08/02/2009 15:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δώστε τα τζιπ στο λαό !!!

Περισσότερα από 12.000 αυτοκίνητα βγήκαν στο σφυρί τον Ιανουάριο σύμφωνα με εκτιμήσεις στελεχών της αγοράς αυτοκινήτου, γράφουν οι εφημερίδες. Ωστόσο οι έμποροι που αποτελούν και τους μοναδικούς πελάτες των κατασχεμένων αυτοκινήτων δεν μπορούν να απορροφήσουν τόσο μεγάλο αριθμό οχημάτων με αποτέλεσμα οι τράπεζες να μην ξέρουν τι να τα κάνουν.

Ποιος είναι ο λόγος που δεν μπορούν οι παμφάγοι οι έμποροι να απορροφήσουν άλλα; Επειδή τα πουλάνε σε διπλάσιες σχεδόν τιμές από εκείνες που τα αγοράζουν !!!

Προσέξτε να δείτε τι γίνεται: Αγοράζουν ένα Subaru Forester Turbo του 2004 (που μου αρέσει πολύ) έναντι 10.500 ευρώ και το πουλάνε 18-19.00 ευρώ. Ένα Jeep Wra­­ngler Limited 4λιτρο το παίρνουν 9.500 ευρώ και το πουλάνε 13-14.000 ευρώ. Ένα Mitsubishi Pajero μοντέλο 2001 (το καλύτερο, ξέρω τι σας λέω) έναντι 4.500 και το πουλάνε 12.000 ευρώ. Ένα Chevrolet Captiva μοντέλο 2007 από 17.000 ευρώ....30.000 ευρώ.

Και τα προσφέρουν όλα σαν «μοναδικές ευκαιρίες», φρέσκα «από τη Γερμανία» με GPS και όλα τα κομφόρ που ήθελαν οι «αγρότες» από το Παγκράτι (που κάθεσαι μάνα μ' ) για να κάνουν τα ψώνια τους από τα Mall και να πουλήσουν φιγούρα στο γείτονα.

Επειδή λοιπόν εμείς που καταδικάζουμε αυτά τα φαινόμενα έχουμε εξαντλήσει όλες τις κάρτες και δεν μπορούμε να ψωνίσουμε άλλο χωρίς να μας κλείσουν μέσα, υποστηρίζουμε φανατικά την πρόταση να ανοίξουν οι τράπεζες τις δημοπρασίες στους ιδιώτες

ΣΧΟΛΙΑ

  1. KaryID avatar
    KaryID 08/02/2009 15:45:58

    Forester : το καταλληλότερο για δοκιμαστικά ...

  2. tony avatar
    tony 08/02/2009 15:46:36

    Θα αγόραζες ποτέ αυτοκίνητο από κατάσχεση?

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 08/02/2009 15:57:05

    Τα τζιπ είναι η τελευταία μόδα νεοπλουτισμού. Όλοι πλέον οι λαμόγιοι οδηγούν τζιπ αντί των μπεεμβε και των μερσεντές όπως έκαναν πρόσφατα. Στα σκυλάδικα (εκεί κρίνεται το ιματζ του νεοέλληνα λαμόγιου) υπερτερούν πλέον τα SUV.
    Επίσης παρατήρησα ότι όσο πιο μεγάλο το τζιπ τόσο πιο μικρόσωμη η γυναίκα που το οδηγάει! Κάποιος ψυχολόγος να μας το αναλύσει περικαλώ....
    Δεν υπάρχει τίποτα πιο γελοίο από το να βλέπεις νεόπλουτο (ανεγκέφαλο) οδηγό ΧΑΜΕΡ να κυκλοφορεί στο κέντρο και να ψάχνει θέση στάθμευσης. Με το μυαλό του όμως βρίσκεται στα highways των ΗΠΑ.

  4. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 08/02/2009 17:41:39

    Ηδη, μετα-χρηματηστηριακα Σεπτ 1999 και ενθεν,αρχιζαν και εσκαγαν κανονια απο τετοιου τυπου αυτοκινητα αγορασμενα με την μεθοδο του ληζινγκ.

    Σε λιγο να δεις!!!!

    Καθολου δεν λυπαμαι τους #φουκαραδες# που κατα κανονα ειναι λαμογια του κερατα.

    Το δε συστημα που τους ωθησε να δανεισθουν για να αγορασουν τζιπ πριν μαθουν να περπατησουν καλα-καλα ,ας λουσθει την επιτυχια του....

    Επεται κλαμμα μπολικο...

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/02/2009 18:57:45

    Συμφωνώ απολύτως με τους σχολιαστές #3 και #4. Όλα αυτά τα μιζολαμόγια που "χάνουν" τις τζιπούρες στους πλειστηριασμούς δεν αξίζουν τον παραμικρό οίκτο. Είναι οι αποκλειστικοί υπεύθυνοι της επιβάρυνσης του περιβάλλοντος, στο μέτρο και στο βαθμό φυσικά που αναλογεί σε έναν κάτοχο αυτοκινήτου.

    Κι αν κάποτε βρεθούν χωρίς τη τζιπούρα, μην τους κλαίτε. Όλο και κάποια καινούργια διαπλοκολαμογιά θα σκαρώσουν... και ξανά προς τη δόξα τραβά!

