05/05/2009 21:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είναι ντροπή για όλο το «κοινοβουλευτικό» σύστημα

Είναι ντροπή για όλο το «κοινοβουλευτικό» σύστημα αυτά που συνέβησαν στη χθεσινή ψηφοφορία στη Βουλή με το ΛΑΟΣ και τα έχουμε ήδη επισημάνει εδώ: http://www.antinews.gr/?p=6260

Όπως; μετέδωσε το Mega, τα ψηφοδέλτια του ΛΑΟΣ σταύρωσε ο Μάκης Βορίδης, ο Βαΐτσης Αποστολάτος έκλεισε τους φακέλους και ο Γιώργος Καρατζαφέρης τούς μοίρασε στους βουλευτές του. Είναι γνωστό άλλωστε ότι ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ, εδώ και καιρό, διαβεβαίωνε μεν ότι «η ομάδα μου είναι μπετόν αρμέ» αλλά παρόλα αυτά θα υπάρξουν ... «διαβεβαιωτικοί μηχανισμοί».

Ο ΛΑΟΣ «έδειξε για άλλη μια φορά ότι αυτό δεν είναι κόμμα αρχών και αξιών, είναι ένα κόμμα προσωπικό που λέγεται Γιώργος Καρατζαφέρης» σχολίασε μεταξύ άλλων  ο βουλευτής της ΝΔ Γιάννης Μανώλης.

«Όταν σε τέτοιες κομβικές στιγμές, μπάζουν κάποιες Κοινοβουλευτικές Ομάδες, η υπεράσπιση της λαϊκής συνείδησης αδυνατεί» απάντησε ο εκπρόσωπος του ΛΑΟΣ Κυριάκος Βελόπουλος.

«Η Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ ήταν συμπαγής» διαβεβαίωσε από την πλευρά του ο εκπρόσωπος του Κινήματος Γ. Παπακωνσταντίνου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lavazza avatar
    Lavazza 05/05/2009 22:04:10

    Βλέποντας ορισμένους σχολιαστές των καναλιών (οπως ο αγαπημένος πρεντεντέρης αγαστός φιλος και υπερσπιστης της ΝΔ) αλλά και βουλευτές της ΝΔ ανακάλυψα ότι υπάρχουν και τα γαλάζια μαθηματικά όπου οι 144 είναι περισσότεροι από τους 146!!!

    Τίποτα άλλο κυριές μου και κύριοι μετά ΚΑΙ από αυτό ΈΚΛΕΙΣΑ σαν πολίτης αυτής της χώρας

  2. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 05/05/2009 22:05:02

    ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΓΙΑ ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥ "ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΥ" ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΛΑΟΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ.
    ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΟΜΩΣ ΤΟ "ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ" ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ ΝΤΡΟΠΙΑΣΤΕΙ;
    ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΡΟΜΠΑ ΑΠΟ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΤΩΡΑ, ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΚΑΙΜΠΕΛΙΣΚΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.
    ΤΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ,ΜΠΛΕ,ΡΟΖ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΑ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ;
    ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ;
    Ο ΠΑΠΑΤΖΗΑΝΤΡΕΑΣ.

  3. Μ avatar
    Μ 05/05/2009 22:06:45

    Το ΛΑ.ΟΣ. είναι ντροπή ούτως ή άλλως.

  4. Λασπογιο avatar
    Λασπογιο 05/05/2009 23:18:34

    Ποσο ακομα να αντεξουν τα λαμογια;;; αντε να παρουν τα μακρυτερο να ξεβρωμισουμε. Σαν πολιτης αυτης της χωρας θελω οποιος εχει παρει μοα εστω δραχμη να παει τουλαχοστομ σπιτι του.να μην του ξαναδωθει η τυχη του Ελληνα στα χερια του.

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/05/2009 23:24:21

    Εχετε δικιο αλλα και οι του ΛΑΟΣ εχουν δικιο.
    Υπαρχουν δυο διαρροες προς λευκα απο την αντιπολιτευση και μπορει να υπηρχαν περισσοτερες.
    Ειναι απολυτως βεβαιο οτι αν δεν τα ειχε κανει ο Καρατζαφερης αυτα όλοι σημερα θα ελεγαν οτι οι διαρροες ηταν απο το ΛΑΟΣ.

