#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/11/2012 20:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είδα όνειρο...



Ο Αντώνης λέει, πήρε το φραγγέλιο και καθάρισε τα του οίκου του. Τον πάστρεψε, τον έκανε «λαμπίκο». Έβγαλε το μαύρο κατάστιχο και άρχισε να ξηλώνει. Τζακάτοι, βαρόνοι, βαρονέτοι, κοτζαμπάσηδες, πολιτικά «φυτά» και άλλοι «ανεπάγγελτοι κατιόντες» πήραν την άγουσα. Μάζεψε γύρω του τους ξηγημένους, τους μάγκες και τα παιδιά της πιάτσας και τους εξήγησε τα γράμματα.

Ο Αλέξης λέει από την άλλη, ωρίμασε και τράνεψε σε μια νυχτιά. Έβαλε «μαχαίρι» στη «Ρόζα» και το θολό κουλτουρομάνι των συνιστωσών. Έκανε πέρα τους δραχμαζάνηδες, και το κακό συναπάντημα των δραχμολάγνων. Κράτησε μαζί του μονάχα αυτούς που μπορούν να δουν και πέρα από την αριστερή τους μύτη. Αυτούς από κει μέσα που έχουν ευρυγώνιο στα μάτια και συλλαμβάνουν την μεγάλη εικόνα αντί να στέκουν στις λεπτομέρειες με τα σφυροδρέπανα και τα γαρίφαλα.

Και συναντήθηκαν λέει οι δυο τους με τους εκλεκτούς που περίσσεψαν στο Σύνταγμα, κάτω ακριβώς από το μνημείο με τον λαβωμένο πολεμιστή. Μαζέψανε και όλον τον κόσμο, χωρίς σημαίες, λάβαρα και χημικά. Φωνάξανε και τον κ. Φώτη με λίγους και εκλεκτούς μαζί του. Ρεπούσηδες και Τατσόπουλους τους αφήσανε στο «φίλιον»  να ανταλλάζουνε απόψεις για τον «συνωστισμό» και το «’21» πάνω από παγωμένους «φραπουτσίνο».

Κι εκεί, με φόντο την κακοπαθημένη Βουλή μας, συνεννοήθηκαν τα παλικάρια μεταξύ τους. Συμφωνήσανε πως τα κόζια ήταν ζόρικα και δεν τους έπαιρνε άλλο να σκοτώνονται μεταξύ τους. Βάλανε κάτω τις κούτρες τους και αποφάσισαν πως για το καλό της χώρας και του κόσμου γύρω, έπρεπε να συνάψουν ειρήνη. Ένα τρόπον τινά τετραετές «μορατόριουμ» μέχρι να βγει ο τόπος  από τα «στενά». Μονιάσανε γύρω από τρεις – τέσσερις βασικές ιδέες και καμιά δεκαριά πολιτικές που ξέρανε όλοι καλά ότι ήτανε μονόδρομος για την χώρα. Βάλανε νερό στο κρασί τους, το πιο πολύ ο Αλέξης και δεσμεύτηκαν να κρατήσουν το δηλητήριο για τους «έξω».

Μετά, γυρίσανε και τα είπανε στον κοσμάκη που τους άκουγε με την ανάσα κομμένη. Με απλά, κατανοητά λόγια τους εξήγησαν τι θα κάνουν και γιατί. Και μετά, αφού τους έστειλαν αλαφρωμένους  στα φτωχικά τους, τράβηξαν βουρ για τη Βουλή και σε μια ολονύχτια συνεδρίαση καθάρισαν τη «μπουγάδα» της δεδηλωμένης. Προσκύνησαν και οι διωγμένοι και οι «ριγμένοι» και οι πράσινοι και οι βένετοι και οι περισσότεροι «καμένοι». Μονάχα η παρέα του «φίλιον», η Αλέκα και τα «χρυσά αυγά» έμειναν να μουρμουράνε στην γωνιά τους και περισσότερο να παρηγοράνε το παλικάρι της φακής τον Πάνο που έκλαιγε γοερά  στον ώμο του καψερού του Βαγγέλη που είχε μείνει «κάγκελο» με τον Ανδρουλάκη του στο χέρι.

