#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/08/2010 12:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είσαι τόσο ανεύθυνος;


Κι όμως! Κρατάς το ύψος των σπρεντς στα χέρια σου.

Οι εκλογές του Νοέμβρη, ανάλογα με το αποτέλεσμα μπορούν να οδηγήσουν τη χώρα σε νέες περιπέτειες. Αν δεν ακολουθήσουμε το παράδειγμα της κυβέρνησης, δηλαδή να δίνουμε απλόχερα στο Μινώταυρο των αγορών αυτό που χρειάζεται για να είναι ικανοποιημένος και πάμε να κάνουμε τίποτε κόλπα τύπου Θησέα, ίσως να έχουμε κακά ξεμπερδέματα. Να εκτιναχθούν τα σπρεντς και τα σι-ντι-ες, να ανέβουν τα επιτόκια και μετά να πρέπει να κάνουμε νέες θυσίες για να τα ξανά ρίξουμε. Οπότε σαν καλοί εργαζόμενοι/άνεργοι, σαν υπεύθυνοι πολίτες, σαν συνειδητοί όμηροι, πρέπει να κρατήσουμε τις αγορές ευχαριστημένες δίνοντας τους αυτό που ακριβώς θέλουν. Ψηφίζοντας την κυβέρνηση μας και εναλλακτικά ΛΑΟΣ ή Μπακογίαννηδες, ακόμα και ΝΔ καθόλου δεν θα τους χάλαγε. Προς θεού σε αντίθετη περίπτωση θα πάρουν το λανθασμένο μήνυμα ότι δεν εγκρίνουμε το μνημόνιο, ότι μας πειράζει η αύξηση του ΦΠΑ, η ραγδαία απώλεια της αγοραστικής μας δύναμης και διάφορων μισθών μας και ότι μας ανησυχεί που δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει. Εντάξει. Ακόμα και αν έτσι είναι πρέπει να είμαστε ευγενικοί και να μην τους το πούμε στα μούτρα και θυμώσουν. Το πολύ πολύ σε καμία έρευνα τα λέμε αυτά και στους φίλους μας. Και αν μας πιάνει κανένα συνειδησιακό, το ξεχνάμε σκεπτόμενοι/ες ότι οι εκλογές αυτές είναι φυσικά αυτοδιοικητικές. Γι’ αυτό και είναι σίγουρο ότι η Τρόικα θα περιμένει με αγωνία τα αποτελέσματα τους για να μάθει ποιος βγήκε Δήμαρχος στο Λουτράκι, αν ο Γκιουλέκας τα κατάφερε να κρατήσει τη Θεσσαλονίκη, ποιος βγήκε στα Φιλιατρά κ.λ.π.

Στα πλαίσια αυτά εγώ αν ήμουν ΠΑΣΟΚ θα έβγαζα μια τέτοια αφίσα.



http://antistachef.wordpress.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. rigakisalex avatar
    rigakisalex 31/08/2010 12:27:16

    Χωρίς καμία αμφιβολία, υπάρχει αφενός μεγάλο κυβερνητικό κενό στην Ελλάδα, αφετέρου αδυναμία αναπλήρωσης του. Εάν μου επιτρέπετε, παραθέτω μία ανάλυση με λινκ που ελπίζω να μην ενοχλεί. Το λινκ http://www.x-hellenica.gr/PressCenter/Articles/2135.aspx

  2. Άργος avatar
    Άργος 31/08/2010 12:46:41

    "Ψηφίζοντας την κυβέρνηση μας και εναλλακτικά ΛΑΟΣ ή Μπακογιάννηδες, ακόμα και ΝΔ καθόλου δεν θα τους χάλαγε."

    Σε επιβεβαίωση του FactorX ότι δεν θα τους χάλαγε : Σημερινή διδαδικτυακή ψηφοφορία στο Insider

    "Συμφωνείτε με την ΝΔ ότι μπορούμε να απαλλαγούμε από το μνημόνιο;
    Ναι 35% -- Οχι 65% -- Total votes:757"
    -------------------------------------------------------------
    Μήπως θα τους χάλαγε να δώσει λαός ψηλότερα ποσοστά τα άλλα κόμματα απ' ό,τι ήδη παίρνουν; Πάλι δεν θα συνέχιζαν ακάθεκτοι;

    *Ο Άργος κοπανιέται στο πληκτρολόγιο μουρμουρίζοντας:* "τι θα τους χάλαγε, τι θα τους χάλαγε..."

