#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/03/2012 09:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είναι αίσχος αυτά που συμβαίνουν με την παρέλαση της 25ης Μαρτίου



Ότι θα φτάναμε να δούμε σιδερόφρακτες παρελάσεις και εκδηλώσεις μνήμης για τα κατορθώματα των προγόνων μας, δεν τον περιμέναμε ποτέ.

Νομίζαμε ότι υπάρχουν και κάποια όρια ξεφτίλας , αλλά μάλλον δεν υα έχουμε δει όλα ακόμα.

Αυτό που ζούμε τις τελευταίες ώρες δεν έχει προηγούμενο. Διαβάζουμε, λοιπόν ότι το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη (γιατί δεν το λένε "Προστασίας του Συστήματος", για να καταλαβαίνουμε όλοι) λαμβάνει πρωτοφανή μέτρα ασφαλείας για να... προστατεύσει μια γιορτή. Ενώ δηλαδή θα έπρεπε να μην ντρεπόμαστε για τις ημέρες ιστορικής μνήμης της πατρίδας, οι φράκτες, οι 7.000 αστυνομικοί, οι διαπιστεύσεις δημοσιογράφων, η απομάκρυνση του κόσμου από το χώρο των εξεδρών κι ότι άλλο αποφάσισε η κυβέρνηση, μας κάνουν να θέλουμε να φύγουμε από τη χώρα.

Αντί η κυβέρνηση και οι πολιτικοί να φροντίσουν να μειώσουν τη λαϊκή οργή, κάνουν το ένα λάθος πίσω από το άλλο.

Αντί να δώσουν ελπίδα και προοπτική στον ελληνικό λαό, επιλέγουν την αστυνομοκρατία μιας μεγάλης εθνικής γιορτής.

Φυσικά και υπάρχει λαϊκή οργή κατά των πολιτικών, και μάλιστα είναι δικαιολογημένη. Φυσικά και ο κόσμος πρέπει κάπου να ξεσπάσει και οι παρελάσεις είναι μια ευκαιρία αφού εκεί πρέπει να εμφανιστούν οι πολιτικοί.

Και βεβαίως, την ευκαιρία δε θα χάσουν οι γνωστοί – άγνωστοι που θα εκμεταλλευτούν την ευκαιρία για προβοκάτσια και αποσταθεροποίηση του ήδη διαλυμένου συστήματος. Ακροδεξιοί θα κάνουν τα δικά τους κόλπα και θα δώσουν παράσταση εθνικοφροσύνης, αριστεροί θα συνεχίσουν την επί χρόνια επαναστατική γυμναστική τους και στη μέση οι χιλιάδες αστυνομικοί που επιστρατεύονται για να προστατέψουν τον Κολοκοτρώνη και τον Καραϊσκάκη.

Μα το πρόβλημα δεν είναι η έκφραση λαϊκής οργής. Το πρόβλημα είναι η αιτία που δημιουργεί τη λαϊκή αγανάκτηση. Με τα μέτρα υποτέλειας και φτώχειας που υλοποιούν τόσο καιρό τι περίμεναν δηλαδή; Να τους ραίνουν και με λουλούδια;

Το χειρότερο από όλα είναι ότι μια εορτή της εθνικής παλιγγενεσίας γίνεται αστυνομική επιχείρηση για να μη φάνε ξύλο οι πολιτικοί. Και μας κάνουν όλους να αναρωτιόμαστε πόσο μεγάλη είναι η διαφορά των ηρώων του 1821 με τους πολιτικούς που φοβούνται και τον ίσκιο τους.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NIKOS avatar
    NIKOS 23/03/2012 09:54:15

    ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΑ ΣΑΠΙΑ.

  2. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 23/03/2012 09:59:42

    Απλά δε χρειάζεται να πάει κανείς στις παρελάσεις. αν θέλουμε να πάμε να αποδώσουμε φόρο τιμής και προσκύνημα στην Αγ. Λαύρα, στην Αλαμάνα, στη Γραβιά..... Αλλοι, όσοι μπορούν να πάνε στις ψαροταβέρνες για μπακαλιάρο σκορδαλιά. Ας παρακολουθήσουν μόνοι τους και με θεατές τους αστυνομικούς τις παρελάσεις..... Κι ας κάνουμε μεγάλη γιορτή την ημέρα των εκλογών.

  3. franc avatar
    franc 23/03/2012 10:02:49

    Η λύση είναι απλή.
    Απ' τη στιγμή που δεχτήκαμε ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ να ανήκομεν εις την Δύσιν και φτάσαμε στο σημείο να έχουν αναλάβει οι Δυτικοί μας εταίροι την επανίδρυση του κράτους μας πάνω στα Δυτικά πρότυπα, ας κάνουμε ότι κάνουν κι αυτοί στους εορτασμούς των εθνικών τους επετείων με πρώτο και καλύτερο παράδειγμα την Γαλλία. Δηλαδή αφού επιμένουμε στις παρελάσεις ας κάνουμε ΜΟΝΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ και μόνο στις μεγάλες πόλεις.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ franc 24/03/2012 03:34:44

      Αυτο δεν αλλαζει το προβλημα.Το προβλημα ειναι οτι οι αριστεροι θελουν και θα καπελωνουν καθε εκδηλωση ,στρατιωτικη ή οχι.
      Η μονη λυση ειναι η καταγγελια τους και ο πολεμος εναντιον τους μεχρι τελους.
      Και μη φοβαστε περι εθνικης ενοτητας κλπ.Ετσι κι αλλως με αριστερους δεν υπαρχει καμμια εθνικη ενοτητα.

  4. juliets avatar
    juliets 23/03/2012 10:05:02

    Oι λύσεις είναι :
    1.Καταργούν τις παρελάσεις .Το θέλουμε; όχι ,βέβαια αυτό επιδιώκουν.
    2.Γίνονται σαν να μην συμβαίνει τίποτε.Γίνεται;όχι βέβαια δεν μπορούνε να τους χαιρετάνε οι νέοι ,για την ισοπέδωση που έχουνε υποστεί.
    3.Γίνονται χωρίς τους ''αξιότιμους κλέφτες'' με παρουσία στρατιωτικών .Θέλουμε ;Οχι ,οι δημοκρατικές δυνάμεις θα μιλήσουνε αμέσως για χούντα στρατιωτική.
    4.Γίνονται και πέφτει ξύλο.Κάποιοι το θέλουν,το επιδιώκουν με αποτέλεσμα της κατάργηση της εθνικής μνήμης.Το θέλεις;
    Καταλήγουμε σε ένα κράτος που επικρατεί το χάος και όλα είναι δυνατά και απρόβλεπτα.
    Εσύ τι προτείνεις ;

    • NIKOS avatar
      NIKOS @ juliets 23/03/2012 10:14:15

      ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΛΑΣΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΑ .ΤΕΛΟΣ.

    • S.P. avatar
      S.P. @ juliets 23/03/2012 10:22:11

      Συνφωνώ με το 3ο. Μολονότι ήμουν αντίθετος στην επταετία, (στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα), οφείλω να πω ότι στις παρελάσεις τότε υπήρχε αυθόρμητη λαϊκή συμμετοχή και ενθουσιασμός.
      Προτείνω να σταματήσει να εορτάζεται η γιορτή του Πολυεχνείου. Η μεταπολίτευσις εξελίχθη σε όνειδος.

      • juliet avatar
        juliet @ S.P. 23/03/2012 10:44:03

        Ενσταση!Να γιορτάζεται η 17η Νοέμβρη και να παρελαύνουν όλοι ''τα φάγαμε μαζί'', ΄΄λεφτά υπάρχουν'', ματώσαμε για να πετύχουμε το καλύτερο ντηλ ξεπουλήματος !

