#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2011 20:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δώστε, επί τέλους, του κ. Καρατζαφέρη, ένα υπουργείο να ησυχάσουμε

 

"Κύριε Παπανδρέου, δώστε του, επί τέλους, του κ. Καρατζαφέρη, ένα υπουργείο να ησυχάσουμε" είπε πριν από λίγο στο Ηράκλειο ο Αντώνης Σαμαράς αναφερόμενος στις σημερινές δηλώσεις και κινήσεις Καρατζαφέρη.  Η δήλωση αυτή είναι το καλύτερο lead για το ρεπορτάζ που ακολουθεί

Αυτή η (αδύναμη) κυβέρνηση εκβιάζει διαρκώς το λαό, αλλά και εκβιάζεται. Ο Παπανδρέου έχει ένα μεγάλο πολιτικό στοίχημα: να περάσει από τη Βουλή το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα για την οικονομία.

Ξέρει πολύ καλά ότι δεν θα έχει καμία βοήθεια από τον Σαμαρά και τον Τσίπρα, ότι ο Κουβέλης θέλει αλλά δεν μπορεί να στηρίξει το ξεπούλημα της χώρας, ενώ το ΚΚΕ θα μείνει στη γωνία του. Όλοι γνωρίζουν επίσης ότι αν αφήσει ελεύθερους τους βουλευτές του να ψηφίσουν κατά συνείδηση, δεν θα βρει πάνω από 30 ψήφους. Γι’ αυτό έβαλε τον γραμματέα της κοινοβουλευτικής ομάδας Βασίλη Έξαρχο να πιάσει τους δυσαρεστημένους – όπως έκανε όταν μπλόκαρε την ερώτηση δεκάδων βουλευτών κατά του Δ. Δρούτσα.

Ο ΓΑΠ θέλει την μεγαλύτερη δυνατή πλειοψηφία (ει δυνατόν και 180, λένε), ενώ οι επιτελείς του φοβούνται ότι αν το ΠΑΣΟΚ μείνει μόνο του κινδυνεύει ακόμα και το "150", ενώ είναι πολύ πιθανό να υπάρξουν απώλειες στην κοινοβουλευτική ομάδα. Στα τηλέφωνα προς τους βουλευτές ασκούνται πιέσεις και τους προειδοποιούν ότι αν καταψηφίσουν θα διαγραφούν. Δίνονται και υποσχέσεις για τον ανασχηματισμό. Όμως το κλίμα είναι βαρύ και δεν αντιστρέφεται. Υπάρχουν βουλευτές που μπορεί να παραιτηθούν, αλλά δεν θα ψηφίσουν το μεσοπρόθεσμο.

Σ’ αυτό το κλίμα είναι απαραίτητες οι «βακτηρίες» του συστήματος, δηλαδή η Ντόρα και ο Καρατζαφέρης. Η πρώτη έσπευσε ήδη να δηλώσει ότι θα ψηφίσει. Αλλά ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ το διαπραγματεύεται. Θα αποσύρω το κόμμα από τη Βουλή, είπε στέλνοντας το μήνυμα ότι δεν θα είναι στο κοινοβούλιο κατά την κρίσιμη ψηφοφορία.

Στην κυβέρνηση υπήρξε ανησυχία, γιατί η απλή αριθμητική είναι αμείλικτη. 156 (ΠΑΣΟΚ) + 15 (ΛΑΟΣ) + 5 (Ντόρα) = 176. Τώρα όμως πέφτουμε στους 161, χωρίς να υπολογίζονται οι διαρροές από το ΠΑΣΟΚ (που κανείς δεν μπορεί να υπολογίσει πόσες θα είναι). Άρα ο Καρατζαφέρης εκτός από χρήσιμος μπορεί να είναι και απαραίτητος για το 150.

Ο πονηρός Γιώργος το ξέρει καλά αυτό και γνωρίζει πώς να διαπραγματεύεται τη θέση του. Ενόψει του μεσοπρόθεσμου προγράμματος έχει δείξει ήδη το ενδιαφέρον του: να μην πωληθεί ο λιγνίτης (ΛΑΡΚΟ), το νικέλιο και τα νερά (ΕΥΔΑΠ, ΕΥΑΘ).

