#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/01/2011 14:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είναι βαθιά νυχτωμένος όποιος δεν αντιλαμβάνεται τι συμβαίνει στο Διαδίκτυο



Του Γιώργου Χαρβαλιά*

Δεν θυμάμαι να άνοιξε μύτη στα λεγόμενα «προοδευτικά» μέσα ενημέρωσης, όταν τον Σεπτέμβριο του 2009, ο Θεόδωρος Πάγκαλος κατονόμασε ως «ντιντή» και μάλιστα...«Βορείων Προαστίων», τον Αλέξη Τσίπρα. Θα μου πείτε, εδώ δεν άνοιξε μύτη όταν προχθές ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης βάφτισε...κοπρίτες δεκάδες χιλιάδες δημόσιους υπάλληλους.

Κι όμως. Οταν ένα απλό κομματικό στέλεχος της ΝΔ, με διακριτή ομολογουμένως αρθρογραφία, αναφέρθηκε γενικόλογα σε πολιτικές συμπεριφορές «ντιντήδων», τα ίδια αυτά ΜΜΕ, της αλα κάρτ πολιτικής ευαισθησίας, διέγνωσαν μέχρι και...ιδεολογικό σχίσμα στις τάξεις της αξιωματικής αντιπολίτευσης.

Η αλήθεια είναι ότι η δημόσια τοποθέτηση κάθε πολίτη, ανεξαρτήτως αν φοράει κομματικα γαλόνια, πρέπει να είναι εξίσου σεβαστή με αυτή των υπολοίπων. Και θα ήταν πολιτικά αφελής κανείς, αν επιχειρούσε την περιθωριοποίηση απόψεων, έστω και δογματικού τύπου, μόνο και μόνο, επειδή εκφέρονται στο διαδίκτυο, αντί στα καθιερωμένα «δελτία των 8».

Γιατί κακά τα ψέμματα. Τα μπλόγκς είναι μία μορφή κοινωνικής αναφοράς και έχουν μπεί για τα καλά στη ζωή μας, περιορίζοντας άλλες,  παραδοσιακότερες, μορφές δημόσιων παρεμβάσεων.

Στις σημερινές εφημερίδες...κάνουμε πάρτυ όταν οι αναγνώστες, μας τηλεφωνούν.  Χαράς πανηγύρια αν πάρουμε και επιστολές που σημαίνει ότι κάποιος, αντί να σηκώσει το ακουστικό, μπήκε στον κόπο να μας γράψει.

Οταν στη μπλογκόσφαιρα πέφτεις σε άρθρα ή απόψεις με 150 σχόλια, με συγχωρείτε, αλλά αυτο κάτι λέει. Και είναι βαθιά νυχτωμένος  όποιος δεν το αντιλαμβάνεται.

Το ιστολόγιο Antinews, όπως και αρκετοί άλλοι, είναι ένα από τα σοβαρά βήματα ανταλλαγής απόψεων και ιδεολογικής ζύμωσης μεταξύ ανθρώπων, υψηλού μορφωτικού επιπέδου με ευαισθησίες στα εθνικά θέματα.

Χωρίς να είναι όλοι οπαδοι ή ψηφοφόροι της ΝΔ, φαίνεται, στην πλειονότητα τους, να εναποθέτουν βασιμες ελπίδες στο πολιτικό κεφάλαιο, Αντώνης Σαμαράς.

Δεν σημαίνει βεβαίως ότι αυτοί μπορεί να καθορίζουν την κομματική γραμμή. Ούτε ότι κάποιοι, έξω από το χορό, μπορούν εύκολα και αβασάνιστα, με καφενειακού επιπέδου αφορισμούς, να απαξιώνουν στελέχη που έχουν τιμηθεί με την ψήφο του ελληνικού λαού. Στην περίπτωση μας αυτό δεν συνέβη, αφού και ο ίδιος ο αρθρογράφος έσπευσε να διευκρινήσει ότι δεν αναφέρόταν σε συγκεκριμένα πρόσωπα. Προς τι λοιπόν όλη αυτή η αντιαισθητική βαβούρα; Μήπως δημιουργήθηκε από ορισμένα κέντρα εξουσίας που εξακολουθούν να πιστεύουν ότι θα καθορίζουν στην χώρα μας την εννοια του «πολιτικά ορθού», όταν και όποτε τους βολεύει;...