    - Άργος

  3. nina avatar
    nina 31/08/2010 12:47:58

    θα ψηφήσω Παπαθεμελή γιατί δεν μασάει τα λόγια του και είναι και πατριώτης.
    θα ψηφήσω και τον Ψωμιάδη γιατί είναι μάγκας. Βαρέθηκα τους Μπουχέσες, τις δρακουμελίτσες και τους τραχανάδες.εξακολουθώ να θεωρώ εαυτόν δεξιά. αλλά δεν είμαι και ηλίθια ούτε κρατικοδίαιτη ή κομματόσκυλο σαν μερικούς

    • Άργος avatar
      Άργος @ nina 31/08/2010 12:59:57

      nina δες πιο πάνω "Μήπως θα τους χάλαγε να δώσει λαός ψηλότερα ποσοστά τα άλλα κόμματα απ’ ό,τι ήδη παίρνουν; Πάλι δεν θα συνέχιζαν ακάθεκτοι;"

      Τι λες;

  4. KLE avatar
    KLE 31/08/2010 12:49:37

    ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΛΕΜΕ

    ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 31/08/2010 13:04:02

    Από την αφίσα λείπει ένα έμβλημα στην υπογραφή. Αυτό της Δημοκρατικής "Αριστεράς". Ή δεν έχουν βγάλει έμβλημα ακόμα;

  6. nina avatar
    nina 31/08/2010 13:14:21

    @ Αργος,
    δεν μπορώ να ψηφίσω κανένα από τα μικρότερα κόμματα στη Θεσσαλονίκη γιατί ΄εχω πρόβλημα με το σκοπιανό (είμαι λίγο κωλυμένη με το Θέμα της ονομασίας )ούτε βέβαια και τους καινούργιους αστέρες που ξαφνικά εμφανίζονται σαν σωτήρες της πόλης .

  7. nina avatar
    nina 31/08/2010 13:20:01

    Αργος,
    από την άλλη δεν θέλω να απεμπολύσω΄το δικαίωμα ψήφου που αποκτήθηκε με θυσίες.Αυτό που θα τους χάλαγε θάταν να κατεβάσει ο Σαμαράς 1000000 κόσμο στο πεζοδρόμιο εναντίον του μνημονίου. έχει τα κότσια? νομίζω πως δεν τάχει.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ nina 31/08/2010 13:51:56

      Aυτό θα γινόταν μόνο αν ο Σαμαράς έβγαινε σε εθνικό δίκτυο να μιλήσει ανοιχτά για την σκλαβιά και κατοχή του ΔΝΤ/ΕΚΤ, για το πως ο ΓΑΠ εργάζεται πυρετωδώς για την δουλεία της πατρίδας μας και για το πως τα ομόλογα που κατείχαν στα χέρια τους οι τοκογλύφοι μετουσιώνονται σε ενυπόθηκα δάνεια με υποθήκη ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΗ και τα δικαιώματα που συνοδεύουν την εθνική κυριαρχία.

      Οι οπαδοί του κου Σαμαρά πως κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο (πολιτική=τέχνη του εφικτού) και πως ο κος Σαμαράς εργάζεται αργά και μεθοδικά προς την σωστή κατεύθυνση.

      Ακομμάτιστοι πολίτες σαν εμένα δεν το πιστεύουν αλλά ελπίζουμε να αποδειχθούμε λάθος.

      Ο Σαμαράς θα ρθει στην ΔΕΘ και θα πει τα ίδια πράγματα στον ίδιο τόνο μέσα στο Βελλίδειο απευθυνόμενος σε κομματικά πρόσωπα.

      Αν γίνει κάνα θαύμα και πετάξει τη γραβάτα, τους γράψει στα τέτοια του και βγει να μιλήσει ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ στην πλατεία της ΧΑΝΘ μπροστά στον λαουτζίκο τότε θα τρέξω να του φέρω ένα ποτήρι νερό και να του σκουπίσω τον ιδρώτα.

      ...Και μετά ξύπνησα...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ tsilivithras 31/08/2010 13:57:02

        Αντιθέτως, τα κανάλια προπαγάνδισαν ότι προτιμά τις συζητήσεις με τους τοπικούς υποψήφιους να τις διεξάγει διακριτικά, δείχνοντας εικόνες συνεστιάσεων μετά γεύματος.

