01/06/2012 18:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δύο ώρες κράτησε η αξιοπιστία των εξαγγελιών Τσίπρα!

Πόση ώρα κράτησε η αξιοπιστία των εξαγγελιών Τσίπρα;  Μόλις δύο ώρες!

Στο θέμα των επιδομάτων ανεργίας που «καίει» ένα μεγάλο κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας ο κ. Τσίπρας δήλωσε στις 12:30: «Το επίδομα ανεργίας θα χορηγείται για διπλάσιο χρόνο από το σημερινό (δύο χρόνια)».

Δύο ώρες  αργότερα, στις 14:45, η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ κα Ρένα Δούρου  είπε στο Real Fm: «Αν δεν μας ακούσατε εμάς να μιλάμε για επιδόματα ανεργίας δύο ετών ή και παραπάνω είναι γιατί γνωρίζουμε πάρα πολύ καλά ότι λεφτά δεν υπάρχουν».

Το γεγονός ότι το πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ βρίσκεται στον αέρα το αποδεικνύει και το γεγονός ότι ίδιοι ομολογούν ότι δεν είναι κοστολογημένο! Στις 15:20 στον Alpha 98,9 ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ κ. Γ. Σταθάκης δήλωσε: «Δεν υπήρξε κοστολόγηση, θα υπάρξει συμπληρωματικά πιθανότατα. Απλώς σήμερα η πολιτική ομιλία και οι κατευθύνσεις του προγράμματος ήταν το βασικό».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GreekInLux avatar
    GreekInLux 01/06/2012 19:01:22

    ψιλά γράμματα, δεν συγκινούν κανέναν αυτά...και το πλέον απίθανο να βγει και να πει ο Τσίπρας πολύ φοβάμαι ότι θα τον ψηφίσουν.

  2. Simon Bolivar avatar
    Simon Bolivar 01/06/2012 19:24:47

    Και το νούμερο 2 μέτρο της ΝΔ αυτό λέει

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Simon Bolivar 01/06/2012 20:57:34

      Κατάλαβες για ποιο πράγμα συζητάμε ή κάνεις το χαζό; Περί αξιοπιστίας ο λόγος, δε συζητάμε επί των θέσεων αλλά επί της αοριστίας λοιπόν.

  3. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 01/06/2012 19:51:19

    Κοιτάξτε, είναι απλό. Ο Τσίπρας και ο ΣΥΡΙΖΑ δεν απευθύνονται σε αυτούς που διαβάζουν προγράμματα. Πετάει εκεί ένα "θα φορολογήσουμε τους πλούσιους" και θα "ελαφρύνουμε τους φτωχούς και μικρομεσαίους" και ό,τι πιάσει. Ποντάρει σε ουσιαστικά αγράμματους ανθρώπους ή σε απελπισμένους που πιάνονται από τα μαλλιά τους. Αλλά και σε παλαιοπασόκους που έχουν συνηθίσει από τον παπανδρεϊκό λαϊκισμό. Λεφτά υπάρχουν στο τετράγωνο. Αυτό είναι το πρόγραμμα του Τσιπρανδρέου-ΣΥΡΙΖΑ.

    Πρόταση. Ένας οικονομολόγος ας κάτσει να κοστολογήσει λεπτομερώς το πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ. Θα βγει σίγουρα ότι χρειάζεται περί τα 50 με 60 δις ευρώ για να υλοποιηθεί. Οι πηγές χρηματοδότησης που επικαλείται (αύξηση φορολογίας πλουσίων κ.λπ.) είναι αδύνατον να αρκέσουν για την υλοποίηση ενός τέτοιου ψευτοπρογράμματος.

    Ξεμπροστιάστε τους.

