#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/01/2012 10:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είτε είναι άσχετοι οι Ευρωπαίοι, είτε το παιχνίδι είναι στημένο



Οι ηγέτες της Ευρώπης έχουν βάλει κάτω την Ελλάδα και την τσακίζουν διότι υποστηρίζουν ότι τίποτε δεν πάει καλά και ούτε λίγο ούτε πολύ ότι οι Έλληνες τους δουλεύουν ψιλό γαζί.

Φυσικά οι περικοπές στους μισθούς και τις συντάξεις, η εσωτερική χρεοκοπία, η διάλυση των ασφαλιστικών ταμείων, το 1.000.000 άνεργοι, οι εκατοντάδες χιλιάδες κλειστές επιχειρήσεις, οι ευέλικτες μορφές εργασίας δεν είναι… μεταρρυθμίσεις. Είναι το επιδόρπιο διότι οι ξένοι ζητούν ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας. Εν πάση περιπτώσει, οι Γερμανοί και λοιποί «φίλοι» μας, χτυπάνε την Ελλάδα λέγοντας ότι δε μπορεί να έχουν εφαρμοστεί δύο Μνημόνια και να μην βελτιώνονται τα δημοσιονομικά.

Άραγε δεν περνούν από το μυαλό τους ότι ακριβώς τα δύο αυτά Μνημόνια φταίνε για την κατάσταση της Ελλάδας; Δεν αντιλαμβάνονται ότι όλα τα μέτρα που επιβλήθηκαν έφεραν την Ελλάδα στο χείλος της χρεοκοπίας και δεν φταίνε οι μεταρρυθμίσεις που δεν έγιναν; Δε ρωτάνε τον Πορτογάλο πρωθυπουργό να τους πει;

Η Πορτογαλία πριν τα Χριστούγεννα ήταν παράδειγμα προς μίμηση για τη δημοσιονομική πειθαρχία που επεδείκνυε μετά την προσφυγή της στο Ταμείο Στήριξης. Όλοι είχαν να λένε για τους Πορτογάλους που τα έκαναν όλα σωστά και που τα οικονομικά τους πάνε περίφημα επειδή το Μνημόνιο τους έσωσε.

Όμως, διαβάστε τι έφερε το Μνημόνιο στους Πορτογάλους με τα 400 ευρώ κατώτατο μισθό: Η πιστοληπτική της ικανότητα υποβαθμίστηκε σε σκουπίδια, οι αποδόσεις των ομολόγων της δέχονται επίθεση, το spread της Πορτογαλίας σημειώνει νέο ρεκόρ στις 1.542 μ.β., καταγράφοντας αλματώδη άνοδο της τάξης των 225 μ.β. σε σχέση με το κλείσιμο της Παρασκευής. Ρεκόρ καταγράφει και το κόστος ασφάλισης έναντι χρεοκοπίας της χώρας εκτοξευόμενο στις 1.493 μ.β., που σημαίνει πως η Πορτογαλία εμφανίζει 72% πιθανότητες χρεοκοπίας την επόμενη πενταετία.
«Με αυτούς τους ρυθμούς, η Πορτογαλία θα βρεθεί πολύ σύντομα στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος», σχολίασε ο Dan Greenhaus, επικεφαλής παγκόσμιας στρατηγικής της BTIG.
Ολοι πλέον εκφράζουν τη βεβαιότητα ότι η Πορτογαλία θα αναγκαστεί να προσφύγει για δεύτερη φορά στο Ταμείο και να πάρει νέο δάνειο. Μιλάμε για τη χώρα που τα κάνει όλα καλά και έχει απίστευτη δημοσιονομική πειθαρχία, κι όμως, τα Μνημόνια την οδηγούν με απόλυτη βεβαιότητα στο δρόμο της Ελλάδας, δηλαδή σε ένα δεύτερο δάνειο, σε νέο Μνημόνιο και φυσικά στο δρόμο της χρεοκοπίας, της υποτέλειας, του ξεπουλήματος της περιουσίας.

