#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/04/2012 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Δώσε και μένα Μπάρμπα»



Υποψηφιότητα, πραγματικό πύραυλο μεγάλου βεληνεκούς με στόχο τις εκλογές  παρουσίασε ο ΛΑΟΣ, καθώς η Βάνα Μπάρμπα συμφώνησε με τον Γιώργο Καρατζαφέρη να είναι υποψήφια στη Β΄Αθηνών.

Γάτος ο Καρατζαφέρης. Ανάρπαστα θα γίνουν τα ψηφοδέλτια του ΛΑΟΣ στη μεγαλύτερη εκλογική Περιφέρεια: «Δώσε και μένα Μπάρμπα», «Βάνα, γιατί με γέννησες νωρίς» και τα σχετικά.

Καθώς η Βάνα υπήρξε και μοντέλο, εκτός από ηθοποιός, μόνο έναν τραγουδιστή με πλατινένιο δίσκο ψάχνει ο ΛΑΟΣ, για να κλείσει τα ψηφοδέλτια…

Η συνεργασία επισημοποιήθηκε με ένα μικρό event στα γραφεία του κόμματος.

Ο στόχος της ευρύτατης δημοσιότητας διττός: να μη μείνει κανείς ψηφοφόρος του ΛΑΟΣ για τον Άδωνι και να κόψει το κόμμα το νήμα του 3% με διαφορά στήθους..

Πλευροκοπεί όμως καίρια και το ΠΑΣΟΚ με αυτή του την κίνηση ο Γιώργος Καρατζαφέρης. Από τη στιγμή που η Βάνα δεν είναι πια σοσιαλίστρια, το ΠΑΣΟΚ περνάει όντως τεράστια κρίση. Πρόκειται για υποψηφιότητα αμιγώς πολιτική και κοινωνικές προεκτάσεις:

Ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ, καλωσόρισε την Βάνα Μπάρμπα, η οποία όπως είπε: «εκτός από εξαιρετική καλλιτέχνης, είναι και ένα έντονα πολιτικοποιημένο άτομο. Χαίρομαι λοιπόν που θα δώσει την μάχη για την δημοκρατία, για τον κοινοβουλευτισμό, μέσα από τις τάξεις του ΛΑΟΣ. Θα είναι υποψήφια στην Β' Περιφέρεια Αθηνών και θα αναλάβει τον χειρισμό των θεμάτων που άπτονται του πολιτισμού».

Ποιος θα ήταν ο ελληνικός πολιτισμός χωρίς την κυρία Μπάρμπα εξάλλου…

Ευχαριστώντας τον Γ. Καρατζαφέρη, η Βάνα Μπάρμπα σημείωσε ότι είναι «μεγάλη χαρά και τιμή» η ένταξη στο ΛΑΟΣ, σημειώνοντας ότι πρόκειται για ένα κόμμα που κατά την γνώμη της «μπορεί να αφήσει χώρο στους νέους ανθρώπους» οι οποίοι έχουν την δυνατότητα να συνδράμουν στο κομμάτι του «κοινωνικού πολιτισμού».

Εδώ δηλώνω παντελή άγνοια. Ήξερα για «λαϊκό πολιτισμό», κοινωνική πολιτική, κοινωνικοπολιτικές επιπτώσεις, αλλά ο «κοινωνικός πολιτισμός» μάλλον θα είναι η κρυφή ατζέντα των εκλογών για το ΛΑΟΣ.

Η Βάνα Μπάρμπα ανέφερε επίσης ότι «μπορεί η χώρα να περνά δύσκολες στιγμές», αλλά κάποιοι πρέπει να βρίσκονται «στις επάλξεις».

Γι' αυτό όπως είπε, επέλεξε να είναι με έναν άνθρωπο που «μιλά ουσιαστικά στον λαό και είναι αυθεντικός».

