#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/03/2009 18:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Είμαστε και πρωτοπόροι, είμαστε και σαλταδόροι»

Όχι και δαίμονας κύριέ μου. Ο δαίμονας είναι ελαφρύς, εγώ δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου να τον προστάσω. Κιʼ όμως από πολλά ταʼ ομολογώ δεν πάω καλά. Τι να ειπώ; Η αρετή τόσο έχασε την υπόληψή της τούτους τους εξευτελισμένους καιρούς που η αληθινή αξία έγινε αρκουδιάρης. Το πνεύμα έγινε γκαρσόνι και χαλάει την εξυπνάδα του γράφοντας λογαριασμούς. Όλα τα άλλα χαρίσματα του ανθρώπου, καθώς τα διαμορφώνει η κακία του καιρού μας, δεν αξίζουν ένα βατόμουρο. Εσύ που είσαι γέρος δεν εχτιμάς τις ικανότητές μας εμάς των νέων. Μετράς την αψάδα του συκωτιού μας με την πικράδα της χολής σου. Εμείς που βρισκόμαστε στην πρωτοπορία της νιότης, ταʼομολογώ, είμαστε και πρωτοπόροι, είμαστε και σαλταδόροι».

(Είπε ο Φάλσταφ - Ερρίκος ο Δʼ, Σαίξπηρ, μετάφραση Βασίλης Ρώτας).

Και για όσους δεν κατάλαβαν το περίφημο πλέον μυστικό δείπνο έγινε με τέτοιο τρόπο ώστε μετά την αναπόφευκτη κυκλοφορία της είδησης να προκύψει το συμπέρασμα, ότι ο ΓΑΠ τα λέει από κοντά, και με κάποιο στυλ, με τούς μεγάλους οικονομικούς παράγοντες. Αυτή είναι η είδηση. Και προσωπικά το μόνο συμπέρασμα που έβγαλα από αυτήν την είδηση, είναι ότι λυτοί και δεμένοι άρχισαν ήδη μεγάλη μάχη για πάρει την κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ και ο ΓΑΠ φυσικά, λόγω της οριστικής κατάρρευσης της ΝΔ και της ηγετικής της ομάδας.

Τίποτε λιγότερο και τίποτε περισσότερο. Το τι θα γίνει φυσικά δεν το ξέρει κανένας

γάιδαρος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 03/03/2009 18:23:51

    Ειμαστε μια χαρα !!!!
    Ειαστε και σαλταδωρει ....χα χα χα

  2. παραγοντες avatar
    παραγοντες 03/03/2009 18:25:41

    οι "μεγαλοι παραγοντες" τρεχουν και γλειφουν τον γιωργακη..
    γιατι?
    ονειρευονται μεγαλη αρπαχτη?
    βρισκονται σε οριστικη καταρρευση?
    χαχαχα
    οι "μεγαλοι φοροδιαιτοι" παραγοντες σε κατασταση πανικου,λογω της παγκοσμιας κρισης,τρεχουν να ζητησουν βοηθεια απο τον γιωργακη.

  3. Suhoi avatar
    Suhoi 03/03/2009 18:34:13

    "Το πνεύμα έγινε γκαρσόνι και χαλάει την εξυπνάδα του γράφοντας λογαριασμούς".

    ...και οι μεγαλοδημοσιογράφοι και οι "νέοι" διευθυντάδες των ΜΜΕ, γιουσουφάκια και γενίτσαροι της διαπλοκής και των αφεντικών τους που πήζουν στα σαλόνια τους μέσα στον κόκκα.

  4. ianos avatar
    ianos 03/03/2009 18:36:31

    Αγαπητέ γαιδαρε,συγχώρεσέ με, αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω τη σχέση του αποσπάσματος από τον Σαίξπηρ με τον ΓΑΠ και τους μυστικούς δείπνους του.Να ανησυχώ για την εξέλιξη του άλτσχάιμερ μου;

  5. υπερ-βαλλων avatar
    υπερ-βαλλων 03/03/2009 18:43:06

    Ερχεται το πασόκ με φούρια και με κουστουμιά καινούργια.
    Αυτό εννοεί ο ποιητής (φακτορας)?

  6. donaE avatar
    donaE 03/03/2009 19:08:13

    Παλι μαρκετινγκ και icon,αφου δεν περπαταει...

  7. ataktos avatar
    ataktos 03/03/2009 19:19:00

    με σαλταδορους τυπου Μπακουλη κλπ στη ΔΕΗ θα παει καλα .....

  8. ataktos avatar
    ataktos 03/03/2009 19:25:36

    Υπάρχει και Θεόδωρου στη Σαλλονικη ε…(της ΠΑΣΚΕ-ΔΕΗ ειναι )

  9. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 03/03/2009 20:59:49

    Μια και δεν μας αρέσει ο Παπαντρέας (ούτε κι εγώ είμαι από τους φάν), προτείνω να φωνάξουμε ως εναλλακτική λύση τον Φούφουτο.
    Άλλες ιδέες;

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/03/2009 21:11:42

    Τον Τζον Τίκη.... μήπως;

  11. thanos avatar
    thanos 03/03/2009 21:59:02

    11-# Strange Attractor Says:
    March 3rd, 2009 at 9:11 pm

    Τον Τζον Τίκη…. μήπως;


    Ειναι ακομα στη ζωη αυτος?..-)))

  12. Suhoi avatar
    Suhoi 03/03/2009 22:05:14

    @"Κόκκινος Πάνος"

    Ναι, ναι τον Φούφουτο..., ακριβώς.

