#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/04/2010 20:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είδε κανείς κανένα μέτρο εναντίον του πλούτου;

 

Παρά το γεγονός ότι τα μέτρα δεν έχουν ακόμη ανακοινωθεί, το περίγραμμά τους ή η κεντρική ιδέα αν θέλετε είναι λίγο – πολύ γνωστή. Περικοπές μισθών και συντάξεων και απολύσεις είναι η βασική συνταγή.

Και αναρωτιέται κανείς: Όλοι αυτοί στην κυβέρνηση πληρώνονται για να έχουν ιδέες ή για να εφαρμόζουν πολιτικές που ακόμη και ο τελευταίος φοιτητής οικονομικών θα μπορούσε να προτείνει. Δηλαδή έπρεπε να περάσουν έξι μήνες ολικής καταστροφής προκειμένου να μας πουν ότι για όλα φταίνε οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι;

Η «σοσιαλιστική» κυβέρνηση της οποίας, κατά τον Γ. Παπανδρέου, η μόνη κόκκινη γραμμή είναι η σωτηρία της χώρας, αποφάσισε να τιμωρήσει τα χαμηλά και μεσαία εισοδήματα.

Είδε κανείς κανένα μέτρο που να χτυπά τον πλούτο; Είδε κανείς καμιά απόφαση που αν μη τι άλλο να επιχειρεί μερική έστω αναδιανομή του πλούτου;

Να συμφωνήσουμε ότι πρέπει να πληρώσουν όλοι. Αλλά πώς αυτά τα μέτρα είναι για όλους όταν κόβονται μισθοί και συντάξεις από τους δημόσιους και ιδιωτικούς υπαλλήλους; Και ταυτόχρονα αυξάνεται το ΦΠΑ, αυξάνεται η φορολογία, έρχεται καπάκι και η ρύθμιση για τους ημιυπαίθριους. Ρώτησε κανείς φωστήρας της κυβέρνησης από πού θα βρουν για να ζήσουν οι συνταξιούχοι των 700 ευρώ που τους κόβονται δύο μήνες.

Αντίθετα, για τους επιχειρηματίες, τους εφοπλιστές, τους τραπεζίτες και όλους τους έχοντες που ήδη έχουν μεταφέρει τα χρήματά τους στην Ελβετία ή έχουν συστήσει off shore δεν υπάρχει ουσιαστικά κανένα επώδυνο μέτρο. Διευκολύνσεις μόνο με τη μείωση του εργατικού κόστους, την απελευθέρωση των απολύσεων και τη μείωση των απολύσεων. Ήταν τόσο δύσκολο να επέβαλαν άλλη μία έκτακτη εισφορά για όσους έχουν υπερκέρδη; Τα χρήματα που θα εξοικονομήσουν από τις συντάξεις θα τα έβγαζαν μόνο με την υποχρεωτική συνδρομή των επιχειρηματιών και των τραπεζών. Τι φοβήθηκαν, μήπως γίνουν απολύσεις; Έτσι κι αλλιώς οι επιχειρηματίες έχουν βρει –με άλλοθι την κρίση- ευκαιρία για απολύσεις, τι παραπάνω θα έκαναν;

Όλα αυτά δείχνουν ότι το κόλπο ήταν έτοιμο εδώ και καιρό, το παιχνίδι στημένο και δυστυχώς η κυβέρνηση αυτή είχε πριν τις εκλογές ετοιμάζει το σχέδιό της. Ποντάροντας στο «γκελ» που κάνει στην κοινωνία η θεωρία του φιλολαϊκού ΠΑΣΟΚ περνά μέτρα και πολιτικές που σε άλλες εποχές, με άλλες κυβερνήσεις θα είχαν σηκωθεί και οι πέτρες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 30/04/2010 20:58:06

    Κρίνω απόλυτα εύστοχο το άρθρο!

  2. Κομοτηνη avatar
    Κομοτηνη 30/04/2010 21:00:26

    Εναντίον του πλούτου όχι
    Αλλά εναντίον του πλόυτου της ψυχής του Ελληνα, ενα σωρό

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/04/2010 21:01:31

    Να φορολογηθεί ο πλούτος απο το 1996 και μετά. Αυτό σημαίνει φέρτε πίσω τα λεφτά. Που βρήκαν οι σκουπιδιάρηδες που έγινα Δήμαρχoιn Μερσεντές; Οι χωματουργοί και οι Μήτσοι; Αυτα είναι τα ανεμομαζώματα.

