#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/10/2011 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είμαστε απλά τμήμα του σιδηροδρόμου Βερολίνου - Βαγδάτης



Διακρατική ομάδα συνεργασίας ανάμεσα στην Ελλάδα και στη Γερμανία θα συσταθεί τις επόμενες ημέρες, με σκοπό να παρασχεθεί τεχνική βοήθεια στη χώρα μας σε διάφορους τομείς όπως η φορολογία, το κτηματολόγιο, η τοπική αυτοδιοίκηση, η ενέργεια κ.ά. Η ιδέα για τη δημιουργία της ομάδας συνεργασίας έπεσε στο δείπνο που είχε στο Βερολίνο ο Πρωθυπουργός κ. Γ. Παπανδρέου με την Καγκελάριο κυρία Άνγκελα Μέρκελ και μάλιστα σύμφωνα με ελληνικές πηγές οι Γερμανοί συνδαιτυμόνες επέμειναν πολύ για την δημιουργία αυτής της ομάδας συνεργασίας, η οποία όπως είπαν θα μπορούσε να λειτουργεί παράλληλα με την task force του κ. Χορστ Ράιχενμπαχ. «Φέρτε μας μια λίστα με τα θέματα που σας ενδιαφέρουν και εμείς θα σας στείλουμε ειδικούς», είπαν.

«Θεώρησα αναγκαίο, όπως και η κυρία Άνγκελα Μέρκελ, να ενισχύσουμε σε πολλούς τομείς τη διμερή μας συνεργασία με τη Γερμανία», είπε ο κ. Παπανδρέου. Έτσι, ο υπουργός Οικονομικών και αντικαγκελάριος Φίλιπ Ρέσλερ, την ερχόμενη εβδομάδα θα επισκεφθεί την Αθήνα συνοδευόμενος από 50 επιχειρηματίες. Αυτός δεν είναι που την προηγούμενη εβδομάδα φώναζε να φύγει η Ελλάδα από το Ευρώ;

Αντιγράφω από το Άρδην:

Όταν η πολυπληθής γερμανική επιχειρηματική αντιπροσωπεία, υπό τον υπουργό οικονομίας Ρόσλερ, θα καταφθάσει στην Αθήνα θα φανούν όχι μόνο οι αληθινές προθέσεις των Γερμανών αλλά και το μέγεθος της ξενοδουλείας της ελληνικής ελίτ, που σίγουρα δεν θα τολμήσει να αναφερθεί στο κατοχικό δάνειο και στις πολεμικές αποζημιώσεις. Ένα μόλις βήμα πριν την επισημοποίηση της νέας ελληνικής χρεοκοπίας η χώρα έχει αποκτήσει σαφή χαρακτηριστικά προτεκτοράτου και ο κίνδυνος οι «Ειδικές Οικονομικές Ζώνες» να γίνουν «φιλέτα» για οικονομική – και όχι μόνο – προσάρτηση είναι πλέον ορατός. Άλλωστε, στο πλαίσιο της παγκόσμιας διακυβέρνησης που πρεσβεύει ο ηγεμών της «Ελληνικής Διοίκησης» και οι αυλικοί του, μια τέτοια εξέλιξη όχι μόνο δεν εμπεριέχει κίνδυνο «ασφυξίας» αλλά είναι και ευπρόσδεκτη. Αυτό που μένει είναι να βρεθούν νέοι, οργουελιανού τύπου, επικοινωνιακοί ευφημισμοί για να παραπλανηθεί και να εξαπατηθεί και πάλι ο πάντα ευκολόπιστος ελληνικός λαός...

Πριν  από μισό αιώνα που ο Γεώργιος Παπανδρέου Α‘ ομολογούσε ανερυθρίαστα ότι «Η Ελλάς αναπνέει με δύο πνεύμονας, τον μεν αγγλικόν, τον δε αμερικανικόν, και δι’ αυτό δεν ημπορεί λόγω του Κυπριακού να διακινδυνεύσει να πάθει από ασφυξίαν».



Σήμερα, δέκα μόλις χρόνια πριν συμπληρωθούν δύο αιώνες «ελεύθερου» εθνικού βίου, φαίνεται πως ο παρελθόν ιστορικός χρόνος που καθόρισε τη σημερινή φθίνουσα πορεία του ελληνισμού δεν επέφερε θετικές αλλαγές στην αντιμετώπιση του ξένου παράγοντα από το διεφθαρμένο και ξενόδουλο πολιτικό σύστημα της χώρας. Αντίθετα, οι απροκάλυπτες διαθέσεις της πολιτικής και οικονομικής ελίτ να προσφέρει «γην και ύδωρ» στους ξένους προστάτες της, αρκεί να διασωθεί από την οικονομική δίνη που συγκλονίζει τη χώρα, κάνουν όσους Έλληνες έχουν ακόμη κάποια αισθήματα πατριωτισμού και αξιοπρέπειας να αναπολούν ακόμη και πολιτικούς της εποχής των «προστατίδων και ευεργετίδων δυνάμεων» ή ακόμη και της μετεμφυλιακής «ασφυξίας».