Επειδή ακριβώς η στιγμή είναι δύσκολη και παίζονται ζωές, δεν πάτε τίποτα διακοπές και κατεβαίνετε την άλλη τετραετία;

«Καλό βόλι» της ευχήθηκε ο Γ. Καρατζαφέρης, κλείνοντας την σύντομη συνομιλία τους.

Επειδή είναι Μεγάλη Εβδομάδα, ας το αφήσω ασχολίαστο το «βόλι»…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 10/04/2012 10:39:52

    Σφάλμα ΜΟ..μα να μην αναφέρεις ότι η κ. Μπάρμπα είναι φαν του κ. Ζουράρη...
    ΥΓ: Και στην τελική, και οι ωραίες έχουν χρέη (πολλαπλών ειδών)

  2. juliet avatar
    juliet 10/04/2012 11:12:43

    Εύα μου,
    πάντα οι ωραίες -οι ,έχουν χρέη ...αχαχα.Παρασύρονται μωρέ ,είναι επιρρεπείς στις αδυναμίες και στον καθρέφτη.¨:(

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ juliet 10/04/2012 11:25:57

      Καλημέρα juliet...! μα τι κακό κι αυτό..να έχουν αδυναμία και στην πολιτική;

  3. avanti avatar
    avanti 10/04/2012 11:14:23

    Κάποιος να πει στον Καρατζαφέρη ότι οι αποκριές τέλειωσαν, φτάσαμε στο Πάσχα, και ότι ως Ελληνορθόδοξος Ελλην, θα έπρεπε μεγαλοβδομαδιάτικα να σεβαστεί τα θρησκευτικά συναισθήματα των Ελλήνων....
    Τι καραγκιοζιλίκια Θεέ μου, ας στείλουν επιτέλους οι ψηφοφόροι όλους τους τσαρλατάνους σπίτια τους μπας και ησυχάσουμε.

  4. juliet avatar
    juliet 10/04/2012 11:35:14

    Η πολιτική είναι θέατρο παραλόγου ...σαν καλή θεατρίνα είναι πρόκληση μια τέτοια σκηνή.Αλλοίμονο ...σε μας ,τα ταπεινόφρωνα πλάσματα της γης !ένας πρόεδρος να μας προωθήσει; και εκείνος ο Δαναός μόνο στα ΚΑΠΗ τρέχει.....χιχιχ.

    • tak avatar
      tak @ juliet 10/04/2012 12:25:35

      Τι κάνει εκεί;

      • tak avatar
        tak @ tak 10/04/2012 17:46:11

        Κουίζ: Με πόσα ... πόδοα περπατάει ο Δαναός;

        • juliet avatar
          juliet @ tak 10/04/2012 17:55:41

          με σαράντα ...σαρανταποδαρούσα.
          Ασε τα πονηρά.....

  5. juliet avatar
    juliet 10/04/2012 11:38:58

    avanti,
    καλημέρα,απαράδεκτος ....η Βάνα τι φταίει ,ασε που είναι ψάρι και την συμπαθώ ιδιαίτερα.Καλύτερη είναι η Αννα ,η Ντόρα; η ζωή θέλει χυμούς και νέκταρ και νομίζω ότι κατζαφέρ το γνωρίζει .....

    • avanti avatar
      avanti @ juliet 10/04/2012 12:51:27

      Καλημέρα Juliet, Καλό Πάσχα εύχομαι!
      Αλλο Ντόρα και άλλο Βάνα, αλλά και οι δύο τους ας μας αφήσουν ήσυχους και η κάθε μία στον τομέα της.... ας κάνει ότι καταλαβαίνει. Αρκετά έχει ταλαιπωρηθεί αυτός ο τόπος και εμείς από τους επίδοξους πολιτικούς, δεν χωράει άλλα κουρέματα του κασίδη το κεφάλι.
      Την καλημέρα μου και Χρόνια Πολλά!!!!

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 10/04/2012 11:39:15

    Juliet...σε κάποια πράγματα παραμένω παραδοσιακή..νομίζω ότι στις περισσότερες γυναίκες ταιριάζει περισσότερο το..παρασκήνιο!