        Τι πάει να πει διακριτικά εδώ;

        Αν έτσι θέλει να υπογραμμίσει την αντίθεσή του στις μεθόδους προπαγάνδας της διαπλοκής, έχει μέγα λάθος.

        Γιατί δεν ανοίγει δίαυλο επικοινωνίας με το διαδίκτυο;

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 31/08/2010 14:12:22

        Αν ο Σαμαράς είναι τζεντλεμαν και πιστεύει στο πολιτισμένο ύφος αντιπαράθεσης και όχι στο σκούξε-σκούξε όλη την ώρα το επικροτώ και συμφωνώ και μπράβο του.

        Αλλά δεν είναι ώρα για ευγένειες και savoir vivre όταν απειλείται η πατρίδα.

        Θα το ξαναπώ δεν έχω πρόβλημα...εύχομαι να αποδειχτεί σωστός και να σταματήσει η κατρακύλα της πατρίδας αλλά μέχρι τότε θα φωνάζουμε όσο μπορούμε ότι τα κόμματα μας έφεραν σε αυτή τη θέση.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ tsilivithras 31/08/2010 20:59:38

        @tsilivithras

        Εμ αυτό λέω κι εγώ τόσο καιρό: να σταματήσει κάποιος την κατρακύλα. Τώρα.

        Θραξ Αναρμόδιος

    • popolaros avatar
      popolaros @ nina 31/08/2010 21:13:07

      Ο Αντώνιος περιμένει να τον φωνάξουν.
      Αντώνη ίσως πρέπει να πας πιο πριν.

    • Άργος avatar
      Άργος @ nina 01/09/2010 09:58:04

      nina : Κολλημένος κι εγώ, καταλαβαίνω. Πράγματι, δεν φαίνεται διατεθειμένος να κινητοποιήσει τους ψηφοφόρους του και τον λαό. Τέτοια κάνουνε τους ηγέτες ανεπαρκείς. Όπως κι από την άλλη, την αριστερή μεριά. Η αποχή δεν θα τους ενοχλούσε;

  8. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 31/08/2010 14:21:25

    Η αφίσα εξαιρετική –και τι να πω για το «Ο» του «ΠΑΣΟΚ»;;;!!!!!!!!! Αριστοτεχνική πινελιά!

  9. deldio avatar
    deldio 31/08/2010 15:24:06

    Ο Σαμαράς (και η ηγετική ομάδα της ΝΔ) δεν είναι ΕΝΑΝΤΙΟΝ του Μνημονίου ΚΑΤΑΨΗΦΙΣΕ το Μνημόνιο, εναντίον του μνημονίου είναι η πλειοψηφία του κόσμου της ΝΔ. Για να εξηγούμαστε.

    • http://neotera.wordpress.com avatar
      http://neotera.wordpress.com @ deldio 31/08/2010 15:32:42

      ΣΩΣΤΟΣ ! Κι όταν κληθεί αν χρειαστεί να υποστηρίξει το μνημόνιο και την τραπεζική ξενοκρατία ασμένως θα προστρέξει να πάρει τη σκυτάλη της εξαπάτησης.

  10. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 31/08/2010 15:40:25

    Η αφίσα καλή αλλά σαφέστατα ελλιπής! Αν δυσκολεύεται ο μακετίστας να βάλει φωτογραφίες, λόγω καθαρής “φωτο-αγένειας” των προσώπων, θα μπορούσε να συμπεριλάβει τα άλλα δύο δεκανίκια, με τους λογότυπους των νεοσύστατων "ομίλων" τους.
    Το "forum για την Ελλάδα" της Ντόρας και η "Δημοκρατική Αριστερά" του Φώτη ζητούν «ισότιμη» μεταχείριση στην αρνητική διαφήμιση!
    Όχι τίποτα άλλο, αλλά να μην γινόμαστε κι εμείς ανεύθυνοι ξεχνώντας τους μισούς "υπεύθυνους" της καταδίκης μας.

