#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/11/2011 12:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είμαστε ή δέν είμαστε ο ομφαλός τής γής;



Είμαστε ή δέν είμαστε ο ομφαλός τής γής;
Εξαρτάται από τήν οπτική τού παρατηρητή.
Γιά τόν παρατηρητή Ιαπετό είμαστε. Γιά τόν Δαναό μπορεί ναί, μπορεί όχι.
Μιά ανάλογη οπτική έχουν καί οι πολιτικοί. Καί οι αρχηγοί κομμάτων. Καί οι πρωθυπουργοί. Ο καθένας μας.

Έχει κάποια σημασία αυτή η οπτική στό πολιτικό γίγνεσθαι; Μπορεί νά επηρεάσει μιά παρόμοια οπτική τής κοινωνικής πλειοψηφίας τήν καθημερινότητα;
Η απάντηση είναι σαφής. Ναί. Καί εξηγούμαι.
Η καθημερινότητα τής ζωής μας έχει νά κάνει μέ τά πάντα. Άν πίνουμε φρέσκο ή παστεριωμένο γάλα. Ρακί ή Ουΐσκυ. Κόκα-Κόλα ή ήβη χυμό. Γερμανικό ή γιαπωνέζικο αυτοκίνητο. Βιολογικό προϊόν ή άψογα πακεταρισμένο προϊόν ολλανδέζικου υβρίδιου. Χώρα γεμάτη πλαστικά μπουκάλια καί σακκούλες ή καθαρή. Παράνομες χωματερές ή βιολογικά διαχειρήσιμες. Ίμια ή Καρντάκ. Ευρώ ή δραχμή. Τσιφτετέλι ή Ρόκ. κ.ο.κ.

Αυτή είναι η πολιτική ή κοινωνική διαθεσιμότητα, ανοχή καί παραδοχή μιάς κοινωνίας. Καί αυτό έχει σχέση μέ τό κοινωνικό πρότυπο καί ζητούμενο πού μάς έχει εμφυτευθεί ώς κοινωνία καί ώς άτομα.
Η Σισύφεια παράδοση είναι δική μας, όπως καί η δελφική αξίωση ότι είμαστε ο ομφαλός τής γής.
Οι αρχαίοι πατέρες μας αποδέχθηκαν γιά μεγάλο διάστημα συγκεκριμένους ιερούς κανόνες καί άβατα απαραβίαστα. Είναι αυτό πού μέ περίσσευμα θράσους ή έκδηλου θαυμασμού καί προθυμία βίωσης ανακυκλώνεται μέχρι τίς μέρες μας.

Τί νόημα έχει π.χ. η συζήτηση γιά εθνική αξιοπρέπεια; Πώς μετριέται; Υπάρχει ένα ασφαλές αξιοπρεπόμετρο;
Νά επαναλάβω τό τετριμμένο καί χιλειοειπωμένο. Σκότωσε καί κατέστρεψε ο χριστιανισμός τό αρχαίο μας κλέος ή είναι η φυσιολογική συνέχειά του;

Μεταφέροντας τό ερώτημα στήν τρέχουσα πολιτική,ώς πρός τό τί είναι ο κάθε ή ο κάθε αναγνωρίσημος πολιτικός καί τί εξυπηρετεί, η απάντηση είναι η συχνά διατυπούμενη απαξίωση τού πολίτη «όλοι ίδιοι είναι».
Είναι η υπεκφυγή ή άρνηση τού πολίτη νά θέλει νά βιώσει τήν δική του δύσκολη πολιτική καί βιωματική καθημερινότητα, καταφεύγοντες στίς εμπεδωμένες καί ιδανικοποιημένες εικόνες τού παρελθόντος του;
Λύνει έτσι τό πολιτικό του πρόβλημα ή τό μεταθέτει γιά τήν «άλλη» ζωή του;
Ή τέλος παντων νομίζει ότι έχει παρακμάσει τόσο πολύ καί δέν μπορεί όπως ο Αθηναίος πρόγονός του νά «πέσει» πάνω σέ έναν Περικλή;

