#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/01/2014 22:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είναι μια ωραία ατμόσφαιρα στον ΣΥΡΙΖΑ

[caption id="attachment_241485" align="alignleft" width="575" caption="Ο Τατσόπουλος χαμογελά στον Διαμαντόπουλο"][/caption]

Άνω κάτω έχουν γίνει στο ΣΥΡΙΖΑ και πλέον τρέχουν να μαζέψουν την κατάσταση με αφορμή τα λεγόμενα του Πέτρου Τατσόπουλου ότι «στο ΣΥΡΙΖΑ υπάρχουν άνθρωποι που βλέπουν με συμπάθεια τις ιδέες της 17Ν». Ενδεικτικό της έκρυθμης κατάστασης είναι το σχόλιο έτερου βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Βασίλη Διαμαντόπουλου που αποκάλεσε προβοκάτορα τον Πέτρο Τατσόπουλο. Της κατάστασης θα επιληφθεί προσωπικά ο Αλέξης Τσίπρας ο οποίος θα έχει αύριο Παρασκευή συνάντηση με τον Πέτρο Τατσόπουλο, ο οποίος δηλώνει ότι θέτει στη διάθεση του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ την παραίτησή του.

Κλίμα που δείχνει οριστική ρήξη στις σχέσεις ΣΥΡΙΖΑ και Πέτρου Τατσόπουλου έχει διαμορφωθεί ωστόσο «μηδέ προ του τέλους μακάριζε». Και αυτό γιατί ο βουλευτής Β’ Αθήνας του ΣΥΡΙΖΑ δηλώνει ότι θέτει στη διάθεση του προέδρου του κόμματος την παραίτησή του αλλά την ίδια στιγμή λέει πως δεν παραδίδει τη βουλευτική του έδρα! Ουσιαστικά ο Πέτρος Τατσόπουλος ζητάει απ’ τον Αλέξη Τσίπρα είτε να προχωρήσει στη διαγραφή του απ’ την κοινοβουλευτική ομάδα είτε να του δώσει πλήρη κάλυψη έναντι των «φίλιων πυρών», επικρίσεων και επιθέσεων που δέχεται για τις τοποθετήσεις του.

Ο βουλευτής και συγγραφέας έγραψε μεταξύ άλλων στον προσωπικό του λογαριασμό στο facebook: «Έχω δηλώσει κατ’ επανάληψη ότι ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να με διαγράψει από την κοινοβουλευτική του ομάδα όποτε κρίνει ότι η παρουσία μου εκεί είναι επιζήμια. Για να σας διευκολύνω ακόμη περισσότερο και να σας απαλλάξω από το άγος της διαγραφής, έχω θέσει την  παραίτησή μου στη διακριτική ευχέρεια του Αλέξη Τσίπρα. Ο ίδιος θα κρίνει εάν και πότε θα την αποδεχτεί».

Ενώ απ’ τη τηλεοπτική συχνότητα του ΣΚΑΙ όπου είχε κάνει και την επίμαχη δήλωση για τις συμπάθειες περιθωριακών εντός του ΣΥΡΙΖΑ στη 17Ν, ο Πέτρος Τατσόπουλος επανήλθε και συμπλήρωσε σχετικά με το βουλευτικό του μέλλον:  «Δεν θέλω να φύγω απ’ την κοινοβουλευτική ομάδα γι’ αυτό και έθεσα στη διακριτική ευχέρεια του προέδρου την παραίτησή μου. Αν ήθελα να φύγω θα την ανακοίνωνα. Δεν μπορώ να ανεχτώ όμως και έναν τέτοιο πόλεμο. …Αν νιώθουνε ότι είμαι ξένο σώμα εγώ δεν μπορώ να τους αποδείξω ότι δεν είμαι και έχουν το δικαίωμα και την υποχρέωση να διώξουν αν θέλουν ένα ξένο σώμα…».

