#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/02/2011 21:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εγκλωβισμένη στις απαιτήσεις της Τρόικα η κυβέρνηση



Θυμάστε την ανάρτησή μας Κάτι σοβαρό τρέχει στα παρασκήνια και δεν μας το λένε

Διαβάστε λοιπόν τώρα:

Σαν βόμβα έπεσε στην κυβέρνηση -αν και κάποιοι το γνώριζαν από το πρωί- η αναβολή της συνέντευξης τύπου που είχε οριστεί για την Παρασκευή το πρωί από τα μέλη της τρόικας που βρίσκονται στην Αθήνα. Οι τροικάνοι θα έκαναν εκτενή αναφορά στην πορεία της ελληνικής οικονομίας, στις επαφές με τους υπουργούς, στις αντιρρήσεις που έχουν ενώ θα έδιναν και το στίγμα για το αν θα έδιναν την 4η δόση του δανείου ύψους 15 δισ. ευρώ.

Η αναβολή της συνέντευξης άναψε φωτιές σε πολλά υπουργικά γραφεία καθώς για πολλούς συνδυάζεται με τη δυστοκία που υπάρχει στην Ευρώπη για την υλοποίηση του γερμανικού σχεδίου στο οποίο θα υπήρχε φυσικά και η σωτηρία της Ελλάδας.

Συνδυάζεται από πολλούς, επίσης, με τις ασφυκτικές πιέσεις που δέχεται η ελληνική κυβέρνηση να παραδοθεί άνευ όρων στις επιταγές της Ευρώπης και συγκεκριμένα στη Μέρκελ.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η τροικάνοι στις συναντήσεις που είχαν στην Αθήνα εξέφρασαν τον έντονο προβληματισμό τους για τις επιχειρησιακές συμβάσεις και ζήτησαν επιτακτικά κλαδικές ή ατομικές συμβάσεις οι οποίες θα οδηγήσουν σε γενναίο “κούρεμα”των μισθών. Ειδικά ο απεσταλμένος της Ευρώπης, Ντερούζ εμφανίζεται αδιάλλακτος, δε θέλει να ακούσει απολύτως τίποτε από την Λ. Κατσέλη και απειλεί να τινάξει στον αέρα τη διαδικασία αν δεν πάρει ό,τι θέλει.

Οι επιχειρησιακές συμβάσεις είναι ένα μόνο κομμάτι της πίεσης που ασκείται. Τόσο η καθυστέρηση του γερμανικού σχεδίου όσο και τα “κόλπα” που κάνουν οι τροικάνοι στην Αθήνα πιθανότατα να σχετίζονται με μια και μόνο εντολή της τρόικας και της Γερμανίας “Θα προσκυνήσετε αλλιώς σας στέλνουμε στον γκρεμό” είναι εν ολίγοις η στάση που ακολουθούν οι... σωτήρες μας.

Ολη αυτή η κωλυσιεργία προκάλεσε τη μεγάλη πτώση στο ελληνικό χρηματιστήριο κατά 3,46% και στην άνοδο των spreads ειδικά στην Πορτογαλία.

Αν επιβεβαιωθούν οι πληροφορίες που κάνουν λόγο για δυσαρέσκεια της τρόικας και για μαραθώνια σύσκεψη την Πέμπτη το βράδυ, τότε η κατάσταση στην κυβέρνηση είναι ιδιαίτερα ηλεκτρισμένη. Εγκλωβισμένη στις απαιτήσεις των ξένων, η κυβέρνηση προσπαθεί να βρει διέξοδο. Αλλά οι τροικάνοι που ξέρουν καλά τα κόλπα τους έβαλαν τη θηλιά στο λαιμό και τώρα την σφίγγουν αργά – αργά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 10/02/2011 21:13:30

    ....προτεινω αυτη την θηλια να την περασουν στον ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ λαιμο....να ανεβουν σε εναν ψηλο πλατανο...το υπολοιπο σκηνικο δεν το περιγραφω...αλλα ενα ειναι το σιγουρο οτι στην μιση ελλαδα θα πανιγυριζουν...!!

    αντε γεια...πρασινα παιδια!!!

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/02/2011 21:20:21

    7 χρονια χουντα, 2009-2016. Γυψος. Αυτοι με τα 600 τα Ελβετικα θα εχουν φυγει και τα 600 θα εχουν γινει 700. Μονο τα Ελβετικα.
    Νεο πολυτεχνειο, το διατηρητεο με τους λαθραιους. Στα διπλανα κ εμεις.