Είδα όνειρο.

Και μετά ξύπνησα.

Akenaton    

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Master avatar
    Master 11/11/2012 21:07:39

    Ευτυχώς που μαζί με εσένα ξύπνησα κι εγώ. Κρίμα γιατί μετά από αυτόν τι;

  2. nikos avatar
    nikos 11/11/2012 21:08:04

    Αυτο το όνειρο μπορούσε να είχε συμβεί αν δεν έπεφτε ο Σαμαρας στη λουμπα της κυβέρνησης Παπαδημου. Απο εκεί και μετά ταυτίστηκε πλήρως με το ένοχο κομμάτι του ΠΑΣΟΚ και δυστυχώς έτσι συνεχίζει ακόμα.
    Και τότε βγαίνανε και τα κουκιά: ούτε είχαν φύγει τόσοι δεξιοί προς τη ΧΑ , ούτε υπήρχαν οι ΑΝΕΛ. Το δε ΠΑΣΟΚ αυτη τη στιγμή δεν θα υπήρχε .
    Αλλα το σύστημα είχε άλλο ρόλο για τον κ. Σαμαρα

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ nikos 12/11/2012 21:41:08

      Υποθέσεις, υποθέσεις, υποθέσεις. Με "αν" δεν γράφεται η ιστορία.

  3. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 11/11/2012 21:21:05

    Μακάρι φίλτατε Ακενατών τά όμορφα όνειρα νά είχανε προέκταση στήν συνείδηση τής πραγματικότητας.
    Μακάρι η συνειδητή πραγματικότητα νά απολήγει σέ ένα όμορφο όνειρο.
    Αυτο είναι προνόμιο μόνο τών συνειδητών. Τών ονειροπαρμένων.
    Οι ονειροπαρμένοι είναι τό άλας αυτής τής γής τών βρωτών.
    Η ανθρώπινη τραγικότητα τής ύπαρξης, ευτυχώς ακόμα, επιτρέπει μέσω τών ιδεών καί τήν όντως βίωσή τους μέσω τού συναισθήματος καί τής ονειρικής ιδεατής πραγματικότητας τήν υπέρβαση τής ύλης. Τής φθοράς.
    Η ζωή βιώνεται καί συνεχίζεται καί μέ μνημόνια καί μέ φτώχεια.
    Η ζωή δέν σταματά στήν ευδαιμονία. Στήν ευδαιμονική της περίοδο ζεί τόν λήθαργο τής στατικότητας καί τής φθοράς.
    Σέ κάθε περίπτωση πώς νά πείσεις έναν διαβητικό νά αποφεύγει τήν ζάχαρη πού τόν σκοτώνει συστηματικά καί ενίοτε κεραυνοβόλα;
    Είναι άτιμη αρρώστια. Ειδικά όταν βλέπει τό περιβάλλον του νά καταναλώνει μέ ευχαρίστηση αυτό πού τόν ίδιο θανατώνει.
    Μιά λὐση υπἀρχει νά ξεπεράσουμε τήν κρίση.
    Νά ξαναερωτευθούμε.
    Όχι όμως πάλι τόν εαυτό μας.

    ΥΓ: Η πρόταση είναι σοβαρή καί δέν γίνεται μέ στόχο τόν στιγμιαίο χαριεντισμό.
    Νά ξαναερωτευθούμε.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Ιαπετός 11/11/2012 21:35:23

      Άκου:www.youtube.com/watch?v=gEwxA0c6tg8

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ Δαναός 11/11/2012 21:42:03

        Πλήρης απαγοήτευση.
        Η Kommandatur δέν τό επιτρέπει.
        Γιά τού λόγου τό αληθές σού παραθέτω τήν ανακοίνωση.

        Leider ist dieses Video, das Musik von UMG beinhaltet, in Deutschland nicht verfügbar, da die GEMA die Verlagsrechte hieran nicht eingeräumt hat.