        • abcd avatar
          abcd @ juliet 23/03/2012 11:47:18

          Να μην υπάρχει καν εξέδρα "επισήμων" να υπάρχει μόνο μια ελληνική σημαία ανάμεσα στους παρελάσοντες και το μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη .
          Οι λεγόμενοι "επίσημοι" προσβολή αποτελούν με την παρουσία τους στον χώρο και μάλιστα με γυρισμένη την πλάτη στο μνημείο .

          • ήγγικεν avatar
            ήγγικεν @ abcd 23/03/2012 14:30:48

            Σωστός φίλε, στον Άγνωστο Στρατιώτη ανήκει όλη η τιμή.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ S.P. 23/03/2012 11:45:26

        Μά τί λές τώρα,καταργεῖται τό Πάσχα!; Γιατί πιό πάνω κι ἀπ' τήν ἑορτή τοῦ Πάσχα ἀξίζει τό Πολυτεχνεῖο γιά πολλούς...

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/03/2012 13:12:17

          Δεν ξέρεις ότι στα παιδιά του σχολείου μαθαίνουν ότι το Πολυτεχνείο έριξε τη Χούντα; Με μία 9μηνη καθυστέρηση, λεπτομέρεια...
          Σκέψου να σου δώσω μια σκουντιά τώρα, εσύ να πέσεις μετά από 9 μήνες και να πας να μου κάνεις μήνυση ότι σε χτύπησα και έπεσες...

          • Kst avatar
            Kst @ ΒΙΣ 23/03/2012 14:42:50

            Αυτο ειναι μεγαλη αληθεια. Ας οψονται τα σχολικα βιβλια που διδασκουν ελληνικη ιστορια.... Με τους συσσωρευμενους στα παραλια της Μ. Ασιας και αλλα πολλα... Τα παιδια μετα πηγαινουν στο Πανεπιστημιο και παθαινουν πολιτισμικο σοκ για τις ανακριβειες που ειχαν μαθει στο σχολειο.

      • NIKOS avatar
        NIKOS @ S.P. 23/03/2012 13:41:25

        ΠΟΙΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ?ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟ ΙΩΑΝΝΙΔΗ.ΝΤΡΟΠΗ .ΑΙΣΧΟΣ.

  5. Flat avatar
    Flat 23/03/2012 10:09:30

    φανταζεται κανεις τι εχει να γίνει αν οι μπαχαλάκηδες αποφασίσουν να διαλύσουν την παρέλαση και να επιτεθούν στα αγηματα;

    • ήγγικεν avatar
      ήγγικεν @ Flat 23/03/2012 14:33:35

      Θα λυθει το πρόβλημα μπαχαλάκηδες δια παντός.

    • Joao avatar
      Joao @ Flat 23/03/2012 16:43:07

      το mega παει συνεφο...

  6. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/03/2012 10:13:38

    Να μην πάει κανένας πολίτης στην παρέλαση.
    Να μείνουν μόνοι και θλιβεροί οι δωσίλογοι, φρουρούμενοι από χιλλιάδες αστυνομικούς και γύρω γύρω ερημιά.
    Όποιοι από τους παρελαύνοντες μπορούν, να μην τους αποδώσουν τιμές.

    • NIKOS avatar
      NIKOS @ εναςάσχετος 23/03/2012 13:42:21

      ΜΙΑΣΜΑ

  7. xar avatar
    xar 23/03/2012 10:15:02

    Οταν οι πολιτικοι δεν καταλαβαινουν οτι η θεση τους δεν ειναι εκει και οτι δεν ειναι αυτοι που τιμουνται εκεινη την μερα και οταν δεν καταλαβαινουν την δικαιολογημενη οργη του κοσμου και δεν αναλαμβανουν τις ευθυνες τους καθε φορα που θα εμφανιζονται δημοσια και οχι μονο στην παρελαση θα πρεπει να εχουν και αστυνομικη προστασια αλλιως κινδυνευουν απο κανενα αυγο η γιαουρτι στην καλυτερη περιπτωση

  8. Anaconda avatar
    Anaconda 23/03/2012 10:22:44

    "Το πρόβλημα είναι η αιτία που δημιουργεί τη λαϊκή αγανάκτηση."
    Σοφά λόγια τα οποία κάποιοι κάνουν ότι δεν τα καταλαβαίνουν διότι δεν θέλουν να αλλάξουν: προτιμούν να επιμένουν στο λάθος.

  9. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 23/03/2012 11:15:17

    Προφανώς θα αστειεύεσαι με το άρθρο σου αυτό!!! ΠΡΟΔΗΛΩΣ,ΑΡΙΣΤΑ ΠΡΑΤΤΕΙ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ!!! ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΝΟΜΙΜΟΠΤΗΤΑΣ, ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΛΙΓΓΕΝΕΣΙΑΣ!!! ΗΜΕΡΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΝΗΜΗΣ ΚΑΙ ΤΙΜΗΣ ΣΤΟΥΣ ΗΡΩΩΕς ΝΕΚΡΟΥΣ ΜΑΣ!! Θα ήθελες δηλ. να τα κάνουν λίμπα ΝΑ ΑΜΑΥΡΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΕΟΡΤΗ οι διάφοροι...αγανακτισμένοι...αναρχοαυτόνομοι...αναρχοσαβούρα ...και τα διάφορα γκρουούσκουλα της αριστεράς ή της δεξιάς;;;;;;;;;;; Πας καλά;;;;;;;;;;;;;;;; Είσαι σοβαρός;;;;;;;;;;;;;; ΤΟ ΗΘΙΚΟ, ΤΟ ΠΡΕΠΟΝ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΚΑΝΕΙ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ!!! Χάθηκαν οι υπόλοιπες 364 ημέρες για να διαδηλώσουν και να διαμαρτυρηθούν ;;;; ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΟΥΝ!!! ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΗ ΛΑΘΟΣ ΣΤΙΓΜΗ!!! ΘΛΙΨΗ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΟΥ!!!

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ ΓΙΩΡΓΟΣ 23/03/2012 13:07:58

      Κάνεις ένα λογικό λάθος. Αυτό που λες, μοιάζει με αυτό: Κάποιος έχει εισέλθει στο σπίτι σου παράνομα, με σκοπό να σου πάρει την περιουσία (ίσως 100-200-1.000-5.000 ευρω), δλδ με απλά λόγια: να σε ληστέψει, προφανώς επίσης παράνομα, και εσύ φωνάζεις ότι πρέπει να τηρηθεί η τάξη και ο νόμος κατά την προσπάθεια αντιμετώπισης των εισβολέων ληστών. Που σημαίνει τι; Ότι την ώρα που αρπάζουν τα χρήματα σου και βιάζουν την γυναίκα και την κόρη σου, εσύ ετοιμάζεις μια επιστολή για τον δικηγόρο σου, ότι πρέπει κάποια στιγμή να αναλάβει την υπόθεση.

      Οι νόμοι υπάρχουν αποκλειστικά για να υπηρετούν τους ανθρώπους, αν δεν το έχεις καταλάβει. Και, προφανώς, οι νόμοι έχουν ακυρωθεί στην πράξη από το πολιτικό και οικονομικό σύστημα. Οι νόμοι, τουλάχιστον στην συνείδηση μεγάλης μερίδας του πληθυσμού, πλέον δεν ισχύουν. Οποιαδήποτε μορφή αντίδρασης του πλήθους, που, αν δεν το έχεις καταλάβει, βρίσκεται στην πλειοψηφεία του σε επιθανάτιο ρόγχο, είναι σε αυτή την περίσταση δικαιολογημένη και θεμιτή. Ακόμη και αν δεν είναι η ενδεδειγμένη ή επιθυμητή.

      Όταν λέω οποιαδήποτε, εννοώ οποιαδήποτε. Ακόμη δεν έχουμε δει τίποτα, το αντάρτικο πόλεων θα γίνει σύντομα πανευρωπαϊκή πραγματικότητα, αν δεν αλλάξουν κάποιων τα μυαλά...

