#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/06/2013 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δύσκολα θα αλλάξουν οι νοοτροπίες στην πολιτική σκηνή



Τελικά πολύ δύσκολα θα αλλάξουν οι νοοτροπίες στην ελληνική πολιτική σκηνή. Την ώρα που δεν ξέρουμε αν θα έχουμε τους επόμενους μήνες… οικονομία. Σε μια χρονική στιγμή που αγνοούμε τη μοίρα που μας επιφυλάσσουν οι Ευρωπαίοι και στην Ελλάδα γίνεται σκληρός αγώνας για να κρατηθούμε στα πόδια μας μέσα στα δεινά που μας έχουν βρει, κάποιοι άρχισαν να διαγκωνίζονται για το ποιος θα είναι ο επόμενος υποψήφιος για το δήμο της Αθήνας. Κάθε μέρα και από μια υποψηφιότητα από αδικημένους, πικραμένους, φιλόδοξους ή απλώς βολεμένους με την καρέκλα, λες κι εξαφανίστηκαν τα προβλήματα της χώρας και θα πρέπει να ασχολούμαστε με τις δημοτικές εκλογές. Εδώ δεν ξέρουμε αν θα πάμε νωρίτερα σε εθνικές εκλογές και μας… μάρανε η αυτοδιοίκηση;

Εννοείται ότι είναι σοβαρή υπόθεση οι τοπικοί άρχοντες αλλά κάθε συζήτηση έχει και το χρόνο που της πρέπει. Κάθε πράγμα στον καιρό του κι ο κολιός το Αύγουστο, λέει ο σοφός λαός και ειδικά στη φάση που βρίσκεται σήμερα η Ελλάδα δεν υπάρχει χρόνος για χάσιμο.

Τη μία βγαίνει ο Καμίνης και δηλώνει παρών στην Αθήνα θέλοντας μια ακόμη άχρωμη και άγευστη τετραετία. Φυσικά, ουδείς λόγος για το έργο που επιτέλεσε γιατί απλά δεν υπάρχει.

Στη συνέχεια, με αφορμή τον ανασχηματισμό, μαθαίνουμε ότι ο Μάκης Βορίδης κρατήθηκε ως χρυσή εφεδρεία της ΝΔ για να διεκδικήσει τον δημαρχιακό θώκο. Φυσικά, τον ίδιο ή τη ΝΔ κανείς δεν τους ρώτησε, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Στους διεκδικητές φέρεται να είναι και ο Γιώργος Καρατζαφέρης ο οποίος βλέπει ότι μπορεί να κάνει τη μεγάλη επιστροφή μέσω… οδού Λιοσίων.

Υπάρχει και ο πάντα πικραμένος Νικήτας Κακλαμάνης ο οποίος φέρεται να είναι έτοιμος να κατέβει ακόμη και χωρίς τη στήριξη της ΝΔ. Ο πρώην δήμαρχος εκτιμά ότι του… χρωστούν οι Αθηναίοι μια ακόμη τετραετία που του στέρησαν με την επιλογή Καμίνη.

Για να μην αναφέρουμε και τους Πασόκους που «γλυκοκοιτάζουν» τον δημαρχιακό θώκο ελπίζοντας ότι έτσι θα διασώσουν την ήδη κατεστραμμένη πολιτική τους καριέρα. Από κοντά και ο ΣΥΡΙΖΑ που σκέφτεται… αριστερή πρόταση αλλά και η ακροδεξιά που τρέμει από υπερηφάνεια για το άξιο τέκνο της Ηλία Κασιδιάρη που θα τον ήθελε δήμαρχο για να καθαρίσει την Αθήνα από μετανάστες ή άλλους εχθρούς. Με όπλα εννοείται και μπράβους.

Κι έτσι, καλοκαιράκι που έρχεται και ο κόσμος πάει για μπάνια, θα ασχολούμαστε με το ποιοι θα είναι οι υποψήφιοι για τις εκλογές του χρόνου.