  4. akenaton avatar
    akenaton 11/11/2012 22:04:08

    Μέσα σε αυτόν τον κυκεώνα φτώχειας, ασχήμιας, ανομίας, ευτελισμού και μικρότητας που αναγκαστήκαμε να ζούμε, πρωταρχικό μέλημά μας είναι να κρατήσουμε την ανθρωπιά μας αλώβητη. Στοιχεία της ανθρωπιάς από τα σπουδαιότερα είναι η ανάμνηση του ονείρου και ο έρωτας. Όθεν, συμφωνώ απόλυτα μαζί σας.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ akenaton 11/11/2012 22:13:52

      Ε τότε akenaton αυτό έγραψα κάποτε:
      ΟΝΕΙΡΟ

      Ήταν η νύχτα σκοτεινή κι οι φάροι δε δουλεύαν
      και στο λιμάνι δέσανε τα πλοία από νωρίς,
      γλάροι μου πες σε πήρανε μακριά σε ταξιδεύαν,
      σου 'ταξαν χίλια πράγματα να βρεις όπου βρεθείς.

      Και πες και πες βρε μάτια μου
      Πήρε να ξημερώνει
      Καθώς μου διηγιόσουνα το όνειρό σου αυτό
      Το χέρι σου το κράταγα
      Για να μη νιώθεις μόνη
      Ένα τσιγάρο άναψα στα χείλη μου στριφτό

      Απ' τις Σειρήνες πέρασες και απ 'τους Λαιστρυγόνες
      πέρασες χίλια κύματα και χίλιους ουρανούς,
      για έπαθλο σε είχανε σε μακρινούς αγώνες,
      μα η καρδιά σου άντεξε σε μπόρες σε καπνούς.


      Κόντρα στο κύμα του βοριά βρέθηκες σε σανίδα
      και σ 'άτι πάνω κάλπαζες νεράιδα των δασών,
      με πονηριά την πέρασες του χάρου την παγίδα,
      μα πάνω απ 'όλα γέλασες στα λόγια των χρησμών.

      Και πες και πες βρε μάτια μου
      Πήρε να ξημερώνει
      Καθώς μου διηγιόσουνα το όνειρό σου αυτό
      Η νύχτα μόλις τέλειωσε
      Το χάραμα ζυγώνει
      Το τελευταίο άναψα τσιγάρο μου στριφτό



      Μέσα σε κούπα αλγερινή ήπιες κρασί σαν αίμα
      και έμαθες τα μυστικά ερημικών φυλών,
      αρνήθηκες σε πρίγκιπες λέγοντας κάποιο ψέμα,
      πως τάχα εμέ αγάπησες πολύ στο παρελθόν.


      Το ψέμα αυτό σε έκανε και γύρισες κοντά μου,
      τη νύχτα αυτή τη σκοτεινή
      που κρύωνες πολύ,
      σε πήρα και σε ζέστανα
      σφιχτά στην αγκαλιά μου
      και στο σκοτάδι σου ‘δωσα πραγματικό φιλί

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Δαναός 12/11/2012 19:00:01

        Δανάε, συγχαρητήρια για το "ΟΝΕΙΡΟ" σου!! Εξαιρετικό...

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ roadrunner 12/11/2012 19:42:18

          Σ' ευχαριστώ roadrunner. Το μόνο που μας έμεινε τα όνειρα και η ελπίδα.

  5. Jim Bim avatar
    Jim Bim 11/11/2012 22:04:56

    Γίνονται και θαύματα !!!

    ΟΝΕΙΡΟ ΖΩ ΜΗ ΜΕ ΞΥΠΝΑΤΕ !!!!

  6. akenaton avatar
    akenaton 11/11/2012 22:20:13

    Άψογος συνδυασμός ονείρου και (ανεκπλήρωτου;) έρωτα φίλτατε Δαναέ!!!!!!!!!