*Δημοσιεύεται στον σημερινό «Ελεύθερο Τύπο».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 03/01/2011 14:07:54

    οι αρθρογραφοι του αντί είναι κατά πολύ καλύτεροι από πολλούς επαγγελματίες του είδους. Ζήτω τα μπλογκς.

  2. kiki avatar
    kiki 03/01/2011 14:16:02

    Αντε , επιτελους εσκασες μυτη, βρε Γεωργιε.
    Τους ξερεις καλα εκει μεσα, σαυτον τον χωρο.
    αρχιστε να βαρατε επιτελους.
    Αντε ξυπνηστε.
    Μαυρη μαυριλα πλακωσε, μαυρη σαν καλιακουδα.
    βαλτε μπρος τις πεννες σας, η το πληκτρολογιο, αρχιστε να τους χτηπατε.

    • διηνεκης avatar
      διηνεκης @ kiki 03/01/2011 23:51:33

      Μαυρη ειναι η νυχτα στα βουνα στους καμπους πεφτη χιονη,ασχετο αλλα ποσες γαλοπουλες ξεκοκαλιασε ο κοπριτης.

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/01/2011 14:20:31

    Την "ψήφο του ελληνικού λαού", ας την αφήσουμε καλύτερα κατά μέρος όσον αφορά στη αξιολόγησή της ως μέτρο για το κατά πόσον έχει "τιμηθεί" κάποιος πολιτικός. Αρκεί να αναλογιστούμε ότι και ο... Πάγκαλος "τιμάται", τριάντα χρόνια τώρα, με την "ψήφο του ελληνικού λαού".

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Αυριανιστής 03/01/2011 14:31:49

      Όχι για πολύ όμως...
      Ζυγώνει η επανάσταση των....κοπριτών!

      • Dal avatar
        Dal @ ierofantis 03/01/2011 14:48:47

        Είθε!!!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ierofantis 03/01/2011 15:08:20

        Πού βλέπεις να ζυγώνει; Δεν είδες τη μάλλον ήπια -σε σχέση με την προσβολή που τους πέταξε κατάμουτρα - ανακοίνωση της ΑΔΕΔΥ;

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Αυριανιστής 03/01/2011 15:39:09

          Ναι την είδα. Αλλά για να είμαι ειλικρινής, δεν περίμενα και κάτι διαφορετικό από μια συνδικαλιστική ηγεσία, που κατά πλειοψηφία ανήκει στην Κεντρική Επιτροπή του ΘΑΣΟΚ.

          Με ενδιαφέρει ο παλμός των "κοπριτών" και όχι οι δηλώσεις των προσκυνημένων εκπροσώπων τους...

    • Γιώργος Γκ. avatar
      Γιώργος Γκ. @ Αυριανιστής 03/01/2011 22:30:03

      Συμφωνώ και επαυξάνω.

  4. Μisha avatar
    Μisha 03/01/2011 14:33:37

    Θετική κίνηση Σαμαρά η κάλυψη που παρέχει , δια του Χαρβαλιά, στον Φαήλο και το ανεξάρτητο διαδίκτυο, κι ας λυσσαξαν οι ντιντήδες με σκοπό την αποκήρυξη του.

    • factorx avatar
      factorx @ Μisha 03/01/2011 15:09:34

      !!!

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ factorx 03/01/2011 16:33:29

        !!!!!

  5. tsilivithras avatar
    tsilivithras 03/01/2011 14:47:30

    Το διαδίκτυο είναι η βίαιη εκδημοκρατικοποίηση της πληροφορίας.

    Το γραψα και παλιότερα και θα το λέω συνέχεια.

    Βίαιη εκδημοκρατικοποίηση της πληροφορίας.