    • tak avatar
      tak @ ΕΥΑ 10/04/2012 12:27:04

      Φυσικά! Άλλωστε το παρασκήνιο κυβερνά... Ιδιαίτερα αν είναι ... βαθύ παρασκήνιο!

      • juliet avatar
        juliet @ tak 10/04/2012 14:28:04

        tak,
        μάλλον μιλάς για αβυσσαλέο ....πάθος για τη πολιτική.Εμένα με κόβεις του παρασκηνίου;

        • tak avatar
          tak @ juliet 10/04/2012 17:26:44

          Όχι καλή μου... Εσύ είσαι μαχητής της πρώτης γραμμής!

          • juliet avatar
            juliet @ tak 10/04/2012 17:31:23

            Σου έστειλα καλημέρες το πρωΐ ,μετά έφυγα ..με κόβεις για μαχητή; καλααααά.

          • tak avatar
            tak @ tak 10/04/2012 17:43:51

            Την είδα την καλημέρα σου και χάρηκα πολύ... Δεν σου απάντησα γιατί την απεύθυνες στο πρωτότυπο!

          • juliet avatar
            juliet @ tak 10/04/2012 17:57:02

            εκπληξη!!!

  7. tak avatar
    tak 10/04/2012 12:24:09

    ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ

    Όσια Κασσιανή
    (Βυζαντινή αρχόντισσα και υµνογράφος)

    Τροπάριο της Κασσιανής

    «Κύριε η εν πολλαίς αµαρτίαις περιπεσούσα
    γυνή τη σην αισθοµένη θεότητα µυροφόρου αναλαβούσα τάξιν
    οδυροµένη, µύρα σοι προ του ενταφιασµού σου κοµίζει.
    Οίµοι λέγουσα ότι νυξ µοι υπάρχει, οίστρος ακολασίας,
    Ζοφώδης Τε και ασέληνος έρως της αµαρτίας
    ∆έξαι µου τας πηγάς των δακρύων ο νεφέλαις διεξάγων της θαλάσσης το ύδωρ,
    κάµθητι µοι προς τους στεναγµούς της καρδίας
    ο κλίνας τους ουρανούς τη αφάτω σου κενώσει
    καταφιλήσω τους αχράντους σου πόδας αποσµήξω τούτους δε πάλιν
    τοις της κεφαλής µου βοστρύχοις
    Ων εν τω Παραδείσω Εύα το δειλινόν Κρότον τοις ωσίν ηχηθείσα τω φόβω
    εκρύβη,
    Αµαρτιών µου τα πλήθη
    και κριµµάτων µου αβύσσους ης εξιχνιάσει, ψυχοσώστα Σωτήρ µου.
    Μη µε την σην δούλην παρίδης ο αµέτρητον έχων το έλεος.»

    Τροπάριο της Κασσιανής στη ∆ηµοτική Γλώσσα
    (Απόδοση Κωστής Παλαµάς)

    «Κύριε,
    Η γυναίκα που έπεσε, σε τόσες αµαρτίες, σαν άκουσε, σαν ένοιωσε τη θεϊκή σου
    Χάρη σαν µυροφόρας ένδυµα, στα κλάµατα πνιγµένη µύρα προ του θανάτου Σου,
    εντάφια σου φέρνει, και ωιµέ, στενάζει, κλαίει και θρηνεί πολλή µε δέρνει νύχτα
    ασέληνη και σκοτεινή έρως της αµαρτίας νύχτα που φλέγει και κεντά πόθους
    ακολασίας.
    ∆έξου Χριστέ, τα δάκρυα τα πύρινα που χύνω Συ, που στα σύννεφα τραβάς της
    θάλασσας το κύµα.
    Γύρισε την συµπόνια Σου, στους στεναγµούς µου,
    Συ πώγυρες τους ουρανούς στην θεία γέννησή Σου.
    Τα πόδια σου τα άγια, άφησε να φιλήσω και να σκουπίσω άφησε µε τα ξανθά µαλλιά
    µου
    Τα πόδια, που σαν άκουσε τον κρότο τους
    η Εύα το δειλινό µεσ' στην Εδέµ κρύφθηκε από φόβο
    Τις τόσες αµαρτίες µου και τη βαθιά Σου κρίση ποιος να µετρήσει ηµπορεί
    Χριστέ µου, ψυχοσώστη
    Μη µε αφήνεις έρηµη και ταπεινή σου δούλη Σου, όπου έχεις, ως Θεός άπειρη
    καλοσύνη».

