#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/06/2012 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δώστε την κυβέρνηση στη Β' Πανελλαδική

[caption id="attachment_164423" align="alignnone" width="600" caption="Φωτο στο ΕΘΝΟΣ από την ιδρυτική συνδιάσκεψη της Β' Πανελλαδικής στον Νέο Κόσμο το 1978. Δεξιά, διακρίνονται ο Γ. Μηλιός και ο Χρ. Λαζαρίδης."][/caption]

Μια τρελή ιδέα μου ήρθε διαβάζοντας το Έθνος της Κυριακής και την κοινή συνέντευξη τριών Ρηγάδων της Β’ Πανελλαδικής, του Χρύσανθου Λαζαρίδη, Παναγιώτη Παναγιώτου και Γιάννη Μηλιού.

Αφού διαχωριστικές γραμμές δεν υπάρχουν, τα πάντα έχουν γίνει μπάχαλο και ακόμη και ο… Τσίπρας θέλει να γίνει πρωθυπουργός, γιατί να μην κυβερνήσει τη χώρα αυτή η Β’ Πανελλαδική;

Ως… αριστερός θα προτιμούσα τον Λαζαρίδη στο υπουργείο Εσωτερικών, τον Μηλιό στο Οικονομικών και τον Παν Παν να ασχολείται με τα εργασιακά. Που ξέρεις, σκέφτηκα μέσα στο τρελό μου όνειρο, μπορεί ο Αλτουσέρ και ο Πουλατζάς να μην πήγαν χαμένοι. Κάτι θα έμεινε από εκείνο το κίνημα που επιχείρησε να αλλάξει τον κόσμο, αλλά ο κόσμος άλλαξε αυτούς.

Και γιατί δηλαδή να μη σχηματιστεί κυβέρνηση από τα στελέχη της Β’ Πανελλαδικής; Το 1978 που ιδρύθηκε οι άνθρωποι αυτοί και ήθος είχαν, και οράματα για το μέλλον του κόσμου και σε πολλά από αυτά που έλεγαν, μέσα έπεσαν. Τι να πει δηλαδή ο Κνίτης Αλέξης Τσίπρας με τις καταλήψεις στα σχολεία στους ηγέτες του φοιτητικού κινήματος που έγιναν και αυτοί κάποιοι στη ζωή τους;

Άσχετο αν όλα αυτά που τους συνέδεαν στην πορεία του χρόνου ξεθώριασαν και ο καθένας πήρε το δρόμο μου. Εκείνα που πίστεψαν μπορεί να τους ενώνουν ακόμη.

Ο Χρύσανθος Λαζαρίδης, σύμβουλος του Σαμαρά, μαιτρ των εθνικών θεμάτων αλλά και με της εφαρμογής της θεωρίας του χάους στην πολιτική.

Ο Γιάννης Μηλιός, οικονομολόγος, μετρ της θεωρίας, κολλημένος με τον Μαρξ, πιστεύει ακόμη ότι μπορούν οι μαρξιστικές ιδέες να εφαρμοστούν σήμερα. Καπιταλιστές τρέμετε, έρχεται ο Μηλιός.

Κι ο Παν Παν, πότε με το ΠΑΣΟΚ, τώρα με τη ΔΗΜ.ΑΡ., σύμβουλος του Μπόμπολα και πρώην πρόεδρος της ΕΡΤ, πάντα έτοιμος για συνεργασίες.

Από τη Β’ Πανελλαδική, βρέθηκαν σε διαφορετικά μετερίζια και σίγουρα από μέσα τους θα λένε: «Που ‘σαι νιότη που ΄λεγες πως θα γινόμουν άλλος».

Λέτε λοιπόν να πάρουν και τους άλλους συντρόφους και να φτιάξουν την κυβέρνηση της Β’ Πανελλαδικής; Θα είχε πολύ ενδιαφέρον τώρα που ξαναβρέθηκαν, έστω και στα γραφεία του Έθνους για λίγες ώρες.

