#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/02/2010 00:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είπε κανείς στον κ. Παπακωνσταντίνου ότι είμαστε έτοιμοι να θυσιαστούμε;



«Είμαστε έτοιμοι να πάρουμε όλα τα μέτρα που χρειάζονται», είπε από τις Βρυξέλλες ο Γ. Παπακωνσταντίνου σε μια ξεκάθαρη ένδειξη υποτέλειας στις βουλές της Κομισιόν. Και ύστερα από αυτό ο πρόεδρος του Eurogroup Ζ. Κ. Γιουνκέρ ανακοίνωσε ότι τον Μάρτιο θα αξιολογηθεί η οικονομία της Ελλάδας και τότε θα δοθούν οι κατευθύνσεις. Με άλλα λόγια «Μάρτης γδάρτης και κακός παλουκοκαύτης».

Αλλά ο υπουργός Οικονομικών πώς λέει έτσι, ελαφρά τη καρδία, ότι είμαστε έτοιμοι για νέα μέτρα; Δεν μας έφταναν αυτές οι συμφορές με τα plan A και plan B, τώρα έρχονται και άλλα … plan. Κι ως πότε δηλαδή θα καθόμαστε σούζα και θα λέμε «σφάξε με αγά μου να αγιάσω;». Μας ρώτησε ο κ. Παπακωνσταντίνου πως τα βγάζουμε πέρα καθημερινά; Τι πιέσεις δεχόμαστε για περικοπές μισθών, πως πληρώνουμε την βενζίνη, πώς πάμε σούπερ μάρκετ, πως ξοφλάμε το δάνειό μας;

Στο τσιφλίκι του πατέρα του βρίσκεται και διπλώνει τη μέση του στους κοινοτικούς χαρτογιακάδες;

Ε, όχι, δεν είμαστε έτοιμοι κύριε Παπακωνσταντίνου. Ψάξε βρες να καλύψεις το έλλειμμα εκεί που υπάρχει χρήμα. Και υπάρχει πολύ στην αγορά, στις τράπεζες, στους εφοπλιστές, στους εργολάβους – νταβατζήδες, στην ΕΡΤ που πληρώνει όσο – όσο, στα κανάλια της Βουλής και της Γεωργίας που συνεχίζει και πληρώνει αργόμισθους. Ψάξε βρες τα στους 16 μισθούς στη Βουλή που διατήρησε ο κ. Πετσάλνικος ενώ εμείς πολεμάμε για να κρατήσουμε τον 13ο (ο 14ος  μάλλον έκανε φτερά).

Βρες τα στις δεκάδες επιτροπές που έφτιαξε η κυβέρνηση ή στις διπλές θέσεις προέδρου και διευθύνοντος σε ΔΕΚΟ και άλλες κρατικές εταιρείες.

Σε τελική ανάλυση κόψε από το μισθό σου κ. Υπουργέ, αλλά μη λες ότι είμαστε έτοιμοι για θυσίες, διότι ο κόσμος αρχίζει να καταλαβαίνει ότι δεν είναι πρόβατα που πάνε για σφαγή ...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αρμαγεδδών avatar
    Αρμαγεδδών 16/02/2010 00:20:20

    ΟΧΙ

    εγώ δεν θυμάμαι να του είπα κάτι τέτοιο.
    Του λέω όμως τώρα, ότι ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ, ΧΟΝΤΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ.

  2. μαρικα avatar
    μαρικα 16/02/2010 00:27:32

    Ναι ο κοσμος ειναι ετοιμος να παει για σφαγη.Στην τελευταια δημοσκοπηση
    το ΠΑΣΟΚ ειναι 16% μροστα της ΝΔ.Ασε που πρωσοπικα δεν το πιστευω δηλ.αλλα οι αριθμοι μετρανε.

  3. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 16/02/2010 00:37:07

    ο Παπακωνσταντίνου είναι έτοιμος για θυσίες,
    Αυτός ο θύτης κι εμείς τα θύματα.
    Ερασιτεχνισμοί από ανθρώπους που περιμένουν τώρα να μάθουν πώς κυβερνάνε.

  4. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 16/02/2010 00:41:55

    Το πλάν Γάμα θα είναι το καλύτερο, άλλος θα τρώει και θα ζορίζεται και άλλος θα δροσίζεται.

  5. perastikos avatar
    perastikos 16/02/2010 00:46:22

    ο σακος στον ωμο τον μαρανε αυτόν... τελικα πως μας το παιζει ο κυριος Παπακωνσταντινου? γιατι εμένα μου φαίνεται οτι περισσότερο τον περιφερόμενο γκόμενο κάνει παρά τον υπουργό των οικονομικών!

