#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/10/2010 10:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είμαστε όλοι λαϊκιστές



Ήταν μια μέρα που αναρωτιέσαι τι άλλο στραβό θα σου συμβεί. Έβρεχε μόνο όταν ανέβαινα στη μηχανή, από τις πέντε δουλειές που έπρεπε να γίνουν έχω για σήμερα 68, το excel στη δουλειά επαναστάτησε και έβγαζε δικά του πίβοτ, τέλος έσπασε μια μπαταρία και έψαχνα να βρω τον γενικό του νερού γιατί δεν έχω κανό.

Αποκαμωμένος θρονιάστηκα στον καναπέ, σκεπτόμενος ότι μόνο το θέατρο των 8 μπορεί να με αναπτερώσει. Για κάποιο μεταφυσικό λόγο, που όλοι έχουμε, επέλεξα το Mega, μήπως είχε κίνηση από Κηφισίας.

Πρώτο θέμα-έκπληξη «τον Παπανδρέου εννοούσε ο… μπλα μπλα» . Πριν προλάβω να αναρωτηθώ πως και γιατί,  ο εις, ο ανυπέρβλητος, ο δυσθεώρητος πρώην πρωθυπουργός Κωνσταντίνος Μητσοτάκης, ενεφανίσθη επί της μικρής  οθόνης

Οι Αμερικάνοι λένε ότι  when things get tough the tough get going.  Με συγχωρείτε για το αγγλικό αλλά στη μετάφραση χάνει την ομορφιά του.

Κληθείς να τοποθετηθεί για την πρόταση του προέδρου της ΝΔ για μηδενισμό του ελλείμματος, ουσιαστικά υποστήριξε πως αυτό που προτείνει είναι αδύνατο. Μάλιστα, ύστερα από σχετική ερώτηση, χαρακτήρισε τον Αντώνη Σαμαρά λαϊκιστή.

Είμαστε όλοι λαϊκιστές λοιπόν. Αν και οι πραγματικοί λαϊκιστές (οι πωλητές και οι παραγωγοί στις λαϊκές αγορές) προσφέρουν κι αυτοί με την ταμειακή τους από 1/10.

"Όσο δίκιο είχε ο Γιώργος Παπανδρέου όταν έλεγε ότι λεφτά υπάρχουν τόσο δίκιο έχει και ο κ. Σαμαράς όταν λέει ότι θα μηδενίσει το έλλειμμα σε ένα χρόνο", πρόσθεσε για όσους τυχόν δεν κατάλαβαν, ή μόλις συνδεθεί με το μεγαλοκάναλο.

H Ελλάδα είχε ουσιαστικά πτωχεύσει το 1990 υποστήριξε στην συνέχεια ο Επίτιμος (όχι δικός μου πάντως) επισημαίνοντας πως φταίνε και τα δύο μεγάλα κόμματα για την κατάσταση της οικονομίας.

Για όλους εσάς που νομίζατε ότι φταίει το ΚΚΕ και ο ΣΥΝ αποκατεστάθη η ιστορική αλήθεια.

Επέρριψε, ωστόσο, μεγαλύτερες ευθύνες στις κυβερνήσεις του Ανδρέα Παπανδρέου, ο οποίος, όπως είπε, εισήγαγε την πολιτική των ελλειμμάτων.

Δεν υπήρχε χρόνος στο δελτίο, αλλιώς ο Επίτιμος θα ξεσκέπαζε και τις  ευθύνες του Κουμουνδούρου, του Βούλγαρη και του Τρικούπη για το έλλειμμα.

Δεν παρέλειψε δε o κ. Μητσοτάκης να ασκήσει  κριτική στον πρώην πρωθυπουργό Κώστα Καραμανλή για τη διακυβέρνηση της χώρας επί 5,5 χρόνια και την πολιτική που ακολουθήθηκε στην οικονομία.

