#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/01/2011 23:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είχε και όπλα το μενού;



H Παρισινή βόλτα του κ. Παπανδρέου σίγουρα δεν είχε... ρομαντζάδα, είχε όμως πολλούς... μνηστήρες που βλέπουν την Ελλάδα σαν... ξερολούκουμο παρ' ότι έχει μια διαλυμένη οικονομία.

Η συνάντηση με τον πρωθυπουργό Φ. Φιγιόν, επισήμως έγινε για θέματα μετανάστευσης, για τις οικονομικές εξελίξεις αλλά και για... τις διμερείς σχέσεις όπως ειπώθηκε χαρακτηριστικά.

Ποιες είναι οι διμερείς σχέσεις μας με τη Γαλλία; Μα φυσικά τα όπλα που πρέπει να αγοράσουμε από τους Γάλλους (και φυσικά από τους Γερμανούς). Μας δανείζουν, μας οδηγούν στην χρεοκοπία, μας ξαναβάζουν στη λογική του νέου δανείου από το 2013 και παράλληλα μας πουλάνε και τα όπλα τους. Προφανώς, λοιπόν, ο κ. Παπανδρέου δέχθηκε πιέσεις για να αγοράσει η Ελλάδα όπλα από το γαλλικό πανέρι. Πριν ένα χρόνο που είχε ξαναπάει στο Παρίσι επιβεβαίωσε την αγορά 4+2 φρεγατών τύπου Φρεμ που κοστίζουν πάνω από 3 δισ. ευρώ. Προφανώς στις νέες συναντήσεις του έκλεισε οριστικά τοdeal και ποιος ξέρει τι άλλο, αεροπλάνα ή άλλα όπλα.

Οι αριθμοί λένε όλη την αλήθεια: Η Ελλάδα είναι 5η στον κόσμο σε αγορές όπλων και αγοράζει πάνω από τον μισό οπλισμό της από την Γαλλία και την Γερμανία

Μέσα σε 35 χρόνια η Ελλάδα αγόρασε από τη Γαλλία όπλα αξίας άνω των 4 δισ. δολαρίων σε σταθερές τιμές του 1990. Φαντάζεστε στις σημερινές τιμές τι σημαίνει αυτό.

Η Ελλάδα την ίδια περίοδο αγόρασε μόνο από ΗΠΑ, Γερμανία, Γαλλία, όπλα αξίας 24 δισ. δολαρίων σε σταθερές τιμές 1990. Ολόκληρο το Ακαθάριστο Εθνικό Προϊόν (ΑΕΠ) της Ελλάδας εκείνη τη χρονιά ήταν της τάξης των 70 δισ. δολαρίων. Δηλαδή τα 24 δισ. ευρώ αντιστοιχούν στο ένα τρίτο του ετήσιου ΑΕΠ. Με ενσωματωμένο τον πληθωρισμό, συναλλαγματικές ισοτιμίες και τόκους, το ποσό σήμερα θα ξεπερνούσε τα 300 δισ. ευρώ.

Κατά τα άλλα, Παπανδρέου και Φιγιόν μίλησαν περί ανέμων και υδάτων. Για οικονομική διακυβέρνηση, για πράσινη ανάπτυξη, για υποδομές, συγκοινωνίες, έργα κ.λπ.

«Οι σχέσεις μας είναι άριστες», είπε ο κ. Παπανδρέου. «Η Γαλλία μας έχει στηρίξει στην ΕΕ για τη δημιουργία του μηχανισμού που ήταν βασική επιλογή για να πάρουμε τον απαραίτητο χρόνο ώστε να κάνουμε τις αλλαγές και να γίνουμε και εμείς βιώσιμοι, ανταγωνιστικοί και με ευημερία».