      Πριν λίγο καιρό με χλεύαζαν, όταν έλεγα ότι τα πολιτικά άκρα θα είναι οι μόνοι οφελημένοι της πολιτικής που ακολουθείται. Σήμερα δημοσιεύτηκε ιντερνετική δημοσκόπιση του capital.gr (!!!) όπου σε σύνολο 16.000 συμμετοχών η Χρυσή Αυγή παρουσιάζεται σαν δεύτερο κόμμα με 18%.

      Τι να κάνουμε, και με τον διάολο θα συμμαχήσει κάποιος, προκειμένου να μην πεθάνει από την πείνα και χωρίς αξιοπρέπεια, αυτός και τα παιδιά του.

      • pinokio avatar
        pinokio @ Πεπόνης 24/03/2012 06:58:12

        Πες ταγιατι καποιοι δεν αλλαζουν πλευρο με τιποτα.

  10. knight rider avatar
    knight rider 23/03/2012 11:20:16

    Η φετεινή παρέλαση της 25ης Μαρτίου δεν θα έχει να ζηλέψει σε τίτοτα την παρέλαση της νίκης που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 3 Μαϊου 1941 ημέρα Σάββατο από τα γερμανικά στρατεύματα. .. πάνω από την πλατεία Συντάγματος. Θεατές παντού μόνο Γερμανοί, και στην εξέδρα ως επίσημοι ο στρατάρχης Βίλχεμ Λίστ και ο στρατηγός των SS Ζεπ Ντήντριχ πορθητές της Ελλάδος.
    Αντίστοιχα η αυριανή παρέλαση θα γίνει ενωπίον των υπαλλήλων των σύγχρονων κατακτητών της χώρας (Παπαδήμος - Ραιχενμπάχ) υπό την προστασία των MAT - SS του Χρυσοχοίδη - Ντήντριχ. ΧΑΙΛ ΜΕΡΚΕΛ!

    • abcd avatar
      abcd @ knight rider 23/03/2012 12:04:36

      http://www.youtube.com/watch?v=hwLYWvbTA-A&feature=related

  11. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 23/03/2012 11:27:28

    ΟΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΟΡΤΕΣ ΕΘΝΙΚΩΝ ΕΠΕΤΕΙΩΝ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΥΠ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΡΟΜΟΥ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΛΑΟΥ, ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΟΤΙ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΟΝΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ "ΤΣΙΠΑ" ΠΟΥ ΛΕΜΕ, ΚΑΙ Η ΑΛΑΖΟΝΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΨΥΧΟΝΕΥΡΩΤΙΚΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΥ.
    Η "ΧΟΥΝΤΑ" ΤΟΥ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΚΛΠ. ΗΤΑΝ ΚΟΛΕΓΙΟ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΦΡΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΗΜΕΡΑ.
    ΑΣ ΔΕΙΞΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΤΗΝ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΙΣ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ, ΔΙΩΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΔΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΑΚΟΜΗ ΛΑΓΕΤΑΙ ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.

    • NIKOS avatar
      NIKOS @ ΝΙΚΟΣ 23/03/2012 14:24:58

      ΠΟΙΟΣ ΝΙΚΟΣ?ΠΑΝΤΟΣ ΟΧΙ ΕΓΩ.

  12. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 23/03/2012 11:35:04

    Η αστυνομία δυστυχώς αυτή τη φορά είναι απαραίτητη. Δεν μπορεί λίγο πριν τις εκλογές να επιτρέψουμε να γίνει μπάχαλο η Αθήνα.

    Απλά δεν θα πρέπει να παραστούν άλλοι πολιτικοί πλην της αυτοδιοίκησης και του ΠτΔ για τον συμβολισμό της ημέρας. Αν ο ΠτΔ ακούσει πάλι περί προδοσίας από μερικούς μεμονωμένους θα είναι περσινά ξινά σταφύλια του ΣΥΡΙΖΑ. Δεν πειράζει, είναι αναμενόμενο.

    Όσον αφορά στους ψευτοεπαναστάτες με τα λεφτά του μπαμπά που ζούνε σε "αυτοδιαχειριζόμενα" αναρχικά στέκια τα οποία έχουν καταλάβει σε εγκαταλελειμμένες οικοδομές στα Εξάρχεια, να καπνίσουν λιγότερο μαύρο και να αποφύγουν να πάρουν κανένα "κουμπί" πριν έρθουν να αμαυρώσουν την εθνική επέτειο, μπας και έρθουν στα συγκαλά τους και καταλάβουν ότι ο αληθινός λαός, η αληθινή λαϊκή ανάγκη δεν γεννάει την καταστροφική μανία. Έχει μια αξιοπρέπεια ο λαός στη βάση του.

    • NIKOS avatar
      NIKOS @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 24/03/2012 10:00:58

      ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ?ΕΓΩ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΠΡΟΣΧΗΜΑ ΟΙ ΑΛΗΤΕΣ ΝΑ ΚΑΨΟΥΝ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ.

  13. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/03/2012 11:40:56

    Κάπου διάβασα:''Πολλοί ἒχουν εὐθύνη γιά τή σημερινή δυσοίωνη κατάσταση.Στή συνείδηση τοῦ ἀπλοῦ πάσχοντα Ἒλληνα τήν κορυφαῖα εὐθύνη τήν ἒχουν,δικαιολογημένα ὣς ἓνα βαθμό οἱ πολιτικοί παράγοντες τῆς χώρας μας,πρός τούς ὁποίους ἐκφράζουν εὐκαίρως-ἀκαίρως τήν ἀγανάκτησή τους.Ὃμως,κάθε ἀντίδραση θυμοῦ,ἐμπάθειας ἀγανάκτησης δέν ἒχει σχέση μέ τά συναισθήματα ἐκεῖνα πού πρέπει νά ἀναβλύζουν τέτοιες στιμές μέσα ἀπό τήν ψυχή μας καί ἀκόμη δίνει τήν ἀφορμή σέ ὁρισμένους ''ἐκσυγχρονιστές'' νά ἐπιχειρηματολογοῦν ὑπέρ τῆς κατάργησης τέτοιων ἑορτασμῶν.
    Μέσα σ' αὐτήν τήν ἀτμόσφαιρα τολμῶ νά προτείνω τήν ἀπόσυρση τῆς λεγόμενης ἐξέδρας τῶν ἐπισήμων καί οἱ ἐκπρόσωποι τῶν Ἀρχῶν νά παραστοῦν καί νά παρακολουθήσουν τήν παρέλαση στό ιδιο σημεῖο,ἀλλά κάτω στό δρόμο,πίσω ἀπό τά σχοινιά καί δίπλα στό πλήθος τῶν συμπολιτῶν μας,στούς ἀναπήρους πολέμου,στόν παππού,στή γιαγιά,στόν νέο,στή νέα, στούς βιοπαλαιστές γονεῖς πού ἒρχονται νά καμαρώσουν τά παιδιά τους.
    Ἐξάλλου,ἡ τιμή δέν ἀποδίδεται στούς ''ἐπισήμους'' ἀλλά στούς Κολοκοτρωναίους,στούς Διάκους,στούς Κανάρηδες καί σ' ὃλους ἐκείνους πού δέν εἶπαν ''θά κάνουμε ἐπανάσταση'',ἀλλά κάνανε ἐπανάσταση,γιά νά ἒχουμε ἐμεῖς σήμερα ζωή,ταυτότητα,συνέχεια.