Αυτή είναι η «γενική πολιτική κατάσταση» στην οποία αναφέρθηκε ο Βενιζέλος μετά την συνάντησή του με τον Καρατζαφέρη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/06/2011 20:13:47

    Μα δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Χθες από εδώ ο κύριος Γεωργιάδης το δήλωνε ότι μας έσωσαν το 2010 θα μας σώσουν και φέτος.
    Φαντάζομαι θα μας ξανασώσουν πάλι με την "σίγουρη επιτυχία" των μέτρων και το 2012 ...εκτός αν έχουμε εκλογές.

    Σε τελική ανάλυση ας κάνει μια κυβέρνηση με Ντόρα και Καρατζαφέρη και ...σωθήκαμε πάλι...

  2. Orestios avatar
    Orestios 01/06/2011 20:29:22

    Ο Καρατζαφέρης θέλει υπουργείο. Γι' αυτό όλα αυτά τα τερτίπια.
    Όσο για τον Άδωνις, δεν φαντάζεστε τί θα πάρει!

  3. EPICOUROS avatar
    EPICOUROS 01/06/2011 20:29:30

    Ο ΛΑΓΟΣ ΚΙ Ο ΠΙΝΟΣΕΤ ΑΝΤΑΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ.

  4. anonymous avatar
    anonymous 01/06/2011 20:32:53

    Ανοίχτε τις πόρτες να φύγουνε οι κότες

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/06/2011 20:35:54

    Κύριε Παπανδρέου, δώστε του επιτέλους ένα υπουργείο να ησυχάσουμε!

    Γειά σου πρόεδρε Αντώνη!

    • Μέλλον Αγρότης avatar
      Μέλλον Αγρότης @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/06/2011 21:00:54

      Χαχαχαχα νομίζω πως είναι μέσα στο μυαλό μας... Λες να διαβάζει Αντινέα?

  6. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 01/06/2011 20:37:18

    Μα πόσο τυφλοί είμαστε;;;;;;
    Δεν βλέπουμε ότι είναι απλά παιχνίδι εξουσίας;
    Ο Καρατζαφέρης γνωρίζει ότι έχει αρπάξει τον Παπανδρέου από τα ..., σε επίπεδο κοινοβουλευτικής εξάρτησης ενόψει μεσοπρόθεσμου πογράμματος, και ΑΠΑΙΤΕΙ υπουργείο!
    Είναι ξεκάθαρο

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 20:42:16

    Το ΓΑΠ-ΝΧ θα παει Λουξεμβουργο την Παρασκευη !!.. στον φιλο μου τον Γιουνκερ!
    Εκει στα κατσαβραχα το ΠΑΣΟΚ Holdings Ltd θα παει να διαπραγματευτει με την καμαριερα των Τραπεζιτων... χαχαχα..

    ρε Τσουκρατε... πες μου εμενα.. που σ αγαπαω... εχεις δει τπτ απο Λουξεμβουργο μερια?... προσεξε τι θα απαντησεις !!!! ξερω δε σε ρωτησαν οι δικαστικοι...
    ρωταω εγω.. για πες....

    ΠΠ

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 20:52:57

      Ο Γιώργος στο Δουκάτο
      μαζί με τον Τσουκάτο

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 21:01:38

      Πάει να επιθεωρήσει οφ-σόρ???????

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 21:08:46

      Γιαννη, Ορεστιε, Ιθαγενη ... και Ψυχραιμια
      H Αυστριακιά ΥΠΟΙΚ δηλωσε.
      "εμεις εχουμε εισπραξει 19.000.000 τοκους απο την Ελλαδα, δεν εχουμε χασει ουτε ενα λεπτο!, τα λεφτα τα δανειζουμε δεν τα χαριζουμε...."

      τωρα φταιω εγω ν αρχισω βραδιατικο????

      ΠΠ

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 21:13:51

        Ξέρεις κανένα δανειστή που να μη θέλει να δανείσει. Εγω όχι.
        Ρίξε πράμα

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 21:17:33

        Είπε αυτό που πραγματικά συμβαίνει.
        Όσο πιο πολλά δάνεια μας δώσουν τόσο πιο πολλά θα βγάλουν.
        Αυτή είναι η ΕΕ της αλληλεγγύης και των λαών.