Βέβαια ο αγγλικός «πνεύμονας» έχει αντικατασταθεί πλέον από το γερμανικό, αφού αυτή τη φορά η «σωτηρία» της Ελλάδας είναι πρωτίστως υπόθεση των Γερμανών, οι οποίοι εκλαμβάνουν το γονάτισμα των Ελλήνων σαν ευκαιρία πραγματοποίησης του μεγαλογερμανικού δόγματος «Drang nach Osten». Ο κίνδυνος ασφυξίας είναι σήμερα όμως μεγαλύτερος από κάθε άλλη φορά αφού εκτός από την οικονομική καταβαράθρωση και την συστηματική διάλυση του κοινωνικού ιστού της χώρας έχει προστεθεί μία νέα παράμετρος στις σχέσεις εξάρτησης της Ελλάδας. Είναι η ενέργεια, τόσο στη γεωπολιτική της, όσο και στην γεωοικονομική της διάσταση. Η περατότητα των ενεργειακών πόρων και του ορυκτού πλούτου, σε συνδυασμό με τις τεράστιες αναπτυξιακές ανάγκες σε πλανητικό επίπεδο και ο ανελέητος παγκόσμιος ανταγωνισμός για τον έλεγχο της ενέργειας και των πρώτων υλών υποδηλώνουν ότι η εποχή του ενεργειακού ιμπεριαλισμού έχει ήδη ξεκινήσει με σφοδρότητα και γίνεται πιο λυσσαλέος λόγω της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης. Μεταξύ των βασικών ανταγωνιστικών δυνάμεων βρίσκεται και η Γερμανία, η οποία επιδιώκει ρόλο στην παγκόσμια σκακιέρα του ενεργειακού ιμπεριαλισμού με όπλα την πρωτοκαθεδρία της σε τεχνολογίες ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και την οικονομική της ευρωστία...

Οι “ανανεώσιμες” πηγές ενέργειας είναι απλά εισπρακτικός μηχανισμός (από ηλίθιους και αφελείς) σε συνδαυσμό με συντήρηση των Γερμανικών εξαγωγών. Έχει σαν πρόσθετο κέρδος για την Γερμανία την μείωση της ζήτησης μη Γερμανικών προϊόντων (crowding out το λένε, κοινώς μονοφαϊσμός)

Η γεωπολιτική ενέργεια που θέλουν οι μάγκες λέγεται Καύκασος, Βόρεια Αφρική και …αν ξεθαρρέψουν, μέση Ανατολή. Και πάντα η Ρωσία.

Είμαστε στα χνάρια του σιδηροδρόμου Βερολίνου - Βαγδάτης, με λίγες ιστορικές αλλαγές.

Το λιμάνι της Θεσσαλονίκης το έχουν σε ΕΟΖ;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/10/2011 11:13:06

    Ένας μόνο Μάουρερ (έτσι τον λέγανε τον Βαυαρό;) μας λείπει, για να ολοκληρωθεί ο κύκλος της νεοελληνικής ιστορίας.
    Εκτός και αν μας στείλουνε και κανέναν Όθωνα πάλι.... για να είναι πιο επίσημη η επικυριαρχία.
    Πάντως εδώ που φτάσαμε, θα προτιμούσα νάμασταν η 51η πολιτεία των ΗΠΑ, να μας φτιάξουν χάιγουεις, γέφυρες, κλπ. να μας πληρώνουν σε ντόλαρς, παρά νάμαστε τσουτσέκια των άχαρων Γερμαναράδων, που φοράνε πέδιλα με άσπρη κάλτσα (μπλιαχ) και τρώνε ωμά φασόλια.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Strange Attractor 01/10/2011 11:33:36

      συχνά χαζεύω τουρίστες όταν περνάνε... Πάντα καταλαβαίνεις προέλευση από τα υποδήματα και τις κάλτσες, χαχαχάαα

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ Strange Attractor 01/10/2011 12:09:31

      51η πολιτεία υπάρχει στην ανατολική μεσόγειο. Και τους «πληρώνουνε σε ντόλαρς» και έχουν πετύχει να «φτιάξουν χάιγουεις, γέφυρες», μέχρι που κάνανε πράσινη την έρημο… και αν θέλεις να βλέπεις τον τρέχοντα λογαριασμό δεν έχεις παρά να πηγαίνεις εδώ:
      hττp://www.wrmea.com/component/content/article/245-2008-november/3845-congress-watch-a-conservative-estimate-of-total-direct-us-aid-to-israel-almost-114-billion.html
      Είναι γύρω στα $114 δις από το 1949 μέχρι σήμερα και πρέπει να σου βεβαιώσω ότι τα αξιοποίησαν μια χαρά. Άσε που κατάφεραν να κάνουν και μερικούς πολέμους με αποτέλεσμα να τους μισούν όλοι οι γείτονές τους και τουλάχιστον η μισή υφήλιος γι αυτό.
      Τώρα ξέρεις πιο είναι το τραγικό; Εμείς από το 1981 και μετά ίσως πήραμε περισσότερα σε ευρώ (αν υπολογίσεις και την ισοτιμία των νομισμάτων.) Και τι πετύχαμε; Πέρα από το να γεμίσουν κάποιοι λογαριασμοί στην Ελβετία;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ StarPowerNone 01/10/2011 12:19:17

