#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/07/2011 14:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δύο παράλληλα σύμπαντα



Όταν το μεσημέρι της Τετάρτης καιγόταν η Αθήνα ο Γιώργος Παπανδρέου έκανε μπάνιο στην Αστέρα της Βουλιαγμένης. Και μετά πήγε στο γυμναστήριο. Και την Πέμπτη, αντί να έρθει στη Βουλή, πήγε στη «Σμαράγδα» στην Πεύκη για ψαρικά. Πέρασε δηλαδή δύο ήσυχα μεσημέρια, γυμνάσθηκε, δροσίσθηκε, απόλαυσε φαγητό – ίσως έφαγε και παντεσπάνι.

Δεν είναι (μόνο) ο Γιώργος «αλλού». Είναι και το ΠΑΣΟΚ. Η μετατροπή ενός λαϊκού κόμματος σε κόμμα – μηχανισμός εξουσίας (με χαρακτηριστικά Μεξικού) έχει ως αποτέλεσμα την λειτουργία του στο κενό, στο δικό τους κόσμο. Έτσι η κρίση των τελευταίων 20 ημερών (ανασχηματισμοί, παραιτήσεις, ψηφοφορίες, καταψηφίσεις κ.λπ.) λύθηκε με την ανακατανομή της εξουσίας στο πλαίσιο των εσωτερικών ισορροπιών του κόμματος (ο ΓΑΠ πρωθυπουργός, ο Βενιζέλος νούμερο «υπερδύο», οι άλλοι δελφίνοι να περιμένουν ριγμένοι, οι βουλευτές που φώναζαν πειθάρχησαν όταν ο ηγέτης τους πήρε αυτά που ήθελε).

Όμως το πολιτικό και κοινωνικό πρόβλημα δεν ήταν οι εσωτερικοί συσχετισμοί της κυβέρνησης και του ΠΑΣΟΚ. Την ίδια ώρα όλοι οι οικονομικοί και κοινωνικοί δείκτες χειροτέρευσαν. Η ασκούμενη πολιτική επενδύθηκε με μπόλικη αστυνομική βία με εμφανή την ύπαρξη παρακρατικών δυνάμεων. Για λίγες ημέρες δημιουργήθηκαν συνθήκες κοινωνικής και πολιτικής ανωμαλίας.

Το κυριότερο όμως είναι ότι η καθημερινότητα του πολίτη δεν συμπεριλαμβάνει κανένα από τα στοιχεία που είδαμε ότι αφορούν την καθημερινότητα του πρωθυπουργού και των κυβερνητικών βουλευτών. Οι πολίτες αντιμετωπίζουν οξύ οικονομικό πρόβλημα, που αγγίζει τα όρια της διαβίωσης («λεφτά δεν υπάρχουν» που θα έλεγε ο Γιώργος), την στιγμή που οι εκπρόσωποί τους στη Βουλή χαράσσουν «μεγαλόπνοες» πολιτικές και ασκούνται στην ανάπτυξη γενικοτήτων ως δήθεν στρατηγικές ανάπτυξης και οράματος για την Ελλάδα του μέλλοντος.

Πρόκειται για δύο ασύμπτωτες πορείες. Αυτή είναι μία ιστορική πολιτική αντίφαση που θα την λύσουν μόνο οι κάλπες.

Κ. Βολεμένος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Malena avatar
    Malena 02/07/2011 14:58:28

    Κάλπες! Ακριβώς! Γιατί κάποια στιγμή πρέπει να έρθουμε και στο διαταύτα.
    Παράφούσκωσε το πρόβλημα και η ξεφτίλα τους!

