#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/06/2012 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Είδα τη μητέρα μου με ένα μαχαίρι στο λαιμό και θόλωσα»



 «Στην πλάτη μου θα κουβαλάω από εδώ και πέρα ένα έγκλημα. Δεν ξέρω αν θα το αντέξει η συνείδησή μου. Είδα, όμως, τη μητέρα μου με ένα μαχαίρι στο λαιμό. Θόλωσα».

Τα λόγια βγαίνουν από την τρεμάμενη φωνή του 24χρονου φοιτητή Ιατρικής, ο οποίος από τα βιβλία του βρέθηκε χθες στα κρατητήρια της ΓΑΔΑ κατηγορούμενος για φόνο.

Οι γειτονιές της Αττικής θυμίζουν τα βράδια «ζούγκλα», η οποία δίνει πρόσφορο έδαφος για να ανθήσουν φαινόμενα αυτοδικίας που ανακυκλώνουν το πρόβλημα. Μέσα σε αυτό το σκηνικό που δημιουργείται από το έλλειμμα αστυνόμευσης, ο 24χρονος κλήθηκε χθες να υπερασπιστεί το σπίτι του που απειλήθηκε από δύο Αλβανούς ληστές. Αυτό, όμως, που δεν μπορούσε ποτέ να φανταστεί ήταν ότι η προσπάθεια αυτή θα κατέληγε σε τραγωδία για τον ίδιο και την οικογένειά του, καθώς από τα πυρά της καραμπίνας του έπεσε νεκρός ο ένας από τους δύο κακοποιούς.

Για τους κατοίκους της Παιανίας οι επιθέσεις ληστών δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο, καθώς η εγκληματικότητα στην περιοχή καλπάζει και οι περιπολίες της Αστυνομίας τη νύχτα είναι σχεδόν ανύπαρκτες.

Αυτός είναι και ο λόγος που όταν κατάλαβαν χθες ότι δύο άτομα «χτυπούν» σπίτια, βγήκαν στους δρόμους για να περιφρουρήσουν τις περιουσίες τους παρότι η ώρα ήταν 3.00 τα ξημερώματα. Πολλοί, μάλιστα, σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες κρατούσαν καραμπίνες στα χέρια, πολλαπλασιάζοντας τους ήδη αυξημένους κινδύνους.

«Η Αστυνομία μάς έχει αφήσει στην τύχη μας. Καταδικάζουμε την αυτοδικία, αλλά δεν υπάρχει άλλος δρόμος από το να κάνουμε εμείς οι ίδιοι κάτι. Δεν αντέχουμε άλλο να καθόμαστε και να βλέπουμε τους ληστές να μπαίνουν στα σπίτια μας», λέει στον «Ε.Τ.» ο κ. Γιάννης, ο οποίος ζει στην Παιανία από το 1989.

Στο «έλεος λεηλασίας και κακοποιίας» αναφέρθηκε σε δηλώσεις του και ο αντιδήμαρχος Παιανίας, Χρήστος Δάβαρης, ο οποίος είπε ότι η τοπική κοινωνία θα σταθεί στο πλευρό του 24χρονου φοιτητή, που «είναι γνωστός για το υψηλό ποιόν και το ήθος του».

Για ένα ήσυχο παιδί που διάβαζε για τη σχολή του και τα Σαββατοκύριακα εργαζόταν στη ταβέρνα του πατέρα του μιλά στον «Ε.Τ.» και ο δικηγόρος του, Αλέξανδρος Αλεξανδράκης.

«Ακουσε τους πυροβολισμούς σε διπλανό σπίτι και πίστεψε ότι οι ληστές έχουν πυροβολήσει κάποιον γείτονά του. Βγήκε στο δρόμο για να βοηθήσει και πέρασαν τρέχοντας από μπροστά του οι άνθρωποι  που μία ώρα νωρίτερα είχαν βάλει μαχαίρι στο λαιμό της μητέρας του. Τους κυνήγησε με την καραμπίνα που για κακή του τύχη εκπυρσοκρότησε. Το έκανε κατά λάθος», δηλώνει ο κ. Αλεξανδράκης.