        Σωστός στις επισημάνσεις σου, αλλά δεν μου λες, έχουν τόσες Καγιέν οι Εβραίοι;
        Ανοίγουν τόσα Τσίβας;
        Κλείνουν ξαπλώστρες με τη σεζόν;
        Διαθέτουν 5-6 κινητά κλπ έκαστος;
        Έχουν τον δικό τους Τσουκάτο;

        • Kραντωρ avatar
          Kραντωρ @ Strange Attractor 01/10/2011 16:32:13

          Διαθετουν και Καγιεν αλλα εκτος Ισραηλ (Γαλλια, Αγγλια, Γερμανια,Ρωσια). Στο Ισραηλ " τη βρισκουν" με εκατονταδες αεροσκαφη τελευταιας τεχνολογιας η αγορα των οποιων εχρεωθη σε μη εβραικους λογαριασμους...

        • StarPowerNone avatar
          StarPowerNone @ Strange Attractor 01/10/2011 16:59:55

          Πάντως στην Αμερική πολλοί εβραίοι είχαν ένα σιωπηρό εμπάργκο εναντίον γερμανικών προϊόντων και το κρατούσαν για πολλά χρόνια. Δεν γνωρίζω αν το συνεχίζουν.

          • Kραντωρ avatar
            Kραντωρ @ StarPowerNone 01/10/2011 17:31:21

            Γνωριζω οτι στην Αγγλια προπολεμικως ο Χαιμ Βαιτσμανν εκηρυξε '" τον πολεμο της Ιουδαιας κατα της Γερμανιας" προτρεποντας τους "ομοεθνεις" του σε αποχη απο αγορα γερμανικων προιντων. Στην σημερινη Γερμανια οι Ισραηλιται θεωρουνται περιπου ιερα προσωπα και ο,ποιαδηποτε αρνητικη σταση απεναντι τους εχει θεσμοθετηθη σε ποινικο αδικημα. Καθε Εβραιος που θα εισελθη στην γερμανικη επικρατεια μπορει να αιτηθη την γερμανικη ιθαγενεια και να την λαβη αμεσως με το δικαιωμα να υβριζη τον γερμανικο λαο "γενεες δεκατεσσερεις ατιμωρητι.

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ Kραντωρ 02/10/2011 00:36:30

            μεγάλη καταπίεση και προσβολή υπέστησαν οι Γερμανοί στα χέρια των κακών αυτών ανθρώπων, χωρια την απομύζηση. Απορω πως το έχουν ανεχθεί.

    • etsi_kai_allios avatar
      etsi_kai_allios @ Strange Attractor 01/10/2011 22:08:56

      drang nach osten

      • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
        ΝΤΑΝΤΟΝ @ etsi_kai_allios 02/10/2011 13:36:49

        Μιλάμε για διαχρονικό , αέναο DRANG , πολύ D R A N G !

        Στης Γερμανίας την ποδιά σφάζονται , όχι μόνο παλικάρια , αλλά και ολόκληροι λαοί...

  2. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 01/10/2011 11:19:08

    ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΡΧΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΡΩΣΙΚΟΣ ΣΤΟΛΟΣ ΣΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ.!!!
    ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΑΡΧΗΣΟΥΝ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ. ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΧΟΡΕΥΕΙ?????? ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΟΛΑ.!!!!
    ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΤΡΙΑΔΙΚΟΥ ΘΕΟΥ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΤΡΙΑΔΙΚΟ ΘΕΟ ΜΑΣ.!!!!!!!

