#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/07/2011 22:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είμαστε 10.787.690 - μισό εκατομμύριο λιγότεροι από το 2009



Περίπου κατά μισό εκατομμύριο λιγότεροι εμφανιζόμαστε οι Έλληνες σε σχέση τους υπολογισμούς που είχε κάνει η ΕΛΣΤΑΤ (Ελληνική Στατιστική Αρχή) το 2009 καθώς και κατά 200.000 περίπου σε σχέση με την προηγούμενη απογραφή που πραγματοποιήθηκε το 2001!

Η απογοητευτική αυτή εικόνα αναδεικνύεται από τα προσωρινά στοιχεία της πρόσφατης επίσημης απογραφής που ανακοίνωσε η Ελληνική Στατιστική Αρχή. Αίτια της μεγάλης μείωσης του πληθυσμού της χώρας θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι η γήρανση του πληθυσμού καθώς και η οικονομική κρίση που προβληματίζει τα ζευγάρια στο να κάνουν οικογένεια αλλά και έχει δημιουργήσει, ειδικά την τελευταία διετία, κύμα μετανάστευσης στο εξωτερικό.
Ενδεχομένως δε η εικόνα να μεγεθύνεται και από την απροθυμία πολιτών να απογραφούν για λόγους που μπορεί να ποικίλλουν…

Συγκεκριμένα, στη γενική απογραφή του 2001 ο πληθυσμός της χώρας είχε καταμετρηθεί σε 10.964.020 άτομα, ενώ το 2009 σύμφωνα με την ΕΛΣΤΑΤ υπολογίσθηκε πως ξεπέρασε τα 11.282.571 άτομα.

Σύμφωνα, τώρα, με τα προσωρινά αποτελέσματα της απογραφής του 2011, στο σύνολο της χώρας απεγράφησαν 10.787.690 μόνιμοι κάτοικοι, εκ των οποίων 5.303.690 άρρενες (49,2%) και 5.484.000 θήλεις (50,8%). Τα προσωρινά αποτελέσματα κατά Δήμο (Πρόγραμμα «Καλλικράτης»), περιλαμβάνονται στον πίνακα 1.
Τα ανωτέρω προσωρινά στοιχεία προέρχονται από τις συγκεντρωτικές καταστάσεις του αριθμού των ατόμων που απεγράφησαν στις 94 Εποπτείες της Χώρας και όχι από επεξεργασία των ατομικών ερωτηματολογίων, η οποία θα ακολουθήσει. Για το λόγοαυτό, τα στοιχεία χαρακτηρίζονται ως προσωρινά και ενδέχεται να αποκλίνουν από τα οριστικά.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής, τα οριστικά αποτελέσματα για το Μόνιμο Πληθυσμό, σε επίπεδο οικισμού, θα είναι διαθέσιμα το δεύτερο εξάμηνο του 2012. Αναλυτικά αποτελέσματα για τα
δημογραφικά, οικονομικά και κοινωνικά χαρακτηριστικά του πληθυσμού θα γίνονται διαθέσιμα σταδιακά, από το τέλος του 2012 και εντός του 2013, μετά την επεξεργασία των ατομικών ερωτηματολογίων (38.000.000 σελίδες), η οποία περιλαμβάνει την οπτική ανάγνωση, την κωδικογράφηση και τους πάσης φύσεως ελέγχους ποιότητας.

περισσότερα εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 22/07/2011 22:45:57

    Αν επιβεβαιωθεί ο αριθμός, το πρόβλημα είναι πάρα πολύ σοβαρότερο από όσο νομίζαμε.

    Αν το 2001, με πολύ λιγότερους λάθρο, ήμασταν 10.964.000 συνολικά, φαντάζεστε τώρα, με την πλημμυρίδα των λάθρο που ενέσκηψε τα τελευταία χρόνια, πόσοι είμαστε οι Έλληνες; Δεν μιλάμε απλώς για υπογεννητικότητα, μιλάμε για κανονικό... περονόσπορο.

