#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/10/2010 21:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είπε κι άλλα ο Steinbrück



Ο πρώην υπουργός οικονομικών της Γερμανίας κ. Peer Steinbrück ( Νοέμβριος 2005-Οκτώβριος 2009) εξέδωσε βιβλίο με τίτλο «Unterm Strich», ἤ στα αγγλικά «The bottom line». Μέσα από τις γραμμές του, μάθαμε για τα ψέμματα του κ. Παπανδρέου. Δεν ήξερε, λέει ο κ. Παπανδρέου, την πραγματική κατάσταση της οικονομίας μας. ΨΕΜΜΑΤΑ. Εκμυστηρεύτηκε στον γερμανό υπουργό ότι γνώριζε την κατάσταση και γι’ αυτό δεν ήθελε να αναλάβει την διακυβέρνηση της χώρας. (είπε ψέμματα και στον γερμανό, αφού για να γίνει πρωθυπουργός, έταξε τα πάντα στους πάντες.)
Όμως ενδιαφέρον παρουσιάζει και μία πρόσφατη (14 Σεπτεμβρίου 2010) συνέντευξη του κ. Steinbrück, στο περιοδικό DER SPIEGEL. Σταχυολογούμε ορισμένες απόψεις του:
....Δείτε τους αριθμούς. Παρά το πακέτο στήριξης, το χρέος της Ελλάδος θα αυξηθεί το επόμενο έτος από 120% του ΑΕΠ, τουλάχιστον στο 140% ἤ στο 150%. Αυτό μεταφράζεται σε αύξηση των οφειλομένων τόκων, γεγονός που ίσως να μην είναι σε θέση η χώρα να αντέξει.
«Just look at the numbers. Despite the package, Greece's national debt will increase next year from 120 percent of its gross domestic product to at least 140 or even 150 percent. That translates into a growing interest burden that will eventually be too much for the country to take.»
ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΤΑ :
«Η Ελλάς δεν θα μπορέσει να σταθεί στα πόδια της, αν δεν αναδιαρθρώσει το χρέος της. Δεν υπάρχει περίπτωση να το αποφύγει. … Κάποιοι θα δυσαρεστηθούν που το λέω δημοσίως, αλλά είναι ο μοναδικός τρόπος να αντιμετωπισθούν οι υπερχρεωμένες χώρες…. Έχουν θεσπισθεί μάλιστα και διαδικασίες για να γίνει αυτό.»
SPIEGEL: What do you recommend?
Steinbrück: Greece will not manage to get back on its feet without restructuring its debt. There is no way around it. The country's creditors will have to reduce a portion of its debts by extending maturity dates, lowering interest rates or giving them what's called a "haircut" in financial jargon. There are those who will be upset that I'm saying this publicly, but it's just the way one has to deal with heavily indebted countries when they are members of your own club. There are established procedures for doing this.
Όσοι επιθυμούν να διαβάσουν όλη την συνέντευξη, ας κάνουν κλικ ΕΔΩ


http://filotimia.blogspot.com/2010/10/katantia.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 06/10/2010 21:18:32

    Είναι έτοιμη η διαδικασία επιστροφής στην δραχμή?

  2. loretta avatar
    loretta 06/10/2010 21:21:04

    ας παμε κατι μηνες πισω....τι φωναζαμε ολοι εδω??? ....δηλ εμεις οι κοινοι ....θνητοι ειχαμε περισσοτερη και καλυτερη αντιληψη απο τον ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟ ΓΑΠ ??? ...θα τρεχουν τα Γαπασφαιρα γαποπαιδια...μαυρο φιδι που τους εφαγε...

    ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΩΡΑ.

  3. Orestios avatar
    Orestios 06/10/2010 21:31:44

    Λοιπόν,
    α)έρχεται αναδιάρθρωση. Χρεωκοπία δεν γίνεται γιατί οι χώρες δεν χρεωκοπούν,
    β) ομολογείται η αποτυχία μνημονίου και λοιπόν μηχανισμών,
    γ) ξεμπροστιάζονται γιατί βαδίζαν στα τυφλά, χωρίς σχέδιο, χωρίς τίποτα,
    δ) υπάρχουν κρυφές συζητήσεις (δραχμή?)
    ε)ξεμπροστιάζονται και για αυτές

    στ) στο βάθος εκλογές σύντομα?

    • Φαινότυπος avatar
      Φαινότυπος @ Orestios 06/10/2010 21:34:43

      Ο Αντώνης αρχίζει να ράβει πρωθυπουργικό κοστούμι αλλά δεν ξέρει αν θα πρέπει να φανεί παχύς ή αδύνατος.