  7. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 11/11/2012 22:23:59

    Δαναέ έχεις τό χάρισμα νά είσαι πἀντα ζωντανός καί ποιητικός.
    Εγώ είμαι πεζός. Καί μέσω ενός άλλου πεζοπόρου θά σ' ανταπαντήσω.

    -Έχουν να πουν πως άνθρωπος είναι το ζώο που συλλογιέται το θάνατο. Όχι, σου λέω εγώ. Άνθρωπος είναι το ζώο που συλλογιέται την αθανασία.

    -Άστρα, πουλιά, σπόροι μέσα στο χώμα, όλα υπακούουν. Και μόνο ο άνθρωπος σηκώνει κεφάλι και θέλει να παραβεί το νόμο και να μετατρέψει την υπακοή σε ελευτερία. Γι’ αυτό κι απ’ όλα τα πλάσματα του Θεού αυτός μονάχα μπορεί κι αμαρταίνει. Τι θα πει αμαρταίνει; χαλνάει την αρμονία.
    “ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΓΚΡΕΚΟ”

    • Samurai avatar
      Samurai @ Ιαπετός 11/11/2012 22:55:58

      Ιαπετέ,Akenaton,Δαναέ.
      Εγώ είμαι ερωτευμένος με τις αρχόντισσες που μου προσφέρουν γλυκό του κουταλιού.
      Η αρχοντιά διατηρεί τις αξίες μας ανέπαφες.
      Στην αρχοντιά υποτάσσονται θεριά και μνημόνια.
      Άρχοντες να μείνουμε κι ας έχουμε λίγα.

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Samurai 11/11/2012 23:01:38

        Κάτι μου θυμίζει το γλυκό του κουταλιού...Κάνω λάθος;

        • Samurai avatar
          Samurai @ Δαναός 11/11/2012 23:07:13

          Ξέρω τι σου θυμίζει δάσκαλε..
          Το ζάχαρο που έχεις..
          Να τα αποφεύγεις..εκτός κι αν είναι από τα χέρια της κυράς σου !

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Samurai 11/11/2012 23:09:53

            Σε τσάκωσα!Χα!

          • Samurai avatar
            Samurai @ Samurai 11/11/2012 23:15:24

            Λοιπόν.. τον ενθουσιασμό σου θα τον μοιραστούμε τηλεφωνικώς.
            Προσδοκώ μέχρι τότε απόλυτη εχεμύθεια !!

  8. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 11/11/2012 22:37:34

    Α ρε φίλε Akenaton.......

  9. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 11/11/2012 22:44:19

    Μέσα σε αυτόν τον κυκεώνα φτώχειας, ασχήμιας, ανομίας, ευτελισμού και μικρότητας που αναγκαστήκαμε να ζούμε, χάσαμε καί τούς θηλυκούς σχολιαστές. Η θηλυκή μορφή πίσω από τήν ανωνυμία.
    Ελευθερία μορφής καί ονείρου.
    Κρίμα.
    Δέν χάνουμε μόνο τόν πραγματικό εαυτό μας.
    Χάνουμε καί τόν ονειρώδη θηλυκό μας κόσμο.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Ιαπετός 11/11/2012 23:03:06

      Ακριβώς γι'αυτό χαθήκαμε ...... Γιατί η πραγματικότητα πληγώνει τα όνειρα .....Γιατί οι μικροί απλώνονται, αρπάζοντας το χώρο μας για να φανούν σπουδαίοι.... Αλλά κάπου εκεί στην άκρη μας , συνεχίζουμε , αντιδρώντας στην ισοπέδωση , στη μιζέρια και στην ασχήμια, με το μόνο που έχουμε : την πίστη στ' όνειρο ... Μόνες , ελπίζοντας πως κάποια στιγμή, η φωνή μας θα σμίξει και με άλλες και θ' ακουστεί ξανά......

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Diamond Angel 11/11/2012 23:05:17

        Τα είπες όλα!Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε!

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ Diamond Angel 11/11/2012 23:06:56

        "Κάποια στιγμή μες στη ζωή μας, η εσωτερική μας φλόγα σβήνει. Μα έναν άνθρωπο αρκεί να συναντήσεις και μεμιάς ξαναφουντώνει."