    Και αναλογιστείτε ότι ακόμα δεν έχουν καταστεί εμφανείς οι δημογραφικές συνέπειες της εξαθλίωσης που φέρνει η οικονομική κατοχή.

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ Αυριανιστής 23/07/2011 18:24:20

      Άλλο είναι το πρόβλημα. Υπάρχει μεγάλος αριθμός ατόμων που δεν απογράφηκαν, γιατί νομίζουν πως θα τους πιει το αίμα ο Βελζεβούλης, επειδή τους πιπίλισαν κάποιο το μυαλό. Αυτό βεβαίως είναι ένα γενικευμένο φαινόμενο και πρέπει να γίνει μια σοβαρή συζήτηση στην κοινωνία, δεν μπορούν να τρομοκρατούν τον κόσμο γραφικοί τύποι με πρόσβαση στα ΜΜΕ.

      Θα σας δώσω ένα απλό, χειροπιαστό, λογικό παράδειγμα. Οι χρηματοδοτήσεις στις περιφέρειες θα εξαρτηθούν από τον πληθυσμό. Επομένως, όταν έχεις π.χ. 100 άτομα και καταγράφονται 80, οι 20 που δεν απογράφηκαν κάνουν κακό ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους 100.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 22/07/2011 22:48:33

    Και, Φάκτορα, συγγνώμη για την υπόδειξη αλλά νομίζω ότι το συγκεκριμένο θέμα θα έπρεπε να μπει στα "επισημασμένα" και όχι μονοστηλάκι. Πρόκειται για συγκλονιστική είδηση (αν είναι όντως έτσι), που πρέπει να τη σκεφτούμε όλοι μας διπλά και τριπλά.

    • factorx avatar
      factorx @ Αυριανιστής 22/07/2011 23:06:09

      να κάνουμε δικό μας ρεπορτάζ και βλέπουμε

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/07/2011 23:10:41

    oι ξένοι που είναι; γιατί δεν ανακοινώνονται; είναι μέσα σε αυτό το νούμερο;

    αλλά δεν μπορεί να είναι μέτρο σύγκρισης το 2009, που δεν είχε γίνει απογραφή

    μέτρο σύγκρισης είναι το 2001

    και ο υπολογισμός πρέπει να είναι: γεννήσεις/θάνατοι Ελλήνων κάθε χρονιάς και κατά προσέγγιση φθάνουμε στο 2011.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 22/07/2011 23:14:44

      και να σκεφτούμε ότι είχε αλχημείες για να μειώσει τον πληθυσμό των Ελλήνων το ερωτηματολόγιο, δηλαδή για τα τέκνα φοιτητές εξωτερικού ρωτούσε πόσο καιρό μένει στην Ελλάδα, πάνω από 6 μήνες ή λιγότερο; και αν έμενε λιγότερο φυσικά, ως φοιτητης εξωτερικού τον θεωρεί μη μόνιμο κάτοικο, το ίδιο και με τους ναυτικούς ή άλλους που πηγαινοέρχονται!!!

      ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΧΗΜΕΙΕΣ!

      γιατί δεν εμφανίζουν τον αριθμό των ξένων; τους έχουν εντάξει στους Ελληνες; είναι κλασικός τρόπος η απογραφή για να ενταχθούν ύπουλα στον γηγενή πληθυσμό

      ενω υπήρχαν αιτήματα απογραφής για Έλληνες και απλή αριθμητική καταγραφή για τους ξένους

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 22/07/2011 23:17:41

        οι φοιτητές και οι λοιποί Ελληνες Μη μόνιμοι κάτοικοι ΕΞωτερικού είναι 150.000 έως 200.000

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 22/07/2011 23:18:45

          και κανα 300.000 Έλληνες μπορεί να μην απογράφηκαν

          • Φακ Κωστας avatar
            Φακ Κωστας @ αλλενάκι 23/07/2011 00:43:37

            και λίγους λες..εγώ ας πούμε και πολλοί γνωστοί δεν είμαστε μέσα στο νούμερο...