  14. franc avatar
    franc 23/03/2012 11:59:32

    Aλήθεια μεχρι πότε η Ελλάδα θα εξακολουθεί να είναι η μοναδική χώρα στην Ευρώπη με μαθητικές παρελάσεις?
    Και μέχρι πότε οι πολίτες της θα χωρίζονται σε ανώτερους "επίσημους" και σε κατώτερους μη επίσημους σε όλες σχεδόν τις κοινωνικές εκδηλώσεις, όπως ακριβώς στο Μεσαίωνα?. Και ως πότε οι πολιτικοί της θα είναι τόσο ηλίθιοι που να κλωτσιούνται, να διαγκωνίζονται και να τσιμπιούνται για να ανέβουν στην εξέδρα της παρέλασης ώστε "τα πρόβατα" οι ψηφοφόροι να τους δουν και να θαυμάσουν το ευθυτενές παράστημα και τα ακριβά τους ρούχα και να τους ξαναψηφίσουν? Ως πότε οι παπάδες θα "εγκαινιάζουν" για δυο-τρείς εβδομάδες πανάκριβα "εκλογικά κέντρα", θα ορκίζουν υπουργούς ακόμα και άθεους χωρίς να τους ρωτάνε, ως πότε παλληκάρια θα ζούμε στα στενά?
    Μερικές φορές με πιάνει απογοήτευση...Δεν μπορούμε ως Ελληνες να βρούμε καποιους πρωτότυπους ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ τρόπους να τιμήσουμε το αίμα των προγόνων μας και την ελευθερία?

  15. fryny tamy avatar
    fryny tamy 23/03/2012 12:00:06

    ANTE RE ELLINARES POY THELETE KE PARELASEIS...TI SXESI EXETE ESEIS ME OLOYS AYTOYS POY POLEMHSAN GIA LEYTERIA?TOYS AGONES TOYS TIMAS ME NEOYS AGONES,TOYS NEKROYS TOYS TIMAS ME TO NA EISE POLITHS K OXI YPIKOOS.POLITHS SIMENEI SIMETOXH STA KOINA,O YPIKOOS EXEI ANAGKH MONO.....THN ASTYNOMIA GIA NA TOU PROSTATEYEI TO "MANTRI"POY MESA TOY "ZEI"....

  16. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/03/2012 12:17:39

    Ἒχεις νά προτείνεις κάτι;

    • franc avatar
      franc @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/03/2012 12:27:46

      Nαι.
      Nα κάνουμε και εμείς προσαρμοσμένες στην πληθυσμιακή και κυρίως την οικονομική μας κλιμακα, τις ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ MONO παρελάσεις και τις λοιπες εορταστικές εκδηλώσεις που κάνει η Γαλλία την 14η Ιουλίου για τη Γαλλική επανάσταση άπαξ του έτους και τέρμα.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ franc 23/03/2012 13:13:15

        Συμφωνῶ γιά τίς στρατιωτικές μόνο παρελάσεις,ὃμως αὐτές δέν μποροῦν νά γίνονται σέ ὃλη τήν Ἐλλάδα...,θά ἒπρεπε κατά τή γνώμη μου στίς μικρές κωμοπόλεις νά γίνονται μαθητικές παρελάσεις. Δέν συμφωνῶ μαζί σου στό ἂπαξ τοῦ ἒτους.Οἱ Ἐθνικές ἑορτές μας εἶναι δύο,τό ἲδιο σημαντικές καί πρέπει νά τιμῶνται ἐξ' ἲσου καί οἱ δύο.

        • franc avatar
          franc @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/03/2012 14:16:55

          Aς ξεκινήσουμε λοιπόν απ αυτό που συμφωνούμε. Μόνο στρατιωτικές παρελάσεις σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη. Στις μικρές πόλεις και χωριά μαθητικές εκδηλώσεις με θέατρο ομιλίες αγώνες αθλητικούς και ποιητικούς με θέμα την Ελευθερία, παραδοσιακούς χορούς και συναυλίες. Και βεγγαλικά στο τέλος αν έχουμε λεφτα...

      • Σικελιανος avatar
        Σικελιανος @ franc 23/03/2012 13:21:06

        Οι παρελασεις η αληεθια ειναι οτι πλεον δεν εξυπηρετουν σε τιποτα.. οι νεοι μας ανθρωποι εχουν τοσο πολυ απομακρυνθει απο την αξια της εθνικης μας ταυτοτητας που καμια παρελαση δεν σωζει την κατασταση.. οταν εχουμε το εθνοαποδομητικο Παντειο , οταν εχουμε πρωην πρωθυπουργους να συζητανε κατω απο το τραπεζι για συνεκμεταλλευση στο Αιγαιο, οταν πλεον στα νεα παιδια η λεξη πατριδα μονο χελυη βγαζει διοτι ετσι τους μαθανε... οταν ακομα και ο φρανκ στον οποιον απαντω ειναι υπερ της καταργησης της ελληνικης γλωσσας στο βωμο της ενωμενης ευρωπης (το εχει δηλωσει πριν μερες με τροπο ξεκαθαρα ολοκληρωτικο και φασιστικο) τοτε πραγματικα οι παρελασεις δεν εχουν κανενα νοημα... αφου εχουμε ηδη γινει εχθροι της ταυτοτητας μας

        • Σικελιανος avatar
          Σικελιανος @ Σικελιανος 23/03/2012 13:25:17

          χλευη..
          αληθεια.. συγγνωμη για τα λαθη

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Σικελιανος 23/03/2012 13:51:08

          Ὃμως Σικελιανέ,δέν θά 'πρεπε οἱ ἐκπαιδευτικοί καί οἱ γονεῖς νά ἐμφυσήσουν στά παιδιά μας τήν ἀγάπη πρός τήν Πατρίδα καί τήν ἀνάγκη τῆς ἀποδώσεως τῆς πρέπουσας τιμῆς στούς ἢρωές μας; Μήπως γι' αὐτό φτάσαμε στό σημεῖο τῆς πλήρους ἀπαξίωσης τῶν θεσμῶν καί ἀξιῶν μας,ἀκριβῶς ἐπειδή ὂχι μόνο παραμελήσαμε,ἀλλά καί πολεμήσαμε αὐτές τίς ἰδέες;Ἐγώ εἶμαι ὂχι ὑπέρ τῆς πλήρους καταργήσεως τῶν παρελάσεων,ἀλλά νά γίνονται σωστά,μέ μιά σωστή γιορτή στό σχολεῖο,πού τά παι διά θά τούς μείνει κάτι ,σχετικά μαθήματα στίς τάξεις ἀναφορά στό νόημα τῶν Ἐθνικῶν ἑορτῶν. Ἐντέλει,ὃταν ρωτᾶς τά παιδιά,τἰ γιορτάζουμε τήν 25η Μαρτίου,καί σέ κοιτάζουν σάν χάνοι,ἡ λύση γιά νά διορθωθεῖ ἡ κατάσταση,δέν εἶναι ἡ κατάργηση τῶν παρελάσεων...

        • franc avatar
          franc @ Σικελιανος 23/03/2012 14:43:18

          Φασίστας είσαι και φαίνεσαι απο τον τρόπο που εκφράζεσαι. Ντροπή σου να χρησιμοποιείς ενα τόσο τιμημένο ψευδώνυμο.
          Εχεις την εντύπωση οτι μπορείς εσύ με τέτοια μυαλά να εξαναγκάσεις τα νέα παιδιά να δεχτούν τη δική σου γελοία άποψη περι πατρίδας? Γελάνε μαζί σου. Εμένα με λατρεύουν αν θες να ξέρεις...Oταν δεν μπορείς να κατανοήσεις κάτι μην νομίζεις οτι θα το καθυποτάξεις με τη βία.