Για την ιστορία τα ονόματα του Κεντρικού Συμβουλίου της Β’ Πανελλαδικής είναι:

1. Πιτουρόπουλος Γιώργος (γραμματέας)

2. Μαούνης Αντώνης (μέλος του Κ.Σ. και γραφείου του Κ.Σ.)

3. Ψαρράς Δημήτρης (μέλος του Κ.Σ. και γραφείου του Κ.Σ.)

4. Αβδελά 'Εφη

5. Μαβίδης Νίκος (υπεύθυνος Σπουδάζουσας)

6. Δεληβοριάς Χρήστος (και μέλος του γραφείου του Κ.Σ.),

7. Δεληπέτρος Βαγγέλης

8. Λαμπρόπουλος Θάνος

9. Κουτσούμπας Πέτρος (μέλος του γραφείου του Κ.Σ.)

10. Οικονομάκης Γιώργος

11. Μπεκάκος Νίκος

12. Τσιτσιμελής [Μιχάλης] (μέλος του γραφείου του Κ.Σ.)

13. Λαβατζής Δημήτρης (υπεύθυνος Τραπεζικών)

14. Τρίμης Δημήτρης (μέλος του γραφείου του Κ.Σ.)

15. Σταυρόπουλος Γιώργος

16. Ψαρρά Αγγέλικα

17. Μηλιός Γιάννης (μέλος γραφείου Κ.Σ.)

18. Μανωλόπουλος Νίκος

19. Παναγιώτου Παναγιώτης

20. Φλώρος Γιάννης

21. Λαζαρίδης Χρύσανθος (υπεύθυνος Σπουδάζουσας - γραφείο Κ.Σ.)

22. Κουριδάκης Σπύρος (γραφείο Κ.Σ. - υπεύθυνος Θεσσαλονίκης)

23. Κιούσης Σπύρος (υπεύθυνος Ιταλίας)

24. Μαστραντώνης Τάκης (γραφείο Κ.Σ.)

25. Καρυπίδης Γιάννης (υπεύθυνος Πάτρας)

26. Πλατής Θεόφιλος (γραφείο του Κ.Σ.)

27. Σπανός Σάκης (υπεύθυνος Γαλλίας, υπό παραίτηση)

28. Καφάογλου Ηλίας

29. Σταματίου Ρούλα (μέλος του γραφείου του Κ.Σ., εργατικό)

30. Καραζάνος Γιάννης [σ.σ. Γιώργος]

 Αριστερός Ψάλτης

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiwi avatar
    kiwi 05/06/2012 11:30:10

    Εντυπωσιακό! ο "Ιος της Κυριακής" με τα εξάιρετα μπουμπούκια που αντέγραφαν το bulgarmak.org, προέρχεται από τη Β Πανελλαδική!

    Αυτό δεν το ήξερα. Τι μαθαίνει κανείς ... Ε ρε τι έχει βγεί τελικά από την ανανεωτική αριστερά ...

    Τα έχει πεί ο Καραμπελιάς. Έξοχο το άρθρο του που αναρτήσατε χτες.

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ kiwi 05/06/2012 13:33:49

      Ο Καραμπελιάς τότε ηγείτο της ΟΠΑ (Ομάδα για μια Προλεταριακή Αριστερά) τους θεωρούσε όλους αυτούς συμβιβασμένους ρεφορμιστές, και τον έτρεχαν μεταξύ άλλων (με ντου στα γραφεία της Ρήξης) και για ηγέτη της 17Ν. Μεγαλύτερη διαδρομή έχει κάνει δηλαδή από τους περισσότερους της Β' Πανελλαδικής.

      • kiwi avatar
        kiwi @ τηλέμαχος αναγνώστου 05/06/2012 14:22:38

        Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Ναι, ηγείτο της ΟΠΑ και είχε και το θάρρος να βγάλει ανακοίνωση για τη 17Ν (μετά από τον Μάλλιο, αν θυμάμαι καλά) με τίτλο "Γειά στα χέρια τους". Στην περίοδο των συλλήψεων των μελών της 17Ν μάλιστα, ήταν από τους λίγους που επέμενε στις τηλεοράσεις πως δεν θα έπρεπε να πανηγυρίζουμε για το ότι η Ελλάδα έγινε ξέφραγο αμπέλι για τις μυστικές υπηρεσίες (πέρα από όσα άλλα ύποπτα έγιναν τότε).