      • Samurai avatar
        Samurai @ Diamond Angel 11/11/2012 23:12:58

        Δεν είστε μόνες..μπορεί μοναχικές, αλλά όχι μόνες.
        Περιμένω να δω την Dimi τώρα,τη Μάρα
        τη Φωτεινή τη Χριστίνα τη Μαρίκα τη Juliet..
        και τις υπόλοιπες συναγωνίστριες !

        • Ιαπετός avatar
          Ιαπετός @ Samurai 11/11/2012 23:25:22

          Φοβερέ πολεμιστή.
          Η Ιαπωνία πρέπει νά είναι περήφανη γιά σένα.

          • Samurai avatar
            Samurai @ Ιαπετός 11/11/2012 23:54:25

            Ιαπετέ.
            Στο δικό μου υποσυνείδητο είσαι ο Όμηρος.Ο παππούς όλων των Ελλήνων.

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ Diamond Angel 11/11/2012 23:16:46

        Επιτέλους.
        Καλός ο αυστηρός Ακενατών. Αλλά στό υποσυνείδητό μου έχει τήν μορφή πτηνού.
        Ο πατρινός Άγγελος φοράει άσπρο μανδύα.
        Αυτοχαρακτηρίζεται διαμαντένιος, αλλά εγώ τόν φαντάζομαι πολύ όμορφο.
        Αγγελικά πλασμένο.
        Καί εμφανίσθηκε όταν έπρεπε.
        Όπως αρμόζει σέ Αγγέλους.
        Είναι πάντα κοντά.

        • Diamond Angel avatar
          Diamond Angel @ Ιαπετός 12/11/2012 00:42:44

          Ποιητή μου Ιαπετέ ... !! Σ' ευχαριστώ ....

      • akenaton avatar
        akenaton @ Diamond Angel 11/11/2012 23:20:47

        Σαν κοπελιά κάθε πρωί
        μοιάζεις ζωή και χαίρομαι
        κάθε αυγή που σε κοιτώ
        σε ξαναερωτεύομαι.

        Μα έρχεται βράδυ θλιβερό
        και μοιάζεις γερασμένη
        και γέρνω ν’ αποκοιμηθώ
        και φαίνεσαι σαν ξένη.

        Είναι φορές που σκέφτομαι
        να σε δολοφονήσω
        μα περιμένω το πρωί
        να σε ξαναγαπήσω.

        Κι έτσι κοιμάμαι και ξυπνώ
        μαζί σου μεγαλώνω
        φέρνει τον έρωτα η αυγή
        το βράδυ φέρνει πόνο.

        Κατά βάθος μένουμε όλοι κι όλες παιδιά!
        Κι αν μας αφήνανε οι εγωϊσμοί και τα πείσματα, θα κλαίγαμε, θα τσακωνόμασταν, θα ξαναφιλιώναμε. Και κυρίως, θα ονειρευόμασταν κάθε βράδι και θα ερωτευόμασταν κάθε πρωί! Με την ζωή!

  10. Δαναός avatar
    Δαναός 11/11/2012 22:52:09

    Φαήλε, ποιητικά και για σένα:Η ζωή αυτή που ζούμε
    θέατρο του παραλόγου
    ο καθείς του κεφαλιού του
    κάνει άνευ λόγου

    Όλοι μας πουλάνε φύκια
    για μεταξωτές κορδέλες
    και για δόλωμα μας ρίχνουν
    όμορφες κοπέλες

    Όχι στους καραγκιόζηδες
    που μας πουλούν μαγκιά
    μα ναι στα φιλαράκια μας
    κι ας ειν' κι αληταριά

    Σ’ επανάληψη τα ίδια
    μας σερβίρουν κρύο πιάτο
    και αντί ψηλά να πάμε
    μας τραβούν στον πάτο

    Αχταρμάς σ’ ένα καζάνι
    μάζα πολτοποιημένη
    έτσι όλους τους βολεύει
    αχ! ζωή καμένη

    Βαράτε βιολιτζήδες μου
    με ξέφρενο ρυθμό
    μήπως έτσι ξυπνήσουμε
    και βγούμε στο φτερό

  11. akenaton avatar
    akenaton 11/11/2012 23:38:30

    Καληνύχτα από μένα με ένα τραγούδι .....

    http://www.youtube.com/watch?v=gbu0CtohHUk

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ akenaton 12/11/2012 01:19:56

      !!!!