  3. χόμπιτ avatar
    χόμπιτ 01/10/2011 11:58:07

    1) δεν ήταν, ούτε είναι όλα καλά σε αυτήν την χώρα.......οπότε δεν καταλαβαίνω που το κακό να δεχτούμε τεχνική βοήθεια ή τεχνογνωσία από οποιαδήποτε χώρα με σημαντική αντίστοιχη εμπειρία και ισχυρές δομές, σε τομείς όπου εμφανώς υπάρχει υστέρηση ή σημαντική καθυστέρηση, π.χ το κτηματολόγιο, στο οποίο ως και η Μέρκελ έκανε αναφορά στην πρόσφατη συνέντευξή της στην ΝΕΤ.....μακάρι να είχαμε ζητήσει για συγκεκριμένα ζητήματα τεχνική βοήθεια ή τεχνογνωσία εδώ και χρόνια από χώρες με προηγμένες δομές......κάλλιο αργά, παρά ποτέ.....αφού μάλλον αποδείχθηκε ότι είμασταν είτε ανίκανοι ή απρόθυμοι (λόγω πολιτικού κόστους) να επιλύσουμε παθογένειες της δημόσιας διοίκησης και της ελληνικής οικονομίας, ας έρθουν τουλάχιστον ξένοι τεχνοκράτες, εμπειρογνώμονες, εξειδικευμένο προσωπικό για να μας προσφέρουν βοήθεια ή μας να δώσουν συγκεκριμένες λύσεις σε συγκεκριμένα προβλήματα που ταλανίζουν εδώ και χρόνια την κοινωνία μας......2) δεν βλέπω κανένα κακό που θα έρθει τις επόμενες μέρες στην Αθήνα, πολυπληθής γερμανική επιχειρηματική αντιπροσωπεία, υπό τον γερμανό υπουργό οικονομίας Ρόσλερ......από τον φαύλο κύκλο της ύφεσης θα ξεφύγει η Ελλάδα μόνο όταν δοθεί ώθηση στην ανάπτυξη της χώρας.....και η ανάπτυξη σημαίνει ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ......η ανάπτυξη δηλαδή, επιτυγχάνεται μόνο με επενδύσεις, οι οποίες μάλιστα συμβάλλουν καθοριστικά και στην μείωση της ανεργίας (όπου να σας θυμίσω και εκεί έχουμε τεράστιο πρόβλημα)......αντί λοιπόν να χαιρόμαστε ή να έχουμε τουλάχιστον μια συγκρατημένη αισιοδοξία που υπάρχει η σοβαρή πιθανότητα να εισρεύσουν σημαντικά επενδυτικά κεφάλαια, να γίνουν σοβαρές και μεγάλες επενδύσεις στην χώρα μας, κάποιοι επιλέγουν να μεμψιμοιρούν ή να δυστροπούν, προτιμούν να παραμείνουμε "ουραγοί της Ευρώπης", να παραμείνουμε "ψωροκώσταινα"......εγώ αντίθετα, δηλώνω δημόσια ότι προσδοκώ-επιθυμώ-ελπίζω να έρθουν οποιασδήποτε εθνικότητας κεφάλαια για επενδύσεις στην Ελλάδα (αρκεί βέβαια να είναι νόμιμα για να καταντήσει η χώρα μας "πλυντήριο μαύρου χρήματος")......δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει αν είναι γερμανικά, κινέζικα, αραβικά ή ρώσικα.......πρέπει να μας ενδιαφέρει, πως θα μειωθεί δραστικά η ανεργία....πρέπει να μας ενδιαφέρει οι νέοι να βρίσκουν δουλειά στην Ελλάδα, να μην αναγκάζονται (κυρίως οι πτυχιούχοι) να φεύγουν απογοητευμένοι από την Ελλάδα και να αναζητούν ένα καλύτερο εργασιακό μέλλον στο εξωτερικό.....3) έχετε συνειδητοποιήσει ότι ανάπτυξη σε σταθερή μακροχρόνια βάση, επιτυγχάνεται μόνο όταν ο ιδιωτικός τομέας αποτελεί την ατμομηχανή μιας οικονομίας? Είμαστε λοιπόν σε θέση, στις συνθήκες της βαθιάς ύφεσης και της έξαρσης της ανεργίας, να απορρίπτουμε επενδύσεις, δηλαδή να κλείνουμε την πόρτα σε ευκαιρίες δημιουργίας χιλιάδων νέων θέσεων εργασίας? Και βέβαια, όχι...........

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/10/2011 12:11:40

    πες τα....

  5. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 01/10/2011 12:35:38

    Το προβλημα δεν ειναι, βεβαια, οι επενδυσεις πανω σε σωστη και αξιοπρεπη βαση, ουτε η συνεργασια σε τομεις οπου υστερουμε. Αν ηταν να συμβουν τα πραγματα με τον τροπο που περιγραφεις, αφενος οι περισσοτεροι δεν θα αντιδρουσαν αρνητικα, αφετερου θα ειχε γινει αυτο πολυ νωριτερα, διοτι τετοιες λυσεις επισημαινονται εδω και δυο χρονια απο διαφορους, ειδικους και μη. Επισημαινονται κυριως απο την λογικη, απο τον κοινο νου: Αν θελεις να μειωσεις το ελλειμα και το χρεος και δεν μπορεις, τότε πρεπει να αυξησεις το αντιπαλο δεος, το ΑΕΠ. Αυτο το κάνεις οταν ακομη ειναι εφικτο. Οταν εχεις, σχεδον με παθος, καταρρακωσει την πραγματικη οικονομια, δεν γινεται πλεον. Ολα αυτα, δηλαδη το εξης ενα => ΑΝΑΠΤΥΞΗ <= επρεπε να ειχαν ξεκινησει πολυ πιο πριν. Επρεπε ισως να ειχαν ξεκινησει απο τότε που μας βοηθουσαν να μπουμε στο Ευρω, γνωριζοντας (διοτι οι Γερμανοι δεν ειναι σαν κι εμας, του "κανουμε και βλεπουμε", οι Γερμανοι γνωριζουν ακριβως τι κανουν και γιατι το κανουν και πότε ακριβως το κανουν). Τωρα, και αν κρινουμε απο το παραδειγμα του ΟΤΕ, ερχονται για να παρουν τον πλουτο για ενα κομματι ψωμι, να δημιουργησουν υπεραξια με συναινεση της "κυβερνησης", οδηγουντας τους πολιτες (σκλαβους, που θα αμειβονται με μισθους πεινας) σε απογνωση, και να τον πουλησουν σε καποια κοροϊδα στο εγγυς μελλον με μεγαλο κερδος.

