#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/07/2012 07:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΕΡΤ: το απόλυτο όπλο του Σαμαρά εναντίον της διαπλοκής

(Το σπιράλ της κρίσης στα μέσα ενημέρωσης στον καιρό του μνημονίου)



Έχει υποδεχθεί και θρέφει μέσα της όλα τα στοιχεία της λαίμαργης εξουσίας τα τελευταία τριάντα χρόνια και εξυπηρέτησε όλη την παρηκμασμένη πολιτική και δημοσιογραφία που τη χρησιμοποίησαν για προσωπικό όφελος παρά το δημόσιο χαρακτήρα της. Με αναλαμπές βέβαια, με προσπάθειες εξυγίανσης και ορθολογισμού αλλά πάντα με τελική κατάληξη την απαξίωση στα μάτια αυτών που την πληρώνουν.

Πρόκειται για την… πολύπαθη ΕΡΤ, όπως είναι η πολυφορεμένη φράση που τη συνοδεύει κάθε φορά που κάποιος σωτήρας σκύβει πάνω από ένα «πτώμα», που ενώ επιχορηγείται με εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ από τους πολίτες μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ (το πρώτο μόνιμο χαράτσι), ούτε ο ρόλος της εξυπηρετείται ούτε τα… λεφτά μας φέρνει.

Η περίοδος που διανύουμε θα ήταν άλλη μια από τα ίδια των τελευταίων ανακατατάξεων στην εξουσία. Αλλά αυτή τη φορά δεν είναι έτσι. Και αυτό είναι που δημιουργεί μια μοναδική ευκαιρία. Για όλους μας. Γιατί τελικά, η ενημέρωση δεν είναι μόνο δημόσιο αγαθό. Είναι το μοναδικό αγαθό που πρέπει να διεκδικήσουμε και να υπερασπιστούμε με κάθε τρόπο.

Η ευκαιρία αναδεικνύεται μέσα από την κρίση που έχει σαρώσει την ελληνική οικονομία και έχει οδηγήσει ή οδηγεί σε ανασύσταση κλάδους, θεσμούς, καθεστηκυίες τάξεις, πρόσωπα και πράγματα. Η τουλάχιστον έτσι πρέπει να γίνει…

Η ευκαιρία να σπάσει το κατεστημένο των βαρόνων των μίντια, των νεόκοπων εκδοτών και των εκβιαστών της ενημέρωσης, που χρόνια τώρα καθοδηγούν, εκβιάζουν, ελέγχουν και ποδηγετούν οτιδήποτε διαφορετικό από τη δική τους πολιτική, αισθητική, αντίληψη και συμφέρον.

Πρέπει να γίνει η μεγάλη ευκαιρία του Αντώνη Σαμαρά, όχι για να ελέγξει τη δημόσια τηλεόραση και να αποκτήσει ένα τίμιο απέναντί του μέσο ενημέρωσης απέναντι τους νταβατζήδες της ενημέρωσης που του επιτίθενται από την πρώτη ώρα που ορκίστηκε Πρωθυπουργός, αλλά και για να δώσει μια ελπίδα στο λαό.

Σήμερα όλα είναι διαφορετικά για κάποιον που θα τολμήσει να τα αλλάξει όλα, καθώς τα ιδιωτικά μίντια βρίσκονται στο… καναβάτσο. Σήμερα, η διαφημιστική δαπάνη, το μοναδικό έσοδο για τηλεόραση και ραδιόφωνο έχει φτάσει στα επίπεδα του 1997. Αυτό το ποσό είναι αδύνατον να καλύψει τις ανάγκες για ενημέρωση και έχει σαν αποτέλεσμα την έκπτωση και σε υποδομές (λινκ, απεσταλμένους ) και σε ποιότητα.

Σε αυτό το περιβάλλον, η ΕΡΤ λόγω υποδομών βασικά, καθώς και  το ΑΠΕ, μπορούν να αναδειχτούν οι κυρίαρχοι της ενημέρωσης και να αναδείξουν την νέα γενιά δημοσιογράφων.