  2. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 02/07/2011 15:25:55

    Στην περίπτωση της μαρίας αντουανέτας χρειάστηκε κάποιος γιατρός να εφεύρει και την γκιγιοτίνα, ώστε να μην υποφέρει πολύ το θύμα κατά την απόδοση "δικαιοσύνης". Και το χειρότερο όλων: Ο κόμης Μιραμπώ ήταν μέλος του "τάγματος των πεφωτισμένων της Βαυαρίας" και ο Ροβεσπιέρος μέλος της στοάς "φιλαλήθης", δηλαδή αμφότεροι παιδιά του συστήματος.
    Ας μην εκπλαγούμε λοιπόν, εάν τα μπετά για την βάση της αγχόνης ρίξει ο κ. Μπόμπολας. Διότι, όπως έδειξε και η περίπτωση του Στρως Καν, το σύστημα δεν υπολογίζει ποιος είναι αχθοφόρος του και ποιος όχι, όταν φτάσει η ώρα να πέσουν κεφάλια για λόγους σκοπιμότητος.
    Όλα τα ανδρείκελα του συστήματος διέπει ο φόβος και μόνον, πέραν από τους λεονταρισμούς που μοστράρουν. Διότι στην "δημοκρατία τους", την δημοκρατία της στημένης από τους επικυριάρχους γκιγιοτίνας, ηδονίζονται όταν καταπίνουν πορτοκαλάδα, χωρίς να γνωρίζουν εάν την επομένη πρόκειται να διαθέτουν λαιμό.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Μποτίλια στο Πέλαγος 02/07/2011 20:03:04

      !!!!

  3. φωνη avatar
    φωνη 02/07/2011 15:45:08

    δεν εκπλησσομαι που ο γιωργακης συνεχισε το καθημερινο του προγραμμα με τα γυμναστηρια ενω γινοταν χαμος την τεταρτη.αυτος ειναι σαν να εχει ηδη παρετηθει απλα καθεται μπας και του ζητησουν καμια χαρη οι φιλοι του οι τραπεζιτες και αυτος να τρεξει να τους βοηθησει καταστρεφοντας περισσοτερο την ελλαδα.εδω αφησε τη χωρα ακυβερνητη για καποιες ωρες και ψαχνανε προσωπα νεα,αλλα μετα ξαναγυρισε.που να τρεχεις τωρα ειδικα οταν εχεις τον βενιζελο και την μανα σου πανω στο κεφαλι σου.ε δεν παει αλλο πρεπει αμεσα να παμε σε εκλογες.

  4. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 02/07/2011 15:46:31

    ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΣΒΕΡΚΟ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΙ.......................

    • Tassos avatar
      Tassos @ ΕΛΛΑΣ 02/07/2011 17:30:16

      :-) ΕΓΡΑΨΕΣ!!!

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 02/07/2011 16:03:57

    «Θα πουλάμε ήλιο, αέρα και τον άνεμο στους Ευρωπαίους!!!» http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2011/06/blog-post_1280.html


    Ως τσιπαρισμένος νεοταξίτης που είναι, ΔΕΝ έχει συναίσθηση της πραγματικότητας. ΔΕΝ έχει επαφή με το περιβάλλον. Είναι ένα Αφιλο, Στεγνό, Ξένο Σώμα! Γι’αυτό και μάς θέλει όλους τους Ελληνες τσιπαρισμένους και υποταγμένους, ώστε να μην αντιδρούμε σε ό,τιδήποτε Δόλιο και Φονικό, αυτός απεργάζεται γιά την Ελλάδα.

    Δεν ήξερε, ως ανιστόρητος ασεβής, μισέλληνας που είναι. Γιατί Δεν ρώτησε να μάθει, Ποιόν Λαό;; έχει τη ψευδαίσθηση ότι μπορεί να γονατίσει;
    Οσοι το αποτόλμησαν, Σκόνη στον Ανεμο έγιναν!

  6. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 02/07/2011 17:21:57

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΕ ΕΚΠΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ..ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΤΟΥ. Η ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΑΛΛΗ Η ΠΑΣΤΑ, Η, Η ΑΣΚΗΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΓΙΑΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΑΖΗΜΙΩΤΟ ΒΕΒΑΙΑ!!!

