01/02/2009 15:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δώσε θάρρος στον χωριάτη ….


_____________________________________________________________________________________________
Κυκλοφορεί μια ακόμα αγιογραφία του Κωνσταντίνου Καραμανλή Α΄ με τις εισηγήσεις στο διεθνές συμπόσιο που διεξήχθη το 2007 στο Ζάππειο. Παρουσιάζοντάς την σήμερα το «Βήμα» επιλέγει φυσικά να προβάλει τις αναμνήσεις του διευθυντού του κ. Σταύρου Ψυχάρη

Η πρώτη λοιπόν συνάντηση του κ. Σταύρου με τον Κ. Καραμανλή έγινε στο γραφείο του τελευταίου στα μέσα της δεκαετίας του 1970. Καθόταν πλάι στο γραφείο του και τον άκουγε προσεκτικά, ώσπου κάποια στιγμή τον διέκοψε: «Κύριε πρόεδρε, μπορώ να καπνίσω;» τον ρώτησε. Και εκείνος αντί απάντησης τον κεραυνοβόλησε λέγοντας: «Σε λίγο θα μου ζητήσεις και καφέ!».

Έτσι ακριβώς άρχισε να εκτυλίσσεται αυτό που αποπροσανατολίζοντας αργότερα τον λαό ένας άλλο Κωνσταντίνος, ο Μητσοτάκης,  αποκάλεσε «διαπλοκή». Όχι βέβαια ότι ο «μεγάλος» ήταν «διαπλεκόμενος». Αλλά να, ο επόμενος κάτοικος του Μαξίμου πρόσφερε καφέ, ο μεθεπόμενος γεύμα, στη συνέχεια ο φιλοξενούμενος άρχισε να φέρνει και φίλους του, οι οποίοι μετά πήγαιναν μόνοι τους για καφέ κλπ, κλπ.

Ένας ηγέτης ακτινογραφείται

ΣΧΟΛΙΑ

  1. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 01/02/2009 16:17:40

    Για καραμανλή
    απο βικιπεδια

    U.S. journalist Cyrus L. Sulzberger has separately claimed that Karamanlis flew to New York to visit Lauris Norstad and lobby U.S. support for a coup d'état in Greece that would establish a strong conservative regime under himself; Sulzberger alleges that Norstad declined to involve himself in such affairs.[11]

    Sulzberger's account, which unlike that of the former King was delivered during the lifetime of those implicated (Karamanlis and Norstad), rested solely on the authority of his and Norstad's word.

    ΤΙ ΔΗΛΩΣΕ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΣΤΙΣ 22 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 1967 ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΙΧΕ ΣΥΛΛΗΦΘΕΙ;

  2. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 16:22:10

    Πολύ σωστή τακτική, βάσει και της οποίας ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΡΑΜΑΛΗΣ Α΄ μένει στην ιστορία σαν ΕΘΝΑΡΧΗΣ.

    Τώρα γιατί κάποιος άλλος, θα μείνει στην ιστορία σαν ΕΦΙΑΛΤΗΣ, αφορά ξεχωριστή ανάρτηση!

  3. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 01/02/2009 16:23:55

    @2 γι αυτό

    [...]ΑΛΛΑ ο Παπαδόπουλος δεν ήταν το μόνο «ανάστημα» του Καραμεσίνη. Διαλεχτός προστατευόμενός του μέσα στη CIA της Αθήνας, ήταν ο ελληνοαμερικανός επίσης Γιώργος Ιωαννίδης.

    Αφού είχε αναπτύξει κάποια δράση στις ΗΠΑ για την ανατροπή του Φιντέλ Κάστρο, ο Ιωαννίδης τοποθετήθηκε, τα τέλη του 1964, στην Αθήνα, επί «σταθμάρχη» Τζωρτζ Μόρι και κυβέρνησης Γ. Παπανδρέου.

    Κατά τις πληροφορίες που υπάρχουν, ο Ιωαννίδης έδρασε «εκ του αφανούς» στην οργάνωση της Αποστασίας του Ιουλίου 1965

  4. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 01/02/2009 16:31:21

    τί μάρκα καπνίζει ο ψυχάρης; φοράει κουκούλα με αραβικά γράμματα;

  5. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 16:32:24

    Χαραλάμπη

    Μην συνδέεις τον Εθνάρχη με την Χούντα. Λαμπρή απόδειξη, ότι μετά από το 1974, ούτε καλημέρα δεν είχε με τα "σταγονίδια".

    Ενδεικτικότερο,ότι τα εναπομείναντα "σταγονίδια", ακόμη και σήμερα Μητσοτακικούς ψηφίζουν...!

  6. donaE avatar
    donaE 01/02/2009 16:37:33

    O anonymous 5 εχει δικιο.Οι χουντικοι μισουσανε τον Καραμανλη,γιατι δεχτηκε να δικαστουν οι συνταγματαρχες και 'εδιωξε' κατα την γνωμη τους τον βασιλια.Ως προς τον βασιλαια ειναι μοιρασμενοι στα δυο.Αλλα μιλαμε για μισος.

  7. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 16:39:22

    ...κι οι Βασιλικοί παρά τω Εφιάλτη εισί!