Μπορούν, την ώρα που οι καναλάρχες διαπλεκόμενοι των ιδιωτικών ΜΜΕ συνεχίσουν να βρίσκονται σε βαθιά κρίση, να αναδειχθούν ως το πρότυπο της ενημέρωσης που έχει ανάγκη η χώρα, αναδεικνύοντας νέα πρόσωπα και νέες δυνατότητες, επιμένοντας στην ενημερωτική κατεύθυνση και όχι την ανταγωνιστική έναντι των μισοπεθαμένων και απαξιωμένων ιδιωτικών καναλιών.

Το δρόμο τον έδειξαν άλλωστε οι τηλεθεατές τη βραδιά των τελευταίων εκλογών, όπου η ΕΡΤ, για πρώτη φορά κέρδισε την πρωτιά, καθώς ο κόσμος τους εμπιστεύτηκε για την ενημέρωσή του.

Όλα αυτά προϋποθέτουν βεβαίως η ίδια η ΝΔ να απαλλαγεί από τους δαίμονες του παρελθόντος της. Τους κρατικοδίαιτους δημοσιογράφους παντός αφεντικού και τα γιαούρτια που παριστάνουν τις τηλεπαρουσιάστριες.

Κυρίως όμως η ΝΔ πρέπει να αλλάξει νοοτροπία απέναντι στα ΜΜΕ. Να καταλάβει επιτέλους ότι ο στόχος της δεν είναι να αποκαταστήσει τις σχέσεις της με την εκδοτική διαπλοκή με ανταλλάγματα και αντιπαροχές, αλλά να εγκαινιάσει μια πολιτική ίσων αποστάσεων από όλους, αντικειμενικότητας και πλουραλισμού στην ενημέρωση.

Δυστυχώς μέχρι σήμερα βλέπουμε υπουργούς και "συμβούλους" να διαγκωνίζονται για το ποιος θα κάνει πρώτος την διαρροή στα κρατικοδίαιτα ΜΜΕ και ποιος θα απολαμβάνει την καλύτερη προβολή από αυτά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Takis avatar
    Takis 01/07/2012 08:53:35

    Μας τα είπαν και άλλοι. Ολο το αριστερομάνι της ΕΡΤ που στήριξε μετά μανίας ΣΥΡΙΖΑ όπως και όλο το δημόσιο,θα ξεπεράσει εαυτόν και ιδεολογία και θα προστατεύσει τον Σαμαρά.

    ΥΓ Οποιος δεν θέλει να ζυμώσει.....

  2. Αξύριστος Μαρξιστής avatar
    Αξύριστος Μαρξιστής 01/07/2012 09:48:28

    Χλωμό το βλέπω. Με 4500 μόνιμους +3000 συμβασιούχους εργαζομένους,
    προσκείμενους κατά 96% στο ΠΑΣΟΚ και το ΣΥΡΙΖΑ, δύσκολα τα πράγματα

    • Καλά Κρασιά avatar
      Καλά Κρασιά @ Αξύριστος Μαρξιστής 01/07/2012 13:52:16

      Γιατί μου φαίνεται πως μερικοί το έχετε ξεχάσει η κάνετε πως δεν το βλέπετε ; :)
      Το ΠΑΣΟΚ ακόμη και αυτή την στιγμή ΕΙΝΑΙ στην κυβέρνηση και ΕΛΕΓΧΕΙ κάθε κίνηση του Σαμαρά !!!!
      Αυτό καλό θα είναι να το θυμόμαστε πολύ καλά ΟΛΟΙ μας !! :lol:

  3. man8os avatar
    man8os 01/07/2012 09:50:51

    Να δουλεψει το ΕΣΡ χρειαζεται και καθε παραποιηση της αληθειας να πληρωνεται ακριβα.

  4. annita avatar
    annita 01/07/2012 09:56:46

    Οι αρνητικες συγκυριες δημιουργουν μια πραγματικα ιστορικη ευκαιρια στη δημοσια τηλεοραση να διασωθει πρωτιστως, να ξεχωρισει στη συνεχεια και να επιτελεσει τον ενημερωτικο και πολιτισμικο ρολο της στο μελλον.
    Η προσπαθεια ανανεωσης ομως πρεπει να γινει με τη συμμετοχη διακεκριμμενων, (συμπολιτων μας και Ελληνων της διασπορας), επαγγελματιων σε ολα τα πεδια της επιστημης και της τεχνης. Και ιδιαιτερα με οσους εχουν επιτυχει στην ελευθερη αγορα οπου ισχυουν σκληροι οροι ανταγωνισμου.
    Να συμμετασχουν δηλαδη, οσοι μπορουν να προσφερουν εργο και οχι οσοι επιδιωκουν να επιβιωσουν σε βαρος των αλλων, οπως συνηθιζοταν εως τωρα...