  6. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 05/05/2009 23:35:25

    Δηλαδή για να προασπίσει τα συμφέροντα του κόμματός του, ως προς το τι θα πει ο ένας ή ο άλλος σε περίπτωση διαρροών, ευτέλισε την μυστικότητα της ψηφοφορίας χύμα στο κύμα. Και αυτό έγινε φόρα παρτίδα, δεν είναι μια ακόμα φημολογία. Φόρα παρτίδα το λένε, με περηφάνια. «Τα ψηφοδέλτιά μας τα ήλεγξε/τσέκαρε ο Πρόεδρας, ο Τιτάνας, ο Τρισμέγιστος, ο Δεν-πάει-άλλο.»
    Μερικοί θέλουν να ενοχλούμαστε μόνο με ότι γουστάρουν αυτοί. Και επικαλούνται γνωμικά για δέντρα και δάση. Ώρα είναι να σκάσει σχολιαστής που θα μας παρατηρήσει οτι ασχολούμαστε με τον Καρατζαφέρη αλλά αφήνουμε ασχολίαστη την πείνα στις τρίτες χώρες και τα παιδάκια που πεινάνε και υποφέρουν.

  7. οκτώ avatar
    οκτώ 05/05/2009 23:35:50

    Πραγματικά λυπάμαι τον Μπουμπούκο, ζει μεταξύ Στάλιν και Χίτλερ.
    Δεν θα την παλέψει για πολύ ακόμα.

  8. laonikis avatar
    laonikis 06/05/2009 00:12:28

    O κ. Καρατζαφέρης, με την επιλογή της φανερής ψήφου που επέλεξε, αναφορικά με την υπόθεση Παυλίδη, παραβίασε βάναυσα το Σύνταγμα της Ελλάδας και τον Κανονισμό της Βουλής των Ελλήνων, ο οποίος σαφώς επιτάσσει όπως η ψηφοφορία είναι ΜΥΣΤΙΚΗ. Δηλαδή, δεν δίνει την «ευχέρεια» στον Καρατζαφέρη και στους 9 βουλευτές του να ψηφίσουν φανερά και μάλιστα να υπερηφανεύονται για την παρανομία τους, ότι δηλαδή παραβίασαν τον Νόμο! Όταν οι βουλευτές παραβιάζουν τους Νόμους που αυτοί έχουν ψηφίσει, γιατί ζητάνε από τους απλούς πολίτες να τηρούν αυτοί τους Νόμους ; Θα ευρεθεί κάποιος Πολίτης να ζητήσει την παραπομπή του κ. Καρατζαφέρη και των εννέα βουλευτών του που ,τόσο βάναυσα και προκλητικά , παρανόμησαν, παραβιάζοντας το σύνταγμα, στο Ειδικό Δικαστήριο σύμφωνα με τις σχετικές διατάξεις του ;;;

  9. lupus avatar
    lupus 06/05/2009 02:05:26

    δεν πειράζει ρε παιδιά να κάτσει λίγο ακόμα η ΝΟΥΔΟΥ γιατί θα ξεκουμπιστεί μετά με δίψηφιο ποσοστό.Οσο για τον Καρατζαφύρερ θα μαζέψει και τους υπόλοιπους κρυπτοφασισταράδες της Δεξιάς στο φυσικό τους χώρο.Στο μεταξύ φτηνά νέα αυτοκίνητα για καλύτερη μόλυνση,νέες προσλήψεις στην Αγροφυλακή[βλεπετε αυξήθηκαν τα δάση,,]και περισσότεροι ουροσυλλέκτες μ ανοιχτούς διαγωνισμούς προμηθειών απο τον κ.Τίποτα της Υγείας...

  10. Θύμα avatar
    Θύμα 06/05/2009 03:04:40

    @7 ψυχραιμία μήν παίρνεις όρκο για τις δύο διαρροές.
    Εγώ δέν αποκλείω οι συγκεκριμένες διαρροές να βρίσκονται μέσα στα ίδια τα σημαδεμένα ψηφοδέλτια του Καρατζαφέρ.

