#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/12/2013 10:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είχαν ψηφίσει τον Ιούλιο τα τσουχτερά πρόστιμα και τώρα κάνουν πως δεν ξέρουν!!!!



Άρθρο 57 του Νόμου 4174/2013 («Κώδικας Φορολογικών Διαδικασιών»)

«Αν οποιοδήποτε ποσό φόρου δεν καταβληθεί το αργότερο εντός δύο (2) μηνών από την παρέλευση της νόμιμης προθεσμίας καταβολής, επιβάλλεται πρόστιμο ίσο με ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) του φόρου που δεν καταβλήθηκε εμπρόθεσμα. Αν το ποσό του φόρου καταβληθεί μετά την πάροδο ενός έτους από την εκπνοή της νόμιμης προθεσμίας καταβολής το παραπάνω πρόστιμο ανέρχεται σε είκοσι τοις εκατό (20%) του φόρου. Αν το ποσό του φόρου καταβληθεί μετά την πάροδο δύο (2) ετών από την εκπνοή της νόμιμης προθεσμίας καταβολής το παραπάνω πρόστιμο ανέρχεται σε τριάντα τοις εκατό (30%) του φόρου».

Η συγκεκριμένη διάταξη δεν είναι αυτή που έφερε προς ψήφιση στη Βουλή το υπουργείο Οικονομικών και για την οποία προκλήθηκε σάλος και παρέμβαση του πρωθυπουργού. Είναι νόμος του κράτους, ισχύει εδώ κι έξι μήνες και ψηφίστηκε από τους βουλευτές τον περασμένο Ιούλιο. Τους βουλευτές που τώρα «σκούζουν» στη Βουλή και απαιτούν την απόσυρσή της.

Το υπουργείο Οικονομικών έφερε την ίδια διάταξη με μια μικρή αναδιατύπωση που δεν αλλάζει την ουσία του νόμου, δηλαδή τα τσουχτερά πρόστιμα. Λέει η διάταξη που κατατέθηκε χθες: «Αν οποιοδήποτε ποσό χρέους δεν καταβληθεί το αργότερο εντός δύο (2) μηνών από την παρέλευση της ημερομηνίας που αυτό έγινε ληξιπρόθεσμο,  εκτός από τους τόκους του  πρώτου εδαφίου, υπολογίζεται πρόστιμο ίσο με δέκα τοις εκατό (10%) του χρέους που δεν καταβλήθηκε εμπρόθεσμα. Μετά την πάροδο ενός έτους, το πρόστιμο του προηγουμένου εδαφίου ανέρχεται σε είκοσι τοις εκατό (20%) του ποσού που οφείλεται και μετά την πάροδο δύο (2) ετών ανέρχεται σε τριάντα τοις εκατό (30%)».

Δεν είναι επί της παρούσης να πούμε αν είναι σωστό ένα τέτοιο μέτρο ή όχι. Αν είναι τοκογλυφία του δημοσίου ή όχι. Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του, έχοντας κατά νου ότι η φοροδιαφυγή έχει φτάσει τα 61 δις ευρώ. Κι ότι μεταξύ των φοροφυγάδων υπάρχουν και πολλοί μπαταχτζήδες επιχειρηματίες, βαρόνοι των ΜΜΕ, φίλοι πολιτικών ή λαμόγια που δεν πληρώνουν τους φόρους τους αλλά έχουν βίλες με πισίνες και πανάκριβα αυτοκίνητα.

Συμπέρασμα: Δεν ήξεραν πραγματικά ή κάνουν ότι δεν ήξεραν οι βουλευτές; Επίσης, οι αόρατοι συνεργάτες στο Μαξίμου που διατύπωσαν την διαφωνία τους δεν ήξεραν για την καλοκαιρινή διάταξη ή κάνουν ότι δεν ήξεραν; Είναι εύκολο να κάνεις τον Στουρνάρα  ή όποιον άλλο υπουργό «σάκο του μποξ» διότι τότε όλοι οι άλλοι βγαίνουν στο δρόμο ως «άμωμες παρθένες».