«Κάθε φορά που με έβλεπε, του γινόταν η καρδιά περιβόλι». Ενώ η δική μας μπαξές ολάνθιστος με καμέλιες, γαρδένιες και τριαντάφυλλα

Για να μη νομίσετε ότι μόνο στόχο είχε τον Σαμαρά, για όλους έχει μια καλή κουβέντα..

Απηύθυνε έκκληση στον πρωθυπουργό Γιώργο Παπανδρέου να σοβαρευτεί, προκειμένου να σταματήσει να διασύρεται, όπως ανέφερε, η χώρα.

Αναφερόμενος στον υπουργό Οικονομικών Γιώργο Παπακωνσταντίνου υποστήριξε ότι είναι … υπουργός Συντονισμού και τόνισε ότι δεν γνωρίζει το υπουργείο Οικονομικών, το οποίο, όπως είπε, είναι ακέφαλο.

Το γεγονός ότι το παλιό Συντονισμού έχει σπάσει στα δύο είναι λεπτομέρεια για τυπολάτρες. Για ψάρια ακέφαλα ήξερα, τώρα έμαθα και για Υπουργεία.

Σε ότι αφορά το μνημόνιο, ο κ. Μητσοτάκης χαρακτήρισε τα μέτρα αναγκαία.

Και οι θεοί επείσθησαν…

Η ιστορική πραγματικότητα τόσο στρογγυλή και τόσο απλουστευμένη

Οι επιδιώξεις στην τωρινή οικονομική και κοινωνική πραγματικότητα τόσο διάφανες και τόσο απωθητικές.

Πως το λένε οι καλλιτέχνες στις πίστες;

Δικό σας…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δρόμος avatar
    δρόμος 12/10/2010 11:11:06

    Συγχαρητήρια αξίζουν, για την ευπρεπέστατη αλλά και ξεκάθαρη στάση που κράτησε, στον Χατζηδάκι, που εκπροσώπησε τη ΝΔ στην εκπομπή του Χατζηνικολάου, απέναντι σε έναν χυδαίο Πάγκαλο, που επιτέλους εξαναγκάστηκε σε μερική αναδίπλωση, αφού είχε προηγουμένως χαρακτηρίσει όσα λέει ο Σαμαράς "αρλούμπες". Ο Χατζηδάκις ήταν σαφής και μαχητικός με τον ιδιαίτερο δικό του τρόπο, ήρεμα και με στοιχεία. Μπράβο.Πάντα τέτοια.

  2. stoxastis avatar
    stoxastis 12/10/2010 11:18:49

    ....."κακό σκυλι ψόφο δέν εχει" λαϊκή σοφία

  3. anonymous avatar
    anonymous 12/10/2010 11:24:16

    Εχτές έπεσε το μάτι μου στην εκπομπή του Χατζηνικολάου όπου μια ιδιοκτήτρια κλινικής ξεμπρόστιασε τον Πάγκαλο. Ε ρε παιδιά δεν την άφηναν να μιλήσει.
    Αν βρείτε το βίντεο ανεβάστε το να δούμε τα χάλια τους.

  4. yannidakis avatar
    yannidakis 12/10/2010 11:30:22

    ευχομαι να ερθει ο υδραυλικος για να φτιαξεις τη ζημια, οτιδηποτε αλλο ειναι εκτος πεδιου σου :[

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ yannidakis 12/10/2010 11:37:57

      Οπτικού;

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 12/10/2010 11:51:14

    Η χθεσινή συμπεριφορά των συμμετοχόντων στο δελτίο ειδήσεων στο ΜΕΓΚΑ ΚΑΝΑΛΙ 29, μας θυμίζει το Σπαρτιατικό ρητό: «`Εξεστι Κλαζομενίοις ασχημονείν».

    Η φοβερή τριάδα ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ, Κουρής, Γερονικολός, Γαργαλάκος δεν είχαν πέσει τόσο χαμηλά.