    Είδα κουρελήδες με τρύπιες κάλτσες (πασόκους φυσικά) το 1995, σήμερα με βίλες στο Κεφαλάρι και την Εκάλη. Που τα βρήκαν;

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ archaeopteryx 30/04/2010 21:29:07

      Τους νεοδημοκράτες με τα αναψυκτήρια, τις βίλες,τις καφετιέρες siemens και τις off shore τους είδες ;

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 30/04/2010 21:29:57

        Ρωτάω για να βεβαιωθώ ότι δεν έχεις αχρωματοψία και τα βλέπεις όλα πράσινα.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Κάποιος. 30/04/2010 23:12:07

        σου είπα εγω να μην φορολογήσεις τα αναψυκτήρια ή τους Ινδούς. Δεν έχω αχρωματοψία, εσύ έχεις καλπάζοντα κάλο στο κεφάλι και δεν ξέρει να μετράς. Πες για τα δομημένα, εκεί έχει κανένα φραγκάκι, φυστίκια σε σχέση με τις ιστορίες με τα ταμεία επι Πασόκ. Αλλά είδες, δεν βάζω ΚΥΔΕΠ και πάμπερς. Μετά το 1996 βάζω και ξέρω να μετράω.

        Και ναι, τα βλεπω όλα πράσινα και οι πιο πολλές οφφσορ πράσινες είναι και πολλές φρέσκιες, πρόσφατες.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 30/04/2010 23:45:03

        Το έγραψα και αλλού.
        Αντί να ζητάτε συγγνώμη για τις γελοίες κυβερνήσεις που ψηφίζετε και χαντακώνετε την Ελλάδα, κάνετε συγκρίσεις για το ποιος έκλεψε περισσότερα ή λιγότερα.
        Οταν σας κάνει κάποιος κριτική του απαντάτε λες και είναι εξ'ορισμού πασόκος ή νεοδημοκράτης.
        Και αυτοαξιολογήστε και ως ανοιχτόμυαλοι...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Κάποιος. 30/04/2010 23:49:29

        πες που είναι τα λεφτά, και κερδίζεις ταξίδι στην Ισλαμαμπάντ να βρεις Υπουργό Παιδείας για τον Ανασχηματισμό.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 30/04/2010 23:54:31

        Στις τσέπες και στις θυρίδες των λαμογιών ΠΑΣΟΚ και ΝΔ και στους παρατρεχάμενους που τόσα χρόνια που κυβερνάνε αυτόν τον τόπο νοιάζονται μόνο για τον προσωπικό πλουτισμό και την αυτοπροβολή τους.

  4. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 30/04/2010 21:12:24

    Άπό το 90 και μετά καλύτερα ... τότε που εφοριακοί και δικαστικοί ανέβηκαν κλίμακα...

  5. anonymous avatar
    anonymous 30/04/2010 21:28:06

    Εγώ δε θέλω να δω κανένα μέτρο κατά των πλουσίων. ένα μόνο θέλω να δω. Διακοπή της ροής του μιζοχρήματος στις τσέπες τους.
    Από ότι έχετε δει τον τελευταίο καιρό έχει περικόψει τα πάντα εκτός από τα λεφτά που θέλει να μοιράσει στους δικούς του. Αυτοί θα τα πάρουν στο ακέραιο.

    Το θέμα είναι ότι το βασικό πρόβλημα είναι το μιζοχρήμα. Αυτό είναι αρκετά δις κάθε χρόνο, πολλά περισσότερα από αυτά που εξοικονομεί από τις περικοπές.

    Έχω μια άσκηση για τον Ιθαγενή μια και είναι το αντικείμενο της εργασίας του.
    Μήπως μπορεί να μας κάνει ένα χοντρό υπολογισμό με τα χρήματα που εξοικονομούνται από τις περικοπές και με τα χρήματα που θα μπορούσαν να εξοικονομηθούν από περικοπές σε περιττές δαπάνες;