Το δύσκολο είναι να στηρίζεις τις επιλογές σου. Θέλει η κυβέρνηση να χτυπήσει τη φοροδιαφυγή; Ας το κάνει, με τον παραπάνω ή με άλλο τρόπο. Ωστόσο, αν αποφασίσει τι θέλει πραγματικά τότε να βρει και τον σωστό τρόπο. Κι όχι με ρυθμίσεις του καλοκαιριού ή αναδιατυπώσεις παραμονές Χριστουγέννων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νιλος avatar
    Νιλος 21/12/2013 10:52:52

    "υπάρχουν και πολλοί μπαταχτζήδες επιχειρηματίες, βαρόνοι των ΜΜΕ, φίλοι πολιτικών ή λαμόγια που δεν πληρώνουν τους φόρους τους αλλά έχουν βίλες με πισίνες και πανάκριβα αυτοκίνητα"...
    Δηλ. αγαπητέ φάκτορα πόσοι από τους προαναφερθέντες έχουν πληρώσει αυτά που οφείλουν με το ισχύον σύστημα και πρέπει να έρθει νέο φοροληστρικό/τοκογλυφικό για να αναγκαστούν να πληρώσουν;;;;
    Πάλι ο απροστάτευτος υπήκοος του ελλαδιστάν θα βρεθεί στο εκτελεστικό απόσπασμα τη εφορίας γιατί απλόυστατα ο βαρώνος δεν έχει πρόβλημα με το ποιός φορολογικός κώδικας βρίσκεται εν ισχύ, αλλά ποιά συγκυβέρνηση τον καλύπτει...
    Τέλος πάντων δεν νομίζω οτι θα προλάβει να λειτουργήσει, οι "Κύριοι" μετράνε μέρες.................

    • factorx avatar
      factorx @ Νιλος 21/12/2013 11:33:24

      Αν δεν το έχεις καταλάβει εδώ δεν ειναι σαιτ του Τσίριζα να κατεβάζουμε ο,τι θέλει η κούτρα μας. Χρησιμοποιείς τα επιχειρήματα που χρησιμοποιώ εγώ εναντίον της ανάρτησης; Ελεος

      • daresome avatar
        daresome @ factorx 21/12/2013 12:11:07

        Αγαπητέ φάκτορα, μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις . Πολύ καλά τα λες στην ανάρτηση και πολύ σωστά ρίχνεις το καρφί σου για τα λαμόγια και τους «φίλους» που εξακολουθούν να φοροδιαφεύγουν και να ζουν ζωή χαρισάμενη σε βάρος μας. Αυτό όμως που σκεφτόμαστε όλοι κάθε φορά που βγαίνει ένα σκληρό μέτρο δήθεν για την πάταξη της φοροδιαφυγής - είτε αυτό βγήκε χθες, πριν έξι μήνες, οποτεδήποτε- είναι ότι καμία πραγματική φοροδιαφυγή δεν πρόκειται να πιάσει, αλλά θα είναι πάλι ένα μέτρο καταδίωξης εναντίον των αδύνατων και μικρών. Σε ένα τοίχο έγραψε κάποιος : «Η δικαιοσύνη είναι σαν τα φίδια. Δαγκώνει μόνο τους ξυπόλητους» Το ίδιο ισχύει και για τις υπόλοιπες δύο (τρεις, τέσσερις … έχουμε πολλούς κουμανταδόρους τώρα …) εξουσίες.

      • daresome avatar
        daresome @ factorx 21/12/2013 12:40:32

        Αγαπητέ φάκτορα, μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις . Πολύ καλά τα λες στην ανάρτηση και πολύ σωστά ρίχνεις το καρφί σου για τα λαμόγια και τους «φίλους» που εξακολουθούν να φοροδιαφεύγουν και να ζουν ζωή χαρισάμενη σε βάρος μας. Αυτό όμως που σκεφτόμαστε όλοι κάθε φορά που βγαίνει ένα σκληρό μέτρο δήθεν για την πάταξη της φοροδιαφυγής - είτε αυτό βγήκε χθες, πριν έξι μήνες, οποτεδήποτε- είναι ότι καμία πραγματική φοροδιαφυγή δεν πρόκειται να πιάσει, αλλά θα είναι πάλι ένα μέτρο καταδίωξης εναντίον των αδύνατων και μικρών. Σε ένα τοίχο έγραψε κάποιος : «Η δικαιοσύνη είναι σαν τα φίδια. Δαγκώνει μόνο τους ξυπόλητους» Το ίδιο ισχύει και για τις υπόλοιπες δύο (τρεις, τέσσερις … έχουμε πολλούς κουμανταδόρους τώρα …) εξουσίες…

  2. benny avatar
    benny 21/12/2013 11:00:25

    πλακα μας κανεις? την Λιστα λαγκαρντ γιατι δεν εχει πειραξει ? τις offsore ? απο τον κοσμακη θα χτυπησει την φοροδιαφυγη ?