          • Σικελιανος avatar
            Σικελιανος @ franc 23/03/2012 15:17:26

            εισαι ή δεν εισαι υπερ της καταργησης της ελληνικης γλωσσας στο βωμο της ευρωπαικης ολοκληρωσης; εισαι ή δεν εισαι υπερ της πληρους εξαλειψης των πολιτιστικων ιδιαιτεροτητων των Ελληνων για να γινει πραγματικοτητα το οραμα της Ενωμενης Ευρωπης;
            Φιλε μου εσυ τα χεις δηλωσει... οχι εγω.. εσυ λοιπον εισαι υπερμαχος της φασιστικης σαρωτικης και ισοπεδωτικης παγκοσμιοποιησης και οχι εγω...
            εσενα μπορει να σε λατρευουν διοτι χαιδευεις αυτια.. διοτι λαικιζεις ασυστολα... διοτι πιθανως να τους μαθαινεις την ησσονα προσπαθεια.. διοτι τα τωρινα παιδια θα τους ηταν λουκουμι να καταργηθει η ελληνικη γλωσσα... και εσυ συμμαχος τους.. αντι λοιπον να επαιρεσαι για τα 4 πτυχια σου (και τα 4 απο την Παντειο φανταζομαι) φροντισε λιγο να καταλαβεις την σημασια της προασπισης της γλωσσικης μας και πολιτιστικης μας ταυτοτητας.. εκτος και αν επιθυμεις μια Ελλδα πληρως χειραγωγουμενων και προβατοποιημενων ανθρωπων...

          • franc avatar
            franc @ Σικελιανος 23/03/2012 18:20:54

            Aν εσύ απο τα λεγόμενά μου εχεις καταλάβει οτι εγώ είμαι υπερ της κατάργησης της Ελληνικής γλώσσας και των πολιτιστικών ιδιαιτεροτητων των Ελληνων .
            Κι άν φαντάζεσαι απ τα λεγόμενά μου οτι έχω πτυχία μη θετικών επιστημών και μάλιστα 4 απο την Πάντειο!!!! (πώς σούρθε αυτό?) κάθε προσπάθειά μου να συνενοηθώ μαζί σου είναι δυστυχώς μάταια. Οπότε μπορείς να τραγουδάς ελεύθερα...

          • Σικελιανος avatar
            Σικελιανος @ franc 23/03/2012 19:51:18

            Αγαπητε μου Φρανκ.. που να καταλαβεις το χιουμορ μου.. την Παντειο την αναφερω ειρωνικα διοτι κατι τετοια ιδρυματα της πλακας δηλητηριαζουν τα μυαλα με εθνοαποδομητικες αποψεις...
            Επισης σου ξαναλεω οτι η κριτικη μου δεν αφορα τα σημερινα λεγομενα σου αλλα εκεινα που ειχες πει πριν ενα μηνα περιπου δηλαδη οτι στο πλαισιο της ευρωπαικης ολοκληρωσης ειναι αναγκη να αλλαξουμε και την γλωσσα μας... το ειχα βρει ακραια ολοκληρωτικο και σου ειχα απαντησει... τωρα να ερχεσαι να μου λες πατριδα μου ειναι η γλωσσα μου υποδηλοι μια ανακολουθια σε σχεση με αυτα που λες σημερα... αν θες απαντησε επι του θεματος και μην αλλαζεις κατευθυνση συζητησης...

    • juliet avatar
      juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/03/2012 12:40:35

      Χωρίς ν΄αλλάξουμε τίποτε ..λεω ν΄αλλάξουμε αυτούς που μας εκπροσωπούν ΤΩΡΑ.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/03/2012 13:08:13

      Αγαπητέ Κυθήριε, δες τι γράφω παρακάτω. Το πρότεινε ο Σπάρτης Ευστάθιος.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΒΙΣ 23/03/2012 13:26:57

        Φίλε ΒΙΣ,ἀκριβῶς ἀπό ἐκεῖνον τό εἶδα τό ἂρθρο,στήν ἰστοσελίδα τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Μονεμβασίας καί Σπάρτης,φωτισμένος Ἱεράρχης,ὃντως ἂν εἰχαμε κάποιον σάν κι αὐτόν,Ἀρχιεπίσκοπο,θάεἶχε ἂλλη φωνή ἡ Ἐκκλησία.

  17. Silence t. avatar
    Silence t. 23/03/2012 12:31:38

    Εκείνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι , τι φοβούνται οι πολιτικοί με δεδομένο ότι ''και μας σώσανε'' και ''κάνανε το καλύτερο για την χώρα'' και με βάση τις δημοσκοπήσεις συγκεντρώνουν τα δύο μεγάλα κόμματα μαζί , ποσοστό που πλησιάζει το 40 % .
    Οι μισοί Έλληνες δηλαδή τους επικροτούν !!! και τους λένε είμαστε μαζί σας !!!!

  18. juliet avatar
    juliet 23/03/2012 12:35:10

    Πάσχα ήτανε ! Ανάσταση ! είδε ο τυφλός το φως του ,την τσέπη του γεμάτη ....και τόσα πολλά και εσύ ένα ημιυπαίθριο με καμουφλάζ παραλλαγής για να μη φαίνεται.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ juliet 23/03/2012 12:44:18

      Ἐνῶ ἐμεῖς μιά ζωή τῆς Ἀναλήψεως θά γιορτάζουμε...,τῶν μισθῶν μας καί τῆς ἀξιοπρέπειάς μας.Πολυτεχνίτες καί ἐρημοσπίτες...

      • juliet avatar
        juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/03/2012 13:08:29

        και του εξομολογητηρίου.....της νηστείας και της προσευχής.

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ juliet 23/03/2012 13:35:59

          Χά χά,κατόπιν τῆς χθεσινῆς ἐκτενέστατης ἐξομολόγησης,μᾶς ἒμεινε τώρα μόνο ἡ νηστεία καί ἡ προσευχή...

  19. felix74 avatar
    felix74 23/03/2012 12:36:50

    Οποιος θελει να τα βαλει με το συστημα,να μπουκαρει στη βουλη.Οποιος εχει αχτι τους πολιτικους να τραβηξει στα γραφεια τους ή στα σπιτια τους οπως εκαναν και στις εποχες των παχαιων αγελαδων για τα διαφορα ρουσφετια τους.

    Οποιαδηποτε ενεργεια που θα αμαυρωσει την επετειο της εθνικης παλιγγενεσιας συνιστα προδοτικη σταση αναλογη με αυτη που κατηγορουνται οι ξεπουλημενοι εθνοπατερες.

    Οταν τιμουμε τον Κολοκοτρωνη,τον Καραισκακη και τους υπολοιπους ηρωες,στεκομαστε ΣΟΥΖΑ και το ΒΟΥΛΩΝΟΥΜΕ.

    Θελω να πιστευω πως σκεψεις αμαυρωσης της εθνικης επετειου βρισκονται στο μυαλο μονο των αναρχοφασιστων των εξαρχειων και των εθνομηδενιστων της αριστερας.

  20. juliet avatar
    juliet 23/03/2012 12:37:17

    Aξέχαστες παρελάσεις .....σχολικές .

  21. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 23/03/2012 13:06:11

    Ο μητροπολίτης Σπάρτης Ευστάθιος, ένας εξαίρετος και μετριοπαθέστατος ιεράρχης (που δεν άφησαν να εκλεγεί αρχιεπίσκοπος το Φανάρι, ο Μεσσηνίας Σαββάτος και μερικοί άλλοι εξίσου αήθεις μητροπολίτες) πρότεινε με ανοιχτή επιστολή του να μην στηθούν εξέδρες και οι "επίσημοι" να παρακολουθήσουν την παρέλαση ουσιαστικά ως απλοί πολίτες.