    ΠΠ

    • man8os avatar
      man8os @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/02/2011 21:28:40

      Το μνημονιο θα επεκταθει για 30ετια
      2010-2040 και βλεπουμε...
      Δηλαδη εμεις που θα ζουμε...
      Εσεις που ψηφισατε ΠΑΣΟΚ να ξερατε τι κανατε εκεινη τη μερα...

      • blue nile avatar
        blue nile @ man8os 11/02/2011 01:01:00

        καλά το λες

  3. kiki avatar
    kiki 10/02/2011 21:30:51

    Λυσαξε ο Σκαι , βγηκε ο Παπαδημητριου, και αρχισε η τρομοκρατια.
    Η προπαγανδα στο απωγειο της.
    Καλα σας μαθαμε εχετε γινει προβλεψιμοι.
    Θυμαμαι τον Λαζοπουλο,
    αει χασου μυρμηγκακι

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ kiki 10/02/2011 21:34:35

      Φαντάσου να έρθει η μέρα που ο ΣΚΑΙ θα πληρώνει φόρο επί των διαφημίσεων ή να για τη συχνότητα που χρησιμοποιεί χωρίς αναβολές...τα ύστερα του κόσμου...

      ΥΓ

      ποια η διαφορά ενός τηλε - δημοσιογράφου από ένα παπαγαλάκι; το κόστος συντήρησης.

      • man8os avatar
        man8os @ Ο Ιθαγενής 10/02/2011 23:51:04

        Δηλαδη τι μας κοστιζει περισσοτερο?

  4. φωτεινη avatar
    φωτεινη 10/02/2011 21:41:50

    τα μετρα του μνημονιου εχουν αποφασιστει απο οταν υπογραφτηκε.αυτα και τα κλαματα των καταρακωμενων υπουργων στο γυρο για τα καναλια ,ειναι μια κακη παρασταση που εχει ξαναπαιχτει.

    • anonymous avatar
      anonymous @ φωτεινη 10/02/2011 23:53:07

      Εδώ θα σου δώσω δίκιο. Κάθε φορά που είναι να πάρουμε δόση έχουμε το ίδιο σόου. Μας πιέζουν, εμείς δε θέλουμε, κλαίμε αλλά τελικά τους καθόμαστε και μας βιάζουν. Αυτά λένε τα υπουργάκια μας.

  5. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 10/02/2011 22:12:53

    Η κυβέρνηση αποκαθηλώνεται.
    Από τη μια την πιέζουν οι εντολείς της να ξεπληρώσει τα γραμμάτεα που υπέγραψε για να πάρει την εξουσία κι απ'την άλλη ο κόσμος αρχίζει και φουντώνει όλο και περισσότερο.
    Ο ΓΑΠ θέλει να συνεχίσει το ξεπούλημα αλλά το υπόλοιπο κόμμα δεν δείχνει πρόθυμο να τον ακολουθήσει.Αν πάλι κάνει το λάθος και δεν προκηρύξει εκλογές μέχρι το Μάρτιο και χαθεί η λίστα ,το θεωρώ απίθανο να ξαναψηφιστεί στη Βουλή νομοσχέδιο παρόμοιο μ'αυτά που περνούν τώρα.
    Ψάχνει λοιπόν τη λύση για να γλυτώσει από τους διεφθαρμένους Έλληνες που ακόμη πιστεύουν στον Θεό, έχουν πατριωτική συνείδηση και εμπιστεύονται τις Ενοπλες Δυνάμεις κατα 85% , με τη σημαία με τον χριστιανικό σταυρό πάνω,που βρίζουν κάθε μέρα την αγαπημένη του πατρίδα την Αμερική.
    Η λύση είναι μια: ΕΚΛΟΓΕΣ και στα τσακίδια αυτός και όλο του το σόϊ.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 10/02/2011 23:17:20

      Οπως λέει και το ρεμπετικο της Αμυνης τα παιδια διώξανε το βασιλιά και του δώσανε τα πανιά του .....το περιδρομο να τρώει με το ξένο του το σοι