  4. ΝΕΜΕΣΙΣ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ avatar
    ΝΕΜΕΣΙΣ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ 06/10/2010 21:46:50

    Εμενα καπου στο βαθος μου μυριζει οικουμενικη κυβερνηση...

    Για να κανουν τη δουλεια τους καλυτερα.Τωρα φιλε μου φαινοτυπε για καλο μας το ειπες οτι ο Αντωνης ραβει κουστουμι; Να περιμενουμε δηλαδη τη κηδεια τη χωρας οτι θα τη κανει αυτος;
    Ημαρτον,ελεος και τα συναφη.
    Οποιος νομιζει οτι ετουτος ο Αντωνακης οτι θα μπορεσει να παρεκλινει της πορεια ολων των πολιτικων της Ελλαδας και να παει κοντρα στα κεντρικα πλανιεται πλανην οικτρα.

  5. βασιλης avatar
    βασιλης 06/10/2010 22:26:56

    ενταξει οταν τα γραφαν διαφοροι εδω και τουλαχιστον δυο χρονια τα σεναρια για το μελλον της πατριδας τοτε ηταν θεωριες συνωμοσιας, οταν ομως τα γραφει ο πρωην υπουργος οικονομικων της μεγαλυτερης οικονομιας της ευρωζωνης τοτε μιλαμε για βεβαιοτητα 100% και ειναι αποριας αξιο για εμενα προσωπικα τα κινητρα για να πει την αληθεια ο συγκεκριμενος γιατι η πλειονοτητα των πρωην πολιτικων εχοντας ολοκληρωσει την αποστολη τους βολευονται με πλουσιοπαροχες αμοιβομενες θεσεις / βλεπε σρεντερ, μπλαιρ και λοιποι / απογευγοντας να πουν την αληθεια στον κοσμο, οπως και να χει αυτος μας τα ειπε με τον πιο ωμο τροπο, ας προετοιμαστουμαι για αυτο που ερχεται με ταχυτητα τυφωνα.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/10/2010 22:40:28

    τα λέμε αυτά στο antinews εδώ και 12 μήνες, αλλά ο Γερμανός είναι αλλιώς (και είναι ο δεύτερος ή ο τρίτος "επίσημος" που τα λέει.

    Για να έχει νόημα συζητηση για ρύθμιση. πρέπει να μην έχουμε πρωτογενές έλλειμμα. Νομίζω ότι είχαμε, έχουμε και θα έχουμε. Αυτό που θα κάνουν οι Πασόκοι είναι να αυξάνουν την φορολογία περισσότερο από την μείωση των εξόδων, για να συντηρούν την σοσιαληστική βάση τους, και μακάρι να βγω ψεύτης, αλλά ζούμε παραμονές Άλωσης με τους άχρηστους ψεύτες.

    Με αυξημένους φόρους δεν θα υπάρξει ΑΕΠ. Με εξοντωμένη την αστική τάξη, δεν θα υπάρξει ανάκαμψη. Ακόμα και να γεμίσει την Ελλάδα Γερμανικά αιολικά, πάλι φούντο θα πάμε (αλλά θα ανακλύψουμε τις λάμπες πετρελαίου).

    Η κυβέρνηση αυτή πρέπει να παραιτηθεί, αλλά τι βλακείες λέω... μιλημένοι είναι.

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/10/2010 23:12:00

    Δεν καταλαβατε τι ειπε.Ειπε οτι θα πρεπει να χαρισουν καποιο τμημα του χρεους της Ελλαδος.Ουτε για δραχμη ειπε ουτε τιποτε αλλο.
    Αυτο καλλιστα θα βγει υπερ του Παπανδρεου.Αν μετα απο τρια χρονια αγρια λιτοτητα χαρισουν τμημα του χρεους σε ενδειξη αλληλεγγυης και βγουμε κανονικα στις αγορες ο Παπανδρεου θα πει οτι εφερε εις περας το εργο του.
    Βεβαια αυτος που τα ειπε ειναι σοσιαλιστης.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ψυχραιμια 06/10/2010 23:19:30

      Ψυχραιμία αυτό κατάλαβες?
      Έλα όμως που δεν είπε κάτι τέτοιο.
      Καλή η προσπάθεια όμως.

      • καινός avatar
        καινός @ Orestios 07/10/2010 01:01:16

        Ορέστιε, νομίζω ότι έχει δίκιο. Γιατί είσαι συνεχώς πονηρεμένος;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 07/10/2010 01:21:24

        Πονηρεμένος είναι πάντα αυτός που νομίζει.

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/10/2010 23:26:51

    Steinbrück: Just look at the numbers. Despite the package, Greece's national debt will increase next year from 120 percent of its gross domestic product to at least 140 or even 150 percent. That translates into a growing interest burden that will eventually be too much for the country to take.

