#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/04/2009 13:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είδηση: Φορολογούν και τους πλούσιους !!!

Ενώ οι δημόσιοι υπάλληλοι καλούνται να λύσουν το πρόβλημα που δημιούργησε στα Ταμεία η κρίση και η κακοδιαχείριση ετών με ...έρανο, νέα , μέτρα λιτότητας επεξεργάζονται για μετά τις Ευρωεκλογές και ο οικονομικός σύμβουλος του Πρωθυπουργού καθηγητής Απ. Φιλιππόπουλος προαναγγέλλει μείωση των αμοιβών στον δημόσιο τομέα, για να μειώσει την κατακραυγή η κυβέρνηση έσπευσε σήμερα να επιβάλλει φόρο και στα πολύ υψηλά εισοδήματα.

 
_________________________________________________________________________________________________
Η προσθήκη αφορά όσους έχουν ετήσιο εισόδημα από 150.000 έως 300.000, από 500.000 έως 700.000 ευρώ και από 700.000 έως 900.000 ευρώ.

Πιο συγκεκριμένα, η έκτακτη εφάπαξ εισφορά είναι:

- 1.000 ευρώ για ετήσιο εισόδημα από 60.000 έως 80.000 ευρώ
- 2.000 ευρώ για ετήσιο εισόδημα από 80.000 έως 100.000 ευρώ
- 3.000 για εισοδήματα από 100.000 έως 150.000 ευρώ
- 5.000 ευρώ για εισοδήματα από 150.000 έως 300.000 ευρώ
- 10.000 ευρώ για ετήσιο εισόδημα από 300.000 έως 500.000 ευρώ
- 15.000 ευρώ για εισοδήματα από 500.000 έως 700.000 ευρώ
- 20.000 ευρώ για εισοδήματα από 700.000 έως 900.000 ευρώ .

Κατά τα άλλα εντός των προσεχών ημερών αναμένονται η αύξηση του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης στα καύσιμα, η αύξηση του συντελεστή φορολογίας των κληρονομιών και των γονικών παροχών ακινήτων και η αύξηση του συντελεστή του Ενιαίου Τέλους Ακινήτων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/04/2009 13:58:49

    Αυτα τα εισοδηματα προερχονται απο

    - μισθους ?
    - ακινητα ( ενοικια ) ?
    - ΑΠΥ ?
    - Λεφτα σε λογαριασμους με/χωρις ποθεν εσχες?
    - Δανεικα ?
    - "εχεις να περνεις"? τιμολογημενα προς εισπραξη?
    - τα μαυρα - κατω απ το τραπεζι ?
    - ΔΙΑΤΡΟΦΕΣ σε συζυγους ??
    - .............

    ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/04/2009 14:30:29

    5.500.000 φορολογουμεοι στην Ελλαδα

    4.500.000 απο αυτους εχουν εισοδηματα < 22.000 Ε και δεν πληρωνουν εφορια !

    ΠΠ

  3. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/04/2009 14:44:04

    Σας ταχω γραψει εγω για το τι γινεται στο Σωτηρια ,με την πτερυγα ανθεκτικων στελεχων μικροβιων,και καποιος σοφοτατος,εγραψε οτι δεν φροντιζει το νοσοκομειο τα λετφα απο την περιουσια που εχει απο δωρεες.
    Αλλα αντ αλλων δηλαδη.
    Οπως πανε τα πραγματα,θα διαλυσουμε απο 100μεριες,και οικονομικα και πολιτισμικα,αλλα και απο αποψεως υγειας.
    Βρασε ρυζι δηλαδη.

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/04/2009 16:08:57

    Επειδή χρειάζεται το κράτος χρήματα, επειδή δεν θέλει και όχι δεν μπορεί να μαζέψει τους φόρους ας το βοηθήσω με μερικά δις:

    -μπορεί να μαζέψει το ΕΤΑΚ από την εκκλησία?
    -μπορεί να φορολογήσει με φόρο κλίμακας εισοδήματος τα αυτοτελώς φορολογούμενα εισοδήματα?
    -μπορεί να εφαρμόσει το νόμο που ορίζει ότι η συμμετοχή των ΔΥ σε συμβούλια - επιτροπές δεν μπορεί να υπερβαίνει το 50% των αποδοχών και να το επεκτείνει και στα επιδόματα (ξέρω ξέρω θα φωνάζουν οι υπάλληλοι του ΥΠΟΙΟ της Βουλής της ΓΓ Καταναλωτή κλπ)

    μόνο από αυτά τα τρία μικρά μέτρα μαζεύει αύριο πάνω από 5,000,000,000 σε ετήσια βάση.