  6. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 10/02/2011 22:12:58

    Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΜΕΣΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ...ΑΠΟΤΙΝΑΞΟΜΕ ΤΟ ΖΥΓΟ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ Δ.Ν.Τ ΑΠΟ ΤΗ ΠΑΤΡΙΔΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ '''ΟΧΙ' ΣΤΟ ΝΕΟ 4ο ΡΑΙΧ ΤΗΣ ΜΕΡΚΕΛ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΡΟΜΕ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ. Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΤΟ ΟΦΕΙΛΕΙ ΣΤΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΠΟΥ Ο ΥΠΟΤΕΛΗΣ ΟΛΙΓΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΔΟΥΛΟΣ ΓΑΠ ΟΠΑΔΟΣ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΤΑ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΜΑΣ ΣΤΡΕΡΗΣΕ Σ Υ Ν Ε Ι Δ Η Τ Α !!! ΤΑ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΑ ΤΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΑΜΕ ;

  7. ierofantis avatar
    ierofantis 10/02/2011 22:30:52

    "Ειδικά ο απεσταλμένος της Ευρώπης, Ντερούζ εμφανίζεται αδιάλλακτος, δε θέλει να ακούσει απολύτως τίποτε από την Λ. Κατσέλη και απειλεί να τινάξει στον αέρα τη διαδικασία αν δεν πάρει ό,τι θέλει..."

    Διαβάζω τα ανωτέρω και αναρωτιέμαι....

    Αν κάποιος είχε ποτέ γόνατα, αν κάποιου το ασπράδι στο μάτι, άρχιζε να φαίνεται επικίνδυνα λευκό, τον έπιανε τον Ντερούζ και του έλεγε "ΆΝΤΕ Γ@ΜΗΣΟΥ ΡΕ ΝΤΕΡΟΥΖ" τι θα γινότανε;

    Μήπως τίποτα; Μήπως ο Ντερούζ θα πήγαινε πίσω στον Τρισέ και τη σαύρα τη Μέρκελ, ως καλό υποτακτικό σκυλάκι, και θα τους έδινε ρεπόρτο ότι απέτυχε ο εκβιασμός και ότι τώρα αυτοί θα πρέπει να πάρουν τα ηνία της πίεσης στη χώρα;

    Και αν ερχόταν ο Τρισέ και η σαύρα και μας έλεγαν τα ίδια με τον Ντερούζ και απαντάγαμε όπως πριν, τί θα γινότανε;

    Θα μας έκοβαν την τέταρτη δόση; θα μας έστελναν κανονιοφόρους, θα μας έδιωχναν από το Ευρώ, θα μας έκοβαν την χρηματοδότηση; Μήπως τίποτε από όλα αυτά;

    Νομίζω ότι έχουμε αποκοιμηθεί με την Τρόϊκα. Τον χρήσιμο κακό δηλαδή. Και δεν έχουμε ακόμη πλήρως αντιληφθεί ότι το πολιτικό παιχνίδι και την αποδόμηση της ελληνικής κοινωνίας, της εθνικής ταυτότητας και του κοινωνικού ιστού, τον έχει αναλάβει εξ ολοκλήρου η παρέα του γυμναστηρίου...
    Δικό της δημιούργημα είναι αυτό το χάος και πλέον αν έχετε παρατηρήσει τους γελοίους, μας το λένε στα ίδια μας τα μούτρα, ότι δηλαδή, τα περισσότερα μέτρα ήταν δικής τους έμπνευσης, διότι έτσι τάχαμου θα αλλάξουν τη χώρα...

    Κανένα αδιέξοδο δεν έχουν κατά τη γνώμη μου. Εκτελούν με μαθηματική ακρίβεια μέχρι τώρα, αυτό που είχαν στο μυαλό τους εξ αρχής, με τη βοήθεια όμως (τεχνική βοήθεια την λένε, δηλαδή τεχνογνωσία στον έλεγχο των μαζών και της δημιουργίας συλλογικών ενοχικών συνδρόμων και διασποράς φόβου) της "κακιάς" Τρόϊκα, των αργυρώνητων κοντυλοφόρων και της σάπιας ιντελιγέντσια που είχαν στρατολογήσει και ταϊσει με τόση μαεστρία και επιμονή τριάντα χρόνια τώρα.

