#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/06/2008 13:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είναι σαν να διέγραφε ο Καραμανλής τον Μητσοτάκη

Είναι αξιοθαύμαστος ο συγχρονισμός που επιδεικνύει με την κυβέρνηση Καραμανλή η γενικότερη διαπλοκή στο θέμα Σημίτη, αν κρίνουμε από τη σημερινή στάση των εφημερίδων. Έτσι τα ΝΕΑ μας λένε ότι  «η σύγκρουση ανάμεσα στον Γιώργο Παπανδρέου και τον Κώστα Σημίτη αποτελεί σοβαρό πλήγμα για το ΠΑΣΟΚ και την προσπάθειά του να ανακάμψει και να κερδίσει τις επόμενες εκλογές». «…Έναν πρώην πρωθυπουργό δεν τον φιμώνεις ούτε τον διαγράφεις…ακόμη και αν είναι ο κ. Μητσοτάκης και το κόμμα η Νέα Δημοκρατία. Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για τον κ. Σημίτη και το ΠΑΣΟΚ» γράφει ο κ. Ψυχάρης. Από κοντά και ο κ. Παπαχελάς με το ΣΚΑΙ και την «Καθημερινή». «Ο Παπανδρέου το έκανε αργά και ίσως το πληρώσει».

Στο ίδιο ακριβώς μήκος κύματος κινούνται μέχρι στιγμής και οι ανεπίσημες δηλώσεις και σχολιασμοί από το Μαξίμου και την Ρηγίλλης. «Ούτε ο Έβερτ δεν είχε αντιδράσει έτσι στη συστηματική υπονόμευση που του έκανε ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης την περίοδο 1993-96», λένε στελέχη του κόμματος. «Ακόμη και ο Καραμανλής είχε περιοριστεί να τον «θέσει πέρα και πάνω από κόμματα και να τον αφήσει εκτός των ηγετικών οργάνων του κόμματος, όχι όμως έξω από την κοινοβουλευτική ομάδα», προσθέτουν άλλοι, για τον Μητσοτάκη.

Όμως, είτε αυτό αρέσει στους γαλάζιους, είτε όχι,  η διαγραφή του Σημίτη από την ΚΟ του ΠΑΣΟΚ είναι σαν ο Καραμανλής να διέγραφε τον Μητσοτάκη από την ΚΟ της ΝΔ. Με την διαφορά ότι ο πρωθυπουργός δεν τολμά να το κάνει. Ούτε καν για κάποιο άλλο μέλος της οικογένειας. Κάνει πως δεν άκουσε για τα τιμολόγια. Έτσι όμως το Μαξίμου αναγκάζεται τώρα (επί της ουσίας)  να απολογείται για την χαλαρή στάση του πρωθυπουργού, σε σχέση με τον Γιώργο. Είδατε λοιπόν πως αλλάζουν τα πράγματα, από την μια στιγμή στην άλλη;  

Η φωτογραφία είναι από εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Sergios avatar
    Sergios 13/06/2008 13:11:34

    Είδατε πως αλλάζουν τα πράγματα και κάνουν σαν τεθλιμμένοι συγγενείς οι διαπλοκιστές. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΛΑΜΟΓΙΩΝ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟΥ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ ΟΙ ΔΙΑΠΛΟΚΙΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΑ ΤΟΥ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΟΝΤΡΑ ΤΟΣΟ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥΣ.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/06/2008 13:14:05

    Πολυ ενδιαφέρουσα η σκέψη...Λές; Παζλ που αρχίζει και φαίνεται ή εγώ δεν καταλάβαινα τίποτα; Μα έχει νόημα, γιατί η μόνη ερμηνεία που είχα γιατί ο ΓΑΠ τα πάει «τόσο χάλια» είναι γιατί δεν προσκύνησε από νωρίς...