    Για το κρασαρισμένο excel συνήθως με ένα reboot τα πράγματα φτιάχνουν αλλά εξαρτάται και τι δυνάμεις έχεις να αντιμετωπίσεις!

    Επίσης εντοπίσθηκε χτές ο ιός Populist ο οποίος μολύνει τα μυαλά! Τον έφτιαξε κάποιος hacker σε κάποιο υπόγειο της οδού Αραβαντινού. Προσέχετε συνέλληνες.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/10/2010 11:59:36

      Τώρα εξηγείται. Γιατί ήθελα να γράψω
      "Για κάποιο μεταφυσικό λόγο, που όλοι έχουμε το Mega στο 4 του τηλεκοντρόλ, επέλεξα το κανάλι της Μεσογείων, μήπως είχε κίνηση από Κηφισίας" και στο κείμενο βγήκε ότι να ΄ναι.
      χαχαχαχα

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 12/10/2010 12:03:45

        Κι εσύ στο 4 το έχεις, μετά τα κρατικά? Μήπως στο 5 έχεις τον Αντέννα? Είδες πως δουλεύει το ρημάδι υποσηνείδητο και πως κάνουμε τις αξιολογήσεις?

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 12/10/2010 12:04:32

        υποσυνείδητο (#$%&&*)

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 12/10/2010 12:07:35

        Για αυτό το έγραψα. Οι παραλλαγές ξεκινούν από το 6 και πάνω που συνήθως είναι ο Άλφα.
        Αν κάποιος δεν έχει το Μεγα στο 4 θα είναι τεράστια έκπληξη

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ μικρός οδυσσέας 12/10/2010 12:15:21

        Οδυσσέας guess again...

      • Minnie avatar
        Minnie @ μικρός οδυσσέας 12/10/2010 12:22:02

        I beg to differ.

        ΕΤ1 --> 1
        ΝΕΤ --> 2
        MEGA --> 3
        ANT1 --> 4
        ΣΚΑΙ --> 5
        STAR --> 6
        ΑΛΦΑ --> 7

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 12/10/2010 12:25:43

        @minnie την Ετ-3 την έχεις στο 13? χαχαχα
        Οκ διαφέρεις αν και μετά τα κρατικά βάζεις Μεγααντέννα, οπότε πέφτεις μαζί μας στην υποσυνείδητη αξιολόγηση που λέει και ο ψυχολόγος του πλήθους (για σήμερα) Φαιλτόριους

      • Minnie avatar
        Minnie @ μικρός οδυσσέας 12/10/2010 12:32:07

        @Μικρός Οδυσσέας

        Νομιζω οτι οντως ειναι στο 13 =]
        Δεν πιανει τοσο καθαρα και την παρακολουθουμε μονο σε ειδικες περιπτωσεις οπως π.χ. η ΔΕΘ.

        ΑΝΤ1 εχω να δω χρονια, απλως βαριεμαι να τον ξωπεταξω.
        Αλλα το show των 8 του MEGA δεν το χανω με τιποτα!
        Ειδικα αυτην την εποχη εχουμε αναγκη απο λιγο γελιο και μας το προσφερει απλοχερα.

      • Βολιώτης avatar
        Βολιώτης @ μικρός οδυσσέας 12/10/2010 12:59:16

        Για το "Μακεδονία ΤV" δε διαβάζω τίποτε, συνέλληνες, που έχει μεταμεσονυκτίως και τον αξεπέραστο Δημοσθένη, με τους Νεφελίμ, τους Ελλοχίμ και τον πολέμαρχο και ανησυχώ σφόδρα...