Τρεις επιθέσεις

Οι Αλβανοί ληστές, ηλικίας 43 και 52 ετών, εισέβαλαν στο ένα σπίτι μετά το άλλο. Ο πρώτος στόχος τους ήταν η οικία του 24χρονου. Οταν ο νεαρός άκουσε το συναγερμό και κατέβηκε από το δεύτερο όροφο να δει τι συμβαίνει, παρακολούθησε τους δράστες να απειλούν επί δέκα λεπτά ότι θα κόψουν  το λαιμό του ανθρώπου του, αν τολμήσει και πλησιάσει.

Από εκεί κατάφεραν να φύγουν αρπάζοντας μια τσάντα αλλά δεν σταμάτησαν σε αυτό. Δέκα λεπτά αργότερα επιτέθηκαν σε δεύτερο σπίτι στον ίδιο δρόμο. Αποφασισμένοι οι ιδιοκτήτες του έδωσαν μάχη σώμα με σώμα με τους δύο Αλβανούς για να προστατέψουν τα παιδιά τους. Κατόπιν, βγήκαν στους δρόμους ειδοποιώντας τους γείτονες για την παρουσία τους.

Ετσι, οι ένοικοι του τρίτου σπιτιού που μπήκε στο στόχαστρο ήταν σε επαγρύπνηση, με αποτέλεσμα όταν επιχείρησαν να πλησιάσουν ο ιδιοκτήτης να βγάλει την καραμπίνα του πυροβολώντας στον αέρα για εκφοβισμό.

Ο 24χρονος φοιτητής που βρισκόταν στην αυλή του σπιτιού του άκουσε τους πυροβολισμούς και ταράχτηκε ακόμα περισσότερο. Βγήκε στην οδό Παπαγεωργίου, τους κυνήγησε και υπό αδιευκρίνιστες συνθήκες σκότωσε τον έναν από τους δύο, ηλικίας 43 ετών. Πληροφορίες από το Τμήμα Ανθρωποκτονιών της ΕΛ.ΑΣ. αναφέρουν ότι μέχρι στιγμής κανένα ενδεχόμενο από τα δύο -δηλαδή να πυροβόλησε εναντίον τους ή να εκπυρσοκρότησε το όπλο- δεν μπορεί να αποκλειστεί.

 Αλέξανδρος Καλαφάτης στον Ελεύθερο Τύπο


ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 08/06/2012 08:03:53

    Θα υπάρξουν κι άλλα τέτοια περιστατικά, και στο τέλος θα έχουμε κανονικό εμφύλιο, αν δεν γίνει κάτι από το κράτος.
    Τι;
    Διώξιμο όλων των λαθραίων, και συστηματική καταπολέμηση απ΄την αστυνομία του εγκλήματος. Αλλιώς θα κυριαρχεί η αυτοδικία, και θα γίνουμε φαρ γουεστ.
    Ποτέ δεν είναι αργά.

    • Κυνηγός avatar
      Κυνηγός @ Strange Attractor 08/06/2012 08:27:22

      Το έχω ξαναγράψει παλαιότερα, κάνετε μια βόλτα στα οπλοπωλεία του κέντρου στις αρχές της Αθηνάς, και ρωτήστε πόσες επαναληπτικές κυνηγητικές καραμπίνες χραπα - χρούπα πουλιούνται τη μέρα. Θα σας πουν οι καταστηματάρχες, ότι οι Έλληνες ετοιμάζονται για πόλεμο και ότι δεν προλαβαίνουν να πουλάνε 30-50 καραμπίνες τη μέρα.

      Για όσους δεν ξέρουν τι είναι οι καραμπίνες χραπα - χρούπα θα σας πω ότι είναι επαναληπτικές που φέρουν από 3 έως 9 φυσίγγια ανάλογα με τον τύπο.

      Ένα άλλο που δεν έχουν πάρει χαμπάρι οι Κολωνακιώτες που χειρίζονται τις τύχες της χώρας μας, είναι το τι συμβαίνει στην επαρχία. Οι λαθρομουσουλμάνοι που έχουν κατακλίσει τη χώρα επιτίθενται σε μαντριά και σε απομονωμένα αγροτικά σπιτάκια. Οι ιδιοκτήτες τους όταν πάνε να τα επισκεφτούν φέρουν μαζί τους για προστασία και τα κυνηγετικά τους όπλα και καταλαβαίνετε τι γίνεται, και αν γίνεται δεν το μαθαίνει κανένας.

      Το Ελληνικό κράτος έχει πάψει να υπάρχει και ο κόσμος έχει πάρει τις τύχες του στα χέρια του και καλά κάνει.