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/07/2011 23:12:37

    Yπαρχουν ομως και αρκετοι μεταναστες απο τους παλιους κυριως απο τα Βαλκανια που φευγουν καθως οι χωρες τους εχουν καπως σουλουπωθει ενω εδω δε βρικσουν δουλεια.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ψυχραιμια 22/07/2011 23:30:10

      έχουν φύγει φέτος περί τις 150.000 αλβανοί (οικογένειες)

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ ψυχραιμια 23/07/2011 18:27:39

      Ο αριθμός των μεταναστών δεν έχει αλλάξει σημαντικά, το πρόβλημα είναι με όσους δεν απογράφηκαν λόγω του υστερικού κλίματος. Τώρα που θα παίρνουν λιγότερα οι περιοχές τους από το κράτος και την ΕΕ, να δω τι θα λένε οι έξυπνοι. Πρέπει να γίνει έρευνα και να κηρυχθούν τα αποτελέσματα άκυρα σε αρκετές περιοχές.

  5. Mm avatar
    Mm 23/07/2011 02:20:10

    όλο αυτό διαβαζω, αλλά ειναι γεμάτος ο τόπος και δεν δείχνουν επηρεασμένοι από την κρίση (απορώ γιατί). μηπως ειναι ραδιο αρβύλα ότι φευγουν;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Mm 23/07/2011 13:31:26

      όποιοι δεν επηρεάζονται από την κρίση είναι της μαύρης οικονομίας, και δεν εννοούμε φυσικά το μαύρο μεροκάματο των 30 ευρώ...

  6. skopelosnews avatar
    skopelosnews 23/07/2011 07:03:00

    ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΚΟΠΕΛΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΟΥΤΕ ΤΟ 30% ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΥ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΝΑ ΓΕΛΑΣΕΤΕ Ο ΠΙΟ ΜΙΚΡΟΣ ΔΗΜΟΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ http://skopelos-news.blogspot.com/2011/07/blog-post_5434.html

  7. anonymous avatar
    anonymous 23/07/2011 10:24:40

    Υπάρχει σιωπηρή μετανάστευση και δυστυχώς το φαινόμενο αφορά πολλές χώρες με οικονομικά προβλήματα. Π.χ. τη Βουλγαρία που μετά την πτώση του κομμουνισμού έχει χάσει 2 εκ πληθυσμού. Στο σχολείο μάθαινα ότι ήταν 9 εκ. Τώρα είναι λέει 7,5 με καθαρούς Βούλγαρους αν αφαιρέσεις τους Μουσουλμάνους περί τα 5,7 εκ.
    Στη χώρα που είμαι τα Παν/μια είναι γεμάτα Βούλγαρους. Σπουδάζουν και αν βρουν δουλειά μένουν κάπου στην Ευρώπη.

  8. σάκος με απίδια avatar
    σάκος με απίδια 23/07/2011 10:31:09

    Με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, οδεύουμε προς εξαφανισμό.
    Όταν ο Καραμαλής έλεγε ότι θα δώσει προνόμια στους τρίτεκνους, το οποίο αποδείχτηκε ένα -ακόμα- ψέμα, κάποιοι τον πίστεψαν κι έκαναν ακόμα ένα παιδί, και τώρα καλούνται να ζήσουν σε μια χώρα που ούτε με ένα δεν τα βγάζεις πέρα.
    Εδω βλέπεις συνταξιούχους της ΔΕΗ να παίρνουν σύνταξη 2500 ευρώ το μήνα και έναν δημόσιο υπάλληλο να παίρνει με το ζόρι ένα χιλιάρικο.
    Ο Σαμαράς είπε πάντως πως θα αυξήσει το οικογενειακό επίδομα κατα 300% και ότι θα δίνει ένα σωρό επιδοτήσεις/μειώσεις 50% (ρεύμα, νερό, τηλέφωνο, διακοπές, αυτοκίνητο, καύισιμα, σχολικά έξοδα) επειδή νοιάζεται για την επιβίωση της ελληνικής οικογένειας.