  8. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 10/04/2012 12:47:15

    Λές Μ.Ο.,ὃτι πρέπει νά μπεῖ κι ἓνας τραγουδιστής γιά νά δέσει ἡ ὁμάδα...,μμμ...,μᾶλλον κάνεις λάθος,ὑπῆρχε ὁ ποδοσφαιριστής(Ἀνατολάκης),μπῆκαν τώρα καί οἱ......μπάλες (Μπαρμπίντας),γιά νά ἀρχίσει τό παιχνίδι...,τῆς...εἰσόδου...στή Βουλή...

  9. jerryjo avatar
    jerryjo 10/04/2012 12:48:38

    Ήρθε η ώρα να εξαργηρώσει η συμπαθής κατα τα αλλα Βανα Μπαρμπα όλα τα καρδιοχτύπια που χάρισε απλοχειρά σε αντρες με τις φωτογράφισεις της και τολμηρές εμφανίσεις της. Εγω νιώθω διχασμένος.....

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ jerryjo 10/04/2012 14:35:51

      Προτείνω ψήφο στον Σαμαρά και τη Βάνα σε γιγαντοαφίσα πάνω από το προσκεφάλι....

      • juliet avatar
        juliet @ ΕΥΑ 10/04/2012 14:59:43

        Διχασμένος γιατί; αν την ψηφίσεις δεν θα την ξαναχαρείς ...θα σοβαρευτεί .Σοβαρή είναι και η Ροδούλα ,έτσι την θες;
        Αν ήτανε Χρυσή Αυγή ,θα στο πρότεινα .....θα κυκλοφορούσε με μπότα και αλυσίδα ....αλλά τώρα ,άστο να πάει ,για τα μάτιά σου μη το κάνεις.

      • jerryjo avatar
        jerryjo @ ΕΥΑ 10/04/2012 20:44:34

        Καλά αυτό εννοείτε σιγα μην ψηφίσουμε ΛΑΟΣ λόγω Βάνας. Ότι ειμαι διχασμένος είναι ένα ειρώνικο σχόλιο εκ μέρους μου. Η Ελλάδα δεν έχει ανάγκη απο άλλους στρατευμένους ηθοποιούς.

  10. Ν.Δ. από παιδί! avatar
    Ν.Δ. από παιδί! 10/04/2012 12:57:24

    ΚΑΙ Ο......ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΥΡΤΣΟΣ ΣΤΟΝ ΛΑΟΣ
    και μαλιστα εκπροσωπος τυπου και πρωτος στο επικρατιας ..
    Γάμο θέλω τώρα τονε θέλω .....

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ν.Δ. από παιδί! 10/04/2012 13:46:34

      Άχ κατακαημένη ΚΝΕ, με τόσους άπιστους "πρώην"!!!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ν.Δ. από παιδί! 10/04/2012 13:53:21

      Εκκολαπτήριο αμέτρητων ταλέντων. Άλλοι τα "μεγάλωσαν στην κούνια " άλλοι τα χαίρονται τώρα.
      C' est la vie, λένε οι Γάλλοι σύντροφοι.
      Οι Άγγλοι είναι πιό σκληροί και λένε life is a bitch.

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/04/2012 12:58:35

    Αφιερωμένο εξαιρετικά στον κο Καρατζαφέρη και στην κα Μπάρμπα:

    "Λαθραίες ζωές… λαθραίοι θάνατοι
    της Teresa Corvino.