Η έκπληξη πάντως ήρθε από τον Γάλλο υπουργό Βιομηχανίας, Ερικ Μπεσόν ο οποίος χαρακτήρισε τον Γ. Παπανδρέου διάδοχο της Μέρκελ και του Μπλερ. Τώρα αυτό για καλό το είπε; Είναι τίτλος τιμής για κάποιον να θεωρείται διάδοχος δύο πολιτικών που διέλυσαν την Ευρώπη και ειδικά ο Μπλερ και τη χώρα του; Αραγε να κατάλαβε ο κ. Παπανδρέου τι του είπαν;





ΣΧΟΛΙΑ

  1. O Chazos tou Choriou avatar
    O Chazos tou Choriou 07/01/2011 00:02:57

    Ο Ερικ Μπεσον ειναι το νο1 πουλημενο τομαρι της γαλλικης διαπλοκης !!!!


    Αρα...

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/01/2011 00:08:14

    Από τα λεγόμενα του ΓΑΠ πάντως, εμείς καταλάβαμε ότι σίγουρα το μενού περιείχε και οπλικά συστήματα (ή/και άλλες προμήθειες). Όταν λες "έχουμε άριστες σχέσεις γιατί η Γαλλία μας στήριξε", είναι σα να ομολογείς ότι πήγες για να "ακουμπήσεις" το κατιτίς σου ως έδειξη ευγνωμοσύνης. Όσο για το ελευταίο που είπε, προφανώς ο λογογράφος του δεν του το έγραψε καλά. Αφού θέλει να μας κάνει "βιώσιμους" και "ανταγωνιστικούς" και επιλέγει να το κάνει με μισθούς Βουλγαρίας, πού τη βλέπει την "ευημερία";

  3. φωτεινη avatar
    φωτεινη 07/01/2011 00:08:27

    το ζωδιο των διδυμων παρ ολα τα συκοφαντικα που λεγονται[διπροσωποι,εγωιστες,υπουλοι,ναρκισιστες κ.λ.π.]ειναι ενα υπεροχο ζωδιο,και κατα γενικη ομολογια[αστρολογων παντα]προκειται για ενα ιδιαιτερα εφυιες ζωοδιο.πλην των ολιγιστων[προκειται για την ιδια λεξη στον πληθυντικο με το ολιγιστος του γιανναρα]οπου αυτη η εφυια δεν εκδηλωνεται και απεναντιας η ελλειψης της συνδεεται και επαυξανει τα μεγιστα τα συκοφαντικα για τους αλλους διδυμους χαρακτηριστικα.ειμαι διδυμος.

    • loretta avatar
      loretta @ φωτεινη 07/01/2011 00:42:57

      και εγω φωτεινη μου...!! και ο αντωνης

      • Enzo avatar
        Enzo @ loretta 07/01/2011 00:43:57

        τρελοζωδια ειστε

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/01/2011 00:08:45

    περί ανέμων (EDF, Veolia) και υδάτων (Veolia, Suez). όλως τυχαίως. Ο κ. Ζερβός ήδη υπέγραψε Μνημόνιο και αυτός.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ archaeopteryx 07/01/2011 00:10:43

      Ξεχνάς και την SNCF, στην οποία τους έχει πιάσει πρεμούρα να ξεπουλήσουν κοψοχρονιά τον ΟΣΕ.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/01/2011 00:14:49

    «Οι σχέσεις μας είναι άριστες», είπε ο κ. Παπανδρέου. «Η Γαλλία μας έχει στηρίξει στην ΕΕ για τη δημιουργία του μηχανισμού που ήταν βασική επιλογή για να πάρουμε τον απαραίτητο χρόνο ώστε να κάνουμε τις αλλαγές και να γίνουμε και εμείς βιώσιμοι, ανταγωνιστικοί και με ευημερία».
    1. Φυσικα, για να μην μπουν στον κουβα οι Γαλλικες Τραπεζες, στη μετα Θεμον εποχη..
    2. Εχουμε τα νερα και κατι φρεγατες, εχουμε ΔΕΗ.. εχουμε Εβραιους γενικως.