    • tak avatar
      tak @ Strange Attractor 08/06/2012 08:38:56

      Καλημέρα StranGe. Τόσα που γίνονται κάθε μέρα και δεν καταγράφονται, πού τα βάζεις... Και ποιος να τολμήσει να αντισταθεί; "Σε τυλίγουν σε μια κόλα χαρτί", που λέγαμε παλιά, περνάς από τη σήμανση και πας δεμένος στον Εισαγγελέα... Και όπως ξέρεις, αρκετοί εισαγγελείς έχουν περίεργες απόψεις και πάει η ζωή σου όλη... Καλημέρα...
      Υ.Γ. Αν βάλουν το ... Δαναό κάτι σαν ... σερίφη;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Strange Attractor 08/06/2012 09:23:49

      Strange, "εμφύλιος" ονομάζεται ο πόλεμος μεταξύ ομοεθνών. Δηλαδή μεταξύ Ελλήνων, εν προκειμένω. Στην περίπτωση αυτή όμως έχουμε πόλεμο, ΣΚΕΤΟ. Οι λάθρο εισβολείς ΕΝΑΝΤΙΟΝ των Ελλήνων. Και στον πόλεμο, δεν υπάρχει τίποτα που να θεωρείται αυτοδικία.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Αυριανιστής 08/06/2012 09:42:57

        Σωστό.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Strange Attractor 08/06/2012 09:30:39

      Εδώ έχουν καταργήσει τις διατάξεις για την άμυνα και τους πάνε φυλακή κι εσύ μιλάς για φαρ γουέστ.

  2. juliet avatar
    juliet 08/06/2012 08:22:12

    Kαλημέρα....να διώξουμε τ'''αδέλφιά μας''; πως το έλεγε ο Βοσκόπουλος ...αδέλφιά μου αλήτες ....αλλοδαπά .
    Πριν από 2 χρόνια καλοκαιράκι ,περίπου 5και μισή πήρα τα 2 σκυλιά να πάμε βόλτα .Εκείνη την ώρα και ένα αυτοκίνητο του δήμου της καθαριότητας.Στην γωνία υπάρχει ένα μινι μαρκετ ,σταματάνε ν'αδειάσουν τον κάδο της ανακύκλωσης ,λέω στον εργάτη ,είδες κάποιον να πηδά από την ταράτσα; οχι μου λέει.Προχωράω και μετά λέω δεν γυρίζω ένεκα των σκύλων δεν φοβήθηκα .Ερχότανε και ένα ς που έτρεχε .Λοιπόν ειδοποιήσαμε την αστυνομία γιατί υπήρχε και άλλος πάνω στη σκεπή του ψιλικατζίδικου ..βέβαια μέχρι ν'έλθουν ,ήλθαν πολύ γρήγορα ,είχανε φύγει .
    Μου λέει το ένα παιδί ,δεν άφηνες τους σκύλους να τους ξεσκίσουν ...και στην ερώτηση,ποιός θα πλήρωνε τη νύφη μετά......κούνησε το κεφάλι του .

    • GO avatar
      GO @ juliet 08/06/2012 09:52:08

      Η μια μου σκύλα είναι Ελληνικός Ποιμενικός Λευκός των 50Kg, με οδοντοσοιχίες καρχαρία και η άλλη κοπριτάκι.
      Καλημέρα.

      • juliet avatar
        juliet @ GO 08/06/2012 10:39:07

        O ένας γέρασε ,δεν βλέπει ...είμαι ο οδηγός του ,είναι το δικό μου ευχαριστώ για την αγάπη χωρίς αντάλλαγμα που μου έδωσε.
        Καλημέρα.

      • Tassos avatar
        Tassos @ GO 10/06/2012 13:33:18

        Ο δικός μου είναι Καυκάσιος 75 κιλών, έξω ωραίος στον σπίτι ........... non commment......

  3. m.s avatar
    m.s 08/06/2012 09:00:31

    ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΤΕ ΤΟΝ 24ΧΡΟΝΟ ΦΟΙΤΗΤΗ.

