Είναι πολλά τα λεφτά...
23/11/2014 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είναι πολλά τα λεφτά...

Έρχεται πολύ άγριος πόλεμος. Πόλεμος με όπλα αληθινά που μπορούν να «σκοτώσουν» το πολιτικό σύστημα.

Μεγάλο ξεκαθάρισμα λογαριασμών παλαιών και νέων εμπόρων όπλων στην Ελλάδα βρίσκεται, απ’ ότι μαθαίνει το antinews, σε εξέλιξη. Μια σειρά από περίεργες υποθέσεις που άνοιξαν ξαφνικά δείχνουν ότι θα χυθεί αίμα στην αρένα προκειμένου να βγουν στην επιφάνεια άλλοι προμηθευτές που θα διεκδικήσουν την πίτα. Άλλωστε, μπορεί τώρα η Ελλάδα να αδυνατεί να κλείσει εξοπλιστικά προγράμματα – μαμούθ, ωστόσο, τα επόμενα χρόνια θα ανοίξει πάλι η αγορά αφού είναι απαραίτητος ο εκσυγχρονισμός των Ενόπλων Δυνάμεων. Αεροπλάνα, τανκ, ελικόπτερα κ.λπ. θα παρελάσουν την επόμενη δεκαετία από την Ελλάδα και οι έμποροι όπλων σπεύδουν από τώρα να κάνουν συμφωνίες, αφού πρώτα εξοντώσουν τους παλιούς μεσάζοντες.

Ωστόσο, ο πόλεμος των εμπόρων όπλων έχει και πολιτικό ενδιαφέρον αφού ποτέ οι μεσάζοντες δεν έκαναν μόνοι τη δουλειά. Κάποιοι επιχειρούν να εκβιάσουν το πολιτικό σύστημα και ήδη ακούγονται διάφορα ονόματα υπουργών που ενεπλάκησαν σε εξοπλιστικά προγράμματα. Πρόκειται για υποθέσεις που μπορούν να ανατρέψουν το πολιτικό σύστημα και όποιος έχει τα στοιχεία κρατάει… πυρηνικές βόμβες.

Μέσα σε μία εβδομάδα βγήκαν ξανά στην επικαιρότητα δύο υποθέσεις που αφορούν τα εξοπλιστικά. Εντελώς ξαφνικά άνοιξε η υπόθεση Καρατζαφέρη και τα εκατομμύρια που είχε στις off shore. Κάποιοι συνέδεσαν την υπόθεση με τα πολιτικά πράγματα, ωστόσο, η πραγματική αιτία φέρεται να είναι το ξεκαθάρισμα λογαριασμών για το οποίο λέμε.

Σε μεγάλο μέρος της πιάτσας ήταν γνωστό ότι ο Καρατζαφέρης είχε υπεράκτιες εταιρείες και φέρεται να «έπαιζε» με συγκεκριμένους προμηθευτές εξοπλιστικών. Ο ίδιος λέει ότι είναι πλεκτάνη, όμως, όσο στριμώχνεται θα ανοίξει κι αυτός τα χαρτιά του, και σίγουρα έχει ονόματα να δώσει. Βέβαια η πιάτσα λέει ότι αν ο Καρατζαφέρης πήρε 1,2 ή 3 εκατ. ευρώ αν και ήταν μόνο βουλευτής ή αρχηγός κόμματος, σκεφτείτε τι πήραν υπουργοί και βουλευτές.

Την ίδια χρονική στιγμή ξανανοίγει –εντελώς τυχαία- και ο φάκελος Λιακουνάκου. Η Αστυνομία έκανε έφοδο στο σπίτι και το γραφείο του και λένε –κατά σύμπτωση- ότι βρήκαν σημαντικό αρχείο με διευθύνσεις και ονόματα που έκρυβε στο υπόγειό του. Όμως, κι αυτό δεν είναι τυχαίο αλλά εντάσσεται στον πόλεμο που έχει ξεσπάσει στο παρασκήνιο.

Δεν πρέπει να περνά απαρατήρητο το γεγονός ότι πριν μερικές ημέρες ο προφυλακισμένος για τις μίζες Αντώνης Κάντας, ισχυρός άνδρας στο Πεντάγωνο όταν έρεε το χρήμα, κατέθεσε στον εισαγγελέα και έδωσε το όνομα του επιχειρηματία Σ. Κομνόπουλου, ο οποίος καταγγέλθηκε από τον Κάντα ως τον άνθρωπο που τού έδωσε 400.000 ευρώ για τους πυραύλους Exocet. Είναι όμως το ίδιο πρόσωπο που βάζει στην off-shore Catalina του Καρατζαφέρη 1,5 εκατομμύριο ευρώ. Εντελώς τυχαίο είναι ότι μετά από αυτή την κατάθεση του Κάντα αποφυλακίστηκε με περιοριστικούς όρους;

Και πάλι την ίδια χρονική στιγμή καλούνται για εξηγήσεις στην ελληνική δικαιοσύνη 13 Γερμανοί, για εξοπλιστικά προγράμματα της Rheimental.