    Διασπορά της πληροφορίας αφιλτράριστα σε πραγματικό χρόνο.

    Απαιτεί (αλλά και παράγει ταυτόχρονα) άμεση αναβάθμιση της κριτικής ικανότητας του αναγνώστη ώστε ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ να αναγνωρίζει και να διασταυρώνει την χρησιμότητα της πληροφορίας.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ tsilivithras 03/01/2011 17:07:26

      Καλά τα λες! Αβε!

  6. ierofantis avatar
    ierofantis 03/01/2011 15:14:02

    Ο Ελληνικός Λαός, κύριε Χαρβαλιά, πέραν της οικονομικής αφαίμαξης, υφίσταται εξαιρετικά οργανωμένες ψυχολογικές επιχειρήσεις. Ίσως για το λόγο αυτό μας είχαν πρήξει προ μηνών ότι το ΔΝΤ προσφέρει τεχνογνωσία και εμπειρίες, στις χώρες που επισκέπτεται...
    Ε, λοιπόν, όσο περνά ο καιρός και βλέπω αυτά τα ανθρωπάκια που λένε ότι είναι υπουργοί να μιλούν για κοπρίτες, ότι μαζί τα φάγαμε, για κλειστά επαγγέλματα που αυτοί θα τα ανοίξουν, για ΔΕΚΟ πρέπει να ξεπουληθούν και για συλλογική εν τέλει ενοχή για τη φοροδιαφυγή, τόσο μου δημιουργείται η πεποίθηση, ότι τελικά δεν εφαρμόζεται ένα πρόγραμμα οικονομικής εξυγίανσης, αλλά μια καλά σχεδιασμένη πολιτική συλλογικής φαγωμάρας, ρήξης του κοινωνικού ιστού και της όποιας οικονομικής δραστηριότητας, με τελικό στόχο, όχι τόσο την έξοδο από την κρίση, αλλά την κάμψη του φρονήματος (αγωνιστικού, εθνικού) του λαού, διότι η ατζέντα έχει απο πίσω ψιλά γράμματα, που σχετίζονται με θέματα εθνικά, που είναι ακόμη ανοιχτά και, όπως αντιλαμβάνεστε, μπορούν να λυθούν καλύτερα και προσφορότερα για τους ενδιαφερόμενους, με τον λαό σε λήθη και οινομική εξαθλίωση.
    Αυτή την παράμετρο νομίζω ότι τα Αντινέα, οι σχολιαστές και διαχειριστές τους την έχουν αντιληφθεί, λίγο ως πολύ. Καιρός να την αντιληφθούν και οι χαράσσοντες πολιτική, πλησίον του μοναδικού, ίσως, εκπροσώπου του υπάρχοντος πολιτικού συστήματος, που ακόμη είναι καθαρός στη συνείδηαση του κόσμου, του Αντώνη Σαμαρά.
    Οι δικτυακοί συνομιλιτές κάνουν τον δικό τους αγώνα ενημέρωσης. Δεν αρκεί όμως από μόνος του. Πρέπει να εφοδιαστούν με τα κατάλληλα όπλα, δηλαδή τις πολιτικές εκείνες εξαγγελίες και κατευθύνσεις που θα ενισχύσουν τον λόγο τους, θα εμπλουτίσουν τον προβληματισμό τους και θα παράξουν τελικώς πραγματική πολιτική, που να αγκαλιάζει όλα τα στρώματα του λαού, χωρίς διαχωρισμούς και έχθρες, που πάντοτε απεδείχθησαν εξαιρετικά επιζήμιες για το λαό μας.
    Όντως εδώ συντελείται μια μικρή επανάσταση. Δεν θα μιλήσω για τους άλλους γιατί είμαι πολύ νέος στο φιλόξενο αυτό χώρο. Όμως εδώ τουλάχιστον βασανίζουμε το μυαλό μας, μαθαίνουμε πληροφορίες, ακονίζουμε την επιχειρηματολογία μας και αναβαπτιζόμαστε σε ένα νεό είδος διαλόγου και διαλεκτικής, που ποτέ άλλοτε δεν είχε υπάρξει μεταξύ αγνώστων στην πλειοψηφία τους, ανθρώπων. Οφείλετε να δώσετε προσοχή διότι οι άνθρωποι αυτοί δεν είναι χαμαιλέοντες, ούτε χρωστάνε σε καποιον από το πολιτικό σύστημα. Είναι ελεύθυεροι άνθρωποι, με οικογένειες, με συγκεκριμένες κοινωνικές και ταξικές καταβολές και δεν αρκούνται σε ευχολόγια. Υπομένουν την κατάσταση και αναμένουν κοφτερό και τετράγωνο λόγο χωρίς φιοριτούρες και βερμπαλισμούς. Λόγο που θα εστιάσει στα προβλήματα της καθημερινότητάς τους και θα αγκαλίασει τους εθνικούς πόθους και τα οράματά τους.
    Γιαυτό, ναι, είναι βαθιά νυχτωμένος όποιος δεν παίρνει χαμπάρι τι γίνεται στις μπλογκόσφαιρες...

