#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/12/2012 21:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΕΟΤ: Μια παραίτηση που μπορούσε να αποφευχθεί



Εκτός ΕΟΤ λίγους μόνο μήνες αφότου ανέλαβε τη θέση του γενικού γραμματέα, βρέθηκε ο Νίκος Καραχάλιος ο οποίος υπέβαλε την παραίτησή του η οποία κι έγινε δεκτή από την υπουργό Τουρισμού Όλγα Κεφαλογιάννη.

Το να παραιτείται σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα ένας γενικός γραμματέας ασφαλώς δεν είναι ένα ευχάριστο γεγονός. Οι πληροφορίες  λένε όμως ότι η παραίτηση μπορούσε να αποφευχθεί αν επικρατούσαν ψυχραιμότερες σκέψεις, απουσίαζαν οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ που καλοβλέπουν τις θέσεις των άλλων και υπήρχε και κοινή λογική στο συγκεκριμένο υπουργείο.

Το γεγονός είναι ότι υπήρξε σύγκρουση μεταξύ της υπουργού και του κ. Καραχάλιου, παρά την μακρόχρονη σχέση που τους συνδέει και την βοήθεια που όπως όλη η πιάτσα γνωρίζει πρόσφερε επί χρόνια ο δεύτερος στην πρώτη. Η κ. Κεφαλογιάννη χρέωσε στον πρώην γενικό γραμματέα το περίφημο σποτάκι που γυρίστηκε στο Λονδίνο με κάτι τύπους να χορεύουν συρτάκι και να περνά από τα πλάνα και η υπουργός. Το σποτάκι κρίθηκε αποτυχημένο (αδίκως), τα μέσα «έκραξαν» την υπουργό κι αυτή φυσικά όποιον το εμπνεύστηκε.

Λέγονται και άλλα πολλά, αλλά η ουσία είναι μάλλον ότι παρά την φιλία τους Κεφαλογιάννη και Καραχάλιος δεν κόλλησαν στην εξουσία.

Από σήμερα νέος γενικός είναι ο Πάνος Λειβαδάς, πολιτικός επιστήμονας και επικοινωνιολόγος. Είναι ο ίδιος που τον Μάρτιο του 2004 ανέλαβε γενικός γραμματέας Ενημέρωσης στο υπουργείο Επικρατείας και αργότερα Εσωτερικών. Ζήτω η ανανέωση!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TT avatar
    TT 20/12/2012 21:39:50

    Οι καλοί ποτέ δεν πάνε χαμένοι, εξάλλου μπορεί να τον ξαναπάρει ο Ολυμπιακός!

    • Dimitris avatar
      Dimitris @ TT 20/12/2012 23:30:16

      Sostos.....

    • Μακεδόνας avatar
      Μακεδόνας @ TT 21/12/2012 10:06:34

      "Οι καλοί ποτέ δεν πάνε χαμένοι". Καλό;;;;;Τι δουλειά κάνει ο κύριος;;;;;Παιδί του κομματικού σωλήνα είναι.

  2. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 20/12/2012 22:42:13

    Αποφασίζομεν και διορίζομεν αυθημερόν? Τα ίδια λάθη ρε παιδιά...έλεος...

  3. unfair avatar
    unfair 20/12/2012 23:36:11

    αδίκως αποτυχημένο? ...το 'χετε δει? είναι μια μπούρδα κ μισή!!
    απαράδεκτό!!
    κανονικά θα 'πρεπε να φύγει κ η Κεφαλογιάννη!
    που ούτως ή αλλιώς ...δεν κάνει κ τίποτα!

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ unfair 21/12/2012 08:07:37

      Ναι το ειδα και αδικως χαρακτηριζεται αποτυχημενο !Ας σημειωθει οτι απευθυνεται σε υποψηφιους τουριστες και οχι σε ιθαγενεις με γυαλια παραμορφωσης της πραγματικοτητας !

      • unfair avatar
        unfair @ Ραβινος 21/12/2012 12:58:40

        κανονικά δεν θα σου απαντούσα μιας κ από τα περισσότερα σχόλια που 'χεις κάνει, έχω δει το επίπεδο σου, οπότε, δεν με εκπλήσει που σου αρέσει αυτό το διαφημιστικό σποτ, ...στο μουντό Λονδίνο, να φαίνεται ο Τάμεσης αντί η μοναδική θάλασσα μας ή έστω τα πανέμορφα μας βουνά, ...να χαζοχορεύουν όχι κάποια αυθεντικά λαϊκά μας τραγούδια [εκτός από την αρχή λίγο] ...αλλά χιπ χοπ! κ βέβαια με χορευτές καθόλου αντιπροσωπευτικούς για Έλληνες ...ιθαγενείς όπως εσύ τους ονομάζεις [οι μισοί είναι έγχρωμοι / βέβαια, με τις πολιτικές που χειροκροτάς, πολύ πιθανόν να φτάσουμε εκεί].
        Είχα βάλει λινκ για σέρβικο διαφημιστικό σποτ παράλληλα μ' αυτό, όταν ξαναθίχτηκε αυτό το θέμα, μπορεί να μην το είδες για να καταλάβεις τι σημαίνει ποιότητα / δικό σου το πρόβλημα κ το γούστο.
        Ο κάθε υπουργός τουρισμού, πρέπει να δείχνει τι προσφέρει η Ελλάδα περισσότερο, έχει αναφερθεί κ το antinews στην σκέψη για θρησκευτικό τουρισμό [υπολογίζεται πως του χρόνου θα 'ρθουν 1 εκατομύριο τουρίστες από Ρωσία] μια κ 'χουμε μοναδικά μοναστήρια στην Ελλάδα (αλλά εσύ σαν ραβίνος θα προτιμάς συναγωγές), επίσης θα μπορούσε να αναδείξει κ αγροτουρισμό ...κ όχι να μιλάει για τεράστιες ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις, εκτός αν μας θέλει υπαλλήλους κ μόνον, η κυρία υπουργός. Επίσης, σημαντικότατο θα ήταν να δείξει πως η μεσογειακή διατροφή, εδώ άρχισε! [ευτυχώς μετά από ιδιωτική πρωτοβουλία, αρχίζουν κ πιστοποιούνται ξενοδοχεία (κ μικρά καταλύματα) με πρωινό από τοπικά προϊόντα].
        Να πιέσει κ να προωθήσει την δημιουργία μαρίνων στα νησιά μας!! κ όχι να κλείνει τα μάτια όταν αυτές ξεπουλιούνται! ...σε Τούρκους επιχειρηματίες. Ο χώρος του τουρισμού κ της ανάπτυξης είναι σχεδόν απεριόριστος, αλλά δεν υπάρχει κάποια αξιοκρατία να βρεθούν άνθρωποι με μεράκι κ εθνική περιφάνεια! ...ας είναι καλά τα κομματικά συμφέροντα.