  6. δήμης avatar
    δήμης 30/04/2010 21:45:05

    Δεν πρέπει να μας παραξενεύει ΤΟ ΕΙΠΕ κάποιος από ΑΥΤΟΥΣ συνεντευξιαζόμενος
    στην TV "το πολιτικό προσωπικό της ΕΛΛΑΔΟΣ είναι ανεπαρκές"
    και όλως περιέργως δέν ρωτήθηκε "επί της ουσίας ποιός επιλέγει το πολιτικό προσωπικό ;" Υπάλληλοίτους είναι οι άνθρωποι...Μπορεί εγώ να απαιτήσω από το ους ανθρώπους που με εβαλαν στη βουλή;;;
    Τύχαία πριν χρόνια ο Λ ΜΠΡΕΖΝΙΕΦ καλόύσε ένα απο τα πραγματικά αφεντικά της Δύσης για απ' ευθείας συνομιλίες τον ΑΜΑΝΔΟ ΧΑΜΕΡ παρακάμπτοντας τον πρόεδρο -υπάλληλό του ;

  7. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 30/04/2010 21:50:36

    Ίσως, να απαγορευθεί εντελώς ο πλούτος, ώς μια μή ηθική δραστηριότητα.

    Να απαγορευτούν και οι πλούσιοι. Και η περιουσία τους να αναδιανεμηθεί στους υπόλοιπους (μή πλούσιους). Κυρίως στους άπορους, τους συνταξιούχους, στα φτωχά στρώματα που υποφέρουν.

    Τσιμπηθείτε, ξυπνήστε, δεξιοί είμαστε ! Αρκετό χαζοαριστερό ναργιλέ καπνίσατε τόσα χρόνια, ξενερώστε.

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ τσώφλι πασατέμπου 30/04/2010 22:10:33

      Εξαρτάται πως αποκτάται ο πλούτος.
      Δεν πλουτίζουν όλοι δια της νομίμου και ηθικής οδού.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ τσώφλι πασατέμπου 01/05/2010 00:38:02

      Το είχε κάνει ο Λυκούργος πριν 2.700 χρόνια. Οι Σπαρτιάτες σου φαίνονταν για αριστεροί η για σκληροί Δεξιοί μιλιταριστές?
      Δεν τους χάλασε να σου πω την αλήθεια. Τους έκανε και καλύτερους ανθρώπους.
      Εσυ έγινες Δεξιός για να δικαιολογήσεις τον πλουτισμό σου?
      Κάτι τέτοια έδειχναν και διώχνουν το κόσμο απο τη Δεξιά. Τώρα που κανείς μας δεν θα γίνει ποτέ του πλούσιος τι θα κάνει η Δεξιά κατ΄εσένα?

      • Βρασίδας avatar
        Βρασίδας @ otiprepei 01/05/2010 00:42:37

        από πότε ρε παιδιά η δεξιά είναι συνώνυμη του πλούτου;
        Υπάρχει βέβαια μια παράδοση να είναι απέναντι στο κοπρόσκυλο!

  8. MARIA avatar
    MARIA 30/04/2010 22:01:34

    Η ισότητα στη μεταχείριση των πολιτών ισχύει μόνο όπου συμφέρει το κράτος? π.χ. αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης των γυναικών με τους άνδρες?

    Γιατί να μην εφαρμοστεί ισότητα και στα δύσκολα? Γιατί να κοπούν μισθοί (13ος, 14ος μισθός κλπ) απο τους μισθωτούς του Δημόσιου & Ιδιωτικού τομέα και τους συνταξιούχους και να μην ισχύσει κάτι ανάλογο και στον μικρό, μεσαίο ή μεγαλο-επιχειρηματία, γιατρό, δικηγόρο, ταξιτζή, υδραυλικό κλπ?? Αυτή η μεταχείριση είναι σύμφωνη με το Σύνταγμα μας? Δεν είναι ρατσιστική? Δεν μπορούμε να προσφύγουμε σε Ευρωπαϊκά Δικαστήρια? Η ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ, ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ τι έχουν κάνει στην πράξη για κάτι τέτοια θέματα?

    Αν είναι να πληρώσουμε, να πληρώσουμε όλοι!!

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ MARIA 30/04/2010 22:08:37

      Πρώτοι απ'όλους πρέπει να περικόψουν τους μισθούς τους και τις συντάξεις τους οι βουλευτές και οι υπάλληλοι της Βουλής.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ MARIA 01/05/2010 00:40:09

      Λαμόγια συμβολαιογράφοι, δικηγόροι, γιατροί, πίνουν στην ουσία το αίμα του λαού με το καλαμάκι.

