, το φαινόμενο θα περιορίζονταν και επιτέλους θα ξεκινούσε η ανάκαμψη της χώρας. Ταυτόχρονα θα αναδειχτεί το μεγαλείο της ελληνικής πολιτείας που σοφά βασίζεται στην εκκλησία και το κράτος.
    Ευκαιρία είναι. Πως δεν το σκέφτηκαν ακόμα? Και είναι και τεχνοκράτες...

  19. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 28/09/2012 23:33:00

    μην το χαλάς...

  20. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 28/09/2012 23:33:00

    μην το χαλάς...

  21. franc avatar
    franc 29/09/2012 09:17:25

    Aγαπητέ φάκτωρ,
    Αλλη μια φορά συγχαρητήρια για την εκπληκτική φωτογραφία! Τα "δείχνει" όλα...

  22. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 29/09/2012 10:26:41

    Ο Σεβασμιότατος Πειραιώς είναι από τούς καλύτερους Μητροπολίτες πού έχουμε.
    Οι παρεμβάσεις του αντιμετωπίζονται από τό Χριστεπώνυμο πλήρωμα μέ προσοχή γιατί τίς τεκμηριώνει από πολλές πλευρές.
    Εμείς οι χοϊκοί άνθρωποι εύκολα ρέπουμε πρός απολαύσεις πέραν τών από αιώνων παραδεδεγμένων ως ηθικών.
    Από τήν αρχαιότητα οι παρεκτροπές είχαν απορριφθεί, θυμηθείτρε τόν καταπληκτικό όρο ''ασέλγεια''.
    Δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν καί απολαύσεις ψυχικά επικίνδυνες.
    Τό αυτεξούσιό μας δρά σέ κάθε τομέα, σέ κάθε επιλογή μας.
    Ακριβώς επειδή είναι καί επιλογή μας, είτε θά είναι Θεάρεστη είτε θά είναι απορριπτέα.
    Διαλέγουμε καί παίρνουμε !

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 29/09/2012 21:25:16

      «Ο Σεβασμιότατος Πειραιώς είναι από τούς καλύτερους Μητροπολίτες πού έχουμε.» Μὲ κριτήρια ψυχαγωγίας, ἔχεις απόλυτο δίκιο.

  23. cobalt avatar
    cobalt 29/09/2012 12:35:41

    «Ο αριθμός των σοβαρών καρκίνων στο κεφάλι και στον λαιμό που σχετίζονται με έναν ιό ο οποίος μεταδίδεται με το στοματικό σεξ, αυξάνεται γρήγορα, αναφέρουν Βρετανοί ερευνητές. Και συνιστούν να εξεταστεί σοβαρά το ενδεχόμενο εμβολιασμού των αγοριών εναντίον του. Όπως γράφουν στην «Βρετανική Ιατρική Επιθεώρηση», η μορφή του καρκίνου που εξαπλώνεται ραγδαία, ιδίως στις ανεπτυγμένες χώρες, λέγεται οροφαρυγγικό καρκίνωμα των πλακωδών κυττάρων και προκαλείται από την μόλυνση με συγκεκριμένα στελέχη του ιού των ανθρώπινων θηλωμάτων (HPV)

    Την παραπάνω ανακοίνωση προσπαθεί να σχολιάσει ο Μητροπολίτης και να τη συνδέσει με την παραφύση ζωή, μακριά απο το κατά Χριστόν ήθος. Παραφύση ζωή εννοούμε την ζωή που αντιτίθεται στο καθ' ωμοίωση.
    Τώρα αν σκανδαλίζεστε που ένας παπάς έχει άποψη για τις πίπες, τι να πω, όσο ανοίκιες και αν είναι τέτοιες απόψεις: Grow up.

    Και σε όσους βλακωδώς παρομοιάζουν τον Σεραφείμ με τους χοτζάδες και λένε κάτι ακατανόητα, όπως "χριστιανοταλιμπάν", να τους επισημάνω πως πουθενά δεν αναφέρει τη λέξεις "απαγορεύεται", "θάνατος", "τζιχαντ", "άπιστοι" και "μπούμ". Μην βασανίζεστε τόσο πολύ να τα κάνετε όλα ίδια.

    Κουράστηκα, ας διαβάσω λίγο Σολωμό:

    Ἡ γῆ αἰσθάνεται τὴν τόση
    τοῦ χεριοῦ σου ἀνδραγαθιά,
    ποὺ ὅλην θέλει θανατώσῃ..