    • factorx avatar
      factorx @ benny 21/12/2013 11:32:06

      Τι ασχετίλες είναι αυτές που γράφεις; Ίδιος ο χοντρός συνονώματός σου. Σε αυτά που γράφει η ανάρτηση μπορείς να πείς κάτι;

    • tpe avatar
      tpe @ benny 22/12/2013 09:16:21

      Ποιον κοσμάκη; Πλάκα μας κάνεις τώρα; Συνάδελφός μου βρίζει νυχθημερόν την "Συγκυβέρνηση". Ο ίδιος, έχει μισθό που ξεπερνά τα 2000€ το μήνα, καθαρά, αλλά τα δουλεύει ο άνθρωπος. Ε, ο ίδιος τύπος, σοσιαλι(η)στής μην ξεχνάμε, θα ψηφίσει Τσίριζα γιατί θα τα πάρει από τους πλούσιους κι όχι τους φτωχούς...
      Ο ίδιος άνθρωπος έχει να πληρώσει χαράτσι από τότε που βγήκε. Δεν έχει πληρώσει την εισφορά αλληλεγγύης (που πληρώναμε εμείς), δεν πλήρωσε το φόρο του 2011, δεν, δεν, δεν...

      Χρωστάει στην εφορία πάνω από 5000€. Και πήγε να κάνει ρύθμιση, ενώ έχει βγάλει λεφτά από τον τοκισμό των χρημάτων σε προθεσμιακές, μόνο και μόνο γιατί έπρεπε να εισπάξει την επιστροφή φόρου (>500€, δεν ξέρω πως) που του ήρθε φέτος.

      Γιατί να τον λυπηθώ; Αυτός είναι ο "κοσμάκης"; Έλεος με το λαϊκισμό πια.

  3. Δαρβινος avatar
    Δαρβινος 21/12/2013 11:35:00

    Οριστε ; "Δεν είναι επί της παρούσης να πούμε αν είναι σωστό ένα τέτοιο μέτρο ή όχι. Αν είναι τοκογλυφία του δημοσίου ή όχι" ; Eιναι δηλαδη "του μελλοντος" ; Oταν θα εχει ηδη καταστραφει ενα σωρο κοσμος ;

  4. benny avatar
    benny 21/12/2013 11:55:06

    -η φοροδιαφυγη εχει φτασει 61 δισ- εσυ εγραψες, η λιστα λαγκαρντ ,οι offsore δεν ειναι φοροδιαφυγη ? το θεωρεις ασχετο ?

  5. Μ.Τ. avatar
    Μ.Τ. 21/12/2013 11:58:33

    Είναι τοκογλυφία του δημοσίου σε βάρος των πολιτών πρωτίστως επειδή δεν αναγνωρίζει ανάλογη ευθύνη του δημοσίου για καθυστερήσεις οφειλών ή εκκρεμοτήτων προς τους πολίτες.

    Οικείο μου πρόσωπο, άνεργο έχει κάνει αίτηση από τον Δεκέμβριο του 2012 να μεταφερθεί το χαράτσι του σπιτιού όπου ζει στο όνομα της μητέρας του στην οποία ανήκει και να υπολογιστεί με μειωμένο συντελεστή γιατί είναι ανάπηρη. Θα μπορούσε να υπολογιστεί και για τον ίδιο με μειωμένο συντελεστή γιατί είναι άνεργος και να έχει πληρωθεί αλλά η εφορία το αρνείται επειδή δεν έχει συμβόλαιο ότι το σπίτι του ανήκει. Σήμερα 12 μήνες μετά η εφορία ακόμη έχει σε εκκρεμότητα το αίτημα. Κι όμως θα χρεωθούν τα πρόστιμα στον πολίτη.