  7. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 03/01/2011 15:19:53

    Σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου για να θεωρηθεί μία εργασία πλήρης,
    πρέπει να έχει και πηγή από το internet.

    Μπράβο κε Χαρβαλιά

    • sawas avatar
      sawas @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 03/01/2011 16:01:00

      Μιλαμε για "peer review" ή για αλλη δημοσιευση?

      Σκεψου: τα γραπτα μενουν................ το Ιντερνετ?

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ sawas 03/01/2011 16:34:54

        Και το Διαδίκτυο μένει σε έντυπη έκδοση και σε ηλεκτρονική μορφή και σε μορφή σε σύνδεσμο και όπως θέλει ο καθένας!

        Ένα κλικ μετά αρκεί.....

        • sawas avatar
          sawas @ ΑΡΚΑΣ 03/01/2011 16:47:50

          Έχει μεγάλη διαφορά (peer review)

          Για το πανεπιστήμιο (ερεύνα) η δημοσιοποίηση σε περιοδικό είναι πρώτη προτεραιότητα και η αναφορά σε πηγή που είναι προσβασιμη μόνο στο διαδίκτυο είναι πρόσκαιρη και για αυτόν τον λόγο όχι επιθυμητή.

          Σοβαρή έρευνα δεν πρέπει να περιέχει πηγή διαδικτύου η οποία δεν έχει τυπωθεί σε χαρτί.

          Δεν έχει σημασία αν μπορείς σήμερα να τυπώσεις (τοπικά) την πληροφορία, αλλά αν μετά από 100 χρόνια μπορείς να την βρεις…..

          Τα γραπτά μένουν…….

          • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
            ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ sawas 03/01/2011 17:36:25

            στη βιβλιογραφία πηγή από www......
            για εργασία είπα.

          • sawas avatar
            sawas @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 03/01/2011 17:53:13

            δεκτο

      • xenios avatar
        xenios @ sawas 03/01/2011 20:15:04

        Ποία η διαφορά;
        Ο χώρος μου είναι ενεργός από το 1988, σαν BBS και μετά σαν Forum. Τα κείμενα μας υπάρχουν όλα.
        Η διαφορά με το έντυπο είναι, ότι τα κείμενα σε ιστοσελίδες, forums και blogs, είναι άμεσα προσβάσιμα.

        • sawas avatar
          sawas @ xenios 03/01/2011 21:39:13

          Η έντυπη μορφή είναι η ουσία….το διαδίκτυο απλώς επιταχύνει την διάδοση της γνώσης-πληροφορίας.

          Άλλος πλανήτης το blog (μου, σου, του) και άλλος τα journals…..