Από την άλλη, στη δημοσιογραφική πιάτσα ακούγεται ότι έχουν φτάσει στα χέρια εκδοτών χαρτιά με διευθύνσεις, ονόματα, λογαριασμούς και υπεράκτιες εταιρείες ανθρώπων που εμπλέκονται σε προμήθειες για εξοπλιστικά προγράμματα. Και ότι το επόμενο διάστημα θα δούμε πολλά πρωτοσέλιδα με διάφορες αποκαλύψεις και «αποκαλύψεις». Δείτε π.χ. σήμερα το Πρώτο Θέμα, τη Real και άλλες εφημερίδες…

Τα λεφτά είναι πολλά, άλλωστε η αγορά λέει ότι οι μεσάζοντες έπαιρναν, και παίρνουν το 10% των χρημάτων που δίνονται για εξοπλιστικά. Και μην ξεχνάμε ότι επί ΠΑΣΟΚ δόθηκαν δισεκατομμύρια. Ο Ακης είναι φυλακή, ο Σμπώκος το ίδιο ενώ εκκρεμούν υποθέσεις του Γιάννου.

Συμπέρασμα; Έρχεται πολύ άγριος πόλεμος. Πόλεμος με όπλα αληθινά που μπορούν να «σκοτώσουν» το πολιτικό σύστημα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. MoonWalk avatar
    MoonWalk 23/11/2014 08:58:26

    O Άκης και ο Σμπώκος και ο Καρατζαφέρης, εύχομαι να είναι μόνο η αρχή των αποκαλυφθέντων και επί τη ευκαιρία των ενδοοικογενειακών συγκρούσεων των εμπόρων και των ντόπιων χρηματιζόμενων εγκληματιών, να καταλήξουν στη φυλακή όσοι περισσότεροι απατεώνες γίνεται. Οσο για το σάπιο πολιτικό σύστημα, τέτοιο που είναι ας ισοπεδωθεί, να αναγεννηθούμε!

  2. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 23/11/2014 10:07:21

    Λάθος. Οι μίζες από τα εξοπλιστικά είναι ένα μόνο κομμάτι της διαφθοράς. Το να αποσυνδέετε τα Eλληνικά δρώμενα σε σχέση με αυτά που συμβαίνουν έξω είναι λάθος. Δείτε στην Πορτογαλία τί έγινε με τον πρώην πρωθυπουργό της...πρόκειται για ένα γενικότερο ξεκαθάρισμα της παγκόσμιας διαφθοράς...απλά οι εδώ ιθαγενείς δεν το είχαν/έχουν πάρει χαμπάρι...και νόμιζαν πως εσαεί θα τη γλυτώνουν... και είχαν εκτεθεί με ηλεκτρονικά ίχνη...γι'αυτό έχουν χεστεί πάνω τους: θα κυνηγηθούν και τα παιδιά τους...το γράφω διαρκώς από το 2010...ώστε να τρομάζουν...να πιεστούν...είναι πολύ μεγαλύτερο το παίγνιο...παγκόσμιο...το σίγουρο είναι πως δεν θα πλήξουμε. Οι πορτοκαλί στολές έρχονται για πολλούς εγχώριους ιθαγενείς.

    • ddn avatar
      ddn @ Τί να λέμε; 23/11/2014 18:01:48

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.... ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ (ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΕ ΛΙΓΟ) ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΜΙΑ 10ΕΤΙΑ.... ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΘΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ !!!! .... ΥΠΟΨΗ ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ (2016) Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ-ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΘΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΚΑΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ....

  3. ΓΙΑΝΝΗΣ Σ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ Σ. 23/11/2014 11:06:26

    Kι ύστερα μας λένε οτι το χρέος το δημιούργησαν όλο οι πλαστογράφοι Δ.Υ. και οι συνταξιούχοι-μαιμούδες, οι οποίοι όντως "έφαγαν" την ουρά αλλα τώρα βλέπουμε και ποιός έφαγε το βόδι.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ ΓΙΑΝΝΗΣ Σ. 23/11/2014 11:28:18

      Ετσι. Όσοι έφαγαν "το βόδι" κατηγορούσαν ως φταίχτρα 'τη μαριδα" ακριβώς για να τη βγάλουν καθαροί οι ίδιοι. "Φωνάζει ο κλέφτης δηλαδή"...

    • Nik avatar
      Nik @ ΓΙΑΝΝΗΣ Σ. 23/11/2014 12:30:44

      Έτσι τους βόλευε όλους. Στο ντόπερμαν δεν περνάνε μαγκιές... Ενώ στο κανισάκι....