        • ήγγικεν avatar
          ήγγικεν @ unfair 22/12/2012 16:36:25

          Πιο fair δεν γίνεται.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ unfair 21/12/2012 14:59:19

      Η μεγάλη αύξηση του αριθμού κρατήσεων από Μ. Βρεττανία για το 2013 διαψεύδει τους χαρακτηρισμούς σου. Για να εκφέρεις τόσο απόλυτες γνώμες θα έπρεπε να έχεις τουλάχιστον κάποια σχέση με τον τομέα του τουρισμού, πράγμα που, στοιχηματίζω, αποκλείεται! γιατί αν είχες, θα είχες ήδη ενημερωθεί για τη μέχρι σήμερα δραστηριότητα της υπουργού...

  4. Θάνος avatar
    Θάνος 21/12/2012 08:18:11

    Ο μόνος τρόπος που θα μπορούσε να αποφευχθεί αυτή η παραίτηση είναι να μην γίνοταν ποτέ αυτή η πρόσληψη. Δεν ντρέπεσαι ρε factorx να υποστηρίζεις έναν κηφήνα σαν τον "απολυθέντα";

    • Τάσος,Θεσσαλονίκη avatar
      Τάσος,Θεσσαλονίκη @ Θάνος 21/12/2012 16:57:48

      Σωστός! ´Οσο επιβιωνει ο κομματισμος δεν έχουμε καμία ελπίδα.

  5. tak avatar
    tak 21/12/2012 08:18:51

    Καπετάνιε, μήπως έχουν δίκιο όσοι φωνάζουν;

  6. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 21/12/2012 12:14:15

    Ζήτω η ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ !
    Με τι κριτήρια διορίστηκε ?
    Με τι κριτήρια τον παραιτήσαν ?
    Με τι κριτήρια διορίστηκε ο επόμενος ?
    Γειά σας πολιτικοί που θα σώσετε την Ελλάδα !
    Γειά σας απανταχού κομματόσκυλα που μας πιπιλάτε το μυαλό για την "πατρίδα"!
    Γειά σου Ελληνα που σου φταίει η Μέρκελ !
    Φιλάκια από IMF,IIF κλπ....

  7. Wheel avatar
    Wheel 21/12/2012 12:52:13

    Μεγάλος μανατζερ – υποστήριζε στη Ν. Μάκρη τον υποψήφιο Δήμαραχο που έκλεβε δημοτικό ρεύμα από την κολόνα για να φωτίσει το μαγαζί του – να δείτε σε τι έχουμε μπλέξει και δεν θα σωθούμε ποτέ.

  8. Μιχάλης Σ. Βάρδας avatar
    Μιχάλης Σ. Βάρδας 21/12/2012 15:07:20

    Ο Καραχάλιος ήταν δοκιμασμένος και αλλού .
    Η Κφαλογιάννη , που είχε δοκομασθεί ;;;

    Το , περί ού ο λόγος , spot δεν οφείλεται στον Καραχάλιο .
    Αυτό το ξέρουν οι πάντες . Οφείλεται σε άλλο άτομο του στενού
    περιβάλλοντος της αποτυχούσης υπουργού.

  9. Ένας τύπος avatar
    Ένας τύπος 21/12/2012 15:12:09

    H Kεφαλογιάννη πως και δεν μας είπε τίποτα για το πόσο στρατηγική είναι η συνεργασία μας με την Τουρκία στον τουριστικό τομέα και αυτή τη βδομάδα.

    Μαζέψτε τη ή καλύτερα, στείλτε το το κορίτσι στο σπίτι του δεν κάνει για τέτοια αμαρτία για όλους τους εμπλεκόμενους.

  10. Nikos avatar
    Nikos 26/12/2012 13:26:48

    Ολα έχουν την εξήγησή τους! Πάνε καλιά τους και οι αδιάφθοροι!!!
    Νέο σκάνδαλο, στην «πλάτη» του ΕΟΤ, έρχεται στο φως, με το «κουβάρι» της υπόθεσης να ξετυλίγεται μάλιστα μία ημέρα μετά την παραίτηση, την περασμένη Πέμπτη, του γενικού γραμματέα του ΕΟΤ, Νίκου Καραχάλιου.

    Ήδη, για την υπόθεση συνελήφθη ο πρώην ειδικός σύμβουλος του κ. Καραχάλιου, αλλά και τέσσερα ακόμη άτομα, τα οποία κατηγορούνται σε βαθμό κακουργήματος για υπεξαίρεση στην υπηρεσία, απάτη, πλαστογραφία και σύσταση και συμμορία.