        Δεν τα γράφω αυτά για να πω πως συμφωνώ μαζί του, και πάντως όχι σε όλα. Τα γράφω για να πώ πως έχω πολύ μεγαλύτερο σεβασμό σε κάποιον που τη διαδρομή του δεν την εξαργύρωσε με προσχώρηση σε κάποιο από τα γνωστά κόμματα που λεηλάτησαν κυριολεκτικά και ιδεολογικά τη μεταπολιτευτική ελλάδα. Αλλά έμεινε σε εκείνο το μικρό βιβλιοπωλείο στη θεμιστοκλέους, από οπου αγόραζα στη δεκαετία του '80 την "Ενωση" και την "Αυτοδιάθεση" του Βασου Φτωχόπουλου, να εκδίδει τη ΡΗΞΗ, το ΑΡΔΗΝ και τα βιβλία του.

        Σιγά μην τον συγκρίνω με όλους αυτούς που έγιναν μεγαλοπαράγοντες του δημόσιου βίου, μεγαλοδημοσιογράφοι, υπουργοί, διευθυντές, γραμματείς και φαρισαίοι.

        Και στο Χρύσανθο Λαζαρίδη έτρεφα μεγάλη εκτίμηση. Μετά το Νοέμβριο και τη στήριξη Παπαδήμου, έχω τα ερωτηματικά μου - όχι για τα κίνητρά του αλλά - για την ορθή κρίση του και την επιφανειακή ανάγνωση της κρίσης που περνάμε.

        • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
          τηλέμαχος αναγνώστου @ kiwi 05/06/2012 15:52:30

          Από αυτήν την άποψη έχεις δίκιο. Εννοούσα μεγαλύτερη ιδεολογική διαδρομή και όχι προσωπικό πλουτισμό, οφίτσια και τέτοια. Από την άλλη στην τότε εξωκοινοβουλευτική αριστερά υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα (Μπίστης του ΕΚΚΕ, Φελέκης, Παπαδόπουλος, Γκαργκάνας, κα). Πιθανόν όμως να είναι και θέμα ιδιοσυγκρασίας (δεν σηκώνουν αρχηγό πάνω από το κεφάλι τους).
          Ο ΧΛ είναι απαράδεκτα νεοφιλελεύθερος (κάτι που κρύβεται από την κυριαρχία του πατριωτικού στοιχείου στο λόγο του) και ως εκ τούτου μην εκπλαγείς αν συμμετάσχει και αυτός στο "κόμμα Παπαδήμου" όταν και αν ο Σαμαράς παροπλισθεί πολιτικά. Στη δεκαετία του '80 (στη Νέα Υόρκη) ήταν από τους βασικούς προπαγανδιστές της σύγκλισης των "εκσυγχρονιστικών στοιχείων" όλων των τότε κομμάτων με κλασικό παράδειγμα την τριάδα Μάνος-Σημίτης-Παπαγιαννάκης.

        • Theoprovlitos avatar
          Theoprovlitos @ kiwi 05/06/2012 16:12:59

          Τον εκεκραξαν προ καιρου σε βιβλιοπαρουσιαση ως κωλοτουμπα. Πολυ πριν το μνημονιο. Από οτι βλεπω παντως το βαθυ κρατος εχει διασπαρει σε διαφορους χωρους.

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/06/2012 11:40:06

    Βρέ πως αλλάζουν οι καιροί: Ξεκίνησαν ως φράξια, αλλά 34 χρόνια μετά, έφθασαν να "εκφράζουν" το 18 + 16 + 6 = 40 % του εκλογικού σώματος.
    Τι ανόητος, που δεν έστησα και του λόγου μου μια φράξια τότε !!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 05/06/2012 12:08:18

      Τότε συναγελαζόσουν με τον Μίλκε και τον Κρεντς στο Ανατολικό Βερολίνο, Θείο. Υψηλές γνωριμίες για την εποχή. Σιγά μην ξέπεφτες στους "ρεφορμιστές".

