#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/06/2011 11:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είναι αργά Γιώργο ...

Η κυβέρνηση Παπανδρέου παραπαίει





Ενεργοποιήθηκε χθες ο λαγός Καρατζαφέρης ο οποίος "πρότεινε" από το βήμα της Βουλής να προχωρήσουν τα κόμματα σε σχηματισμό οικουμενικής κυβέρνησης αλλιώς να πάμε σε εκλογές. Και πρόσθεσε ότι αν πάμε σε εκλογές πάλι θα προκύψει η ανάγκη σχηματισμού οικουμενικής. Ευσεβείς πόθοι του κωλοτούμπα πρόεδρα (αλλά και του μνημονιακού συνοδοιπόρου ΓΑΠ).

 

Η ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου από 151 βουλευτές δεν είναι εξασφαλισμένη. Οι μυστικές δημοσκοπήσεις δείχνουν καταβαράθρωση όσων κομμάτων ψήφισαν το μνημόνιο γι' αυτό και οι πρόθυμοι ένας ένας δηλώνουν ότι δεν θα ψηφίσουν (δυστυχώς για τον ΓΑΠ) το Μεσοπρόθεσμο-Μνημόνιο 2, φοβούμενοι ότι θα εξαφανιστούν αργά ή γρήγορα (μάλλον γρήγορα) από τον πολωτικό χάρτη. Ταυτόχρονα έχουμε ανεξαρτητοποίηση Λιάνη και δηλώσεις 4 βουλευτών του ΠΑΣΟΚ που είναι σίγουρα επίφοβοι να μην ψηφίσουν. Ο κίνδυνος για τον ΓΑΠ προέρχεται κυρίως από τους βουλευτές ΠΑΣΟΚ της περιφέρειας όπως έχει ήδη επισημανθεί σε ανάρτηση του antinews.

 

Οι φανερές δημοσκοπήσεις (π.χ. PUBLIC ISSUE) δείχνουν ΝΔ και Σαμαρά με 4% διαφορά από το ΠΑΣΟΚ με ποσοστό 31%. Το όριο στατιστικού λάθους είναι γύρω στο 3% επομένως το σενάριο της αυτοδυναμίας, μετά και τη σίγουρη πόλωση, είναι πολύ πιθανό.

 

Δεδομένου ότι:

 

1) Οι Αγανακτισμένοι στις πλατείες (με εξαίρεση τους συγκεκαλυμμένους λιγοστούς αντιεξουσιαστές που κρύβονται στο πλήθος) εκφράζουν προβληματισμούς και αιτήματα που είναι τα περισσότερα σύμφωνα με τις θέσεις Σαμαρά  και

 

2) Ο ισχύων εκλογικός νόμος Παυλόπουλου (ο οποίος είναι καλός νόμος και μπράβο στους Καραμανλή και Παυλόπουλο για την ψήφισή του) δίνει 10 έδρες επιπλέον στο πρώτο κόμμα,

 

Eίναι σχεδόν σίγουρο ότι η ΝΔ θα είναι σύντομα αυτοδύναμη κυβέρνηση.

 

Ο Παπανδρέου έχει πληροφορηθεί για όλα αυτά και παίζει το τελευταίο του χαρτί που είναι να καλέσει δήθεν τα κόμματα σε σχηματισμό οικουμενικής κυβέρνησης (όπως είπε ο λαγός του Καρατζαφέρης) και επειδή αυτά - και κυρίως η ΝΔ - θα αρνηθούν, να ρίξει το φταίξιμο στην αντιπολίτευση και να πάει για εκλογές δήθεν σαν μαχητής υπέρ του καλού της χώρας που οι "κακοί" αντιπολιτευόμενοι τον εμποδίζουν. Έτσι ελπίζει να μην καταποντιστεί ή πιο αισιόδοξα να διασωθεί.

 

Είναι αργά Γιώργο ...

 

Μπάϊ Μπάϊ!

ΜΑΝΩΛΗΣ Μ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εnzo avatar
    Εnzo 15/06/2011 11:18:47

    Μπάϊ Μπάϊ Nτάρλνιγκ!

  2. dealex avatar
    dealex 15/06/2011 11:36:07

    καταπληκτικη foto, ντυμενοι στα μαυρα!
    εχουν πενθος ή δουλευουν σε γραφειο τελετων?
    μπορει απλα για να συνηθισουν το χρωμα, μαυρισμα απο ψηφους, μαυρισμα στο ξυλο, ακομα κι αν φυγεις νυχτα ειναι τα καλυτερα ρουχα αυτα....

