#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/04/2010 00:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είναι αδιανόητο το ταυτόχρονο παζάρι με το ΔΝΤ και την Τουρκία



Είναι αδιανόητο και παράλογο να διαπραγματεύεσαι με το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο για το παρόν και το μέλλον της οικονομίας στην Καραγεώργη Σερβίας και την ίδια ώρα, 300 μέτρα ανατολικότερα, στη Βασιλίσσης Σοφίας να διαπραγματεύεσαι με την Άγκυρα για κρίσιμα εθνικά ζητήματα, ενώ ταυτόχρονα οδηγείς τη Διπλωματική σου Υπηρεσία σε παραλυτική υποβάθμιση. Ελπίζω και εύχομαι ότι στην ηγεσία του Υπουργείου Εξωτερικών θα επικρατήσει τελικά ρεαλισμός και σωφροσύνη.

 Γιώργος Κουμουτσάκος, ευρωβουλευτής της ΝΔ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 26/04/2010 01:03:19

    εκτος και σε οδηγησαν αλλοι σε "διαπραγματευση" κι εσυ hiw masters voice... στο κατω κατω σου λεει ο εμπνευστης ποιος θα νοιαζεται για τετοια τωρα .. ε μη λεμε και μεγαλες κουβεντες τωρα... ποιος μιλησε για διαπραγματευση???? ε στο κατω κατω το Δρουτσα δεν φημιζεται και για φανατικος ελληνας..

  2. n Georgiopoulos avatar
    n Georgiopoulos 26/04/2010 01:05:16

    Η Ελλαδα ειναι υπο χρεωκοπια, αρα υπο καθεστως περιορισμενης εθνικης κυριαρχιας.

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 26/04/2010 01:33:56

    Δικαιολογιες.ΤΟ ΔΝΤ εχει παει στην Τουρκια 3-4 φορες και βασικα εκει ειναι μονιμα.

  4. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 26/04/2010 01:58:39

    τι λετε ωρε λεβεντες ? Οταν ο αποτετοιος σου ειναι ανοιχτος με τι χαρτια πας για διαπραγματευση? Ο ερντογαν κι η παρεα του δε ξερουν πως το ΔΝΤ σου ελεγχει ακομα και τα καυσιμα των αφων αναχαιτισης ? Δε ξερει πως σου εχουν επιβαλλει περιορισμο στις αμυντικες δαπανες ? αρα με τι χαρτια παζαρεευεεις? ναματε και σοβαροι ε ? εδω μειωσαν τα πτητικα απ τους χειριστες, και τα τεθωρακισμενα απ τη παρελαση γιατι λεει εχουν κσοτος ... η να μη φαινονται οι μιζες τους, και θα παει ο σκληρος Δρουτσας κι αν δε μπορει θα φωναξει και τη Δραγωνα η μηπως τη Μπιρμπιλω? Και που θα παει να κανει περιοδεια ο Σουλτανος ? Εχουν τα κοτσια να του πουν οτι εκει ειναι θρησκευτικη μειονοτητα κι αν θελει ας παει βολτα στη καλαματα ?
    Μα ειμαστε σοβαροι?

  5. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 26/04/2010 04:26:19

    Ο αναπληρωτής υπουργός Εξωτερικών, Δ. Δρούτσας, εμφανίστηκε στην πολιτική ως καθηγητής πανεπιστημίου της Αυστρίας, όπως έγραφε το βιογραφικό του στο ΠΑΣΟΚ. Αργότερα στο βιογραφικό του στο ΥΠΕΞ εμφανίστηκε ως «βοηθός καθηγητής».
    Το πανεπιστήμιο του, όμως, τον εμφανίζει ως απόφοιτο, χωρίς καμία ιδιότητα καθηγητή. Εχει υπάρξει senior assistant στο ερευνητικό κέντρο του Πανεπιστημίου της Βιέννης, αλλά αυτό δεν συνιστά καθηγητική βαθμίδα. Δεν θα μπορούσε άλλωστε, καθώς δεν διαθέτει διδακτορικό. Και εδώ γεννάται άλλο ερώτημα, καθώς ο ίδιος δήλωνε (στα βιογραφικά του και σε συνεντεύξεις) ότι έχει διδακτορική διατριβή με θέμα την ένταξη της Κύπρου στην Ε.Ε.

    Στην ερώτηση της «Κ.Ε.» ο Δ. Δρούτσας απάντησε ότι το θέμα του καθηγητικού τίτλου οφείλεται σε «λάθος στη μετάφραση» και ότι το διδακτορικό για την Κύπρο το έχει γράψει, αλλά δεν το έχει καταθέσει στο πανεπιστήμιο. Εμείς θα προσθέταμε, ότι όσοι βρίσκονται σε θέσεις ευθύνης οφείλουν να είναι πιο... ακριβείς.

    ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΣΙΟΥΤΗ
    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ

    Read more: http://infognomonpolitics.blogspot.com/2010/04/blog-post_9003.html#ixzz0mAJJfGtk

  6. Greenhorses avatar
    Greenhorses 26/04/2010 08:40:21

    Χαίρομαι που έστω και έτσι υπάρχουν κάποιοι που βλέπουν τα αυτονόητα. Τώρα τι θέλει να πετύχει ο ΓΑΠ είναι όλα προφανή.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2010 10:13:27

    Ειναι multitasking to GAP. Κακο π μας βρηκε π θα ελεγε η μανα μου...

    Θα τους ζητησει δανεικα μαλλον ( θα πουλησει ομολογα !! ) Τα πρακτικα των συναντησεων θα δημοσιευτουν? ΟΧΙ ??? πισω εχει η αχλαδοΕλλαδα την ουρα GAPAKO...

    ΠΠ

  8. ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ avatar
    ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ 26/04/2010 19:19:36

    Απόσπασμα από το νησί του Ήλιου
    http://to84nhsi84tou84hliou.blogspot.com/

    coupled σχεδιασμός & η συνταγή Β + Γ + Δ + Ε

    Δηλαδή πως η οικονομικη κατάρρευση μπορεί να συνδιαστεί-ενοποιήσει-αποσιωπήσει-δικαιολογήσει υποχωρήσεις (εθνικές, εργασιακές, ασφαλιστικές, κοινωνικές, θρησκευτικές, πολιτιστικές, ασφάλειας πολιτών)

    ΣΤΟΧΟΙ (ΧΤΥΠΗΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΑΞΙΩΝ, ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ, ΓΛΩΣΣΑΣ, ΜΕΙΩΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ κ.α.) ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΠΡΟΚΡΙΝΟΜΕΝΩΝ ΙΔΕΩΝ