    • σάκος με απίδια avatar
      σάκος με απίδια @ σάκος με απίδια 23/07/2011 10:32:21

      "Εδω βλέπεις συνταξιούχους της ΔΕΗ να παίρνουν σύνταξη 2500 ευρώ το μήνα και έναν δημόσιο υπάλληλο να παίρνει με το ζόρι ένα χιλιάρικο."

      *εννοώ συνταξιούχο χωρίς υποχρεώσεις και υπάλληλο με δυο ή τρια παιδιά

  9. Chris Theocharis avatar
    Chris Theocharis 23/07/2011 11:35:39

    Έχει σημασία ποιος είναι ο καταγεγραμμένος αριθμός; Πόσο υπολογίζεται η αποχή;

  10. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 23/07/2011 11:37:42

    Θεωρώ ότι είσαι σοβαρός αρθρογράφος αλλά από την άλλη τα νούμερα δεν βγαίνουν. Καταρχήν στην Ελλάδα υπάρχει φυσική αύξηση πληθυσμού, υπεροχή δηλαδή των γεννήσεων έναντι των θανάτων (μαζί βέβαια και με τα παιδιά αλλοδαπών που γεννιούνται εδώ).
    Για να επιβεβαιωθεί το νούμερο που δίνετε θα έπρεπε λοιπόν:
    1)Να μην έχει μπει στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια ούτε ένας μετανάστης!!!
    2)Να υπάρχουν σημαντικά λιγότερες γεννήσεις απο θανάτους.
    3)Να έχουν φύγει μέσα σε λίγους μήνες 500.000 Έλληνες (ώστε να καλύπτουν φυσικη αύξηση + μετανάστευση προς την Ελλάδα)!!!! Κάτι που δεν έχει συμβεί, ούτε συμβαίνει σε χώρες με μισθούς 50 -80 ευρώ το μήνα πχ ουκρανία!

    Επομένως, η λογική υπαγορεύει ότι κάποιο λάθος υπάρχει. Μήπως ήταν λάθος η απογραφή του 2001; Μήπως το νούμερο που έχετε στα χέρια σας δεν είνα το σωστό. Με ενδιαφέρει και μένα η απογραφή. Δεν ξέρω αν έχει ανακοινωθεί το αποτέλεσμα. Μπαίνω στην σελίδα τους και δεν το έχουν.

    Προσωπικά πιο πιθανό θεωρώ να βγει μία Ελλάδα με 12 εκ. λόγω μετανάστευσης (που τα τελευταία 5 χρόνια έχει ξεπεράσει κάθε όριο).
    Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια αλλά το σκεπτικό μου βασίζεται στην λογική.

  11. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 23/07/2011 11:49:24

    Μόλις είδα τα αποτελέσματα. Πράγματι αυτό το νούμερο δίνει η ελστατ, 10.787.690. Μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο. Στην Πάτρα πχ έχουμε περισσότερους κούρδους, αφγανούς και άραβες από κάθε άλλη φορά. Τους έχουν απογράψει αυτούς;
    Νομίζω ότι παρουσιάζει μείωση στον πληθυσμό της Αχαίας που είναι ένας απο τους 5 νομούς με έντονη φυσική αύξηση πληθυσμού απόσο γνωρίζω!!!!
    Κάτι δεν πάει καλά. Μία εξήγηση μπορεί να είναι ότι διάφοροι αλλοδαποί γύρισαν στην πατρίδα τους πχ Αλβανοί. Η εμπειρία μου όμως δεν επιβεβαιώνει κάτι τέτοιο.