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ cobalt 29/09/2012 12:39:51

      Ναι αλλά το λέει λες και οι πίπες είναι κάτι κακό. Άλλο να είναι επιβλαβές για την υγεία και άλλο να το βγάζει αμαρτία.

  24. Γιώργος Βλάχος avatar
    Γιώργος Βλάχος 29/09/2012 13:14:04

    Η πορνεία είναι ένα θανάσιμο αμάρτημα, ειδικά όταν γίνεται παρά φύση, σύμφωνα με την Πίστης μας. Θανάσιμο και για την ψυχή και για το σώμα. Και ο Μητροπολίτης Πειραιώς τεκμηριώνει το δεύτερο σκέλος βάσει επιστημονικών μελετών. Το αυτεξούσιο του ανθρώπου είναι θεόσδοτο, άρα δεν αμφισβητείται. Απλώς πρέπει οι άνθρωποι να είναι ενήμεροι για τις συνέπειες των πράξεών τους.

    • aristos avatar
      aristos @ Γιώργος Βλάχος 29/09/2012 15:27:49

      Ο στοματικός έρωτας εντάσσεται στα "παρά φύσιν" ή μόνο το πρωκτικό στο οποίο δεν αναφέρεται ο Δέσποτας? Και ο αμοιβαίος αυνανισμός? θανάσιμο αμάρτημα ή απλό πταίσμα?

      • cobalt avatar
        cobalt @ aristos 29/09/2012 19:41:14

        <> είναι οτιδήποτε δεν συνάδει με τη ζωή του Ευαγγελίου και δεν είναι μόνο για το πού θα βάλει το πουλάκι του κάποιος. Αλλά ο Βαγγέλας μίλησε μόνο για γλύψιμο, άρα ας το κρατήσουμε εκεί.
        Αν εκτραχυνθούν τα πράματα περισσότερο, μπορεί να κουβεντιάζουμε για S/M, σε λίγο.

  25. Xase avatar
    Xase 29/09/2012 14:15:27

    Αληθευει οτι το πρωτο αντιγραφο της εγκυκλιου τοστειλε στον κ. Μειμαρακη;; Η εριναι και αυτο ραδιο αρβυλα;;

  26. η Dimi avatar
    η Dimi 29/09/2012 14:23:40

    Τα γυναικεία σαρκώδη χείλη θέτουν εκτός συναγωνισμού τα πλούσια στήθη, τα στρογγυλεμένα οπίσθια, τα προκλητικά πόδια. Όσο πιο αισθησιακά τα γυναικεία χείλη, τόσο μεγαλύτερο το γυναικείο ερωτικό πηλίκο είναι για τους άνδρες. Κι αυτό, επειδή τα σαρκώδη χείλη οι άνδρες τα φαντασιώνονται σε διάφορα μέρη του σώματός τους. Eπιπλέον, τα σαρκώδη χείλη είναι δείκτες της νιότης και γονιμότητας από τις οποίες οι άνδρες ενστικτωδώς, έλκονται. Και δεν είναι τυχαίο ότι η Angelina Jolie, θεωρείται “η πιο ερωτική γυναίκα του πλανήτη με χείλη σαν τσιμπημένα από κεντρί μέλισσας” http://www.wildsound-filmmaking-feedback-events.com/images/angelina_jolie_smoking.jpg σύμφωνα με τα μεγαλύτερα ανδρικά περιοδικά Esquire και ΑskMen με 15,000,000+ αναγνώστες μηνιαίως.

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ η Dimi 29/09/2012 18:01:23

      Πολύ σωστά όλα όσα λές αγαπητή DIMI και προσυπογράφω, αλλά έχω να προσθέσω κάτι πολύ σημαντικό, που....παραβλέπεται εντελώς από όλα τα σχόλια που προηγήθηκαν. ΚΑΙ τα ανδρικά σαρκώδη χείλη μπορούν να λειτουργήσουν εξ΄ίσου ....θαυματουργικά και ΑΝΥΠΕΡΘΕΤΩΣ προκαλούν αντίστοιχες γυναικείες φαντασιώσεις.... Πρέπει να ...υποκριθούμε οτι οι γυναίκες ΔΕΝ σκέφτονται τα ανδρικά σαρκώδη χείλη να ταξιδεύουν σε διάφορα σημεία του σώματός τους;;;; ΑΙΣΧΡΟ ΨΕΜΑ ΚΑΙ ΑΣΥΓΧΩΡΗΤΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ !!! :-) Άσε που δεν υπήρξε καν απαγορευτική αναφορά της εγκυκλίου περί αιδοιολειξίας !!!!!! Ή την αγνοούν λοιπόν , ή επιτρέπεται !!
      http://www.flickr.com/photos/77166286@N02/8035851715/sizes/m/in/photostream/