    Άλλη περίπτωση. Γνωστός χρωστάει στην εφορία γιατί περιμένει τη σύνταξή του εδώ και δυο χρόνια λόγω διαδοχικής ασφάλισης. Ο άνθρωπος δεν έχει μία και ζει με δανεικά. Ήταν ΕΕ και δεν πήρε εφάπαξ ή αποζημίωση απόλυσης. Είναι δίκαιο να πληρώσει αυτός την καθυστέρηση των υπηρεσιών του δημοσίου; Γιατί είναι τόσο υψηλές οι δημόσιες δαπάνες και παραμένει αδύνατη η σωστή αντιμετώπιση του πολίτη;

    Και έστω ότι ο στόχος των προστίμων είναι αυτοί που καθυστερούν τις οφειλές τους ενώ έχουν να πληρώσουν. Γιατί δεν βάζετε μέσα στη ρύθμιση μια ρήτρα που να λέει ρητά ότι τα πρόστιμα δεν ισχύουν για τους πολίτες εφόσον υπάρχει ευθύνη του κράτους, όταν δηλαδη το δημόσιο αργεί να βγάλει συντάξεις, ή η εφορία καθυστερεί τις ενέργειες ώστε να γίνουν οι ρυθμίσεις;

  6. giorgos avatar
    giorgos 21/12/2013 13:09:15

    Τι μας λετε εδω οτι επειδη το κρατος δεν μπορει να πιασει την φοροδιαφυγη κανει εναν νομο και βαζει 10 η 20% πανω απο εμενα που εκλεισα την επιχειρησι μου και δεν μπορω να πληρωσω την εφορια υπαρχει σοβαροτητα η μηπως νομιζεται οτι ολοι εμεις τρωμε μονο κουτοχορτο που ζειται.αλλα λιγη υπομονη και πλησιαζει η ωρα και αυτο που λεγεται τωρα απο στομα σε στομα τι αλλο να μας κανουν οι αλλοι θα ειναι γεγονος και τοτε θα δω τι θα λεμε.

  7. Simulation Theory V85 avatar
    Simulation Theory V85 21/12/2013 13:25:01

    ****Δεν είναι επί της παρούσης να πούμε αν είναι σωστό ένα τέτοιο μέτρο ή όχι. Αν είναι τοκογλυφία του δημοσίου ή όχι. Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του, έχοντας κατά νου ότι η φοροδιαφυγή έχει φτάσει τα 61 δις ευρώ.****

    Τσ τσ τσ... Οκ καταλάβαμε φάκτορα. Με τον Στουρνάρα κι εσύ...

  8. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 21/12/2013 14:26:19

    Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του, έχοντας κατά νου ότι η φοροδιαφυγή έχει φτάσει τα 61 δις ευρώ. Κι ότι μεταξύ των φοροφυγάδων υπάρχουν και πολλοί μπαταχτζήδες επιχειρηματίες, βαρόνοι των ΜΜΕ, φίλοι πολιτικών ή λαμόγια που δεν πληρώνουν τους φόρους τους αλλά έχουν βίλες με πισίνες και πανάκριβα αυτοκίνητα

    Σωστότατο.
    Εγώ λοιπόν πλήρωνα τους φόρους μου μέχρι το τελευταίο ευρώ ως συνεπής ελ. επαγγελματίας.
    Αντίθετα, οι μπαταχτζήδες επιχειρηματίες, βαρόνοι των ΜΜΕ, φίλοι πολιτικών ή λαμόγια, όχι.
    Μετά ήρθαν τα χαράτσια εξ αιτίας αυτών που δεν πλήρωναν. Δεν είχα να πληρώσω τα χαράτσια και τώρα χρωστάω και εγώ. Άρα φοροδιαφεύγω. Δηλαδή έχει φτάσει η φοροδιαφυγή 61 δις επειδή ανάμεσα στα λαμόγια χρωστάω και εγώ τα χαράτσια.

    Συμπέρασμα; Τσίριζα ή Χρ. Αυγή και ας γίνει μπάχαλο.
    Ίσως τελικά αυτό "χρειαζόμαστε". Μπάχαλο και μετά πραγματική επανεκκίνηση. Επίπονο μεν, αναγκαίο(;) δε.

  9. GN avatar
    GN 21/12/2013 14:57:02

    Γ.Στουρνάρας: «Δηλαδή κάναμε το 120%, 30% και μας λοιδορούν;»

    Τι ισχύει για τις ρυθμίσεις με τις προσαυξήσεις στα ληξιπρόθεσμα

    http://www.capital.gr/News.asp?id=1929312