    Ειναι σαν εχεις ενα αυτοκινητο που θελεις να πουλησεις. Ανακοινωνεις τιμη, ερχομαι εγω και διαδιδω οτι ειναι τρακαρισμενο και οτι το κρυβεις, πεφτει η τιμη του, ερχομαι εγω μετα παλι, σε βρισκω σε αναγκη, το αγοραζω για ψιχουλα, και το πουλαω στην κανονικη του αξια. Ο Ελληνας το κάνει αυτο σε μικροπραγματα, ο Γερμανος σε επιχειρησεις μαμουθ.

    Γελιεσαι αν πιστευεις οτι οι Γερμανοι εχουν φιλους, οτι θεωρουν καποιους ως φιλους τους. Ερχονται για να κερδισουν πολλα, απο την προσωπικη σου δυστυχια και την δυστυχια των υπολοιπων Ελληνων.

    Πολλες φορες εχουν κατηγορησει τους Ελληνες ως απατεωνισκους, οπαδους της διαφθορας, τεμπεληδες, ανικανους, αχρηστους καταναλωτες φραπε και γυρου. Οχι μονο οι Γερμανοι, το κανουμε και μονοι μας για τους εαυτους μας.

    Αυτο που ξεχναμε, ειναι να αντικρυσουμε την πραγματικοτητα οπως ειναι, χωρις μαυρα ή ροζ γυαλια. Αυτο που εμεις κανουμε σε στυλ μικροαπατεωνα, για να εχουμε την δυνατοτητα να πηγαινουμε στην Μυκονο το καλοκαιρι και να αποτελει η δουλεια μας μερος της ζωης μας και οχι ολη της την υποσταση, οι "φιλοι" μας οι Γερμανοι το κανουν σε μεγαλο στυλ, οργανωμενα, λεπτομερως, χωρις οικτο, και επιπλεον σαν αυτοσκοπο. Εμεις κλεβουμε στο ζυγι. Αυτοι ειναι ακριβεις στο ζυγι, στο σουπερ μαρκετ σου επιστρεφει η ταμιας ακομη και το λεπτο (και αρχικα χαιρεσαι για την τοση τελειοτητα), αλλά κλεβουν και εκμεταλλευονται κρατη ολοκληρα, ακομη και αν αυτο συνεπαγεται τον θανατο ανθρωπων απο πεινα.

    Δεν σε κατηγορω. Προφανως δεν εχει ιδεα απο Γερμανια και Γερμανους.

  6. φωνη avatar
    φωνη 01/10/2011 12:37:34

    "Αντίθετα, οι απροκάλυπτες διαθέσεις της πολιτικής και οικονομικής ελίτ να προσφέρει «γην και ύδωρ» στους ξένους προστάτες της, αρκεί να διασωθεί από την οικονομική δίνη που συγκλονίζει τη χώρα......"

    Ούτε αυτήν την προϋπόθεση θέτει η πολιτική και οικονομική ελίτ προκειμένου να προσφέρει "γη και ύδωρ". Γιατί ούτε τα δάνειά τους μας σώζουν. Γιατί θα τα πουλήσουν όλα για 125 δις, δηλ. λιγότερα από το χρέος μας. Και θα ξεπουλήσουμε και χρέος θα έχουμε. Και η ανάπτυξη που επικαλούνται ότι θα φέρουν, αφορά τους Γερμανούς περισσότερο, οι Έλληνες μάλλον θα δουλεύουν για μισθούς Βουλγαρίας ( και αν μας αρέσει).

  7. ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
    ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 01/10/2011 12:47:23

    -Φταίμε κι΄εμείς γιατί αφήσαμε όλους τους ξενόδουλους τόσα χρόνια να μας κυβερνάνε, επιτρέποντας να δομηθεί ένα άθλιο σύστημα εξουσίας με την παραεξουσία των ΜΜΕ, με την παιδεία που γαλουχήθηκαν γενιές και γενιές Ελλήνων, με το ν΄αναδεικνύουμε ηγέτες μόνο και μόνο επειδή φέρουν ένα όνομα και καμμία αξιοσύνη, με το να μην παράγουμε τίποτα και να ζητάμε να ¨τρυπώσουμε¨σε μια θέση του δημοσίου, με το να σουλατσάρουμε με το ακριβό μας αυτοκίνητο και το σκάφος αλλά με την αμορφωσιά στο έπακρο κλπ...

