#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/03/2008 14:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είκοσι φράγματα εξάγγειλε ο κ. Σουφλιάς

Πολύ καλός ο τίτλος «σε φαραωνικά έργα εμμένει το ΥΠΕΧΩΔΕ» με τον οποίο αναγγέλλει η σημερινή «Καθημερινή» την εξαγγελθείσα από τον κ. Σουφλιά για χιλιοστή φορά «εκτροπή του Αχελώου» και την κατασκευή είκοσι νέων μεγάλων φραγμάτων. Ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ παρουσιάζει τα φράγματα ως «την επόμενη κατασκευαστική πρόκληση για τη χώρα», απαντώντας έτσι και στο ενδόμυχο ερώτημα μου για το που θα βρουν λεφτά να μοιράσουν στους εθνικούς κατασκευαστές, τώρα που δεν θα έχουμε άλλη Ολυμπιάδα. Πάμε συνεπώς ολοταχώς για κυβέρνηση συνασπισμού και ο κ. Σουφλιάς θέλει τον πρώτο ρόλο για τον εαυτό του. Πόσο σοβαρά είναι όλα αυτά φαίνεται από την απάντηση που έδωσε για το πρόβλημα λειψυδρίας που έχουν τα νησιά του Αιγαίου. «Αν ο δήμος βλέπει ότι δεν επαρκεί το νερό, να ζητά να σταματήσει οποιαδήποτε δραστηριότητα». Να λέει δηλαδή στους κατοίκους και τους τουρίστες να πλένονται στη θάλασσα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nikos avatar
    nikos 05/03/2008 15:02:37

    I alo asfalistiko opos tis DEH pou efagan to apothematiko tou i k.Simitis-Benizelos-Eksarhos to 1999

  2. DKool avatar
    DKool 05/03/2008 15:13:08

    "εξήγγειλε"

    Κλασικός μπετατζής ο Σουφλιάς

    http://pea-kyanea.blogspot.com

  3. mavros avatar
    mavros 05/03/2008 16:11:32

    Μα γαμώ/γαμώ, δεν θα τελειώσει ποτε αυτό το εργό ?

  4. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 05/03/2008 16:29:46

    Τώρα που βρήκανε το κόλπο να κονομάνε από τα δημόσια έργα μέχρι και τους τάφους θα τσιμεντάρουνε για να είναι καθαροί όταν θα συναντήσουμε τον Κύριο.

  5. ιερωνυμος avatar
    ιερωνυμος 05/03/2008 18:04:02

    Εξάκτινε σύρε να γράψεις κάτι στο μπλόγκ σου και άσε νά κάνεις τον μαιντανό από δώ και από εκεί.

  6. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 05/03/2008 19:32:46

    Περι φραγμάτων:
    1. Αποτελουν πάγιο αιτημα αγροτων -οικολόγων και εναλλακτική προταση στις μεγαλεπιβολες εκτροπές Αχελλώων.
    2. Η Καθημερινη και η Ελευθεροτυπία δεν ειναι ακριβως ααντικειμενικές οταν πρόκειται για τον κουφό! Ανέκαθεν!!!!!

  7. AnonymOs avatar
    AnonymOs 05/03/2008 19:33:57

    Αυτός εξήγειλε.
    Γέρος είναι.
    Σε λίγο θα φύγει.
    Μετά.. κανείς δεν θα θυμάται τίποτα!!!

  8. OFFSHORE ΔΙΕΘΝΙΣΤΗΣ avatar
    OFFSHORE ΔΙΕΘΝΙΣΤΗΣ 05/03/2008 20:45:12

    Ο κ. Δημήτρης Κούτρας, πρόεδρος της Άκτωρ (βλ. Μπόμπολας) πριν ακριβώς 2 μήνες είχε βαρυσήμαντο άρθρο στο ΒΗΜΑ με το οποίο έθετε τους στόχους για την "στρατηγική ανάπτυξης" της χώρας.
    Το ρεζουμέ του άρθρου ήταν ΦΡΑΓΜΑΤΑ, ΑΓΩΓΟΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ.
    http://www.tovima.gr/print_article.php?e=B&f=15254&m=D13&aa=2

    Μετά από 2 μήνες ο κ. Σουφλιάς εξαγγέλει την εθνική στρατηγική που χάραξε ο κ. Κούτρας.

    Η τριγωνική εξίσωση είναι απλή: στοχοθετεί ο κ. Μπόμπολας, δημοπρατεί ο κ. Σουφλιάς και υλοποιεί ο κ. Μπόμπολας.
    Έγινε πρώτα με τις Παραχωρήσεις των Αυτοκινητόδρομων (όπου ο Άκτωρ έχει 5 στα 7 έργα και εξασφαλισμένα έσοδα για 30 χρόνια) και συνεχίζει με τα Φράγματα.

    Κατά τ' άλλα ο κ. Σουφλιάς χαίρει υψηλής δημοφιλίας...