      • Βρασίδας avatar
        Βρασίδας @ otiprepei 01/05/2010 00:44:55

        τί να πούνε και οι μπακάληδες, οι πρατηριούχοι των εθνικών οδών, οι κατασκευαστές δημοσίων έργων;
        πού ζεις παιδάκι μου;

    • anonymous avatar
      anonymous @ MARIA 01/05/2010 00:46:19

      Γιατί μήπως αυτοί που αναφέρεις έχουν 14 μισθούς; Δεν έχουν καν μισθό. Μόνο οι ταξιτζήδες και οι κομμώτριες έχουν στις γιορτές καπέλο για δώρο.

  9. donaE avatar
    donaE 30/04/2010 23:06:11

    Ουτε μετρο εναντιον του πλουτου,ουτε μετρο για να πλουτισει κανεις ειδαμε.
    Μονο μετρο ειναι να κοψουν τις συνταξεις για να γινουν ...ανταγωνιστικοτερες!!!

  10. ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ avatar
    ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ 30/04/2010 23:10:00

    ΔΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΟΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΗ
    ΠΟΥ ΑΛΛΑ ΤΑΖΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ,
    ΠΟΥ ΥΜΝΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ(ΠΡΟΕΔΡΙΑ ΠΑΣΟΚ),
    ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΛΛΗΝΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΓΥΦΤΟ ΜΕ ΤΟ ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ,
    ΠΟΥ ΚΟΒΕΙ ΜΙΣΘΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ,ΒΑΖΕΙ ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΕ,
    ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ...


    http://www.antinews.gr/wp-content/uploads/2010/02/111-2.jpg

  11. Orestios avatar
    Orestios 30/04/2010 23:15:11

    donaE, μα το μόνο μέτρο για τα λαμόγια που έφαγαν το καταπέτασμα είναι να πεί ΝΑΙ ο Σαμαράς. Δεν το κατάλαβες?

    • donaE avatar
      donaE @ Orestios 30/04/2010 23:37:52

      Ορεστιε... α,ναι!

  12. Stasa avatar
    Stasa 30/04/2010 23:37:40

    "Είδε κανείς κανένα μέτρο εναντίον του πλούτου;"

    Είναι απλά τραγικό.. :(

    • Dennis avatar
      Dennis @ Stasa 01/05/2010 00:29:33

      Συμφωνώ, τραγικά λάθος άρθρο. Αν σκεφτόμαστε έτσι μάλλον μας βλέπω να γινόμαστε η Αλβανία του 21ου αιώνα.
      Η λεγόμενη αναδιανομή, που μάλλον ποτέ και πουθενά δεν έχει πετύχει, είναι ένα θεωρητικό φάντασμα της εποχής των μπλοκ.
      Οσο για τα λεφτά στη Ελβετία, και τους εφοπλιστες, που ζει ο συγγραφέας? το 45% φόρος τι είναι? Τα αυξημένα τεκμήρια?
      Οι εφοριακοί βγαίνουν εξω κι όποιον πάρει ο χάρος.
      Φυσικά να είμαστε 110% αυστηροί με τη παρανομία και την ανηθικότητα αλλά το να μιλάμε γενικά για το πλούτο είναι και αστείο και επιζήμιο.
      Εγω βλέπω οτι πλεον η πιάτσα των κατασκευών και των εναπομείναντων μεσαίων και μικρών επιχειρήσεων μετράει μέρες. Αυτούς τους πλούσιους εννοεί? Ολοι τους εχουν σφραγισμένες επιταγές... Στη βόρειο Ελλάδα γίνεται και το άλλο. Μετακόμιση των εταιρειών μερικά χιλιόμετρα πιο πέρα, στη Βουλγαρία και τα Σκόπια.
      Να δούμε ποιοί θα μείνουν.
      Τα τελευταία 50 χρόνια το γνωστο συγκρότημα φρόντισε να θεωρήται ο πλούτος έγκλημα και τώρα που η οικονομία χρειάζεται νέες επενδύσεις και υποστήριξη στην επιχειρηματικότητα τέτοια χαμηλού επιπέδου αρθρα δείχνουν οτι μάλλον δε θα πάμε καλά...

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Stasa 01/05/2010 00:49:57

      το τραγικό είναι ότι δεν εισέπραξαν ούτε και προβλέπεται να εισπράξουν ένα ευρώ από όλους αυτούς που ανέθρεψαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ και χρωστάνε εκατομμύρια στο κράτος. Αντιθέτως εκβιάζουν με απολύσεις αν δεν τους χορηγήσουν κι άλλα!
      Αι σιχτιρ!