  11. laonikis avatar
    laonikis 06/05/2009 04:47:46

    Θα συμπληρωσω φίλε ανώνυμε που "βιάστηκες" να βγαλεις συμπερασματα για τα φρονηματα μου ότι το μεγαλύτερο κακό για την χώρα δεν είναι τα σκάνδαλα, οι ρεμούλες και οι μίζες, διότι αυτά πάντα υπήρχαν με όλες τις κυβερνήσεις. ΑΛΛΑ το ότι φέρανε μέσα στην βουλή τον ναό της δημοκρατίας όπως θέλουμε να την λέμε. ένα τσούρμο φασιστόμουτρα ακροδεξιά ρετάλια (κατά το «ΕΓΚΡΙΤΟ»βήμα) να μας κάνουν τους «τιμητές» της πολιτικής «ευταξίας» χρησιμοποιώντας όμως «βρώμικους» ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ τρόπους για να «επιβιώσουν» σε ένα σύστημα που κατά βάθος το σιχαίνονται και το πολεμούν «υπογείως».Θα το πληρώσουμε κάποτε πολύ ακριβά αυτό. ΊΔΗ έχουν αρχίσει και επηρεάζουν το «σύστημα» προς λήψη αυστηρότερων μέτρων αστυνομοκρατίας, και κατάργησης των ελευθεριών μας, δηλαδή ΑΛΥΣΙΔΕΣ. Χρησιμοποιώντας ΤΑ Μ.Μ.Ε και παίζοντας δήθεν τους «γραφικούς» για να τους βγάζουν κάθε μέρα, περνάνε τα «μηνύματα» τους. Γελιοποίηση της πολιτικής, νόμους ΓΙΑ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΥΣ, περισσότερη αστυνομοκρατία. κ.α. Σε όλους τους αντεργατικούς και φορομπηχτικούς νόμους λένε ΝΑΙ, «για το καλό μας».Οτιδήποτε είναι υπέρ των πατρώνων τους, λένε ΝΑΙ, «πάλι για το καλό μας». Αποκτήσαμε φασιστο-προστάτες ουρανοκατέβατους. Τώρα πάνε και για γελιοποίηση της ΒΟΥΛΗΣ οπότε τι απομένει; ΣΤΡΑΤΟΚΡΑΤΙΑ και ΑΣΤΥΝΟΜΟΚΡΑΤΙΑ για επιβολή των φασιστικών ιδεών τους. Αυτό που ονειρεύονται.

  12. zapata avatar
    zapata 06/05/2009 09:20:28

    Λαονίκη αρχίζεις και μ αρέσεις...
    (ο Καρατζαφέρης τα ψηφοδέλτια τους τα πήρε με βία ή με βιασύνη?)

  13. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 06/05/2009 09:54:46

    Γιατί, που πουλάνε , βουλευτές όντες ,με υστερικές κραυγές του τύπου "πάρτε τα τώρα, αύριο δεν θα υπάρχουν!"(= μεγάλη απώλεια)τα βιβλία τους από το μαντρί (= κανάλι) τους;
    Εκεί δεν υπάρχει ασυμβίβαστο;
    Άντε και στη λαϊκή!

  14. Helmut avatar
    Helmut 06/05/2009 10:38:38

    Πάντως εμένα προσωπικά με αηδιάζει περισσότερο η κοροϊδία της υποτιθέμενης "κατά συνείδηση" ψήφου των βουλευτών-κοτών της ΝΔ παρά οι σφραγισμένοι φάκελοι του ΛΑΟΣ...

  15. Ηellenic avatar
    Ηellenic 06/05/2009 10:55:56

    "Οπως μετεδωσε το Μega"-Θυμαμαι ακομα προχτες το παγωμενο χαμογελο του Πρετεντερη οταν ο Καρατζαφερης του ειπε οτι "εμεις ειμαστε εδω να στηριξουμε την κυβερνηση αν χρειαστει". Δεν προκειται να φυγει διωγμενος ο Καραμανλης, να το χωνεψετε καλα, και οταν φυγει θα ερθει ο Γ. Παπανδρεου με ισχυρη παλι πλειοψηφια. Τι να κανουμε αποφασισαμε να κανουμε κρατος. Σε οποιον δεν αρεσει να πιει ξυδι.

  16. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 06/05/2009 10:59:36

    Ναι ρε παιδιά το ξεφτιλίσαμε και ξεφτιλιστήκαμε, αλλά ποιοί θεσμοί, αυτοί που μας οδήγησαν σε εκλογές ενω καίγοταν ο Μοριάς & η Πάρνηθα;

    Το θέμα ήταν να γλιτώσουμε από το Πασόκ Α.Ε και τις μπίζνες τους και πήραμε παράταση!