  11. Γιώργος Κ. avatar
    Γιώργος Κ. 31/08/2010 16:25:01

    Παπαθεμελή ψηφίσαμε πέρυσι(ελλείψη άλλου και γιατί στο κάτω κάτω έχει μια ευγένεια και εκφράζει με ήθος και ποιότητα αυτά που πιστεύει)! Φέτος δεν μπαίνουμε στον κόπο !!! Πρέπει να μην καταγραφόμαστε πια σαν άλλο ή δεν ξέρω/δεν απαντώ ! Πρέπει όλοι αυτοί που δεν ανεχόμαστε αυτή την κατάσταση να μετρήσουμε τις δυνάμεις μας και να δώσουμε μήνημα ΜΕΤΡΗΣΙΜΟ !!!!
    ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ !
    ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ!
    Μην τους λυπάστε οι φελοί επιπλέουν ....... Το μόνο άσχημο είναι ότι θα πρέπει να γίνει σε βάρος τοπικών κοινωνιών

  12. Γιώργος Κ. avatar
    Γιώργος Κ. 31/08/2010 16:28:31

    Σημείωση : Στα Φιλιατρά δεν θα βγεί κανείς τα έβγαλε έξω ο Καλλικράτης !!!

  13. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 31/08/2010 18:25:42

    Ησυχάστε! Δεν θα πέσει η κυβέρνηση τον Νοέμβριο.
    Η λογική θα πέσει. Και θα χτυπήσει.

    Η κυβέρνηση έπρεπε να έχει πέσει ήδη. Ενα φυσηματάκι θέλει και τώρα κι έπεσε. Αλλά δεν θέλει κανείς να πάρει την θέση της. Τόσο απλά. Σε όλους βολεύει το ΠαΣοΚ στην κυβέρνηση. Γι' αυτό το αφήνουνε στην ησυχία του. Αλλωστε θα κάνει χρόνια να συνέλθει μετά από αυτό. Το αφήνουν τώρα να στρώσει το γήπεδο. Και να εμφανιστούν ως σωτήρες μετά. Ιδίως αν μας αναγκάσουν σε στάση πληρωμών και ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟ hair cut του χρέους. Εκεί να δεις ΣΩΤΗΡΕΣ.

    Σώτερ σώσον ημάς εκ των σωτήρων ημών.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Μisha avatar
      Μisha @ Θραξ Αναρμόδιος 31/08/2010 19:28:34

      Φίλε Θρακα, η λογική λέει πως πρέπει να είμαστε μεγάλα χαϊβάνια για να πιστευουμε πως «σωζόμαστε» προσθέτοντας άλλα 150 δις χρέος πανω στα 300 που είχαμε ήδη.
      Η κυβέρνηση σκοτώνει τους γέρους και διώνχει τους νέους για να μπορέσει να γίνει «ομαλά» η μετατροπή μας σε μια χώρα- προτεκτοράτο όπως έγιναν η Αλβανία, η Βουλγαρία, τα Σκόπια.

  14. eiraman avatar
    eiraman 31/08/2010 20:38:52

    ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ!ΘΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΟ ΕΞΗΣ:

    ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΛΗΜΑ!!!!!!!!!
    Τι να ψηφίσω;;;;;
    -Ν.Δ;;;;;;; ή ΠΑΣΟΚ;;;;;;
    Τόσο πολύ πάσχιζαν και κοπιάζουν για την Ελλάδα ρε γαμώτο!
    -Όμως είναι και ο γροθιάς του σάπιου και του κατεστημένου ρε γαμώτο…
    Τόσες μπουνιές στο κατεστημένο να πάνε χαμένες;;;;;;;;;
    Αλλά είμαι κατά βάθος και αριστερός! Με συγκινεί το δίκιο του εργάτη και η ισονομία! Από τότε που έμαθα δε ότι το κόμμα αρνείται να δώσει παραπάνω μισθό στους εργαζόμενους της Τυποεκδοτικής ώστε να μην θεωρηθεί απόκλιση από τις συλλογικές συμβάσεις των υπόλοιπων εργαζομένων τρελάθηκα και μάλλον θα ψηφίσω ΚΚΕ!
    -Αλλά θέλω και λίγη Ευρώπη ρε γαμώτω…!!!Λίγο γκλαμουριά αριστερού ευρωπαϊστή διανοούμενου με έμφαση στο νεοαριστερό προφίλ του Λένιν σε Cayenne με σφυροδρέπανο στις πόρτες μέσα στο Κολωνάκι με φτιάχνει τρελά!!!Ωραίο πράγμα να είσαι καπιτάλα και Αριστερός!!!Σε ποιά συνιστώσα όμως θα ανήκω;…Γιατί πρέπει να έχω και άποψη!Δύσκολο!
    -Μάλλον θα με κερδίσουν η Οικολόγοι Πράσινοι!!!Αυτοί είναι σίγουρα εκτός του σάπιου συτήματος!!!Θα πρέπει όμως να μάθω και makedonsky γιατί πως θα ακολουθώ το κόμμα στη Βόρεια Ελλάδα;;;Λάθος!!!λάθος!!!Μακεδονία.Ωχ πάλι γκάφα έκανα…Νότια Μακεδονία!!!Μπα…!!! Ένα Lower κατάφερα και αυτό με C!Ποιός κάνει τώρα και άλλη γλώσσα!
    -Τώρα που το ξανασκέφτομαι είμαι και Φασίστας Πατριώτης!!!Πάω κουρείο για ψιλή και τατού με κεραυνούς!!!…
    Πονάει όμως!!!
    -Βλέπω ο Βεργής να μου πηγαίνει καλύτερα!
    Αλλά θα πρέπει να μου σηκώνεται κάθε μέρα….Πως να το κάνω αυτό;;;Δύσκολο και αυτό!!!