Παράνοια, λες κι έχει χρόνο για χάσιμο η Ελλάδα. Δεν αφήνουν, λέμε εμείς, τις κουβέντες και να δώσουν όλοι ένα χεράκι στην κυβέρνηση μη τυχόν κι έχουμε κανένα σοβαρό ατύχημα;

Τα προβλήματα της Αυτοδιοίκησης είναι πολλά, ειδικά στην Αθήνα που αντιμετωπίζει τη βόμβα των λαθρομεταναστών. Όμως, χρειάζεται κεντρική προσπάθεια για να λυθούν κι όχι να ασχολούμαστε ένα χρόνο πριν με το ποιος θα γίνει… άρχοντας της καθαριότητας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 29/06/2013 11:22:26

    Ελπίζω ο πολύτιμος Μάκης Βορίδης να μην κάνει το λάθος να καταστρέψει την καριέρα του σε μιά εκ των προτέρω χαμένη μάχη απέναντι στον Κασιδιάρη στην Αθήνα.

    Αλλωστε ο Μάκης αξίζει κάτι καλύτερο απο το να υποβιβαστεί στο "club" των Μπουταροκαμίνηδων!

    • ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 29/06/2013 19:29:18

      Συμφωνώ 100%

  2. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 29/06/2013 11:43:26

    ...Δήλωση Ευρωβουλευτή ΝΔ, Γιώργου Κουμουτσάκου, σχετικά με προκλητικές δηλώσεις Τούρκων αξιωματούχων για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο

    Αλήθεια αυτο το πολιτικό κεφάλαιο γιατί δεν το αξιοποιείται; Λόγω Νοοτροπίας; Λόγω αδυναμίας; Γιατί εξαντλείστε σε μικρομματικές κοντόθωρες και πολιτικά μυωπικές προσεγγίσεις; Πόσα γιατί άραγε μπορούν να παρατεθούν ακόμα καθώς βλέπετε το δέντρο και χάνετε το Δάσος.

  3. Jim Bim avatar
    Jim Bim 29/06/2013 12:13:13

    Το γκρέμισμα της πολιτικής σκηνής και η απαξίωση των θεατρίνων θα γεννήσει μια νέα ΕΛΛΑΔΑ.
    Λαμβάνουν δε την ευγένεια ως αδυναμία και αποθρασύνονται ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΛΑΘΗ ....

    ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΕΟΣ ΣΤΑ ΤΡΟΚΤΙΚΑ ΛΑΜΟΓΙΑ, ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΓΩΝΤΙΣΚΟΥΣ, ΤΑ ΘΕΑΤΡΑ ΤΗΣ ΚΟΝΟΜΑΣ.

    Η ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Jim Bim 29/06/2013 13:17:28

      Η τελευταία πρότασή σου είναι όλα τα λεφτά!!!!!!

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Jim Bim 29/06/2013 14:01:28

      Jim Bim
      H τελευταία σου πρόταση ακυρώνει τις προηγούμενες.
      Κρατικοί άρα δημόσιοι μηχανισμοί χρειάζονται. Λειτουργικοί, αξιοκρατικοί, ορθολογικοί. Για να μπορούν να βάζουν κανόνες, να ελέγχουν την τήρηση τους και όταν χρειάζεται να τους επιβάλουν.

      • Jim Bim avatar
        Jim Bim @ firiki2010 29/06/2013 19:24:30

        Μόνο ο ιδιώτης μπορεί να λειτουργήσει αποτελεσματικά, με οικονομία και σίγουρα εξυπηρετώντας τον πελάτη ..

        ΠΟΙΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΕ ΟΡΟΥΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ ????

        Το Σοβιετικό μοντέλο πέθανε

        • MCA avatar
          MCA @ Jim Bim 29/06/2013 19:52:10

          Γουστάρω ιδιωτική εφορία!!!!