  8. Ηλίας avatar
    Ηλίας 03/01/2011 15:24:02

    Βρε βρε για κοίτα ποιός εμφανίστηκε...Κε Χαρβαλιά τι άνεμος σας φέρνει από τα μέρη μας; Οι "προοδευτική" παράταξη δε σας χωρά πλέον; Ανακαλύψατε το φως το αληθινό ή απλά ...είδατε φως και μπήκατε μέσα; Η παράταξη αυτή την πάτησε ήδη μια φορά, ελπίζω να μην την πατήσει και πάλι. Αυτά σε όποιον ακούει..

    ΥΓ Ο λαός δεν ξεχνά τη σημαίνει δεξιά κε Χαρβαλιά!

    • Μisha avatar
      Μisha @ Ηλίας 03/01/2011 16:33:21

      Από τις 12/10 ο ο πρώην διευθυντής του «Έθνους» και προσωπικός φίλος του Αντωνη Σαμαρά Γιώργος Χαρβαλιάς αναλαμβάνει και επισήμως καθήκοντα συμβούλου του Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας επί θεμάτων επικοινωνίας, .

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ Μisha 03/01/2011 16:55:39

        Λυπηρό πραγματικά...να δεις ποιόν μου θυμίζει...να δεις ποιόν μου θυμίζει..."προοδευτικός" μεγαλοδημοσιογράφος ξαφνικά γίνεται ο εξ απορρήτων του προέδρου της νδ...Βρε που θα πάει...θα το θυμηθώ...

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Ηλίας 03/01/2011 17:04:27

          Δεν νομίζω να είναι ίδιες οι περιπτώσεις. Έτσι μου φαίνεται τουλάχιστον.

        • Wraia ta leme avatar
          Wraia ta leme @ Ηλίας 04/01/2011 12:18:17

          Ουτε ο Σαμαράς είναι Καραμανλής ούτε ο Χαρβαλιάς είναι Ρουσόπουλος

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/01/2011 16:02:24

    internet uber alles

  10. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 03/01/2011 16:11:17

    Με προβλημάτιζε, μέρες τώρα, η σιωπή! Εκείνο το "απλό κομμματικό μέλος", μου καθόταν στο στομάχι, ειλικρινά. Επιτέλους άρχισε να ξεπροβάλει η αντίδραση, στην κατάφορα άδικη επίθεση στο πρόσωπο του Φαήλου.
    Ντιντήδες υπάρχουν παντού και εκείνοι που πρέπει να ενοχλήθηκαν περισσότερο, πρέπει να είναι οι εντός των τειχών, που άφησαν τον Φαήλο εκτός Πολιτικής Επιτροπής, στο πρόσφατο συνέδριο. Οι άλλοι, των άλλων κομμάτων και ειδικά της κυβέρνησης του μνημονίου μετά των εξαπτέρυγών της, τρόμαξαν γιατί τον θεωρούν έναν από τους βασικότερους «υπαίτιους» της Πατριωτικής Αφύπνισης των Ελλήνων και τρέμουν μήπως αυτό το ξύπνημα το εισπράξει θετικά ο Αντώνης. Γι αυτό και λύσσαξαν τα μνημονιακά ΜΜΕ.
    Το άρθρο λοιπόν του κ. Χαρβαλιά δείχνει πως, μετά το πρώτο μούδιασμα, αφουγκράστηκαν τη γνώμη του κόσμου και αυτό δείχνει καλά αντανακλαστικά, από ένα κόμμα που αναγεννιέται. Εμμέσως φαίνεται, πως αναγνωρίζεται το δίκαιο του Φαήλου, καθώς επίσης αναδεικνύεται και η παραδοχή πως το διαδίκτυο αποτελεί πια, το πλέον αξιόπιστο μέσον τόσο στην πληροφόρηση όσο και στην καταγραφή της λαϊκής αντίδρασης.
    Η δε αναφορά στο παρόν ιστολόγιο, ως ένα από τα "σοβαρότερα βήματα" προβληματισμού, ανταλλαγής απόψεων και ζύμωσης, αποτελεί ιδιαίτερη τιμή τόσο για τον Φάκτορα και τους συνεργάτες του όσο και για τους αρθρογράφους και σχολιαστές του. Ίσως έτσι να απαντούν και για την επιδεκτική αγνόησή του από τον Πολιτικό Σχεδιασμό, πράγμα που πρόσφατα σχολιάστηκε αρκούντως εδώ. Κάπου χαράζει!!!