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Orestios 01/06/2011 21:20:54

          Των λαών? Χαχαχα. Αυτούς τους έχουν γραμμένους.
          Πλιατσικολόγοι είναι. Απόγονοι του Ερρίκου Δάνδολου και του Ιννοκέντιου του Γ.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/06/2011 21:35:32

            Αυτά ίσχυαν, ίσως, για κάποιους Ρομπέρ Σουμάν και για κάποιους Ντεγκώλ. Αλλά, πλέον, επί της Μωσέως καθέδρας εκάθισαν οι Γραμματείς και οι Φαρισαίοι...Και κυρίως οι τραπεζίτες.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/06/2011 22:30:20

            Αυτά ίσχυαν και ισχύουν για τα κορόιδα BIΣ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 21:18:08

        Πώς το είχε πέι το GAP? Οι φόροι είναι αλληλεγγύη

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 21:37:33

        Θα τα διαβάσει αυτά που είπε η Αυστριακιά (δεν εννοώ την έρμη Μαρία Αντουανέττα) ο Μπάμπης και ο εκλαϊκευτής του, ο Πορτοσάλτε(ς), και θα φρίξουν πώς τολμούν και αποκαλύπτουν την πραγματικότητα οι "ευεργέτες" μας.

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/06/2011 20:46:26

    Γιατι ομως ειναι κακο να παρει υπουργειο ο Καρατζαφερης;
    Εννοω γιατι θα πρεπει ενας νεοδημοκρατης να το βλεπει σαν κακο.Γιατι ειναι καλυτερα να εχει ολα τα υπουργεια το ΠΑΣΟΚ;Δεν νομιζω.
    Τουλαχιστον ο Καρατζαφερης μονο και μονο για προπαγανδιστικους λογους κατι μπορει να κανει για τη λαθρομεταναστευση.

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ ψυχραιμια 01/06/2011 20:57:04

      Η λαθρομετανάστευση είναι μια έκφανση της καταστροφής του κοινωνικού ιστού, πολύ σοβαρή και την οποία διαχειρίζεται επικοινωνιακά ο Καρατζαφέρης, άψογα έως τώρα!
      Η άλλη, είναι η οικονομική κατάρρευση που χρησιμοποιείται δήθεν προς όφελος της δημοσιονομικής εξυγίανσης, αλλά κατά βάση εξυπηρετεί με προσχηματικό κάλυμμα, τους διεθνείς τοκογλύφους.
      Να πάρει υπουργείο ο Καρατζαφέρης για να πεθάνουν οι έλληνες πολίτες στη ψάθα;;;
      ΟΧΙ!
      ΠΟΤΕ'!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ψυχραιμια 01/06/2011 21:23:06

      Συγνώμη

      ο άνθρωπος που προτείνει την αποχώρηση από τη τελωνειακή ένωση και την παραμονή στην νομισματική;
      ο άνθρωπος που θα άνοιγε την ΜΟΜΑ και θα έβαζε τους ανέργους για να σπάνε πέτρες;

      Ποιο Υπουργείο θα του έδινες;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ψυχραιμια 01/06/2011 21:44:15

      Και νομίζεις ότι το ΠΑΣΟΚ, όσο καιροσκοπικό και αν είναι, με τον ΓΑΠ αρχηγό, θα ανεχόταν αν (λέω αν...) ο Καρατζαφέρης ως Υπουργός "Προστασίας Πολίτη" (κατά τον οργουελικό χαρακτηρισμό του ΓΑΠ), άρχιζε να κάνει τη μία επιχείρηση σκούπα μετά την άλλη και έκλεινε τους λάθρο σε μάντρες και στρατόπεδα;
      Προσωπικά πιστεύω πως η κατακραυγή από τον αριστερούλικο χώρο και από το ροζούλι μέρος του ΠΑΣΟΚ, στο οποίο ανήκει και ο ΓΑΠ, θα ήταν τέτοια που δεν θα άντεχε.
      Οπότε, το μόνο που θα έκανε ο Καρατζαφέρης, ακόμα και αν είχε την πρόθεση να πράξει τα παραπάνω (που αμφιβάλλω, επειδή είναι καιροσκόπος) θα ήταν μερικές κορώνες για να ικανοποιηθεί το κοινό αίσθημα και κατά τα άλλα η ίδια κατάσταση στην Κάτω Αθήνα.
      Οι λάθρο θα φοβηθούν μόνο με σκληρή δεξιά πολιτική και τέτοια πολιτική μόνο δεξιά κυβέρνηση μπορεί να επιβάλει, ή έστω πατριωτική αριστερόστροφη κυβέρνηση, απαλλαγμένη από ροζ και αριστερίστικα βαρίδια. Τέτοια κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ δεν μπορεί να φτιάξει, αυτός είναι ένα παιδί των λουλουδιών με χρονοκαθυστέρηση μισού αιώνα.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ ΒΙΣ 01/06/2011 22:05:11