  3. bill avatar
    bill 13/06/2008 13:31:57

    Αυτό το MEGA είναι για γέλια...τα έχουν αρπάξει χοντρά οι νταβατζήδες του Κωστάκη.
    Ο Πρετεντέρης εμετικός.

  4. ant avatar
    ant 13/06/2008 14:10:54

    Ρε παιδιά, Ο Σημίτης ήταν "ο αρχιερέας της διαπλοκής" όπως έλεγε ο Μπούλης-τόσες χάρες έκανε, αλίμονο αν δεν τον υποστηρίξουν τα μέσα που τον έβγαλαν πρωθυπουργό.

  5. Suhoi avatar
    Suhoi 13/06/2008 14:11:28

    BILL δεν είναι απλά θέμα Ντερμπεντέρη. Είναι σοβαρότερα τα πράγματα. Ξεχνάς ότι ο Μπόμπολας, ο βασικός μετοχος του Μεγκα έβαλε στην πάντα όσους συντάκτες του Εθνους ήθελαν να παρουσιάσουν πιο αντικειμενικά τα πράγματα στο ΠΑΣΟΚ; Πολύ περισσότερο ότι η φυλλάδα ακολουθεί γραμμή ανοιχτά φιλοβενιζελική.

  6. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 13/06/2008 14:24:06

    Σκέφτηκε κανείς ότι ο Σημίτης επέλεξε ο ίδιος να κατέβει από το καράβι πριν τον πάρει και αυτόν στον πάτο?

  7. exon avatar
    exon 13/06/2008 14:57:55

    μην ακούς κανέναν George - κάλλιο αργά παρά ποτέ....αλλά μην μείνεις μόνο σε αυτόν γιατί τότε θα φανεί σαν απλή εμπάθεια ή κίνηση πρόσκαιρου εντυπωσιασμού. πρέπει να συνεχίσεις και με άλλους ακόμη και αν πας στο 15%. Μακροπρόθεσμα θα σου βγεί σε καλο...

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/06/2008 15:24:51

    @Μπάμπης Κλάρας, εγώ είχα ακούσει ότι «δεν ήθελε αλλους πιεστκούς εκβιασμούς», αλλά ό,τι ξέρεις, ξέρω

  9. Lakis, Malaga avatar
    Lakis, Malaga 13/06/2008 15:34:51

    Ρε πως αλλάζουν οι καιροί...

    Όλοι οι Πασόκοι βλέπαν ΜΕΓΚΑ το οποίο έβριζε μέρα νύχτα τη ΝΔ και τώρα χαρακτηρίζουν τον Πρετεντέρη εμετικό...!

    Επί σειρά ετών η "Ναυαρχίδα" του ΠΑΣΟΚ δηλ. το ΜΕΓΚΑ λειτουργούσε ως το γραφείο πολιτικού σχεδιασμού και δημοσίων σχέσεων του ΠΑΣΟΚ και τώρα οι Πασόκοι έχουν παράπονα...

    Άνοιγες το ΜΕΓΚΑ και έβλεπες την Εθνική ΠΑΣΟΚ της δημοσιογραφίας με Τρέμη, Τσίμα, Πρετεντέρη, Καρχιλάκη, Καμπουράκη, Οικονομέα και λοιπούς "Εμετικούς"...

  10. Basil avatar
    Basil 13/06/2008 15:38:57

    Μέγας ενθουσιασμός!! Ο Παπανδρέου ώς άλλος Βασίλειος Β καθαρίζει το τοπίο από τους σφετεριστές. Σύμφωνοι ο ταπερμαν είναι ο νονός της διαπλοκής παρέα με την αγία οικογένεια.
    Μου είναι αδιάφορο το γιατί και πως και τι θα γίνει παρακάτω.