    • Απονενοημένος Διάβημας avatar
      Απονενοημένος Διάβημας @ ΓΙΑΝΝΗΣ Σ. 23/11/2014 20:43:08

      Αντε πάλι , θα βγούν οι εκατοντάδες χιλιάδες πρασινοφρουροί που έπαιρναν "επίδομα κόπωσης σιαγόνας λόγω συνεχών χασμουρητών" να δηλώνουν θύματα. Το κόστος μισθοδοσίας του Δημοσίου τα τελευταία 30 χρόνια το ξέρετε? Και τον αμυντικό προυπολογισμό των ΗΠΑ ξεπερνάει! Ναι ξέρω ,θα μου επιτεθούν πάλι οι υπερασπιστές των ...παραγωγικών και αδικημένων δουλευταράδων! Δεν έχω πρόβλημα ,είμαι δηλωμένος "ταξικός εχθρός" σας! Να διευκρινίσω πάλι πως δεν τους βάζω όλους στον ίδιο κουβά , πχ ένστολοι ,εκπαιδευτικοί κλπ είναι διαφορετικές περιπτώσεις.

    • dim avatar
      dim @ ΓΙΑΝΝΗΣ Σ. 24/11/2014 01:31:56

      "Ουρά" τα λέμε τώρα τα 300δις που ξοδεύτηκαν αδίκως από τα κρατικά ταμεία για να "λαδώσει το αντεράκι" 500.000 υπεράριθμων "πελατών" του ΠΑΣΟΚ, που διορίστηκαν με αντάλλαγμα τη ψήφο τους? 500.000 υπεράριθμοι (973.000 που έβγαλε η απογραφή αντί για 450.000 που πραγματίκα χρειάζεται μια χώρα) επί 30.000 μισθούς ετησίως έκαστος κατά μέσο όρο, επί 20 χρόνια = 300 δις ευρώ... ωραία ουρά... Βεβαίως και δε συγκρίνεται για το κάθε πολίτη ξεχωριστά, που έστω δρούσε σα "πελάτης", και άραζε επί 8 ώρες σε ένα γραφείο για να εισπράττει 30.000 ετησίως, με έναν "Ακη" - "Σμπώκο" και λοιπούς μεσάζοντες ή κορυφές, που με μια υπογραφή τσέπωναν 1 - 2 - 5 ή 10 εκατ. ευρώ.... Αλλά και 1.000 να είναι αυτοί, και 5.000 να είναι, επί 2 εκατ. έκαστος, μας κάνει 10 δις σύνολο... Και βάλε και άλλα 10δις – θέλεις 20, θες 30, βάλε 40 δις σε υπερκοστολογήσεις κλπ, σύνολο 50 δις. Αν βρεις τον γαίδαρο που τα 50 δις αποτελούν το «όλον του σώμα», και 300 δις «ζυγίζει» η ουρά του, να μου το φέρεις να τον γνωρίσω κι εγώ... Και για να μη νομίζεις ότι δικαιολογώ τους χρηματισμούς, να τους βρουν και τους χίλιους, και τους πέντε χιλιάδες αλήτες, να τους δημεύσουν όλες τους τις περιουσίες και να τους βάλουν ισόβια... Αλλά όχι και να λέμε ότι ήταν «ουρά» τα 300 δις που πληρώσαμε σε «πελάτες – δημόσιους υπαλλήλους» ή είναι ουρά τα 300 δις φοροαποφυγή – φορδιαφυγή που έκαναν επί 20 χρόνια τα 2 – 3 εκατ. μικρομεσαίοι, ελεύθεροι επαγγελματίες κλπ (για να μη τη πέφτω μόνο στους Δ.Υ, αλλά γιατί έχουμε και όλοι του ιδιωτικού τομέα και τη δική μας ευθύνη)...

  4. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 23/11/2014 11:35:40

    Η ουσία: Κράτος χωρίς διαφανείς, αυτόνομους από προσωπικές παρεμβάσεις, καθολικούς στην εφαρμογή τους θεσμούς μετατρέπεται σε Οίκο Ανοχής. Όπως στο άρθρο παρατηρείται, οι αποκαλύψεις / "αποκαλύψεις" δεν είναι επίτευγμα της θεσμικής λειτουργίας των Μηχανισμών του Κράτους, αλλά της αλληλοσφαγής των νταβατζήδων. Η ίδια θεατρική παράσταση από το 1822. Οι ίδιοι θεατρίνοι. 192 ετών. Το ίδιο κοινό. 192 ετών. Η παράσταση της Εθνικής Μελαγχολίας. Πορνογραφική παράσταση μπουνουελικού ύφους. "Μεσσίες", "ήρωες", παρατρεχάμενοι, "διανούμενοι", γραφιάδες, ρήτορες, "ποιητές" να αυνανίζονται στη θέα της μονόγαμπης Τριστάνα.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Μανιάτης 23/11/2014 12:31:20