Το κλίμα είχε ήδη φορτιστεί πάρα πολύ και ενδεικτική αυτού ήταν η τοποθέτηση του Δημήτρη Βίτσα, του γραμματέα της Κεντρικής Επιτροπής του ΣΥΡΙΖΑ που απαξίωσε τόσο τα λεγόμενα Τατσόπουλου όσο και τα κίνητρα των τοποθετήσεών του λέγοντας χαρακτηριστικά: «Ο Πέτρος Τατσόπουλος μιλά άστοχα για πράγματα που δεν ξέρει αλλά, όπως ο ίδιος λέει, φαντάζεται με παραδοξότητες και «λογικά» άλματα. Κανείς και καμιά στο ΣΥΡΙΖΑ από πολιτική και ιδεολογική άποψη δεν συμπαθεί καν την τρομοκρατία. Είναι άλλο ζήτημα ότι η ίδια η νομική επιστήμη έχει υιοθετήσει την αρχή ότι τα εγκλήματα με πολιτικό κίνητρο συνιστούν πολιτικά εγκλήματα για τα οποία υπάρχει ειδική μεταχείριση από το ίδιο το Σύνταγμα. Για παράδειγμα μόνο για τα πολιτικά εγκλήματα μπορεί να δοθεί αμνηστία. Ακόμα περισσότερο είναι βαρύ ατόπημα όταν αναφέρεται σε ονόματα συντρόφων με μεγάλη ιστορία και προσφορά στην υπεράσπιση των κοινωνικών δικαιωμάτων αλλά και στη γενική προσπάθεια ανατροπής της πολιτικής της λιτότητας. Αλλοίμονο αν οι ανάγκες προσωπικής επικοινωνίας και προβολής γίνονται κυρίαρχο στοιχείο στη δημόσια παρουσία βουλευτών και στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ».

Ακόμα πιο χαρακτηριστικός της όλης κατάστασης στην κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ είναι ο χαρακτηρισμός του «προβοκάτορα» που απέδωσε δημόσια στον Πέτρο Τατσόπουλο ο Βασίλης Διαμαντόπουλος.

Πλέον η καυτή πατάτα βρίσκεται στα χέρια του Αλέξη Τσίπρα. Πάντως ενδιαφέρον παρουσιάζει η τοποθέτηση του επικεφαλής της εσωκομματικής αντιπολίτευσης Παναγιώτη Λαφαζάνη, ο οποίος τάχτηκε κατά της διαγραφής ή της αποδοχής της παραίτησης Τατσόπουλου λέγοντας  ότι στο ΣΥΡΙΖΑ δεν περισσεύει κανείς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κωστας avatar
    Κωστας 09/01/2014 22:30:25

    Πως να τον διαγραψει ? θα χασει τις μισες ψηφους απο τον γυναικειο πληθυσμο της αθηνας ο συριζα.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Κωστας 09/01/2014 22:57:53

      Μπορεί και από τον ανδρικό (οπότε οι απώλειες θα είναι διπλές). Δεν είχε διευκρινήσει επαρκώς ποιές και ποιούς πήρε σβάρνα...

  2. Περιηγητής avatar
    Περιηγητής 09/01/2014 22:30:44

    Μετά την μισή Αθήνα, τώρα όλο τον ΣΥΡΙΖΑ...

  3. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 09/01/2014 22:44:15

    Ἄν δέν τόν διαγράψει ὅμως,τότε ἐπισημοποιεῖ τήν ἄποψη τοῦ Τατσόπουλου,ὅτι ἕνα μέρος τοῦ ΣΥΡΙΖΑ,δηλαδή κάποιοι βουλευτές του,τίθεται φιλικά διακείμενη πρός τήν 17Ν...

  4. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 09/01/2014 22:48:38

    Οι άνθρωποι είναι "αδέλφια" της διαχρονικής ΝΔ (και του ...σύγχρονου ΠΑΣΟΚ):
    Αυτοκαταστροφικοί.
    "Τακουνάκι" προς τα πίσω στην καρδάρα με το γάλα, με εξωτερικό φάλτσο και ελαφρώς "σκαφτό" χτύπημα.
    Και η καρδάρα στο πλεκτό !!!