    Και όσο δεν μιλάνε για τον εποικισμό της χώρας - όχι της Ελλάδος, με επηρέασε ο ΓΑΠ - εμείς ΛΑ.Ο.Σ θα ψηφίζουμε...

  17. zapata avatar
    zapata 06/05/2009 11:51:20

    Κοίτα να δεις που οι πολιτικοί απόγονοιτης 4ης Αυγούστου, των γερμανοτσολιάδων, των ταγματασφαλιτών, των καταδοτών, τα τσιράκια των αμερκανών και της σια, των εγγλέζων, των συνταγματαρχών και του Αντριους, των βάσεων και των πολεμικών βιομηχανιών, της εθνικής παρατάξεως και του κοκού, της εκπαίδευσης των πιλότων στο ισραήλ, του Σαμψών, των αχέπανς, των χρυσαυγιτών στα ψηφοδέλτια, του μπαμπά και υιού Πλεύρη, του Γκοτζαμάνη και του Μάλλιου και τόσων ακόμα ενδόξων μορφών και στιγμών της ελληνικής ιστορίας, λένε τους άλλους και ειδικά τον Συριζα "αμερικανοεβραιοτσολιάδες".... (τη λέσχη Μπίντελμπεργκ ξεχάσατε, αυτή ντε που είναι επιφανέστατο στέλεχος ο Λ.Παπαδήμος, αυτός ντε που πρότεινε ο Καρα-τζαφερ για πρωθυπουργό κοινής αποδοχής!Αφού δεν σας παίρνει, τι το παλεύετε??/)

  18. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 06/05/2009 13:04:37

    zapata ηρέμησε. Τάγματα ασφαλείας την σήμερον μόνο εσείς έχετε, οπότε μην το παίζεις κληρονόμος των δημοκρατικών παραδόσεων.

    ΥΓ: Ξέχασες να τους χρεώσεις τον φόνο του Τεμπονέρα !

  19. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 06/05/2009 17:56:10

    @zapata
    ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΨΩΜΑΚΙΑ;
    ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΙΜΙΛΙΑΝΟ ΠΕΡΑΣΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΣ..
    ΗΡΕΜΗΣΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΦΥΓΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΝΤΟΣ.

  20. βαγγελης avatar
    βαγγελης 07/05/2009 08:48:42

    ρε παιδια, δεν ειμαι δεξιός ή αριστερός ή οτιδήποτε ακραίο κλπ....αλλά πιστεύω ούτε και υποκριτής για να ασχολούμαι με το δήθεν ατόπημα του ΛΑΟΣ.... Που ξέρουμε τι συζητησαν και τι κανονίστηκε στο παρασκήνιο και αν ήταν συμφωνία όλων; Και στο κάτω κάτω στην προηγούμενη ψηφοφορία η ΝΔ δεν παρεβρέθηκε. Στη ψηφοφορία για siemens βγήκε τζίφος, στην παραπομπή παυλίδη η 'δικαιοσύνη' 'έφαγε πόρτα'.... τόσα μα τόσα γίνονται, παραβλέπονται, παραγράφονται, ξεφτυλίζονται και εμάς μας 'καίει' η συμπεριφορά του ΛΑΟΣ που είναι στο κάτω κάτω θέμα των ψηφοφόρων τους να κρίνουν αν ήταν ψήφος 'ηθική' και 'συνεπης' ή όχι; ..
    θα πω το οτι "οσα δεν φτάνει η αλεπου τα κάνει κρεμαστάρια" και παραπέμπει σε όσους βλεπουν τα μικρα των αλλων και κανουν τα στραβα ματια στα τεραστια προβληματα τα δικα τους...

  21. zapata avatar
    zapata 07/05/2009 09:04:38

    συγνώμη Καραμήτρο για το λάθος μου, επανορθώνω. Καρφί και πρόκα σε κάθε ΚΑΛΑΜΠΟΚΑ...
    λΑΛΙΔΗ, τα είπαμε τις προάλλες, έχεις λαλήσει.
    Ανώνυμε, ζεις σε άλλη χώρα, ή απλά έχεις κομματικό καθήκον να τα λες?

  22. zapata avatar
    zapata 07/05/2009 09:06:11

    για την πρόταση Καρα-τζαφερ για πρωθυπουργό Λ.Παπαδήμο τι έγινε? Μούγγα το ψαράκι?