  7. eap avatar
    eap 02/07/2011 18:41:28

    Ντίνο, αυτό με την ανία μου έφερε στο μυαλό το παρακάτω που λέγεται: την ημέρα που ξέσπασε η Οκτωβριανή επανάσταση, ο τσάρος είχε ξυπνήσει το πρωί και είχε πει "Άλλη μια βαρετή μέρα ξημέρωσε σήμερα".Ίσως θα έπρεπε να το θυμήσει αυτό κάποιος στους ανιστόρητους πολιτιούς μας για να ξέρουν τι μπορεί να τους επιφυλάσσει μια "ανιαρή μέρα τους"...

    • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο Πέλαγος @ eap 02/07/2011 19:39:49

      Αγαπητέ φίλε, δεν αποσκοπώ στη διεξαγωγή πολεμικής εις βάρος σου, καθότι οι αγνές προθέσεις σου είναι προφανείς.
      Όμως καλόν είναι να μην αναπαράγουμε μυθεύματα. Ο τσάρος είχε ήδη ανατραπεί από τον προηγούμενο Απρίλιο και ευρίσκετο υπό συνθήκες στρατιωτικής ομηρίας με την οικογένειά του.
      Οι μπολσεβίκοι ανέτρεψαν τον Οκτώμβριο μια δημοκρατικά εκλεγμένη, επαναστατική κοινοβουλευτική κυβέρνηση και ένα κοινοβούλιο στο οποίο συμμετείχαν, απολαμβάνοντας πλήρεις πολιτικές ελευθερίες. Για να ονομάσουμε τα γεγονότα του Οκτωμβρίου "επανάσταση" και όχι στημένο πραξικόπημα, πρέπει να υπήρξαν και κάποιοι νεκροί. Μήπως μπορείς να μας αναφέρεις κάποιες πηγές, οι οποίες να προσεγγίζουν τον αριθμό τους; Διότι εγώ γνωρίζω μόνο για δεκατέσσερα άτομα που σκοτώθηκαν, έξι των των οποίων ήταν γυναίκες, στα τάγματα κοζάκων του φρουρίου Πέτρου και Παύλου.
      Αυτός που έπαθε την πλάκα της ζωής του, όταν έμαθε για την επανάσταση του Απριλίου ήταν ο τελείως ξεκομμένος εμιγκρές από τα ρωσικά δρώμενα Λένιν. Έσπασε την καρέκλα στο καφενείο της Ζυρίχης όπου καθότανε από την έκπληξη. Και αυτό δεν το ισχυρίζομαι εγώ. Η σύζυγός του Κρούπσκαγια το αναφέρει στα απομνημονεύματά της.
      Μας ποτίσανε πολύ μπροσούρα της πλάκας στα κομμουνιστικά κόμματα. Είναι καιρός όμως να βρούμε μια πιο ρεαλιστική επιχειρηματολογία, που να ανταποκρίνεται στις προθέσεις μας.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Μποτίλια στο Πέλαγος 02/07/2011 20:39:05

        Δεν μας αφήνετε με το τι έγινε 100 χρόνια πρίν, εδώ μας λέτε πως θα βγάλουμε τον μήνα?

        • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
          Μποτίλια στο Πέλαγος @ anonymous 02/07/2011 22:13:26