    • Zio avatar
      Zio @ ierofantis 10/02/2011 23:16:09

      άψογος!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ ierofantis 10/02/2011 23:30:57

      ierofantis
      ΕΥΓΕ ΦΙΛΕ.....!!!!!!!!
      Κυριως για το
      "Και αν ερχόταν ο Τρισέ και η σαύρα και μας έλεγαν τα ίδια με τον Ντερούζ και απαντάγαμε όπως πριν, τί θα γινότανε;

      Θα μας έκοβαν την τέταρτη δόση; θα μας έστελναν κανονιοφόρους, θα μας έδιωχναν από το Ευρώ, θα μας έκοβαν την χρηματοδότηση; Μήπως τίποτε από όλα αυτά;"

      ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.....!!!!!!
      ΟΛΑ ειναι ενα ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ,
      δηλαδη
      1) ο παπανδρεου, ηταν ηδη συνεννοημενος με τους τοκογλυφους του Δντ
      πριν τις εκλογες του 2009, να τον προωθησουν στην εξουσια τα διαφορα κεντρα που με τα μμε πολεμουσαν τον καραμανλη τοσο ΛΥΣΣΑΛΕΑ... ( τωρα αποκαλυφθηκε το γιατι..το βλεπουμε καθημερινα..)
      2) Αυτος με απατη και ψεμματα πηρε την εξουσια
      3) Εκανε ΣΚΟΠΙΜΑ τα παντα ωστε η χωρα ΟΝΤΩΣ να κινδυνευει να χρεωκοπησει...
      4) Ετσι μετα εφερε τους τοκογλυφους του Δντ μεσα στην Ελλαδα..
      5) Κανει τωρα τα παντα για να ΞΕΠΟΥΛΗΣΕΙ τη χωρα στις πολυεθνικες.....!!
      ( ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΣΤΟΧΑ ειπε κι ο Μιχελακης οτι η κυβερνηση αντιμετωπιζει τη χωρα σαν εταιρεια υπο ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ....!!)

      Ο φοβος της χρεωκοπιας κτλ ειναι για να φοβιζει τον κοσμακη.....
      και αντι να ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝΕ οι αληθινοι υπευθυνοι για το χρεος της χωρας
      ζητανε απο τον συνταξιουχο ΠΟΥ ΔΕΝ ωφεληθηκε ποτε απο Ολυμπιακα εργα, απο Siemens κτλ να πληρωσει τη ζημια....φορτωνοντας του ενοχες....

      ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΤΩΡΑ!!!!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ ierofantis 10/02/2011 23:40:31

      Επισης να συμπληρωσω, πως εμεις ο λαος που ΔΕΝ ευθυνομαστε για την κατασταση του χρεους, μιας και ΔΕΝ ειχαμε κανενα ωφελος, δεν αποκτησαμε βιλες κτλ... ΔΕΝ μας ρωτησαν ποτε για καμια αποφαση και για κανενα νομοσχεδιο(οπως οφειλουν σε μια δημοκρατικη χωρα οι κυβερνησεις που εκτελουν εντολες του λαου υποτιθεται..)
      ΑΡΑ ολοι εμεις που ετσι κι αλλιως τωρα ΥΠΟΦΕΡΟΥΜΕ.... ζητουμε την ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ, και
      ΔΗΜΕΥΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΩΝ των υπευθυνων για την κατασταση αυτη....

      ΟΛΟΙ μας τους ξερουμε τους υπευθυνους ειναι καποια ονοματα που ολη την ωρα τα ακουμε....

      (ΑΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΟ ΚΥΡΟΣ ΔΙΕΘΝΩΣ, οπως και η ΚΥΠΡΟΣ οταν την απειλουσαν οτι
      αν αρνηθει το σχεδιο Αναν θα ''απομονωθει" ταχα διεθνως.... πραγμα που ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ!!!!!
      Ολως τυχαιως αυτοι που μας εκβιαζουν τωρα ειναι οι ΙΔΙΟΙ που εκβιαζαν εντος κι εκτος Ελλαδος με το σχεδιο Αναν....)

  8. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 10/02/2011 22:44:39

    Η κυβέρνηση την στιγμή που εξουθενώνει την αγορά αυξάνοντας τους φόρους και συρρικνώνει το εισόδημα των εργαζομένων, χαρίζει τα χρέη του Ο.Α.Σ.Α όχι μόνο προς το δημόσιο, αλλά και προς το ΙΚΑ και στα άλλα ταμεία!
    Επίσης ενώ δεν συζητούσε με τους γιατρούς για τα αιτήματά τους, συζητούσε επί 3μερο με τους παράνομους μετανάστες της κατάληψης της Νομικής.