  4. juliet avatar
    juliet 08/06/2012 09:12:54

    Αγαπητοί μου δημοκράτες και υπερασπιστές των πάντων.....ο κ.Τατσόπουλος στον ΑΝΤ1,τι κανάλι και αυτό!,είπε ότι ο συγκεκριμμένος τον σκότωσε 100 μέτρα από το σπίτι.
    Οταν λοιπόν κάποιον σπίτι σας ....''φασίστες '' ήλθε να σας κάνει επίσκεψη! κεράστε τον ότι έχετε ευχαρίστηση....
    Λες να του δώσει καμμία του Αδωνι;

    • juliet avatar
      juliet @ juliet 08/06/2012 09:19:33

      Οταν λοιπόν δείτε....

  5. anonymous avatar
    anonymous 08/06/2012 09:24:17

    Σε αυτό το θέμα θα ήθελα και την άποψη του Φαήλου που κάνει ποινικό.
    Στην Ελλάδα τα δικαστήρια έχουν καταργήσει εν τοις πράγμασι τις διατάξεις για την Άμυνα. Τις δέχονται μόνο αν αμύνεται αστυνομικός εν ώρα υπηρεσίας. Σε όλη την Ευρώπη οι διατάξεις για την άμυνα παραμένουν ισχυρές.

    Επισημαίνω το γεγονός ότι ο πρόεδρος του ΔΣΑ, συντηρητικός ων, έβγαλε ανακοίνωση για το θέμα με τον Κασιδιάρη, δεν έβγαλε ανακοίνωση για το θέμα αυτό, ίσως με την αιτιολογία που είπα, και δεν έβγαλε ανακοίνωση για τον προπηλακισμό του Πλεύρη εν ώρα εργασίας πριν μια βδομάδα

  6. Kst avatar
    Kst 08/06/2012 09:26:15

    Μα τα εχουν διαλυσει ολα. Εκεινοι φταινε που ο κοσμος στρεφεται στην ΧΑ ή στην αυτοδικια διοτι δεν μπορει η δικαιοσυνη και η αστυνομια να κανουν το εργο της σωστα ή δεν θελουν... Τι απεμεινε απο αυτο το κρατος σε λειτουργια;;

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Kst 08/06/2012 13:09:48

      "Τι απεμεινε απο αυτο το κρατος σε λειτουργια;;"

      ῾Ο νόμος ραγκούση καί ὁ πρῶτος νόμος τοῦ ἔφερε τό ἀνισόρροπο γιωργάκη στήν βουλή!

      Πρίν ἕνα περίπου μῆνα ἡ ἀδελφή μου εἶχε μία "φιλική" ἐπίσκεψη ἐνῶ ἔλλειπε. Τῆς κλέψανε ΟΛΑ τά κοσμήματα ἀφοῦ εἶχαν ἀδειάσει ὅλα τά συρτάρια καί εἶχαν ἀναποδογυρίσει ὅλα τά ἔπιπλα. Πῆγε στήν ἀστυνομία ἀλλά δέν βρῆκαν ἀποτυπώματα ἀφοῦ οἱ ληστές φοροῦσαν γάντια. Τήν ἄλλη μέρα τῆς ληστείας ἡ ἀδελφή μου ζήτησε τήν βοήθεια τῆς ΧΑ!

      • Kst avatar
        Kst @ Φωτεινή 08/06/2012 13:58:43

        Μα εκεινοι ανεστησαν την ΧΑ και βγαινουν τωρα να καταδικασουν τι; Το δημιουργημα τους;;; Οποιος εχει πεσει θυμα ληστειας, τρομοκρατιας και βιας λιγο θα λυπηθει την κα Κανελλη και τους ομοιους της που ξαφνικα καταλαβαν πως εαν δεν τους φυλανε τα Ματ δεν εχουν ασφαλεια πουθενα.. Αυτο που τραβαει ο απλος πολιτης καθημερινα δεν τους συγκινει καθολου..

  7. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 08/06/2012 09:41:55

    Ἀπό τά βιβλία του,στά κρατητήρια...
    Μεσολάβησαν ἓνα μαχαίρι καί μία καραμπίνα...
    Προχθές,ἐδῶ,μιλήσαμε γιά ὂνειρα.Δυστυχῶς,δέν εἶναι μόνο τά ὂνειρα πού δέν μπορεῖς νά κάνεις,εἶναι κι αὐτά πού σοῦ κλέβουν,μ' ἓνα μαχαίρι στό λαιμό...πῶς νά μή θολώσεις,τά βιβλία δέν ἒγραφαν αὐτό σάν τέλος...
    Υ.Γ.:Ὁ κόσμος δέν κατάλαβε τίποτα,μόνο γιά ἓναν Ριζοσπάστη καί κάτι ψιλές...