  6. akyros avatar
    akyros 16/02/2010 00:58:03

    Αν δεν είμαστε στο εουρο-κατουρώ, αν είχαμε το δικό μας νόμισμα, δραχμή νομίζω το λέγανε, αν τραβούσαμε και καμμια υποτιμησούλα ώς ο μπαμπάς διδαξε πολλάκις, αν δεν είχαμε την ψευδαίσθηση πως είμεθα αδελφοί και μπατζανάκια του Ω-νάση, πόσο χειρότερα θα είμεθα άραγε;

    Πόσο χειρότερο κακά θα ήταν τα πράγματα αν ακουγαμε κάποιους ..."απατεώνες" που θεωρουσαν την αντικατάσταση του εθνικού νομίσματος από το οθνείο του εουρό-κατουρώ, ως απώλεια εθνικής κυριαρχίας; Πολύ, πολύ πριν το μαντέψει η μαγισα Μπενακη και πολύ πολύ πρίν το επιβεβαιώσει ο ...Βεγγος Παπανδρέου της σήμερον;
    Το να φκιάνεις μόνος σου τις αλυσίδες σου και να καμαρώνεις κι απο πάνω που είναι ασπαστες, μόνο οι ΕλληνοΧουντίνιδες το κατάφεραν!

    (Η Τουρκία έχει ανάπτυξη 6-7%, η κρίση δεν την άγγίξε (οι φτωχοί της παραμένουν φτωχοί), δεν έχει την τύχη να της ελέγξουν την άμυνά παιδαρέλια απεσταλμένα από τας Ευρώπας, ορίζεται και ονοματίζεται Δυναμις, δεν κλαίει αλλη μια φορά την οικονομική της ...διείσδυση στις γειτονες και παραγείτονες χώρες και, κυρίως, βλέπει την αντίπαλό της στο λάκο των λεόντων!
    Κατά τ΄ αλλα, ακόμα και τώρα, οι δημιουργοί και εμνευστές του Ελσίνκι και της Μαδρίτης δεν καταλαβαίνουν κάν ότι το ζητούμενο για την Αγκυρα δεν είναι η είσοδος, άλλα η απειλή της Εισόδου!
    Να την πληρώνουν και να την κανακεύουν να μη περάσει το κάτώφλι του θηριοτροφείου! Και να της το χαλάει η εμμονή των ΓιωργοΣημιτοΝτοραίων!)

    Πόσο χειρότερα θα είμασταν αν δεν είμασταν τόσο κορόιδα να πιστεύουμε ότι ήμασταν έξυπνοι;

  7. blue nile avatar
    blue nile 16/02/2010 03:07:35

    Ουσιαστικά ο περισσότερος κόσμος δεν έχει καταλάβει ακόμα τι θα συμβεί θεωρώντας ότι όλα τα κακά μας βρήκαν μέχρι τώρα και από εδώ και πέρα θα σταθεροποιηθεί η οικονομική κατάσταση. Προσπαθώ να σφυγμομετρήσω τις γνώμες και απόψεις γνωστών και φίλων. Κάποιοι είναι σφιγμένοι οι πιο πολλοί όμως χρησιμοποιούν εκφράσεις του στυλ : μπόρα είναι θα περάσει ή μα πάντα καταστρεφόμαστε και τελικά δεν γίνεται τίποτα ή και το 93 έτσι είμασταν και άλλα παρόμοια.
    Δεν έχουν πάρει χαμπάρι πως ήρθε η ώρα για το λαό να πληρώσει τον λογαριασμό για τον πασοκικό αμοραλισμό, την πράσινη απαλλοτρίωση του δημόσιου χρήματος, την εφιαλτική συρρίκνωση της παραγωγικότητας.
    Και για την εγκληματική ανικανότητα της ΝΔ στα λίγα διαστήματα που κυβέρνησε να διαμορφώσει μια άλλη κατάσταση, ακολούθησε τος προκατόχους της σε δρόμους αναξιοπισίας και διαφθοράς.
    Λογαριασμό ακόμα για τη πρωτοφανή οικονομική βοήθεια από την Ευρώπη που έγινε κότερα βίλες και θηριώδη τζιπ αντί να εκσυγχρονίσει δομές και να δημιουργήσει ανταγωνιστική και φιλική προς το περιβάλλον ανάπτυξη.
    Ο λαός , εγώ και εσείς θα πληρώσουμε τη νύφη και όχι υπαίτιοι της ση -μερινής μας κατάντιας, οι κλέφτες, τα λαμόγια, οι εθνικοί προμηθευτές, οι μεγαλοεργολάβοι, οι δημοσιογραφάρες των τηλεοπτικών παραθύρων, οι διαπλεκόμενοι πολιτικοί.
    Αν μας έχει μείνει στοιχειωδέστατη κρίση, ψήγμα ντροπής και ίχνος εκγρήγορσης θα πρέπει η κοινωνική αναταραχή που θα προξενηθεί να κάνει τον Μάη του ΄68 να φαντάζει ρομαντικό περίπατο.