      @Μανιάτη..Αν έχεις ένα ξέφραγο αμπέλι (κράτος, που όπως λές δεν έχει θεσμούς από ιδρύσεώς του) και σου έχουν μπει και σου το καταπατούν όλα τα παμφάγα τρωκτικά της γειτονιάς και όχι μόνο, τί κάνεις πρώτα ; Πρώτα πετάς έξω τα τρωκτικά, (έστω και αν τα αφήσεις να φαγωθούν μεταξύ τους) καθαρίζεις τα ζιζάνια και μετά χτίζεις περίφραξη στο αμπέλι. Αν κάθεσαι μοιρολατρικά να τα φορτώνεις στους παππούδες σου, που σου κληροδότησαν το αμπέλι ξέφραγο, τί έχεις να κερδίσεις εσύ; Μόνο ανοχή στα τρωκτικά χαρίζεις...

      • cynthia avatar
        cynthia @ roadrunner 23/11/2014 16:40:53

        Εχει δίκιο ο Μανιάτης αγαπητή roadrunner. Αν δεν λειτουργήσουν οι θεσμοί , μάταιη η εξόντωση των τρωκτικών. Όπως επισημαίνει το άρθρο , νέα τρωκτικά θα πάρουν την θέση τους μετά την εξόντωση των παλιών. Μαζί με τις αποκαλύψεις λοιπόν και την παραδειγματική τιμωρία θα πρέπει αυτή η χώρα να γυρίσει σελίδα και η "θεραπεία" να αρχίσει να γίνεται αιτιολογική και όχι συμπτωματική .

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ roadrunner 23/11/2014 17:00:11

        Η απλή λογική, βέβαια, αυτό λέει. Όμως, το ίδιο παράδειγμα ακούω για δεκατίες. Μελέτησε τις δηλώσεις όλων των πολιτικών δυνάμεων από το 1974. Το ίδιο αφήγημα. Ποιό είναι εκείνο το πολιτικό υποκείμενο που θα πράξει όπως ο νοικοκύρης αγρότης; Βέβαια, υπάρχουν και Δον Κιχώτες.

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ Μανιάτης 23/11/2014 19:39:17

          Να σου πω Μανιάτη. Από το 1974 ως σήμερα, κάποια έμειναν ίδια, αλλά και πολλά, άλλαξαν. Αυτό που σίγουρα βιώσαμε από το 2009 είναι η βίαιη κατάρρευση του μεταπολιτευτικού μύθου. Αυτό το βίωμα που είναι ακόμη σε εξέλιξη είναι (θεωρητικά) ικανό, να αλλάξει τη νοοτροπία του Έλληνα ψηφοφόρου. Να απορρίψει το λαϊκισμό και να ενδυναμώσει εκλογικά την πολιτική δύναμη της αλήθειας και του ρεαλισμού. Ο ηγέτης αυτής της πολιτικής δύναμης, της αλήθειας και του Ελληνικού ρεαλισμού, ενδυναμωμένος και αυτοδύναμος είναι το πολιτικό υποκείμενο μπορεί να πράξει όπως ο νοικοκύρης αγρότης. Μέχρι να γίνει αυτό το πολυπόθητο νοικοκύρεμα, καλή είναι και μυοκτονία με κάθε τρόπο ...

          • Μανιάτης avatar
            Μανιάτης @ roadrunner 23/11/2014 20:04:14

            Αγαπητέ, ίδια έμεινε η αλλαζονία και φαυλότητα των πολιτικών ηγεσιών. Άλλαξε ο δρόμος για την κρεπάλη. Έγινε λεωφόρος. Στο χωριό μου λένε, οι ελιές "βράσανε" δεν χρειάζεται δακοκτονία.

  5. GregA avatar
    GregA 23/11/2014 12:14:51

    Ας αφήσουμε όλοι μας τα πράγματα να εξελιχθούν και να αποκαλυφθούν όλες οι υπόγειες διαδρομές μαύρων χρημάτων. Ας καταρρεύσει το υπάρχον πολιτικό σύστημα, η Ελληνική κοινωνία και η πραγματική οικονομία είναι έτοιμες να αποδεχθούν και να καλωσορίσουν μάλιστα αυτή την εξέλιξη. Η συνομωσιολογία θα κάνει δυναμική και καταλυτική επανεμφάνιση εαν για άλλη μια φορά "ελεγχθούν" οι εξελίξεις και τη πληρώσουν μόνον οι αποδιοπομπαίοι τράγοι.