  8. Mara avatar
    Mara 08/06/2012 10:17:45

    «.....Στην πλάτη μου θα κουβαλάω από εδώ και πέρα ένα έγκλημα. Δεν ξέρω αν θα το αντέξει η συνείδησή μου. Είδα, όμως, τη μητέρα μου με ένα μαχαίρι στο λαιμό. Θόλωσα.....»

    Παιδάκι μου..., αγόρι μου..., σε έκαναν "δολοφόνο" οι αλήτες χωρίς να είσαι.
    Που είναι οι ηθικοί αυτουργοί να δικαστούν????
    Πόσους από εμάς θα κάνουν ακόμα "δολοφόνους"???
    Όλους τους Έλληνες???

    Βλέποντας το παιδί με τις χειροπέδες στα δικαστήρια, ούτε η Καλημέρα δεν μου βγαίνει σήμερα. Μόνο θλίψη...

    • voter avatar
      voter @ Mara 08/06/2012 22:41:40

      Ετσι είναι Μάρα ! Οπως ακριβώς τα λες .
      Οσο και να το στηρίξει τώρα ο κόσμος κι οι δικοί του άνθρωποι , αυτό το καημένο το παιδί , θα μείνει να βασανίζεται από τύψεις και ερωτηματικά .
      Και οι ηθικοί αυτουργοί αδίκαστοι και με την ανύπαρκτη συνείδηση τους εν ηρεμία .

  9. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 08/06/2012 10:23:11

    Ας αφήσουμε τον εθνομηδενιστικό και νεο-μαοϊστικό σχηματισμό που λέγεται Σύριζα να υπερασπίζεται και άλλο τους εγκληματίες, τους λαθρεμπόρους, τους πρεζεμπόρους, κάθε εγκληματικό και λούμπεν στοιχείο που έρχεται στη χώρα αυτή για να κάνει την αρπαχτή του. Οσο το κάνει, τόσο ξεγυμνώνεται. Φαίνεται ο προδοτικός ρόλος της Αριστεράς, και της "κυριλέ"(ΔΗΜΑΡ) και της μπαχαλίστικης (Σύριζα).
    Δεν υπάρχει διάλογος με τον συγκεκριμένο χώρο στο θέμα αυτό, υπάρχει ιδεολογικός πόλεμος, γιατί αυτοί το θέλησαν. Εξαιρείται η πατριωτική Αριστερά, που όμως είναι περιθωριοποιημένη.
    Να υψώσει ΤΩΡΑ η ΝΔ τον τόνο στα θέματα της λαθρομετανάστευσης και της ασφάλειας, να μιλήσει για εισβολή, να μιλήσει για ανακατάληψη των πόλεων (όπως είχε πει ο Σαμαράς). Τώρα είναι η πιο μεγάλη ώρα.
    Να πω και μία άλλη διάσταση του θέματος:
    Οι "φίλοι" μας οι Αλβανοί διατείνονται ότι αγαπούν τους Αρβανίτες της Ελλάδας και τους θεωρούν και ομοεθνείς...
    Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
    1. Ληστεία Αλβανών στο Μελισοχώρι Βοιωτίας, με έναν ηλικιωμένο αναίτια σοβαρά τραυματία. Αρβανίτικο χωριό 100%.
    2. Ληστεία της κυρίας στην Παιανία (με το λαξοτανίλ), που τους μίλησε μάλιστα και στα αρβανίτικα. Δεν την έσωσαν τα αρβανίτικα...Τη λήστεψαν τα καθάρματα.
    3. Ληστεία προχθες στην Παιανία. Το πραγματικό θύμα, ο νεαρός φοιτητής, Νίκος Ντάβαρης, γόνος παλιάς αρβανίτικης οικογένειας της Παιανίας (Λιόπεσι), όπου επίσης όλοι οι παλαιοί κάτοικοι είναι Αρβανίτες.
    Οταν ήρθαν οι Αλβανοί στην Ελλάδα, αρχικά οι Ελληνες Αρβανίτες της καλοδέχτηκαν, ήταν οι πρώτοι που τους βοήθησαν, τους πρόσφεραν και τροφή και στέγη και δουλειά, συχνά αφιλοκερδώς. Ρωτήστε στα αρβανιτοχώρια. Η απάντηση, τις περισσότερες φορές (όχι όλες, για να μην γενικεύω), ήταν αχαριστία. Απίστευτη αχαριστία. Και αυτό απέναντι σε ανθρώπους με τους οποίους μιλούσαν περίπου την ίδια γλώσσα και υποτίθεται ότι έχουν και κοινή καταγωγή, εν μέρει τουλάχιστον.
    Και εγώ ως Αρβανίτης, να πω στους "φίλους" μας τους Αλβανούς ότι τα τσανάκια μας τα έχουμε χωρίσει. Με δική τους ευθύνη. Τέρμα.