  4. μαρια αναστασια avatar
    μαρια αναστασια 01/06/2012 20:38:55

    Η πολιτική που ακολουθείται από τον Συ.Ριζ.Α. , και επομένως από τον Αλέξη Τσίπρα, εμπραγματώνει αυτό ακριβώς που διατύπωσε η Ρένα Δούρου. Η κοινωνία δεν έχει λεφτά και το περίπου το 1.000.000 των πολιτών είναι άνεργοι συν τους μικρομεσαίους ελεύθερους επαγγελματίες που έχουν κλείσει τις επιχειρήσεις τους, οπότε και ξεφεύγουμε. Επομένως, μέχρι να ανορθωθεί ως ένα σημείο το βιοτικό επίπεδο για όλους εξίσου θα πρέπει η αριστερή διακυβέρνηση που επιβάλλεται να αναδειχθεί να φροντίσει για εύλογο διάστημα, όπως για παράδειγμα των 2 χρόνων, να εξασφαλίσει τα απαραίτητα για την κοινωνία ολόκληρη. Άρα, καταλήγοντας, την ίδια μέρα απο την ανάδειξή της, φαντάζομαι, θα πρέπει να συγκεντρώσουν όλα εκείνα τα οικονομικά στοιχεία που απαιτούνται για την δημιουργία κοστολόγησης της οικονομίας.
    Εάν ο Αλέξης Τσίπρας ήταν λαϊκιστής, στις εξαγγελίες του θα είχε ήδη έτοιμη κοστολογημένη ολόκληρη την κοινωνία όπως επιθυμούν και ανάλογα πράττουν οι αληθινοί λαϊκιστες και δημαγωγοί του λαού. Οι πομφόλυγες και τα φληναφήματα έχουν παραμεριστεί για άλλους που έχουν και το know how, όπως τους αρέσει να λένε στην καπιταλιστική αγορά τη γνώση.
    Και αν κάποιοι πιστεύουν ότι ο Συ.Ριζ.Α. απευθύνεται σε αγράμματους ανθρώπους, σου προτείνω να ξεκινήσεις με Σωκράτη, Πλάτωνα (επειδή μου φαίνεσαι και δεξιούρα), να συνεχίσεις με Χιουμ, Καντ, Σπινόζα και τέλος έτσι λίγο Χέγκελ, Φοϋερμπαχ και Μαρξ και θα καταλάβεις ποιός είναι αγράμματος και που στρέφεται. Ρίξε και μια ματιά στον Φροϋντ μπας και ανακαλύψεις τα κόμπλεξ σου και καταφέρεις να τα ξεπεράσεις. Φιλικά.

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ μαρια αναστασια 01/06/2012 22:16:33

      Μάλιστα...τα κοστολογημένα και όχι τ' ακοστολόγητα είναι ποτισμένα στο λαϊκισμό, γιατί τα κοστολογημένα είναι καπιταλιστικά...ενώ τ 'άλλα είναι φιλοσοφικές αναζητήσεις με άρωμα από Μάρξ, Καντ και Σπινόζα...τ' ακούσαμε κι αυτό. Όνειρο ζω μη με ξυπνάτε!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ μαρια αναστασια 01/06/2012 22:42:51

      "Δεξιούρα"? Μα τι ήθος, τι μόρφωση, με τον Καντ και τον Σπινόζα τα αποκτήσατε? Μπαμπάς ή γκόμενος? Ο αριστεροτέτοιος που σας είπε ότι υπάρχουν οι παραπάνω ντε. Αλήθεια, το ότι το ίνδερνετ που γουστάρετε εσείς οι τζιβάτοι και μπαφάτοι νέοι προοδευτικάριοι του αντικαπιταλισμού είναι εφεύρεση του ιμπεριαλιστικού στρατού των ΗΠΑ σας το είπε ο πατρόνας σας?

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ μαρια αναστασια 01/06/2012 22:56:02

      κοπελλιά, ξεπέζεψε λιγάκι - όσο ανώτερη η γνώση, τόσο θα είναι μεγαλύτερες οι ευθύνες που θα ζητηθούν για τις καταστροφές ...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ μαρια αναστασια 02/06/2012 15:43:56

      Κοπελιά, ειδικά το Σωκράτη μη τον πολυπιάνετε στο στόμα σας. Απέχει από την κοσμοθεωρία σας άπειρα έτη φωτός. Όσο ο νομοταγής πολίτης από τον αναρχοκομμουνιστή που θέλει να φέρει το Σταλινισμό στην Ελλάδα και μέχρι να το πετύχει το παίζει κακομοίρης για να τον λυπηθούν...

    • efi avatar
      efi @ μαρια αναστασια 05/06/2012 12:35:07

      συμφωνω 1000 τοις εκατο μαζι σου!!επιτελους διαβαζω τοση ωρα και εχω μεινει αφωνη με ολους τους πασοκο-σαμαριωτες!!!τα αλλα δεν τα βλεπουν !!καντε και μια συνεργασια πασοκ -ν.δ ,που θα γινει,γιατι δεν σας εχει μεινει και τιποτα αλλο να κανετε μπας κ παρετε την πρωτια!ελεος πια ο κοσμος καταστρεφεται κ σεις μιλατε για πολιτικες βρουβες!Ο τσιπρας ναι ειναι ξυλινος ναι ειναι ακραιος ναι ρισκαρει αλλα ειναι μια διαφορετικη αντιμνημονιακη φωνη!!! και αυτο θελει πλεον ο κοσμος!!οταν κ αν ερθει η ωρα του μην ανησυχειτε θα κριθει και θα κριθει με το μεγιστο πολιτικο κοστος και αυτο το γνωριζει ο ιδιος καλυτερα!