    Δυο νέοι μετανάστες θυσίασαν τη ζωή τους για να σώσουν τη ζωή δύο ηλικιωμένων ελλήνων. Άβολος θάνατος για Χρυσή Αυγή, ΛΑΟΣ και ΝΔ ( χαλάει τη σούπα μετανάστης= εγκληματίας) . Αδιάφορος για τις λοιπές «προοδευτικές» δυνάμεις
    (οι ομοεθνείς τους που πιθανόν ήταν οι μόνοι που συγκλονίστηκαν, δεν ψηφίζουν).
    Αδιάφορος για τα ΜΜΕ, δεν προσφέρεται για οξείες αντιπαραθέσεις στα παράθυρα.
    Ούτε τα αντανακλαστικά των «αγανακτισμένων» άγγιξε. Δεν έχει τίποτα το αντιμνημονιακό αυτός ο θάνατος, για να μας βγάλει στους δρόμους.
    Άχρηστος θάνατος για όλους, αξίζει μόνον …τη σιωπή μας…
    Μπήκα στον τοίχο «φίλων» που επί σειρά ημερών θρηνούσαν , αγανακτούσαν καλούσαν σε κινητοποιήσεις για τον αυτόχειρα φαρμακοποιό ….ούτε μια λέξη για τους πακιστανούς Humayun Anwar, ετών 18 (!) και τον Wakar Ahmed , ετών 33.
    Επιλεκτική ευαισθησία, επιλεκτική προοδευτικότητα!
    Και η πολιτεία (κυβέρνηση, κόμματα, και λοιπές ευαίσθητες οργανώσεις - αλήθεια πού είναι οι της Υπατίας;) ούτε ένα ευχαριστώ !
    Η θυσία τους δεν αξίζει ούτε 3.000 ευρώ τόσα χρειάζονται για να επιστραφούν οι δύο σοροί στην πατρίδα τους και να τους κλάψουν οι δικοί τους. Βγήκαν λοιπόν στην επαιτεία… ΝΤΡΟΠΗ!!!"
    (από το blog "μή μαδάς τη μαργαρίτα", όπου αναφέρεται και ο τραπεζικός λογαριασμός για όσους θέλουν να συνδράμουν).
    Ντρέπομαι, είμαι λυπημένος και εύχομαι Καλή Ανάσταση σε όλους.

    • avanti avatar
      avanti @ Ο Θείος 10/04/2012 13:38:29

      Συγχαρητήρια για αυτή σας την αναφορά!
      Πραγματικά δεν έχει τέλος η υποκρισία & η δήθεν ευαισθησία ....
      Οσοι μπορούμε ας συνδράμουμε και Καλό Πάσχα σε όλους.

    • franc avatar
      franc @ Ο Θείος 10/04/2012 17:59:21

      Αγαπητέ Θείε,
      Θα μας κουφάνεις . Τελικά είσαι αριστερός και το διασκεδάζεις παίζοντας τον δεξιό ή το αντίστροφο? Η μήπως και τα δύο? Πάντως το κάνεις πολύ καλα απο οποιαδήποτε πλευρα κι αν το κοιτάξουμε. Για το σχόλιό σου εδώ συγχαρητήρια!...

      • juliet avatar
        juliet @ franc 10/04/2012 18:20:16

        Franc,
        θα σου απαντήσω εγώ ,σκληρός σαν πέτρα αλλά με καρδιά μικρού παιδιού.Ο έξυπνος άνθρωπος έχει της θεωρείες του ,τα πιστεύω του αλλά δεν παύει ποτέ να είναι άνθρωπος και όχι μαριονέτα ενός τυφλου συστήματος και μιας ξύλινης γλώσσας.
        Θείε,είσαι υπέροχος ....