    • NO FEAR avatar
      NO FEAR @ blue nile 16/02/2010 10:07:22

      Όχι φίλε δεν θα πληρώσουμε εμείς αυτά που έχουν φάει όλοι αυτή η παρτακιδες να φέρουν τα λεφτά και να τα βάλουν στην θέσει τους
      αλλιώς θα πρέπει να την κάνουν πολύ μακριά από την Ελλάδα και μην τυχών ακουμπήσουν τον 14 μισθό μου μετά θα πρέπει να έχουν στρατό
      να τους φιλάει όπως όλα αυτά τα χρόνια μου πίνουν το αίμα, τώρα θα μας φτάσουν στο σημείο να τους το πιούμε εμείς στην κυριολεξία..
      Και να προτείνω και κάτι αλλά θέλει συμμέτοχη καλή να μην κάνει κανείς φορολογική δήλωση….

    • man8os avatar
      man8os @ blue nile 16/02/2010 13:02:44

      Ο Μαης του 68 φταιει( η Ελληνικη του εκδοση).

  8. akyros avatar
    akyros 16/02/2010 03:12:34

    ΝεΚρικοί Αντίλογοι!


    Το ακάτιον του Μπαρω-ν φτάνει στην όχθη της Βρυξελουσίας. Οι δεσμώται βγαίνουν ένας ένας πληρώνουν το ναύλο τους (ένα Εουρώ) στο Μπαρώ-ν και χάνονται δεξιά;-αριστερά;, δεν ξέρω.
    Τελευταίος βγαίνει ο Ελλληνιππος, που πάει να φύγει χωρίς να πληρώσει. Ο Μπαρώ-ν τον πιάνει από τον ώμο.

    Μ. Κατέβαινε, βρε καταραμένε, το ναύλον!

    Ε. Δε μπα να φωνάζεις , αφού σ’ αρέσει...

    Μ. Πλήρωσε ρε σου λέω, για το ταξίδι που έκανες!

    Ε. Τι να πάρεις από έναν που δεν έχει μία;
    (Ουκ αν λαβοις παρά του μή έχοντος, αρχαϊστί και πλέον αντιληπτώς!)

    Μ. Καλά, υπάρχει άνθρωπος να μην έχει ένα εουρώ;

    Ε. Αν είναι και κάνας άλλος, δεν ξέρω. Εγώ μια φορά δεν έχω!

    Μ. Βρωμιάρη.Γκουρούνιιι! PIG! Θα σε πάω στον DNT, αν δεν πληρώσεις!

    Ε. Και ΄γω θα σου κοπανήσω μία με το Dept μου(Χρέος!) και θα σου διαλύσω το Παρόν και το Μέλλον σου!

    Μ. Δηλαδή τζάμπα έκανες τόσο ταξίδι;

    E. Η ΓκόλΝτΜαν Σακς, που με κουβάλησε σε σένα, ας σε πληρώσει

    Μ. Μα την Μερκελ, θα΄πρεπε να πουληθώ ολόκληρος αν ήταν να πληρώνω τα ναύλα των η-Λιθίων

    Ε. Δε θα το κουνήσω ρούπι από δίπλα σου

    Μ. Αν είν΄έτσι, τράβα έξω τη βάρκα και κάτσε.

    E. Αλλά αφού δεν έχω τι θα πάρεις;

    M. Δεν ήξερες ρε πως έπρεπε να έχεις το Nαύλο;

    E. Το΄ξερα. Και λοιπόν; Αφού δεν είχα φράγκο. Τι να΄κανα; Να μην πέθαινα;

    M. Δηλαδή μονάχα συ θα καυχιέσαι πως πέρασες τζάμπα;

    E. Ε όχι και τζάμπα ρε φίλε! Και μιζες έδωσα και Λαδι έβαζα και κουπί τράβηξα και μονάχα εγώ απ’ όλους τους επιβάτες δεν έκλαιγα!