    -Αυτή είναι μια εικόνα κιτς για την Ελλάδα, που δυστυχώς χτίσαμε.
    -Έτσι θα φτάσουμε και στο έσχατο σημείο του ¨ραγιαδισμου¨, να μη μας ενοχλεί η εισβολή των ¨ αρπακτικών¨, μεσα στο ίδιο μας το σπίτι.

    -Όταν ένας κλέφτης μπαίνει μέσα στο σπίτι σου και με την απειλή όπλου, σου αφαιρεί τα υπάρχοντά σου και σε βιάζει, εσύ τί κάνεις; Καλείς την Αστυνομία.
    -Εδώ τώρα που μας κλέβουν όλα τα υπάρχοντά μας σαν χώρα, που βιάζουν αναίσχυντα τον Ελληνικό λαό, ποιά αστυνομία θα μας σώσει;
    -Το μόνο που μπορεί να μας σώσει, είναι να ξεφύγουμε από το αποβλάκωμα στο οποίο περιπέσαμε τόσα χρόνια, ν΄αφυπνιστούμε και να πάρουμε στα χέρια μας την τύχη της πατρίδας μας και των παιδιών μας!

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 01/10/2011 13:14:48

      "ποιος θα μας σωσει;"

      Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν αναλαμβανει να μας σωσει ο Sakis. Τοσα χρονια δεν μας εκαιγε τον εγκεφαλο λεγοντας "ολα καλααααααα αααααααα"; Απαξιωνοντας και διαστρεβλωνοντας την πραγματικοτητα σε βαθμο κακουργηματος; Ειναι δυνατον να εισαι μονιμα με ενα λαμπερο χαμογελο και να μην σε επηρεαζει τιποτα, μαλλον να μην συμβαινει τιποτα που να μπορει να σε επηρεασει; Το Ελληνοχολυγουντ σε ολη του την πολιτιστικη μιζερια και 11.000.000 ανθρωποι να τους τρεχουν τα σαλια, οι μεν γυναικες μπας και τους κατσει, εστω καποιος που θα του μοιαζει, εστω και αμυδρα, οι δε αντρες, μηπως καταφερουν και γινουν σαν κι αυτον και τους κατσει επιτελους η συναδελφος, που τοσα χρονια τους εγραφε κανονικα...

      Μην υποτιματε τον Sakis. Για μενα ειναι ενας απο του κυριους υπευθυνους οσων περναμε, ειναι το νεο προτυπο της κοινωνιας των αλλοτε γενναιων και σοφων, που δεχτηκε, εναντι μεγαλης αμοιβης, να κανει τους Ελληνες μαλθακους ανοητους, που ξεχασαν την κριτικη τους σκεψη, που εφτασαν στο σημειο να τον αποδεχονται σαν "μεγαλο καλλιτεχνη". Μονο και μονο απο αυτο, απο την μεγαλη απηχηση του Sakis σε γυναικες αλλά και σε αντρες, μας αξιζει οτι μας συμβαινει! Απαξιωθηκε πληρως ο αγροτης, ο οικοδομος, ο ναυτικος, και τοσοι αλλοι, ο ανθρωπος που εργαζεται και κοπιαζει για να δημιουργησει αξια, μονο και μονο επειδη ενας σαχλαμαρας χαμογελουσε στην καμερα και πεταγε κοτσανες που ολοι χειροκροτουσαν, αναγκαστικα, αν δεν ηθελαν να μην τους μιλαει κανείς στην παρεα. Απειρες οι φορες που τσακωθηκα και χαλασα φιλιες.
      Τον εχω δει απο κοντα. Ενας κοντος ειναι, και μαλιστα οχι ιδιαιτερα καλος ανθρωπος.

      Να ξεφυγουμε απο τα αποβλακωματα: ΝΑΙ !!!

      • ερση avatar
        ερση @ Πεπόνης 01/10/2011 23:02:11

        γιατι ρε φιλαρακια δε γουστάρετε τους star νεοέλληνες;
        Τεχνογνωσία δε θέλετε;
        Φατετη στη μάπα, ολικώς και αδιακρίτως.

  8. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 01/10/2011 12:48:52

    Όχι δεν μας μοιάζουν στην καταναλωτική μανία, νομίζω όμως οτι έχουν διαφθορά και τους προκύπτουν και Τσουκάτοι. Η διαφορά είναι οτι, όταν τους πιάνουν τους τιμωρούν.
    Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι "sympathizer".
    Το ψάχνω όμως το θέμα για δεκαετίες, διαβάζω, συζητώ και έχω καταλήξει σ' αυτό που αποδίδεται στον Σωκράτη: "Εν οίδα, οτι ουδέν οίδα". Πιστέψτε με είναι αχανές το πράμα.
    Αξίζει, νομίζω να ασχολήθούμε σοβαρά με το θέμα, και λόγω των γεοστρατηγικών ανακατατάξεων στην περιοχή.