    -Μπα δεν το ζαλίζω άλλο!!!Δαγκωτό ΠΑΣΟΚ!!!!!!!!!!!!!!
    Κάνει όλα τα παραπάνω και ανώδυνα….!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΤΕΛΟΣ ΠΑΣΟΚ!!!
    Τα πάει καλά και με τον Αρχιεπίσκοπο (γιατί είμαι και Χριστιανός!!!). Τέλος ΠΑΣΟΚ!!!ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ:
    ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑ!ΖΗΤΩ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ!
    ΖΗΤΩ Η ΝΕΑ ΦΑΥΛΟΚΡΑΤΙΑ!!!

    ΔΑΓΚΩΤΟ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΜΑΣ ΜΑΓΚΕΣ!ΚΑΙ ΤΟΥΜΠΕΚΑ!!!
    ΑΦΗΣΤΕ ΟΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΛΑΚΕΣ!!!
    ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ!!!

  15. popolaros avatar
    popolaros 31/08/2010 20:41:08

    To giorgo έχει κανονίσει άλλη δουλειά για του χρόνου.

  16. VILLIUS avatar
    VILLIUS 31/08/2010 20:45:52

    Το μεγάλο πρόβλημα αυτού του τόπου είναι ότι έχει πολίτες που δεν θέλουν να ασχοληθούν σοβαρά με την πολιτική.Αρκείται στο να του τα λένε από τις τηλεοράσεις και να έχει μια εύκολη γνώμη.
    Δεν θέλει να κουραστεί να ανοίξει κανένα βιβλίο, να μάθει ποιός είναι ο ορισμός του σοσιαλισμού. Να καταλάβει τι ορίζουμε αριστερό και τι δεξιό. Να δει ότι στην Ελλάδα μόνο δεξιές κυβερνήσεις είχαμε..

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ VILLIUS 31/08/2010 21:18:26

      Να τον μάθω τον ορισμό του σοσιαλισμού να δω τι θα καταλάβω!

      Να μάθω και τι ορίζουμε ως δεξιό και ως αριστερό, αν είναι να αποβεί σωτήρια μια τέτοια κατανόηση!

      Αλλά δεν είχα φανταστεί πως ότι τραβάμε τώρα είναι γιατί δεν κατανοήσαμε τον ορισμό τι σημαίνει σοσιαλισμός ή τι σημαίνει αριστερά ή τι σημαίνει δεξιά.

      Εγώ αυτό που έμαθα από την ιστορία ήταν ότι είχαμε κυβερνήσεις ΜΟΝΟ κοινοβουλευτικές (και μερικές δικτατορικές).

      Και μια κοινοβουλευτική κυβέρνηση μπορεί να λέει ότι είναι δεξιά ή αριστερή ή ότι θέλει, αλλά κάνει πάντα το ίδιο: Δεν την ενδιαφέρει τι θέλει ο λαός, αλλά τι θέλουν οι δικοί της "μέντορες".

      Εδώ πιο αναλυτικά:
      h**p://anarmodios.blogspot.com/2010/08/blog-post_28.html

      Θραξ Αναρμόδιος

      • VILLIUS avatar
        VILLIUS @ Θραξ Αναρμόδιος 01/09/2010 09:27:03

        Συμφωνώ σ'αυτά που λές.Αλλά πες μου και το εξής.
        Ρώτα 10 ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ να σου πουν τι σημαίνει σοσιαλισμός. Δε νομίζω να βρεις 1 που να σου πει το σωστό..