  12. ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ avatar
    ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ 23/07/2011 11:51:42

    Δυστηχώς μετά την τελευταία αναλαμπή του Καραμανλή που προσπάθησε να βοηθήσει του πολυτέκνους, αλλά υπονομεύθηκε από υπουργούς του και "υπηρεσιακούς παράγοντες", τώρα δεν έχουμε ούτε για τα μάτια του κόσμου κάποια μέριμνα.
    Φαίνεται καθαρά πως οι κυβερνώντες θέλουν πάσι θυσία να διαλήσουν την Ελληνική οικογένεια και μάλιστα αυτή με τα περισσότερα παιδιά.
    Δεν είναι τα "προνόμια" που αφαιρούνται. Είναι η τιμωρία όσων "δεν είχαν τηλεόραση στο δωμάτιό τους" και δίνουν στην χώρα εργατικό δυναμικό και ένσημα στα ταμεία.
    Απαγορεύεται (Καστανίδης) να πεις κάποιον αδελφή αλλά στους πολύτεκνους ο ρατσισμός είναι επιβεβλημένος.
    Και θα δούμε κι άλλα...

  13. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 23/07/2011 11:59:55

    Νομίζω βρήκα την εξήγηση. Όπως αναφέρει το κείμενο της ελστατ:
    "Η Απογραφή του 2011 εστίασε στην καταγραφή του Μόνιμου
    Πληθυσμού της Χώρας σε αντίθεση με τις προηγούμενες Απογραφές, οι οποίες είχαν σκοπό τη καταγραφή του de facto πληθυσμού (δηλαδή των ατόμων που βρέθηκαν παρόντα στον τόπο Απογραφής"

    Με άλλα λόγια δεν απέγραψαν παρά ελάχιστους αλλοδαπούς (αυτούς που είναι εγκατεστημένοι εδώ και αρκετά χρόνια), έτσι για να μην τρομάξουμε!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Γιώργος Αχαιός 23/07/2011 12:53:55

      H πιθανότητα να κρύβουν τον αριθμό των ξένων που κυκλοφορούν στην Ελλάδα είναι μεγάλη, για να μην μας εξοργίσουν περισσότερο.
      Γι' αυτό ανακοίνωσαν ένα νούμερο αχταρμά που δεν το πιστεύει κανένας.

      Όλη η απογραφή σκοπό είχε να εντάξει ύπουλα τους παράνομα εισελθόντες και παράνομα νομιμοποιηθέντες αλλοδαπούς πεμπτοφαλαγγίτες ψηφοφόρους του πασοκιστάν στον γενικό πληθυσμό.
      Αμ δε δένει έτσι η φτέρνα με το χώμα...

      Θέλω να δώ ως που θα φθάσουν οι αλχημείες τους.

      Η πρώτη καραμπινάτη αλχημεία ήταν ότι ΔΕΝ είχαν τετραγωνίδιο για την εθνικότητα. Δεν υπηρχε. Η μόνη ερώτηση από την οποία θα μπορούσε δια της εις άτοπον απαγωγής να εξαχθεί ένα συμπέρασμα για την εθνικότητα ήταν: "που βρισκόταν η μάνα σου όταν σε γέννησε". Και φυσικά εκεί απαντάει ο καθένας ότι θέλει εφόσον ούτε χαρτιά έπρεπε να επιδείξεις, ταυτότητα ή διαβατήριο. Και όλοι φυσικά θα απάντησαν: "στην Παλαιστίνη" ή "στην Ελλάδα".

      Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ (Γ. Γκέμπελς).

      Τούτοι βέβαια το Γκέμπελς και τον Όργουελ τους έχουν κονιορτοποιήσει.

  14. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 23/07/2011 12:32:14

    Μία αρχική πιθανή εκτίμηση

    Στην Ελλάδα, λόγω της συμμετοχής και ξένων στις γεννήσεις κατά 18%, οι γεννήσεις τυπικά ξεπερνούν τους θανάτους.

    Όμως, από το σύνολο των παιδιών των μεταναστών που γεννιούνται στην Ελλάδα (150.000 σε δέκα χρόνια) , ούτε το ένα τρίτο δεν εμφανίζεται στην Α' Δημοτικού (εκτίμηση με βάση κάποια στοιχεία).

    Ο λόγος: Πολλές Αλβανίδες με σύζυγο στην Ελλάδα, γεννούν εδώ, αυτές οι οι αδερφές τους, αλλά το παιδί ζει και πάει σχολείο στην Αλβανία. Τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια.