  13. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 01/05/2010 08:09:51

    http://www.youtube.com/watch?v=nrdl4ijru8o&feature=related

  14. JOHN avatar
    JOHN 01/05/2010 09:06:18

    Ποιο πλουτο να κυνηγησει,εδω καλουμαστε να γινουμε με τους δισβαστακτους πια φορους μας σπονσορες των λαμογιων των κλεπτων και ολων αυτων που μας εξουσιαζαν και μας εξουσιαζουν,ωστε ν απολαυσουν αυτοι και οι οικογενειες τους ανενοχλητοι τα κλεμενα.Στο ερωτημα για το ποιοι ευθυνονται για τη καταντια της χωρας κανουν ολοι τη παπια,λες και αυτοι δεν ηταν προτοκλασατα κοματικα στελεχη οταν γινονταν το μεγαλο φαγοποτι!Αλλα ετσι ειναι¨κορακας κορακου ματι δεν βγαζει¨ που λεει και η λαικη παροιμια.Απλα μερικες κορονες και κατι ασφαιρα πυρα μεταξυ τους για να ριχνουν σταχτη στα ματια του κοσμου,και να προετοιμαζουν τον επομενο σωτηρα μας.Οσο για τους εξωθεν σωτηρες μας,ΕΕ,ΔΝΤ,ΕΚΤ κλπ κλπ αυτοι βλαιπουν μονο αριθμους,αγνοωντας οτι πισω απο τα νουμερα της στειρας λογιστικης κρυβονται ανθρωποι.Τα κερδη τους και τα συμφεροντα τους και αυτοι προσπαθουν να κατωχηρωσουν.

  15. klausevitz avatar
    klausevitz 01/05/2010 10:03:27

    Πρώτη συσσώρευση κεφαλαίου μεταπολεμικά: σχέδιο Μάρσαλ,σκεφθείτε
    πώς και ποιές κοινωνικές κατηγορίες συσσώρευσαν.
    Δεύτερη συσσώρευση: περίοδος Χούντας: μικρότερης,ποσοτικά,εμβέλειας,
    μεγαλύτερης,όμως,σημασίας στη σύλληψη και τη δομή του.
    Τρίτη συσσώρευση: δεκαετία '80 μέχρισήμερα. Τό πάρτυ...!Ξεκινώντας
    απο τη σωστή γραμμή της "κοινωνικής κινητικότητας",με ολίγη αναδιανομή,
    περισσότερα δανεικά και πολλά ΚΠΣ' απελευθερώθηκαν κοινωνικές σ δυνάμεις με
    πρωτόφαντα ποσοστά ανάπτυξης,πλήν...ανεξέλεγκτες και,εν πολλοίς..
    ....απαίδευτες!
    'Αν,στα παραπάνω,προσθέσετε μια καταστροφική δημογραφική κατανομή,
    ηγετικά οικονομικά στρώματα που υποδύονται την "αστική τάξη",χωρίς
    να είναι,την κακή διοίκηση και την κουλτούρα ερζάτς που κυριαρχεί,
    έχετε μια πρώτη εικόνα.
    Η γενέθλια πράξη πράξη του νεοελληνικού κράτους υπήρξε η δολοφονία
    του Καποδίστρια απο τους Πελοποννήσιους κοτζαμπάσηδες! Απο 'κεί
    και πέρα τα πράγματα πήραν το δρόμο τους. Ακόμη και τώρα οι Γερμανοί,
    δικαίως και αδίκως, μας κοιτούν με ...τη ματιά του Φαλμεράυερ!
    Ξεχάστε τις αλληλοχρεώσεις ΝΔ-ΠΑΣΟΚ,τους κουκουέδικους γογγυσμούς
    και τις συναφείς ασχημίες.
    Η χώρα έχει μεγάλο ιστορικό απόθεμα που δεν το τιμά. Η παρούσα
    αθλιότητα πρέπει να δίνει σιγά-σιγά τη θέση της σε..καλύτερες
    στιγμές,αλλοιώς....

  16. ΣΜΠΟΥΛΝΤΟΥΜ avatar
    ΣΜΠΟΥΛΝΤΟΥΜ 01/05/2010 14:44:13

    Μ΄ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ.
    ΘΥΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ;
    Μ΄ ΑΡΕΣΕΙ ΣΑΣ ΛΕΩ Η ΒΑΣΑΝΟΣ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ.!!!!!!!!!!!