    • eiraman avatar
      eiraman @ VILLIUS 31/08/2010 21:56:08

      ΑΑΑ...
      !Γι αυτή τη σοβαρή δουλειά έχουμε τους μορφωμένους Πολιτικούς μας!Αλλά φένεται ότι η βιβλιογραφία τους περιορίζεται μόνο σ΄αυτή τη διάκριση!Δυστυχώς δεν έχουν διαβάσει ακόμα βιβλία περί Παγκοσμιοποίησης!Που για να σε πάω και λίγο παρακάτω μιας και είσαι διαβαστερός χρηματοδότησε και χρηματοδοτεί, εμπνέει και καθοδηγεί και την Αριστερά και την Δεξιά!

      • VILLIUS avatar
        VILLIUS @ eiraman 01/09/2010 09:30:25

        Οταν μιλάμε για παγκοσμιοποίηση όπως τη βιώνουμε σήμερα, μιλάμε για καπιταλιστική παγκοσμιοποίηση προς όφελος των μονοπωλίων. Ετσι δεν είναι? Η αριστερά πώς εμπνέεται από αυτό όταν ο στόχος της είναι ο διεθνιστικός σοσιαλισμός?

  17. eiraman avatar
    eiraman 01/09/2010 20:56:34

    Φίλε VILIUS δεν υπάρχει καπιταλιστική και κομμουνιστική Παγκοσμιοποίηση!Η Παγκοσμιοποίηση είναι αυτοτελής Ιδεολογία και στοχεύει σε:
    -Κατάργηση Εθνικών Κρατών.
    -Απαξίωση, ισοπέδωση και ομογενοποίηση Θρησκευτικών πεποιθήσεων σε μία νεα πανθρησκεία, συμπίλημα υπαρχουσών Θρησκευτικών πεποιθήσεων χωρίς αναφορές σε γνωστές Θεότητες, παρά σε μια ασαφή και απρόσωπη "νέα" θεότητα - Σύμπαν πνεύμα...
    -Κατάργηση Γλωσσών και γλωσσικών ιδιομάτων και υιοθέτηση μίας νέας με βάση το Λατινικό αλφάβητο.
    κ.λ.π κ.λ.π που επιθυμούν να πολτοποιήσουν τους λαούς και τις ισότιμες ιδιατερότητές τους.

    Ο κομμουνισμός χωρίς κράτος είναι ο τελικός στόχος του προλεταριακού διεθνισμού - ή αλλοιώς διεθνιστικού σοσιαλισμού και ενσωματώνει πολλά από τα παραπάνω. Μάλιστα εκεί που εφαρμόστηκε πολλές από τις παραπάνω στοχεύσεις τις Παγκοσμιοποίησης επιτεύχθηκαν μέσα από Ιδεολογικές αλλά και Πολιτικές πρακτικές, τις περισσότερες δε φορές βίαια.

    Οι εμπνευστές της Παγκοσμιοποίησης, ή προς το ορθόν, τα εκτελεστικά όργανα της επιβολής της χρησιμοποίησαν ταυτόχρονα και τον καπιταλισμό και τον κομμουνισμό, ενισχύοντας (Πολιτικά και κυρίως Οικονομικά) άλλοτε το ένα, άλλοτε το άλλο, άλλοτε δε και τα δύο ταυτοχρόνως (Ψυχροπολεμική περίοδος) αποπροσανατολίζοντας τους λαούς, φανατίζοντας τους αλλά και τρομοκρατώντας τους με ένα και μόνο στόχο:
    ΤΗΝ ΕΓΚΑΘΙΔΡΥΣΗ ΜΙΑΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΕΞΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ Η΄ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ...!!!

    • VILLIUS avatar
      VILLIUS @ eiraman 02/09/2010 17:42:19

      Η σημερινή εικόνα πάντως δε δείχνει την κατάργηση εθνικών κρατών αλλά την απόσχιση σε όλο και μικρότερα έθνη-προτεκτοράτα.Π.χ. Γιουγκοσλαβία 6-7 νέα έθνη, σοβιετική ένωση ανάλογα.Δεν είδα καμία συνένωση πουθενά...Η παγκοσμιοποίηση που γίνεται είναι καπιταλιστική και εξυπηρετεί την απρόσκοπτη κερδοφορία του κεφαλαίου..Δε νομίζω ότι ποτέ θα καταργηθούν τα έθνη στον καπιταλισμό γιατί τους συμφέρει ο λαός να είναι διαιρεμένος και όχι ενωμένος..

  18. eiraman avatar