        ....ευρωβουλευτή του ΛΑΟΣ, Γεώργιο Γεωργίου ότι θα έπρεπε «να βάλουν μυαλό οι Έλληνες ναυτικοί». Ο κ. Γεωργίου προσθέτει, για όσους δεν κατάλαβαν, ότι πρέπει «να επιτραπεί η χρήση αλλοδαπών πληρωμάτων, διότι ένας Ελλην ανειδίκευτος εργαζόμενος κοστίζει όσο 5,3 Αιγύπτιοι». Ελευθεροτυπία...

        ...«Αν θέλουν να βρουν Ακροδεξιά ας ψάξουν στο 0,8% του κ. Βορίδη. Αυτός είναι στην ομάδα του κ. Λεπέν. Εγώ ανήκω στην ευρωπαϊκή Δεξιά..» (Τύπος της Κυριακής, 27/10/02).

        ...σταθερότητα

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 01/06/2011 22:07:30

          ...και επειδή είχε επισκέψεις η σελίδα εχθές:

          Ο ΛΑΟΣ δε θα υπερψηφίσει στη Βουλή το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα της κυβέρνησης, δήλωσε πριν από λίγο στον ρ/σ ΒΗΜΑ FM ο βουλευτής του ΛΑΟΣ κ. Άδωνης Γεωργιάδης, ο οποίος είχε συνοδέψει τον πρόεδρο του ΛΑΟΣ στη σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών.

          Επίσης, ο κ. Γεωργιάδης εξέφρασε αμφιβολίες για το κατά πόσο μετά και τις σημερινές εξελίξεις ο κ. Γ. Παπανδρέου θα μπορέσει να εξακολουθήσει να κυβερνά.

          Κέρδος online 27/5/2011 18:06 (h__p://www.kerdos.gr/default.aspx?id=1501867&nt=103)

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ ψυχραιμια 02/06/2011 00:12:24

      Bρε Ψυχραιμία ώρες-ώρες δεν παίζεται η παραδοξολογία σου.
      Αν πάρει υπουργείο ο Καρατζαφέρης θα κάνει ότι κάνει πάντα. Θα δυσφημίσει ιδέες και πολιτικές. Χρόνια τώρα δυσφημεί με την αγραμματοσύνη και τοην δημοκοπία του τον Πατριωτισμό. Αν γινόταν υπουργός με ψευτοφαντεζί κινήσεις που θα διαρκούσαν καμιά βδομάδα θα δυσφημούσε την ανάγκη για μεταναστευτική πολιτική. Θα δυσφημούσε δια της γραφικότητας και του λαικισμού του την ανάγκη για πάταξη της λαθροομετανάστευσης. Ακόμη δεν κατάλαβες πως το μόρφωμα αυτό( Λάος) είναι επικίνδυνο, διότι ακόμη και σωστές ιδέες στα χείλη των υστερικών και γραφικών εκπροσώπων του γελοιοποιούνται. Η πιστεύεις στην διαχειριστική ικανότητα του πρώην βιντεοκασσετά που τον κουτσουλάνε τα περιστέρια;

  9. Aris. A avatar
    Aris. A 01/06/2011 20:54:25

    Μην ψαρώνεται.

    Το ναι του Γιώργη θα πληρωθεί ακριβά από τους εξωθεσμικούς αυτή την φορά.

    Σε αυτά που διαφωνεί να πουληθούν μόλις πάρει το ρεγάλο με τα μπούνια θα ψηφίσει ναι.

    Είναι της παληάς σχολής ο πρόεδρος του παγκουί.

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/06/2011 21:19:37

    Αυτοί, ανεξάρτητα που εμείς διαφωνούμε, κάνουν τη δουλειά τους.

    Είδες σήμερα; 2,7 δις επιχορηγήσεις στα μαγαζάκια....

    Κόψε μισθό και σύνταξη
    Δώσε τόκους στους Αυστριακούς
    Το open gov με τους άριστους τον αρεστών κάνει ΠΑΡΤΙ....

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 01/06/2011 22:30:49

      Σε ποιά μαγαζάκια????