    M. Αυτά δεν περνάνε σε βαρκάρη, ρε ΡΕ-μάλι! Πλήρωσε το Ναύλο σου. Δε μπορεί να γίνει αλλοιώς!

    E. Ε τότε γύρνα με πίσω στη Δραχμούλα μου!

    Μ. Ωραία μας τα λές. Να φάω και ξύλο από πάνω από την ΑγγΕλα!

    Ε. Ε, τότε, μη μου κολλάς!

    Μ. Δείξε μου τι έχεις μεσ΄στο σακούλι

    Ε. Λούπινα. Θες λίγα; Και ένα πρόσΦορο!

    Μ. Από που μας κουβάλησες ρε Συ Μίτη αυτό το κοπρόΣκυλο; Το τι έλεγε στο ταξίδι, δεν περιγράφεται! Πείραζε και κορόϊδευε όλους τους επιβάτες και ήταν ο μόνος που τραγουδούσε ενώ εκείνοι κλαίγανε

    Μίτης. Δεν ξέρεις Μπαρο-νε ποιον είχες στη βάρκα σου; Ο Ελληνιππος είναι! Άνθρωπος τελείως Η-Λιθος. Τίποτα δεν τον νοιάζει!

    Ο Ελληνιππος βρίσκει αφορμή, που ο Μπαρο-ν μιλάει με τον Μίτη και το σκάει
    Μ. Εχ και να σε πιάσω καμιά φορά...

    Ακούγεται η φωνή του Ελληνιππου από μακρυά
    Ε. Αν με πιάσεις φίλε. Δυο φορές δε μπορείς να με πιάσεις!

  9. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 16/02/2010 08:46:34

    Αυτοί δεν θέλουν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις “ανάτασης” για την οικονομία και το κράτος, θέλουν να διαλύσουν το κράτος και την κοινωνία, πότε πρόλαβαν να αξιολογήσουν το plan1 και πήγαν στο plan 2 και τώρα μέσα σε 10 μέρες από το plan 2 σκέφτονται το plan3 !

    πρέπει κάποιος να τους πει για την καμπύλη Laffer

    δλδη ότι τα φορολογικά έσοδα πέρα από κάποιο σημείο μειώνονται
    λόγω των αντικινήτρων που δημιουργούν οι υψηλοί φορολογικοί συντελεστές.

  10. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 16/02/2010 09:01:58

    Έτσι εξηγείται γιατί τα ΜΜΕ έπαιζαν και παιζουν ΠΑΣΟΚ, υπάλληλους 'ηθελαν
    και πρόθυμους, με πουλημένη καλοταισμένη συνδικαλιστική ηγεσία από πίσω.
    Η Ελληνική αστική τάξη πάντα ίδια ....
    Όμως το ερώτημα παραμένει , είναι ανίκανοιστην κυβέρνηση η' υπάρχει κάτι άλλο?
    Και οι εταίροι μας γιατί είναι τόσο κακοί αφού και άλλοι έχουν χρέη?

    ΜΗΠΩΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΝΑΞΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΜΟΣ..με τους νέους Τσολάκογλου?

  11. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 16/02/2010 09:19:46

    AN και akyros
    καλός ...πολύ καλος...
    Λουκιανού διάλογοι; ε;

    Έγιναν.......akyroy αντίλογοι......

  12. ataktos avatar
    ataktos 16/02/2010 09:50:54

    από τους καρναβαλιστές έλαβε την εντολή …

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/02/2010 09:58:34

    Προς Antinews, FactorX, Αρχαιοπτέρυγα:

    Titlos PLC SPV (Special Purpose Vehicle): The Agreement

    http://www.nbg.gr/wps/portal/!ut/p/c1/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3jXIFNnSzcPIwN3fx8XAyMfVwtXXycfQwMfQ6B8JLK8qYsrUD7Q0M_cyM_AwNKIgG4_j_zcVP1I_ShznKpcjPQjc1LTE5Mr9QtyI8rzHRUVAd9QEiY!/dl2/d1/L2dJQSEvUUt3QS9ZQnB3LzZfRVI1QzlGSDIwR09MRDAyTEU4RU1CTDEwTDE!/?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/wps/wcm/connect/nbg-en/NBG+Site/Group/Investor+Relations/Debt+Investors/Securitizations/TITLOS+PLC/&WCM_Page.ResetAll=TRUE

  14. yannidakis avatar
    yannidakis 16/02/2010 10:08:35

    ετσι. Οι περικοπες πρεπει παντοτε να αρχιζουν απο εκεινους. Το εναυσμα εδωσε με αιτημα του ο ιδιος ο Προεδρος της Δημοκρατιας σε μια καθαρα συμβολικη πραξη :[

  15. Dimi avatar
    Dimi 16/02/2010 11:10:02

    O πολυθεσίτης πρωθυπουργός θα δεσμευτεί δημοσίως για μείωση των αποδοχών του??