    Ξεχνάτε όμως ένα γεγονός. Με τι μέσα θα παράγεις πολιτική στην Ελλάδα, όταν το πλαίσιο το θέτουν η Βρυξέλες και οι διάφοροι διαπλεκόμενοι. Μετά την ΟΝΕ δεν συνεκλιναν οι οικονομίες των χωρών (λέμε τώρα) αλλά οι πολιτικές των ΝΔ ΠΑΣΟΚ. Δεν είναι όλοι απελπιστικά ίδιοι?? Μεχρι και το "τιμημένο" δεν μπορεί να αρθρώσει λέξη.

    Ούτε τα στοιχειώδη δεν μπορεί να προσφέρει πλέον το κομματικό κράτος.
    Ενα παράδειγμα: Η ΔΕΗ είναι ο μεγαλύτερος ρυπαντής της χώρας. Οι μονάδες (Καρδίας Πτολεμαίδας) έχουν κατασκευασθεί το 1960!? Εχουν ρημάξει την περιοχή. Τόσα χρόνια δεν μπορούσαν να τρέξουν ένα έργο με στόχους την βελτίωση της καύσης και την δευσμεση του CO2 και της τέφρας? Τόσο δύσκολο είναι?? Η κατάσταση αυτή σε ανάλογη προβολή επικρατεί σχεδόν παντού.


    Αλλά η υψηλή πολιτική(?) δεν τους αφήνει χρόνο ούτε για τα στοιχειώδη, τα βασικά.

    Κατά τα άλλα έρχεται ο μπάμπουλας*

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/06/2008 15:43:13

    Laki μου, θα σου ομολογήσω από δω,
    (που'σαι μακρά στα ξένα)
    πως την πολλή ναυτία μου την προκαλούν
    τα ανεμοδούρια που την μια βδομάδα ανεβάζουν τον έναν την άλλη τον κατεβάζουν, γιο-γιο πάνω-κάτω γύρω-γύρω.

    Προσπάθησα να στο πω ποιητικά, αλλά δύσκολο.

    Για να θυμηθώ... τον πάμε τον Χριστοδουλο ή δεν τον πάμε; Τον Τσίπρα; τον ...Σημίτη; Εκεί στις ισπανόφωνες (;) χώρες ίσως είστε πιο σταθεροί στα γούστα σας, εδώ ζαλιζόμαστε

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/06/2008 15:45:40

    Basil, παρασκευή και 13 κακή μέρα για ΔΕΗ... Δέσμευση τέφρας γίνεται, δέσμευση CO2, λίγο πρόωρο τεχνολογικά, εκτός αν φυτέψουμε πολλά ραπανάκια, και τέτοια, γύρω γύρω

  13. Basil avatar
    Basil 13/06/2008 15:59:35

    @archaeopteryx
    Καλό. ο Γιώργος στο ρόλο του Jason!!! Θα γίνει της τρελλής. Θέλω ποπ-κορν.

  14. arcaheopteryx avatar
    arcaheopteryx 13/06/2008 16:03:52

    Anonymous 3:54, δεν ξέρω ποιος, ή αν, ή πως, πολεμάει ποιον, Αλλά αν δεν είσαι σοφιστικέ τύπος, και είσαι απλός μικροαστός, ή αγρότης ή ό,τι απλό και σκέτο θες εσύ, πες μου και δέχομαι όποιο ράπισμα:

    Πως έχεις διαμορφώσει γνώμη για Χριστόδουλο, ΓΑΠ, ΑΓΠ, ΚΚ β', Τσίπρα κλπ. Είχες αρνητική γνώμη για τον ΓΑΠ σαν ΥπΕξ. Κρίνεις από ποδήλατο και άρθρωση; από κοστούμια; από τι;

    πες μου ποιος «πολιτικός» σου αρέσει, και θα σου πω πως τον ηγάπησες. Μην μου λές ποιος ΔΕΝ σου αρέσει, πες μου ποιος σου αρέσει, και αν δεν βρω αντίφαση ή βρώμα, σου υπόσχομαι, λόγω τιμής, ότι θα τον στηρίζω μέχρι τελικής πτώσεως. Αν δεν μου πεις εδώ ποιος σου αρέσει, σου επιστρέφω το ΟΥΣΤ.