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ StarPowerNone 01/10/2011 12:50:03

      γεωστρατηγικών

  9. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 01/10/2011 13:20:57

    Πεπόνη, σωστός μέχρι κεραίας! Αυτή ακριβώς είναι η αλήθεια!' Εμείς κλέβουμε στο ζύγι , αυτοί κλέβουν και εκμεταλλεύονται κράτη, ακόμη και αν αυτό συνεπάγεται το θάνατο ανθρώπων από πείνα'. Κατώτεροι όλοι , υπόδουλοι στην ανωτερότητά τους. Λίγες μέρες μόνο να μείνει κάποιος στην καταθλιπτική χώρα τους, καταλαβαίνει τον άρρωστο ψυχισμό τους.

  10. ORIMA avatar
    ORIMA 01/10/2011 14:15:26

    Εξακολουθώ να πιστεύω ότι δωρέαν τυρί υπάρχει ΜΌΝΟ στη φάκα. Το θέμα δεν είναι να πάρουμε συμβουλές και τεχνογνωσία ΚΑΙ να την ενσωματώσουμε στη ζωή μας, στις δουλειές μας, στο κράτος μας, στην κοινωνία μας. Ας πάμε όμως ΠΡΏΤΑ ο καθένας στον κοντινότερο καθρέπτη και ας ρωτήσουμε τους εαυτούς μας: Είσαι έτοιμος να ΑΛΛΆΞΕΙΣ, να ΞΕΒΟΛΕΥΤΕΙΣ, να ΚΟΥΡΑΣΤΕΙΣ για ΜΑΚΡΌ χρονικό διάστημα; Επόμενη ερώτηση: Πόσα είσαι διατεθιμένος να πληρώσεις τους συμβούλους σου και ποιός είναι ο στόχος που θες να πετύχεις; Ακολουθούν μερικές ακόμα ερωτήσεις, όπως: Τι μ´εσα διαθέτεις για να σουλουπωθείς; Πώσωθα βρεις λεφτά να πληρώνεις; Η οικογένειά σόι, οι φίλοι σου, η γειτονιά σου θα αλλάξουν κι αυτοί (αλλιώς θα είσαι σαν τον κούκο); Αν είμαστε έτοιμη να απαντήσουμε αυτές τις ερωτήσεις, πολύ πιο εύκολα θα αλλάξουμε τη χώρα και τη ζωή μας, χωρίς ξεπούλημα ή άλλους εξευτελισμους. Να θυμάστε όμως: Το δωτέαν τυρί υπάρχει μόνο μέσα στη φάκα.

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/10/2011 14:18:41

    Μη ξεχνάς και τον μεγάλο υπονομευτικόι ρόλο της Ρούλας Κορομηλά, που τα τελευταία 20-25 χρόνια προβάλλει πρότυπα, και αποτελεί το ίνδαλμα 1-2 γενεών Ελληνίδων μπίμπο, που αγνοούν ακόμη και το με ποια κράτη συνορεύει η Ελλάδα.
    Η κατάντια των τελευταίων δεκαετιών δυστυχώς έχει ονοματεπώνυμο.
    Θυμάσαι τις χιλιάδες γυναικών και ΑΝΔΡΩΝ! που μαζεύονταν στα σόου του Μικρούτσικου, αλλαλάζοντας σαν τρελλοί από πάθος και θαυμασμό, για τους ασήμαντους παίκτες του Μπιγκ Μπράδερ, που μέχρι δυο μέρες πριν ήταν παντελώς άγνωστοι;
    Αυτοί είμαστε δυστυχώς.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Strange Attractor 01/10/2011 15:12:39

      Strange, δεν είμαστε όλοι έτσι. Αυτοί προβάλλονται γιατί είναι οι χειραγωγίσιμοι, αυτοί που δεν έχουν αντιστάσεις, οι αναλώσιμοι. Εμείς οι άλλοι δεν έχουμε αυτές τις ιδιότητες, έχουμε σοβαρότερα να σκεφτούμε και ν'ασχοληθούμε.....Και γι'αυτό ,ούτε τους κάνουμε, ούτε και μας κάνουν. Οσο για την Ρ.Κ., είναι τραγικό να μη μπορείς να δεις την παρακμή σου.......

  12. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 01/10/2011 16:28:18

    Αυτό που ξέρω είναι ότι η κρίση, μας έχει βάλει όλους σε μια (επίπονη) διαδικασία ενδοσκόπησης. Πόσο χαμηλά έχει πέσει τελικά η σύγχρονη ελληνική ψυχή? Έχει πιο κάτω?
    Διαδικασία επίπονη μεν, απαραίτητη δε.