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 05/06/2012 12:17:40

        Ξεχνάς ότι τους υπονόμευα από μέσα, ευρωκομμουνιστικά, σύντροφε.
        Θυμάμαι ακόμη την σκοτεινή νύχτα κάτω από τον περιστρεφόμενο πύργο της TV στην Αλεξάντερπλατς, όταν ο Έγκον συνάντησε τον Ενρίκο σ' ένα μπάρ.
        Πώς νομίζεις ότι ήλθαν σε επαφή; Τυχαία;
        Ο Έριχ δεν έμαθε ποτέ τίποτε, μόνον πολύ αργά, όταν ήταν ήδη στην Αργεντινή, του το σφύριξαν.
        Και ο μοιραίος Σαμπόφσκι είχε χρονια αλληλογραφία με τον Λεωνίδα Κύρκο. Τον θεωρούσε μέντορά του.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Ο Θείος 05/06/2012 12:23:44

          Η Χιλή βέβαια, και όχι η Αργεντινή, ήταν ο τελευταίος σταθμός του Έριχ Χόνεκερ.

    • Πατωματζής avatar
      Πατωματζής @ Ο Θείος 05/06/2012 12:20:51

      Θείε το λέει και το τραγούδι:

      Βρε πώς αλλάζουν οι καιροί,
      εσύ εδώ κι εγώ εκεί.

      Αλλά δεν το είχε πει πριν κάμποσους αιώνες κι ο Ηράκλειτος ότι τα πάντα αλλάζουν είτε μας αρέσει είτε όχι?

  3. βαγόνι avatar
    βαγόνι 05/06/2012 12:30:06

    "....Charlie Chaplin he was invited,
    when these Artists became United..."
    Είναι πλέον κατάδηλο: η Χούντα πρόσφερε στο έθνος τους...αντιπάλους της,
    την μέση αριστερή και μεταπραττική διανόηση στο σύνολο του πολιτικού
    φάσματος. Λέτε να εννοούσε κάτι παρόμοιο ο Gramsci, όταν περιέγραφε τους
    "οργανικούς διανοούμενους", που επέπρωτο να αντικαταστήσουν τήν
    απερχόμενη φρουρά των....σοφών και των λογίων;

  4. δημης avatar
    δημης 05/06/2012 13:19:14

    ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ.......
    -ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ....Ο ΠΡΩΤΟΣ...ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΗΣ...
    -ΑΛΛΩΣΤΕ..... ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ..ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΤΟ...ΕΚΚΕ ( ΤΑΤΟΥΛΗΣ -ΠΙΠΙΛΗ -ΤΣΟΥΚΑΤΟΣ)....
    -ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΚΡΟΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ .....ΜΠΑΡΟΖΟ- ΣΟΛΑΝΑ -ΦΙΣΕΡ ;;;;;;
    ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟΙ;;;;;...ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΥΝ;;;;;;
    - ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ...ΙΕΚ-ΤΕΕ ΤΗΣ ΚΝΕ ΑΝΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΣΙΜΑ ΚΛΠ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ.....
    -ΜΙΚΡΟΣ ΔΙΑΛΕΞΑ ΛΑΘΟΣ ΔΡΟΜΟ(ΠΑΡΑΤΑΞΗ)...
    ΜΙΚΡΟΣ ΔΙΑΛΕΞΑ ΛΑΘΟΣ ΔΡΟΜΟ...

  5. kastis avatar
    kastis 05/06/2012 13:34:12

    Εξυπνακισμοί για τον Μηλιό, τον Τρίμη και τούς λοιπόυς που έμειναν πιστοί στις απόψεις τους δεν χωρούν. Για τούς υπόλοιπους που δελεάστηκαν από το χρήμα και την εξουσία μπορείτε να λέτε ότι θέλετε.