  5. gram avatar
    gram 01/07/2012 09:59:18

    Χρειάζεται μια έμπειρη Διοίκηση που πρωτίστως θα κάνει την ΕΡΤ κερδοφόρα. Δυστυχώς τέτοιοι ικανοι και συγχρονως ανεξαρτητοι άνθρωποι σπανίζουν, πάντως υπάρχουν.

    • Iωάννης33 avatar
      Iωάννης33 @ gram 02/07/2012 00:18:51

      Δεν μπορεί να είναι κερδοφόρος κανένας οργανισμός που δεν πληρώνει με δικά του λεφτά.
      Η ΕΡΤ έδινε σχεδόν λευκές επιταγές και οι κάθε λογής επώνυμοι έβγαζαν λεφτά με ουρά κάνοντας εκπομπές με κυριακάτικα γλέντια ή άλλες με ακροαματικότητες 0,5%.

  6. Φελίζα avatar
    Φελίζα 01/07/2012 10:05:24

    Θαρρώ πως ο κ.Κεδίκογλου είχε ήδη επισημάνει κάποια..προβλήματα στην ΕΡΤ κάποιους μήνες τώρα, αλλά κανείς δεν ασχολείτο. Αντίθετα οι κύριοι πολιτευτές σχημάτιζαν ουρές για άλλα τηλεοπτικά παράθυρα. Μακάρι ο κ.Πρωθυπουργός . ο οποίος έχει την θέληση και μπορεί , να βάλει τα πράγματα στην θέση τους για να έχει ο έρμος ο πολίτης αυτής της χώρας σωστή ενημέρωση .

  7. Δαναός avatar
    Δαναός 01/07/2012 10:36:39

    Ένα Σαββατοκύριακο κλείσιμο και καινούριες συμβάσεις εργασίας σ' όλους.Το πάρτι τέλος! Οι εκπομπές των 60000€ η μία τέλος. Για πάει κάθε κατεργάρης στον πάγκο του και οι ταβλαδόροι στα καφενεία για τσιρολασάτα!!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Δαναός 01/07/2012 10:49:08

      έπιασε τόπο η πρωϊνή ....φώτιση!

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Κώστας Ροδινός 01/07/2012 11:03:23

        Είδες;

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ Δαναός 01/07/2012 10:49:11

      Καλημέρα Δαναέ!
      ...μην σου πω και τσίπουρο ...για να πνίξουν τον καημό τους.
      Αντε πια ...γιατί φτάσαμε στο μη περαιτέρω.

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Φελίζα 01/07/2012 11:03:04

        Καφέ Φελίζα και χωρίς ζάχαρη. Και άντε να μην αρχίζω να ονοματίζω!
        Καλημέρα!

      • panas avatar
        panas @ Φελίζα 01/07/2012 11:13:28

        Να τους φέρνει τα τσίπουρα η Έλλη... :)
        Κακίες...

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ Δαναός 01/07/2012 13:24:29

      Να απαντήσουν οι κύριοι της ΕΡΤ γιατί κόψανε μία εκπομπή που στοίχιζε ελάχιστα για να την αντικαταστήσουν με ένα στημένο πανάκριβο πανηγύρι με τρέντυ τίτλο (το αλάτι της γης)

  8. τσαλες avatar
    τσαλες 01/07/2012 11:13:43

    Και πως να τα αλλάξει ρε σεις; Να φέρει πίσω την κυρία με το τσουλούφη, ή με τον κοτάκη που βγαίνουν και διαδίδουν ότι επιστρέφουν ή μάλλον καλύτερα ανηφορίζουν προς Μεσογείων;
    Με αυτά που σκέφτονται αυτά τα μυαλά που ελπίζω να μη γίνουν πράξεις, μάλλον θα αλλάξει ο Μανωλιός και τίποτα άλλο...
    Αν θέλουμε πραγματικά ανεξάρτητη ΕΡΤ και όχι ανεξάρτητη κατά πως μας συμφέρει που γράφει η ανάρτηση, τότε πρέπει να γίνει διακοματική επιτροπή διοίκησης με 1 ψήφο το κάθε κόμμα και οι αποφάσεις να λαμβάνονται με πλειοψηφία του 80% των ψήφων.
    Εκεί να δούμε...