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ Χαζούλης 01/10/2011 17:14:11

      Και αφού αυτή η επίπονη διαδικασία ξεκινήσει σε ατομικό επίπεδο, θα χρειαστεί να γίνει και σε συλλογικό.
      Οι αντιστάσεις είναι πολύ ισχυρές και στα δυο επίπεδα και εκδηλώνονται με διαφορετικές μορφές: μία είναι η απόδοση των ευθυνών σε πανίσχυρους εξωγενείς παράγοντες... οι γνωστές συνωμοσίες, μια δεύτερη αντιμετώπιση είναι η αναζήτηση του μεσσία που χωρίς την δική μας συνεισφορά θα μας 'σώσει'... Και ποιός ξέρει τι άλλο.

  13. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 01/10/2011 17:02:38

    Συμφωνούμε , αλλά ποιος γνωρίζει τον Μάουερ και τα μέλη της Βαυαρικής - Γερμανικής Αντιβασιλείας του Όθωνα που κατέβηκαν στην Ελλάδα , μαζί με 3500 μισθοφόρους -τυχοδιώκτες απ΄όλη την Ευρώπη ( θα ξανάρθουν και πάλι να είστε βέβαιοι , σαν ¨ευρωπαϊκή χωροφυλακή ¨ ) για να εγκαινιάσουν την νέα κάθοδο του Γερμανικού χώρου στα Βαλκάνια και την Μέση Ανατολή ;

    Η Βαυαροκρατία - Ξενοκρατία , εγκαινίασε τις νέες μορφές Νέο - αποικιοποίησης μιας χώρας που έχει ¨απελευθερωθεί¨ από μια άμεση ξένη στρατιωτική κατοχή . Μέσω ελέγχου - διείσδυσης στους θεσμούς Παιδείας , Νομικού συστήματος - αστικού και ποινικού , Στρατιωτικής εκπαίδευσης και στρατού , Εκκλησίας και Τραπεζιτικού -χρηματοπιστωτικού συστήματος.

    Αυτή ήταν και η διπλωματική μου διατριβή ( σε Γερμανικό Πανεπιστήμιο! ) , η ¨Ερμηνεία της διαφοράς κλασσικής αποικιοκρατίας με τις μεθόδους Νέο - αποικιοκρατίας - ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ¨ΒΑΥΑΒΑΡΙΚΗΣ ΑΝΤΙΒΑΣΙΛΕΙΑΣ ¨ . Η εργασία μου θεωρήθηκε ¨εχθρική¨ για τα γερμανικά συμφέροντα , αλλά βαθμολογήθηκε πολύ καλά , διότι πληρούσε τους ¨απαιτούμενους τρόπους επιστημονικής τεκμηρίωσης ¨ και επειδή απλούστατα διότι δεν διέθεταν άλλη παρόμοια μελέτη η οποία ήταν χρήσιμη για τους τρόπους σκέψης ¨μιας άλλης θεώρησης ¨. Εκατοντάδες , χιλιάδες άλλες μελέτες συμπατριωτών μας στα Γερμανικά πανεπιστήμια ( εκτός αυτές των θετικών επιστημών που είναι μια άλλη περίπτωση ) ασχολήθηκαν με την τεκμηρίωση της ¨Ελληνό-Γερμανικής Φιλίας¨ ή με την ¨Μεταφορά Ευρωπαϊκών Θεσμών στην Ελλάδα...¨ .

  14. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 01/10/2011 17:04:56

    Πολύ ωραία τα λες "Χαζούλη".
    Πάντως η διαδικασία ενδοσκόπησης μόλις άρχισε. Έχει δρόμο ακόμη...

  15. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 01/10/2011 17:14:04

    Γιατί να ΜΗΝ έλθουν; Εισπράττουμε φόρους σωστά; Απονέμουμε δικαιοσύνη εγκαίρως; Πατάξαμε την διαφθορά;Έχουμε εκπαίδευση; Όχι! Ας έλθουν, λοιπόν να μας δείξουν. Μόνο αυτοί μπορούν να αποτρέψουν τους πολιτικούς μας από την συνέχιση του καταστροφικού ρόλου τους. Έτσι κι αλλοιώς, αυτή την Ελλάδα δεν την θέλω για πατρίδα.

  16. rj avatar
    rj 01/10/2011 18:07:51

    δεν είμαστε απλά ένα τμήμα του σιδηροδρόμου Βερολίνο/Βαγδάτη, αλλά...ένα ΠΑΡΑΚΛΑΔΙ του. Κι αυτό, στις όποιες αναλύσεις και γεωπολτικές προσεγγίσεις, πρέπει να το λάβουμε ΣΟΒΑΡΑ υπόψη μας .........

  17. jake avatar
    jake 01/06/2012 00:47:07

    ΠΗΛΕΑ ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ.