21/04/2011 16:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΕΕ και ΔΝΤ αμφισβητούν το πρόγραμμα αποκρατικοποιήσεων !!!

Όπως μεταδίδει το Reuters η ΕΕ και το ΔΝΤ ζήτησαν από την κυβέρνηση να δώσει περισσότερες διευκρινίσεις για τα δημοσιονομικά της σχέδια και το πρόγραμμα αποκρατικοποιήσεων που παρουσίασε τις προηγούμενες ημέρες και περιμένουν λεπτομέρειες το ερχόμενο διάστημα,

Την περασμένη εβδομάδα, η κυβέρνηση παρουσίασε του βασικούς άξονες του δημοσιονομικού της προγράμματος για το διάστημα 2012-2015 που προβλέπει μείωση δαπανών και αύξηση των εσόδων καθώς και το πρόγραμμα αποκρατικοποιήσεων που περιλαμβάνει την μείωση ή την πώληση των ποσοστών σε κρατικές εταιρίες.Δεν κατάφερε, ωστόσο, να καθησυχάσει τους φόβους για πιθανή αναδιάρθρωση του χρέους, που τροφοδότησαν σχόλια Γερμανών αξιωματούχων.

Ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου είπε την Παρασκευή όταν παρουσίασε το πρόγραμμα, ότι οι λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν μετά το Πάσχα.

“Έχουν κάνει μόνο ένα-δυο πρώτα βήματα. Δεν είναι ακόμα αυτό που περιμέναμε”, είπε πηγή από τις Βρυξέλλες στο Reuters. . “Η Βουλή περιμένει πολύ περισσότερα (πριν υποβληθεί το νομοσχέδιο στα μέσα Μαΐου), το ίδιο και εμείς”.

Η τριμηνιαία επίσκεψη των επιθεωρητών της τρόικας αναμένεται να ξεκινήσει στις αρχές Μαΐου. Οι εκπρόσωποι της ΕΕ, του ΔΝΤ και της ΕΚΤ θα αξιολογήσουν εάν η χώρα έχει πετύχει τους στόχους και εάν σημειώνει αρκετή πρόοδο για να λάβει την επόμενη δόση, ύψους 12 δις ευρώ τον Ιούνιο.

Σύμφωνα με τις πηγές, το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα θα βρίσκεται στο επίκεντρο της επίσκεψης.

“Εάν έχουμε αμφιβολίες για το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα ή εάν δεν είναι αυτό που περιμένουμε, θα προχωρήσουμε σε μια ειλικρινή αξιολόγηση”, είπε η πηγή από τις Βρυξέλλες, σε ερώτηση εάν η επόμενη δόση των δανείων θα εξαρτηθεί από το πόσο πειστικό είναι το πρόγραμμα της Ελλάδας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. karamanlikos avatar
    karamanlikos 21/04/2011 17:21:11

    "Θα προχωρήσουμε σε μια ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ αξιολόγηση" !!!!!

    Δηλαδή αυτοί κάνουν και αξιολογήσεις που ΔΕΝ είναι ειλικρινείς!!!

    Έτσι εξηγούνται όλα: Μόλις ξεπουλήσει ο Γιώργος, όλα θα είναι ειλικρινή!

  2. Ιεροκλής avatar
    Ιεροκλής 21/04/2011 17:31:45

    Θα τα καταφέρει παιδιά ο ΓΑΠ, είναι ότι δείχνει... δε μας κρύβει κάτι... Θα τα καταφέρει να αποτύχει στα σχέδια που του έχει υπαγορεύσει η νέα τάξη κι ας παίζει χωρίς αντίπαλο. Έχω την εικόνα του δικαστηρίου τους να δικάζει το ΓΑΠ γιατί απέτυχε να καταστρέψει την Ελλάδα, ενώ του τα 'χαν όλα άριστα προετοιμασμένα, και το δικαστή τους να του διαβάζει με στόμφο την ετυμηγορία:
    "ΓΑΠ, πειστήκαμε ότι το ήθελες αλλά δεν τα κατάφερες, ΑΠΑΛΛΑΣΣΕΣΑΙ ΛΌΓΩ ΒΛΑΚΕΙΑΣ". Έχετέ του εμπιστοσύνη παιδιά του ΓΑΠ, θα τα καταφέρει το παιντί...