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ η Dimi 29/09/2012 20:50:47

      Ἕνα κουίζ γιά τίς ἐξαίρετες κυρίες τοῦ Antinews:
      Ποιό εἶναι τελικά τό πρῶτο πράγμα πού κοιτάζει ὁ ἄνδρας σέ μιά γυναίκα;

  27. franc avatar
    franc 29/09/2012 15:33:20

    Aγαπητή Dimi και πάλι υποκλίνομαι.
    Με γυναίκες σαν εσένα η φυλή μας σίγουρα ποτέ δεν πεθαίνει...
    Ακυρώνεις στην πράξη κάθε κατηγορία σε βάρος μας, ως λαού, για θρησκοληψία.
    Το κειμενάκι και η φωτογραφία σου θα έπρεπε να είναι εισαγωγή στο βιβλίο σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης στα σχολεία.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ franc 29/09/2012 16:58:22

      Franc, thank you plenty.

    • cobalt avatar
      cobalt @ franc 29/09/2012 19:45:41

      Πάντως θα έπρεπε κάποιος να πάρει το θάρρος, να ρωτήσει τα κορίτσια του Antinews, τι ακριβώς σημαίνει "ωραία πού**α";
      Μου έχει δημιουργήσει απορία. Αυτό, αλλά και που το ξέρει ο Βαγγέλας;
      Του το έχουν πει; Την έχει συγκρίνει;
      Γιατί μου φαίνεται μελετημένη η έκφραση.

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ cobalt 29/09/2012 21:52:22

        χα χα χα !!!! Ο εν λόγω, αν κρίνουμε από την τεράαααααστια κενότητα εγκεφάλου την οποία ασφαλώς και διαθέτει αποδεδειγμένα, δε νομίζω να διαθέτει απολύτως τίποτε άλλο ενδιαφέρον. Διαλαλεί το ασήμαντο προφανώς, λόγω μη ζήτησής του!!! Όποιος είναι ικανοποιημένος από τον εαυτό του, δεν έχει καμιά ανάγκη να αυτοδιαφημιστεί, πόσο μάλλον να...αυτοεξευτελιστεί. Αφήστε που παρενοχλεί σεξουαλικά και άτομα σαν τον κ. Παυλόπουλο !!!!

  28. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 29/09/2012 21:44:53

    ...Αυτό το κουϊζ αγαπητέ, καλό είναι να απαντηθεί από τους άνδρες του Antinews, έτσι ώστε να μας διαφωτίσετε.... Δεν έχει νόημα να ...μαντέψουμε. Θα είναι πιό χρήσιμο να πληροφορηθούμε. Όσον αφορά τό πρῶτο πράγμα πού κοιτάζει μία γυναίκα σε έναν άνδρα, πολύ ευχαρίστως να σας δώσουμε μία εικόνα, εάν και όταν θέσετε το ερώτημα.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ BLACKQUEEN 29/09/2012 22:40:50

      Ἕνα ἕνα,μέ τή σειρά Βασίλισσά μου.Δέν ἔχει νόημα νά ἀπαντηθεῖ ἀπό ἄντρες κάτι πού γνωρίζουν ὅλοι.
      Λοιπόν,ἐμεῖς τό τί θά κοιτάξουμε πρῶτο στίς γυναίκες:ἐξαρτᾶται ἀπό τό ἑάν ἔρχονται ἤ φεύγουν.
      Τώρα νά μαντέψω στούς σημερινούς χαλεπούς καιρούς πού ζοῦμε,τί θά κοιτάξει πρῶτα μιά γυναῖκα σέ ἕναν ἄντρα;Μήπως ἄν ἔχει βενζίνη γιά τ' ἀμάξι;

