#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/05/2011 12:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δώστε φρεγάτες, νερά και αεροδρόμια για να ... μας σώσουν





Διαβάζοντας απόσπασμα από τα κείμενα του Ξενοφώντα σε βιβλίο της πρώτης λυκείου βλέπω τα εξής. Το 405 π.χ. αφού οι Αθηναίοι νικήθηκαν από τους Σπαρτιάτες στον 28ετή Πελοποννησιακό πόλεμο κι αφού αποκλεισμένοι από στεριά και θάλασσα λιμοκτονούσαν έστειλαν τον Θηραμένη γνωστό πολιτικό και στρατηγό για να διαπραγματευτούν τους όρους ειρήνης. Πριν από αυτόν είχαν στείλει κι άλλους αλλά αρνούνταν οι Αθηναίοι να γκρεμίσουν ένα μέρος των τειχών που τους διαμήνυσαν οι Σπαρτιάτες.

Ο Θηραμένης έμπειρος πολιτικός είπε στους Αθηναίους ότι πηγαίνει να πείσει τους Σπαρτιάτες για ευνοϊκότερους όρους. Πριν πάει στην Σπάρτη πέρασε από τη Θήβα κάθισε καμιά βδομάδα κι έλεγε ότι βρίσκεται στη Σπάρτη και διαπραγματεύεται με τους Σπαρτιάτες και τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Εν τω μεταξύ οι Αθηναίοι λιμοκτονούσαν κι όσο περνούσαν οι μέρες η κατάσταση γινόταν χειρότερη πράγμα που το ήξερε ο Θηραμένης κι υπολόγιζε πως μετά ό,τι και να πρότειναν οι Σπαρτιάτες οι Αθηναίοι που είχαν εξαθλιωθεί θα το δέχονταν αδιαμαρτύρητα. Έτσι όταν έφθασε ο Θηραμένης πίσω στην Αθήνα και τους είπε ότι οι Σπαρτιάτες θέλουν να γκρεμίσουμε τα Μακρά Τείχη και τα τείχη του Πειραιά το δέχτηκαν αμέσως και άρχισαν το έργο.

Αν όπου βλέπεις Θηραμένη βάλεις τον Γιώργο τον πρωθυπουργό κι όπου Σπαρτιάτες βάλεις του τροικάνους κι όπου Μακρά τείχη βάλεις απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων, αποκρατικοποιήσεις, επιβολή φόρων κ.α καταλαβαίνεις πως οποιαδήποτε ομοιότητα είναι εντελώς συμπτωματική.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Η ζωή είναι απλή όταν κοιτάς πίσω από την κουρτίνα.

Δώστε στην Γαλλία νερό και φρεγάτες και θα σκάσει η Λαγκάρντ
Δώστε χώμα και αεροδρόμια και θα σκάσει η Μέρκελ

ΔΕΗ ΟΠΑΠ κλπ είναι το ορντέβρ και το γλυκό
Οι Δημόσιοι Υπάλληλοι ο αιώνιος κακός λύκος

Πότε θα φάει ο …βοσκός το ξύλο δεν ξέρω

Δυστυχώς δεν είμαστε …Ισπανοί , αλλά γραικύλοι του καναπέος….

Την άλλη εβδομάδα θα …ξανασωθούμε…

Ο Ιθαγενής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dacord avatar
    dacord 22/05/2011 13:37:31

    Εκεινο που μου προκαλει καταπληξη ειναι αμα βλεπω το γνωστο γαπα να μιλαει και να λεει με απολυτη φυσικοτητα οτι πχ "κοκκινη γραμμη ειναι να σωσουμε την χωρα", η "σε ενα χρονο καναμε τοσα πολλα" και διαφορα αλλα.
    Φυσικα αυτα τα βλεπω σε YOUTUBE, γιατι μου ειναι εξαιρετικα δυσκολο να βλεπω ΤιΒι..
    Και αναρωτιεμαι:
    Αυτος ο τυπος ειναι σε θεση να καταλαβει τι λεει τωρα??
    Θαρρω πως ξερω την απαντηση και ειμαι σιγουρος οτι την ξερουμε ολοι.
    Δεν ειναι δυνατον να λεει τετοια πραγματα "υπο κανονικες συνθηκες θερμοκρασιας και πιεσεως" που λεγαμε και στην χημεια. Αδυνατον!
    Οποτε??

    Υποθετω θαχει καμμενα τα ..ρολογια.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ dacord 22/05/2011 13:49:35

      Που να τον δεις περσυ σε συνεντευξη που εστειλα στον ΦΞ !! τι ελεγε...
      Στο ιδυμα οπου αντιοπροεδρος ειναι ο φιλος του και μυστικοσυμβουλός του ο Κεμαλ Ντερβις.....
      τον αμαζευτο ειχε !! ασε που τους μπερδεψε στο τελος με την Κλιματικη Αλλαγη χαχαχαααααααα θα πεσει πολυ γελιο !

      Με χερια και ποδια δεμενα!