          Αδελφέ, λυπούμαι εκ των προτέρων για τον ξιπασμό και την αμετροέπειά μου. Ζω στο εξωτερικό και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα επιβιώσεώς, με εξαίρεση τον πολυετή πόλεμο του γερμανικού κράτους και των ελλαδιτών αλητάμπουρων σε βάρος μου, με στόχο να με καταστρέψουν οικονομικά για να με απαξιώσουν κοινωνικά, ώστε να μην μπορώ να διεκδικήσω μελλοντικά θέσεις εκπροσώπησης των μεταναστών, τις οποίες υπηρέτησα στο παρελθόν.
          Φοβάμαι όμως, ότι το ερώτημα στο πολύ άμεσο μέλλον δεν θα είναι πως θα βγάλουμε τον μήνα, αλλά πως θα βγάλουμε την ημέρα και μάλιστα σε όλες τις χώρες της Ευρώπης.
          Άρα, θα απαιτηθεί η διεξαγωγή κοινωνικής επαναστάσεως με προοπτική να εξυπηρετηθούν δυο στοιχειώδεις στόχοι:
          - Η εγγύηση της διατροφής για το κοινωνικό σύνολο
          - Η προάσπιση της εδαφικής ακεραιότητος με πανεθνική λαϊκή στράτευση
          Λυπάμαι εάν μοιάζω ότι παίζω με τον πόνο σου και ζητώ ειλικρινά συγγνώμη.
          Υπάρχουν όμως κι άλλοι πόνοι, που κουβαλάμε εδώ και δεκαετίες.

  8. δημης avatar
    δημης 02/07/2011 19:19:47

    ΚΑΛΑ ΤΙ ΘΕΛΑΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ...ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ..ΒΟΥΛΗ... ΑΘΛΗΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ....
    "ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ..."(ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ)....
    ΚΑΙ ΕΔΩ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ...
    -ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ...ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ...

    • anonymous avatar
      anonymous @ δημης 02/07/2011 20:39:35

      Μετέχει στο Special Olympics?

  9. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 03/07/2011 00:42:29

    εκεινος ο ψαρας που τον εσωσε απο βεβαιο πνιγμο οταν ειχε ξανυχτει με το κανο και τον εψαχνε το λιμενικο,τωρα θαχει μετανοιωσει οικτρα . αν ηξερε οτι θα γινοταν πρωθυπουργος και θα ξεπουλουσε την ελλαδα οχι τη χωρα του μαλλον δε θα τον εσωζε.

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/07/2011 00:46:31

    Συγχαρητήρια!!!

  11. madprof avatar
    madprof 03/07/2011 02:42:37

    "Η εγγύηση της διατροφής για το κοινωνικό σύνολο" είναι πλέον όνειρο θερινής νυκτός αφού εκόντες άκοντες μας σύρουν από το νεοφιλελεύθερο άρμα τους και πρέπει να τρέξουμε αλλιώς θα μας σέρνουν χωρίς να υπολογίζουν παράπλευρες ανθρώπινες απώλειες !. Και όλοι μιλάνε για αποκρατικοποιήσεις, ιδιωτικοποιήσεις, ελαστικοποίηση των σχέσεων εργασίας και πάει λέγοντας αντί για Κοινωνικοποίηση μέσω χρηματιστηρίου των ΔΕΚΟ (κράτος, εργαζόμενοι, θεσμικοί και ανεξάρτητοι επενδυτές ) για τιμολόγια κοινωνικά δίκαια και εργασιακές σχέσεις ανθρώπινες.

    Στο άρθρο "Ο Αντώνης Σαμαράς μπροστά στη Νέα Μεταπολίτευση" διαβάζω :
    "Το τέλος των πολυσυλλεκτικών κομμάτων. Αυτά τα κόμματα τελείωσαν, αυτή η κομματική δημοκρατία απέτυχε, αυτό το πολιτικό προσωπικό χρεοκόπησε. ..........
    Έναν “Τρελλαντώνη” που με σύμμαχο την ιδεολογία και τον πολιτισμό, με λόγο όχι πολιτικά ορθό όπως θέλουν οι επικυρίαρχοι ,αλλά εθνικά ωφέλιμο όπως απαιτεί το έθνος θα διαλύσει ότι ετοιμόρροπο και θα θεμελιώσει σε ότι υγιές ,γκρεμίζοντας πρώτα απ όλα το κόμμα στο οποίο προεδρεύει.
    Το έθνος απαιτεί πλέον πράξεις." και τα γράφει ένας ων απαίδευτος !.
    Στο άρθρο : «Δεν θέλουμε μια πρόσκαιρη γεύση εξουσίας. Θέλουμε να τα αλλάξουμε όλα….» διαβάζω :