    Τολμάτε λοιπόν κ Παπαθανασίου?
    Διαφορετικά συνεχίστε να ...ομιλείτε....

    ΥΓ

    αν θέλετε και άλλες ιδέες που άμεσα αποδίδουν, διαβάστε το antinews, έχει απλές προτάσεις καλύτερες από τους συμβούλου σας.
    Πολιτική Βούληση και θάρρος υπάρχει?

    Για να μην αναλισκόμαστε σε συζητήσεις θεωρίας....

  5. ianos avatar
    ianos 01/04/2009 16:18:56

    Το ότι πρόκειται περί ηληθίων δεν γεννάται λόγος!Αυτοί δεν μπορούν να μοιράσουν "δυό γαϊδάρων άχυρα", ρε παιδί μου.Θέλεις να επιβάλεις έκτακτη ει σφορά στους "έχοντες";Ωραία!Θέλεις να φαίνεται και δίκαιη;Ακόμα καλύτερα.Λέμε λοιπόν.Απο 60000 μέχρι200000, φόρος 2.0% επι του δηλωθέντος εισοδήματος.Απο 200000 μεχρι 500000,3%επι του δ.εισ.Απο 500000μεχρι 1000000 5% επι του δ,εισ.Απο 1000000και πάνω 10% επι του δ.εισ.Τι, στο διάολο,είναι τόσο δύσκολο;

  6. Smash Direct avatar
    Smash Direct 01/04/2009 16:18:58

    Mπορει ο Παπαθανασιου να μας πει ποσοι Ελληνες φορολογουμενοι δηλωνουν εισοδημα πανω απο 5000000 χιχ ευρω εισοδημα και τι προσδοκα να εισπραξει???Ολα γινονται για καθαρα επικοινωνιακους λογους για να τα παρουν απο τους μισθωτους δεδομενου οτι αμφιβαλλω εαν υπαρχει εστω και ενας που να δηλωνει αυτα τα εισοδηματα..Αυτοι που τα εχουν εχουν off shore εταιρειες και δεν πληρωνουν καθολου η πολυ λιγο φορο...Αλλου αυτα κυριε Παπαθανασιου εκπροσωπε του μεγαλου κεφαλαιου!!!

  7. Smash Direct avatar
    Smash Direct 01/04/2009 16:20:27

    2 13 ΔΙΟΡΘΩΝΩ 500000 χιλ ευρω και οχι 5000000...

  8. Σαος avatar
    Σαος 01/04/2009 16:33:37

    1.000/60.000 ~ 0,016
    2.000/80.000 = 0,025
    3.000/100.000 = 0,03
    5.000/150.000 ~ 0,033
    10.000/300.000 ~ 0,033
    15.000/500.000 = 0,03
    20.000/700.000 ~ 0,028

    Γιατί τα τρία τελευταία (και μεγαλύτερα) εισοδήματα έχουν μικρότερες εισφορές αναλογικά σε σχέση με τα μικρότερα;

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/04/2009 17:11:29

    Σωστός ο @13 έτσι είναι. Έχω ξάδελφο εργοστασιάρχη με τις σχετικές τζάγκουαρ, κότερο κλπ που παίρνει πίσω λεφτά από την εφορία κάθε χρόνο καθότι είναι δηλωμένος ως χρόνιος άνεργος!
    "Δις ιζ δε Γκρις μάι φρέντς." Κάντε το τατουάζ.

  10. kanis avatar
    kanis 01/04/2009 18:28:46

    @Προβοκάτωρ 2:44

    "No money, no honey"

    σοφότατος

  11. Δημήτριος εν Ιωαννίνοις avatar
    Δημήτριος εν Ιωαννίνοις 01/04/2009 19:37:12

    Ιθαγενής: April 1st, 2009 at 4:08 pm

    Σωστός ο Ιθαγενής!
    Αυτή είναι πρόταση!

  12. tom avatar
    tom 02/04/2009 15:13:34

    Ξεχασαν να φορολογησουν τα κερδη απο μερισματα μετοχων γιατι ειναι πολλα τα λεφτα πως να το κανουμε δηλαδη