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Orestios 01/06/2011 22:39:42

        Που θα συγχωνεύσει...
        Οσα ανακοίνωσε ο κύριος Πάγκαλος σήμερα (ΝΠΙΔ ΑΕ Οργανισμοί κλπ κλπ) δεν είναι Δημόσιο αλλά ούτε Ιδιωτικός τομέας ...είναι 2,7 δις επιχορηγήσεις Κάθε χρόνο...

        • Orestios avatar
          Orestios @ Ο Ιθαγενής 02/06/2011 00:55:29

          ΑΧΑ!!!!!!!!!
          Μαζί τα φάγαμε!!!!

  11. Γρηγόρης Καραολίδης avatar
    Γρηγόρης Καραολίδης 01/06/2011 21:22:47

    Σε περίπτωση που ο αρχιΛΑ(γ)ΟΣ πράξει αυτά που λέει και εφ' όσον παραιτηθούν όλοι οι βουλευτές του ΛΑΟΣ και οι αναπληρωματικοί τους σε όλες τις περιφέρειες που έχουν έδρες , είναι ενδεχόμενο αυτό να οδηγήσει σε κάποια άλλη εξέλιξη ;
    ΜΗΠΩΣ δηλαδή η παραίτηση ΟΛΩΝ (εκλεγμένων και αναπληρωτών) βουλευτών τού ΛΑΟΣ συνεπιφέρει την κατάργηση του ώς κοινοβουλευτικής δύναμης και μοιραστούν οι έδρες του ανάμεσα στα άλλα κοινοβουλευτικά κόμματα ;
    Δεν το ερευνούν αυτό οι νομικοί και συνταγματολόγοι ; ;
    Θεωρητικά , βέβαια , γιατί πόση αξιοπιστία έχει ο Γιώργος ο Χοντρός ;
    Ίση με εκείνην τού Γιωργάκη τού Λιγνού (γνωστού και ως Jeffry GAP) .
    Σιγά που θα παραιτηθεί και να χάσει το καρότο ο αρχιΛΑ(γ)ΟΣ ....

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Γρηγόρης Καραολίδης 01/06/2011 21:24:14

      χαχαχα τέλειο δίδυμο

      Ο Χοντρός και ο Λιγνός στην Κυβέρνηση

      χαχαχα

  12. Μαρια avatar
    Μαρια 01/06/2011 21:24:23

    Μα να αγιασει το στομα σου προεδρε!!!!!!!

  13. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 01/06/2011 21:24:43

    Ενώ έξω από την Βουλή δεκάδες χιλιάδες αγωνίζονται για την Πατρίδα,καποιοι μέσα στην Βουλή αγωνίζονται μόνο για την πάρτη τους!!!

  14. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 01/06/2011 21:25:01

    Τσίπρας σήμερα για Καρατζαφέρη περί αποχώρησης:
    Όταν βουλιάζει το καράβι, τα ποντίκια φεύγουν πρώτα!

  15. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 01/06/2011 21:28:00

    Τελικά, συνδιαμορφώνω την επικοινωνιακή πολιτική της ΝΔ..
    Είπα, αγανακτισμένος με τον Καρατζαφέρη, το ίδιο που είπε ο Σαμαράς σε σχόλιο προηγούμενης ανάρτησης..

    "ΓΑΠ, δώσε ενα υπουργείο στον Καρατζαφέρη να ησυχάσουμε…"
    http://www.antinews.gr/2011/06/01/103922/

    Μπράβο μου..

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/06/2011 21:36:11

    ...δώσε ενα υπουργείο στον Καρατζαφέρη να ησυχάσουμε...
    Έτσι κι αλλιώς, αποκλείεται να είναι χειρότερος από αυτούς που είναι ήδη υπουργοί, θα συπλήρωνα εγώ.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 01/06/2011 21:40:21

      ...μην το λες μην το λες:

      ο άνθρωπος που προτείνει την αποχώρηση από τη τελωνειακή ένωση και την παραμονή στην νομισματική;
      ο άνθρωπος που θα άνοιγε την ΜΟΜΑ και θα έβαζε τους ανέργους για να σπάνε πέτρες;

      Ποιο Υπουργείο θα του έδινες;

      ...μην εύχεσαι επικίνδυνα πράγματα.