  16. Dimi avatar
    Dimi 16/02/2010 11:19:38

    CNN’s Christiane Amanpour – Γ. Παπανδρέου video: “Financial Crisis in Greece is sending tremors around the world” http://bit.ly/9jTSqW

  17. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 16/02/2010 11:39:33

    Τά μέτρα αυτά νά αφορούν,παρακαλώ, όσους ψήφισαν ΠΑΣΟΚ,καί αυτούς πού δημιούργησαν τό χρέος.Εγώ δέν συναινώ σέ όσα κελεύει,καί νά πάη νά κουρεύεται.Θά τόν πολεμήσω όσο μέ παίρνει,διότι ή οργή μου είναι απερίγραπτη.Ηδη ζώ λιτότατα,τί στό διάολο νομίζει ότι μπορώ νά κάνω περισσότερο ό καραγκιόζης;

    • Dimi avatar
      Dimi @ Kὀριννα 16/02/2010 13:46:39

      Γεγονός ιστορικά αναμφισβήτητο παραμένει, ότι από το 1981 μέχρι σήμερα, η Ελλάδα έχει δεχθεί ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ την πιό ληστρική, την πιό ωμή, την πιό εγκληματική, την πιό βάρβαρη καταλήστευση του Εθνικού της Πλούτου, στην 5000χρονη διαδρομή της σ’αυτόν τον πλανήτη.

      Οι ένθεν-κείθεν πασίγνωστοι Εθνικοί Ληστές με Ονοματεπώνυμο, από το 1981 μέχρι σήμερα, έχουν φυγαδεύσει στο εξωτερικό τον κλεμμένο Εθνικό Πλούτο και συνεχίζουν να κυκλοφορούν αναιδείς, ασυνείδητοι, ελεύθεροι ΚΑΙ ατιμώρητοι ανάμεσά μας,. Μήπως η παροιμίώδης Ελληνική ανεκτικότητα και ωχαδελφισμός έχουν παραλύσει την Ελληνική συνείδηση μέχρι μυελού οστέων? Μήπως ήλθε η ώρα οι Ελληνες να πάψουμε να καθεύδουμε υπό μανδραγόρα?

      Και τώρα, την ώρα ΜΗΔΕΝ γιά την Ελλάδα, καλούμεθα ΕΜΕΙΣ, οι νομοταγείς και φορολογικά ενήμεροι Ελληνες Πολίτες, να σφίξουμε το ζωνάρι σε βαθμό ασφυξίας και να πληρώσουμε ΕΜΕΙΣ γιά τα Οικονομικά Εγκλήματα που ΔΕΝ διαπράξαμε? Να πληρώσουμε γιά τα Ατιμώρητα Οικονομικά Εγκλήματα των Εθνικών Ληστών, που τους μετέτρεψαν από παγκοσμίως άγνωστους λιγούριδες σε επώνυμους κοσμικούς πολυεκατομμυριούχους και εφοπλιστές?

      Η ΜΙΑ και ΜΟΝΗ ΤΙΜΙΑ ΛΥΣΗ: Εθνικοί Ληστές, όσο δύσκολο και αν είναι, να επιστρέψετε άμεσα τον κλεμμένο Εθνικό Πλούτο από το 1981 μέχρι σήμερα, γιά να λυθεί ακριβοδίκαια η Ελληνική Οικονομική Κρίση, που ΕΣΕΙΣ προκαλέσατε. Είναι το ελάχιστο που μπορείτε να κάνετε γιά την Ελλάδα, αυτή την ύστατη ώρα.

      Η τωρινή κυβέρνηση θα έχει την πολιτική ανδρεία να κάνει ομελέττα σπάζοντας αυγά και να «ματώσει» για την επίλυση των Δημοσιο-οικονομικών Ελλειμάτων με την επιστροφή του κλεμμένου Εθνικού Πλούτου της Ελλάδας? ΚΑΙ την παραδειγματική τιμωρία των Εθνικών Ληστών ένθεν-κείθεν από το 1981 μέχρι σήμερα?

      Εάν ΝΑΙ, η Ελλάδα θα μπορέσει να λυτρωθεί ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ. από τον οικονομικό πνιγμό και αφανισμό, που μεθοδεύουν οι Αγγλοσάξωνες, των οποίων ο κοκκινοπρωκτός έχει εύρος απείρως μεγαλύτερο του εύρους των spreads των Ελληνικών Ομολόγων..