    «Η Ελλάδα στο κατώφλι της «μετάλλαξης»
    Στην Ελλάδα αντιμετωπίζουμε σήμερα και τα τρία φαινόμενα:
    Μιαν απόπειρα «πολύχρωμης επανάστασης»,
    Μια απόπειρα ισλαμικής πίεσης από την πλευρά λαθρομεταναστών. Με έντονα τα χαρακτηριστικά της κοινωνικής πρόκλησης. Αφού τα αιτήματα των λαθρομεταναστών – που δεν μπορούν να ικανοποιηθούν: «πλήρη κοινωνικά και πολιτικά δικαιώματα» κλπ.Ευρώπη).
    Και η δημιουργία μιας «δυαρχίας», που θα τείνει να εγκαταλείψει το παραδοσιακό μοντέλο της μεταπολίτευσης, υπό τον πίεση των συνταγματικών μεταρρυθμίσεων που επιβάλλει το Μνημόνιο και με στόχο να μειώσει ακόμα και τα τελευταία προσχήματα εθνικού ελέγχου πάνω στην Πολιτική: και να μεταβιβάσει όλους τους αρμούς της εξουσίας σε υπερεθνικά κέντρα. Αλλοιώνοντας σε πρώτη φάση το Πολίτευμα και σε επόμενη τον ίδιο τον εθνικό χαρακτήρα της ελληνικής κοινωνίας (με θεσμούς πολύ-πολιτισμικότητας, που απορρίπτονται πια παντού αλλού στην Ευρώπη.»
    Μακάρι να είναι Αυθαίρετες απόψεις άδολων πολιτών και να μην οδηγούμαστε σε εθνικιστικές και πατριωτικές κορώνες και σε άλλα χείριστα βάση σχεδίου σκοτεινών κύκλων. Δεν έχουμε την πολυτέλεια. Ήδη η κοινωνία σπαράσσεται για την επιβίωση.
    Είναι δυνατόν εν έτη 2011 να αρνούμαστε τα αυτονόητα, τώρα που ο κόσμος και με το διαδίκτυο έγινε ένα χωριουδάκι ? Άλλωστε υπήρξαμε σαν λαός από τους πρώτους, αρχαία Αθήνα - Μέγας Αλέξανδρος, που εφάρμοσαν την πολυπολιτισμική κουλτούρα στον κόσμο πριν 2500 χρόνια. Άλλα μας φταίνε, άλλα πολύ πιο σοβαρά. ‘Όλοι έχουμε δικαίωμα στην επιβίωση ως ανθρώπινα όντα ασχέτως χρώματος, εθνικότητας, πιστεύω και πολιτιστικές επιλογές. Συνιστώ : Ψυχραιμία, πνεύμα Αυτοελέγχου - Αυτοκριτικής – Αλληλοβοήθειας, - δημιουργικής συμβίωσης με τον συνάνθρωπό μας.
    Αυτοί που μας οδήγησαν (αφού καταλήστευσαν – λεηλάτησαν τα δημόσια ταμεία με τους κρατικοδίαιτους φίλους τους «επιχειρηματίες») στο υπαρξιακό αδιέξοδο σαν πολίτες και χώρα είναι το Πρόβλημα ! Από εκεί ξεκινά το πρόβλημα από εκεί πρέπει να ξεκινήσει η Κάθαρσις της κόπρου της ΦασιστοΦρουδοΔημοΤατιανοΚαναλοΔικαιοΤσιτσιολινοΚαρατζαφυροΑντωνοΝτοροΓιώργαινας φεύ !, που λειτουργούν με κώδικα ‘Ndraghetta,Cosa Nostra και Sagrada Famiglia alias πολιτική μαφιόζικη οργάνωση (sic !)).
    Ποτέ πια εκμετάλλευση διχαστικών ΕθνικοΧριστιανοΠατριωτικοΕπιχειρηματικοΛαϊκιστικών ιαχών.
    Δεν ανήκουν στην παράδοση και στο πνεύμα της Ελληνικής Παιδείας και Πολιτισμόύ, άρα μακριά από "σειρήνες" ύποπτων απόψεων !

    • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο Πέλαγος @ madprof 03/07/2011 11:52:39

      Πράγματι, φοβάμαι ότι θα αντιμετωπίσουμε στο όχι τόσο μακρινό μέλλον, όχι μόνο πρόβλημα πείνας, αλλά ίσως και πρόβλημα πόσιμου νερού.
      Η τρύπα στην οροφή του Αντιδραστήρα 4 στην Φουκουσίμα δεν ήταν ρωγμή, με προέλευση εκ των έσω, αλλά ήταν προερχόμενη από εξωτερική επίδραση. Εκτιμώ, ότι η Φουκουσίμα ήταν δοκιμή για κάτι χειρότερο, που ίσως ακολουθήσει.
      Δεν υπάρχει όμως πρόβλημα χωρίς λύση και πρόκληση χωρίς περιθώρια αντιμετώπισης. Οφείλουμε να οργανωθούμε ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ με άξονα την λαϊκή αλληλεγγύη. Εδώ και τώρα είναι σκόπιμο να συγκροτηθούν επιτροπές λαϊκής επιβίωσης. Το πρόγραμμά τους μπορεί να καθοριστεί συγκεκριμένα με αφετηρία τα εκάστοτε τοπικά δεδομένα. Αυτό το βήμα έχει άμεσο πρακτικό χαρακτήρα, αλλά αυτομάτως μεταλλάσσει ΤΗΝ ΔΟΜΗ κάποιων σημαντικών πολιτικών σταθερών.
      Πρέπει να ξεπεράσουμε τον ατομισμό και να κατανοήσουμε, ότι η αυτοοργάνωση ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ. Η ταυτόχρονη προώθηση ΘΕΤΙΚΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ στόχων, οι οποίοι μπορούν να ξεκινήσουν αμέσως, είναι μεσοπρόθεσμα ζωτικά αναγκαία και δύναται να μεταβάλει τον κοινωνικό συσχετισμό των δυνάμεων σε ευαίσθητους τομείς.
      Οι πλατείες είναι ιδιαίτερα χρήσιμες. Μπορούν να αποτελούν την σύγχρονη μορφή της αρχαίας αγοράς, ως κέντρου κοινωνίας, προβληματισμού και διαμαρτυρίας. Όμως οι πλατείες αποτελούνται μόνο από πέτρα και σκόνη. Η πέτρα ούτε καίγεται, ούτε τρώγεται. Ας βάλουμε την φαντασία μας σε κίνηση. Ας κατανοήσουμε, ότι όχι μόνο θέλουμε, αλλά ταυτοχρόνως μπορούμε.
      Με την τελευταία φράση και το συμπέρασμα του σχολίου σου συμφωνώ. Το Ελληνικό Πνεύμα είναι ξεκάθαρα οικουμενικό. Όμως ο πατριωτισμός είναι ιδιαίτερα πολύτιμο αγαθό, για να το αφήσουμε στο έλεος των ελλαδεμπόρων.

  12. eap avatar
    eap 03/07/2011 09:42:23

    Φίλε Μποτίλια στο πέλαγος...ΜΗ ΒΑΡΑΣ, για να το πω λαϊκά. Εξ' αρχής δεν επικαλέστηκα καμία πηγή για αυτό που έγραψα για την Οκτωβριανή επανάσταση.Είπα απλά "όπως λέγεται". Αν είναι λαθος...πάω πάσο. Για την ιστορία, δεν είμαι κουμουνίστρια και δεν διαβάζω κουμουνιστικές ή άλλες φυλλάδες. Χαίρομαι που εδώ μέσα γράφουν άνθρωποι που ξέρουν περισσότερα από ότι εγώ.Έτσι δίνονται και ερεθίσματα για να ψάχνουμε περισσότερο.Καλημέρα!

    • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο Πέλαγος @ eap 03/07/2011 11:21:25

      Αγαπητή φίλη ζητώ συγγνώμη για την αναίτια σκληρότητα και τον ξιπασμό του σχολιασμού μου. Όποτε συμπεριφέρθηκα σκληρά τα έκανα θάλασσα.
      Σημασία έχει να γράφουμε και να προσπαθούμε, άσχετα από πόσες εγκυκλοπαίδειες έχουμε στα ράφια μας. Και όσοι τυχαίνει να έχουμε διαβάσει κάποια μπροσούρα παραπάνω από κάποιον φίλο ή φίλη, καλό είναι να είμαστε σεμνοί και συμμαζεμένοι.
      Εξ άλλου πέρα από την όποια ιστορική ακρίβεια - αν μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο - ταυτοχρόνως λειτουργούν σε ένα σχόλιο το πνεύμα και οι προθέσεις του, που είναι καθοριστικές για την ποιότητά του και βρίσκονται υπεράνω της όποιας "γνωσιολογίας".

  13. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 03/07/2011 10:59:52

    ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΠΟΤΙΛΙΑ, ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΟΤΙ ΕΜΠΝΕΟΜΕΘΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΑ ΙΔΕΩΔΗ, ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ ΜΙΑ..ΑΣΗΜΑΝΤΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ! ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΧΡΩΣΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΟΣΟ ΠΕΡΑΝ ΠΑΣΗΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑΣ (ΤΟ ΥΨΟΣ ΠΟΙΚΙΛΕΙ). ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ Γ΄ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΛΟΙΔΟΡΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΖΗΤΙΑΝΟΙ, ΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ, ΟΙ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΑΚΙΔΕΣ ΟΙ ΦΥΓΟΠΟΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΑΧΡΕΙΟΙ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ!!!!
    ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΝ ΤΟΥ ΦΑΣΙΣΜΟΥ Η ΓΕΝΙΚΕΥΣΗ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ; ΞΕΧΝΟΥΝ ΟΤΙ ΜΑΣ ΔΑΝΙΣΑΝ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΟΥΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑ ΔΩΡΟΔΟΚΟΝΤΑΣ ΤΑ ΤΣΙΡΑΚΙΑΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;..

    • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο Πέλαγος @ ΝΤΙΝΟΣ 03/07/2011 12:45:32

