#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/05/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Είμαστε ακόμα ζωντανοί»



Πάνω από τρία χρόνια. Αφορμή η κατάσταση-κατάντια της χώρας.

Μοναδικό κίνητρο μια πατρίδα που,

«Της Ασίας αν αγγίζει από τη μια της Ευρώπης λίγο αν ακουμπά
στον αιθέρα στέκει νά και στη θάλασσα μόνη της!»

Να πούμε, να γράψουμε, να περιγράψουμε.

Να αντισταθούμε, να αλλάξουμε, να διορθώσουμε.

Κρυφά ταλέντα, εμφανείς σκοποί, ψεύτικες υποσχέσεις, αληθινές επιδιώξεις.

Χωρίς δουλειά «σκυλίσια», η έμφυτη ροπή στη γραφή, καταντά μετά την πρώτη ακμή, «καφενειακό» παραλήρημα.

Προβληματισμοί για «κανονικούς» ανθρώπους, που ζουν, εργάζονται και μοχθούν μέσα ή έξω από τη χώρα, φόρουμ, φίλοι, γνωστοί, παρτάκηδες, περαστικοί, άγνωστοι και trolls.

1204 νύχτες Antinews. Διεθνής οικονομικός έλεγχος. Ρευστή πολιτική κατάσταση, η οικονομία στα «κόκκινα», η κοινωνία σε απόγνωση.

Όλα έχουν τη δική τους ξεχωριστή σημασία, όπως ο καθένας τα βίωσε από τη σκοπιά του.

Το βέβαιο είναι ότι «είμαστε ακόμη ζωντανοί»…

Και ότι όλα κρίνονται από το χειροκρότημα…

Χριστός Ανέστη

Χρόνια πολλά!

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/05/2013 11:49:25

    Αληθώς ο Κύριος, Μικρέ!

    • M.O. avatar
      M.O. @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/05/2013 22:58:12

      Χρόνια πολλά Φαήλο. Πάντα ακμαίος και στην πρώτη γραμμή.

  2. δημης avatar
    δημης 05/05/2013 11:56:49

    ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!
    Να ευχηθούμε όλοι μας..
    Και για την ιστοσελίδα (ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ) τα καλύτερα...
    Καί επειδη το τέλειο είναι ο μεγαλύτερος εχθρός του καλού (μιάς και δεν μπορεί να γίνει καλύτερο ) εύχομαστε συνεχή βελτίωση.

    • M.O. avatar
      M.O. @ δημης 05/05/2013 23:00:38

      Χίμαιρα και η τελειότητα δήμη. Χρόνια πολλά!

  3. ~Mara~ avatar
    ~Mara~ 05/05/2013 12:13:52

    ....Και πάντα θα είμαστε ζωντανοί, ότι και άν κάνουν....

    Χρόνια Πολλά Χριστός Ανέστη!!!!!

    • M.O. avatar
      M.O. @ ~Mara~ 05/05/2013 23:01:08

      Χρόνια πολλά Μάρα

  4. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 05/05/2013 14:27:31

    Χριστός Ἀνέστη Μικρέ Ὀδυσσέα,νά εἶσαι καλά!
    Εἴμαστε ἀκόμη ζωντανοί,γιατί μετά τό Σταυρό ἀκολουθεῖ ἡ Ἀνάσταση καί μετά τή Μεγ.Παρασκευή,ἡ Κυριακή τοῦ Πάσχα...

    • M.O. avatar
      M.O. @ Κυθήριος Τ. 05/05/2013 23:03:13

      Αληθώς Κυθήριε. Χρόνια πολλά ρε παίκτουρα!

  5. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 05/05/2013 14:30:06

    Αληθώς Ανέστη , Μικρέ !!!! Εξαιρετικό !!! Είμαστε και θα είμαστε ζωντανοί γιατί πάντα σηκωνόμασταν ψηλά , ότι κι αν γινόταν .... !! Το έχουμε !!!!

    • M.O. avatar
      M.O. @ Diamond Angel 05/05/2013 23:09:55

      Σε ευχαριστώ Άγγελε. Και να μην το έχουμε, είμαστε υποχρεωμένοι να το βρούμε...

  6. B.Q avatar
    B.Q 05/05/2013 19:34:49

    '' Το βέβαιο είναι ότι «είμαστε ακόμη ζωντανοί»…''
    Πόσοι από εμάς αλήθεια; Πόσοι ακόμη θα περάσουν απ' την άθλια κρεατομηχανή των Προκρούστιων μνημονιακών επιλογών; Να κάνουμε ένα πρόχειρο προσκλητήριο απόντων, παραιτημένων, περιθωριοποιημένων, εκπατρισθέντων; Βαριά η ήττα μας και δύσκολη η αναστροφή, αν απαιτούμε ζωή για ΟΛΟΥΣ και δεν αρκούμαστε σε μιά παραπαίουσα κοινωνία των 2/3.
    Πόσοι θα έχουν άραγε αντοχή να περιμένουν το ...χειροκρότημα, όταν και αν;
    Μήπως να επιταχύνουμε τις διαδικασίες εμείς, που ακόμη δε γονατίσαμε;
    Η παθητική μας ανοχή, φαντάζει πια αισχρή συνέργεια.
    Χριστός Ανέστη. Μακάρι σύντομα κι εμείς.

    • ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
      ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ @ B.Q 05/05/2013 20:44:01

      Καλά που έχουμε κι εσάς BQ και κάποιες άλλες κυρίες εδώ και αναγκάζετε κάποιους να δουν την σκληρή πραγματικότητα. Υποθέτω ότι οι παραπάνω σχολιαστές δεν είναι άνεργοι (ούτε κι εγώ είμαι) αλλά υπάρχουν 2 εκατομμύρια άνεργοι και απλήρωτοι. Θα βρουν αυτοί αύριο μια δουλειά όπου δεν θα τους εκμεταλλεύονται για να έρθει γι' αυτούς η Ανάσταση; Δεν γίνεται σε μία ΚΟΙΝΩΝΙΑ, να ξεχνάμε οι χορτάτοι τους νηστικούς.
      Πληρώνω κι εγώ όπως και οι περισσότεροι για τους άτυχους (όχι ανίκανους όπως θα θεωρούσαν οι αγγλοσάξωνες) άνεργους με φόρους, κρατήσεις (μία ματιά στο τιμολόγιο της ΔΕΗ θα μας πείσει) αλλά μόνο μία μικρή μερίδα αυτών παίρνει έστω αυτό το κουτσουρεμένο επίδομα ανεργίας. Γιατί δεν το εισπράττουν όλοι; Δεν φτάνουν τα λεφτά που μαζεύουν από εμάς; Δεν πιστεύω ότι εμείς που πληρώνουμε (που μπορούμε ακόμα να πληρώνουμε) θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι περισσότερο χωρίς να βυθιστεί στην ίδια κατάσταση και η δική μας οικογένεια.
      Το κράτος (πικρόχολο γέλιο) έχει εγκαταλείψει το 1/3 των Ελλήνων και μόνο η Εκκλησία (δεν τολμώ πια να πω κακό λόγο για τον κλήρο) κατά πρώτο λόγο, κάποιοι δήμοι και πολλές μικρές εθελοντικές οργανώσεις προσπαθούν να κρατήσουν στη ζωή ανθρώπους στους οποίους το κράτος (πικρόχολο γέλιο) στη σύγχρονη εποχή και στην Ενωμένη Ευρώπη (γέλιο μέχρι δακρύων) έχει γυρίσει την πλάτη του.
      Έχεις και τον Κουβέλη να μιλά ΜΟΝΟ για τους αδύναμους. Ναι, τους αδύναμους όχι μόνο να τους στηρίξουμε αλλά να τους κάνουμε δυνατούς. Αλλά οι υπόλοιποι θα πρέπει να γίνουμε (και τυπικά) μέρος αυτών των αδύναμων. Αυτό δεν είναι η πλήρη σοβιετοποίηση της κοινωνίας; Όλοι αδύναμοι, ανίσχυροι, χωρίς περιουσία για να έχουμε το κράτος (το καπιταλιστικό;) να μας εξασφαλίζει ένα κεραμίδι και ένα πιάτο φαΐ;
      Εγώ στην τηλεόραση και στις εφημερίδες το μόνο που βλέπω είναι πρόσωπα ψευτών.

      • B.Q avatar
        B.Q @ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 06/05/2013 09:16:31

        ''Την πόρτα αν δεν ανοίγει, τη σπαν, σας είπα.
        Τι στέκεστε, τι γέρνετε σκυφτοί;
        Λαέ σκλάβε, δειλέ, ανανιώσου, χτύπα!
        Και κέρδισε μονάχος το ψωμί.''
        Κώστας Βάρναλης
        Καλή σας ημέρα αγαπητέ μου Γεωμέτρη. Όταν τριγύρω καίγονται ψυχές, ζωές και όνειρα, ποιός γίνεται να εφησυχάζει και να εθελοτυφλεί; Το μέγα ερώτημα, έχει ήδη τεθεί. Τι πραγματικά μας αξίζει; Αυτό που διεκδικούμε και αυτό που κατακτάμε. Τα άλλα είναι πια μονάχα γκρίνιες, άσκοπες κλάψες, και παράπονα. Κανείς δεν συγκινείται.

  7. Αστυαναξ Καυσοκαλυβιτης avatar
    Αστυαναξ Καυσοκαλυβιτης 06/05/2013 00:38:48

    Αληθως Ανεστη οΚυριος!

    • M.O. avatar
      M.O. @ Αστυαναξ Καυσοκαλυβιτης 07/05/2013 15:52:20

      Χρόνια πολλά! Τι συνέβη και έκοψες μέχρι και τους τόνους του μονοτονικού;

  8. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 06/05/2013 01:41:18

    Μ. Οδυσσεα προσφερεις αχτινες φωτος σε αποχρωση ελπιδας !

    Νασαι καλα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

    • M.O. avatar
      M.O. @ Ο Χαζος του χωριου 07/05/2013 15:54:03

      Χρόνια πολλά φίλε. Είμαι εδώ και καιρό πεπεισμένος ότι είσαι ο "γάτος του χωριού". Σε ευχαριστώ για τα εξαιρετικά λόγια.