  10. alakran avatar
    alakran 08/06/2012 10:40:03

    Το παληκάρι -αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς- δεν είναι ¨δολοφόνος¨, αλλά φονιάς.Αν υπάρχει πραγματική δικαιοσύνη, θα βρουν έναν τρόπο ώστε να μην ταλαιπωρηθεί πολύ.Η αυτοάμυνα είναι αιτία απαλλαγής.

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 08/06/2012 11:31:31

    H δράση προκαλεί αντίδραση. Νομοτελειακά. Για να επέλθει η χαμένη ισορροπία (3ος Νόμος Νεύτωνα). Yποτελείς συμπεριφορές τύπου «σφάξε με αγά μου ν’ αγιάσω», ΤΕΛΟΣ. Κατά τη γνώμη μου, «Ομόφωνα Αθώος» ο κατηγορούμενος.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ η Dimi 08/06/2012 11:47:24

      Μακάρι να μπορούσα να πώ στο παληκάρι ,πως δεν έκανε κανένα εγκλημα , αλλα το καθήκον του.

      Και πως είναι ο γιός που θάθελε ΄να'χε κάθε πατέρας!

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ ΣΤΕΛΙΟΣ 08/06/2012 11:51:55

        Ετσι!

      • Το Κοράκι avatar
        Το Κοράκι @ ΣΤΕΛΙΟΣ 08/06/2012 11:58:36

        μπράβο φίλε μου. αυτό ακριβώς να διδάξεις και στα παιδιά σου.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Το Κοράκι 08/06/2012 13:22:33

          Αν διαφωνείς, εσύ μπορείς να διδάξεις στα δικά σου παιδιά να καθίσουν προθύμως να τα (...) ο κάθε λάθρο εισβολέας. Και να φορέσουν και μια πορτοκαλί χλαμύδα, που συμβολίζει τον πασιφισμό και την αταραξία, σαν τους μοναχούς Σαολίν.

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ Το Κοράκι 08/06/2012 14:28:20

          Το κάνω ,να είσαι βέβαιος.

          Και τα διδάσκω επίσης να προσέχουν τα Κοράκια , και τα λοιπά πτωματοφάγα...

        • juliet avatar
          juliet @ Το Κοράκι 08/06/2012 15:26:08

          ''Το σύμβολο του αποχωρισμού μας να γίνουνε αυτές οι λέξεις ,πουλί η πνεύμα του κακού!''
          Με μια στριγκλιά σηκώθηκα ,κάνοντας μια κίνηση αναρρίχησης.
          ''Να επιστρέψεις στη θύελλα και στην όχθη της Καταχθόνιας Νύχτας.!
          Μαύρο φτερό να μην αφήσεις σαν ενθύμημα του ψεύδους που έχεις πει από την ψυχή σου!
          Μη μου ταράζεις τη μοναχικότητα!Φύγε απ'το μπούστο πάνω απ´ τη πόρτα μου!
          Πάρε το ράμφος σου από τα μύχια της καρδιάς μου,και πάρε τη μορφή σου μακρυά απ'την πόρτα μου.
          ''Ποτέ πια '' είπε το Κοράκι.
          Απόσπασμα από το Κοράκι του Ποέ ...στο Κοράκι.

      • dimx avatar
        dimx @ ΣΤΕΛΙΟΣ 08/06/2012 12:51:16

        μακαρι να υπαρχουν τετοια παληκαρια σε καθε γειτονια.