      Εάν ΝΑΙ, βεβαίως η Ελλάδα οφείλει να διεκδικήσει και την είσπραξη των 90 Δις Ευρώ των Γερμανικών Πολεμικών Επανορθώσεων, τα οποία με διάφανη και χρηστή διαχείρηση, μπορούν να δώσουν ζωή στο ετοιμαθάνατο Ασφαλιστικό και τις στεγνές Αγορές μας.

      Εάν ΟΧΙ, τα 90 δις Ευρώ των Γερμανικών Πολεμικών Επανορθώσεων θά γίνουν κι’αυτά, βούτυρο στο ψωμί των αμετανόητων Εθνικών Ληστών.

      Εάν ΟΧΙ, η τωρινή κυβέρνηση θα συνεχίσει να προσφεύγει στον με άθλιους όρους δανεισμό, που με το υπέρογκο, συνεχώς διογκούμενο χρέος θα μεταφράζονται σε αέναη Οικονομική και Εθνική Υποθήκη των Ελλήνων, την πιό δραματική μορφή Δουλείας στον κόσμο..

      Ενημερώνουμε λοιπόν αυτούς που ορέγονται και απεργάζονται το τέλος ύπαρξης της Ελλάδας, ότι ΕΜΕΙΣ οι Ελληνες Πολίτες, ΔΕΝ πρόκειται ποτέ! να συναινέσουμε στα πολλαπλά εγκλήματά τους, Θ’αντισταθούμε, θα διεκδικήσουμε ειρηνικά και θα προστεύσουμε ό,τιδήποτε είναι Δικαιωματικά Ελληνικό Δικό μας.

  18. Akis avatar
    Akis 16/02/2010 12:07:47

    Άστους να λένε...
    Σύντομα θα καταλάβουν οι αμερικανοθρεμμένοι που μας κυβερνάνε, ότι εδώ είναι Ελλάδα και με τους Έλληνες, δεν μπορούν να παίξουν πολύ...

  19. kanis avatar
    kanis 16/02/2010 12:21:14

    Ας εισπράξουν πρώτα τα δέοντα για τις συχνότητες, απο τους καναλάρχες (που εκβιάζουν ανερυθρίαστα σε καθημερινή βάση τους πάντες) και μετά...
    ζητάνε και τα ρέστα από τους πολίτες !!!!

  20. μαρικα avatar
    μαρικα 16/02/2010 12:39:22

    Η Πορτογαλια, η Γαλια,η Ιρλανδια ειναι στην ιδια θεσει με την Ελλαδα.Η
    Ισπανια ειναι σε ακομα χειροτερη,Αυτοι δεν ακουγωντε γιατι οι κυβερνησεις τους κανουν τον αγωνα τους χωρις φανφαρες.Η δικια σας κυβερνηση
    διαλεξε τον ευκολο δρομο.Να κατηγορουν την πατριδα εξω και να την βαζουν στον γυψο μεσα.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ μαρικα 16/02/2010 12:48:22

      Και η Αγγλία είναι στα ίδια χάλια με μας και χειρότερα, αλλά δεν ακούγεται λέξη για την Αγγλία, επειδή όλες οι οφσόρ και όλοι οι παρασιτικοί χρηματοπιστωτικοί οργανισμοί εκεί έχουν τη βάση τους.

  21. mavro kounavi avatar
    mavro kounavi 16/02/2010 12:46:14

    Τελικά ο Τρίτος Δρόμος για τον Σοσιαλισμό και την Ισχυρή Ελλάδα περνούσε μέσω της Goldman Sachs. Και εγώ ο βλάκας γέλαγα όταν άκουγα τον Παπαντωνίου να βροντοφωνάζει: «Συντρόφισσες και Σύντροφοι, για τον Σοσιαλισμό αγωνιζόμαστε όλοι». Ο μίτος του μεγαλεπήβολου σχεδίου άλωσης του παγκόσμιου καπιταλισμού «εκ των έσω» μόλις τώρα αρχίζει να ξεδιπλώνεται.