Καί ο αρχαίος Αθηναίος επέλεξε τόν Αλκιβιάδη, «πρόσφερε» τό κώνειο στόν Σωκράτη καί καταδίκασε σέ θάνατο τόν Θεμιστοκλή γιά μηδισμό. Ναί τά έκανε όλα αυτά. Καί θαυμάζεται γιά τό έργο του. Είχε όμως κάποιες σταθερές. Πίστευε καί σεβόταν τό μαντείο τών Δελφών. Γιόρταζε τά Παναθήναια. Σεβόταν τό ιερό άσυλο. Έθαβε τούς νεκρούς του καί τούς έκανε «τρισάγιο». Στό ιερό τού ολύμπιου Δία καί στόν ελλανοδίκη. Πἰστευε σέ πέντε αρχές πού προσδιόριζαν τήν ελευθερία τού. Τήν δική του ελευθερία, όπως τήν νοούσε. Στόν ελληνικό τόπο καί τρόπο.

Ο Ιαπετός θέλει νά στηρίξει ένα πολιτικό πού πιστεύει ότι η Ελλάδα είναι ο ομφαλός τής γής.
Δέν ξέρω άν τό πιστεύει πραγματικά, άν τό δέχεται, ή είναι ένα σύγχρονο πολιτικό υβρίδιο καί αυτός.
Η θέση του Σαμαρά γιά τήν Μακεδονία, θέση πολιτικού εξουσίας πού τού κόστισε ακριβά, είναι μιά βάση εμπιστοσύνης.
Μπορεί νά διαψευσθώ στήν πολιτική μου επιλογή. Αυτήν όμως κάνω καί είναι συνειδητή. Δέν κρίνω τόν Σαμαρά από τήν καθημερινή του πολιτική πράξη, αλλά από τήν πολιτική του στόχευση καί τού αναγνωρίζω τό δικαίωμα τού πολιτικού ελιγμού.
Η επιλογή μου έχει σχέση μέ τόν Σαμαρά καί όχι σώνει καί καλά μέ τό κόμμα τής ΝΔ. Εκεί ανδρώθηκε πολιτικά, από εκεί αποχώρησε, εκεί ξαναβρέθηκε. Τό κόμμα τής ΝΔ έχει καί άτομα μέ ήθος καί ανήθικα. Όλα εξαρτώνται από τίς πολιτικές συγκυρίες καί τό πνεύμα τού ηγετικού πυρήνα.

Ιαπετός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σίγουρος avatar
    σίγουρος 24/11/2011 13:18:17

    Η μεγαλύτερη κρίση στις μέρες μας είναι οι κρίση που περνάει η κρίση των πολιτών…

    • danaos avatar
      danaos @ σίγουρος 24/11/2011 13:46:11

      Ιαπετέ ζωγράφισες!Σε χαιρετώ!

  2. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 24/11/2011 13:19:31

    Πολύ ωραίο κομμάτι Ιαπετέ. Η "αριστοτέλεια" λογική σε σύγχρονη έκδοση. Τα σέβη μου...

  3. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 24/11/2011 13:32:25

    Όλοι εμείς είμαστε μαζί του ακριβώς για την πολιτική του στόχευση και του αναγνωρίζουμε το δικαίωμα του πολιτικού ελιγμού. Επί του πρακτέου όμως στις εκλογές του 2009 πήρες 34%. Άρα θέλεις άλλο ένα 10% ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για να έχεις αυτοδυναμία (και λίγο λέω γιατί εκεί μέσα έχεις κούληδες, αρούληδες και λοιπούς συγγενείς για παν ενδεχόμενο). Πιστεύεις ότι θα πάρει η Ν.Δ. αυτοδυναμία όπως έχουν σήμερα τα πράγματα; Επιμένω όμως ότι αυτοδυναμία θα φέρει ακόμη και σήμερα ένα μεγάλο ΌΧΙ ΚΑΙ 5-6 ΔΙΑΓΡΑΦΈΣ. Ευκαιρίες και μάλιστα καθημερινές υπάρχουν και ελπίζω να το κάνει πριν τα Χριστούγεννα γιατί μετά δεν θα βρει τίποτε όρθιο.

