#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/09/2011 19:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δώσε και μένα Μπάρμπα…



Κάποιοι στην Κυβέρνηση δεν χάνουν το χιούμορ τους, από ότι διαβάζουμε: «Αν είναι να μας πάρουν την Ακρόπολη, ας πάρουν την Βάνα», σχολίασε γνωστός υπουργός κατά την συνεδρίαση της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΠΑΣΟΚ!

Σύμφωνοι, αλλά τη Βάνα την παζαρεύει ο αρμόδιος Υπουργός; Εμπίπτει στον Γερουλάνο, ή υπάρχει συναρμοδιότητα με τον Λοβέρδο;

Η νέα τακτική των δανειστών είναι να κρατούν ομήρους στις Βρυξέλλες ανθρώπους-σύμβολα του Ελληνικού λαού, μέχρι η Κυβέρνηση να τηρήσει τα συμφωνηθέντα. Εφόσον αυτό συμβεί, θα απελευθερώνονται μαζί με τις δόσεις του δανείου.

Αρχικά, οι διαπραγματεύσεις σκάλωσαν στη Βάνα και όχι στις εκατοντάδες χιλιάδες απολύσεις. Τα πήρε η τρόικα και έφυγε λέγοντας  στο Βενιζέλο κατάμουτρα σε άψογα ελληνικά: «δώσε και μένα Μπάρμπα».

Μετά, θυσιάστηκε ο Βαγγέλης, πήγαμε να τους τον πασάρουμε για τον Ελευθέριο Βενιζέλο, αλλά το κατάλαβαν έγκαιρα καθώς ο ΥΠΟΙΚ δεν έχει μουσάκι. Στη συνέχεια προτάθηκαν στην τρόικα πολλά άλλα ονόματα ως πιθανοί όμηροι:

Η Ελένη Λουκά για την περίπτωση που οι Ευρωπαίοι θελήσουν να κάνουν στροφή από τον ορθολογισμό  στον φονταμενταλισμό,

Ο Γιώργος Νταλάρας  για «μια βραδιά στο Λεβερκούζεν»,

Ο Νίκος Αλέφαντος μπας και μάθουν λίγη μπαλίτσα.



Επίσης αυτοπροτάθηκε  συγκινημένος και σε πνευματική έξαρση ο Ανδρέας Λοβέρδος, ο  επονομαζόμενος και «υπαλληλοφάγος», ενώ ο Βενιζέλος αντιπρότεινε τη Διαμαντοπούλου, προκειμένου να μην έχει και πολλούς –πολλούς δελφίνους στα πόδια του.

Οι ξένοι αρνήθηκαν ευγενικά, λέγοντας πως CD, DVD και φωτοτυπικά έχουν.

Ο Καρχιμάκης πρότεινε τον Νάσο Αλευρά, χωρίς να τον ρωτήσει. Είναι θυμωμένος με τον Μπένι ο Νάσος που παίρνει τον Καρτάλη και όχι αυτόν;

Στο μεταξύ ο  Σκανδαλίδης ψάχνει δίχως επιτυχία, τους έχοντες «δεξιό λαϊκισμό» μέσα στο Κίνημα για να τους «σουτάρει». Τους μπερδεύει μάλλον με τους πρώην αριστερούς «αριστοκράτες»…

Λόγω της αδυναμίας εξεύρεσης συμβιβαστικής λύσης το θέμα της Βάνας θα συζητηθεί αύριο στην τηλεδιάσκεψη Παπανδρέου-Μέρκελ-Σαρκοζύ.

Το κρυφό όπλο του ΓΑΠ είναι να προτείνει να ενταχθεί σύμπασα η Κυβέρνηση στο καθεστώς εργασιακής εφεδρείας. Για ένα χρόνο το πολύ θα κάτσουν και μετά ο Σαμαράς θα πάρει 60%.