      ΠΠ

  2. dacord avatar
    dacord 22/05/2011 13:58:46

    Χα! Λοιπον αμα ειμαι "στις κακες μου" ανοιγω το YOUTUBE και βλεπω αυτο τον ανεκδιηγητο φιογκο.. Να σου πω την αληθεια ..χαλαρωνω !!! Και να μην θελω γελαω.. Κοιτα ρε λεω που φτασαμε!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ dacord 22/05/2011 14:07:42

      αντε μπες εδω... και χαλαρωσε !! διαβασε και τα κειμενα...
      h++p://www.brookings.edu/events/2010/0308_greece.aspx

      Διαβασε ειδικα την προσφωνηση του προεδρου στο ΓΑΠ !!! εχω λιωσει στο γελιο απο προχτες !!

      ΠΠ

      • dacord avatar
        dacord @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/05/2011 14:57:35

        He is also a great friend of the United States of America.
        =
        Δεν μπορεσα να γελασω. Φτου ειπα..
        Μπλεξαμε ασχημα φιλε..

        Αυτος ο Ταλμποτ κατι μου θυμιζει. Ισως προκειται για συνωνυμια αλλα καπου τον θυμαμαι αυτον.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ dacord 22/05/2011 15:05:10

          Αυτος που λες ηταν Βρετανος... μπορει να ειναι ξαδερφια,
          ετσι κ αλλιως Ηνωμενο Βασιλειο και ΗΠΑ ειναι συγγενεις εξ αιματος !!!!....

          ΠΠ

        • kiki avatar
          kiki @ dacord 22/05/2011 20:27:29

          Πορτα-Πορτα,
          πρεσβευτης των ΗΠΑ, στην Ελλαδα ,προ και επι χουντας, μεγαλοπρακτορατζα, οπως και ολοι μα ολοι οι αλλοι.

          • dacord avatar
            dacord @ kiki 22/05/2011 21:59:47

            Ναι καποιος Ταλμποτ ηταν πρεσβευτης επι δικτατοριας ,αλλα αυτος εδω ειναι αλλος.
            Δεν ταιριαζουν οι ηλικιες. και επειτα ειναι προεδρος του
            He is currently the president of the Brookings Institution in Washington, D.C.

            http://en.wikipedia.org/wiki/Strobe_Talbott

          • dacord avatar
            dacord @ kiki 22/05/2011 22:01:47

            Ναι καποιος Ταλμποτ ηταν πρεσβευτης επι δικτατοριας ,αλλα αυτος εδω ειναι αλλος.
            Δεν ταιριαζουν οι ηλικιες. και επειτα ειναι προεδρος του
            He is currently the president of the Brookings Institution in Washington, D.C.

            h--p://en.wikipedia.org/wiki/Strobe_Talbott

          • kiki avatar
            kiki @ kiki 22/05/2011 22:32:16

            @ Dakord,
            Φιλιπ Ταλμποτ, λεγοταν ο εξ. μπορει ναναι κανα παιδακι του, αλλωστε ολο οι ιδιοι και οι ιδιοι ειναι, και σε ενα κρεβατι π.......

  3. kwstas avatar
    kwstas 22/05/2011 14:06:46

    To 'καναπέος' μήπως διαβάζεται κανα' πέος, το αιτούμενο, ζητούμενο ή ποθούμενο από τους αναρχι(δι)κούς της εξουσίας.

  4. xriteo avatar
    xriteo 22/05/2011 14:17:25

    Να υποθεσω οτι η φωτογραφια "φωτογραφιζει"εμας και την κατασταση μας?Για φαντασου!!!!!!!Την γλυτωσαμε φανταροι,και θα την "βρουμε"επι ημερων ΓΑΠ.

  5. Πητ avatar
    Πητ 22/05/2011 14:34:42

    Και τι άλλη επιλογή είχαν οι ΑΘηναίοι; Αφού οι απαιτήσεις των Σπαρτιατών πάντα περιελάμβαναν το γκρέμισμα των Μακρών Τειχών.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Πητ 22/05/2011 14:59:52

      Μα το πρόβλημα δεν είναι οι εκάστοτε "Σπαρτιάτες", δεν ηθικολογούμε αν είναι καλά ή κακά παιδιά.
      Το πρόβλημα είναι εμείς τι κάνουμε;
      Αν αποφασίσουμε να γκρεμίσουμε τα τείχη ας το κάνουμε, αλλά να είναι δική μας επιλογή που θα εξυπηρετεί δικούς μας σκοπούς.
      Διαφορετικά είμαστε συνένοχοι της απραξίας μας και της ανοχής μας.