    • kiwi avatar
      kiwi @ kastis 05/06/2012 14:25:05

      Toυλάχιστον, μας επιτρέπεις να έχουμε τις αντιρρήσεις μας για τις απόψεις και τις πρακτικές του Τρίμη και των Ιών, από τον (αλήστου μνήμης) ΣΧΟΛΙΑΣΤΗ μέχρι και την Ελευθεροτυπία; Η απαγορεύεται κι αυτό;

      • kastis avatar
        kastis @ kiwi 05/06/2012 15:55:05

        Αν διάβασες καλά έγραψα "δεν χωρούν", όχι "δεν επιτρέπονται". Η στοιχειώδης λογική (και η ευπρέπεια) επιβάλλει να διαχωρίζουμε τον Μηλιό ή τον Τρίμη από τον ΠανΠαν και τον Λαζαρίδη.

        ΥΓ.: Δεν είμαι οπαδός τού Μηλιού ούτε τού ΣΥΡΙΖΑ αλλά εκτιμώ τούς ανθρώπους που επιλέγουν απόψεις από ιδεολογία και όχι από συμφέρον.

        • firiki2010 avatar
          firiki2010 @ kastis 05/06/2012 17:24:09

          Γιατί θεωρείς ότι η αλλαγή των απόψεωε είναι αναγκαστικά ζήτημα συμφέροντος; Αποκλείεις οι εμπειρία να τους έκανε σοφότερους; Εξ άλλου η πορεία προίούσης της ηλικίας από τα αριοστερά προς την σοσιαλδημοκρατία και τον φιλελευθρισμό είναι ένα παγκόσμιο φαινόμενο που βεβαίως δεν αφορά μόνο επιφανή στελέχη. Στους γνωστούς μου έχω τουλάχιστον καμμιά 10ριά παραδείγματα που ως 18 -20άρηδες αισθανόταν γοητεία για την αριστερά κάποιοι συμμετείχαν και ενεργά και σήμερα ούτε που το σκέπτνται για πλάκα.

          • Α avatar
            Α @ firiki2010 05/06/2012 22:39:35

            "αν στα 20 δεν εισαι σοσσιαλιστης δεν εχεις καρδια,
            αν στα 40 παραμενεις σοσσιαλιστης δεν εχεις μυαλο" ..Τσωρτσιλ

        • anonymous avatar
          anonymous @ kastis 05/06/2012 23:16:21

          Και που να ξερες πόσο πληρώνεται η αποδόμηση του έθνους ...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ kastis 05/06/2012 14:32:40

      Άχ, που νά ξερες τι γινόταν τα παλιά ωραία χρόνια των seventies στο Darmstadt !
      Τότε στην κακούργα ξενιτιά, συνέβαιναν πράγματα και θαύματα.

    • Theoprovlitos avatar
      Theoprovlitos @ kastis 05/06/2012 16:17:01

      Πιστοι στις αποψεις τους; Ως τι; Ως ιδεολογικοι παρατρεχαμενοι της ατζεντας του Νεοφιλελευθερου Παναγιωτη Δημητρα; Εκει και αν ριχνει ο Soros άφθονο χρήμα. (Μακεδονικες και Τουρκικες μειονοτητες και τα τοιουτα) ...

  6. evThymios avatar
    evThymios 05/06/2012 16:34:05

    προς "facebook"και προς "antinews"
    περί "β΄Πανελλαδικής"
    απ' την "Ρήγας Φεραίος "β΄Πανελλαδική"ς", πέρασε και ο Χρύσανθος Λαζαρίδης. επίσης στην ''Πανσπουδαστική Νο 8ο ", και μάλιστα στην πρώτη σελίδα, αναφέρεται: Παναγ. Λαζαρίδης, φοιτητής φυσικο-μαθηματικής. ήταν συγγενής του;?