  12. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 10/04/2012 14:07:52

    Ἒχεις δίκιο Θείε,τό ἒχεις ξαναγράψει,ἢθελα νά τό σχολιάσω ἀλλά ἀμέλησα...,ἒχεις δίκιο λοιπόν,συγκινητική ἡ θυσία δυό ἀλλοεθνῶν,ἀλλοθρήσκων ἀνθρώπων πού σέ μιά δύσκολη στιγμή δέν σκέφτηκαν τό ἐγώ τους ἀλλά ἒδωσαν τόν ἑαυτό τους γιά νά σώσουν δυό ἠλικιωμένους ἀνθρώπους.Ἐφάρμοσαν,κατά τή γνώμη μου,τήν παραβολή τοῦ Καλοῦ Σαμαρείτη πού ἀναφέρει τό Εὐαγγέλιο καί πού ἐμεῖς οἱ χριστιανοί ἒχουμε ξεχάσει ἢ δέν ἒχουμε ἀκούσει ποτέ! Νά τολμήσω νά ρωτήσω ἡ αὐτοκτονία τοῦ συνανθρώπου μας τοῦ κ.Δημήτρη στό Σύνταγμα,τί σχέση εἶχε μέ τό Εὐαγγέλιο,ἢ θά λοιδωρηθῶ πάλι...

  13. Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι avatar
    Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι 10/04/2012 15:54:56

    Θεωρώ ότι ο τίτλος και το στυλ του άρθρου χαρακτηρίζονται από σεξισμό και έλλειψη ορθολογισμού.

    Το πρώτο το αντιπαρέρχομαι (δεν έχω διάθεση να επαναφέρω τον συντάκτη του στην πολιτική ορθότητα), αλλά το δεύτερο με ενοχλεί.

    Η σχολιαζόμενη καλλιτέχνις ανήκει στους ανθρώπους που ο κ. Σαμαράς εδήλωσε πως προτιμά να έχει στην κυβέρνησή του: ανθρώπους που έχουνε δουλέψει κι έχουν γνώση της πιάτσας (φόρμα εργασίας αντί για κοστούμι, ήταν η σχετική φράση του), διαφωνεί κανείς σε αυτό; Το επάγγελμα της κυρίας είναι κατά τη γνώμη μου απείρως σεβαστότερο από τα (δήθεν) επαγγέλματα των (κατ' ουσίαν ανεπάγγελτων) γόνων με τους οποίους έχει γεμίσει το κοινοβούλιο και οι λίστες υποψηφίων των μεγάλων κομμάτων.

    Αντί να κρίνεται για τα πολιτικά πιστεύω της (ή την έλλειψη τέτοιων), κρίνεται, με συγκεκαλυμμένα χυδαίο τρόπο, για στοιχεία που άπτονται της σφαίρας της (πολύ) προσωπικής (και -πιστεύω- ουδόλως δημοσίου ενδιαφέροντος) ζωής της.

    Σε αντίστοιχη ανδρική περίπτωση ο υποψήφιος βουλευτής θα χαρακτηριζόταν ως Δον Ζουάν ή γυναικοκατακτητής (ή "ωραίος Μπρούμελ"). Γιατί δεν στεκόμαστε στον πολιτικό σχολιασμό και καταφεύγουμε σε χτυπήματα (κυριολεκτικά) κάτω από τη μέση; Φρονώ πως πέρα από τη φαιδρότητα και τα υπομειδιάματα που προκαλεί, το άρθρο στερείται λογικής.

    Υ.Γ. Δεν γνωρίζω τα πονήματα της καλλιτχνικής εργασίας της κυρίας, αλλά αυτό δεν αλλάζει κάτι από τα παραπάνω γραφόμενα. Όπως θα έκρινα με βάση τα πολιτικά του πιστεύω και σχέδια τον κάθε κ. Νταλάρα, έτσι θα έκρινα και την κα. Μπάρμπα, αδιαφορώντας για το ταλέντο και τις ικανότητες των φωνητικών χορδών ή άλλων μελών του σώματος εκάστου εξ αυτών. Και μιλώντας για μέλη του σώματος, θα ήθελα να καταδικάσω και τους πρόσφατους χαρακτηρισμούς (και από σχολιαστές αυτού του ιστολογίου) για στέλεχος της κυβέρνησης συμμάχου και δανείστριας της Ελλάδας χώρας, σε σχέση με την σωματική του κατάσταση και κινητική του ικανότητα: ο πλούτος είναι στο μυαλό, ρωτήστε και τον Στίβεν Χόκινγκ...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι 10/04/2012 16:38:23