Επομένως, να φταίνε άραγε οι… απείθαρχες χώρες ή να φταίνε οι πολιτικές των Μνημονίων; Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει στους άσχετους (για να μην πούμε κάτι πιο βαρύ) Ευρωπαίους ή μήπως όλα είναι ένα στημένο παιχνίδι;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. franc avatar
    franc 31/01/2012 10:23:19

    EΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΛΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ!!!
    ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!
    Προφανώς το ερώτημα είναι ρητορικό. Kάθε άλλο παρά άσχετοι είναι ΟΛΟΙ οι Ευρωπαίοι ηγέτες-κοράκια.Τα έλεγα εδώ και δυό χρόνια.
    Είναι καθαρή τρέλλα που τους αφήνουμε να μας πίνουν το αίμα.
    Ο Βαρουφάκης ήξερε και φωνάζει απο την πρώτη στιγμή.
    Τί κάνει επιτέλους ο Σαμαράς?
    Τελικά θα γίνει ΕΘΝΙΚΟΣ ΗΡΩΑΣ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ?

  2. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 31/01/2012 11:02:04

    Αυτά κανονικά είναι τα στοιχεία που έπρεπε να τους κτυπάει στη μούρη ο Παπαδήμιος τώρα που ζητάνε νέα πιο σκληρά μέτρα, αλλά κι αυτός υπάλληλός τους είναι : όταν η πολιτική ηγεσία περνάει το μήνυμα " εγώ να περνάω καλά και να παίρνω τον καλό μου μισθό και εσείς όλοι να κάνετε θυσίες για να συνεχίσω εγώ να παίρνω τον καλό μου μισθό και να καμαρώνετε γιατί ο Πρόεδρας παίρνει τα διπλάσια του Μπάμια " , τότε τι περιμένετε να κάνει η κοινωνία ;

    • Κεφαλλονίτης avatar
      Κεφαλλονίτης @ παρατηρητής 31/01/2012 12:04:06

      Ορέ παρατηρητή μου φαίνεται ότι το μόνο που δεν κάνεις είναι να παρατηρείς.
      Παρατήρα λοιπόν την ιστορία που πάντα επαναλαμβάνεται:

      Παλιά λοιπόν ό,τι καλή μεριά εκιαλάρανε οι Ευρωπαίοι βάζανε τον Πάπα να στείλει ιεροκήρυκες να κάμει χριστιανούς για να σώσει τους ιθαγενείς.
      Τσου βαφτίζανε λοιπόν και μετά εστέρνανε και καμιά λεγεώνα των ξένων για να τσου υποστηρίζει.
      Δημιουργηθήκανε λοιπόν οι αποικίες για τη σωτηρία των χριστιανών μόνο, μη πάει το μυαλό σου πουθενά αλλού, προς Θεού!
      Έτσι λοιπόν προκόψανε οι αποικίες όπως θα ξέρεις, είχανε γαμώ το δείκτη ανάπτυξης και τώρα περνάνε μπέικα!
      Σε εμας όμως τι να στέρνανε να μας σώσει αφού χριστιανοί είμαστε;;
      Μας στείλανε το ΔΝΤ.
      Σε λίγο θα έρτουνε και οι λεγεώνες, ανυπομονείς μήπως ;;

      Όλα ετούτα για τη σωτηρία μας, μη πάει αλλού το μυαλό σου προς Θεού!

      • παρατηρητής avatar
        παρατηρητής @ Κεφαλλονίτης 31/01/2012 14:49:18

        Nαίσκε τζόγια μου , για τη σωτηρία τσης ψυχής μας, κατά το σφάξε με αγά μου να αγιάσω.

  3. ΜΠ avatar
    ΜΠ 31/01/2012 13:26:19

    Ας γυρίσει ο Εθνικός Διαπραγματευτής να ενημερώσει τα μαντάτα του Eurogroup,
    τους αρχηγούς των κομμάτων της κυβέρνησής του και να πάρει την απάντησή του από τον Α.Σ. Δείγμα γραφής πήρε ο Παπαδήμος στην τελευταία του συνάντηση μαζί τους και ξέρει τί είδους "σύγκλιση" μπορεί να επιτύχει.
    Νομίζω, πλέον, και μετά από τις τελευταίες εξελίξεις, ότι ο Α.Σ πρέπει να δρομολογήσει τις εκλογές και σύντομα, πριν από τη λήξη του ομολόγου του Μαρτίου. Μετά, έχω την αίσθηση ότι θα είναι αργά. ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ.