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 24/11/2011 13:36:06

    Η διαφωνία μεταξύ Ιαπετού και Δαναού για το αν είμαστε ο ομφαλός της γής, πηγάζει εκ του γεγονότος οτι ο Δαναός θεωρεί ευατόν ως το Κέντρο της Γής (και όχι μόνο, φήμες λένε)

    • danaos avatar
      danaos @ Κώστας Ροδινός 24/11/2011 13:42:33

      Εξαρτάται Κώστα,σε ποιον ομφαλό η "αφαλό" πηγαίνει ο νους σου!

  5. Enjoy Capitalism avatar
    Enjoy Capitalism 24/11/2011 14:42:07

    Ρε μπαγάσηδες, σας παραδέχομαι ! ....
    Προφανώς τα 'χετε λύσει τα προβλήματά σας.... ! Ρεσπέκτ !

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Enjoy Capitalism 24/11/2011 14:45:11

      Ο Δαναός τα έχει λύσει!
      Εμείς έχουμε δρόμο ακόμα και δεν μας λέει το μυστικό!

      • juliet avatar
        juliet @ Κώστας Ροδινός 24/11/2011 16:20:03

        Κύριε Ροδινέ,χαιρετώ
        μαλλόν θ΄έχει καλές γειτόνισσες και ανοίγει το χειλάκι του και η καρδία του .

  6. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 24/11/2011 15:04:30

    Ο "ομφαλός της γης" για να αναγνωριστεί ως τέτοιος είναι πρωτίστως αναγκαίο να επιδεικνύει αυτοσεβασμό. Επιπλέον πρέπει να έχει την ικανότητα να κοινωνεί με το πολυσχιδές περιβάλλον που είναι απαραίτητο να του αναγνωρίσει εμπράκτως αυτή την ιδιότητα. Διαδικασίες σύνθετες, περίπλοκες και γι΄ αυτό κι ελκυστικές. Εάν απλά αυτολιβανίζεται ως "ομφαλός της γης" πέφτει στο πηγάδι που άνοιξε η αυταπάτη του.

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 24/11/2011 16:41:10

    Ε, ναι, είμαστε ο ομφαλός της γης...και το έχουν αντιληφθεί..γι' αυτό και καραδοκούν θέλοντας να κόψουν πρώτα τους δικούς μας ομφάλιους λώρους με την Πατρίδα μας, τη θρησκεία μας, την ιστορία μας, τον πολιτισμό μας..

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 24/11/2011 17:11:31

      Μπράβο Εύα! Τίποτε άλλο!