  7. Γιάννης Σιδέρης avatar
    Γιάννης Σιδέρης 05/06/2012 16:40:36

    Ρε φακτορα, αν δεν είχες αυτη την μονομανιακή προσήλωση στον Σαμαρά και έβλεπες όλους απο ίση απόσταση! θα ήσουν το καλύτερο σάιτ γνώμης

    • Factorx avatar
      Factorx @ Γιάννης Σιδέρης 05/06/2012 17:11:35

      Με τις ιδέες και τι; αρχές είμαστε ....μονομακιακοί. Πάλι λάθος μας διαβάζεις

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/06/2012 21:35:14

    Για πολλούς η πορεία από τις ιδέες ως τις καρέκλες είναι .... χρονικά απλή καθώς οι καρέκλες, ιδιαίτερα αν έχουν ρόδες, κουβαλούν τις ιδέες στο ταμείο.

    Αλλά δεν ανησυχώ ...η Β’ Πανελλαδική, το ΕΚΕ κλπ και οι λοιποί ιδεολόγοι της δεκαετίας του '70 είναι οι "επώνυμοι" που οδήγησαν έως εδώ και θα μας σώσουν από εδώ και μπρος.

    Ειλικρινά όπως το 2008 - 2009 πίστευα ότι έπρεπε να γίνουμε Ισλανδία και σήμερα να έχουμε ορθοποδήσει έτσι και σήμερα το 2012 πιστεύω ότι πρέπει να βγει ο ΣΥΡΙΖΑ και ο Αλέξης, έτσι ώστε η κατάρρευση (που θα παρασύρει και αθώους βέβαια) θα εξαφανίσει όλη αυτή τη γενιά που σε συντριπτικό ποσοστό δεν είναι παρά βολεμένοι σωτήρες που διαμόρφωσαν τη χώρα της μεταπολίτευσης.

    Οι ιδέες μου για μια καρέκλα.

  9. yianna avatar
    yianna 05/06/2012 22:20:30

    Αριστερή δεν υπήρξα ποτέ, γιατί από τους εκατοντάδες αριστερούς που έχω γνωρίσει, μόνο στα λόγια ήταν αριστεροί στην πράξη αρχικαπιτάλες.
    Ήρθε η ώρα να δικαιωθούμε όσοι είχαμε απομυθοποιήσει τα Πολυτεχνεία χρόνια τώρα. Αριστερά στην Ελλάδα σημαίνει βόλεμα. Πάρτε παράδειγμα τη γενιά του Πολυτεχνείου, τι να θυμηθούμε Λαλιώτηδες? Δαμανάκηδες? Ανδρουλάκηδες? τι παράδειγμα να πάρουμε? Η μοναδική γενιά που κατάφερε οι επόμενοι να ζήσουν χειρότερα από τους προηγούμενους, και θα μείνουν στην Ιστορία με το εξής Φάγανε, φάγανε, φάγανε......
    Αριστερέ Ψάλτη, οι αποτυχημένοι και αυτοί που οδήγησαν τη χώρα ως εδώ που έφτασε με τον ψευτοπροοδευτισμό τους και τις αντιστασιακές ψευδαισθήσεις τους χρειάζονται εκτέλεση και όχι λιβανωτά.

  10. Thanos avatar
    Thanos 06/06/2012 11:02:22

    Εύστοχο το ρεπορτάζ, μάθατε τα παιδιά της Β΄Πανελλαδικής. Αντε τώρα ας δούμε και τους ΕΚΟΦ-ίτες της εποχής μήπως και αναγνωρίσετε κάποιους υπουργούς της ΝΔ.
    Στο ΕΑΜ ο παππούς, στο αντιδικτατορικό κίνημα ο πατέρας, με τη ριζοσπαστική Αριστερά τα παιδιά
    Ή
    Στους ταγματασφαλίτες ο παππούς, στους ΕΚΟΦ-ίτες ο πατέρας, γκόλτεν μπόυ οι νεώτεροι
    "ο καθείς εφ' ώ ετάχθη"

  11. Gaetano avatar
    Gaetano 09/06/2012 22:05:46

    Η κατάντια της Ελλάδας σε μια φωτογραφία.