      • Misha avatar
        Misha @ μικρός οδυσσέας 12/10/2010 13:18:19

        Πώς μπορούν και επιβιώνουν αυτοι οι τηλεβιβλιοπώλες ;
        Πόσα περιθώρια κέρδους αφήνει το βιβλίο, ώστε να πουλάς 6,7 ευρω το κομμάτι , να καλύπτεις τα μεγάλα έξοδα της παρουσίας σε τηλεοπτικούς διαύλους, υπαλλήλους, κτίρια, ΙΚΑ, ΦΠΑ κλπ κλπ
        Άσε που αν πουλούσαν με αυτό τον ελκυστικό για τον πελάτη τρόπο, κείμενα της διαχρονικής ελληνικής γραμματείας από τον Όμηρο μέχρι τον Παπαδιαμάντη, θα έδιναν την ευκαιρία σε όλους τους έλληνες να φτιάξουν μια σημαντική για τους ίδιους και τα παιδιάτους βιβλιοθήκη αντι να πουλάνε τρίχες για Νεφελίμ και Καλικαντζαρους

      • victoria avatar
        victoria @ μικρός οδυσσέας 12/10/2010 13:26:31

        Mega στο 5 (μα παιδιά, αν βάλετε την αυτορύθμιση στα ψηφιακά κανάλια τα βγάζει αλφαβητικά κ πάει στο 5 μόνο του)
        Δεν πιστεύω να μη βλέπουμε ψηφιακά?!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 12/10/2010 14:19:10

        Victoria πριν την ψηφιακή εποχή στο 4 δεν το είχες το μεγα?

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ μικρός οδυσσέας 12/10/2010 14:23:33

        Μisha

        Το γραφείο μου είναι κοντά στην έδρα του Λιακό.
        Περνάω συχνά.
        Δεν διαννοείσαι το τι γίνεται κάθε μέρα με τα μηχανάκια να φορτώνουν βιβλία αβέρτα...!!!

      • victoria avatar
        victoria @ μικρός οδυσσέας 12/10/2010 14:24:02

        Ναι στο 4 :-)

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 12/10/2010 14:41:15

        Πριν από την ψηφιακή εποχή οι Σκοτεινές Δυνάμεις είχανε τοποθετήσει ένα μικρό τυπωμένο κύκλωμα μέσα στα τηλεκοντρόλ. Μόλις λοιπόν έφτανες στο ΜΕΓΚΑ γινόταν ἀμεση εκπομπή ενός ηλεκτρομαγνητικού κύματος που ενεργοποιούσε στον εγκέφαλο μια μυστική φωνή που έλεγε: ΤΟ ΤΕΣΣΕΡΑ! ΠΑΤΑ ΤΟ ΤΕΣΣΕΡΑ!

        ΣΜΠΑΡΕΚΟΥΑΚ! (Μεγάλη έκπληξη!)

      • victoria avatar
        victoria @ μικρός οδυσσέας 12/10/2010 14:49:26

        Donald Duck dictionary?

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ μικρός οδυσσέας 12/10/2010 16:44:35

        Ρε παιδιά, με τη σειρά που εξέπεμψαν πάει.
        Και η σωστή σειρά είναι:
        4-Μεγκα
        5-Αντέννα
        6-Σταρ
        7-Αλφα
        8-Αλτερ
        9-Μακ TV

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ μικρός οδυσσέας 12/10/2010 16:53:32

        victoria

        Not dictionary...Walt Disney social engineering...!!!

        Turning innocent men into ducks who walk around people with no pants on but always throw a towel when exiting the shower.

        How about that for a mindf*ck???