  8. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 24/11/2011 17:59:43

    Ανασύρω ένα παλαιότερο μου σχόλιο πού έγινε σέ κάποια ανάρτηση τού Antines( σέ ποιά ακριβώς δέν θυμάμαι) καί παραθέτω στήν συνέχεια επιλεκτικά αποσπάσματα από το σημερινό ηλεκτρονικό ΒΗΜΑ.
    Παλαιότερο σχόλιό μου:
    Ο «Παπανδρεϊσμός», ώς η κυρίαρχη πολιτική σταθερά τών τελευταίων τριάντα χρόνων πεθαίνει.
    Ο «Παπανδρεϊσμός», γνώρισε τήν τελευταία του αναλαμπή μέ τήν κυβέρνηση τού Κ. Καραμανλή, τού βραχύ.
    Πολλοί σχολιαστές θά συγχισθούν μέ αυτές μου τίς απόψεις, αλλά αυτές είναι. Η πραγματικότητα είναι ότι ο «Παπανδρεϊσμός» είναι η κυρίαρχη νοοτροπία καί πολλών γαλάζιων ψηφοφόρων. Η αντιδράσεις στήν διαγραφή Λυμπερόπουλου πιστοποιούν , νομίζω, αυτή τήν άποψη.
    Ο «Παπανδρεϊσμός» είναι ένα ολόκληρο σύστημα εξουσίας καί νοοτροπίας. Η κυβέρνηση τού Παπανδρέου, τού μικρού, δέν προσπάθησε κάν νά τόν μεταρρυθμίσει, νά τού δώσει έστω παράταση ζωής. Τό τρενάρισμα αυτής τής αναγκαίας μεταρρύθμισης, σέ συνδιασμό μέ τά παγιωμένα μονολιθικά συμφέροντα, απελπιστικά ανίκανα νά επαναρρυθμίσουν, γιά τήν επιβίωσή τους, βασικές παραμέτρους τού παπανδρεϊσμού στήν κρατική δομή, οδηγεί καί στήν πλήρη κατάρρευση αυτού τού συγκεκριμένου μοντέλου διαχείρησης τής εξουσίας.
    Η «πράσινη» ανάπτυξη καί η «επανάσταση τού αυτονόητου» εμφανίσθηκαν πολύ αργά, όταν ήδη είχε «εκπνεύσει» η μεταρρυθμιστική τους δυναμική, ακόμα καί στίς χώρες δημιουργίας καί ελεγχόμενης εξαγωγικής «πατρωνίας» τού «νέου», «καθαρού» καί ανθρώπινου» αυτού μοντέλου διαχείρησης τής παγκόσμιας ηγεμονίας.
    Ο Α.Σαμαράς, μέ τήν εκλογή του, προσδιόρισε καί τόν χαρακτήρα του κόμματος ώς λαϊκού. Ήταν μιά «ψαγμένη» επιλογή; Ή ήταν απλώς ένα εύκολο «δάνειο» από τό κομματικό ιστορικό καλάθι;
    Η άποψή μου είναι ότι η επιλογή δέν ήταν τυχαία. Ο Σαμαράς έδειξε στήν πορεία στοιχεία αυτοσεβασμού, στρατηγική προσεκτικών ελιγμών, μονότονη επιμονή στίς θεσμικές λύσεις, «εκγύμναση», ενίοτε αυστηρή, τού διαθέσιμου κομματικού υλικού (καί άς έχουν πολλοί σχολιαστές διαφορετική άποψη), καθόρισε μέ σαφήνεια τήν αντιπολιτευτική πρόταση, τήν επικαιροποιεί συνεχώς καί τήν δομεί προσεκτικά κάθε φορά σάν κυβερνητική πρόταση.
    Η κοινωνία δέν έχει ακόμα ωριμάσει. Είναι μέν στά κάγκελα, φοβάται, βλέπει τό αδιέξοδο, θέλει νά ξεφύγει, υποσεινήδητα όμως τήν οδηγεί ο «Παπανδρεϊσμός».
    Ο κόσμος εκλιπαρεί καί σφαλερά πιστεύει ότι ο Σαμαράς είναι ο τελευταίος μοϊκανός τού «Παπανδρεϊσμού». Δέν τό είπε ποτέ. Δέν τό έταξε ποτέ. Τό αντίθετο. Τόν «Παπανδρεϊσμό» θέλει νά διαλύσει καί νά αποκαταστήσει τήν αξιοπρέπεια καί τήν χαμένη τιμή (όσο αυτό είναι δυνατόν) τής ελληνικής συντεταγμένης πολιτείας.
    Πρέπει νά φτάσει ο Έλληνας μπροστά στήν κολυμβρήθρα καί συνειδητά νά τό φωνάξει. Απεταξάμην