  9. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 01/07/2012 11:20:47

    Η ΕΡΤ πρέπει να εξυγιανθεί. Αυτό σημαίνει μείωση του υψηλού κόστους λειτουργίας. Όσον αφορά τον τρόπο λειτουργίας. Θεωρώ ότι πρέπει να μετατραπεί σε ειδησεογραφικό φορέα, ο οποίος θα χρησιμοποιεί τη γλώσσα της αντικειμενικότητας, χωρίς σχόλια και κριτικές αλλά με στυγνή πληροφόρηση. Σε βάθος χρόνου θα διαμορφώσει μια κατηγορία πολιτών οι οποίοι θα κρατούν τα γεγονότα και όχι τις εντυπώσεις.

    • panas avatar
      panas @ Δεξιόχειρας 01/07/2012 11:39:44

      Κατά το πρότυπο του 15 λεπτου της Tageschau του 1ου προγράμματος της γερμανικής τηλεόρασης εννοείς. Να είναι όμως ακριβό 15λεπτο με σύντομες ανταποκρίσεις από όλα τα μέρη του κόσμου που υπάρχουν ελληνικά συμφέροντα.
      Τον σχολιασμό των ειδήσεων δεν μπορείς να τον αποφύγεις σε ένα κρατικό κανάλι. Αλλά να είναι σε διαφορετική χρονική στιγμή από το παραπάνω 15λεπτο.
      Η Tageschau στην γερμανία έχει τεράστια ακροαματικότητα, γιατί την παρακολουθούν και όσοι δεν θέλουν να χάνουν όλο τον χρονο τους μπροστά από το χαζοκούτι.

  10. ΚΕΝΤΡΟ avatar
    ΚΕΝΤΡΟ 01/07/2012 11:26:15

    Καλα.
    Αμα νομιζεται οτι ο Μπεννυ θα το επιτρεψει.
    Ασε και που ο Φωτης εχει τις συμπαθειες του εκει μεσα.
    Παιδια μην το ξεχναμε δεν εχουμε κυβερνηση Ν.Δ.
    Συγκυβερνηση εχουμε ,δυστυχως,με δεσμευσεις και εκ των προτερων συμφωνιες.

  11. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 01/07/2012 12:29:40

    H ET3 έχει εξαιρετικές εκπομπές, όπως των Ελλήνων Δρώμενα, το Κάθε τόπος και το τραγούδι του, τις Ανιχνεύσεις του Σαββίδη.
    Η δουλειά που έχει γίνει με το Αρχείο είναι ανεκτίμητη. Αυτό το Αρχείο θα μπορούσε να είναι εργαλείο όλων των δασκάλων στα σχολεία. Εάν το Υπουργείο Παιδείας διεκδικήσει ένα πρόγραμμα ΕΣΠΑ για την πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση για την on line σύνδεση κάθε σχολείο, ακόμα και του πιο απομακρυσμένου, και κάθε τάξης με το Αρχείο της ΕΡΤ αλλά και με βάσεις δεδομένων που έχουν όλη την Ελληνική Γραμματεία, από τον Όμηρο μέχρι την γενηά του 30, η Παιδεία των Νεοελλήνων θα μπορούσε να ξαναφτάσει στο επίπεδο των αρχών του αιώνα μας που τα ελληνόπουλα είχαν για αλφαβητάρι την Ιλιάδα, σαν τον Αλέξανδρο πριν από δυόμισυ χιλιάδες χρόνια, ενώ σήμερα μιλάνε με χίλιες λέξεις μόνον.
    Η ΕΡΤ πρέπει άμεσα να συνδεθεί με την ΠΑΙΔΕΙΑ! που είναι το πλέον ζέον επιβίωσης και άνθησης του πολιτισμού μας.