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 12/10/2010 16:57:56

        Για τη victoria

        Donald Duck Dictionary

        KPAK : Τσακίζω
        ΜΠΛΟΥΜ : Βυθίζομαι
        ΙΓΚ : Κλαίω με λιγμούς
        ΜΠΑΜ-ΜΠΟΥΜ : Πυροβολω
        ΣΒΙΝΝ... : Σφαίρα που σφυρίζει
        ΓΚΛΟΥΠ: Καταπίνω βιαστικά
        ΝΤΡΙΙΙΝ: Τηλύφωνο ή κουδούνι
        ΓΡΙΤΣ-ΓΡΙΤΣ: Τραγανίζω
        ΣΚΡΙΓΚ: Απότομο φρενάρισμα
        MΠΟΥ...ΜΜ: Έκρηξη
        ΒΡΟΜΜ: Ηχος αεροπλάνου
        ΜΙΑΜ ΜΙΑΜ: Τρώω με όρεξη
        ΒΖΙΤΤ: Τρεχω γρηγορα
        ΑΑΑΜ: Χασμουριέμαι
        ΚΛΑΠ-ΚΛΑΠ: Χειροκροτώ
        ΠΛΙΤΣ: Πιτσιλώ
        ΙΙΟΥ-ΙΙΟΥ: Σειρήνα
        ΓΚΟΥΠ: Κουτουλώ / Πόρτα που κλείνει βιαστικά
        ΖΜΠΡΑΑΑΝΓΚ: Αυτοκίνητο που διαλυεται
        ΤΡ..ΤΡ...: Τραντάζω
        ΓΚΑΠ-ΓΚΟΥΠ: Γρήγορες γροθιές
        KOYAK: Λυπημένη φωνη Ντόναλντ
        ΖΖΖΖΖ: Κοιμάμαι
        ΚΛΑΨ: Κλαίω
        ΣΝΙΦ: Δακρύζω
        ΤΣΟΜΠ-ΤΣΟΜΠ: Μασάω
        ΣΚΕΨ-ΣΚΕΨ: Σκέφτομαι (Μόνο ο Σκρούτζ)

      • victoria avatar
        victoria @ μικρός οδυσσέας 12/10/2010 17:07:48

        Αφήστε με, κλείνω τώρα, είμαι ΚΟΥΑΚ, μου την είπε ο Θράκας σε άλλο ποστ κ στενοχωρήθηκα

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 12/10/2010 17:13:32

        ΛΥΓΜ!
        Καλό απόγευμα!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ μικρός οδυσσέας 12/10/2010 21:40:14

        Φαίλτωρ

        you're a psycho my friend.

        μα το γένι του βελζεβούλ...

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/10/2010 12:15:04

      νομίζω οτι στα ψηφιακά αν βάλεις την τηλεόραση να "στήσει" αυτόματα τα κανάλια πέρνουν τη σειρά τους βάση της συχνότητας, δηλαδή με λίγα λόγια, όποιο βρεί πρώτο.

      Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό, πάντως εγω προσωπικά όσο το άλτερ είχε μιτσικώστα το είχα στο 3 :D

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Ευθύμης 12/10/2010 12:22:11

        Χάθηκε ο Μήτσι. Δεν έχει φέτος εκπομπή?

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Ευθύμης 12/10/2010 12:24:50

        Τον καταράστηκε ο Μήτσο γι΄αυτό εξαφανίστηκε

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ευθύμης 12/10/2010 18:06:11

        xaxaxa
        Μου άρεσαν τα ΜΜΕ εχθές: η μόνη μεγάλη ελπίδα της χώρας είναι η επανασύσταση της ένωσης κέντρου Γεώργιος Παπανδρέου και Μητσοτάκης. Έτσι θα δικαιολογηθεί και το γλύψιμο του ΠΑΓΚΑΛΟΥ χθες και οι έπαινοι των επίτιμων (...κυριολεκτικά επί των τιμών-€ ο άνθρωπος )

  6. loretta avatar
    loretta 12/10/2010 17:01:57

    ...παντως φαινεται οτι ο μητσοδρακουλας ξεχασε την παροιμια που λενε στο χωριο μου...σηκωθηκαν τα αγγουρια....να .γ**** σουν το μαναβη...

    οπου αγγουρια τα εξαπτερυγα και μαναβης ο λαος!!

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ loretta 12/10/2010 21:42:11

      ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑ....παραλίγο να μου βγει το μακαρόνι από τη μύτη...

      LoL-ing & ROFL-ing and pissing my pants...!!!!