    ρε ΓΑΠ τι "απαραιτητο χρονο για να γινουμε βιωσιμοι" μας δωσανε αγορι μου?? μας δουλευεις και απο Γαλλια? Οι Τραπεζες τους εγινα βιωσιμες με το παραπανω συν τα νεα δανεια του Γαλλικου Κρατους συν οι τοκοι συν τα αντισταθμιστικα υπερ Γαλλιας ΜΕΙΟΝ το Ευρωομολογο ΓΑΠακο..

    ΡΕ δε αντεχω αλλο.

    ΠΠ

  6. babayaro avatar
    babayaro 07/01/2011 00:26:05

    Ειτε μας αρεσει,ειτε οχι,αυτες οι δυο χωρες εχουν τα πιο προηγμενα οπλικα συστηματα ΜΕΤΑ τον αμερικανο...μην ακουσω τιποτα για ρωσιες,κινες και τετοια γιατι ειναι-ειδικα της κινας-απλα κακεκτυπα.
    ..και επειδη εγω θελω να εχω την κρισιμη στιγμη την δυνατοτητα να μετανιωσει ο εξ ανατολων νομας,θα τα ακριβοπληρωσω μετα χαρας(χωρις μιζες ετσι?)

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 07/01/2011 00:27:38

    ...φτάνει να μην έχουν παιδικές ασθένειες και οι φρεγάτες σαν τον Παπανικολή...
    Τους χρωστάμε κιόλας που τους ρίξαμε στις προηγούμενες δουλειές γιατί οι αντίπαλοι μοίραζαν καλύτερες μίζες.
    Οπότε θα πληρώσουμε για να είναι διάδοχος ο ...διάδοχος.

    ΥΓ

    πλάκα πλάκα η χώρα προοδεύει από απέραντο τρελοκομείο, θα γίνουμε παιδιατρικό νοσοκομείο , θα χάνει η μάνα το παιδί με αυτούς που έχουμε μπλέξει...

  8. φωτεινη avatar
    φωτεινη 07/01/2011 00:55:18

    loretta μου ,εμεις ανηκουμε στην πρωτη κατηγορια,στους συκοφαντημενους,εφυης,αξιαγαπητους.παντως ειναι ζωοδιο που ευδοκιμει στην πολιτικη.υπαρχουν κι αλλοι.για τον αντωνη δεν το ηξερα.ευχαριστω.

  9. φωτεινη avatar
    φωτεινη 07/01/2011 00:58:21

    enzo,μετο ιταλικο ονομα.που το ξερεις εσυ τι βιτυλο;

    • Enzo avatar
      Enzo @ φωτεινη 07/01/2011 01:00:45

      βιτυλο τι?

    • Enzo avatar
      Enzo @ φωτεινη 07/01/2011 01:04:16

      χρονια πολλα καταρχας και πολυχρονη.
      τα λεμε σε ολους αυριο.παμε για υπνο, δουλεια αυριο ξανα.

  10. φωτεινη avatar
    φωτεινη 07/01/2011 01:11:41

    χρονια πολλα και σε σενα.

  11. Ξενοφών avatar
    Ξενοφών 07/01/2011 09:21:35

    Σήμερα, στις 2 το μεσημέρι, κόβει την πίτα της χρονιάς η Τράπεζα της Ελλάδος στην αίθουσα συναλλαγών στο ισόγειο της Πανεπιστημίου 21.
    Μπορεί στα σκαλοπάτια του Μεγάρου της τράπεζας να απλώνουν παρακλητικά τα χέρια τους οι επαίτες, αλλά εκεί μέσα συνεχίζεται το πανηγύρι και ο συβαριτισμός, παρά τα προσχήματα που προσπαθούν να τηρήσουν.
    Τα ασφαλιστικά τους ταμεία από την αρχή του χρόνου τα πήρε και τα χρηματοδοτεί η ίδια η τράπεζα, οι προνομιακές παροχές και τα γλέντια συνεχίζονται. Εις υγείαν ημών των κορόιδων...

    (Στείλτε ένα φωτογράφο στις 2 να απαθατίσει στιγμές της...χρεωκοπίας μας!)