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ Β.Κ.Σ. 01/07/2012 13:30:00

      Εχετε πολυ δικηο. Ο ρολος της ΕΡΤ πρεπει να στοχευει, εκτος απο την ειδησεογραφικη καλυψη, στην ανορθωση του πολιτιστικου και μορφωτικου επιπεδου του πληθυσμου. Και, για να απαντησω και στον φιλο gram, ακριβως γι αυτο τον λογο ο στοχος της ΕΡΤ δεν πρεπει να ειναι η κερδοφορια, αλλα η αποτελεσματικοτητα. (Χωρις αυτο να σημαινει βεβαιως οτι δεν πρεπει να παταχθουν οι σπαταλες). Δεν πρεπει να κρινονται ολοι οι θεσμοι του κρατους με βαση οικονομικα κριτηρια. Αν ηταν ετσι, τοτε θα επρεπε και η ... Εθνικη Βιβλιοθηκη να ειναι "κερδοφορος" και τα σχολεια και τα νοσοκομεια, κλπ. Αλλωστε γι αυτο πληρωνουμε φορους, για να μπορει το κρατος να παρεχει στους πολιτες ορισμενες υπηρεσιες που δεν αποτιμωνται σε κερδη. Αυτο ειναι δουλεια των ιδιωτικων επιχειρησεων. Το ιδιο πρεπει να ισχυει για ορισμενους Οργανισμους Κοινης Ωφελειας, οι οποιοι πρεπει φυσικα να εξυγιανθουν, αλλα να παραμεινουν κρατικοι, δηλαδη να εχουμε εμεις ως πολιτες την συνιδιοκτησια τους.

  12. je te connais par la folie terrible du peuple avatar
    je te connais par la folie terrible du peuple 01/07/2012 12:50:21

    πότε θα κάνει ξαστεριά
    να πάρω το τουφέκι μου
    να πάω για τσιροπούλια

  13. Δεν σώζεται αυτός ο τόπος avatar
    Δεν σώζεται αυτός ο τόπος 01/07/2012 14:04:33

    1.Ας κλείσει πρώτα το ανανεωμένο περιοδικό ραδιοτηλεόραση όπως είχε
    δεσμευθεί στην τρόικα ο Μωσιαλος .
    2. ΔΙΟΙΚΗΣΗ Μαλελης -Παναγιωτου ?
    3. ξέρετε τι είναι ΠΡΟΣΠΕΡΤ ?
    4.Η ΕΡΤ , είναι η μικρογραφία του κομματικού σπάταλου διεφθαρμένου Ελληνικού κράτους , ΜΕ εξασφαλισμένη πρώτη ύλη (ΠΑΓΙΟ -ΔΕΗ )
    5.ΠΙΣΩ απο την παλιά ΕΡΤ , υπάρχει άλλη μια κρυφή ΕΡΤ ... ψηφιακή Ονομάζεται , με ανανεωμένο νέο προσωπικό - ποιοι το δημιούργησαν ?
    6 . Κρατάμε ΕΡΤ , ΚΑΙ ιδιωτικοποιούμε φως και νερό ? το πρώτο χρήσιμο για τους πολιτικούς ( εργαλείο) , και τα αλλά για 1, 2, 3 για πλούσιους ιδιώτες ? , και οπως έχει δείξει η ιστορία , μετά από χρόνια σαν ζημιογόνα παράσιτα επιστρέφουν πάλι στο λαό .
    -τι θέλουμε τελικά ? κράτος όπως μας συμφέρει κατά το δοκούν ?

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ Δεν σώζεται αυτός ο τόπος 01/07/2012 15:36:19

      γιατί να κλείσει;;
      Είναι μακράν το πληρέστερο περιοδικό για το ραδιόφωνο και την τηλεόραση!

  14. kotstak avatar
    kotstak 01/07/2012 14:33:15

    Το πραγματικό ΑΕΠ μιας χώρας, σχετίζεται ΑΜΕΣΑ με την ευφυΐα των πολιτών αυτής της χώρας. Η τηλεόραση μακροχρόνια επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό την ευφυΐα των πολιτών μιας χώρας.
    Η κρίση σχετίζεται άμεσα με την ευφυΐα και η τηλεόραση μακροχρόνια, θετικά ή αρνητικά, συμβάλλει στην ευφυΐα.