      • dacord avatar
        dacord @ Ο Ιθαγενής 01/06/2011 22:08:19

        Ιθαγενης
        ==
        Δεν εχω καμμια σχεση με αυτον (Καρατζαφερ) αλλα αδελφε ειναι κατι κακο "να ανοιξει η ΜΟΜΑ"??
        Εξηγησε μου αν εχεις την καλωσυνη ..
        Τωρα αυτο για τις πετρες ,θα τους πληρωνει τους ανεργους??
        Αμα τους πληρωνει και τους κολλαει και ενσημα ,που βλεπεις το κακο??
        Μπας και νομιζεις οτι ειναι ευκολο να βρεις δουλεια για να σπας πετρες?? Η κατεργασια της πετρας κοψιμο/σπασιμο/πελεκημα ειναι ενα συναρπαστικο επαγγελμα ..
        Ο παππους μου (θεος σχωρεστον) ηταν λαξευτης της πετρας,ξερεις τωρα το πελεκημα της πετρας ,και εγω μικρος την λατρευα αυτη τη δουλεια..
        Αλλα χαθηκε πια .Μας εφαγε η τεχνολογια.

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ dacord 01/06/2011 22:24:22

          Σου είπα ότι είναι κακό το λάξευμα;
          Δεν μπορώ να το πω αφού γυναίκα από Ήπειρο και ο μισός από Τρόπαια....
          Δεν είναι οικονομική πρόταση η ΜΟΜΑ και 1,000,000 να σπάει πέτρες.
          Είναι ένδειξη ...ιδεολογίας.

          ΥΓ

          Όσο για το πελέκημα υπάρχουν σχολές και εδώ και στην Τήνο και έχει και πολλά λεφτά η δουλειά...

          • dacord avatar
            dacord @ Ο Ιθαγενής 01/06/2011 22:35:24

            Καλα ντε. Αμα ειναι ετσι ειμαι ..πατριωτακι με την γυναικα σου!.

            Παλι θα σου γινω ..τσιμπουρι.
            Τι εννοεις "δεν ειναι οικονομικη προταση η ΜΟΜΑ"??
            Δεν ρωτας και λιγο την γυναικα σου να σου πει ΠΟΣΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ χιλιομετρα εκανε η ΜΟΜΑ στην Αρτα/Πρεβεζα κλπ ,και μαλιστα ΣΧΕΔΟΝ ΤΖΑΜΠΑ??
            Και ξερεις ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ . Εν αντιθεσει με αυτους του βοιδοματη μπομπολα και οχι μονον που ειναι γεματοι λακκουβες..Και τους ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΣΑΜΕ!!!!

            Και γιατι ενα "1 εκατ να σπαει πετρες" δεν ειναι "οικονομικη προταση??

            Να με σχωρνας αλλα πιστευω οτι ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ,ΕΚΕΙ ειναι "οικονομικη προταση"!!

            Παλιας σχολης εγω,αν με εννοεις..

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ dacord 01/06/2011 22:49:58

            Μακάρι να είχαμε την ΜΟΜΑ οι δρόμοι στην Ήπειρο και στα Καλάβρυτα λειτουργούν.
            Δεν είναι όμως λύση στην ανεργία 1,000,000 να σπάει πέτρες.
            Η ΜΟΜΑ είναι ή ορθότερα ήταν εργαλείο όχι η λύση δια πάσαν νόσο....

          • dacord avatar
            dacord @ Ο Ιθαγενής 01/06/2011 23:04:21

            Βρε αδελφε επιμενω!!
            ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ?????

            Ξερεις ΠΟΣΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΟΝΝΟΥΣ κατεργασμενης πετρας εχω μεταφερει εγω απο DURBAN ,SOUTH AFRICA, Rio de Janeiro κλπ στην Ευρωπη?????
            Εκατομμυρια..../

            Ξερεις ΠΟΣΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ δουλευουν σε αυτη ακριβως την δουλεια??

            Η Ελλαδα εχει τα 4/5 του εδαφους ,βουνα και βραχια.
            Που βρισκεις το κακο "1 εκατ να σπαει πετρες"?
            Αμα βγαινει μεροκαματο τι σε πειραζει??
            Και 2 εκατ και 3 εκατ να ειναι ..

            Μου θυμιζεις ενα .ουστη παλια (μιλαω για την μαυρη πασοκοκρατια 1981 και μετα) ,που μου ελεγε ,παπαγαλιζοντας την προπαγανδα της πασοκοσκυλιας ,οτι "σιγα μην γινουμε σερβιτοροι τωρα ολης της Ευρωπης"!!!!!