  6. karenin avatar
    karenin 23/11/2014 12:31:18

    Ηταν όλα λοιπόν θέμα πολιτικής βούλησης η ξαφνικά αυτονομήθηκαν και λειτούργησαν οι θεσμοί; Οπως και νάχει, το 10% φαίνεται πως ηταν παγιωμένη ταρίφα σε όλες τις προμήθειες του δημοσίου. Ετσι είχαμε, και εχουμε απαράδεκτο μεγαλο αριθμό πολιτικων και αθλητικων εφημερίδων, κανάλια, και καθεστωτικά κόμματα που στην λειτουργεία τους, και στις εκλογικες αναμετρήσεις δεν μετράγανε λεφτά. Πλουραλισμός στις ιδεες, τρομάρα μας. Επιχειρούν εξοδο απο την κρίση, χωρις καθαρση εγραψε ο προφήτης. Γίνεται;

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 23/11/2014 16:24:15

    “Yπάρχουν περισσότερα από 550,000,000 πυροβόλα όπλα σε παγκόσμια κυκλοφορία. Αυτό σημαίνει, 1 πυροβόλο όπλο για κάθε 12 ανθρώπους στον πλανήτη. Και το μοναδικό ερώτημα που προκύπτει, είναι: Πώς μπορούμε να οπλίσουμε τους υπόλοιπους 11;” Ατάκα, του βραβευμένου με Oscar Α’ ανδρικού ρόλου, Nicolas Cage ως Yuri Orlov, στη ταινία “Lord of War” (2005). [O Άρχοντας του Πολέμου – Όπου Υπάρχει Θέληση, Υπάρχει Όπλο”]. Με ομοιότητες οι οποίες παραπέμπουν στον παράνομο έμπορο όπλων της μετά-Σοβιετικής εποχής, Viktor Bout. Η προβολή της ταινίας αυτής η οποία προκάλεσε σάλο, είχε επισήμως εγκριθεί από τη Διεθνή Αμνησία, για την αφύπνιση της κοινωνίας και τα παρελκόμενα δράματα της παράνομης διακίνησης όπλων και οπλοφορίας. “There are over 550 million firearms in worldwide circulation. That's 1 firearm for every 12 people on the planet. The only question is: How do we arm the other 11?” http://tinyurl.com/p3g3rp3© Copyright by Lions Gate Films, All rights Reserved

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 23/11/2014 17:20:53

      Διόρθωση: *Διεθνή Αμνηστία*

      • Zugzwang avatar
        Zugzwang @ η Dimi 23/11/2014 19:12:25

        Γιατι διορθωση; Σωστα το ειπατε στην αρχη. Διεθνης Αμνησια ειναι γιατι ξεχναει συνηθως τους φιλους της του συστηματος.

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ Zugzwang 23/11/2014 20:12:06

          Δίκιο έχετε!

    • Απονενοημένος Διάβημας avatar
      Απονενοημένος Διάβημας @ η Dimi 24/11/2014 13:02:55

      Η στατιστική1 πυροβόλο όπλο για κάθε 12 ανθρώπους" δεν ισχύει παντού ,πχ ,στους Αλβανούς που ζουν στην Ελλάδα ισχύει μάλλον η αντίθετη αναλογία, 12 όπλα για τον καθένα...

  8. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 23/11/2014 16:57:57

    Προσωπικά δε με χαλάει αυτό που γίνεται. Ίσα-ίσα που επέρχεται έστω και με όχι ταχύτατους ρυθμούς (θέμα των δικαστών αυτό όμως) κάθαρση που πολλοί πολιτικοί έχουν ευαγγελιστεί αλλά με κυβέρνηση Σαμαρά προχωράει χωρίς επεμβάσεις στην δικαιοσύνη. Και είναι στα υπέρ του πρωθυπουργού αυτό.

  9. Jim avatar
    Jim 23/11/2014 20:17:28

    Στη Πορτογαλία είδατε τι έγινε;; Ο πρώην πρωθυπουργός σοσιαλιστής που έβαλε τη χώρα στο Μνημόνιο (ΓΑΠ αντίστοιχος) συνελήφθη. Σε αυτό συνέβαλε και η βοήθεια της Γερμανίας που είχανε στοιχεία. Καταλαβαίνω και με τις αποκαλύψεις είναι ότι οι Γερμανοί αρχίζουν και 'αδειάζουν' πολιτικά και όχι μόνο πρόσωπα. Το θέμα είναι η ΝΔ τι κάνει... Είμαστε σίγουροι ότι απο αυτούς που κυβερνάνε τώρα και βουλευτές δεν είναι κανένας εμπλεκόμενος; Είτε σε λίστες Λαγκαρντ ή Χριστοφοράκου; Γιατί άμα 'σκάσει' κάτι θα πάμε όλοι στο πάτο. Ο Σαμαράς πρέπει να έχει μάτια και στη πλάτη και χρειάζονται αστραπιαίες κινήσεις.

  10. toxo avatar
    toxo 23/11/2014 20:35:07

    Η χαζούλα ξανθειά (αντικείμενο γεροντοέρωτα) σε τι βοήθησε τις αποκρατικοποιήσεις;Ή μήπως είχε τοποθετηθεί γιά να τις σαμποτάρει; Αναφέρομαι στον θηλυκό Ιούδα.