    • ΕΛΕΝΑ ΔΗΜΑ avatar
      ΕΛΕΝΑ ΔΗΜΑ @ Αφροδίτη 03/01/2011 16:36:10

      Μα ειναι βεβαιο οτι χαραζει !!!
      Οπως ειναι βεβαιο οτι μονο απο την 'Πατριωτική Αφύπνιση των Ελλήνων' (οπως υπεροχα το λες)δεν περιμεναν οτι θα τους ερθει ολων . Μα ολων !!!!

  11. nai avatar
    nai 03/01/2011 17:29:39

    ΟΣΟ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ...ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΤΟ ΛΕΣ...
    ΟΣΟ ΑΝΑΖΗΤΑΝΕ ΤΙΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ...ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΥΑ ΤΟΥΣ ΘΑ ΦΕΥΓΟΥΝ...
    ΕΜΕΙΣ ΟΙ "ΚΟΠΡΙΤΕΣ" ΤΟΥ ΤΙΜΙΟΥ ΑΓΩΝΑ...ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΜΕ ΚΟΠΡΙΤΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΙΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ..ΛΑΤΡΕΙΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ-ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ..ΟΣΑ ΤΑΜΠΕΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΟΥΤΑΚΙΑ ΚΙ ΑΝ ΣΤΗΣΟΥΝ...
    ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΤΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ....

  12. Ηλίας avatar
    Ηλίας 03/01/2011 17:47:56

    Όχι. Δεν ακουμπάμε χαρβαλιά από ότι κατάλαβα ε; Αγαπάμε μπόμπολα τώρα; Ρε φάκτορα, πες μας να ξέρουμε τι γινεται. Προιδεάζετε μελλοντικες καταστασεις;

    • factorx avatar
      factorx @ Ηλίας 03/01/2011 18:18:49

      Φίλε, το ειπες μια, το είπες δυο, δεν έδωσα σημασία αλλά το παρατράβηξες. Αυτα περι Μπόμπολα να τα πείς σε αυτούς που σε βάζουν και τα γραφεις. Βάλε την λέξη "Μπομπολας" στην αναζήτηση και μετά έλα να μιλήσουμε. Τον Χαρβαλιά τον ξέρω 25 χρόνια και είναι απο τους λίγους που στηριξαν τον Αντώνη όλα αυτα τα χρόνια. Τελεία και παύλα

      • karamanlikos avatar
        karamanlikos @ factorx 04/01/2011 18:21:39

        Ως Νεοδημοκράτης πραγματικός και ως καραμανλικός είμαι σήμερα ακόμα περισσότερο βέβαιος για την επιτυχία του Αντώνη!
        Κι αυτό γιατί όσο περνάει ο καιρός διαπιστώνω ότι ο Σαμαράς έχει το στρατό του! Είναι στρατός συντεταγμένος, πολυπληθής και πλήρης!
        Αυτή είναι η πραγματική ελπίδα, απέναντι στο παρακρατικό καθεστώς του πασοκο-φασισμού!

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ Ηλίας 04/01/2011 12:19:08

      Ευτυχώς μερικοί θυμούνται. Αρκεί να στήριξε το Σαμαρά 25 χρόνια; Η χολερική στάση απέναντι στην παράταξή μας δεν έχει σημασία. Το να είσαι πρώτο παράθυρο στα μονοθεματικά (βατοπαίδι, Ζαχοπουλιάδα) δελτία των νταβατζοΜΜΕ δεν πειράζει; Επώνυμε περίμενα από σένα διαφορετική τοποθέτηση (παρά το ότι αφήνεις να διαφανούν κάποιες επιφυλάξεις σου ).

  13. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 03/01/2011 18:31:18

    Γιώργο Χαρβαλιά, καλώς ήλθες κοντά μας !!