  5. knight rider avatar
    knight rider 09/01/2014 23:28:26

    Κλείστε καλά πόρτες και παράθυρα. Ο Τατσόπουλος πλέον κυκλοφορεί ελεύθερος!

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ knight rider 09/01/2014 23:49:30

      Και καλού-κακού, προμηθευθείτε όλοι και όλες, τσίγγινα εσώρρουχα.

  6. θηραία avatar
    θηραία 09/01/2014 23:32:21

    Αυτά βλέπει ο αρχηγός τους και πάει Αγ. Ορος να εξομολογηθεί !
    Πλάκα θα έχει, να πέσει πάνω στο παιδοβούβαλο ....

  7. Εκηβόλος avatar
    Εκηβόλος 10/01/2014 00:54:29

    Μετά τον Τατσόπουλο και η Ρεπούση στη Νέα Δημοκρατία.Έτσι ,για να καταλάβουμε τι εστί πατριωτισμός στη Δεξιά.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Εκηβόλος 10/01/2014 01:17:58

      Νομιζω ότι στο τριτο Τζονυ, πρεπει να σταματάμε. Ειδικα αν ειμαστε μικροι σε ηλικια, και δεν αντεχουμε το ποτο. Γιατι μετα δεν ξερουμε τι λεμε , τι γραφουμε κτλ.
      Κι εγω όταν ημουν μικρος, επινα αρκετα (συνηθως βοτκα), αλλα το εκοψα και βρηκα την υγεια μου.
      Γενικα το ποτο θελει προσοχη στην οδηγηση, και σε άλλες δραστηριότητες , πχ χρηση ιντερνετ...

      • Εκηβόλος avatar
        Εκηβόλος @ Μικρασιάτης 10/01/2014 13:40:39

        Δεν πίνω τόσα ποτά για να μιλώ ακόμη για συγκυβέρνηση ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ,αλλά δεν ξέρεις καμμιά φορά...Αυτή η άτιμη πραγματικότητα ξεπερνά και τη φαντασία μας .Οι συνωστισμένοι στην ίδια κυβέρνηση με πατριωτάκια (Ρεπούση-Άδωνης).Τώρα ποιος πίνει δεν ξέρω.

  8. βαγόνι avatar
    βαγόνι 10/01/2014 07:46:41

    'Ασε, που τους έστησε στο τοίχο και ζητά και "διαγραφές" η Άννα Μισέλ...!
    τελικά,είμαστε ωραίοι...δεν αντέχουμε το δράμα...βούρ στην Επιθεώρηση....
    αλλοιώς,δεν βγαίνει πέρα...μαζεύτηκαν πολλά....!