    Εντάξει φίλε μου, ξέχωρα από την πλάκα, δεν πάει έτσι το πράμα. Αν και ο Παπ δεν είναι βέβαιον ότι θα είναι η διάδοχη λύση -πόσω μάλλον η εναλλακτική- εγώ τουλάχιστον δεν είμαι της άποψης ότι πρόκειται για το ηλίθιο παιδάκι πόυ πέφτει από το ποδήλατο. Δεν έχει τη στόφα του μεγάλου ηγέτη -θεωρώ- και ούτε κατά διάνοιαν μοιάζει στον πατέρα του. Κάποιοι που ήσαν κοντά στον Ανδρέα και τους άκουσα να αφηγούνται για καταστάσεις, ρίχνουν την ευθύνη στη Μαργαρίτα, μεταξύ των άλλων, επειδή ποτέ δεν έμαθε στα παιδιά ότι ζούν στην Ελλάδα, να μιλούν ελληνικά, και κατ'επέκταση να σκέφτονται ότι θα πολιτευτούν σε μια χώρα όπως η δική μας και όχι ότι προορίζονται π.χ. για δήμαρχοι στο Αμστερνταμ. Δεν ξέρω, μπορεί να έχουν δίκιο. Οπως και να χει ο ΓΑΠ καλείται να αποδείξει ότι είναι "παίκτης". Ο Καραμανλής εκλήθη το ίδιο. Με εξαίρεση κάποιους τομείς, δεν έπεισε ότι είναι "παίκτης". Ο Παπ. ξεκίνησε, όταν τον κτυπούσε και ο Μπόμπολας και ο Ψυχάρης (Λαμπράκης;), βάζοντάς τα -τουλάχιστον σε επίπεδο ρητορικής- με την διαπλοκή. Και χάρις σε αυτή τη στάση του, απέσπασε την ευρύτερη υποστήριξη, ενώ ο Βενιζέλος καταποντήστηκε. Και ο Καραμανλής βέβαια, αναδείχθηκε με τρομερή διαφορά από το ΠΑΣΟΚ, με κύρια συνθήματά του την καταπολέμηση της διαφθοράς, την επανίδρυση του κράτους και τον πόλεμο κατά της διαπλοκής ("νταβατζήδες"). Τα αποτελέσματα της πεντάχρονης διακυβένρησης είναι γνωστά, αν και θα ήταν αδικία να μην πούμε ότι ο Κωστάκης ο Καραμανλής ήταν ίσως ο μοναδικός πρωθυπουργός μετά τη Μεταπολίτευση που κτυπήθηκε από σύσσωμα τα ΜΜΕ της διαπλοκής τόσο πολύ. Η ανησυχία για τον ΓΑΠ είναι εάν θα επαναλάβει αντίστοιχα λάθη με τον Καραμανλή και βέβαια εάν θα είναι ευάλωτος στα μεγάλα συμφέροντα. Ξεκινάει βέβαια, με το θετικό ότι ο ίδιος έχει εμπειρία τουλάχιστον σε υπουργικές θέσεις στο παρελθόν. Αραγε όμως, αυτό φτάνει για να κυβερνήσει τη χώρα; Είδομεν. Το κυριώτερο είναι ωστόσο, εάν θα μπορέσει να ελέγξει τα διάφορα κέντρα εντός του ΠΑΣΟΚ, θα κρατήσει συνεπή και ανένδοτη στάση απέναντι στη διαπλοκή και θα κάνει ικανούς και επιτυχείς χειρισμούς των εσωτερικών και εξωτερικών εθνικών θεμάτων. Οψόμεθα εις Φιλίππους, που του'χε γράψει και ο Ψυχάρης (γιατί πολλοί Ψυχάρηδες περιμένουν τον Γιωργάκη στη γωνία)!

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/03/2009 22:28:58

    "'Ολα θολά και απαίσια... πιο άθλια και από πριν!"
    Κ. Καρυωτάκης

  14. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 04/03/2009 17:53:55

    @ suhoi 13
    Οψόμεθα, indeed, και μηδένα προ του τέλους μακάριζε.
    Αλλά άς απομυθοποιήσουμε λίγο και τους "μεγάλους ηγέτες" τύπου Ανδρέα Παπανδρέου (".. δώστα όλα" ή Καραμανλή Α' (αντιπαροχή, ξήλωμα των τράμ, Εδώ Ροκανίζουν Εργολάβοι, για να περιοριστώ μόνον στα οικονομικά και να παραλείψω τα πιό σκοτεινά).
    Δεν χρειαζόμαστε πάντως τόσο πολύ "παίκτες", όσο ηγέτες μ' ένα στοιχειώδη (έστω) ορθολογισμό.
    Καλά όμως, πιστεύεις πραγματικά ότι "ο Κωστάκης ο Καραμανλής ήταν ίσως ο μοναδικός πρωθυπουργός μετά τη Μεταπολίτευση που κτυπήθηκε από σύσσωμα τα ΜΜΕ της διαπλοκής τόσο πολύ"; Στο απυρόβλητο είναι ακόμα ως πρόσωπο (παρ' όλα όσα συνέβησαν). Τα λοιπά ένθεν και εκείθεν,ήταν μόνο επικοινωνιακά, αέρας κοπανιστός.
    Δουλειά του ηγέτη δεν είναι να πετά λεκτικές μαγκιές, αλλά να πράττει, ήρεμα, μεθοδικά, με σύστημα και άν χρειάζεται, σιωπηλά. Τα υπόλοιπα είναι κακής ποιότητας νεοελληνικό θέατρο σκιών.
    Οψόμεθα, και ίσως σύντομα.