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 30/09/2012 00:28:05

        Άμα το πάμε έτσι, όλα εξαρτώνται από το αν πάτε ή έρχεστε κι εσείς. Τόσο απλοϊκές απαντήσεις, χωρίς φαντασία, χωρίς προσωπική σφραγίδα!!!! Μιλάμε για απογοητευτικές προτιμήσεις ...καρμπόν.
        *** Αν όμως σας πλησιάζουν γυναίκες που ελέγχουν το ρεζερβουάρ σας ως προς τη στάθμη της περιεχόμενης βενζίνης, τότε αυτό είναι αλήθεια πολύ λυπηρό !!!! Για να μη λυπηθώ, επιλέγω να το ερμηνεύσω ...αλληγορικά. :)

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ BLACKQUEEN 30/09/2012 01:16:14

          Βασίλισσά μου τί σᾶς ἀπογοήτευσε,ἡ ἀπάντηση ἤ ἡ μέθοδος;Γιά τό πρῶτο δέν μπορῶ νά κάνω τίποτα,ὅσο γιά τό δεύτερο,πάλι δέν μπορῶ νά κάνω τίποτα,παρά μόνο νά σᾶς παρηγορήσω ὀμολογῶντας αὐτό πού ὑπάρχει ὥς ἀρχή:Οἱ κυρίες πρῶτα.Οἱ ὄμορφες κυρίες ἀκόμα πιό πρίν.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 30/09/2012 10:15:09

            :-) Ένας άνδρας υποχρεούται πρωτίστως να είναι ευγενής, αξιοπρεπής και γενναίος. ΄Ωστε να μην...αυτοακυρώνεται. Θα μπορούσαμε να προσθέσουμε ΚΑΙ αυθεντικός, ώστε να μην ομοιάζει και καταντά βαρετός (δηλ. μοναδικότητα στις προτιμήσεις, τις εκδηλώσεις, τις εκφράσεις, τις σκέψεις κ.λ.π.). Αυτά σε ..δεύτερο χρόνο, γιατί η πρώτη εντύπωση προέρχεται σαφώς απ΄τη συνολική σωματική του παρουσία, αλλά κυρίως από την ''αύρα'' με την οποία η εσωτερικότητά του -εάν υφίσταται-, ενδύει το εμφανές.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ BLACKQUEEN 30/09/2012 11:20:55

            Πιστεύω νά διακρίνεις τήν αὐθόρμητη καί χιουμοριστική διάθεση χωρίς καμμία προσπάθεια προσβολῆς!Δέν ἐπιθυμῶ τέτοιου εἴδους συναναστροφές καί οὔτε τίς ἐπιδιώκω.Ἄν σέ προσέβαλλα ζητῶ συγνώμη.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ BLACKQUEEN 30/09/2012 11:29:32

            Ἀγαπητή BLACKQUEEN,πιστεύω νά διακρίνεις τήν χιουμοριστική καί αὐθόρμητη διάθεση τῆς ἀπό μέρους μου συνομιλίας μας.Καμμία μά καμμία πρόθεση προσβολῆς δέν ὑ πῆρχε,ἄλλωστε δέν εἶναι τοῦ χαρακτήρα μου.Ἄν παρόλα αὐτά ἄθελά μου σέ προσέβαλλα,ζητῶ συγνώμη,δέν εἶναι ἀνάγκη νά χαλάσουμε τίς καρδιές μας γιά ἕνα ἀστείο!Συμφωνῶ μέ ὅσα λέςκαί,ἔτσι γιά νά εὐθυμήσουμε λίγο τήν ἀτμόσφαιρα σοῦ ἀφιερώνω μιά μαντινάδα.
            Εἶσαι γένους θηλυκοῦ,φορᾶς καί παντελόνια
            καί τά τιμᾶς καλύτερα
            ἀπ' ὁρισμένα ψώνια.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ BLACKQUEEN 30/09/2012 14:29:46

            @ Κυθήριος : Όχι αγαπητέ Κυθήριε, με απολύτως κανέναν τρόπο ΔΕΝ με προσβάλλατε !!!! Ζητώ συγνώμη εγώ, αν με το σχόλιό μου σας έδωσα την εντύπωση οτι...παρεξηγήθηκα. Πως θα ήταν δυνατόν?? Κι εγώ με χιουμοριστική διάθεση έγραψα ότι έγραψα, κι απλά στο τέλος προσπάθησα να απαντήσω ΚΑΙ στο κουϊζ, με εγκεφαλικό όμως τρόπο :-)).

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ BLACKQUEEN 30/09/2012 14:43:30

            Οk.,εὐχαριστῶ,καλό ἀπόγευνα.