    • toxo avatar
      toxo @ toxo 23/11/2014 20:41:05

      Διόρθωση: Χαζού-λα

      • Ποταμίσιος Χάνος avatar
        Ποταμίσιος Χάνος @ toxo 23/11/2014 22:00:17

        toxo, αυτή δεν ήτανε καθόλου χαζούλα. Μάλλον είχε τοποθετηθεί για να τις ....κατευθύνει τις ...αποκρατικοποιήσεις αρμοδίως, ώστε να εισπράττει τα ...διόδια. Στην Ελβετία καλοπερνά σήμερα, μασώντας χρήματα που χρεωθήκαμε εμείς μέσω της αρπαχτής του σπόνσορά της. Ο αμετροεπής όμως γεροξεκούτης με την πολύ μεγάλη από πριν περιουσία, ο άπληστος που παρίστανε τον θεοσεβούμενο και τον πατριώτη, πόσο βλάκας αποδεικνύεται τελικά που δεν έφτασε το οτι έκλεψε, το ....εκμυστηρεύτηκε και μετά λεπτομεριών, σε απολύτως ...εχέμυθο και υπεράνω πάσης υποψίας άνθρωπο! Τόση βλακεία συμπιεσμένη, σε έναν και μόνο κλούβιο ...εγκέφαλο!

  11. δημης avatar
    δημης 23/11/2014 20:57:09

    Τυχαία οι Φαρμακοβιομηχανίες στην Αμερική και μετά οι βιομηχανίες όπλων , έρχονται πρώτες στον τζίρο ;;;;;;

  12. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 23/11/2014 21:40:17

    Ο χοντρός γάταρος της Catalina με το Πούμα στην πλάτη (αντί για γίδι έκλεψε άλλο ζώο) είναι όλα τα λεφτά για το χρόνο που φεύγει. Τρομερή φάση. Ο τόπος του εγκλήματος είναι άλλο κουλό: Turks and Caikos, δηλαδή Τέρκς εντ Κάικος, τουτέστι Τούρκοι και κάτι σαν Καίκια (μιας και δεν ξέρω πως μεταφράζεται το Caikos - ισπανικό μάλλον). Απίστευτο, ο λαικός και ορθόδοξος έμπλεξε με West Indian Τούρκους. Δεν πήγαινε στο Κρανίδι ο αθεόφοβος; Ό Aκης είχε την Rassadel στην Κύπρο (εκ του ράσα - delete, ιδέα του Εφραίμ ήταν;), ο Μπλακ Τζαφ την Cathleen (ιρλανδέζικη η πρωτότυπη πηγή του γυναικείου ονοματος), μάλλον θα κάουν παρέα στον Κορυδαλλέα.. Άν γραπώσουν τον "μπαρμπα - Θωμά" που βόσκει εδώ και δεκαετίες ολόκληρο κοπάδι Λεοπαρδάλεις, θα έχουμε επανίδρυση του τρίο-Στούτζες.

    • Η επόμενη κίνηση avatar
      Η επόμενη κίνηση @ Uncle Stgm 23/11/2014 23:38:55

      :) Πάντα απολαυστικός και παραστατικότατος Θείε! Σαν να τον βλέπω τον ....χοντρό το γάταρο με το ...πούμα στην πλάτη! Χαχαχαχα! Να είστε καλά.

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Η επόμενη κίνηση 23/11/2014 23:59:34

        Λαμπρή ιδέα του σκιτσογράφου Ηλία Μακρή ήταν. Γάταρος, μα τι γάταρος! Με ένα Πούμα νάααααα! http://3.bp.blogspot.com/-3oSIcm5Fflw/VGacrctd8bI/AAAAAAAAEOc/JjPwXn53LHw/s1600/makris12112014-thumb-large.jpg Ηλίας Μακρής, 11.11.2014, "Καθημερινή"

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Η επόμενη κίνηση 24/11/2014 00:10:58

        Γάτος σου λέω ρε παιδάκι μου! http://s.kathimerini.gr/resources/2014-11/makris12112014-thumb-large.jpg

        • Η επόμενη κίνηση avatar
          Η επόμενη κίνηση @ Uncle Stgm 24/11/2014 15:30:36

          Φανταστική απεικόνιση Θείε! :)

  13. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 23/11/2014 21:52:30

    Πάντως αποκλείεται να σκοτώσουν αυτό το πολιτικό (καλύτερα να το λέμε κομματικό*) σύστημα. Οι πεθαμένοι, έστω και άν είναι ζόμπι, είναι αδύνατο να ξαναπεθάνουν. Ακινητοποίηση και ταφή απομένει. * Πολιτικό μας σύστημα είναι η αντιπροσωπευτική δημοκρατία. Αυτήν, σε αντίθεση με το Μεσοπόλεμο και τις 2 πρώτες μετεμφυλιακές δεκαετίες, κανείς δεν μπορεί πια να τη σκοτώσει. Χάρις στην συμμετοχή μας στην Κοινότητα (ότι κακό και να μας βρεί, να μνημονεύουμε Κ. Καραμανλή, να μνημονεύουμε και Χέλμουτ Σμίτ και Φρανσουά Μιτεράν), έχουσιν γνώσιν οι φύλακες. Το συγκεκριμένο κομματικό σύστημα πάντως, αργήσαμε πολύ να το ξεφορτωθούμε και αυτό είναι δική μας μόνον δουλειά, των πολιτών της Ελληνικής Δημοκρατίας.