  12. χανια avatar
    χανια 11/11/2012 23:45:13

    Ο διαφορετικος τροπος εκφρασης του Τσατσοπουλου δεν καταλαβαινω γιατι ξενιζει καποιους τοσο...Τι θελουμε μοναχα πολιτικους μουντρουχους τερατα ψυχραιμιας και αναλγησιας?Ειναι μια διαφορετικη φωνη στη βουλη και καλως νομιζω πως υπαρχει

  13. panas avatar
    panas 11/11/2012 23:59:21

    Όλα τα σχόλια ταίριαξαν με το άρθρο. Ο απόλυτος συντονισμός...
    Είθε...

  14. victoria (true) avatar
    victoria (true) 12/11/2012 00:13:44

    Όσο ζούμε θα ονειρευόμαστε, Akenaton.
    Γιατί όχι άλλωστε;

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ victoria (true) 12/11/2012 00:30:24

      victoria (true).
      Τρίτωσες τήν θηλυκή παρουσία καί χρόνια σου πολλά, άν σέ λένε Βικτώρια.
      Άκουσα καί τήν ομιλία Σαμαρά στήν Βουλή.
      Ο άνθρωπος αυτός μπορεί καί ονειρεύται.
      Ο Ακενατών έβγαλε τήν μάσκα καί απάντησε μέ ποιητικό οίστρο.
      Ο Φάκτορας δέν έκοψε κανένα σχόλιο.
      Ο Δαναός παρών.
      Νά μήν δώ λοιπόν ευχάριστο όνειρο;

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Ιαπετός 12/11/2012 01:19:14

        Και οι Αγγελοι, είναι πάντα δίπλα σ'αυτούς που ονειρεύονται......

        • tak avatar
          tak @ Diamond Angel 12/11/2012 11:07:22

          Να λιώσει μέσα στ' όνειρο, να λιώσει
          να ξεχαστεί στ' ονείρου τα λουλούδια,
          να νιώσει σαν αρχάγγελος, να νιώσει
          με χρώματα, αρώματα, τραγούδια!

          • Diamond Angel avatar
            Diamond Angel @ tak 12/11/2012 15:48:50

            Δεν γινόταν να λείπεις εσύ...... !!

          • victoria (true) avatar
            victoria (true) @ Diamond Angel 12/11/2012 16:46:31

            Γεια σας φίλοι, τουλάχιστον είμαστε παρεάκι στα όνειρα :-)

            Ιαπετέ αγαπητέ, ευχαριστώ για τις ευχές, τις δέχομαι ισχύουν δεν ισχύουν (κρατώ και το μυστήριο γαρ)

          • tak avatar
            tak @ Diamond Angel 12/11/2012 18:44:06

            Εγώ δεν είμαι σ' αυτόν τον κόσμο. Με πήρε τ' όνειρο μακριά και ζω σε ολάνθιστα περιβόλια!

  15. Karenin avatar
    Karenin 12/11/2012 00:47:53

    Akenaton, και ο θείος που μήνες τωρα παιδεύει την εξίσωση, εχθες ανακοίνωσε ίδιο όνειρο.
    Και μια και το ρίξατε στην ποίηση, πρότεινα κουμπάρο τον Μικη που μελοποίησε και Ριτσο και Ελύτη.

    • Samurai avatar
      Samurai @ Karenin 12/11/2012 01:17:44

      Ν'αρχίσουν τα όργανα !
      Νταούλια και ζουρνάδες !