  15. arcaheopteryx avatar
    arcaheopteryx 13/06/2008 16:26:33

    OK, OK, σε καταλαβαίνω, δεν σου αρέσει κανένας δεν δέχεσαι το δίλημμα των μετρίων επιλογών. Αρα απέχεις, σαν και μένα.

  16. Swell avatar
    Swell 13/06/2008 16:53:04

    Φαίνεται ότι ο Καραμανλής κόλλησε το χάρισμα του Σουφλιά. Την κουφαμάρα.

  17. arcaheopteryx avatar
    arcaheopteryx 13/06/2008 17:12:17

    τι να πω...ξέρουν και οι του ΚΚ β' από διαδίκτυο;

  18. bruce waine avatar
    bruce waine 13/06/2008 18:00:30

    Τι έκαναν χθες στο Ψυχικό ο Χοντρός και ο Κοντός; Τι συζητούν στη σημερινή τους συνάντηση; Είναι ή δεν είναι απόλυτα εναρμονισμένοι, με κοινούς στόχους και επιδιώξεις; Τι λέει για όλα αυτά ο Δον Σταύρος; Ποιοι θέλουν νέο κόμμα για να μην κυβερνήσει ποτέ η Δημοκρατική Παράταξη; Τι ανταλλάγματα έχουν εξασφαλίσει από τη Διαπλοκή; Να μερικά καλά ερωτήματα...

  19. bruce waine avatar
    bruce waine 13/06/2008 18:15:36

    Έχουν κι όλας έτοιμη δημοσκόπηση σύγκρισης Σημίτη-Παπανδρέου. Και, ναι, καλά μαντέψατε, οι πολίτες "στηρίζουν Σημίτη"! Ποιο κανάλι θα την δημοσιεύσει; Μα, προφανώς, ένα Μεγάλο Κανάλι...
    Στόχος, η διασπορά σύγχυσης και ηττοπάθειας, ώστε τελικά να ανατραπεί εκ των έσω ο Γιώργος και οι σφετεριστές διαπλεκόμενοι να καταλάβουν το κόμμα και να ξαναγίνει παράρτημα των εκδοτών. Το '65 σε remake, στο ρόλο του Ψηλού ο Κοντός...

  20. thanos avatar
    thanos 13/06/2008 18:31:29

    # Swell Says:
    June 13th, 2008 at 4:53 pm

    Φαίνεται ότι ο Καραμανλής κόλλησε το χάρισμα του Σουφλιά. Την κουφαμάρα.

    Swell sou sfigw to xeri...
    H pio wraia ataka pou akousa shmera:-))

  21. Greek Rider avatar
    Greek Rider 13/06/2008 18:47:04

    Μήπως αυτή η ρήξη υποκρύπτει και κάποιο θέμα μη κάλυψης πρώην στελεχών και συνεργατών του Σημίτη στο θέμα της Siemens??????

  22. Xase avatar
    Xase 13/06/2008 19:36:38

    Παντως ενα γραμμα εστειλλε ο μεγαλος και εγινε αιτια να εμφανιστουν στο προσκηνιο ολα τα φαντασματα του παρελθοντος. Ο Γιαννος, ο Μπιστης και φυσικα ο Κουλουρης. Για τους δυο τελευταιους ειχε γραψει καποτε ο Σταθης (της ελευθεροτυπιας), το μπιστοκουλουρο.