    • ΔΔΝ avatar
      ΔΔΝ @ Uncle Stgm 23/11/2014 22:59:26

      ΦΙΛΕ ΘΕΙΕ.. ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΟΥΜΕ. ΜΟΝΟ Η ΤΡΟΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΨΕΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ. ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΘΟΔΙΚΑ ... ΚΥΚΛΙΚΑ. ΕΝΑΝ ΕΝΑΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΡΩΝΕ.. ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΡΙΔΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΖΙ... ΣΥΣΤΗΜΙΚΑ. ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ, ΜΕΤΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ... ΘΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ή ΘΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΦΑΜΕ ΤΙΣ ΣΑΡΚΕΣ ΜΑΣ. ΜΑΛΛΟΝ ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ. ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ. ΛΥΠΑΜΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΕΒΑΣΤΟΥΣ- ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΥΣ ΙΔΕΟΛΟΓΟΥΣ- ΟΡΑΜΑΤΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΙΜΑΣ. .... ΑΥΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ.

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ ΔΔΝ 23/11/2014 23:24:53

        Εχει λήξει ο διαθέσιμος χρόνος. 1. Την τρόικα ως εργαλείο ελέγχου (τους υπαλλήλους) δεν την ενδιαφέρει το κομματικό μας σύστημα. Την τήρηση των (λάθος) συμφωνιών επιβλέπουν. Υπάλληλοι είναι, όχι πολιτικοί, εκτελούν υπηρεσιακές εντολες. Τους πλησιάζουν βέβαια διάφοροι δικοί μας "επιχειρηματίες" και λομπίστες και ζητούν εκδουλεύσεις ή εύνοιες. ¨Οπως πλησιάζουν π.χ. γραμματείς υπουργείων Μερικές φορές τις αποσπούν, 2. Η "τρόικα ως θεσμός" (Κομισιόν + ΕΚΤ + ΔΝΤ) είναι άλλου επιπέδου όργανο. Ασκεί πολιτική. Αυτοί μπορούν πράγματι να "τελειώσουν" κομματικό σύστημα και διαπλεκόμενους "επιχειρηματίες", σε χρόνο dt. Είτε με κλείσιμο της στρόφιγγας της ΕΚΤ στις τράπεζες, είτε βγάζοντας στη δημοσιότητα συγκεκριμένα πράγματα για το πως παρέχει "υπηρεσίες" το κομματικό μας σύστημα και τυλίγοντας πρόσωπα και πράματα σε μια κόλλα χαρτί. Δεν θα το κάνουν, παρά μόνον άν τους εκβιάσουν οι εγχώριοι τυχοδιώκτες: Γενικά, αυτοί οι πολιτικοί, ανεξαρτήτως χώρας είναι αλληλέγγυοι μεταξύ τους. Όλοι έχουν φωλιές λερωμένες, δες τον Γιούνκερ, πρόσφατα. Το ντόμινο δεν θέλει πολύ να ξεκινήσει, και προσέχουν. Μην ελπίζεις λοιπόν. Μόνον οι πολίτες μπορούν, το πολύ πολύ να συμπράξουν και μερικοί πολιτικοί καθαροί και outsiders..."Ερασιτέχνες".

        • ΓΙΑΝΝΗΣ Σ. avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ Σ. @ Uncle Stgm 24/11/2014 00:08:21

          Πολύ σωστά το εντοπίζεις θείε. "Μόνον οι πολίτες μπορούν, το πολύ πολύ να συμπράξουν και μερικοί πολιτικοί καθαροί και outsiders..."Ερασιτέχνες"." 'Οπως π.χ. οι Podemos στην Ισπανία, που ακολούθησαν το παράδειγμα ΣΥΡΙΖΑ +εναλλακτικοί... Και βεβαίως μπροστά σε συνειδητοποιημένους πολίτες, "αυτοί οι πολιτικοί, ανεξαρτήτως χώρας είναι αλληλέγγυοι μεταξύ τους. Όλοι έχουν φωλιές λερωμένες, δες τον Γιούνκερ, πρόσφατα. Το ντόμινο δεν θέλει πολύ να ξεκινήσει, και προσέχουν." Δεν θα τολμήσουν να τα βάλουν με τέτοιους πολίτες. Όπως και στην Ισλανδία, θα "στρίψουν δια του αρραβώνος" και θα κάνουν πως δεν ξέρουν τίποτε για το φόνο, αντί να τους βομβαρδίσουν με τη RAF. Kαι σ΄ένα χρόνο η Ισλανδία,πρώτη οικονομία στην Ευρώπη και εντελώς ξεχρέωτη. Ποιός απ' αυτούς τους πολιτικούς τύπου Γιουνκέρ με τις λερωμένες φωλιές τους θα τολμήσει να πάει σε δικαστήριο να διεκδικήσει τα 20 δις που υπέγραψε μαζί τους ο Τσοχατζόπουλος για τα 10 υποβρύχια που ήταν ενα και να γέρνει?