  12. Σταύρος avatar
    Σταύρος 08/06/2012 12:07:13

    Ξέχωρα από το γεγονός ότι υπεραμύνομαι της πράξης του νεαρού και τον ψέγω γιατί δεν άδειασε όλον τον γεμιστήρα επάνω τους, του λέω ότι πιάστηκε μεγάλο κορόιδο.
    Δυστυχώς.
    Αν τους είχε καθαρίσει μέσα στο σπίτι όταν τους επιτέθηκαν θα είχε ένα μεγάλο υπερασπιστικού ατού.
    Πήρε την καραμπίνα και βγήκε στους δρόμους να τους ψάχνει!
    Τι τυχαίες εκπυρσοκροτήσεις και πασοκάλογα.
    Αυτό είναι έγκλημα από πρόθεση και δίνει χρόνια.
    Δυστυχώς.

    Μέσα στα μπάμ που ακούστηκαν εκείνο το βράδυ θα μπορούσε να είχε ακουστεί ακόμα ένα.
    ε, και λοιπόν!;)

    • SOTPAP avatar
      SOTPAP @ Σταύρος 08/06/2012 14:36:18

      Έγκλημα από πρόθεση είναι η ανικανότητα του πολιτικού συστήματος να δώσει λύση στο πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης. Η κα Ράικου αν θέλει να αποδείξει την ευαισθησία της, πρέπει να ασκήσει ποινική δίωξη σε όλους όσους χρημάτισαν υπουργοί δημόσιας τάξης τα τελευταία 20 χρόνια και στον κ. Ραγκούση, που με το νόμο του νομιμοποίησε χιλιάδες από δαύτους. Αυτή είναι η Ελλάδα δυστυχώς, φυλακίζει τα παλλικάρια κι αφήνει ελεύθερους τα λαμόγια και τους προδότες. Γι αυτό η Χρυσή Αυγή θα αυξήσει κι άλλο τα ποσοστά της.

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ SOTPAP 08/06/2012 15:24:59

        Το έγκλημα από πρόθεση είναι αυτό που λες.
        Έγκλημα από πρόθεση.

        Όπως έγκλημα από πρόθεση είναι η στάση του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ πολλά-πολλά χρόνια με την ανοχή, υποστήριξη και νομιμοποίηση των ΛΑΘΡΟ.

        Το έγκλημα του νεαρού είναι παράγωγο του πρώτου και μεγαλύτερου, αυτό όμως δεν θα του παράσχει κάποιο ελαφρυντικό στο Δικαστήριο.
        Δυστυχώς επαναλαμβάνω!

        και για να στο πω πιό λαϊκά, μακάκας πιάστηκε και ήρωας-ξήρωας, τώρα θα έχει τραβήγματα.
        "...Μέσα στα μπάμ που ακούστηκαν εκείνο το βράδυ θα μπορούσε να είχε ακουστεί ακόμα ένα..."
        Καταλαβαινόμαστε έτσι;!

    • Πατωματζής avatar
      Πατωματζής @ Σταύρος 10/06/2012 01:42:12

      Κι εγώ συμφωνώ με τα γραφομενά σου ευγενικέ Σταύρο.

      Υ. Γ.
      Το επίθετο προσκολλήθηκε διότι το ιστολόγιό σου είναι κάπως τραβηγμένο, όμως περνάω κάποιες τσάρκες κι από εκεί, γιατί έχει ορισμένα καλά θεματάκια!

  13. SOTPAP avatar
    SOTPAP 08/06/2012 14:40:25

    εύχομαι σε κάθε έναν απο τους ευγενείς συμπολίτες μας που υπερασπίζονται τον άτυχο και αδίκως δολοφονηθέντα μετανάστη, να τους επισκεφθεί στο σπίτι τους σύντομα μια παρέα λαθρομεταναστών , ώστε να έχουν την ευκαιρία να τους φιλοξενήσουν με τον πιο θερμό και φιλικό τρόπο. Εγώ ως βάρβαρος, επιλέγω αντι να στείλω μπαλέτο την κόρη μου, να την στείλω να μάθει σκοποβολή ώστε να είναι έτοιμη να ανταποδώσει με τον τρόπο που πρέπει μια αντίστοιχη με του 43χρονου Αλβανού επίσκεψη. Λεβέντη Ντάβαρη μην μασάς.

  14. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 08/06/2012 18:14:24

    Μπραβο στο παλικαρι απ τη Παιανια. Μακαρι να εμενα Αθηνα, να ημουν κι εγω σημερα εξω απ τα δικαστηρια, να του σταθω. Οταν θα γινει η δικη, ελπιζω πολλοι απο μας να ειμαστε απ εξω. Αξιζει το κοπο...