  23. Basil avatar
    Basil 13/06/2008 20:13:54

    @ arcaheopteryx
    Late reply
    Μίλησα για ερευνητικό project δηλαδή να δείς να ψάξεις να προτείνεις. Αν και δεν είμαι μηχανικός ήμουν σίγουρος by default ότι δεν υπάρχει απολύτως τίποτα.
    Δεσμευση τέφρας ναι μεν γίνeται αλλά τα καταραμμένα μικροσωματίδια είναι πάλι πολλά.
    Ο λόγος παλια τεχνολογία. Για δε τη δέσμευση CO2, η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα από τις 27 της Ευρωπαϊκής Ένωσης που εξακολουθεί να εκφράζει τις αντιρρήσεις της ως προς το σχέδιο οδηγίας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για τη δέσμευση και αποθήκευση του διοξειδίου του άνθρακα (CO2).

    Επιμένω στο θέμα σφόδρα. Δεν έχουμε καμμια διάθεση να ερευνήσουμε το παραμικρό,ενώ υπάρχει επιστημονικό δυναμικό που τραγουδάει στα νταμάρια Είναι ένα θέμα που όντως μας αφορά γιατί πρέπει να παραδώσουμε κάτι στις επόμενες γενιές. Δεν χρειάζονται ούτε ραπανακια πράσινα, ουτε κολοκυθια μπλε γύρω γύρω. Just do it. Αυτά για την ιστορία.

    πχ

    http://www.kozani.gr/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=509&Itemid=2

  24. Στελιος avatar
    Στελιος 13/06/2008 20:19:21

    Και γιατι ρε Bruce δεν βγαινει ενας να τους ξεμπροστιασει απο το "ολον ΠΑΣΟΚ" ?
    Ειναι δυνατον να υποσκαπτεται ετσι ο Γιωργακης και να μην αντιδρα κανεις? Να μην ενημερωνει κανεις τη βαση?

  25. Underdog avatar
    Underdog 13/06/2008 22:34:50

    Η παράσταση βαδίζει προς το τέλος.
    Το μόνο που απομένει είναι να βγει να τραγουδήσει η χοντρή .. όπως λένε και οι πέραν του Ατλαντικού.

  26. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 14/06/2008 08:07:31

    "Το Σαββατοκύριακο(7-8/6) διεξήχθη η εθνική συνδιάσκεψη ΠΑΣΠ για την εκλογή οργάνων και γραμματέα... Τη Κυριακή(8/6) .. Η διαφορά μεταξύ του Κ. Μπελτεγρή και του Μ. Νικηφόρου ήταν στις δύο ψηφους υπέρ του πρώτου.

    Σε εκείνο το σημείο με παρέμβαση του προέδρου της ΕΚΑΠ ,Γ. Ανωμερίτη, που ηταν παρόν στην εκλογική διαδικασία ακυρώθηκαν χωρίς σαφή δικαιολογία τρια ψηφοδέλτια που ηταν υπερ του πρώτου υποψηφίου με το αποτέλεσμα να αλλάζει υπέρ του δευτερου.

    Ζητήσαμε οι παρευρισκόμενοι στο χωρο να φωτογραφίσουμε τα ψηφοδέτια καθώς ειχαμε αντιρρήσεις και φοβόμασταν την αλλοίωση του εκλογικού υλικού κατι που δεν μας επιτράπηκε, αντίθετα στην αρχή της διαφάνειας, από τη συνοδεία του Γ.Ανωμερίτη... Μεσα στην αναταραχή ο Ανωμερίτης πήρε τα επίμαχα ψηφοδέλτια μαζί με κάποια που υπολείπονταν για να ολοκληρωθεί η διαδικασία και εξαφανίστηκε..

    μετά απο ενα 20λεπτο εμφανίστηκε στο χώρο της ΕΚΑΠ εντός του σταδίου ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ(οπου εγινε η συνδιάσκεψη) .. Η απάντηση αρχικά ηταν οτι τα ψηφοδέλτια κάπου έπεσαν..ύστερα οτι τα έχουν κλειδομένα σε κάποιο γραφείο στο χώρο του σταδίου,μέχρι και οτι τα έχει πάνω του ο ίδιος ο Ανωμερίτης και περιμένει να ηρεμήσει το κλίμα κ.ο.κ.