  12. kastroHEL avatar
    kastroHEL 07/01/2011 09:50:05

    Απο το 2005 εχει να γινει αγορα κυριου αμυντικου υλικου(30 F-16 απο ΗΠΑ), τα τελευταια 5 χρονια εχουμε επιδωθει σε ενα αυτοεμπαργκο,ηθελα να ξερα αυτη η 5η θεση στους εξοπλισμους απο που βγαινει...υποθετω απο τα λειτουργικα εξοδα τα οποια εχουν αυξηθει λογω τις αναγκαιας αυξησης των ΕΠΟΠ απο την ψηφοθηρικη μειωση της θητειας...παντως οι απεναντοι ξερεται ετσι...λογω καλης γειτωνιας εχουν αναπτυξει μια αξιοζηλευτη αμυντικη βιομηχανια και εχουν ανακοινωση προσφατα και γιγαντια εξοπλιστηκα προγραμματα...στα πλαισια παντα των μηδενικων διαφορων με τους γειτωνες βεβαιος-βεβαιος...
    ΚΥΡΙΟΙ, ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΥΝΟΥΝ ΟΣΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ, ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ!ΚΑΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΙΕΡΑΡΧΗΣΗ ΤΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ"ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ"! καλη χρονια και πολυ υπομονη για το νεο ετος!!!

  13. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 07/01/2011 10:27:21

    οπλα? και με τι θα τα πληρωσουμε? με αμμο, θαλασσα και ηλιο?

  14. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 07/01/2011 11:19:29

    Γράφεις τα ακόλουθα:

    «Μέσα σε 35 χρόνια η Ελλάδα αγόρασε από τη Γαλλία όπλα αξίας άνω των 4 δισ. δολαρίων σε σταθερές τιμές του 1990. Φαντάζεστε στις σημερινές τιμές τι σημαίνει αυτό. Η Ελλάδα την ίδια περίοδο αγόρασε μόνο από ΗΠΑ, Γερμανία, Γαλλία, όπλα αξίας 24 δισ. δολαρίων σε σταθερές τιμές 1990. Ολόκληρο το Ακαθάριστο Εθνικό Προϊόν (ΑΕΠ) της Ελλάδας εκείνη τη χρονιά ήταν της τάξης των 70 δισ. δολαρίων. Δηλαδή τα 24 δισ. ευρώ αντιστοιχούν στο ένα τρίτο του ετήσιου ΑΕΠ. Με ενσωματωμένο τον πληθωρισμό, συναλλαγματικές ισοτιμίες και τόκους, το ποσό σήμερα θα ξεπερνούσε τα 300 δισ. ευρώ.»

    Όταν γράφεις το παραπάνω, έχω την εντύπωση ότι ηθελημένα προσπαθείς να δημιουργήσεις την εντύπωση ότι ξοδεύουμε πολλά για εξοπλισμούς. Αλλά η προσεχτική ανάγνωση του κειμένου, δείχνει ότι η Ελλάδα σε ένα διάστημα 35 ετών ξόδεψε 24 δις ευρώ για όπλα. Δηλαδή 700 εκατομμύρια ευρώ κάθε χρόνο, σε τιμές του 1990. Εσύ πως το βλέπεις; Είναι πολλά για μια χώρα , τη μοναδική στην ΕΕ και ίσως σε όλο τον κόσμο, που απειλείται ευθέως;
    Βεβαίως τελείως αυθαίρετα υπολογίζεις τα 24 δις ευρώ του 1990 σε 300 δις σήμερα. Που το στηρίζεις.

    Εγώ βεβαίως που παρακολουθώ λίγο τα πράγματα, γνωρίζω ότι την τελευταία 20ετία το μόνο αξιόλογο εξοπλιστικό πρόγραμμα είναι αυτό των κυβερνήσεων Σημίτη, που αμφιβάλω αν στοίχισε περισσότερο από 30 δις ευρώ και το οποίο ακόμα δεν έχει εξοφληθεί. Η κυβέρνηση του Μητσοτάκη είχε παραγγείλει μόνο 40 μαχητικά και η κυβέρνηση Καραμανλή σε 5,5 χρόνια παρήγγειλε 30 μαχητικά και πέραν τούτου ουδέν.