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ ΓΙΑΝΝΗΣ Σ. 24/11/2014 02:41:44

            Άσε τους "εναλλακτικούς" καλύτερα στην άκρη (άν εννοείς το AfD της Γερμανίας)...Ξεκίνησε σαν "κόμμα οικονομολόγων", είναι γεμάτο ακροδεξιά "υποβρύχια" όμως. Κόμμα της πλούσιας εθνικιστικής ελίτ σε κάθε περίπτωση. Καμμια σχέση με τον απλό πολίτη. Αλάργα, βρωμάει απαίσια... Η Ισλανδία (μαζί με την γειτονική Νορβηγία) δεν είναι μέλος ούτε καν της ΕΕ, πόσο μάλλον της Ευρωζώνης. Άλλη περίπτωση, καμμία σχέση με "PIIGS". Μή τα μεπδρεύουμε όλα, σχετικά και άσχετα. 200.000 άνθρωποι είναι, το 1/4 της Κύπρου, σ' ένα νησί τίγκα στη γεωθερμική ενέργεια (δεν χρειάζονται καύσιμα) και σε θάλασσα γεμάτη μπακαλιάρους και γαρίδες. Κάποιοι δικοί τους αετονύχηδες ίδρυσαν εκεί επενδυτικές τράπεζες με "κυπριακά" επιτόκια για να προσελκύσουν Βρετανούς εξηναταβελόνηδες πλούσιους. Σκάσανε βέβαια οι τραπεζες και βάλανε τη χώρα σε μπελάδες εκεί που δεν είχε κανέναν. Τελικά τα βρήκαν με τον Γκόρντον Μπράουν, χάσανε τα λεφτά οι εξηνταβελονηδες Άγγλοι και το παραμύθι έμεινε χωρίς δράκο... Τσίμπησαν κάτι ψιλά και από τον Πούτιν, άν δεν απατώμαι και θα εξοφλήσουν με μπακαλιάρους. Ξαναγύρισαν στις παλιές καλές τέχνες, ψάρεμα και γεωθερμία...

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Uncle Stgm 23/11/2014 23:33:54

      Ειστε πολυ αισιοδοξος για το μελλον της Ευρωπαικης Ενωσης!

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Zugzwang 23/11/2014 23:53:00

        Αισιοδοξία της θέλησης. Μόνον. Αισιόδοξος γι' αυτό που μπορεί και πρέπει να γίνει η ΕΕ. Καθόλου αισιόδοξος βλέποντας αυτό που είναι ακόμη. Εν τέλει, είμαι αισιόδοξος για τους πολίτες, για τους ανθρώπους. Γιατί μόνον αυτοί μπορούν να κάνουν την ΕΕ αυτό που οφείλει να γίνει. Μόνον οι πολίτες, με τη δραστηριότητά τους. Το σημερινό πολιτικό προσωπικό της ΕΕ (και της Ελλάδας) είναι εξαρτημένο από τις οικονομικές ελίτ και δεν μπορεί με τη θέλησή του να βαδίσει το "δρόμο της αρετής". Μόνον άν το εξαναγκάσουν οι πολίτες. Δεν γίνεται όμως να χάσουμε την εμιστοσύνη στους ανθρώπους. Είναι το "τελευταίο καταφύγιο". Άν τη χάσουμε και αυτή, γινόμαστε μηδενιστές και κυττάμε μόνον τον εαυτούλη μας. Γινόμαστε ίδιοι με το πολιτικό προσωπικό, γινόμαστε ακριβώς όπως οι σημερινοί πολιτικοί, οι χωρίς αρετή, χωρίς ευφυία, χωρίς καλοσύνη. Μόνον λεφτά. Δηλαδή ένα τίποτε. Ο "επιτυχημένος", επιτέλους πλούσιος εγωιστής είναι το απολύτως τιποτε. Μηδενικό.

  14. η Dimi avatar
    η Dimi 24/11/2014 01:15:25

    Καρέ-καρέ το χτύπημα του μακελλάρη Αλβανού στο Μικρολίμανο http://on-msn.com/1HCJ9ZS