    Η ένταση μεταφέρθηκε στο χωρο της ΕΚΑΠ με τους ανθρώπους του Γ. Ανωμερίτη να δυναμιτίζουν ακόμη πιο πολύ το κλίμα με την προκλητική και επιθετική συμπρεριφορά τους.. Ξαφνικά ενώ είχαν περάσει περίπου δυο ώρες ετσι η συνοδεία Ανωμερίτη έφερε στο χωρο μια μαυρη σακούλα σκουπιδιών η οποία περιείχε ενα φάκελο με ψηφοδέλτια .. τα ψηφοδέλτια που περιείχε ηταν μονο εκείνα που υπολείπονταν χωρίς τα τρία που "κρίθηκαν" άκυρα, τα οποία και αναζητούνται πιθανώς ακόμη ..

    η πλειονότητα των ψηφοδελτίων αυτών ηταν υπέρ του Μ. Σκουλά (του τρίτου υποψηφίου) ο οποίος ηταν ηδη πίσω και δεν είχε ελπίδες εκλογής ενω οι δυο άλλοι υποψηφιοι ειχαν απο ίσα ψηφοδέλτια, με αποτέλεσμα τελικά να μην αλλάζει κατι και δεδομένου τα τρία "ακυρα" να εκλέγεται Γραμματέας ΑΕΙ ο Μιχάλης Νικηφόρος με διαφορά μιας ψήφου..!! Στις διαμαρτυρίες μας για τον τρόπο διεξαγωγής της διαδικασίας ο Γ.Ανωμερίτης μας απείλησε προσωπικά με διαγγραφή..!!

    η πλειονότητα των φοιτητών που συνδικαλιζόμαστε με την ΠΑΣΠ στα πανεπιστήμια επιδιώξαμε και κερδίσαμε την αυτονομία της παράταξης με μακροχρόνιο αγώνα .. τέτοιες συμπεριφορές αποτελούν απαράδεκτη παρέμβαση στα εσωτερικά της ΠΑΣΠ και αποσκοπούν στην χαλιναγωγησή της απο κομματικούς μηχανισμούς και εσωκομματικά συμφέροντα..

    Το ΠΑΣΟΚ (και ποσο μαλλον η ΠΑΣΠ) δεν ειναι το δικό σου σπίτι, ντροπή σου "αδέκαστε" κ.Ανωμερίτη.

    Δ.Π."

  27. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/06/2008 08:43:56

    @basil,

    συγνώμη αν σου ακούστικα επιθετικός. Λυπάμαι διότι για τους ελληνικόυς μιζο-λόγους η ΔΕΗ είναι βραχυκυκλωμένη. Οι τεχχνολογίες είναι λίγο πολύ δεδομένες και ο τελευταίος μηχανικός της ΔΕΗ, τις ξέρει. Το πρόβλημα της ΔΕΗ είναι ότι είναι η μόνη που μπορεί να βάλει ισχύ βάσης και δεν την αφήνουν 3 περίεργοι διαπλεκόμενοι ό ένα σοβαροφανής οι άλλοι δύο του κοινού ποινικόυ αν με ρωτάς.

    Το τέλος CO2 σωστό στην θεωρία δύσκολο στην πράξη. Βολέυει του Γαλλο-Γερμανούς (πυρηνικοί) και παιδεύει τους φτωχόυς Ανατολικούς και εμάς.

    Τεχνολογικά και, λίγο αφοριστικά, μία είναι η δυνατότητα για ισχύ βάσης που δεν εκπέμπει CO2, μία και ακτανόμαστη (και δεν έχουμε φαίνεται και το δίκτυο να την σηκώσουμε)

    Συμφωνώ ότι έχουμε το επιστημονικό δυναμικό. Το πρόβλημα είναι οι τρεις ενεργειακοι νταβατζήδες.

    Σε χαιρετώ