  9. Φάνης avatar
    Φάνης 10/02/2011 23:14:57

    Το κόψιμο της τέταρτης δόσης θα είναι η απελευθέρωση της χώρας.Τότε θα δουν και κάποιοι πονηροί (πολιτικοί,δημοσιογράφοι,καναλάρχες-εργολάβοι κλπ) πόσα απίδια πιάνει ο σάκος.Δυστυχώς όμως, πιστεύω ότι δεν θα το αφήσουν να συμβεί.

  10. karenin avatar
    karenin 10/02/2011 23:15:32

    Δυστυχώς δεν έχει εγκλωβιστεί ηκυβέρνηση, έχουν εγκλωβήσει όλη την ελληνική κοινωνία, και την οδηγούν σε αδιέξοδο, και στον όλεθρο.
    Ας όψονται ΠΑΣΟΚ και ΝΔ που μας έφθασαν ως εδω, και 6 εκατ. συμπατριώτες που τόσα χρόνια τους στήριζαν.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ karenin 11/02/2011 09:16:47

      Άσε τα στρογγυλέματα φίλε μου. Το παρόν χάος είναι 100% ΠΑΣΟΚικό κατόρθωμα μαζί με τα 2 εκ. λοβοτομημένους που το ψήφισαν.

  11. anonymous avatar
    anonymous 10/02/2011 23:49:28

    Το βιντεάκι είναι για άλλο θέμα αλλά ταιριάζει γάντι στην ανάρτηση διότι περιγράφει πως σκέπτεται ο δυτικός.

  12. ierofantis avatar
    ierofantis 11/02/2011 00:17:25

    Η χώρα εκτός από την κατάργηση του Μνημονίου χρειάζεται, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ένα Νέο Κοινωνικό Συμβόλαιο τουλάχιστον εικοσαετούς διάρκειας.

    Οι πολιτικοί να καταλάβουν τα λάθη τους, να τα παραδεχτούν, να καθαρθούν και να πουν αλήθειες για όλους και για όλα.

    Ο λαός να αυτοπροσδιοριστεί, να παιδευτεί, να επανελληνιστεί, να σκέπτεται και να υπακούει σε δίκαιους έστω και αυστηρούς νόμους της Πολιτείας του. Να αγαπήσει ξανά όχι μόνο την πατρίδα του αλλά και το Κράτος του.

    Και συλλογικά να τεθούν στόχοι για το έθνος και την πατρίδα.

    Ζούμε όντως στην ωραιότερη χώρα του κόσμου. Διαθέτουμε οξύνοια και δημιουργικότητα σαν λαός, ζηλευτή. Ιστορικό υπόβαθρο και καταβολές, απλησίαστες για άλλα, όψιμα, έθνη. Είμαστε παλιοί, πολύ παλιοί στη γειτονιά και έχουμε λόγο για τα τεκταινόμενα σε αυτή.

    Όταν καταλάβουμε την υπερδύναμη που κρύβουμε μέσα μας, όταν μάθουμε πραγματικά ποιοι είμαστε και τι έχουμε ιστορική παρακαταθήκη να επιτύχουμε, ίσως, ίσως λέω, κάποια στιγμή, ο ιστορικός του μέλλοντος ασχοληθεί λίγο και με τη δική μας εποχή.

    Η κρίση είναι όντως ευκαιρία. Η χρεοκωπία και το μνημόνιο δίνουν όντως ευκαιρίες. Την ευκαιρία να ξεφοτρωθούμε τη σαπίλα και το σαράκι που κατέτρωγε τις συλλογικές μας μνήμες, τα πιστεύω μας, τις αρχές μας, τα όνειρά μας και να τις αντικαταστήσουμε με κάτι πιο φωτεινό και αληθινό.

    Κάτι πιο ελληνικό, αυστηρό, λιτό, δωρικό.

    Όχι φραγκολεβαντίνικο...

  13. Nick avatar
    Nick 11/02/2011 01:05:34

    Απορω πως κυκλοφορουν ανενοχλητοι αυτοι οι κυριοι στην Αθηνα. Καποτε για εναν Λεπεν και για οτιδηποτε αλλο ασχετο με τη ζωη μας κινητοποιοντουσαν χιλιαδες και ενιοτε καιγοταν και το συμπαν. Τωρα ρε συντροφοι της ψιλης φακης τι συμβαινει εδω και τοση μουγκα πια.