  9. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 05/03/2008 21:02:46

    Η διαχείριση των υδάτων είναι μεγάλο πρόβλημα για να την αφήσουμε στο Μπόμπολα. Πολύ φοβάμαι ότι μέσα στα επόμενα 50 χρόνια όταν το νερό θα είναι λιγοστό, θα έχουν ήδη δημιουργήσει τους μηχανισμούς για να το κλέψουν μέσω του κράτους από αυτούς που τους ανήκει. Κλασσική περίπτωση κρατικής μαφίας. Δεν τα κλέβουμε εμείς αλλά βάζουμε το κράτος τα κλέβει αυτό ή σε καταστρέφει αυτό και μας τα δίνει εμάς.

  10. mmmm avatar
    mmmm 05/03/2008 23:08:45

    gggggg

  11. glam avatar
    glam 06/03/2008 00:33:47

    Συγνώμη που δεν καταλαβαίνω , αλλά που είναι το κακό;

    1) Δεν πρέπει να φτιαχτούν φράγματα; Είναι άχρηστα;
    2) Δεν έπρεπε να τα εξαγγείλει ο Σουφλιάς; Αλλά κάποιος άλλος;
    3) Επειδή το είπε ο Μπόμπολας; Άρα είναι κακό;

  12. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 06/03/2008 01:02:16

    1) Τα φράγματα γίνεται δεκτό πλέον ότι είναι περιβαλλοντικά επιζήμια
    2) Πως θα πληρωθούν? Θα βάζουμε τον κόσμο να πληρώνει για κάτι αμφίβολης χρησιμότητας μόνο και μόνο για να κονομήσει το σινάφι του Μπόμπολα? Γιατί φυσικά δεν κονομάει μόνος. παρέα είναι και τα μοιράζεται με κάποιους

  13. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 06/03/2008 01:55:24

    τα φραγματα ειναι περιβαλλοντικα επιζήμια
    Μην μπερδευεις το φραγμα του Ασσουαν και του γιανγκ τσε με τα μικρά φραγματα που συγκρατουν τα ομβρια υδατα καμμια σχεση
    Εκτοσ αν εχεις επιχειρηματα του τύπου "δεν θα μπορουν τα λαγουδάκια της μιας πλαγιας να πάνε να πηδηχθούν με τα λαγουδάκια της απέναντι" γιατι το διαβασαμε κι αυτό από σοβαρό οικολογο!!!!
    Τα σχετικα μικρα φραγματα και η υδροηλεκτρική ενέργεια παραμένουν πολυτιμα και απολύτως καθαρα ιδιώς σε περιοχές σαν τη Μεσόγειο. Συγκρατουν νερό, πλουτιζουν τον υπόγειο υδροφάρο ορίζοντα και αναβαθμιζουν την περιοχή. Μια εκδρομη στο Μεγδοβα, στην κερκινη, στο θησαυρό θα σε πεισει.
    ΥΓ δυστυχώς πολλοι οικολόγοι είναι μόνο πολιτικοί και από φύση γνωρίζουν το παρτέρι στη γωνία άντε και τον εθνικό κήπο

  14. SDF avatar
    SDF 06/03/2008 02:26:48

    FYROM = FART = Former Asshole Repubuclic of Tito

    Its official....

    TO DEXTHKAN

  15. Swell avatar
    Swell 06/03/2008 11:40:13

    Το σπίτι στο Σούνιο το τελείωσε ο Σουφλιάς, ξέρει κανείς;

  16. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 06/03/2008 14:05:15

    sxolio.gr εγώ μιλάω για μεγάλα φράγματα εσύ για μικρά. Δεν ξέρουμε τι θέλουν να φτιάξουν, πιθανώς μεγάλα αλλιώς δε θα έκαναν ανακοίνωση, αλλά προκειμένου να κονομήσουν έχουν γραμμένο το περιβάλλον εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

    Η άποψή μου είναι απλή. Απαιτείται σωστή διαχείριση υδάτων. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο να γίνουν και φράγματα όπου χρειάζονται και όσο μεγάλα επιτρέπουν οι τοπικές συνθήκες. Το πρόβλημα είναι ότι δε μου βγάζουν ένα σύστημα διαχείρισης υδάτων και να μου πουν ότι εκτός από τα φράγματα θα κάνουμε σε βάθος χρόνου και άλλα 10 πράγματα.

    Η όλη ανακοίνωση μυρίζει στημένο κόλπο για να συνεχίσουν να βγάζουν λεφτά οι μπετατζήδες.

  17. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 06/03/2008 14:40:42

    http://www.skai.gr/master_story.php?id=75313

  18. glam avatar
    glam 06/03/2008 16:34:21

    Ας περιμένουμε να δούμε και μετά θα κρίνουμε.
    Oι μπετατζήδες θα κερδίσουν σίγουρα, αν όμως τα μπετά πέσουν για το σωστό έργο, στο σωστό μέρος, γι΄ αυτό δεν έχουν ευθύνη οι ίδιοι, τότε θα κερδίσουμε και εμείς..........
    Αυτό κάνει διαφορά!!!!

  19. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 06/03/2008 20:07:51

    για το γραμμα του νομαρχη
    ολοι οι τοπικοι αρχοντες αντιδρούν με τον ιδιο τρόπο: Θεωρούν βιλαετι του νομου/δήμου τους καθετι που βρισκεται στην περιφερεια τους. Τα ιδια κάθε χρόνο, χρόνια τώρα με πιο δραματικούς τόνους ακουμε για το μεγδοβα κοκ