    Άρα, - (60-100.000 ) από αυτό.

    Επίσης, - (50 - 80.000 ) από Έλληνες που έχουν μεταναστεύσει λόγω κρίσης από το 2007 και μετά.

    Σύνολο: - 150.000

    Οι υπόλοιπές -350.000 είναι νόμιμοι μετανάστες που εγκατέλειψαν την Ελλάδα.

    Αυτά.

    Γιώργος Θωμαϊδης

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Giorgos_T 23/07/2011 13:11:06

      Όταν λες οι Αλβανέζες με σύζυγο στην Ελλάδα Αλβανό σύζυγο θα εννοείς.
      Διαφορετικά, αν ήταν Έλληνας ο σύζυγος γιατί να θέλει το παιδί να το στείλει στην Αλβανία σχολείο.

      Έτσι φαίνεται καθαρά τι ρόλο παίζουν οι Αλβανέζες και οι Αλβανοί εδώ.

      Γεννούν το παιδί ΔΩΡΕΑΝ σε ελληνικό μαιευτήριο για τα πλουσιοπάροχα προνόμια και μετά το στέλνουν στη ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ φυσικά για να πάρει τα πρώτα νάματα.

      Και μετά έχοντας γεννηθεί εδώ - ίσως θεωρούμενος και Ελληνας με το κατάπτυστο νόμο της ιθαγένειας - θα επιστρέψει γεμάτος μίσος για τη χώρα.

      Διαφορετικά τι νόημα έχει όλη αυτή η κορδελίτσα;... πέρα δώθε...

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Giorgos_T 24/07/2011 15:32:17

      Με συγχωρείς αλλά το θέμα έχει λυθεί. Η ίδια η Ελστάτ στο έντυπό της λέει ότι η απογραφή αυτή στόχευε μόνο στην απογραφή του μονίμου πληθυσμού και κανενός άλλου και για αυτό τον λόγο τα αποτελέσματά της δεν μπορούν να συγκριθούν με αυτά των προηγούμενων:
      "η Απογραφή του 2011 εστίασε στην καταγραφή του Μόνιμου
      Πληθυσμού της Χώρας σε αντίθεση με τις προηγούμενες Απογραφές, οι οποίες είχανσκοπό τη καταγραφή του de facto πληθυσμού (δηλαδή των ατόμων που βρέθηκανπαρόντα στον τόπο Απογραφής"
      "Συνεπώς, τα αποτελέσματα της Απογραφής του 2011 και αυτά
      προηγούμενων Απογραφών δεν είναι απολύτως συγκρίσιμα"

      Μην αναμασάμε την ανοησία ότι οι μετανάστες εγκαταλείπουν μαζικά την χώρα γιατί όποιος κάνει μία βόλτα στους κεντρικούς δρόμους των μεγάλων πόλεων θα δεί ότι είναι περισσότεροι από κάθε άλλη φορά. Είναι επικίνδυνο και ανόητο. Είναι το (λάθος) συμπέρασμα που θέλουν να βγάλουμε.

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/07/2011 13:00:53

    Στο Μαραθώνα π.χ., όπου ζουν χιλιάδες μόνοι τους πακιστανοί ινδοί μπαγκλαντέζοι και δουλεύουν στα κτήματα σωστα έχει καταταγεί η περιοχή αυτή σε αυτές με την μεγαλύτερη αναλογία ανδρών στον πληθυσμό.

    Ανδρών ναι, αλλά τι εθνικότητας;
    Οι περισσότεροι δε από αυτούς ταξιδεύουν τουλάχιστον δύο φορές το χρόνο αεροπορικά στα μέρη τους, σκαρώνουν από ένα παιδί και γυρνάνε.

    Είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι οι Έλληνες κάτοικοι του Μαραθώνα είναι περίπου σε ίση αναλογία άνδρες γυναίκες.
    Επομένως για τι είδους απογραφή ΚΑΙ ΠΟΙΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ μιλάμε εδώ πέρα ΡΕ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΟΜΑΡΙΑ;

  16. demgroc avatar
    demgroc 23/07/2011 13:03:49

    Ειμαστε 10 εκατ. Έλληνες και 3 εκατ. αλλοδαποί. Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ!