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Samurai 13/11/2012 02:37:51

        Μόνο;;;
        Η κόβα σας δεν έχει θρακιώτικα τρίγωνα;

        Θέλουν ορισμένοι να κρυφτούν και η χαρά δεν τους αφήνει!
        Άκου λέει samurai...!
        Σιγά να μην είσαι και η KAWA H750!!!!!!!!!!

  16. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 12/11/2012 01:08:24

    http://www.youtube.com/watch?v=XTxzhoHwnNQ&feature=related

  17. Υ. Παραπλανημένος avatar
    Υ. Παραπλανημένος 12/11/2012 08:48:39

    Μεγαλειώδες, άρα προορισμένο να μείνει όνειρο....

  18. tak avatar
    tak 12/11/2012 08:51:08

    Το Θοδωρή τον καημένο γιατί τον σκότωσε;

  19. tak avatar
    tak 12/11/2012 08:56:27

    Όνειρο ήτανε.... Όνειρο ήτανε!

  20. Mara avatar
    Mara 12/11/2012 09:57:16

    Χαιρετώ τις φίλες και τους φίλους!

    Το ΟΝΕΙΡΟ όταν είναι δυνατό και κοινό για πολλούς ανθρώπους, μπορεί να αργεί... να πραγματοποιηθεί, αλλά πραγματοποιείται.
    Σπανίως συμβαίνει το αντίθετο.

  21. alpha avatar
    alpha 12/11/2012 12:34:06

    Πολύ χαίρομαι που το βαρύ πυροβολικό του Antinews επι τέλους κάνει τα ίδια όνειρα που κάνω κι εγώ εδώ και δυό χρόνια. Οπως λέει πολύ σοφά και η Mara, το ΟΝΕΙΡΟ όταν είναι δυνατό και κοινό για πολλούς ανθρώπους, μπορεί να αργεί… να πραγματοποιηθεί, αλλά πραγματοποιείται.

  22. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 12/11/2012 16:58:29

    Όν-ειρο. Διασύνδεση του όντος με το τι; Ποιό το υπο-κείμενο, αυτό που κείται από κάτω, της διασύνδεσης; Ποιο το αντι-κείμενο, αυτό που κείται απέναντι, της διασύνδεσης; Και πως διενεργείται η διασύνδεση, ήτοι η μετάδοση και η αναμετάδοση της πληροφορίας; Υπάρχει λήψη και αντί-ληψη; Ουφ, μπλέξαμε...
    Καλό μεσημέρι...

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/11/2012 20:24:05

      Γιάννη, νά μή τετραγωνίζει τά όνειρά σου η (προσωρινή) ευμάρεια τού Βορρά.
      Άστα ελεύθερα στήν (φτωχική) αλητεία τού Νότου.

  23. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 12/11/2012 19:53:46

    Ἄς παρηγορηθοῦμε μέ τή σκέψη πώς,ἄν τά ὄνειρά μας δέν γίνονται συχνά πραγματικότητα,τό ἴδιο συμβαίνει καί μέ τούς ἐφιάλτες μας.

  24. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 12/11/2012 21:46:55

    Αυτό το όνειρο μπορεί να γίνει πραγματικότητα. Αρκεί να ξεπάρει λίγο η οικονομία, να αρχίσει μια ανάκαμψη και ταυτόχρονα να γίνουν μεταρρυθμίσεις στο κράτος που θα αποκαταστήσουν ένα μίνιμουμ αίσθημα δικαιοσύνης. Τότε ο ΣΥΡΙΖΑ θα αναγκαστεί να είναι πιο συναινετικός. Ο τσαμπουκάς και οι διχαστικές κορώνες και πρακτικές δεν θα έχουν πέραση.

    • Mara avatar
      Mara @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 13/11/2012 11:15:13

      Μανώλη, ένα πράγμα μας σώζει από τον Σύριζα.
      Οι απόψεις του περί λαθρό και η στάση του στα εθνικά θέματα.
      Αλλιώς... θα σου έλεγα που θα είχαν φθάσει τα ποσοστά του.