    Υπό κανονικές συνθήκες, τα έσοδα των Μ.Μ.Ε. είναι ένα ποσοστό από τον τζίρο των ελληνικών επιχειρήσεων.
    Οι καναλάρχες δεν συνέδεσαν την ανάπτυξη των επιχειρήσεών τους με την ανάπτυξη του τόπου.
    Συνέδεσαν την ανάπτυξη των επιχειρήσεών τους, μέσω της σχέσης τους με την εξουσία, με τα δανεικά (και αγύριστα).
    Εάν δεν είχαν πρόσβαση σε δανεικά, θα είχαν συνδέσει την ανάπτυξη των επιχειρήσεών τους με την ανάπτυξη του τόπου. Θα συνέβαλλαν θετικά, και όχι αρνητικά στην ευφυΐα.

    Η ΕΡΤ πρέπει να βάλλει φρένο στον κατήφορο. Έναν κατήφορο που οδηγεί αργά, αλλά σταθερά, στην αποβλάκωση και αποχαύνωση όσων παρακολουθούν τηλεόραση.
    Πρέπει να δημιουργήσει ζώνη μαθητών, μέσα στην οποία να εντάξει έξυπνα τηλεπαιχνίδια.
    Να δημιουργήσει παραγωγές τηλεπαιχνιδιών, από τις οποίες θα αποκτήσει σημαντικά έσοδα, πουλώντας τα δικαιώματα σε τηλεοράσεις άλλων κρατών.
    Σε κάθε η ΕΡΤ πρέπει να συμβάλλει θετικά στην ευφυΐα όσων την παρακολουθούν. Αυτός πρέπει να είναι ο στόχος της.
    Για να συμβεί όμως αυτό πρέπει οι απολαβές των στελεχών της να συνδεθούν με αυτόν τον στόχο.

    • kotstak avatar
      kotstak @ kotstak 01/07/2012 14:38:51

      Διόρθωση:
      Σε κάθε περίπτωση η ΕΡΤ, αντί: Σε κάθε η ΕΡΤ

  15. Μαρία Αθήνα avatar
    Μαρία Αθήνα 01/07/2012 16:19:29

    Έχετε δίικιο. Χρειάζεται όμως προσοχή, μην γίνει μια κιριλέ έφοδος κολλητών ξανά. Υπάρχει εξαιρετικό υλικ´ο στην ΕΡΤ. Κυρίως οι αφανείς. Ας ακούσετε λίγο ραδίοφωνο και θα καταλάβετε. Διαμάντια! Εκπομπές αξίας που δεν έγλυψαν κανένα, ούτε καν όταν ο Γαπ ήταν παντοδύναμος
    Ακούστε Δεύτερο, Κόσμος, ΝΕΤ από τις 3 μμ και μετά! Καταπληκτικές εκπομπές με εξαιρετικούς παρουσιαστές: οικονομία, πολιτισμός, μουσική, ρεπορτάζ...
    Εγώ έχω φάει κόλλημα. Είμαι σαμαρικιά!

  16. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 01/07/2012 16:52:10

    Ἐξαιρετικὴ πρόταση. Στὸ Antinews εἴμαστε ὑπερπλήρεις ἀπὸ ἐξαιρετικὲς προτάσεις ποὺ λαμβάνουν εὔσημα ἀπὸ τοὺς πολιτικούς μας συγγενεῖς, ἀλλὰ... δὲν πραγματοποιοῦνται. Μήπως ἦρθε ἡ ὥρα γιὰ ἀλλαγή;;;

  17. xbab avatar
    xbab 02/07/2012 00:13:10

    Εκτιμώ πως λάθος συμβουλεύετε τον κ.Σαμαρά.
    Για ποιά ΕΡΤ ομιλείτε;
    Των μέτριων και των αντιδεξιών;
    Ακόμη και τώρα με ύπουλο τρόπο υποσκάπτουν τον κ.Σαμαρά και τη ΝΔ.
    ΕΡΤ των μετρίων...