    SPIEGEL: What do you recommend?

    Steinbrück: Greece will not manage to get back on its feet without restructuring its debt. There is no way around it. The country's creditors will have to reduce a portion of its debts by extending maturity dates, lowering interest rates or giving them what's called a "haircut" in financial jargon. There are those who will be upset that I'm saying this publicly, but it's just the way one has to deal with heavily indebted countries when they are members of your own club. There are established procedures for doing this.

    SPIEGEL: But such a procedure would create substantial losses for the creditors. And those creditors also include many European and German banks, like the ailing HRE.

    Steinbrück: Then those banks will have to write off the bad debt. This won't be a problem for many banks. And for those that are not in this position, there's the bank bailout fund. It would be a serious mistake to keep putting off the inevitable out of consideration for a few banks and to the detriment of taxpayers. It would also mean unnecessarily prolonging Greece's problems.

    • Misha avatar
      Misha @ ψυχραιμια 06/10/2010 23:36:15

      Ψυχραιμία

      Αυτό που λέει ο περί ου, είναι η αναδιάρθρωση χρέους γιατί ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΛΛΙΩΣ!
      Κι οι τυφλοί το βλέπουν πλέον

  9. metalhead avatar
    metalhead 07/10/2010 09:24:34

    παμε για πιο στενά σάβανα

  10. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 07/10/2010 12:05:10

    Για να ορθοποδήσουμε ως χώρα πρέπει να φύγουμε και από την ΟΝΕ αλλά και από την ΕΕ. Δεν ξέρω πως θα γίνει αυτό ή με τι ρυθμό και ταχύτητα, αλλά αν δεν το κάνουμε θα βρεθούμε σύντομα μπροστά σε τεράστια αδιέξοδα. Και εμείς ως λαός και οι πολιτικές μας ηγεσίες.

    Γιατί;

    Διότι σε λίγο, ίσως και από την καινούρια χρονιά, ο προϋπολογισμός μας θα πρέπει να εγκρίνεται από την ΕΕ. Ω! ναι δυστυχώς.

    Με την ρύθμιση αυτή περιορίζονται οι επιλογές της δικής μας κυβέρνησης ΔΡΑΣΤΙΚΑ.

    Αν δεν εγκριθεί ο προϋπολογισμός μας και κάνουμε του κεφαλιού μας θα έχουμε πρόστιμα δυσβάστακτα. Και ακόμη θα έχουμε ΚΟΨΙΜΟ των επιδοτήσεων που δικαιούμαστε ως χώρα.

    Εν ολίγοις η εθνική μας κυριαρχία θα περιοριστεί και άλλο. Τους καλύτερους κυβερνήτες να επιλέγουμε, που ΔΕΝ έχουμε τέτοιους, θα συναντάνε εμπόδια.

    Γραφεικράτες των Βρυξελλών και της Φραγκφούρτης θα καθορίζουν την κοινωνική και όχι μόνο πολιτική της χώρας μας. Με τευτονική ευαισθησία.

    Περισσότερα στο άρθρο "Θα ξεπουλήσουν και τα βράχια", του εξαίρετου Δ. Καζάκη από το Ποντίκι. Δείτε την παράγραφο που επιγράφεται "Οικονομικη διακυβέρνηση".

    http://www.topontiki.gr/Articles/view/10076

    Θραξ Αναρμόδιος

  11. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 07/10/2010 23:55:36

    Με ικανοποίηση βλέπω ότι, δεν είμαι ο μόνος, που άν και τρέφω ελπίδες για την ΕΕ, προβληματίζομαι με τις παρενέργειες της ταυτόχρονης συμμετοχής μας στην ΕΕ (που δίνει την ρύθμιση του εμπορίου μας στις Βρυξέλλες και ανοίγει πλήρως την αγορά μας στους εταίρους) και στην ΟΝΕ (που απαγορεύει την όποια νομισματική πολιτική έναντι των εταίρων και δίνει στις Βρυξέλλες την ρύθμιση της έναντι των άλλων). Η "δόση" της εμπλοκής μας ήταν για πολύ πάνω από τα κιλά μας!
    Επιμένω, λοιπόν στην άποψή μου ότι, η Ελλάδα οφείλει να βγεί από την ΟΝΕ, το ταχύτερο δυνατόν, και να επανέλθει με νέα ισοτιμία, όταν και αν έχει ΗΔΗ πετύχει την σύγκλιση (και όχι ενώ την οραματίζεται -γενικά τα "οράματα" των πολιτικών μου φέρνουν ανατριχίλα. Προοιωνίζουν αποτυχίες με τεράστια κόστη και μονίμως δικά μου έξοδα).