      • Πητ avatar
        Πητ @ Ο Ιθαγενής 22/05/2011 15:46:57

        Όχι συνένοχοι, απλώς ένοχοι απραξίας. Διαφωνούμε με ότι πουν από το ΔΝΤ και δεν προσπαθούμε να διορθώσουμε τίποτα. Κρατάμε τις ΔΕΚΟ μιλώντας για πλασματικά κέρδη. Ονειρευόμαστε περικοπές δαπανών ενώ την ίδια στιγμή δικαιολογούμε κάθε σπατάλη. Δεν απελευθερώνουμε επαγγέλματα για να μην θιχτούν τα συνδικάτα κι οι ομοσπονδίες.
        Γνωρίζουμε το πρόβλημα, αρνούμαστε την θεραπεία που μας προτείνουν (καλή - κακή) κι αφήνουμε την γάγγραινα να προχωράει. Τελικά δεν μας φταίει κανείς άλλος. Ούτε τραπεζίτες, ούτε ΔΝΤ, ούτε πολιτικοί. Αυτοί κάνουν τη δουλειά τους κι εμείς δεν κάνουμε απολύτως τίποτα.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Πητ 23/05/2011 00:18:29

          Ο ΟΠΑΠ έχει "πλασματικά" κέρδη; Η ΔΕΗ ίσως;

          Ή θα λέτε εσείς οι νεοφιλελεύθεροι ότι τα κέρδη είναι πραγματικά μόνο όταν ξεπουληθούν στους πάτρωνές σας οι εν λόγω εταιρείες;

  6. spiros avatar
    spiros 22/05/2011 15:07:36

    Πολύ καλό.
    Αδικείς τον ΓΑΠ τον σωτήρα της Ελλάδος.

  7. panagiotis avatar
    panagiotis 22/05/2011 15:56:22

    Το κόλπο της Ρουμανίας βλέπω να γίνετε με την 5η δόση . Έχουν σχέδιο για τα πάντα πολυ δύσκολα να γλυτωσουμε. Η πολις εαλω οι αντιστάσεις μας ελάχιστες. Με μια προσωρινή στάση πληρωμών θα τρέχουμε πανικοβλητοι....

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ panagiotis 23/05/2011 00:20:33

      Οι Ρουμάνοι ήταν συνηθισμένοι στην υποταγή, από τον Τσαουσέσκου. Κάτσε να νιώσει ο Έλληνας ότι του βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό, και τότε θα δεις.

  8. armagedon avatar
    armagedon 22/05/2011 16:50:07

    ΣΤΟ ΔΩΣΤΕ ΦΡΕΓΑΤΕΣ ΑΝΤΙΠΡΟΤΕΙΝΩ ΔΩΣΤΕ ΤΗΝ ΧΟΥΝΤΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ...ΟΠΟΥ ΧΟΥΝΤΑ ΓΑΠ-ΔΝΤ-ΕΓΧΩΡΙΑ ΔΙΑΠΛΟΚΗ-ΜΜΕ-ΕΞΑΠΤΕΡΥΓΑ

  9. rally monkey avatar
    rally monkey 22/05/2011 17:40:59

    το τι ειναι και τι ακριβως ηρθαν να κανουν το εδειξαν νωρις,
    παρο'λαυτα τους αφηνουμε ανενοχλητους να επι 20μηνες ..πλεον και με προοπτικη 8ετιας . περιμενετε κατι καλυτερο?

  10. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 22/05/2011 20:41:49

    Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ.ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ,ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΠΤΩΧΕΥΣΗ.ΑΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΕΣΗ ΟΣΤΕ ΝΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΟΥΝΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΣΗΚΩΣΟΥΝ ΤΟΝ ΛΑΟ.ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΙΤΑΙ ΝΑΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

  11. Βασίλης avatar
    Βασίλης 22/05/2011 21:43:43

    Μήπως κανένας λοχίας;;;;;;;;;;;;

  12. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 22/05/2011 22:06:41

    Η φωτό είναι πριν ή μετά μνημονίου?

  13. pizza avatar
    pizza 22/05/2011 22:19:25

    Εφοσον η κυβερνηση εχει κανει τοσα πολλα σε ενα χρονο γιατι ειμαστε χειροτερα απο το 2010?

  14. Γιαννης avatar
    Γιαννης 23/05/2011 01:03:03

    Δυστηχως ουτε τα "τειχει" δε μπορουμε να γκρεμισουμε σημερα. Οι αρχαιοι τουλαχιστον μπορουσαν να περνουν αποφασεις...εμεις μονο να μιλαμε εκ του ασφαλους μπορουμε...μεχρι ποτε???!!!!

  15. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 23/05/2011 08:41:45

    Αυτή είναι η στάση...πληρωμής, τέλος πάντων;
    Πάντως η απογοήτευση από τα (αρχαία) ελαττώματα εξισορροπείται απο την φωτογραφία. Μας πέθανες Συντελεστά μου. Τόσο τέχνη τόσο πάθος...
    Και μετά τολμούν μερικοί να δηλώσουν εδώ μέσα ότι δεν είμαστε απόγονοι -και κατά την νοοτροπίαν- των Αρχαίων.
    Καλημέρα σας

  16. Isovitis avatar
    Isovitis 23/05/2011 15:07:03

    "...όπου Σπαρτιάτες βάλεις του τροικάνους..."
    Ούτε για απλή αντιστοίχιση, όπως στο άρθρο, δεν πρέπει να βάζουμε τους Σπαρτιάτες με τους τροϊκανούς!

  17. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/05/2011 18:58:00

    ....και να θυμάται ο βοσκός που φώναζε λύκος λύκος πως πέθανε ο Θηραμένης: από τον καλύτερο φίλο του και σύμμαχο τον ομοϊδεάτη του τον Κριτία...