  22. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 23/03/2012 13:25:20

    Έτσι και αλλιώς η πλειοψηφία της ¨επίσημης αριστεράς¨ ( κοινοβουλευτικής και εξωκοινοβουλευτικής , ¨κομμουνιστικής¨ και μη ) δεν ενδιαφέρεται ¨πια¨ για τα ¨ξεπερασμένα έθνη και κράτη¨ , κολυμπά στα εύφορα λιβάδια της εδώ και τώρα ¨αταξικής πολυεθνικής και πολυπολιτισμικής κοινωνίας¨.

    Και ¨έκανε το παν¨ ( η ¨επίσημη αριστερά¨) για να μην γίνει Παλλαϊκός Ξεσηκωμός με την ευκαιρία της 25ης Μαρτίου ( όπως έγινε αυθόρμητα τν 28η Οκτωβρίου 2011 , χωρίς κομματική καθοδήγηση ¨πρωτοποριών¨, γεγονός που ενόχλησε διότι ο λαός εφώναζε ¨κάτω οι προδότες¨ και ¨Έξω το 4ο Ράιχ¨ και όχι ¨Κάτω ο Μάνεσης της Χαλυβουργικής¨ ΚΑΙ ΑΥΤΟ , υποθέτουμε, ΔΕ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ ) με την διάδοση της φημολογίας , αρχικά από την κ. Αλ. Παπαρήγα στην οποία προσχώρησε με καθυστέρηση και περίσκεψη περίπου δέκα ημερών στις 21/3 και ο κ. Αλ. Τσίπρας με ένα ¨προσοχή από επεισόδια¨ ) , ότι στο περίπου πρόκειται να γίνει στο ¨στρατιωτικό πραξικόπημα¨ από ¨απόστρατους και έφεδρους φασίστες¨ γεγονός που ήρθε ¨κουτί¨ στην Κατοχική κυβέρνηση για να τρομοκρατήσει τον κόσμο ( που φυσιολογικά θα κάτσει στην πλειοψηφία στα σπίτια του για να παρακολουθήσει ¨ως είθισται¨ τις ανακοινώσεις των ¨επίσημων κομμάτων¨ για την επέτειο μετά το πέρας της παρέλασης και το ¨χρόνια μας πολλά από τον ¨πρώην Επονίτη κ. Κ. Παπούλια¨ ) με ανακοινώσεις ότι έχουν ληφθεί ¨τρομερά μέτρα για την αποτροπή και καταστολή επεισοδίων¨.

    Όχι δεν λέω πως είχε συμφωνηθεί με την κυβέρνηση της δημοκρατίας ¨μας¨ αυτή η μεθόδευση , αλλά εάν μου το προβάλλει κάποιος άλλος τον ισχυρισμό αυτό , θα δυσκολευτώ πολύ να τον αντικρούσω με πειστικά επιχειρήματα.

  23. 25η Μαρτιου avatar
    25η Μαρτιου 23/03/2012 13:49:37

    ΠΛΕΟΝ δεν εχουν καμμια δουλεια να εμφανιζονται πουθενα ..ποσο μαλλον σε παρελασεις ..ποσο μαλλον να τους αποδιδουν τιμες ..
    ναπαρελασουν τα παιδια ... και να περπατησουν λες κ πανε βολτα οταν περασουν μπροστα απο τους ΠΡΟΔΟΤΕς ... και μετα να ξανασυνεχισουν ..

  24. φερετζες της Μαργιωρης avatar
    φερετζες της Μαργιωρης 23/03/2012 14:33:30

    Η καλλυτερη αποδοση τιμης στους προγονους θα ηταν ενας συγχρονος "ξεσηκωμος" και καθαρισμα της πολιτικης ζωης απο τη βρωμια που τη χαρακτηριζει.

    • kas avatar
      kas @ φερετζες της Μαργιωρης 23/03/2012 15:11:08

      με άζαξ ?
      ...όχι δεν θα πάρω

      γιατί στην θέση του χαλίφη θα έλθει ο ιζνογκουντ

      so what ?....χειρότερα θα είναι και μάλιστα κατά πολύ, γιατί όλοι ξέρουμε τι φίδι κολοβό είναι ο ιζνογκούντ

      όπως είπε και ο Αντώνης

      ΑΝΟΧΗ ΤΕΛΟΣ ΣΤΟΥΣ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ''ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ''
      θα πάτε εκεί που σας αρμόζει όλοι σας
      από εκεί που ξεπροβάλλατε τα φιδοκέφαλά σας

  25. kprotop avatar
    kprotop 23/03/2012 14:48:24

    @franc:Και ποια ακριβώς είναι η άποψη σου περί πατρίδας;;Μήπως είναι η άποψη του ΣΥΡΙΖΑ και των συνιστωσών του;

    • franc avatar
      franc @ kprotop 23/03/2012 15:09:01

      Aλλος εσύ?
      Υπάρχει και άποψη του Συριζα και σια για την Πατρίδα? Και γενικά πιστεύεις οτι η "άποψη για την πατρίδα" είναι όπως οι ποδοσφαιρικές ομάδες όπου φυσικά η δική σου είναι η καλύτερη?
      Η έννοια της παρίδας είναι μία , μοναδική και ίδια για όλο τον κόσμο φίλε μου και δεν είναι μονοπώλιο κανενός.
      Είναι δε μία και μοναδική:
      ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΜΑΣ ΧΡΟΝΙΑ.
      Αναμένω τεκμηριωμένες αντιρρήσεις...

      • Σικελιανος avatar
        Σικελιανος @ franc 23/03/2012 15:53:52

        φασκεις και αντιφασκεις σε σχεση με παλιοτερα σχολια σου.. και προσωπικα δεν σε πιστευω.. οταν πριν 1 μηνα υπερασπιζοσουν την καταργηση της ελληνικης γλωσσας τωρα δεν μπορεις να μας πουλας τετοια παραμυθια αγαπητε μου.. καποια στιγμη πρεπει να παιρνουμε την ευθυνη των λογων μας και οχι γινομαστε χειροτεροι κωλοτουμπες και απο τους πολιτικους

  26. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/03/2012 14:49:34

    Κοίταξε νά δεῖς,στίς μικρές πόλεις καί ὂχι στά χωριά πλέον,γιατί ἡ Διαμαντοπούλου θεωροῦσε κακούργημα νά ὑπάρχουν σχολεία καί τά ἒκλεισε,ἐκδηλώσεις καί παραδοσιακοί χοροί γίνονται ἢ μποροῦν νά γίνουν,ὃμως ἀθλητικοί καί ποιητικοί ἀγώνες μέ θέμα τήν Ἐλευθερία,μόνο; μά ἀκριβῶς αὐτές οἱ Ἐθνικές ἑορτές ἒχουν συγκεκριμένο νόημα καί περιεχόμενο...,δέν εἶναι κάτι ἀφηρημένο! Τὀ πρόβλημα,κατά τή γνώμη μου,γιά τόν ἐλλιπή ἑορτασμό βρίσκεται στήν ἒλλειψη σωστῆς παιδείας καί ἐνδιαφέροντος γιά τά ἱερά τοῦ Ἒθνους μας. Ὃσον άφορᾶ τά βεγγαλικά,αὐτά εἶναι γιά τό Πάσχα,στή θέση τους ἂς γίνονται οἱ παρελάσεις μέ τό σωστό νόημα...

  27. Kst avatar
    Kst 23/03/2012 15:16:07

    Ποτε μου δεν καταλαβα τον λογο να υπαρχουν μελη του Κοινοβουλιου στην εξεδρα των επισημων. Για μενα θα επρεπε να υπαρχουν οι δημοτικες αρχες, καθως σε καθε δημο γινονται ξεχωριστες παρελασεις και για την στρατιωτικη παρελαση μονο ο Προεδρος της Δημοκρατιας, οι αρχηγοι ΓΕΕΘΑ και ο Αρχιεπισκοπος. Το να ειναι ο καθε Χ, Ψ υπουργος και να πρεπει να τους χαιρετουν οι παρελαυνοντες απαιτουμενοι ετσι εναν καταναγκαστικο σεβασμο που κανεις δεν αισθανεται αυτο ειναι υποκριτικο τουλαχιστον. Αν θελουν να παρακολουθησουν την παρελαση μπορουν να ειναι απλοι θεατες και εκτος της εξεδρας.