            Ετσι του ελεγε η συμμορια του ελληνοπολωνου και νομιζε οτι "εμεις ειμαστε Ελληνες ,εθνικα ανεξαρτητοι κλπ " και δεν καταδεχομαστε να γινουμε σερβιτοροι!!

            Δηλαδη μιλαμε να καταστρεψουμε την βαρια βιομηχανια μας τον τουρισμο!!!!!!$%%

            Τελος παντων. Αμα ετσι νομιζεις ,ετσι θαναι.
            Και σορυ νευριασα λιγο ..

    • SM avatar
      SM @ Strange Attractor 01/06/2011 22:50:29

      Στην περίπτωση της απόσυρσης300-15=285 285/2=143 (ναι, 142.5 κάνει αλλά πως να ορίσω μισό βουλευτή με ανθρωπολογικούς όρους). Τώρα το 143 είναι ίσο με 156-13 ή σα να λέμε το 143 είναι η ανοχή που έχει το 156 άμα του λείψουν 13. Ακόμα καλύτερα αν σκεφτείς ότι 138+5 κάνει 143 άρα μπορείς και με 156-18=138. Μπορεί να γίνει και καλύτερο άμα εμφανιστούν οι μπαλαντερ ή άμα αρρωστήσει κανείς...Όλο αυτό κάνει λεξάριθμο 11888 κι αν νομίζει κανείς ότι μου στριψε ε μπορεί και να έχει δίκιο...

  17. Μέλλον Αγρότης avatar
    Μέλλον Αγρότης 01/06/2011 21:47:15

    Γαμώτο... έχασα τον Μπάμπη σήμερα. Είπε τίποτα ωραίο?

  18. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 01/06/2011 22:04:19

    Ας σκεφτούν σοβαρά όσοι δηλώνουν ακόμα ψηφοφόροι του ΛΑΓΟΥ αν έχουν σκοπό να συνεχίσουν να ενισχύουν έναν τέτοιο επικύνδινο τύπο...

  19. Romios avatar
    Romios 01/06/2011 23:04:04

    Δώστε ένα υπουργείο
    στον λαγό που σας στηρίζει
    έστω και υφυπουργείο
    στο εξής να μη γαυγίζει.

  20. Aris. A avatar
    Aris. A 01/06/2011 23:52:40

    Γεωργιάδη εμφανίσου και κάνε μας μια ανάλυση της μεγάλης πολιτικής κίνησης του αρχηγού.

    Είναι αλήθεια ότι σας απαγόρεψε τις δηλώσεις;;

    Χθες μας έλεγες ότι ο Σαμαράς έδωσε συναίνεση και τελείωσαν τα προβλήματα.

    Σήμερα η Προεδράρα σου δήλωσε απογοητευμένος από την έλλειψη συννενόησης.


    Αμα τελειώσεις από τις πωλήσεις βιβλίων γράψε μας να καταλάβουμε τι συμβαίνει.

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ Aris. A 02/06/2011 00:24:32

      Aπαντά όπου μπορεί μόνο.
      Δυό φορές τον ρώτησα αν είναι ή όχι υπέρ της αναδιάρθρωσης του χρέους το Λάος, αλλά κρύβεται.

      2/4/2011
      "«Δεν μπορούμε να επιβιώσουμε μόνοι μας σαν έθνος, πρέπει η κυβέρνηση να αποφασίσει το συντομότερο δυνατό να πάει σε αναδιάρθρωση του χρέους και να προκηρύξει άμεσα εκλογές» δήλωσε από τη Λάρισα ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ"

      http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=114849

      Καλά για τις θέσεις Καρατζαφέρη στο Σκοπιανό το φθινόπωρο του 1993 που να τολμήσει να απαντήσει...Θα γελάσει κάθε πικραμένος έτσι και δούμε τι δήλωνε τότε ο Καρατζαφέρης....

  21. Αναστασης avatar
    Αναστασης 02/06/2011 00:35:32

    Ρε παιδια αφηστε να κανουν εκλογες εμεις δεν ημαστε παπανδρεου καλοδεχουμενες !!!!

  22. Ελενη Γραμματεας avatar
    Ελενη Γραμματεας 02/06/2011 08:03:08

    Συγνωμη κ. Καρατζαφερη, οταν παραιτηθειτε θα μας επιστρεψετε τα κλεμμενα!!! μα τοσα πολλα ακινητα και τοσο μαυρο χρημα!!! συντηρει ολο του το σοι!!!