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/04/2011 17:36:03

    Δεν χρειάζεται να είσαι ΔΝΤ για να ξέρεις ότι "50 δις", ταμειακά, δεν υπάρχουν. Οι μεν ξένοι προτιμούν να λαδώνουν και να παίρνουν τσάμπα, οι δε Ελληνες θέλουν να λαδώνονται για να πάρουν.

    Έχοντας πει αυτή την κακία, θα παιχτεί ότι και επί Μητσοτάκη: Η σύγκρουση του Ευρωπαϊκού με το Ελληνικό κεφάλαιο (που δεν είναι της ποιότητας ή της ποσότητας του 1990-1993) και θα παιχτεί και μεταξύ Ευρωπαϊκού κεφαλαίου, μεταξύ τους, ο καθένας με τον αντιπρόσώπό του.

    Οι εδώ δυνατοί αντιπρόσωποι, θα ανακαλύψουν ότι στο καθεστώς Τρόϊκας είναι a priori ρηγμένοι, και το Πασόκ που συνήθως τους κάνει την χάρη, δεν θα μπορεί. Και ο νοών νοείτω.

    Σε αυτό το περιβάλλον, εγώ (α) πάντα προτιμώ το ελληνικό κεφάλαιο από το ξένο και (β) ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ. Το "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" είναι η μόνη άμυνα που έχουμε. Διώχνει τους κακούς.

  4. Ιεροκλής avatar
    Ιεροκλής 21/04/2011 17:39:27

    Αδελφέ τα πες όλα:"ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ"
    http://ierokliss.pblogs.gr/

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/04/2011 17:58:19

    Ποιες αποκρατικοποιησεις?
    Απο ποιον θα αγορασουν οι Επενδυτες?
    πχ το Ελληνικο σε ποιον ανηκει ? Ειναι "καθαρο" προς πωληση? ΟΧΙ !!!
    925Δις ειναι τα Ευρω Ελληνων σε Ελβετια και οχι 600 !!! σας ενημερωνω...
    οπως σας ενημερωσα οτι τα 50 δις ειναι το τελος του ΠΑΣΟΚ ( μαζι με Κερατεα/ΔΕΗ ).
    Επαναλαμβανω.
    α. 11-15δις επι 25 ή 20 χρονια, take it or leave it, deadline 31/4/2011 ΚΑΙ
    β. διεκδικουμε, Διστομο χ 150δις, Μιζενς επι 50Δις και Δανειο Κατοχης 100Δις
    γ. Ακυρωνουμε Δικαστικα τη Δανειακη ( ειναι παρανομη ΛΟΓΩ παρανομης υπογραφης ΠΑΠΑΚ) και ζητουμε αποζημιωση εξαπατησης απο τους Δανειστες διοτι οταν υπεγραφαν ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ενω ΑΞΙΩΣΑΝ ΕΜΠΡΑΓΜΑΤΕΣ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ !!!
    δ. 4-5 νησια Αν Αιγαιου Φορολογικοι Παραδεισοι με 13% φορολογια στα παντα και ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ, ΚΑΙ 0,3% σε ολα τα Διατραπεζικα Swifts και buy/sells
    ε. Κυρησσουμε ΑΟΖ στα 4 σημεια του Οριζοντα, εργατικα και αξια κ Παγλακε
    στ. Σε ολες τις αποκρατικοποιησεις Rιght of Last refusal σε Ελληνες Επενδυτες και ειδικα στα Ακινητα, Συσταση Α.Ε. στο καθενα.... για να ξεπεραστουν οι σφαργιδροκρατορες και να υπαρχει ΕΝΑ Νομικο Προσωπο.
    ζ. Τελος, Κρατικοποιηση των Ελληνικων Τραπεζων μιας και εχουν παρει 100Δις ενω αξιζουν 10 Δις. Εναλλακτικα οι Μετοχοι τους επιστρεφουν τα $$ ΑΜΕΣΑ μειον ενα κουρεμα 10% επειδη ειμαστε καλα παιδια.