    Η κουλούρα σου, η γνώση και ακτινογράφηση των ευαίσθητων δημοσιογραφίσκων, προκαλεί πανικό στο σαθρό σύστημα. Ο Φαήλος είναι πατριώτης, έχει δυνατή σκέψη, είναι εξαιρετικά αναλυτικός, είναι άξιος και ικανός. Αυτό δεν του το συγχωρούν όλοι αυτοί που μόνο κακό προοκαλούν στη Νέα Δημοκρατί και, ειδικά, στον εκλεγέντα Αρχηγό με λαική συνάθροιση και δύναμη.
    Δεν χρειάζεται να υποστηρίζεις με επιχειρήματα το Φαήλο. Είναι αυτονόητα αυτά που είπε. Ο δικός σου ρόλος ειναι σύνθετος, αφού περνάει από τις μοναδικές αρετές σου. Ο ρόλος σου ως πνευματικού καθοδηγητή είναι ο ζητούμενος από όλους μας. Και πάλι, συγχαρητήρια για την τιμή που κάνεις στον Αντώνη Σαμαρά και σε όλους μας.

    • τσώφλι πασατέμπου avatar
      τσώφλι πασατέμπου @ Nίκος Θ. 03/01/2011 18:53:05

      Πατερούλης ο Χαρβαλιάς ;

      Πνευματικός καθοδηγητής ; Ακτινογράφος ; Ούτε ο Μάο, ένα πράγμα...
      Ο οποίος παρεμπιπτόντως είπε και το περίφημο "άσπρος γάτος, μαύρος γάτος, κλπ", όπου εδώ ταιριάζει κουτί !

      Και καλά, πήραμε ένα γάτο στο κόμμα με τα πολλά ποντίκια. Αλλα οτι έκανε και την τιμή στον Σαμαρά...

  14. hasu avatar
    hasu 03/01/2011 18:41:01

    Τα blog είναι ουσιαστικά ένα ΜΕΕ (Μέσο Εναλλακτικής Ενημέρωσης).Και αυτό θα γίνει trend και για τους απέξω απο το internet μεσα στο επόμενο χρονικό διάστημα.
    Ο κόσμος θα ενημερωθεί για το τι συμβαίνει και θα συσπειρωθεί με βάση μη κομματικά κριτήρια.Και το kewl της όλης υπόθεσης είναι οτι αυτο γίνεται χωρίς να υπάρχει "διοργανωτής".Μάτια έχουν όλοι και βλέπουν.

  15. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 03/01/2011 19:00:04

    Ο ΦΑΗΛΟΑ ΚΑΛΑ ΤΑ ΕΙΠΕ,Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΚΑΝΕΙ!!!.

  16. ΑΝΤΙΠΑΣΟΚΟΣ ΑΝΕΡΓΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΠΑΣΟΚΟΣ ΑΝΕΡΓΟΣ 03/01/2011 21:42:55

    ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΤΑ ΒΛΟΓΚ Η ΜΑΥΡΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΘΑ ΣΑΡΩΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΤΩΝ Μ.Μ.ΑΠΟΒΛΑΚΩΣΗΣ

  17. usound avatar
    usound 03/01/2011 22:10:58

    Τί εστί Χαρβαλιάς, ωρε παίδες; Κάτι σε χάρβαλο έχω ακούσει.Ουδετέρου γένους. Υπάρχει και σ' αρσενικό;

  18. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 03/01/2011 22:32:20

    Άρχισα να παρακολουθώ το διαδίκτυο (με ιδιαίτερα μεγάλη συχνότητα) το τελευταίο χρόνο. Προηγουμένως αραιά και που. Διαπίστωσα λοιπόν ότι πολλά μπλογκς παρέχουν πολύ καλή πληροφόρηση σε πολλά θέματα. Επίσης διάβασα και άρθρα πολύ υψηλού επιπέδου, γραμμένα κυρίως από ανώνυμους ανθρώπους. Άρθρα που θα τα ζήλευαν και θα τα ήθελαν οι αρχισυντάκτες τών εφημερίδων.