23/03/2010 17:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δύο προτάσεις Σαμαρά στην Μέρκελ για βοήθεια

Στις Βρυξέλλες μεταβαίνει αύριο ο Πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς για να συμμετάσχει στη Σύνοδο Κορυφής των αρχηγών των κομμάτων που είναι μέλη του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος (ΕΛΚ).

Ο Πρόεδρος της ΝΔ έχει προσκληθεί από την καγκελάριο της Γερμανίας Άγκελα Μέρκελ να είναι ο κεντρικός ομιλητής στη Σύνοδο του ΕΛΚ προκειμένου να εκθέσει τα προβλήματα που αντιμετωπίζει, σήμερα, η Ελλάδα και να διατυπώσει τρόπους και προτάσεις εξόδου της χώρας μας από την κρίση, μέσα στο πλαίσιο της Ευρωζώνης.

 Ο εκπρόσωπος της ΝΔ Πάνος Παναγιωτόπουλος σε δηλώσεις του επεσήμανε πως ο Α. Σαμαράς, κατά την παραμονή του στις Βρυξέλλες, είναι αποφασισμένος να εξαντλήσει κάθε δυνατό μέσο που έχει στα χέρια του, ιδιαιτέρως προς τη γερμανική πλευρά ώστε να μπορέσει και η ΝΔ, ως αξιωματική αντιπολίτευση, να συμβάλει ώστε να πειστεί η Γερμανία να συναινέσει στην εξεύρεση μιας σωστής λύσης για την Ελλάδα, μέσα στο πλαίσιο της Ευρωζώνης.

 Η ΝΔ προτείνει:

-  ή να παρασχεθούν στην Ελλάδα οι απαραίτητες εγγυήσεις, ώστε να μπορέσει η χώρα μας να δανειστεί με όρους που τη συμφέρουν - όπως ακριβώς δανείζονται και οι υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες

- ή να υπάρξει οικονομική βοήθεια, η οποία μπορεί να διακανονιστεί σε διμερές επίπεδο, ώστε να μην προσκρούει, μια τέτοια απόφαση, στις γνωστές κοινοτικές απαγορεύσεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 23/03/2010 18:02:01

    Πολύ θα ήθελα να δω εντός του ΕΛΚ μια εξέλιξη, όπου το ανακοινωθέν της Μέρκελ θα λέει:
    “Η Γερμανική Κυβέρνηση επείσθη από τα επιχειρήματα του προέδρου του αδελφού κόμματος της ΝΔ Αντώνη Σαμαρά, για τη χορήγηση εγγυήσεων επί πιστώσεων προς το Ελληνικό Δημόσιο”.
    (φάκτορα, αν σχολιάσει κανείς, “...και μετά ξύπνησες”, κάνε του μοντερέϊσιον)

    • Factorx avatar
      Factorx @ Y. 23/03/2010 18:16:59

      Εσυ κάνεις πλάκα, αλλά είναι μην ξεχνάς πως την προηγούμενη εβδομάδα μίλησαν για το ίδιο θέμα. Βέβαια αν ήταν το ΠΑΣΟΚ θα είχε βγει ηδη στα κεραμίδια

    • ΣΟΦΙΑ avatar
      ΣΟΦΙΑ @ Y. 23/03/2010 18:20:08

      Δεν πειράζει να ονειρευόμαστε!Μετά τις σφαλιάρες που φάγαμε τους τελευταίους μήνες, σαν κόμμα εννοώ,ας ευλογήσουμε και λίγο τα γένια μας! Η παρουσία και μόνο του Σαμαρά στο πολιτικό σκηνικό αυτές τις δραματικές στιγμές που ζούμε είναι αυτό που μας δίνει κουράγιο, όραμα και ελπίδα!

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 23/03/2010 20:31:08

      Φάκτορα, καμία πλάκα. Απλώς τις επιθυμίες μου τις διανθίζω και με λίγη πλάκα, γιατί αλλιώς θα σαλτάρουμε.
      Σοφούλα, η φαντασία (και το όνειρο), στην εξουσία!