    Ένας αστυνομικός και ένας ειδικός φρουρός έχασαν οπλισμό και αλεξίσφαιρα γιλέκα από αγνώστους χωρίς να προβάλλουν την παραμικρή αντίσταση. Μα κανείς τέλος πάντων δεν μιμείται την παλικαρίσια στάση του πρωθυπουργού έναντι των εποφθαλμιούντων την εθνική μας κυριαρχία;

    Είναι παρήγορο να βλέπει κανείς την ελληνική δημοσιογραφία στην πρωτοπορία της λαϊκής τάξης. Να δίνει φωνή στις αγωνίες και τους προβληματισμούς των λαϊκών ανθρώπων. Ενδεικτικό είναι το παράπονο παρουσιάστριας βραδινού δελτίου ειδήσεων για το ότι στο μέτρο συλλογής αποδείξεων δεν υπάρχει πρόβλεψη για τα αεροπορικά εισιτήρια. Ως και το Van Cleef, που μέχρι τότε κάθονταν νωχελικά στον λαιμό της, αναπήδησε ελαφρώς μπροστά στον κίνδυνο να μην μπορεί η εργατική τάξη να οργανώνει την διεθνιστική της πάλη μέσω ταξιδιών των οποίων τα αεροπορικά εισιτήρια θα εκπίπτουν από το φορολογητέο εισόδημα.

    ΥΓ. Όταν κάποιοι έχουν πάρει μέρος της εθνικής μας κυριαρχίας και η κυβέρνηση δεν καλεί το λαό να αγωνιστεί εναντίον τους αλλά να σεβαστεί τις εντολές τους, τότε δεν μπορούμε να μιλάμε για απώλεια αλλά για παράδοση εθνικής κυριαρχίας.

  22. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 16/02/2010 12:50:47

    Εχει προσλάβει πολιτική διάσταση η παρέμβαση των Βρυξελλών. Οι γαλλογερμανοί θέλουν το κεφάλι του γιωργάκη που είναι ανδρείκελο των αγγλοαμερικλάνων και των αμερικανοεβραίικων "οίκων" με τους οποίους κάνει μπίζνες. Οι Φαϊνάνσιαλ Τάϊμς απαντούν με πρωτοσέλιδα πως δεν χρειάζονται τώρα άλλα μέτρα και πλέκουν αγιογραφία του ΓΑΜΑΠ (Γιωργάκης Αντρέα & Μάργκαρετ Παπάντριου).

  23. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 16/02/2010 12:52:44

    Συγνώμη ξέχασα που τα γράφω αυτά ! ))
    http://neotera.wordpress.com/

  24. Στέργιος avatar
    Στέργιος 16/02/2010 12:57:05

    Εγώ τα έχω πάρει γιατί το κράτος μας ΠΑΛΙ έρχεται και μας λέει, ξέρετε Έλληνες, είστε λαμόγια, γι'αυτό σκάστε και πληρώνετε.

    Ενώ παράλληλα, το ίδιο το κράτος δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ για να περιορίσει τη μαύρη οικονομία και τις μαφιόζικες συναλλαγές.

    Ας πούμε, δείτε τι έγινε με το Βατοπέδιο. Συγκλονιζόταν όλη η χώρα επί μήνες. Αποτέλεσμα; ΜΗΔΕΝ! Δεν βγήκε κάποιος να μας πει το δια ταύτα, ούτε φυσικά, αποδόθηκαν ευθύνες.

    Στο Βατοπέδιο έγινε το εξής, κατά την άποψή μου: Ο Μπόμπολας ήθελε τα ολυμπιακά ακίνητα, τα οποία αν τα αγόραζε κατ'ευθείαν από το κράτος, θα πλήρωνε τον νόμιμο φόρο.

    Έτσι, μέσω της διαπλοκής επιχειρηματιών-πολιτικών, ο Μπόμπολας βρήκε τον Ρουσόπουλο και του είπε... δεν κάνουμε το αλισβερίσι μέσω Εκκλησίας, για να μας βγει αφορολόγητο; Ο Ρουσόπουλος είχε τα κονέ με τον Εφραίμ, έγινε η δουλειά.

    Στην ουσία, το κράτος έχασε ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ από την συμπαιγνία Μπόμπολα-Ρουσόπουλου. Ο Εφραίμ ήταν απλώς ο μεσάζων. Όχι ότι δεν έχει ευθύνες, αλλά δεν έχει την κύρια ευθύνη.

    Πού είναι "η ευνομούμενη πολιτεία" για την οποία κόπτονται οι 300 τής Βουλής, ο ΓΑΠ, ο Σαμαράς, και ο θεοποιημένος Παπούλιας; Γιατί δεν τα βάζει με τον Ρουσόπουλο και τον Μπόμπολα, αλλά τα βάζει με μας, αυξάνοντας τις βενζίνες και τις αντικειμενικές αξίες, και υποχρεώνοντάς μας στο καψώνι της συσχέτισης αποδείξεων-αφορολόγητου;

    Όσο γλυκά κι αν μας κοιτάει στα μάτια ο Παπακωνσταντίνου, όσο κι αν μας τρομοκρατεί μέσω των διαπλεκόμενων ΜΜΕ, αν δεν μας αποδείξει ότι η κυβέρνησή του είναι έτοιμη για ουσιαστικές αποφάσεις (βλέπε παραπάνω παράγραφο), ΔΕΝ θα έχει τη συναίνεσή μας, ΠΟΤΕ!

