#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/06/2011 11:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είναι ο Γ. Φλωρίδης πίσω από την επιστολή των 16;



Την απορία τους εξέφρασαν  πολλοί βουλευτές για την  απουσία των ονομάτων του Γιώργου Φλωρίδη και του Νάσου Αλευρά  κάτω από την επιστολή των 16 βουλευτών του ΠΑΣΟΚ. Η πληροφορία για την ύπαρξη της επιστολής αυτής υπήρχε εδώ και δέκα μέρες, και σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες,  πρωτεργάτης της πρωτοβουλίας  ήταν ο Γιώργος Φλωρίδης. Ο τελευταίος είναι ιδιαίτερα κινητικός τελευταία και λέγεται ότι οργανώνει την ανασύνταξη των εκσυγχρονιστών, «στρατολογώντας» και μερικούς Βενιζελικούς. Οι περισσότεροι από  τους βουλευτές που έχει έρθει σε επαφή τελευταία υπογράφουν το κείμενο που κυκλοφόρησε, πλην όμως, το δικό του όνομα απουσιάζει. Το ίδιο και του στενού του φίλου και ομοϊδεάτη , Νάσου Αλευρά.  Μία εξήγηση που δίνεται είναι ότι δεν ήθελαν η επιστολή αυτή να συνδεθεί, έστω και έμμεσα, με τον Κ. Σημίτη, με τον οποίο ο Γ. Φλωρίδης διατηρεί στενή επαφή. Υπάρχουν όμως τα ονόματα του Κ. Καρτάλη και του Π. Κουκουλόπουλου, των υπόλοιπων από τους 3+1 θεματοφύλακες του  εκσυγχρονισμού.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 03/06/2011 12:04:49

    Το ερώτημα είναι, πού το πάνε τελικά.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/06/2011 12:15:14

    Who the F* gives a s*it ??
    Why dont you ask mr Papagelas ?

    ΠΠ

  3. anonymos avatar
    anonymos 03/06/2011 12:22:15

    Το ΓΑΠ είναι πάλι εξωτερικό, λες να μείνει εκεί?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ anonymos 03/06/2011 12:28:23

      ειναι στις Κατσαβραχα Holdings Ltd.

      ΠΠ

  4. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 03/06/2011 12:22:17

    Ολοι με τις σημαίες στα μπαλκόνια. Εκεί έπρεπε να τις είχαμε απο την εποχή των ΙΜΙΩΝ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ δεν είχαμε ηγέτες. Τώρα όμως έχουμε τον ΣΑΜΑΡΑ και πρέπει να το τολμήσει.

  5. KAKA avatar
    KAKA 03/06/2011 12:30:26

    Οι 16 θα μεινουν η Ελσα φευγει!!!

  6. KAKA avatar
    KAKA 03/06/2011 12:31:25

    Οι 16 μενουν η Ελσα φευγει...........

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 03/06/2011 13:07:26

    ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΝΤΑΛΑΡΑ;;; ΑΚΟΜΑ ΧΤΙΖΕΙ;

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ ΕΥΑ 04/06/2011 09:54:13

      ΚΑΝΕΙ ΒΑΡΚΑΔΑ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ

  8. TopGunZ avatar
    TopGunZ 03/06/2011 13:27:17

    Πίσω από τις λέξεις έλα να Φλωρέψεις, σουρεάλ διασκευή του γνωστού άσματος των '60. Ή αλλιώς, με...χορδές αυγά δεν βάφονται, και όταν τις χρησιμοποιείς για προπέτασμα καπνού βρωμίζει ο τόπος. Μηδέν εις το πηλίκιον κατά τον πάνσοφο πρωθυπουργεύοντα η όλη φάσις. Μόνη ελπίς ειλικρινούς αντιδράσεως η σίγουρη στους κόλπους του ΠΑΣΟΚ επερχόμενη συντριβή του Φόρεστ Γαπ ή, πιο πιθανό, ο φόβος των γαλακτοκομικών εδεσμάτων σε ελεύθερη πτώση εις τας πλατείας και τα καφενεία των περιφερειών τους. Γιατί αν το κεσεδάκι είναι πήλινο, θα ξοδέψουμε σύντροφοι ότι τρώγαμε τόσο καιρό σε γάζες και μπεταντίνες, ένεκα Λοβέρδειας εξαλείψεώς των εκ των νοσοκομείων. Και να σκεφτείς ότι τώρα πάω για τσίπουρα...