  3. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 15/06/2011 11:41:29

    "Οι φανερές δημοσκοπήσεις (π.χ. PUBLIC ISSUE) δείχνουν ΝΔ και Σαμαρά με 4% διαφορά από το ΠΑΣΟΚ με ποσοστό 31%. Το όριο στατιστικού λάθους είναι γύρω στο 3% επομένως το σενάριο της αυτοδυναμίας, μετά και τη σίγουρη πόλωση, είναι πολύ πιθανό".

    Μια εξήγηση: Η ορθή αναγωγή στους αναποφάσιστους, η αβεβαιότητα για το πόσα κόμματα θα μπουν στη βουλή, η απογοήτευση των περισσότερων παραδοσιακών δεξιών που ψήφιζε Καρατζαφέρη από τη μνημονιακή του στάση, η τάση οι απογοητευμένοι να πηγαίνουν με τον νικητή, ο καιροσκοπισμός των εταιρειών δημοσκοπήσεων και η τάση τους να χαϊδεύουν το πασοκικό ντολβέτι (το οποίο κυρίως του σιτίζει) οδηγούν στο συμπέρασμα ότι η αυτοδυναμία της ΝΔ σε περίπτωση εκλογών είναι το πιο πιθανό σενάριο.

  4. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 15/06/2011 11:45:51

    Μετά από το ραντεβού με του Αντρέα με την Ιστορία ενώ τον είχε καθυστερήσει η μυθολογία, νέο Ραντεβού με το ΠΑΣΟΚ στου Γουδή....

    Σήκω Ανδρέα για να δεις τα παιδιά της αρπαχτής

    Κυβέρνηση
    Βουλευτές
    ΝΠΔΔ
    ΝΠΙΔ
    ΓΓ
    πρώην ΔΕΚΟ
    Συνδικαλιστές
    και οι απλοί σφουγγοκωλάριοι γνωστοί και ως πρασινοφρουροί

  5. madprof avatar
    madprof 15/06/2011 11:48:02

    Bye, bye Greece μου φαίνεται μας λένε όλοι κι εμείς τον χαβά μας !. Τα spreads στο 17.7.. % . Εν έτι 2011 με όλα τα μμε του εξωτερικού να ασχολούνται με μας κι εμείς τρεις λαλούν και δυο χορεύουν. Μακάρι να πάνε όλα καλά και να μην έχουμε άλλο ένα μελανό τόμο της σύγχρονης ιστορία μας, σε dvd(sic!).
    Υ.Γ. Δείτε cnn, cnbc, Blooberg για να βγάλετε τα συμπεράσματά σας live !.

  6. O "Ούστ" σας avatar
    O "Ούστ" σας 15/06/2011 11:54:54

    http://www.theinsider.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=13480:exclusive-two-more-members-of-pasok-ready-to-mutiny&catid=1:politics&Itemid=27

  7. Stefanos avatar
    Stefanos 15/06/2011 12:42:52

    Ο φόβος και η απόγνωση των Κλεπτοκραπτών, ζωγραφισμένη στα πρόσωπά τους.

  8. BlueSky avatar
    BlueSky 15/06/2011 12:51:29

    Επιτέλους ο παπούλιας δεν έχει τσίπα! Πρέπει να παραιτηθεί και να γίνουν εκλογές, για το καλό της χώρας! Φτάνει πια!!!!

    • μουρίνιο avatar
      μουρίνιο @ BlueSky 15/06/2011 13:02:08

      Ο Παπούλιας, τον οποίο σημειωτέον θεωρώ μέτριο Πρόεδρο, τώρα έγινε κακός; Όταν έκανε όλα τα χατίρια του χοντρούλη ( π.χ. πρόωρες εκλογές το 2007 χωρίς καμία απολύτως δικαιολογία παρά μόνο την εκλογική επιβίωση του θιάσου του) ήταν πολύ καλός να υποθέσω;

  9. Manolios avatar
    Manolios 15/06/2011 13:03:15

    Συμφωνώ οτι ο Παπούλιας είναι πολύ κατώτερος των περιστάσεων.

  10. αστερακία avatar
    αστερακία 15/06/2011 17:06:01

    ο αγώνας τώρα δικαιώνεται και η επανίδρυση του κράτους τώρα
    γίνεται.......