    Τις απόψεις του σχετικά με το θέμα της ηγεσίας στο ΠΑΣΟΚ , το μέλλον του κόμματος αλλά και για την νέα κυβέρνηση εξέθεσε στο BHMA 99,5 ο βουλευτής Επικρατείας κ. Μίμης Ανδρουλάκης σε μια συνέντευξή του εφ΄όλης της ύλης, στην εκπομπή των Βασίλη Χιώτη και Νότη Παπαδόπουλου.
    «...Το δεύτερο είναι ότι έχω αναλάβει την υποχρέωση ο χώρος μεταξύ Δεξιάς και κομμουνιστικής Αριστεράς να ανασυντεθεί ριζικά και να υπερβεί τα δεδομένα της Μεταπολίτευσης. Δηλαδή, να γίνει ένας νέος πολιτικός αστερισμός και αυτό να γίνει με πολλούς τρόπους και στο ΠΑΣΟΚ. Έχει πασοκοποιηθεί όλη η κοινωνία.
    Το ΠΑΣΟΚ, λόγω της πολιτικής του και ιδεολογικής και ηθικής του ηγεμονίας στη Μεταπολίτευση έχει δημιουργήσει τα στερεότυπα όλων των κομμάτων. Έχουμε ΠΑΣΟΚ-ΚΚΕ που αντιπροσωπεύει το 80% του ΠΑΣΟΚ και το συνδικαλιστικό του, έχουμε ΠΑΣΟΚ-Τσίπρα που αντιπροσωπεύει το «λεφτά υπάρχουν» - της φούσκας, δηλαδή – έχουμε ΠΑΣΟΚ της πατριωτικής εκδοχής, δηλαδή τον Αντώνη που έχει μελετήσει τον Ανδρέα!
    Όλοι τον έχουν μελετήσει, ακόμη και ο Καρατζαφέρης που μου το έχει πει. Όταν όλοι έχουν γίνει ΠΑΣΟΚ λοιπόν, εμείς πρέπει να υπερβούμε το ΠΑΣΟΚ θετικά, δημιουργικά. Αυτή είναι και η δική μου προσφορά, που θα γίνει κυρίως μετά τις εκλογές. Τώρα, κοιτάζω και λένε ότι δεν είναι ώρα τώρα κτλ. Δηλαδή, όλοι θέλουν να βγάλει το φίδι από την τρύπα ο Παπανδρέου και να πάρουν και την προίκα του! »
    Είπε καί πολλά άλλα ενδιαφέροντα τό πρώην πουλέν τού ΚΚΕ ο πάλαι ποτέ «αδιαμφισβήτητος» διάδοχος τού Φλωράκη.
    Κρατάω δύο σημεία καί τά επισημαίνω:
    1. . Έχει πασοκοποιηθεί όλη η κοινωνία.
    2. έχουμε ΠΑΣΟΚ της πατριωτικής εκδοχής, δηλαδή τον Αντώνη που έχει μελετήσει τον Ανδρέα!
    Δέν είναι ηλίθιος ο Ανδρουλάκης. «...τον Αντώνη που έχει μελετήσει τον Ανδρέα!».
    Δέν είναι ακριβώς έτσι φίλτατε κ. Ανδρουλάκη.
    Ο αμοραλιστής Ανδρέας είχε μελετήσει μέ τήν ευγενή συνδρομή τών κέντρων πού τόν έφεραν καί τού έδωσαν τήν εξουσία τό θυμικό τού ελληνικού λαού καί φρόντισε ακολουθώντας τίς διαταγές των νά τό κάνει αγνώριστο. Βλέπει ό έλληνας τό είδωλό του στόν καθρέπτη καί δέν τό αναγνωρίζει από τήν «Παπανδρεϊκή» μαστούρα.
    Ο Σαμαράς τό βιώνει. Σέ αυτό πιστεύει. Αυτή είναι η τεράστια διαφορά.
    Καί ένα τελευταίο Μπράβο γιά τήν διορατικότητα τού κ. Ανδρουλάκη. Φροντίζει νά κρούσει τόν κώδωνα τού κινδύνου στό «Παπανδρεϊκό» κατεστημένο εφηστώντας τους τήν προσοχή γιά τόν κίνδυνο πού αντιμετωπίζουν από τόν πραγματικό φορέα τής ΑΛΛΑΓΗΣ.

    • juliet avatar
      juliet @ Ιαπετός 25/11/2011 09:11:12

      Ιαπετός
      Καλημέρα,
      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Ακριβώς ...η πραγματικότητα χωρίς φτιασίδια και περικοκλάδες.Επιάσαν τον σφυγμό , να προσφέρουν κέρδος χωρίς κόπο ,να δώσουν λούστρο επιφανειακό και να μοιράσουν ευημερία με πήλινα ποδάρια.
      Ο λόγος σου είναι μεστός και δεν έχει εμπάθεια ,βασικό αν θέλουμε να βγάλουμε απο πάνω μας ότι μας υποδούλωσε.Οσο για τον κ.Ανδρουλάκη καλή η διορατικότητα αλλά δεν έχει τα κότσια να πει ΟΧΙ...Σ' αυτές τις περιπτώσεις σταχυολογείς τις έξυπνες παρατηρήσεις και πετάς ότι είναι κατευθυνόμενο.
      Και πάλι καλημέρα..

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 25/11/2011 16:12:37

    Eξαιρετικό κείμενο Ιαπετέ.
    Παρά κάτι Εθνική Αφήγηση...

    :)