      • gloup avatar
        gloup @ efi 05/06/2012 13:01:22

        O Τσίπρας δεν θα προλάβει να κριθεί, γιατί εσύ που θα σου έχει κόψει τον αέρα και θα δουλεύεις 10ώρο εργοστάσιο στη Βουλγαρία για λίγο φαί, θα του πάρεις το κεφάλι.

  5. μαρια αναστασια avatar
    μαρια αναστασια 01/06/2012 22:29:21

    ...και δυστυχώς δεν χώρεσε.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ μαρια αναστασια 01/06/2012 22:46:20

      Σπρώξε-γλείψε κάτι θα γίνει. Ο Σπινόζα τι λέει επ' αυτού?

      • GreekInLux avatar
        GreekInLux @ TopGunZ 01/06/2012 23:14:06

        δεν παίζεσαι! :)

    • Κώστας ΜΠ avatar
      Κώστας ΜΠ @ μαρια αναστασια 01/06/2012 22:47:51

      Δεν χώρεσε αλλά κάποιοι το διαβάσαμε. Θα μπορούσατε απλά να δώσετε το λινκ των δηλώσεων Δραγασάκη.
      Ο Δραγασάκης λοιπόν θα έπρεπε να ντρέπεται.
      Να δούμε τις δηλώσεις του όπως αποτυπώθηκαν τις τελευταίες μέρες:

      1. "Ξάφνιασε σήμερα ο Γιάννης Δραγασάκης, λέγοντας για πρώτη φορά ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα προχωρήσει σε «πολιτική και όχι νομική καταγγελία του Μνημονίου».

      Ο κ. Δραγασάκης φιλοξενήθηκε στην εκπομπή του Γιώργου Παπαδάκη, διευκρινίζοντας: «Θα καταγγείλουμε πολιτικά και όχι νομικά το Μνημόνιο. Αυτό σημαίνει ότι κάποιες πτυχές θα καταργηθούν, κάποιες άλλες θα τις διαπραγματευτούμε και υπάρχουν και άλλες που πρέπει να εξετάσουμε εναλλακτικές λύσεις». ( προ ολίγων εβδομάδων)

      2. "Ο κ. Δραγασάκης άφησε ανοιχτό παράθυρο στο σενάριο μονομερούς καταγγελίας του μνημονίου ή και του χρέους. «Υπάρχει ανάγκη μιας συνολικής αναδιαπραγμάτευσης του μέλλοντός μας. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να έχουμε ετοιμότητα για μονομερείς ενέργειες, εάν προκληθούμε γι' αυτό» δήλωσε χαρακτηριστικά σε συνέντευξή του στην εφημερίδα Real News." (19/5)

      Τί σοβαρότητα είναι αυτή;
      Τη μία "θα καταγγείλουμε πολιτικά και όχι νομικά το Μνημόνιο" και την άλλη "Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να έχουμε ετοιμότητα για μονομερείς ενέργειες, εάν προκληθούμε γι' αυτό". Τίς κουμπάρες παίζουμε;
      Σήμερα βέβαια ξεκαθαρίστηκε(;) πως μιλάνε για καταγγελία του Μνημονίου , αλλά όχι λέει της δανειακής!!! Τί και αν αυτά είναι αλληλένδετα; Μήπως θα δώσουν εξηγήσεις; Εδώ δεν διστάσατε να υιοθετήσετε αναίσχυντα την ιέρεια του Μνημονίου Ι Κατσέλη, λίγη ακόμη ψευδολογία τι θα βλάψει;

      υγ: τώρα για κόμπλεξ να μιλάνε οι υπερασπιστές και οι χαιδευτές αυτιών των βανδάλων πάει πολύ. Το πράγμα φαίνεται. Αμολάμε μια παράγραφο περιβόλι από Πλάτωνα μέχρι Σπινίζα και καταδείξαμε το μορφωτικό μας επίπεδο και κατατροπώσαμε τους αντιπάλους...Ο Φρόιντ αλλά και ο Λακάν που επεξεργάστηκε την έννοια του Συμπλέγματος θα παρατηρούσαν πολλά.
      Δεν μας λέτε κάτι ποιό ενδιαφέρον, γιατί λόγου χάρη υπερασπιστήκε ο ΣΥΡΙΖΑ το αμερικανόπνευστο Σχέδιο Ανάν; Καμιά συγνώμη έχουμε ή πάλι τα κάνατε σωστά;