      Αγαπητέ συνοδοιπόρε ΝΤΙΝΟ:
      Δεν τυγχάνω οπωσδήποτε συμπαθών του Πάγκαλου, οφείλω όμως να αναγνωρίσω, ότι απέδωσε ένα πολύ ορθό χαρακτηρισμό στην Γερμανία. Πρόκειται πράγματι για ένα γίγαντα με μυαλό νάνου.
      Ζω 38 χρόνια στην Γερμανία και με τους Γερμανούς έχω ζυμωθεί. Δεν μπορώ να ισχυριστώ, ότι με αντιμετωπίζουν με βάση το ομογάλακτο - πράγμα αδύνατο - αλλά με την πλειοψηφία έχει επέλθει το συγγενές, διότι τους αγαπώ και τους πονάω - άσχετα εάν ταυτοχρόνως τους λυπάμαι συνολικά, ως ζώντες σε ημιάγρια κατάσταση. Ομολογώ, ότι - σε αντίθεση με το παρελθόν - σήμερα δεν σιχαίνομαι κανένα εδώ, όλοι άνθρωποι είμαστε.
      Με το ζήτημα των πολεμικών αποζημιώσεων έχω ασχοληθεί και δεν θέλω επί του προκειμένου να υπεισέλθω συγκεκριμένα εδώ. Γνωρίζω ότι ο γερμανικός λαός δεν τρέφεται μόνο με κουτόχορτο, αλλά κυρίως με άχυρο. Όμως πρέπει να δούμε σε σχέση με τις πολεμικές αποζημιώσεις κάποιες ουσιαστικές παραμέτρους:
      - Πώς μπορούμε να απαιτήσουμε επιστροφή του χρυσού που έκλεψε ή Βέρμαχτ από την Ελλάδα, όταν εκποιούμε το 85% των εγχώριων αποθεμάτων στους μαστροπούς - συμμάχους μας, σε μόνιμη βάση, μέσω του στημένου μηχανισμού αναίτιων αέναων δανεισμών - υπερχρεώσεων - πτωχεύσεων;
      - Πώς μπορούμε να απαιτούμε επιστροφή των κλεμμένων στο παρελθόν, όταν συναινούμε να μας κλέβουν σήμερα ασύστολα οι ίδιοι μπροστά στα μάτια μας; Η γερμανική κατασκευάστρια εταιρεία κατακρατεί με το έτσι θέλω 500 εκατομμύρια ευρώ ΦΠΑ από την λειτουργία του αεροδρομίου, χωρίς να τα καταβάλει στο ελλαδικό δημόσιο, ως οφείλει.
      - Πως μπορούμε να διεκδικούμε σχέσεις δικαίου, όταν τους αποδεχόμεθα ως νταβατζήδες; Η ανάθεση της κατασκευής του αεροδρομίου στην Hoch Tief έγινε για 118 εκατομμύρια ευρώ. Η εταιρία πλήρωσε 16 για την κατασκευή σε υπεργολάβους και τα υπόλοιπα τα έβαλε στην τσέπη της.
      Θέλουν οι ελλαδίτες σώνει και καλά γερμανική τεχνογνωσία; Πίσω από το σημαντικότερο γραφείο μελετών στο Βερολίνο βρίσκεται ο καθηγητής Σταύρος Σαββίδης, ως επικεφαλής των βασικότερων μελετών κτιριακών εγκαταστάσεων του 4ου Ράιχ στις αρχές της δεκαετίας του 90.
      Ας μιλήσω και για τον υποφαινόμενο, παρόλο που ξιπάζομαι συνεχώς τελευταία: Όταν οι Ιταλοί έρχονται σε αυτόν για την εκπόνηση της μελέτης της πρεσβείας τους στο Βερολίνο, για ποιο λόγο να πηγαίνουν οι ελλαδίτες στους γερμανούς; Ή δεν διαθέτει άξια παιδιά η Ελλάδα στο εσωτερικό;
      Για να μην μιλήσουμε για τα τορνάντο της Χοχ Τιφ, τα οποία καταρρίφθησαν μέσα στην έδρα τους και σε απόσταση 500 μέτρων από τα κεντρικά τους γραφεία από τις Ελληνικές οδοντογλυφίδες.
      Ναι, σπάμε τον τσαμπουκά των γερμανών μέσα στην έδρα τους, όχι διότι είμαστε μάγκες, αλλά διότι φοράμε τα Ελληνικά Χρώματα, τα οποία εκλήθησαν να επικρατήσουν παγκοσμίως. Όχι αυτά που φοράνε οι ελληνόφωνοι εφιάλτες δήθεν μάγκες του City. Αυτά που φοράνε αυτοί, που επισκέπτονται πότε - πότε και τα σκουπίδια της λαϊκής αγοράς για να βάλουνε τσουκάλι.

  14. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 03/07/2011 19:17:36

    ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΠΟΤΙΛΙΑ. ΚΑΤ΄ΑΡΧΑΣ Η ΛΕΞΗ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΣ ΜΕ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΣΕ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ! ΑΣ ΕΙΝΑΙ.
    ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΣΑΣ, ΕΝΙΣΧΥΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ, ΟΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΔΟΘΕΙ ΣΤΑ "ΤΣΙΡΑΚΙΑ" ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ. ΣΕ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΕΛΠΙΖΩ!
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΔΙΩΧΝΕΙ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ, ΕΧΩ ΝΟΙΩΣΕΙ ΣΤΟ ΠΕΤΣΙ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΤΗΣ!!!