  6. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 08/02/2009 19:26:02

    ειδα σημερα εναν τετοιο στο χωριο μουν.... τον λενε ολοι

  7. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/02/2009 20:10:19

    Γιατι ρε φιλε οχι;
    Τι θες να πεις δηλαδη; Οτι οποιος δεν εχει κανονισει τις δουλειες του και βρισκεται να χρωσταει,δεν πρεπει να δωσει τα χρωστουμενα;
    Και αν ο μοναδικος τροπος ειναι να πουλησει το αυτοκινητο,η να το παρει ο δανειστης,που ειναι το λαθος;Πρεπει να νοιωθει ενοχες ο δανειστης που το παιρνει;
    Εκτος και αν εχεις την αποψη οτι οσοι χρωστανε,δεν πρεπει να τα πληρωνουν,οπότε εγω παω πασο.

  8. Nick avatar
    Nick 08/02/2009 21:21:34

    Τι FOrester, Range (Game) (R)over και Hummer.

    Lada Niva και ξερό ψωμί!

  9. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/02/2009 21:48:28

    Nai,αλλα δε λεει το Νιβα.
    Καποτε μιλαγα με φιλο γιατρο, που ηθελε να αλλαξει το αυτοκινητο του,και του ειπα,παρε ενα Σκοντα τουρμπο.Μια χαρα ειναι και με λιγα λεφτα.
    Τι λες μου ειπε.Και πως θα κινουμαι στο χωρο μου, με Σκοντα;
    Και μου ειπε για καποιο μουρατο, που θα επαιρνε.
    Και κατι για τους Εβοπαθεις(σαν και μενα).
    Ειχα παρει τηλ ατο Σαρακακη, τον καιρο του Μακινεν editionκαι με ρωταει ια κυρια, που ητανε υπευθυνη σ αυτα.
    Γιατρος εισατε;
    Οχι λεω εγω,αλλα γιατι;
    Γιατι οι περισσοτεροι που τα αγορασαν,γιατροι ειναι.
    Α ρε αθανατο φακελάκι.

  10. Nick avatar
    Nick 08/02/2009 22:55:36

    Σήμερα στη Νέα Σμύρνη είδα 2 καινούργια Evo, άσπρο και μάυρο, το ένα πίσω από το άλλο (πρώτο το άσπρο, το μαύρο ακολουθούσε).

  11. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 09/02/2009 00:10:20

    τι ειναι το εβο? (ασχετος)

  12. Nick avatar
    Nick 09/02/2009 00:25:18

    Mitsubishi Lancer Evo, η πλήρης ονομασία του.

    Αυτοκίνητο για ραλιστες, σαν τον factorx :D

  13. Factorx avatar
    Factorx 09/02/2009 01:04:45

    @Nick. Μας την λες μεγάλε; Στενοχωρηθήκαμε...

  14. tony avatar
    tony 09/02/2009 01:39:25

    @7
    Τί θέλω να πω.
    Όποιος χρωστάει φταίει και πρέπει νά πληρώσει.
    Συμφωνώ.
    Απλά εγώ προσωπικά δεν μπορώ να γίνω ο εκτελεστής της ποινής επειδή δεν είμαι σίγουρος για το αν εγώ είμαι καλύτερος από αυτόν. Λαμόγιο είναι,πίστεψε πάλεψε και έχασε.Τώρα κάποιος πρέπει να εκτελέσει την ποινή.
    Δίκαιο είναι.
    Άπλα εγώ δεν τολμάω να κάνω τον δήμιο.Εγώ δεν θέλω να συνδέσω την δικιά μου ζωή με την αποτυχία κάποιου,αγοράζοντας το χαμένο του αυτοκίνητο.Εγω δεν θέλω να με πούνε ύαινα,εγω προτιμάω λιοντάρι.
    Για τον εαυτό μου μόνο μιλάω.
    Συμβολο δύναμης κλεμένο από πτώμα?
    Καλύτερα να μην το έχω.
    Ετσι έμαθα
    ετσι εζησα
    ετσι θά πεθάνω.
    Περήφανος ηλίθιος φιλότιμος βλαχομακεδόνας.

  15. Nick avatar
    Nick 09/02/2009 10:05:26

    Αχ βρε factorx, πλάκα κάναμε. Σιγά πια.

    Πάω τώρα να δω το Evo να κάνει donuts γύρω από το Impreza (από το επεισόδιο του Top Gear)

  16. kazanias avatar
    kazanias 09/02/2009 13:09:09

    OXI ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ.

    ΟΧΙ. ΟΧΙ. ΟΧΙ.
    ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ 3-4 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΥΤΟ.

    ΠΕΦΤΕΙ ΜΙΖΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΤΗΣ ΤΑΠΕΖΑΣ. ΑΛΟΙΜΟΝΟ!!!

    ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΙΧ 1200 ΚΥΒΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΝΑΣ "ΦΙΛΟΣ" ΜΟΥ ΤΟ ΚΡΟΙΔΕΥΕΙ. ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΤΟ ΚΙΝΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
    ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΤΖΙΠ ΤΟ ΚΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ.
    ΕΓΩ ΜΕ 25 ΕΥΡΩ ΣΧΕΔΟΝ ΦΟΥΛΑΡΩ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.
    ΑΥΤΟΣ ΜΕ 25 ΕΥΡΩ ΤΟ ΚΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ.
    ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.
    ΚΑΙ ΛΕΩ ΛΟΙΠΟΝ: "ΜΑΛΑΚΑ ΠΡΟΛΕΤΑΡΙΕ ΠΟΥ ΠΑΣ ΞΕΒΡΑΚΩΤΟΣ ΣΤ΄ ΑΓΓΟΥΡΙΑ;"
    ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ;
    ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΛΟΥΚΙ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΚΟΙΤΑΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ.
    ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΑ ΚΑΤΑΣΧΕΜΕΝΑ ΔΙΕΤΙΑΣ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ.
    ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/02/2009 22:33:36

    Ένα είναι το εργαλείο, το μιτσουμπίσι έβο.