  28. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 23/03/2012 15:44:34

    Τι ψάχνεις ρε φίλε...Αφού πάνω στις εξέδρες υπάρχει τόσο παράσημο στους ένστολους,που νιώθω οτι η χώρα μου πολεμάει τα τελευταία 100 χρόνια συνεχώς.Φυσικά όλα είναι "γιαλαντζί".Τα παίρνουν με τα χρόνια και τους βαθμούς για να αποκτούν φωτογένεια.
    Η εξέδρα των παρελάσεων είναι ακριβώς αυτή η εικονική Ελλάδα που πρέπει να αλλάξει!

    • Kst avatar
      Kst @ Ιωάννης33 23/03/2012 17:27:32

      Διαφωνω σε αυτο. Οπως προαγεται καποιος σε μια οποιαδηποτε εργασια, ετσι γινεται και στα σωματα ασφαλειας. Δεν με ξενιζει το γεγονος οτι πηραν παρασημα χωρις να εχουν πολεμησει. Τα τελευταια 65 σχεδον χρονια δεν εχει γινει πολεμος στην Ελλαδα. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να προαγονται και να παρασημοφορουνται για τα χρονια εργασιας τους και την προσφορα τους. Αλλο το ενα, αλλο το αλλο.

  29. JOHN avatar
    JOHN 23/03/2012 19:25:27

    Πως ειναι δυνατον αυτοι οι οποιοι παραχωρουν μερος της εθνικης κυριαρχιας σε τοκογλυφους,ν αποδιδουν φορο τιμης στους πεσοντες για την εθνικη ανεξαρτησια αυτης της χωρας!Η αντιφαση και η υποκρισια σ ολο της το μεγαλειο.

  30. franc avatar
    franc 23/03/2012 20:43:23

    Αγαπητέ Σικελιανέ, θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια να είμαι σαφής αφού με παρακολουθείς όπως φαίνεται...
    1. Πιστεύεις οτι οι Ελληνες των Η.Π.Α αναγκάστηκαν να αλλάξουν τη γλώσσα τους με ολοκληρωτικό-φασιστικό τρόπο στο πλαισιο της Αμερικανικής ολοκληρωσης?
    Το να αποδέχεσαι ως επίσημη ομοσπονδιακή, την γλώσσα που μιλά η πλειοψηφία των κρατών που μπαίνουν μαζί με το δικό σου σε μια ομοσπονδία είναι κατα τη γνώμη μου εκ των ουκ άνευ και εφόσον η ένωση είναι εθελουσία και δεν επιβάλλεται με τα όπλα, είναι και εκ των θεμελιωδών δημοκρατικών υποχρεώσεων. Κανείς δεν σε υποχρεώνει να ξεχάσεις την μητρική γλώσσα σου, εκτός απ' τον εαυτό σου.
    2. Φαίνεται οτι στην παρακολούθησή μου, έχεις χάσει φάσεις, γιατί τον ορισμό αυτόν της πατρίδας, τον έχω ξαναδώσει σε παλαιότερο σχόλιό μου στο αντινιούς. Αν νομίζεις οτι δεν τον πιστεύω, δικαίωμά σου. Η ουσία είναι αν τον πιστεύεις εσύ.
    3. Οσον αφορά την αμφισβήτηση των πτυχίων μου, δικαίωμά σου επίσης, όπως και δικό μου να αμφισβητώ τα δικά σου. Δεν είμαστε Α2 εδώ μέσα ελπίζω...

  31. Σικελιανος avatar
    Σικελιανος 23/03/2012 22:46:53

    Φρανκ δεν αμφισβητω τα πτυχια σου ουτε τον αριθμο σου.. απλως βλεπω οτι τα πτυχια δεν εχουν σχεση με την πραγματικη μορφωση των ανθρωπων..
    επισης πιστευεις οτι αν οι Ελληνες αποδεχτουν ομοσπονδιακη γλωσσα ως επισημη οτι οι επομενες γενιες θα μιλανε Ελληνια?.. οπως δεν μιλανε Ελληνικα οι 3ης γενιας Ελληνες της Διασπορας..και η γλωσσα ειναι κατι πολυ σημαντικοτερο απο οχημα επικοινωνιας..εγκιβωτιζει την σκεψη μας , ειναι ο θεματοφυλακας της εθνικης μας συνειδησης και του ιδιαιτερου πολιτισμου μας και της κοινωνικης συνοχης μας... αν χαθουμε μεσα σε μια παγκοσμιοποιημενη γλωσσα θα χαθουμε οριστικα ως εθνος..θα προβατοποιηθουμε και πιθανον θα χειραγωγηθουμε ακομα πιο ευκολα.. οι κινδυνοι πολλοι απο αυτα που προτεινεις.. και το οφελος μηδαμινο..υπο αυτο το πρισμα ας μην ερθει ποτε η ευρωπαικη ολοκληρωση διοτι θα ειναι ολοκληρωτισμος..

    • juliet avatar
      juliet @ Σικελιανος 24/03/2012 07:23:34

      Kαλημέρα,τα ξαδέλφια μου Αμερικάνοι δεύτερης γενιάς τα παιδιά τους κάνουν Ελληνικά σε σχολείο εκμάθηση της γλώσσας.
      ''Αγγλος η Γερμανός ή Γάλλος δύναται να είναι κοσμοπολίτης ή αναρχικός ή άθεος ή οτιδήποτε.Εκαμε το πατριωτικόν χρέος του και έκτισε μεγάλην πατρίδα .Τώρα είναι ελεύθερος να επαγγέλεται ,χάριν πολυτελείας ,την απιστίαν και την απαισοδοξίαν.Αλλά Γραικύλος την σήμερον,όστις θέλει να κάμη δημόσια τον άθεον η τον κοσμοπολίτην,ομοιάζει με νάνον ανορθούμενον επ΄άκρων ονύχων και τανύόμενον να φτάση εις ύψος και φανή και αυτός γίγας.Το ελληνικόν έθνος,το δούλον,αλλ΄ουδέν ήττον και το ελεύθερον ,έχει και θα έχη δια παντός,ανάγκην της θρησκείας του''.
      Παπαδιαμάντης

      • franc avatar
        franc @ juliet 24/03/2012 08:55:17

        Aγαπητή juliet καλημέρα,
        Ξέχασες την χρονολογία: Παπαδιαμάντης 1900.
        Τότε όλοι οι παππούδες μας φορούσαν τσαρούχια και φουστανέλλες.Και λοιδωρούσαν τους "φρακοφόρους" καλαμαράδες περίπου ως προδότες της πατρίδος. Ομως προσαρμοστήκαμε. Χάσαμε την φουστανέλλα ,αλλά δεν πάψαμε να είμαστε Ελληνες. Αλλο τώρα αν οι εταίροι μας θέλουν να μας αναγκάσουν να ξαναφορέσουμε τη φουστανέλλα και να ξαναπάρουμε τα βουνά. Αν χρειαστεί είμαστε έτοιμοι να το κάνουμε, γιατί οπως εσύ ξέρεις πολύ καλά το DNA ποτέ δεν πεθαίνει ακόμα και μετά απο δισεκατομμύρια χρόνια. Θέλω όμως να προσέξεις μια λεπτομέρεια στο κείμενο του κοσμοκαλόγερου:”Αγγλος η Γερμανός ή Γάλλος δύναται να είναι κοσμοπολίτης ή αναρχικός ή άθεος ή οτιδήποτε.Εκαμε το πατριωτικόν χρέος του και έκτισε μεγάλην πατρίδα .Τώρα είναι ελεύθερος να επαγγέλεται ,χάριν πολυτελείας ,την απιστίαν και την απαισοδοξίαν". Εγώ πιστεύω οτι σήμερα, εναν αιώνα μετά απο αυτό το κείμενο, επι τέλους έχουμε και εμείς το δικαίωμα αυτό όπως ”Αγγλος η Γερμανός ή Γάλλος"...Μπορεί και να κάνω λάθος, όμως και ο Παπαδιαμάντης τόσα χρόνια πρίν προφανώς υπονοεί οτι μακάρι τότε να είχε αυτήν την πολυτέλεια και ο Ελληνας, όπως οι άλλοι...