    ξερω γελατε.. αλλα εδω ειμαστε... και θα τα ξαναπουμε!!

    Αυτα και Καλη Ανασταση σε ολους / ολες.

    ΠΠ σε σιεστα οβελια και Ιουνιου 2011

    • Ιεροκλής avatar
      Ιεροκλής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/04/2011 18:09:35

      Η άποψη σου αυτή μου κάνει. Πιστεύεις ότι θα το δεχόντουσαν οι Ευρωπαίοι; Δε θα οδηγούσε (ή δεν είναι το ίδιο) μ' αυτό που λέω εγώ: "Δεν πληρώνω". Σε κάθε περίπτωση μας βγάζουν απ' τη θέση του υποτελή και μας δίνουν την πρωτοβουλία στη σκακιέρα. Ποιος θα το εφαρμόσει αυτό το σχέδιο; Μπορεί ο Σαμαράς μόνος του; Παραδέχομαι τις προτάσεις σου.
      http://ierokliss.pblogs.gr/

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ιεροκλής 21/04/2011 22:02:03

        Eιναι μονο θεμα προσεγγισης.. το ιδιο λεμε, εγω πιο πονηρα !!
        λεω πληρωνω.. ετσι κ ετσι... θετε?? ΔΗΜΟΣΙΑ !!! ν ακουν και οι αγορες!
        κλπ κλπ ΟΛΑ ΔΗΜΟΣΙΑ !!!... να φουνταρουν και τα CDS..
        και να παρουν τα @@ μας ολοι οι ΦΙΛΟΙ του ΓΑΠ οι σπεκουλαδοροι.
        Πληρωνω ΤΟΣΑ, ΕΤΣΙ και ΔΙΕΚΔΙΚΩ αυτα κ αυτα, επισης ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ Κ ΑΥΤΟ... ειμαι εδω και σας περιμενω...

        ΠΠ

  6. aenaon avatar
    aenaon 21/04/2011 19:44:21

    προς το φιλτατο ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ
    Ακυρωνουμε Δικαστικα τη Δανειακη ( ειναι παρανομη ΛΟΓΩ παρανομης υπογραφης ΠΑΠΑΚ) και ζητουμε αποζημιωση εξαπατησης απο τους Δανειστες διοτι οταν υπεγραφαν ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ενω ΑΞΙΩΣΑΝ ΕΜΠΡΑΓΜΑΤΕΣ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ !!!

    μια μικρη διόρθωση:στη βουλη δεν εχει υπογραφει η δανειακη συμβαση αλλα το μνημονιο.η δανειακη συμβαση δεν εχει ακομη εγκριθει απο το ελληνικο κοινοβουλιο(ουτε προκειται βεβαια)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ aenaon 21/04/2011 21:21:33

      το γνωριζω... !!! και Καλη Ανασταση..

      ΠΠ

  7. aenaon avatar
    aenaon 21/04/2011 19:47:06

    δεν εχει ακομη κατατεθει (διορθωση)

  8. Ξύλο απελέκητο avatar
    Ξύλο απελέκητο 22/04/2011 13:53:26

    Ό,τι και νά'ναι, Καλό Πάσχα!

  9. Lakis VBelotris avatar
    Lakis VBelotris 11/05/2011 23:09:18

    Να στείλετε όλη τη Ακρόπολη στο αγγλικό μουσείο όχι μονό τα μάρμαρα, και να βάλετε υποθήκη όλα τα αγαπητά σας μνημεία, και να πουλήσατε στα κινέζικα λιμάνια Θεσσαλονίκης κοσκο τα νεφρά του ορός αθου αφού ουτες η άλλως οι τράγοι θα νεφρολυθιασουν από τα αντικασρωτικα φαγητά τα χα νηστείας σαν καλαμάρια. Greekie leaks!! στα πρασσα Greekie leaks!!