  4. knight rider avatar
    knight rider 31/01/2012 13:38:10

    Ξεσκίζουν τον λαό αλλά δεν ακουμπάνε τους τραπεζίτες οι οποίοι διατηρούν τον έλεγχο των μαγαζιών τους!

    ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΧΩΡΑ ΚΑΦΕΝΕΙΟ...

    ΚΑΦΡΟΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ ΕΙΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΣΑΣ.

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ... ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΣΤΗΘΕΙ ΠΟΤΕ!!!

    «Όσον αφορά στο κεφάλαιο για τις Τράπεζες, αναφέρεται σαφώς ότι όσες κριθούν βιώσιμες (viable) μετά το κούρεμα, η κεφαλαιακή τους ενίσχυση θα γίνει με έκδοση προνομιούχων μετοχών που σημαίνει ότι η διοίκησή τους δεν θα περάσει σε δημόσιο έλεγχο.»

    Aυτή η αναφορά στο λεγόμενο «Δεύτερο Μνημόνιο» το κάνει απαγορευτικό για ψήφιση τόσο από τον αρχηγό του ΠΑΣΟΚ, όσο και από τους βουλευτές του Κινήματος που φοράνε ακόμη παντελόνια.

    Τι λέει με απλά λόγια ο καλλιτέχνης της Τρόικας;

    Ότι οι ελληνικές Τράπεζες που πήραν ένα σκασμό λεφτά από τα πακέτα στήριξης-δεκάδες δις ευρώ-και θα λάβουν και άλλα τόσα θα εξακολουθήσουν να παραμένουν στον έλεγχο των Τραπεζιτών οι οποίοι είναι κώλος και βρακί με πολλούς από τους ξιπασμένους επιχειρηματίες των ΜΜΕ οι οποίοι έκαναν τη πιάτσα μπουρδέλο.

    Πρόκειται για χατήρι των gay Τροικανών και του ανεκδιήγητου διδύμου Παπαδήμο-Βενιζέλου στους νταβατζήδες και Τραπεζίτες, οι οποίοι σύμφωνα με τον ισχυρισμό του Γιώργου Παπανδρέου, ήταν εκείνοι που τον έριξαν.

    Καλούμε λοιπόν τον Παπανδρέου, εάν φοράει παντελόνια, να βγει ανοιχτά και να πει ότι θα καταψηφίσει αυτό το χυδαίο έκτρωμα και να ζητήσει να πάμε σε δημοψήφισμα εδώ και σήμερα ώστε να αποφασίσει ο λαός.

    Εάν ο Παπανδρέου εξακολουθεί να φοράει παντελόνια να βγει και να καταγγείλει αυτή τη μεγάλη AΠΑΤΗ-ανάμεσα στις πολλές άλλες-που παραμονεύουν στο «Δεύτερο Μνημόνιο».

    ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝΕ, ΤΟ ΠΑΝΕ ΦΙΡΙ ΦΙΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΒΓΟΥΝΕ ΟΙ ΜΠΟΛΣΕΒΙΚΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΜΕ ΑΞΙΝΕΣ, ΣΦΥΡΙΑ, ΔΡΕΠΑΝΙΑ, ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΒΟΜΒΕΣ.... ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΑ ΑΠΙΔΙΑ ΠΙΑΝΕΙ Ο ΣΑΚΚΟΣ ΤΟΥΣ!!!!

  5. Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
    Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 31/01/2012 13:44:42

    Σιγά πού θέλει καί πολύ μυαλό νά καταλάβουμε ο,τι όλα είναι στημένα.Θά γίνουν οι πλούσιοι πλουσιότεροι ,καί οι πτωχοί πτωχότεροι.Καί τα λαμόγια θα επιπλεύσουν.