    • Spm avatar
      Spm @ Y. 24/03/2010 00:02:40

      καλο, αλλα λεω να αλλαξεις πλευρο!!!

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 24/03/2010 07:22:09

      Για σκεφθείτε και να γινόταν? Ρουά-ματ, με τρεις κινήσεις! Όλα τα λεφτά! Τζακ-ποτ, ενός χρόνου! Τίναγμα της μπάνκας στον αέρα!
      (Δυστυχώς, οι Οστρογότθοι δεν καταλαβαίνουν από αλληλεγγύη και τέτοια συναφή. Τομαράκηδες του αισχίστου είδους. Τη πάρτη τους και μόνο. Ας τα βλέπουν αυτά οι πολιτικάντηδές μας, που έχουν μόνιμα τα παντελόνια, κατεβασμένα).

    • Spm avatar
      Spm @ Y. 24/03/2010 12:38:45

      Ποτέ μη λές ποτέ, φίλε. Νομίζω οτι αυριο το μεσημερι θα ειμαστε ολοι περηφανοι για την παρουσια του Σαμαρα στις Βρυξέλλες, για αυριο το βραδυ με τον Γιώργο δεν ειμαι καθόλου σίγουρος.

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 24/03/2010 13:58:58

      Και δεν θέλω να αμφιβάλω, και δεν αμφιβάλω. Ελπίδα!!!

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 24/03/2010 14:05:43

      .....μόνο να προσέξει τους πέριξ του, με τις προσωπικές τους διαδρομές. Μπορεί να του κάνουν κακό.

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 23/03/2010 18:35:57

    Η ...κακιά η Μέρκελ,καλεί το Σαμαρά.
    Ο Σαρκοζί,ο Μπαρόζο, ο Γιούνκερ και ο Μπερλουσκόνι,ακόμα και ο αποχωρήσας πρώην πρωθυπουργός του Βελγίου Φερχοφστάντ, τάσσονται υπέρ μιας ευρωπαϊκής λύσης για την Ελλάδα. Αυτοί οι ...κάκιστοι συντηρητικοί!
    Αν διάβαζαν τα σχόλια των στελεχών της Κυβέρνησης για το πρόσωπό τους, φοβάμαι ότιθα μας έστελναν στο πύρ το εξώτερον!

    Εκείνη η Σοσιαλιστική Διεθνής,της οποίας προϊσταται ο Πρωθυπουργός μας, με τι ασχολείται;

    Υ.Γ. Συντάσσεται και ο Θαπατέρο, επειδή η φωτιά πλησιάζει στην γειτονιά του.

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/03/2010 19:26:40

    Aυτα ειναι τα ευκολα.Υπαρχει και παγιδα ομως και ελπιζω να την εχει υποψι του ο Σαμαρας.
    Ο Σαμαρας εκληθη να αναπτυξει απο τη Μερκελ τα ΜΕΤΡΑ που πρεπει να ληφθουν για να ανακαμψει η ελληνικη οικονομια και οχι μονο να ζητησει βοηθεια.
    Εαν προτεινει ημιμετρα προφανως θα του πουν οτι δεν ειναι αρκετα.
    Εαν προτεινει τα πραγματικα μετρα -αυτα που δηλαδη χρειαζονται-υπαρχει κινδυνος να τον χειροκροτησουν και μετα η Μερκελ να παρει το χαρτι και την αλλη μερα στο Συμβουλιο να πει στο Παπανδρεου "η αντιπολιτευση σου προτεινει αυτα,τι καθεσαι" .Εννοειται οτι αυτα που χρειαζονται δεν ειναι ευχαριστα μετρα.
    Τωρα για τις σφαλιαρες δυστυχως η ΝΔ εχει αναπτυξει ενα ιδιομορφο κομπλεξ λογω της θεσης της.Οι αριστεροι ξερουν οτι οι ιδεες της εχουν αποτυχει σε ολο τον κοσμο και εμεις ειμαστε το μονο αποτυχημενο δεξιο κομμα της Ευρωπης.Τι ειναι χειροτερο,να εισαι αποτυχημενος μαζι με ολους τους ομοιους σου ή να εισαι ο μονος αποτυχημενος;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ψυχραιμια 23/03/2010 19:52:14

      Καλώς το επισημαίνεις...