  9. ορεσέιβιος avatar
    ορεσέιβιος 10/01/2014 08:33:59

    Είναι τόσο ρηχά τα νερά στα "ποτάμια" της επαναστατικής αντιπολίτευσης που δεν μπορούν ούτε τα παγάκια από τα σκότς να πνίξουν, πόσο μάλλον το σύστημα, που τους παίζει σαν μαριονέτες. Και τα παγάκια πατώνουν.
    Ο ψεκαμμένος έχει ζαλιστεί και ρεζιλευτεί ,μετά τον τραγέλαφο να πληρώνει ενοίκιο στην πεθερά του ως ο μοναδικός πελάτης του ξενοδοχείου της οικογένειας και έφυγε στας Λόντρας να φέρει λίρας, μια και ο αλέξης δεν έφερε πετρέλαια από το καράκας.
    Ο χρυσόαυγος με το άλλο ξενοδοχείο είναι στα σίδερα και δεν μπορεί να πάρει καμιά άδεια ούτε για ξήρισμα μπάς και ξεφύγει, η ουρανία δεν μπορεί να κηρύξει επανάσταση, ο καυμένος το κασιδιάρης τι να πρωτοκάνει...Αρχίζουν να σκέφτονται πιά και οι απόστρατοι ότι δεν βγαίνει το μαγαζί με μπράβους και πορτιέρηδες και σκέφτονται να το αναθέσουν σε κανέναν φράγκο, ουχί εξ φραγκιάς αλλά εξ ονόματος.
    Οι τσιριζαίοι που διεκδικούν ευρωπαϊκή προεδρία, αντί να ανεβούν στο βήμα και να τρίξουν τα δοντάκια τους στους σκληρούς της Ευρώπης για να αρχίσουν να κλάνουν μέντες ,τρέχουν ...στο άγιο όρος να διαπιστώσουν προφανώς....αν τηρείται το άβατον και τα καντήλια τηρούν τους κανόνες της οικολογικής καύσης χωρίς να ρυπαίνουν το περιβάλλον.
    Ο πετράν με το παπά-βαγγελάκη έμειναν μόνοι τους στο κλεινόν άστυ, να μονομαχούν ποιος θα έχει τα πρωτεία δημοσιότητας.
    Αν συνυπολογίσουμε ότι το λαμογιστάν ΑΕ που χρόνια λυμαινόταν τα ταμεία και το ρευστό αρχίζει μάλλον να μην αισθάνεται και πολύ ασφαλές, καθόσον μερικοί εξαποδώ δεν αστειεύονται και δεν παραμυθιάζονται πιά (Α ρε γκόρμπυ τι ζημιά μας έκανες με την περεστρόικα σου) τότε..
    Είμαστε μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα..Εχουμε και μια κυβερνοαντιπολίτευση, δύο σε ένα και όλα πορεύονται στην ευχή της Παναγίας που πρέπει άλλη μια φορά να μας σώσει..
    Γιατί αν περιμένουμε από τους νέους σωτήρες μας , καήκαμε...

    Αθάνατη Ελλάδα, θα τους ξεκάνεις όλους...Το τρελλάδικο δεν πέθανε και ούτε θα πεθάνει ποτέ.
    Η επανάσταση αναβάλλεται για το 2015 αδέρφια..Εχουμε καιρό να οργανωθούμε. Μέχρι τότε θα διευκρινιστεί και το ποιος έχει δίκιο στην σκληρή ιδεολογική κόντρα παπαβαγελλάκη-πετράν.

  10. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 10/01/2014 09:12:00

    Σήμερα το πρωί στον Σκάι , ο Σκουρλέτης τάϊζε τον Πορτοσάλτε κουτόχορτο.
    "Όταν κ. Πορτοσάλτε ακούω τη Ν.Δ να μας κατηγορεί ότι πήγαν Βουλευτές μας μάρτυρες σε υποθέσεις τρομοκρατίας...ανατριχιάζω. Δηλαδή δεν έχει ο κατηγορούμενος δικαίωμα να έχει μάρτυρες;"
    Μούγκα ο Πορτοσάλτε.
    "Είναι κακό κ. Πορτοσάλτε να λέμε ότι οι πράξεις των τρομοκρατών έχουν πολιτικό υπόβαθρο; Και οι πράξεις της ΧΑ έχουν πολιτικό υπόβαθρο."
    Ξανά μούγκα ο Πορτοσάλτε.

    • ΝΙΚΟΣ ΒΑΡΛΑΜΗΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ ΒΑΡΛΑΜΗΣ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 10/01/2014 10:22:03

      Και ο Δρίτσας έλεγε στον ΣΚΑΙ ότι οι τρομοκράτες έχουν πολιτικά κίνητρα και οι δολοφονίες είναι πολιτικές πράξεις.