    • franc avatar
      franc @ Σικελιανος 24/03/2012 09:48:23

      Aγαπητέ Σικελιανέ,
      ούτε εγώ αμφισβητω τα πτυχια σου ουτε τον αριθμο τους.. απλως βλεπω οτι τα πτυχια δεν εχουν σχεση με την πραγματικη μορφωση των ανθρωπων...
      Τον αριθμό των πτυχίων μου δεν τον ανέφερα σε κάποιο σχόλιο για επίδειξη, αν και θα προτιμούσα οι άνθρωποι να επαίρονται για τα πτυχία τους και όχι για τα Καγιέν τους, αλλά τα ανέφερα, με χιούμορ, για να τονίσω την αδικία που δημιουργεί το πρόβλημα της ανεργίας μέσα στην κρίση.
      Την επίσημη ομοσπονδιακή γλώσσα, όταν τεθεί σε 15-30 ή και 50χρόνια το θέμα, θα πρέπει να την δεχτούν ομόφωνα ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ της Ε.Ε. Επομένως ότι πάθουν οι άλλοι ΙΣΟΙ με εμάς λαοί της Ευρώπης, θα πάθουμε και εμείς. Ομως εμείς που γράφουμε εδώ τώρα,
      1. Δεν θα υπάρχουμε τότε.
      2. Τα παιδιά μας δεν θα έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα απ' αυτό που έχουν οι Ελληνοαμερικανοί σήμερα.
      3. Ουσιαστικά δεν μας πέφτει λόγος επι του θέματος αφού προφανώς δεν θα αποφασίσουμε εμείς γι αυτό , αλλά οι επόμενες γενεές και είναι κακό να προσπαθούμε να τους κλείσουμε τον δρόμο διότι και να επιμείνουμε δεν θα τα καταφέρουμε...

  32. occultist avatar
    occultist 24/03/2012 00:12:38

    Αγαπητέ franc. Θα ηθελα σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι ακριβώς είναι η ευρωπαική ολοκλήρωση που ευαγγελιζεσαι και σε τι ακριβώς θα ωφελήσει τον απλό λαό, που θα πρέπει να θυσιάσει την μητρική του γλώσσα. Δηλαδή θα έλθει ποιό κοντά γεωγραφικά στα άλλα ευρωπαικά κράτη,; Δεν νομίζω να εννοείς αυτό. Υπάρχουν ήδη εθνικά σύνορα. Μήπως οικονομικά; Μα ε'ιμαστε ήδη (κακώς) στην Ε.Ε. Μήπως το να μοιάσουμαι σε κάποια άλλη ευρωπαική χώρα όπως π.χ η Δανία; Αστο μεγάλε, μας το είπε και το παρτσαλό και καντατήσαμε Βουλγαρία.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ occultist 24/03/2012 03:30:41

      Για ποια αλλαγη γλωσσας μιλατε οταν η Ελβετια που ειναι ομοσπονδια διατηρει ως επισημες ολες τις γλωσσες των καντονιων;
      Ποιος ειπε οτι σε μια ομοσπονδια δεν παραμενουν οι γλωσσες των κρατων που την αποτελουν;
      Τι σχεση εχει αυτο με τις ΗΠΑ οπου ολες οι Πολιτειες μιλουσαν απο την αρχη της συστασης τους την ιδια γλωσσα;

      • franc avatar
        franc @ ψυχραιμια 24/03/2012 10:07:02

        Aγαπητέ ψυχραιμια,
        Συμφωνούμε απόλυτα:
        "Ποιος ειπε οτι σε μια ομοσπονδια δεν παραμενουν οι γλωσσες των κρατων που την αποτελουν;"
        Εγώ πάντως όχι.
        Oταν και όποτε τεθεί το θέμα (πχ σε 50 χρόνια) για καθιέρωση μιας επίσημης γλώσσας στην ΕΕ, οι τοπικές γλώσσες θα παραμείνουν. Παράλληλα θα ληφθεί κάθε μέριμνα με ειδικά σχολεία και κονδύλια όπου θα εξακολουθεί να διδάσκεται η τοπική γλωσσα διότι θεμελιώδης αρχή της ΕΕ είναι η διατήρηση της πολυπολιτισμικής κληρονομίας των κρατών-μελών.
        Οσον αφορά τις ΗΠΑ δεν μιλούσαν ΟΛΕΣ οι πολιτείες την Αγγλική, αλλα η μεγάλη πλειοψηφία τους .Γι αυτό και έγινε η περίφημη Συνέλευση της Φιλαδέλφειας για την επιλογή της επίσημης γλώσσας όπου απ' ότι λέγεται και η Ελληνική συγκέντρωσε επικίνδυνο (για τους Αγγλοσάξονες) αριθμό ψήφων.

    • franc avatar
      franc @ occultist 24/03/2012 09:12:37

      Aγαπητέ occultist ,
      Η ευρωπαική ολοκλήρωση που ευαγγελίζομαι είναι ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ αυτή που υπέγραψε ο ΕΘΝΑΡΧΗΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ το 1981 και εν περιλήψει είναι η εκούσια ένωση των κρατών της Ευρώπης (απο τον Ατλαντικό ως τα Ουράλια) σε ΕΝΑ ΕΝΙΑΙΟ ΟΜΟΣΠΟΝΔΟ ΚΡΑΤΟΣ κατα το πρότυπο των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής. Με μία ομοσπονδιακή κυβέρνηση, ενα σύνταγμα, ενα στρατό, ενα νόμισμα και αργότερα μία επίσημη γλώσσα. Το κράτος αυτό για πρώτη φορά στην ανθρώπινη ιστορία συντίθεται εκουσίως και τα συντασσόμενα κράτη οικειοθελως και σταδιακώς παραχωρούν τα τοπικά τους δικαιώματα και υποχρεώσεις τα οποία αντικαθίστανται απο τα κοινοτικά-ομοσπονδιακά. Εντός της Ε.Ε. τα ιδιαίτερα εθνικά-πολιτιστικά αγαθά και η γλώσσα κάθε λαού διατηρούνται με ευλάβεια ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΚΑ στο μέτρο του δυνατού ώστε να μην προκληθούν τρανταγμοί και υπαναχωρήσεις απο την απότομη μετάβαση στο απο κοινού επιδιωκόμενο νέο καθεστώς. Βεβαίως ξέρω πολύ καλά οτι αυτό το μοναδικό στην ανθρώπινη ιστορία επίτευγμα είναι εξαιρετικά δύσκολο, θα έχει πισωγυρίσματα, όπως τώρα με την κρίση, αλλά τελικά θα επικρατήσει γιατί επιβάλλεται απο την ανάγκη εξέλιξης του ανθρώπινου είδους για την επιβίωση του οποίου η περίοδος των πολέμων όπως και η περίοδος των δεινοσαύρων πρέπει να τελειώσει...

  33. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 24/03/2012 03:17:22

    Θλίψη παρακμή και απόλυτη απογοήτευση.
    Αποτέλεσμα των αποφάσεων των άχρηστων πολιτικών τενεκέδων.
    ΟΥΣΤ κοπριές.