Το τελευταίο όνομα που «παίζει» για όμηρος της τρόικας είναι εκείνο της Ελεονόρας Μελέτη, αλλά κάποιοι την εμπλέκουν με το "γαλάζιο" ψηφοδέλτιο της Α' Πειραιά. Μήπως να δώσει ο Σαμαράς αυτό που λένε «λίγη... τηλεοπτική λάμψη είναι πάντα πολύτιμη σε μια εκλογική αναμέτρηση»; Και θα λειτουργήσει «συναινετικά» σε ένα δευτερεύον ζήτημα και θα γλιτώσει και από τους … φωστήρες της πολιτικής θεωρίας και πρακτικής…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vel avatar
    vel 13/09/2011 19:56:37

    η φάρσα της χρονιάς στο υπ παιδείας..ΑΠΑΙΧΤΟ!!!!!!!!!!!
    http://www.ellinofreneia.net/sound.php?id=567

  2. vel avatar
    vel 13/09/2011 20:05:08

    η καλύτερη φάρσα της χρονιας, στο υπ.Παιδείας...
    κλαίω απο τα γέλια...

  3. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 13/09/2011 20:16:31

    ΜΟ. δεν ήξερα ότι η Β. Μπαρμπα, και να υποθέσω και η καλλίπυγος και καλίστηθη της φωτογραφίας, ανήκουν στους πολιτιστικούς μας θησαυρούς που εποφθαλμιούνται από τους "Εταίρους" μας.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Νίκος Αργεάδης 13/09/2011 20:22:58

      Νίκο,
      Αμα συνεχίζεις να διαβάζεις τον Μ.Ο έχεις ακόμα να δείς και να μάθεις πολλά!

  4. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 13/09/2011 20:22:17

    Να την πω την κακία μου; Θα την πω, καμιά δεκαριά χρόνια πριν, ναι, τώρα...:?

    • Nikolas avatar
      Nikolas @ Αρράκις الراقص 13/09/2011 23:07:10

      Και τώρα καλή είναι, όσο πρέπει ζουμερή...

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 13/09/2011 20:28:06

    vel, απίστευτο!!!!οι τίτλοι των dvd ευφάνταστοι! χα! αλλά το σημαντικό είναι οι απειλές για το πώς θέλουν να ''διευθετήσουν'' το θέμα οι του υπουργείου!
    ΜΟ, απολαυστικό το κείμενο, η προτελευταία παράγραφος δε, μοναδική, κι ελπίζω, προφητική!
    ΥΓ: Επιτέλους και μια φωτό με μια πολύ ωραία Ελληνίδα!

  6. vel avatar
    vel 13/09/2011 20:32:46

    κλαίωωωω!

  7. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 13/09/2011 20:35:28

    Der Spiegel: Neue Griechenland Skandal. "Boobs" in Antinews.

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 13/09/2011 20:37:30

    Εσείς έχετε τη δυνατότητα να απολαύσετε μια φωτό έστω κι έτσι...εμείς δηλ. τι καλύτερο να υποθέσουμε για τον άντρα της κάτω, με τη λευκή καλτσούλα; πόσο διαφορετικός να ήταν πριν 10 χρόνια;
    Αδικία, Φάκτορα, κατάφορη....

  9. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 13/09/2011 20:41:14

    Χαχαχαχαχα!
    Γηράσκω αεΐ διδασκόμενος, αγαπητέ Κώστα.

  10. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 13/09/2011 20:41:26

    Γιατί δεν παραπονιέμαι και τώρα για το φωτογραφικό υλικό;

    • juliet avatar
      juliet @ Agrofylakas 14/09/2011 08:38:17

      Γιατί διαθέτεις γούστο,πες τα του Φάκτορα να πετάει και κάπου -κάπου μια ''καλαίσθητη''φωτο για να είναι ''ευχαριστημένος'' και να γελάει η καρδούλα σου,χαχαχαχα καλημέρα!!!!!!!!!

  11. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 13/09/2011 20:43:36

    Άσχετο αλλά επίκαιρο: αυτή την στιγμή ο Χρυσοχοΐδης δίνει ρεσιτάλ φασιστικό με ύφος χιτλερικό. "δεν είναι θέμα η αδικία..." είπε το πράσινο ανδρείκελο.

  12. Γιώργος avatar
    Γιώργος 13/09/2011 20:49:20

    Ο Χρυσοχοΐδης έχω την εντύπωση οτι παρα λίγο να βάλει τα κλάματα.