    Πιστεύω ότι γύρω από τις ΕΔ έχει καλλιεργηθεί τεχνηέντως ένας μύθος για τρομακτικές δαπάνες, προκείμενου να δικαιολογούνται αλλότριες ακολασίες όσον αφορά το δημόσιο χρήμα.

    Θα πρέπει όμως γράφοντας αυτά να μας πεις αν γνωρίζεις λεπτομέρειες για το στρατιωτικό πρόβλημα της χώρας και ποια είναι η θέση σου. Επιθυμείς να αφοπλιστούμε;

    Ειδικά για τις φρεγάτες θα σου πω τα ακόλουθα: Μέχρι σήμερα το Πολεμικό Ναυτικό έχει υπολογίσει ότι χρειάζεται 14. Τόσες και έχει σήμερα. Υπόψη ότι ένας αριθμός πάντοτε ακινητεί για δεξαμενισμό, εκσυγχρονισμούς και βλάβες. Συνήθως είναι διαθέσιμες περί τις 10. Η κυβέρνηση έχει αποφασίσει να μειώσει την οροφή σε 12 φρεγάτες. Από τις 14 που διαθέτουμε, οι 4 είναι τύπου ΜΕΚΟ (Γερμανικές) και κατασκευάστηκαν στην Ελλάδα τη δεκαετία το 90. Κάποιες κλείνουν τα 15 χρόνια (τη μισή ζωή τους). Οι υπόλοιπες είναι οι Ολλανδικές που αγοράστηκαν μεταχειρισμένες (εκτός από τις ΕΛΛΗ και ΛΗΜΝΟ) από την Ολλανδία στη τιμή των 40 εκατομμυρίων ευρώ. Και οι 12 Ολλανδικές πλησιάζουν τα 30 χρόνια. Δηλαδή ετελεύτησαν το βίο τους. Το πρόγραμμα των Φρεμ θα αποδώσει την πρώτη φρεγάτα, ακόμη και αν υπογραφόταν η σύμβαση αύριο σε 5 χρόνια. Χρειάζεται και 1 χρόνος προκειμένου να καταστεί επιχειρησιακή. Ποια είναι η γνώμη σου; Να αγοράσουμε τις Φρεμ ή κάποιες άλλες, ή να μείνουμε με τις Ολλανδικές μέχρι να φθάσουν στην ηλικία των 50; Θα είναι και αυτό μια θέση.

    Κάποια ανάλογα ισχύουν και στη πολεμική αεροπορία και στο στρατό ξηράς. Η ΠΑ πρέπει να αντικαταστήσει άμεσα 100 μαχητικά, αν θέλουμε να διατηρήσουμε ένα σοβαρό βαθμό αποτροπής του πολέμου. Στο στρατό ξηράς τα μόνα σύγχρονα πυροβόλα είναι 24 αυτοκινούμενα 155 χιλ. Βεβαίως στο πυροβολικό η κατάσταση βελτιώθηκε αισθητά με τη προμήθεια από τη Γερμανία 223 Α/Κ πυροβόλων 155 χιλ (μεταχειρισμένων και ηλικίας 30 ετών) στη συνολική τιμή των 18 εκατομμυρίων ευρώ (και τα 223). Δηαλαδή αγοράσαμε πυροβόλα μεταχειρισμένα για να αντικαταστήσουμε ακόμη παλαιότερα. Το Μ/Κ πεζικό συνεχίζει να χρησιμοποιεί ακόμη τα ασθενώς θωρακισμένα Τεθωρακισμένα Οχήματα Μεταφοράς Προσωπικού (ΤΟΜΠ) Μ113, ηλικίας 40-50 ετών, όταν όλες οι χώρες της ΕΕ χρησιμοποιούν σύγχρονα ή και παλαιότερης ηλικίας Τεθωρακισμένα Οχήματα Μάχης (ΤΟΜΑ) που διαθέτουν ισχυρή θωράκιση και πυροβόλο.

