16/06/2009 18:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εγκρίθηκε η μείωση της θητείας

 Εγκρίθηκε από το ΚΥΣΕΑ η πρόταση του υπουργού Άμυνας για μείωση της θητείας στους εννέα μήνες στο στρατό ξηράς από τον Αύγουστο με παράλληλη μείωση για όσους παρουσιάστηκαν το Φεβρουάριο και το Μάιο του 2009.

Συγκεκριμένα, όσοι παρουσιάστηκαν με την ΕΣΣΟ του Φεβρουαρίου θα υπηρετήσουν έντεκα μήνες (-1 μήνας) και όσοι παρουσιάστηκαν με την ΕΣΣΟ του Μαΐου θα υπηρετήσουν δέκα μήνες (-2 μήνες). Σύμφωνα με τον κ. Μεϊμαράκη, με τη μείωση της θητείας στο Στρατό Ξηράς όλοι οι στρατεύσιμοι θα υπηρετούν στην περιφέρεια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νἰκος avatar
    Νἰκος 16/06/2009 19:06:09

    Θα πηγαινουν τωρα στο στρατο οι...λαθρομεταναστες. Μαλιστα να γινει και επαγγελματικος λεω εγω κ.κ. μεϊμαρακη, ΚΚ, ΓΑΠ και λοιποι πρασινογαλαζοι.

    Τελος, στις 11 Ιουνιου του 1798 δολοφονηθηκε ο Ρηγας. Παω στοιχημα οτι οτι το κατεστημενο αριστεροδεξιο γκαργκατσουλιο του αθηναϊσταν ουτε που ξερει τι εγινε τοτε. Φυσικα τωρα o λαος αγωνιζεται για μια BMW Lεxus και iPOD.

    Εσεις παραγοντες μου το ξεχασατε ή μου διεφυγε;

  2. alexoulis avatar
    alexoulis 16/06/2009 19:06:29

    Μήπως υπάρχει καμία πληροφόρηση για αυτούς που θα κάνα μειωμένη θητεία??
    Θα μειωθεί και άλλο, και αν πόσο??

  3. αβγδεζηικλμνξοπ avatar
    αβγδεζηικλμνξοπ 16/06/2009 19:56:36

    Έρμη Ελλαδίτσα σε διαλύσανε....
    Δεν τους ενδιαφέρει τίποτα, μόνο οι ψήφοι....
    Η θητεία βγήκε σε πλειστηριασμό από τους απάτριδες...

  4. Eskimo avatar
    Eskimo 16/06/2009 20:15:18

    Τωρα επιτελους μπορεί να παρουσιαστεί και ο Τρεπεκλης.

  5. Νἰκος avatar
    Νἰκος 16/06/2009 20:19:36

    Επιμενω:

    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ....

    Καλη λευτερια.

  6. ΣΕΣΚΛΟ avatar
    ΣΕΣΚΛΟ 16/06/2009 21:15:35

    Η καταργηση της θητειας ειναι επιτακτικη!
    Φτανει πια με τα ρουσφετια και τις συνεχεις μεταταξεις. Η ΝΔ εχει σπασει ολα τα ρεκορ σε αυτο τον τομεα και παει να το αλλαξει τωρα που την πηραν χαμπαρι.
    Ο Μειμαρακης (δηλωση του "οι πιλοτοι μας φταινε που προκαλουν τους Τουρκους" Ιουνιος 1996), πρωην ηγετης της ΕΚΟΦ, τωρα ανελαβε την αμυνα της Ελλαδας!
    Τρομαρα του!

    Χρειαζονται ομως και παραλληλα μετρα για επαγγελματικο στρατο με κινητρα εξελιξης οπως σε αλλες ευρωπαικες χωρες και τις ΗΠΑ.

  7. οκτώ avatar
    οκτώ 16/06/2009 22:03:02

    Πέρα από 2-3 μήνες σαν βασική εκπαίδευση, οι υπόλοιποι μήνες είναι πεταμένος χρόνος από την ζωή σου.
    Βιώνεις όλη την πλύση εγκεφάλου για να βγεις ένα σωστό κομματικό ανθρωπάκι που μαθαίνει ότι χωρίς βύσμα δεν μπορεί να καταφέρει τίποτα σε αυτή την κοινωνία.
    Το μόνο που σου μένει είναι κανά δύο φιλαράκια, ειδικά εάν έχει υπηρετήσει στα σύνορα και το "φεύγα" στο τάβλι.

  8. Orestios avatar
    Orestios 17/06/2009 00:26:19

    Τον άλλο μήνα μπορεί να λένε άλλα για τη θητεία.