  25. akyros avatar
    akyros 16/02/2010 13:04:55

    Που μπορεί να αναρωτηθούμε σαν την MAria Singer:
    "And Who or What the Hell is Titlos PLC Anyhow?"
    οταν ωρύεται¨
    "Is Titlos PLC (Special Purpose Vehicle) The Downgrade Catalyst Trigger Which Will Destroy Greece?".
    http://www.zerohedge.com/article/dangers-greek-regulatory-arbitrage-and-unfortunate-entity-names

  26. anetos avatar
    anetos 16/02/2010 14:04:20

    Ερωτημα .αν στους εργαζομενους κοψει τον 14ο ,στους υπαλληλους της βουλης ποιον θα κοψει το 14ο η τον 16ο ?

  27. άστεγος avatar
    άστεγος 16/02/2010 14:52:45

    Ωραίες διαπραγματεύσεις κάνει ο κυβερνήτης του Τιτανικού.
    Κάθε μέρα πετάει μία επιπόλαιη χοντράδα και ξανά προς τη δόξα τραβά.
    ΜΙΑ ΓΚΑΦΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟ ΛΑΟ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ.
    Ρε, που υμπλέξαμε;
    Είναι στα καλά του ο ΓΑΠ που κρατάει ακόμη αυτό τον άσχετο;

  28. kostas avatar
    kostas 16/02/2010 15:07:05

    Mε παλληκαρισμούς, μαγκιές, και με άγνοια της πραγματικότητας δεν μπορεί να επιλυθεί το οικονομικό πρόβλημα.
    Πολύ περισσότερο μάλιστα όταν οι κραυγές αυτές έχουν πρασινογαλάζια (καθεστωτική) προέλευση και κόκκινο (!!) περιεχόμενο, δηλαδή όταν είναι εντελώς παράλογες

    Υποθετικά ας συμφωνήσουμε ότι το χρέος της χώρας είναι τα χρήματα που έκλεψαν οι γαλάζιοι και οι πράσινοι απο τη μεταπολίτευση μέχρι σήμερα.
    Επιτρέπει το υπάρχον πολιτικοικονομικό σύστημα να τα πάρουμε πίσω; OXI

    Υποθετικά ας συμφωνήσουμε ότι όλο το χρέος της χώρας με ενα μαγικό τρόπο σβήνεται με τη προυπόθεση να μη χρεωθούμε στη συνέχεια.
    Εχει έσοδα η χώρα κάθε χρόνο να καλύπτει τις δαπάνες της; OXI

    Αν υπήρχε δραχμή και γινόταν υποτίμηση για την αντιμετώπιση της κρίσης το αποτέλεσμα θα ήταν η πτώση του βιοτικού επιπέδου των Ελλήνων προκειμένου να γίνει ανταγωνιστική η οικονομία και η εκτόξευση του χρέους.
    Οι μειώσεις μισθών και οι αυξήσεις των φόρων έχουν το ίδιο αποτέλεσμα χωρίς εκτόξευση του χρέους; ΝΑΙ

    • teo avatar
      teo @ kostas 16/02/2010 16:52:16

      φιλε κωστα μηπως βγαζεις βιαστικα συμπερασματα?
      γιατι δεν εχει έσοδα η χώρα κάθε χρόνο να καλύπτει τις δαπάνες της σε πρωτη φαση αναφερω απο τον επισημο προυπολογισμο της ΕΡΤ
      Υπηρεσίες Προέδρου 4.000.000
      Επίγεια Ψηφιακή 16.200.000
      Φεστιβαλ τραγουδιου 900.000
      Eurovision 500.000
      συνολο 21.600.000 ευρω απιστευτο και ομως αληθινο
      στο μελλον θα βρω και τα υπολοιπα ψαξε και συ και κατι θα βρεις
      κωστα οι δαπανες μας θα πρεπει να ειναι οσες μας παιρνει

  29. Orestios avatar
    Orestios 16/02/2010 16:37:51

    Τί περιμένετε από έναν άνθρωπο που δεν διστάζει να υποστηρίξει όποια ανθελληνική πρόταση. όπως τότε που συμφώνησε με τους Αμερικανούς στην ταξιδιωτική οδηγία. Άξιος ο μισθός του