    • avanti avatar
      avanti @ xbab 02/07/2012 17:04:53

      Ενώ στα ιδιωτικά κανάλια έ, όλοι οι γίγαντες, τα λαμπρά μυαλά, οι αδέκαστοι δημοσιογράφοι, και από τέχνη να μην πω, τρίζουν τα κόκκαλα του Σεφέρη, της Μαρίκας Κοτοπούλη και άλλων.

  18. Stratis avatar
    Stratis 02/07/2012 05:18:07

    Για ποιά ΕΡΤ ομιλείτε; δεν βλέπετε πως στην ΕΡΤ το Πασοκ Μεταλλαγμένο σε Συριζα είναι εδώ ενομένο δυνατο; και αν φύγουν αυτοί οι κομματικοί δημοσιογράφοι των είκοσι λεπτών και οι άλλοι των τρειών ωρών ποιος θα μα δείχνει τους δονητές ποιος θα διαστρευλώνει ειδήσεις ποιός θα παραποιεί και θα σκοτώνει την Ελληνική γλώσσα ποός θα μας δείχνει το κάθε παπαρδέλα πολιτικό δέκα και είκοσι φορές να μπαίνει σε κάποιο γραφείο για είδηση;

    • xbab avatar
      xbab @ Stratis 02/07/2012 08:27:36

      Σωστός!

  19. Φιλιππος avatar
    Φιλιππος 02/07/2012 11:35:25

    Απλως θελει να γινει χαλιφης στη θεση του επι πολλα χρονια χαλιφη .

  20. γιωργης avatar
    γιωργης 02/07/2012 14:40:06

    πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να αποκλειστούν όλοι αυτοί οι προπαγανδιστές πασοκοσυριζαίοι δημοσιογράφοι και συντελεστές για να έχει ο πολίτης αντικειμενική ενημέρωση, ψυχαγωγία με πλούσιο πρόγραμμα και μεταδόσεις που τα τελευταία δυόμιση χρόνια έχουν καταστρέψει. Επι προεδρίας Παναγόπουλου στην ερτ νομίζω υπήρχε ταράστια τηλεθέαση αλλά και ξένες σειρές κορυφαίες αλλά και φεστιβάλ, και οι άθλιοι τον έστειλαν και στο δικαστήριο.

  21. ΚατΑγωγη... avatar
    ΚατΑγωγη... 02/07/2012 17:54:00

    ενα πραγμα εγω θα περιμενω να δω πώς θα εξελιχθει!
    η απαιτηση αλαφουζισταν και λοιπων δυναμεων , περιεργως σ ολα τα πολιτικα χωραφακια, να καταργηθει το καναλι της βουλης!
    ως πολυδαπανο και ανωφελες !
    κατι σαν κωνωψ δηλαδη!
    Ας το κανουν λοιπον οικονομικο και την χρησιμοτητα του στη υπηρεσια της αληθινης ενημερωσης, της ακηδεμονευτης ,ανευ σχολιων και ερμηνειων των ποικιλονυμων υπαλληλων δημοσιογραφων, ας αφησουν να την κρινουν οι Πολιτες αυτης της χωρας!

  22. chris avatar
    chris 02/07/2012 18:28:41

    πρεπει να μειωσει τα χαρατσια που πληρωνουμε για την ερτ, δεν είναι δυνατο
    για καθε ακινητο που έχουμε να πληρωνουμε αυτους τους αχρηστους
    υπαλληλους προπαγανδιστες του πασοκοσυριζα.

  23. xbab avatar
    xbab 02/07/2012 22:33:49

    Όχι αγαπητέ μου φίλε!
    Εννοείται ότι τα ιδιωτικά κανάλια είναι των νταβατζήδων, τα έχουμε ξαναπεί.
    Αλλά όχι και να στηριζόμαστε στην ΕΡΤ!
    Γενικώς το σύστημα ΜΜ"Ε" μπάζει από παντού.
    Παραπληροφόρηση, Γκεμπελισμός, κιτρινισμός και χειραφέτηση της κοινής γνώμης, σύμφωνα με τα συμφέροντα των διαπλεκόμενων.
    Και μέσα σ' όλα αυτά και η ΕΡΤ με τα ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΕΪΚΑ μοντέλα.