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/07/2011 13:18:23

    Εγιναν πρόσφατα πάντως επερωτήσεις στη Βουλή και από το ΚΚΕ και από το Συνασπισμό και από το ΛΑΟΣ με το νόημα ότι η απογραφή ήταν τουλάχιστον αποτυχία -αν όχι μαγειρέματα περίεργα- και ουσιαστικά ζητούν την ακύρωσή της γιατί "έμπαζε".

  18. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 23/07/2011 15:43:57

    O αριθμός των ελλήνων υπηκόων είναι περίπου 8,5 εκατομμύρια. Οι υπόλοιποι είναι οι αλλοδαποί, όπως κι αν επιθυμεί η κυβέρνηση να τους βαφτίσει. Τα τελευταία 20 χρόνια σε κάθε ελληνική οικογένεια αντιστοιχούν 1,4 παιδιά (!!!) και εδώ και 10 τελευταία χρόνια οι θάνατοι σε ετήσια βάση είναι περισσότεροι από τις γεννήσεις. Πώς λοιπόν δια μαγείας έχουμε αυξηθεί ; Επίσης σε κάθε εκλογική αναμέτρηση παρουσιάζουν 9,5 εκατομμύρια εγγεγραμμένους στους εκλογικούς καταλόγους τη στιγμή που το εκλογικό σώμα μόλις και μετά βίας πρέπει να ξεπερνά τα 7 εκατομμύρια. Ας πουν την πικρή αλήθεια στο κάτω κάτω δεν θα πάθουν κανένα κακό.

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ EΛΛΗΝΑΣ 23/07/2011 18:31:10

      Στους εκλογικούς καταλόγους είναι γραμμένοι 10 εκ. και στις τελευταίες εκλογές ψήφισαν 6 εκ., με μεγάλη αποχή. Επομένως, δεν στέκει αυτό που λες για 8,5 εκ., ούτε με σφαίρες.

      • ΕΛΛΗΝΑΣ avatar
        ΕΛΛΗΝΑΣ @ Δήμος 23/07/2011 18:49:47

        Δε στέκει ? Ε, βέβαια, αφού έχουν αφήσει όλους τους πεθαμένους μέσα (τότε με τη γνωστή εκκαθάριση των εκλογικών καταλόγων επί υπουργείας Σκανδαλίδη) δε στέκει !

        • Δήμος avatar
          Δήμος @ ΕΛΛΗΝΑΣ 24/07/2011 01:41:21

          Ναι, δεν στέκει. Οι κατάλογοι έχουν φτιαχτεί σχεδόν πλήρως, μετά και τις τελευταίες αναμετρήσεις. Αν δεν το καταλαβαίνεις έτσι, να στο δώσω διαφορετικά. Όταν με μεγάλη αποχή ψηφίζουν 6 εκ. και έχεις 2 εκ. ανηλίκους, δεν ισχύει το νούμερο των 8,5 εκ., γιατί θα είχαμε αποχή μικρότερη από 10%. Άτοπο.

  19. Δήμος avatar
    Δήμος 23/07/2011 18:49:17

    Βλέπω στα αναλυτικά στοιχεία πως για το Δήμο Αθηναίων, ο μόνιμος πληθυσμός (μένει συνεχώς επί 12 μήνες) είναι 655.780.

    Από αυτό και μόνο καταλαβαίνει κάποιος την αποτυχία της απογραφής.

    • Σαος avatar
      Σαος @ Δήμος 23/07/2011 21:10:20

      Άλλο Δήμος Αθηνών και άλλο Αθήνα (που περιέχει όλους τους υπόλοιπους δήμους).

      • Σαος avatar
        Σαος @ Σαος 23/07/2011 21:10:59

        (που περιέχει *και* όλους τους υπόλοιπους δήμους).