  11. anarcholiberal avatar
    anarcholiberal 10/01/2014 10:06:17

    ρε δε λέτε που Δοξα τω Θεώ δεν περνάει 1ο ημερο χωρίς κάποιος από δαύτους να πετάξει την ηλιθιότητά του και συγκρατείται ο κόσμος; Ο Λαφαζάνης πάλι χθες μας ειπε οτι θα εθνικοποιήσει το όλον τραπεζιτικό σύστημα!! Το κατάπιε αυτο βεβαια η δήλωση Τατσόπουλου αλλά κάποιοι νουνεχείς αντελήφθησαν ότι ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΟΣ!!! Δόξα Σοι ....

  12. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 10/01/2014 11:18:00

    Κουκιά έφαγες, κουκιά μολογάς.
    Όταν καταδικάζεις την τρομοκρατία, καταδικάζεις τη Βία ως μέθοδο επίλυσης διαφορών και άσκησης Πολιτικής.
    Όταν παρίστασαι ως μάρτυρας υπεράσπισης, όπως κάνουν βουλευτές και στελέχη του Συριζα και παλιότερα και του Πασοκ, τότε κλείνεις το μάτι στους τρομοκράτες και τους αλληλέγγυους και όταν επιχειρείς να περιβάλεις τις δολοφονίες με πολιτικό ένδυμα, τότε πάλι δικαιώνεις τους τρομοκράτες.
    Πώς γίνεται όταν παρίστασαι μάρτυρας για αριστερούς τρομοκράτες να είναι φυσιολογικό κι αν πας σε δίκες ΧΑυγιτών να είναι καταδικαστέο?

  13. Vivi avatar
    Vivi 10/01/2014 13:12:23

    Δεν ξέρω αν είναι μια ωραία ατμόσφαιρα αλλά μια δυσώδης ατμόσφαιρα είναι σίγουρα.

  14. Leyla avatar
    Leyla 10/01/2014 13:16:16

    Το χειρότερο σε αυτή την ατμόσφαιρα είναι ότι ένα κόμμα του 27% συμπεριφέρεται ως κόμμα του 4%. Θεωρώ πως όσοι τους δώσανε αυτή την δύναμη, δεν πρέπει να είναι και πολύ περήφανοι για την ψήφο τους.

  15. Marsal avatar
    Marsal 10/01/2014 13:22:48

    Το πλέον παράξενο είνααι γιατί τόση περίσκεψη από την ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ για το αν χρειάζεται η όχι να διαγραφεί ένας βουλευτής. Προσωπικά πιστεύω πως όλο αυτό το σκηνικό είναι πλαστό και κατευθυνόμενο διότι με την ορθή πολιτική που ασκείται από την κυβέρνηση, η αξιωματική αντιπολίτευση δεν είναι σε θέση να αντιπαρατεθεί με όρους καθαρά πολιτικούς μαζί της. Έτσι, ο μόνος τρόπος να στρέψει πάνω της τα φώτα της δημοσιότητας είναι με όρους καθαρά παραπολιτικούς.

  16. Ήρων avatar
    Ήρων 10/01/2014 13:29:37

    Μπάχαλο, μπάχαλο, μπάχαλο! Μετά απορούν που τους λένε μπαχαλάκηδες και ακραίους. Μα οι άνθρωποι αυτοί μόνο για το καλό της πατρίδας δεν ενδιαφέρονται. Πάνω απ'όλα η πάρτη τους. Να τους χαιρόμαστε....

  17. Vice avatar
    Vice 10/01/2014 13:33:56

    Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα! Αλήθεια, έχετε φανταστεί υπουργούς όλους αυτούς τους ανεκδιήγητους.

  18. Avariel avatar
    Avariel 10/01/2014 13:38:27

    Ο παππούς μου έλεγε ότι όσο πιο ψηλά ανεβαίνει μια μαϊ μού, της φαίνεται ο πισινός. Στην περίπτωση του ΣΥΡΙΖΑ κάτι τέτοιο νομίζω ότι βρίσκει απόλυτη εφαρμογή...

  19. Γιώτα avatar
    Γιώτα 10/01/2014 19:18:10

    Σιγά έχασε η Βενετιά βελόνι.