    • φωνη avatar
      φωνη @ Γιώργος 13/09/2011 21:10:38

      Είπε: πρέπει να μειωθεί το κράτος. Πρέπει να τρέξει το ΕΣΠΑ.

      Έχει καταλάβει ότι κυβερνάει; Και ειδικά για το ΕΣΠΑ έχει καταλάβει ότι τυχαίνει να είναι ο υπουργός ανάπτυξης; Γιατί μας τα λένε και δεν τα κάνουν; Τι να κάνουμε δηλαδή εμείς που τους ακούμε να πάμε στο υπουργείο ανάπτυξης να τρέξουμε το ΕΣΠΑ; Η να πάμε στο υπουργείο οικονομικών και διοικητικής μεταρρύθμισης να μειώσουμε το κράτος;

      • tsiftsidis elefterios avatar
        tsiftsidis elefterios @ φωνη 13/09/2011 21:55:02

        τρεχει το ΕΣΠΑ τρεχει μονο του και βγαινει δευτερο.
        ρε ανικανοι σοσιαΛΗΣΤΕΣ κοπροσκυλα του κερατα στο διαβολο να πατε αλλα και εκεινος δυσκολα θα σας παρει.ξερει αυτος τι κουμασια ειστε,αλητες πουλημενοι.

  13. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 13/09/2011 20:49:34

    Ξεκινάει το champion league σήμερα γι' αυτό είναι ανεβασμένος ο Μικρός. Τώρα θα είναι στα επίσημα κοντά στον πρόεδρο Μαρινάκη...(για ρεπορτάζ βεβαίως, βεβαίως)

  14. vel avatar
    vel 13/09/2011 20:54:30

    καιρό είχα να γελάσω έτσι...
    ειδικά εκεί που λέει για τον ΔΕΞΙΟ Διευθυντή έλιωσα ....
    και οι απειλές του τύπου "πέστε το για να τρομάξει...
    ΑΠΑΙΧΤΟ!

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/09/2011 21:22:10

    Κακίες:
    1- Η Βάνα είναι ήδη μεγαλύτερη από την ακρόπολη σε ηλικία.
    2-Ο μερακλής τύπος με το λευκό καλτσάκι στη φωτό, μοιάζει του Δαναού.
    Λέτε;

    • danaos avatar
      danaos @ Strange Attractor 13/09/2011 22:19:07

      Επέτρεψα στο Φάκτορα να με φωτογραφίσει!

  16. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 13/09/2011 22:31:07

    Αμαρτάνεις και μόνο με τη σκέψη SA..Είναι δυνατόν ο ''Γερουλάνος'' της Χαλκιδικής να συμμετέχει σε strip show;;

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΥΑ 14/09/2011 09:26:54

      Γιατί ,Εύα μου ,μόνο με αρχαία θα ασχολείται; χρειάζεται και η ''αλλαγή''.
      Καλημέρα!!!!!!!!!!

      • danaos avatar
        danaos @ juliet 14/09/2011 10:03:41

        Άντε βρε με βρήκατε μικρό και με πειράζετε...

        • juliet avatar
          juliet @ danaos 14/09/2011 10:11:03

          Καλημέρα!!!!!!!!!!!!

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ danaos 14/09/2011 18:42:59

          Χούφτωσες; Χούφτωσες;

          • juliet avatar
            juliet @ Strange Attractor 14/09/2011 20:42:41

            Τι του λες είναι και νηστεία ........και να θέλει ν΄αγιασει τον κολάζεις.

  17. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 13/09/2011 22:35:59

    @ΕΥΑ . ολο το δικιο μαζι σου. Στο χωριο μου λενε , ,επισης , η αλεπου στο υπνο της πετειναρακια βλεπει.

  18. geopan avatar
    geopan 14/09/2011 09:02:29

    είναι δεξιός και απαντά αυτή:ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
    ρε μόνο σοσιαλισμό θέλουμε και ας πεινάμε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!

    • juliet avatar
      juliet @ geopan 14/09/2011 09:28:59

      Σοσιαλισμός και αέρας κοπανιστός...........