      Η κ. Μπάρμπα είναι μια πολύ ωραία γυναίκα..πολύ καλή ηθοποιός..πολύ καλή στο ''επιχειρείν''..προφανώς καλή μαμά..επιτρέψτε όμως να μη θεωρώ πολιτισμό το γυμνό σε κοινή θέα (προσωπικά δεν έχω πρόβλημα αν αποτελεί μέρος της δουλειάς κάποιου, όχι όμως και να προσφέρεται ως πρότυπο πολιτικής σκέψης και ήθους)..

      • franc avatar
        franc @ ΕΥΑ 10/04/2012 17:16:04

        Δυστυχώς αγαπητή Εύα το γυμνό σε κοινή θέα έχει γίνει θεσμός στα πολιτικά κόμματα στην εποχή της ΜΜΕ -λαγνείας που διανύουμε. Η διαφορά έγκειται στο αν θα είναι ξανθό ή μελαχροινό...

      • Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι avatar
        Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι @ ΕΥΑ 10/04/2012 18:38:32

        @ΕΥΑ
        Συμφωνώ μαζί σας και αυτό ήταν το πρόβλημά μου με το άρθρο: ότι δεν ασχολείται με την πολιτική σκέψη και πολιτικό ήθος της γυναικός, αλλά με άλλα αδιάφορα.
        Καλό ίσως άρθρο για το τμήμα των κοινωνικών εντύπου ποικίλης ύλης, αλλά όχι για την πρώτη σελίδα πολιτικού ιστολογίου.
        (Το ότι είναι και υποτιμητικό για τις γυναίκες το αντιπαρήλθα για να μη χαθεί η ουσία του σχολίου)

        Αν πάλι γράφηκε ελαφρά τη καρδία, ας πάει στη στήλη "Ψυχαγωγία", υποκατηγορία "Λαϊκές παραδόσεις της Μ. Εβδομάδας αθεράπευτων μοναχικών εραστών και πατροπαράδοτα πολιτικά σεξιστικά ήθη της πατρίδας μας"... ;-)

        • franc avatar
          franc @ Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι 10/04/2012 19:33:59

          Eχεις απόλυτο δίκιο. κανείς δεν αρνείται την ψυχαγωγία αλλά κάποτε θα πρέπει να ξεχωρίζουμε τα σοβαρά πράγματα που καίνε την πατρίδα, όπως η πολιτική, απο την διασκέδαση που μπορούμε να έχουμε όση αντέξουμε αλλά σε άλλο χώρο ακι σε άλλη ώρα. Και σ' αυτον τον τομέα ο Σαμαράς μπορεί να γίνει πρωτοπόρος θέτοντας τουλάχιστο στη ΝΔ τις λεπτες διαχωριστικές γραμμές όχι απαγορεύοντας αλλά επιβραβεύοντας την συνετή παρουσία διότι η γυναίκα του καίσαρα οφείλει και να είναι και να φαίνεται τίμια και αυτό δεν αλλάζει όσα "άλματα προόδου" κι αν κάνουμε...
          Ισχύει ακόμα και στη Δανία του Βορρά αν δείτε τα δυσμενή σχόλια του τύπου για την όχι και τόσο πολιτικά ορθή εμφάνιση της πρωθυπουργού της

  14. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 10/04/2012 16:02:43

    Πρωινός καφές στο ΛΑΟΣ με Ανατολάκη, Μπάρμπα, Αλέφαντο, Λεωνίδα.
    Αν γίνει reality θα σπάσει όλες τις μετρήσεις.

  15. alex23 avatar
    alex23 10/04/2012 18:31:26

    εγω απορω πως του εχει ξεφυγει ακομα καμια ντουβλη..