    Και βεβαίως οι εξοπλισμοί οι δικοί μας υπολείπονται κατά πολύ των Τουρκικών.

    Δεν χρειάζεται να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να τοποθετούμαστε με περισσότερη σαφήνεια.

    Οπωσδήποτε υπάρχουν προβλήματα με τις προμήθειες όπλων, όπως υπάρχουν και με όλες τις συμβάσεις του δημοσίου, είτε αφορούν προμήθειες νοσοκομειακού υλικού και φαρμάκων, είτε αφορούν κατασκευή έργων.

  15. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 07/01/2011 11:52:07

    Ακόμη θα ήθελα να προσθέσω, ότι ίσως το μεγαλύτερο εξοπλιστικό πρόγραμμα της μεταπολεμικής ιστορίας μας, σχεδιάστηκε και παραγγέλθηκε από τη χούντα του Ιωαννίδη και στη συνέχεια τη περίοδο της πρώτης διακυβέρνησης της ΝΔ. Η χούντα του Ιωαννίδη πλήρωσε τις προκαταβολές και ένα μέρος του προγράμματος, μια και κάποιες παραλαβές υλοποιήθηκαν πριν την πτώση της δικτατορίας και τα υπόλοιπα πληρώθηκαν από τη κυβέρνηση της ΝΔ (Καραμανλής και Ράλλης).

    Το πρόγραμμα αυτό περιελάμβανε μόνο για την πολεμική αεροπορία
    80 F-4
    60 A-7
    40 MIRAZ F-1
    12 C-130
    Συνολικά 180 μαχητικά εκ των οποίων κάποια πετάνε ακόμα και 12 μεταφορικά.

    Για το στρατό ξηράς 270 άρματα μάχης (Τα Γαλλικά ΑΜΧ-30) και 100 ΤΟΜΑ ΑΜΧ-10.
    Για το ναυτικό 4 Υ/Β και 10 πυραυλακάτους.

    Η αγορά του αιώνα περιελάμβανε 80 μαχητικά. Ο Μητσοτάκης παρήγγειλε 40 μαχητικά. Ο Σημίτης 75 μαχητικά. Ο ΚΚ 30 μαχητικά.

    Και όμως: Η μεν χούντα παρέδωσε δημόσιο χρέος 20% του ΑΕΠ, η δε κυβέρνηση Ράλλη 30%.

    Κατά τη γνώμη μου η ενοχοποίηση των εξοπλιστικών δαπανών για την εκτίναξη του δημόσιου χρέους, αποτελεί μυθολογία.

    Εκείνο για το οποί θα πρέπει να κατηγορηθούν οι εκάστοτε κυβερνήσεις, είναι επειδή δεν χρησιμοποίησαν τις εξοπλιστικές προμήθειες σαν όχημα για την ανάπτυξη της εγχώριας βιομηχανίας και τεχνολογίας.

    Ακόμη θα πρέπει όλοι να έχουν κατά νου ότι οι μεγάλες εξοπλιστικές προμήθειες αποτελούσαν και αποτελούν προϊόν πολιτικής απόφασης και ελάχιστες φορές βάρυναν τα επιχειρησιακά κριτήρια. Κυριαρχούνται δε από απ’ ευθείας αναθέσεις και η κατανομή τους γίνεται στη βάση να δώσουμε σε όλους από κάτι για να τους έχουμε ευχαριστημένους. Και οπωσδήποτε ποτέ δεν λείπουν οι μίζες, ενώ απουσιάζει ο έλεγχος της βουλής και ο προληπτικός έλεγχος της δικαιοσύνης.

  16. SZAE avatar
    SZAE 08/01/2011 01:57:55

    +100000000000!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!