  9. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 03/06/2011 14:19:55

    Συνυπογράφει και ο Στέφοανος Μάνος τη δήλωση των 16 βουλευτών του ΠΑΣΟΚ και δηλώνει κι αυτός αγανακτισμένος!

  10. ΠΡΩΤΕΑΣ avatar
    ΠΡΩΤΕΑΣ 03/06/2011 15:40:54

    ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΝ Ο ΦΛΩΡΙΔΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ Ή ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ. ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ;

  11. GEODETIS avatar
    GEODETIS 04/06/2011 04:49:25

    αυτά είναι τρίχες του κερατά να πείτε του ΓΑΠ.... η camorra που ακούει στο όνομα ΠΑΣΟΚ είναι όλοι μα όλοι τους εκβιάσημοι διότι στρατολογούνται απο την εποχή του Ανδρέα ως τέτοιοι ... εκείνος (αν όχι και ο βασιλόφρονας πατέρας του) έχωσε το ξερό του στην κοινωνική Ελληνική μαρμίτα, για να ανακατέψει και να ανασύρει το κατακάθι απο τον πυθμένα της ώστε να επανδρώσει το λεγόμενο και ως κίνημα .... με το κατακάθι λοιπόν της Ελληνικής κοινωνίας (και πλειάδας αλλοεθνών) γέμισαν οι γραμμές του ΠΑΚ σε όλα τα επίπεδα του ιδρυτικού οργανογράμματος, απο το ¨στρατιωτικό του σκέλος¨ έως τα ανώτερα κλιμάκια ¨επιμελητείας¨ και ¨σχεδιασμού¨ ... τώρα κάποιος θα ρωτήσει ¨είχε στρατιωτικό τμήμα (ή σκέλος) το ΠΑΚ ;;; και γιατί ;;;¨ και εγώ αυτό διερωτώμαι εδώ και χρόνια απο τότε που είδα αντίγραφό του ... αυτή η μέθοδο ήταν χρήσιμη στον Ανδρέα μιας και παρήγαγε υπάκουα εκτελεστικά όργανα απαραίτητα στα σχέδια του ... αυτό βέβαια το αναπαρήγαγε και όταν ανήλθε στην εξουσία για να παράγει και τον κρατικοδίαιτο στρατό του στις ανώτερες αλλά και μέσες βαθμίδες της κρατικής διοίκησης, αλλά και τον στρατό ... οπότε το βλέπω έως απίθανο, τα πειθήνια αυτά υποκείμενα που εμπεριέχονται στην κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ να κάνουν αταξίες ή και κινήσεις ηρωικής εξόδου, διότι απλά είναι εκβιάσημοι γνωρίζουν και οι ίδιοι ότι θα τους θάψουν πολιτικά μέσα σε ελάχιστα εικοσιτετράωρα απο την κορυφή ... οπότε όλα αυτά τα θεατρικά είναι απλά παραπλάνηση ...

  12. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 04/06/2011 11:24:00

    «Όποιος μετάνιωσε για τη στήριξη που παρείχε στα βάρβαρα μέτρα που τσακίζουν το λαό και δεν θέλει πια να είναι συνένοχος παραιτείται. Όλα τα άλλα είναι κόλπα του Χατζηαβάτη, για να ελπίζουν οι χιλιοπροδομένοι ψηφοφόροι τους στο δήθεν καλό ΠαΣοΚ», τονίζει το ΚΚΕ σε σχετική ανακοίνωση¨
    Μη μου πείτε, αποστοματική απάντηση στο συγκεκριμένο θέμα.