      • Δήμος avatar
        Δήμος @ Σαος 24/07/2011 01:34:42

        Ναι, το γνωρίζω αυτό εδώ και κάποιες δεκαετίες. Αλλού ήταν το νόημα του σχολίου μου. Υπάρχει πολύς κόσμος που κρύφτηκε, ειδικά στο κέντρο της πρωτεύουσας.

  20. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 23/07/2011 23:51:56

    Απορία : μπορεί η Ελληνική Στατιστική Υπηρεσία να έδινε λανθασμένα νούμερα για την απογραφή του πληθυσμού σκόπιμα προκειμένου να καλύπτει το ύψος κοινοτικών επιδοτήσεων ; ............ ; .............

  21. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 23/07/2011 23:51:56

    Απορία : μπορεί η Ελληνική Στατιστική Υπηρεσία να έδινε λανθασμένα νούμερα για την απογραφή του πληθυσμού σκόπιμα προκειμένου να καλύπτει το ύψος κοινοτικών επιδοτήσεων ; ............ ; .............

  22. Pikis avatar
    Pikis 25/07/2011 10:29:53

    Η απογραφή είναι άλλη μια βλακεία του κράτους για να μαγειρέψουν στοιχεία και να κονομήσουν οι εταιρείες που διεξάγουν τη μέτρηση.
    Το κράτος από τα βασικά αρχεία (ληξιαρχικές πράξεις γεννήσεων/θανάτων) μπορεί άνετα να δει πόσοι είμαστε. Όμως, είναι τόσο άχρηστες και άθλιες οι δομές που δεν μπορούν να βγάλου άκρη. Ακόμα δεν ξέρουν ούτε πόσοι Δ.Υ. υπάρχουν!!!
    Το σίγουρο είναι ότι οι γεννήσεις μειώνονται.

  23. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 02/08/2011 04:14:47

    Έλληνα είναι υπερβολικά απαισιόδοξη η εκτίμησή σου για μόλις ...8,5 εκ. Έλληνες. Σκέψου ότι σε παλαιότερες απογραφές πχ 71, 81 που δεν έπαιζαν κοινοτικά κονδύλια ήταν δεδομένο ότι οι έλληνες θα έφταναν τα 10 εκ την δεκαετία του 90, χάρις στην γενναία φυσική αύξηση πλήθυσμού που τότε ακόμη υπήρχε + επιστροφή ελλήνων του εξωτερικού, κυρίως της Γερμανίας.
    Πράγματι το 91 έγινε η μετάβαση στα 10 εκ.

    Ξαναλέω ότι αυτή η απογραφή κατέγραψε μόνο τους μόνιμους κατοίκους και απότι φαίνεται δεν είχε ηθελημένα στόχο να καταγράψει το σύνολο των αλλοδαπών. Μένω στην Πάτρα. Εδώ και 15 χρόνια περιφέρονται Κούρδοι και μετά αφγανοί και άραβες. Τώρα είναι περισσότεροι παρά ποτέ. Μιλάμε για χιλιάδες. όποιος έλθει στην πόλη θα τους δει να περιφέρονται πό την μία άκρη ως την άλλη. Τους κατέγραψε αυτούς καμιά απογραφή; Τι να καταγράψει; Δεν έχουν καν σπίτι.
    Κατέγραψε μήπως η απογραφή τον νέγρικο πλήθυσμό της Αθήνας που στην προηγούμενη απογραφή ήταν πολύ μικρότερος; Κατέγραψε όλα αυτά τα άτομα που στιβάζονται κατά πολλές δεκάδες σε υπόγεια και το καλοκαίρι είναι όλοι τους στις πλατείες γιατί δεν τους χωράει το μέρος που μένουν; Δεν νομίζω...


    Αλλενάκι με συγχωρείς αν χρησιμοποίησα απότομη γλώσσα. Μακάρι να έχεις δίκιο και να εγκαταλείπουν μαζικά την Ελλάδα οι Ξένοι αλλά δεν το πιστέυω.