  4. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 23/03/2010 20:02:14

    Αν ο Αντώνης καταφέρει να βελτιώσει το κλίμα, αν μπορέσει να περάσει την αναγκαιότητα για μέτρα και αναπτυξιακού χαρακτήρα κι αν όλα αυτά ξεφύγουν από τον επικοινωνιακό αποκλεισμό τότε αρχίζει η ...Ανάσταση.
    Δηλαδή, Αν, Αν και Αν τότε ...Αντώνης :)

  5. Ermippos avatar
    Ermippos 23/03/2010 20:28:59

    Αυτό το είδατε; Είναι αναρτημένο από το πρωί.

    http://ermippos.blogspot.com/2010/03/blog-post_23.html

  6. Y. avatar
    Y. 23/03/2010 20:35:22

    Καμιά πρόθεση ειρωνείας. Ενδόμυχη επιθυμία, με λίγη πλάκα.

  7. nama avatar
    nama 23/03/2010 21:32:21

    Είναι άραγε ο οπαδισμός ή ένας γενικευμένος πολιτικός επαρχιωτισμός που σας κάνει να πιστεύετε ότι ο -οποιοσδήποτε - αρχηγός της αντιπολίτευσης στην Ελλάδα είναι σε θέση να διαμορφώσει τη στρατηγική της Γερμανίας και της ΕΕ;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ nama 23/03/2010 21:51:53

      Μαλλον ο οπαδισμος.Υπαρχει ομως και το εξης στοιχειο που στα ελληνικα ΜΜΕ παραβλεπεται : η κυβερνηση Παπανδρεου επαιξε αντιγερμανικο παιγνιδι ειτε λογω αγνοιας ειτε λογω συμβουλων απο καποιους που εφερε τη ρηξη στις σχεσεις Ελλαδος - Γερμανιας.
      Για να το καταλαβει κανεις θα πρεπει να ξερει τη σημασια που εχει για τη Γερμανια η Συνθηκη του Μααστριχτ οσον αφορα τις ενδοευρωπαικες ισορροπιες με τη Γαλλια αλλα και τις εξωευρωπαικες.
      Η ανακοινωση μεγαλου ελλειμματος και η ταυτοχρονη αρνηση ληψης μετρων για μηνες ηταν αμφισβητηση της συνθηκης ενω ολη η απαιτηση βοηθειας ευνοει καθαρα τη γαλλικη στρατηγικη για την ΕΕ.
      Οι Γερμανοι λοιπον δεν θα ξεχασουν το ατομο που προκαλεσε ολα αυτα.

    • ν γεωργιοπουλος avatar
      ν γεωργιοπουλος @ nama 25/03/2010 17:48:58

      Τα κριτηρια του Μααστριχτ δεν τηρουνται εδω και 3 περιπου χρονια. Δεν περιμεναν εμας.

  8. Y. avatar
    Y. 24/03/2010 14:21:33

    Επί του πιεστηρίου (Μέγκα, ειδήσεις, 14.00, Χασαπόπουλος)
    Το αφορολόγητο της φορολόγησης των αποζημιώσεων, 20.000 προχθές, 40.000 χθες, 60.000 σήμερα.
    Πήρε κι αυτό την ανιούσα. ΌΠΩΣ ΤΑ ΣΠΡΕΝΤΣ!!!

  9. Y. avatar
    Y. 24/03/2010 14:25:20

    Επί του πιεστηρίου (2)
    Απεργούν οι διπλωματικοί υπάλληλοι στο ΥπΕξ.
    ΓΑΠ και Δρούτσας, κάλεσαν τον Νταβούτογλου, να αναλάβει το κενό