  8. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 01/02/2009 16:44:57

    ο καραμανλής Συνάντησε τον Λόρις Νόρσταντ, ο οποίος επί 7 χρόνια ήταν Αρχιστράτηγος των δυνάμεων του ΝΑΤΟ στην Ευρώπη. Ο Καραμανλής του πρότεινε να εισηγηθεί στη Ουάσινγκτον μία στρατιωτική λύση του ελληνικού πολιτικού προβλήματος, υπό την ηγεσία του ίδιου. Αυτή η πρόταση είχε πολλές συνέπειες, γιατί αφαίρεσε από το Συμβούλιο Εθνικής Ασφαλείας των ΗΠΑ των τελευταίο ηθικό ενδοιασμό που μπορεί να είχε για χούντα στην Ελλάδα. Ο ίδιος ο Καραμανλής, ο αρχηγός της ελληνικής δεξιάς, τους έλεγε να κάνουν δικτατορία.

  9. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 01/02/2009 16:46:34

    κανείς δεν είπε οτι είχε σχέσεις με τους χουντικούς, τουλάχιστον προσωπικές, αλλα΄τα ανωτέρω δεν εχουν αμφισβητηθεί ως ψεύδη.

    οι κ.κ. καραμναλικοι ας μας θυμίσουν τι δηλωσε ο καραμανλής στις 22 απριλίου 1967!

  10. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 16:48:33

    Χαραλάμπη

    Πόθεν αι αναφοραί σου;

    Ο Εθνάρχης δεν είχε προδικτατορικά δυείσδηση στα στρατά!

  11. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 01/02/2009 16:49:39

    10

    βλέπεις να έχω γραψει τιποτε για στρατά;

  12. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 01/02/2009 16:50:20

    το 3 απο

    www(dot)tovima(dot)gr/default(dot)asp?pid=46&ct=114&artId=142448

  13. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 16:50:54

    Οι χουντικοί τι ήτανε.. κοπτοραπτούδες;

  14. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 01/02/2009 16:52:37

    το 1

    διαβάζω οτι υπάρχει στο βιβλίο του σουλτζπεργκερ "υστερόγραφο με κινεζική προφορά"
    (Postscript with a Chinese Accent: Memoirs and Diaries, 1972-1973)

  15. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 16:53:30

    κι εγώ διαβάζω ... ΣΟΥΠΕΡ ΣΕΡΑΦΙΝΟ!

  16. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 01/02/2009 16:59:12

    15
    ειναι προφανες τι διαβαζεις, μονο βαλε κανα ψευδονυμο, μη δινεις την εντυπωση οτι εισαι οι...300

  17. osaperas avatar
    osaperas 01/02/2009 17:22:44

    Σε ποιο στάδιο διαπλοκης βρίσκεται ο Κωνσταντίνος Καραμανλής ο Β;

    Σε αυτό που γράφει ο φάκτορας

    "ο φιλοξενούμενος άρχισε να φέρνει και φίλους του, οι οποίοι μετά πήγαιναν μόνοι τους για καφέ κλπ"

    ή το έχει ξεπεράσει;

  18. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 17:42:25

    @16 Χαραλάμπη

    Εγώ δεν διασύρω ούτε προσωπικότητες, ούτε την ιστορία με κάλπικα και δήθεν references!

    Χαίρομαι που ομολόγησες στρατόπεδο!
    Φιλιά στο ψυχραιμία!

  19. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 01/02/2009 18:14:55

    18 ΣΟΥΠΕΡ ΣΕΡΑΦΙΝΟ (παλι καλα που δεν διαβαζεις σουπερ κατερινα)

    δεν σε βολευει παλι ε; ο σορος το εγραψε για τον αντιαμερικανο...εθναρχη, ετσι? απο το 1973 την ειχε στημενη στο σοι!
    Η ιστορία έχει ήδη διασυρθεί, απο τα ίδια "αφεντικά" που προστάζουν τις τυεχς της χωρας και σήμερα, και μας παρουσιαζουν πολιτικους των παρασκηνιων και της δοσιλογιας ως εθνοσωτηρες, οπως κανουν και σημερα, και σας εχουν κανει ολους υποτακτικους στην κληρονομικοτητα του αιματος!!

    αν ειχες και κατι να αντικουσεις με στοιχεια,η σαν "αντιαμερικανος" (αστειο) να απαντουσες τι δηλωσε ο καραμανλης την επομενη τοιυ πραξικοπηματος καλο θα ηταν

  20. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 18:50:33

    Χαραλάμπη

    Μην συνεχίζεις. Αρκετά έχεις διασυρθεί!

  21. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 01/02/2009 20:37:59

    ενταξει. χαιρομαι που σε βοηθησα να ανακαλυψεις στοιχεια που αγνοουσες, και να τα κανεις θεματακι στο εγγυς μελλον...

  22. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 21:24:53

    Χαραλάμπη

    Κινείσαι δυστυχώς, στα πολύ προφανή για νοήμονες!

  23. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 02/02/2009 02:03:02

    22

    δυστυχως, οι νοημονες των διαφορων ΔΟΛ, ειναι αβουλοι δουλοι, αν οχι συνεργατες, ουτε πατριωτες, ουτε δημοκρατες. μονο ψεμα και ιστορικη διαστρεβλωση

  24. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 02/02/2009 02:06:03

    που ΠΟΤΕ δεν εχετε κατι απτο η καποιο στοιχειο, μονο λασπη και φουμαρα θρασυδειλου ψευτοπατριωτισμου να παραθεσετε σε αοποιον αμφισβητει την παρακρατικη και αντιδημοκρατικη σας αληθεια!!