  4. laz avatar
    laz 29/06/2013 12:46:58

    από αυτό καταλαβαίνεις την σάπια νοοτροπία;

    το γεγονός ότι απολύουν νέους διορισμένους με ΑΣΕΠ και διατηρούν τις χιλιάδες των ρουσφετιών τους σε ΟΤΑ,ΔΕΚΟ,υπουργεια δεν είναι ενδεικτικό αυτής της νοοτροπίας; το γεγονός οτι εφευρίσκουν 12ετια για να μην εχουν αντιδράσεις από συνδικαλιστές και λοιπούς ,στοχοποιώντας την νεολαια που μόχθησε και αποτελει το καλυτερο κομματι του δημοσιου ,απο εκει καταλαβαινεις τι εστι ελληνικη νοοτροπια πολιτικων,οχι απο τους διαγωνισμους για τον δημαρχιακο θωκο,οσες κρισεις και αν περασουν "τα δικα μας παιδια" ειναι περιουσιακο στοιχειο μας,επενδυση τροπο τινα για πολιτικες !!!ετσι θα αλλαξει η ελλαδα;που ειναι τα κηρυγματα περι αξιοκρατικου δημοσιου ;σωθήκανε;

    • laz avatar
      laz @ laz 29/06/2013 12:47:44

      για πολιτικες καριερες εννοω

    • panas avatar
      panas @ laz 29/06/2013 15:41:52

      laz,
      1. πάλεψε ενάντια στην ρουσφετοκρατία αν έχεις αντοχές,
      2. φύγε αν έχεις την δυνατότητα,
      3. ή προσαρμόσου για να βολευτείς και εσύ αν μπορείς.

      Η επιλογή 1 έχει πολύ πόνο και θα αντιμετωπίσεις τη νοοτροπία πολλών γενεών που έχει διαβρώσει και τη δική σου. Μιλάμε για ολπισμένο σκυρόδεμα... Δεν μπορούν αλλιώς οι πολιτικοί μας, απλά δεν μπορούν... Είναι ποτισμένοι από αναξιοκρατία...
      Οι επιλογές 2 και 3 σε περίπτωση που έχεις οικογένεια έρχονται από μόνες τους...

  5. πολίτης avatar
    πολίτης 29/06/2013 20:28:54

    Ιδιωτικοποίηση του κρατικού μηχανισμού ακούω...
    Προφανώς έχετε μπαγιόκο για να πληρώσετε και να μην ψοφήσετε εμπρός από ένα ιδιωτικό θεραπευτήριο.
    Έχετε να στείλετε τα παιδάκια σας σε ιδιωτικό σχολείο που σας πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
    Πρέπει να είναι κανείς ιδιαίτερα καπάτσος για να ευημερεί σε τέτοιους καιρούς, έχετε εργοστάσια λουκέτων ίσως ή να ορκιστούμε ότι κρύβετε εισοδήματα;
    Ποιος δημόσιος υπάλληλος δουλεύει με συνθήκες ιδιωτικού τομέα;
    Μιλώντας για τη χώρα μας πάντα, δημόσιος υπάλληλος χωρίς ωράριο, άδειες, πληρωμή και αποζημίωση αν και όταν θέλει το αφεντικό, σε συνθήκες γαλέρας και πλήρους αναξιοπρέπειας.....για να σκεφτώ.....κανείς!!!
    Δεν άκουσα εδώ μέσα κανέναν να μιλά για εργασιακές συνθήκες, είμαστε όλοι μέλη της εντιμότατης τάξης των νοικοκυραίων;;
    Αν είστε ειλικρινείς όταν μιλάτε για αλλαγές, εκτός από τη χολή ενάντια στο δημόσιο, να υπερασπιστείτε και την αξιοπρέπεια και τα δικαιώματα του μισθωτού στον ιδιωτικό τομέα και όχι να παρουσιάζετε αυτό τον απαξιωμένο, κακοπληρωμένο και ανίκανο να δει τον πραγματικό του εχθρό εργαζόμενο σαν υπόδειγμα και παράδειγμα για όλους τους υπόλοιπους.

  6. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 30/06/2013 04:04:01

    Ιδιωτική εφορία που θα αναλάβει την είσπραξη ληξιπρόθεσμων οφειλών και ας της δώσουν και το 40% των εσόδων. Άντε να γλιτώσεις μετά ληξιπρόθεσμε με τη βιλάρα που δηλώνεις 5.000 εισόδημα και χρωστάς 800.000 ευρώ στο δημόσιο.

  7. Economist avatar
    Economist 30/06/2013 17:43:24

    Μόλις αδειάσει η κλεψύδρα θα αλλάξει όλη η πολιτική σκηνή. Και τη βλέπω σχεδόν άδεια.