16/02/2009 14:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δύο και ένα σενάρια διάσπασης της ΝΔ


______________________________________________________________________________________________
Το σενάριο της διάσπασης της Νέας Δημοκρατίας, μετά από αποχώρηση του Κ. Καραμανλή από το τιμόνι συζητείται όλο και εντονότερα μεταξύ υπουργών και βουλευτών. Υπάρχει ένα τμήμα «πούρων» καραμανλικών που ήδη διαμηνύουν αρμοδίως ότι δεν πρόκειται να μείνουν σε ένα κόμμα με αρχηγό την Ντόρα Μπακογιάννη. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο κ. Καραμανλής -εάν αποφασίσει να εγκαταλείψει το πλοίο- δεν πρόκειται να δώσει δαχτυλίδι κατά το μοντέλο Σημίτη-Παπανδρέου. Αντίθετα, θα κρατήσει ίσες αποστάσεις έναντι όλων των διεκδικητών της ηγεσίας.

Το ερώτημα είναι πώς θα γίνει η μετάβαση στη νέα εποχή, εάν υποθέσουμε ότι κάποια στιγμή θα γίνει. Εξετάζονται δύο σενάρια:

Σύμφωνα με το πρώτο σενάριο, ο κ. Καραμανλής θα παραδώσει την πρωθυπουργία στον κ. Γ. Σουφλιά ο οποίος στη συνέχεια θα προκαλέσει εκλογές. Μετά την ήττα και στη διάρκεια συνεδρίου θα αναμετρηθούν οι υποψήφιοι και οι ηττημένοι, ή ο ηττημένος, θα αποχωρήσουν από το κόμμα.

Σύμφωνα με το δεύτερο σενάριο, ο κ. Καραμανλής θα παραιτηθεί μετά την ήττα και δεν θα παρέμβει στις διαδικασίες του συνεδρίου που θα πραγματοποιηθεί, αφήνοντας τον εμφύλιο να εξελιχθεί.

Υπάρχει και ένα τρίτο σενάριο, το οποίο υποστηρίζουν όσοι εξαρτούν το πολιτικό τους μέλλον από την παρουσία του κ. Καραμανλή στην ηγεσία. Με βάση αυτό, ακόμη και ύστερα από ήττα ο κ. Καραμανλής θα παραμείνει αρχηγός κερδίζοντας νέα εντολή από το συνέδριο που θα του αναγνωρίσει ότι χάρισε στην παράταξη δύο νίκες και, άρα, μπορεί να διεκδικήσει μία τρίτη, όταν γίνουν ξανά εκλογές, ίσως με αφορμή την εκλογή προέδρου της δημοκρατίας την άνοιξη του 2010. Πολύ σύντομα, δηλαδή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 16/02/2009 16:01:39

    Σε όλα μέσα είμαστε!!! και έτσι και γιουβέτσι.
    Από πού προκύπτει ότι είναι παγιωμένη η ήττα του???
    Μήπως βιάζεσαι ή απλώς δεν σε νοιάζει κι' αν σκοντάψεις!!!

  2. Factorx avatar
    Factorx 16/02/2009 16:21:44

    Πόσο άσχετος μπορεί να είναι κάποιος που να νομ΄ζει οτι αν δεν εκλεγεί η Ντόρα θα μείνει στη ΝΔ; Για κάντε και καμ΄λια βόλτα στη βάση για να πάρετε χαμπάρι τι κλίμα επικρατεί. Μην κάθεστε μόνο στα κομματικά γραφεία

  3. Siopilos avatar
    Siopilos 16/02/2009 16:42:32

    H ανάλυση μοιάζει λίγο με τον χρησμό της πυθίας.
    "Εαν δεν βρέξει τότε μάλλον θα βγάλει ήλιο"

  4. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 16/02/2009 16:59:29

    Έστω ότι δεν δίνει δαχτυλίδι. Ποιος θα διεκδικήσει με αξιώσεις την ηγεσία της ΝΔ; εγώ δεν βλέπω κανέναν.

    Ο Σουφλιάς δεν θέλει.
    Ο Αβραμόπουλος θα ήθελε να γίνει νο. 2 με οποιονδήποτε νο.1. Ούτως ή άλλως είναι νερόβραστος. Για νο.1 δεν είναι τα δόντια του.
    Ο Πολύδωρας, ο Σαμαράς, ο Αλογοσκούφης, ο Μειμαράκης, ο Μανώλης, οι αιώνιοι λοχαγοί και δεν ξέρω γω για ποιον άλλον ακούστηκε φαίνεται ότι δεν μπορούν.

    Δυστυχώς θα δούμε την Ντόρα. Οι αντι-Ντορικοί έχουμε μία ελπίδα. Να κρατηθεί ο Καραμανλής (όποτε χάσει) στην προεδρία, να περάσουν μερικά ακόμη χρόνια και εντωμεταξύ να καθιερωθεί κάποιος από τους λοιπούς ως αξιόπιστος αντίπαλός της.

    Τώρα για διασπάσεις δε νομίζω. Πλέον έχουμε αρκετά μεγάλο δείγμα ότι αποσχίσεις από μεγάλα κόμματα αποτυγχάνουν πάντα (ΔΗΑΝΑ, ΕΡΚ, ΠΟΛΑΝ, ΔΗΚΚΙ, ΚΕΠ, ΔΠΕ, Φιλελεύθεροι, ΔημΑν). Η πιο πετυχημένη απόπειρα ήταν του Σαμαρά που άντεξε μερικά χρόνια και έφτασε μέχρι 8.7% στις ευρωεκλογές του 1994. Ακόμα και στην αντιπολίτευση ένα μεγάλο κόμμα έχει πάντα την προσδοκία εξουσία που δεν θέλει κανείς να τη χάσει για περιπέτειες.

  5. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 16/02/2009 17:46:44

    Να θυμηθούμε λίγο ότι καταστατικά για νέο αρχηγό ψηφίζουν εκτός των άλλων και οι βουλευτές. Επίσης επειδή ελέγχουν και αρκετό κομμάτι από τον μηχανισμό, το αριθμητικό τους βάρος είναι σημαντικό.
    Οι σημερινοί βουλευτές και οι συν αυτούς κομματικοί, καλούνται σήμερα να βρούν τον τρόπο ώστε να κρατήσουν τα κεκτημένα.
    Με ενδεχόμενες εκλογές τώρα, άσχετα άν οι επόμενες γίνουν σε ένα μήνα, 65 βουλευτές χάνουν την έδρα τους.
    Χωρίς εκλογές κρατάνε την έδρα τους, αλλά έτσι όπως έφτασαν τα πράγματα, δεν μπορεί να κρατηθεί η κυβέρνηση.
    Η μόνη λύση που κάθεται σήμερα περνάει μέσα από αλλαγή ηγεσίας, χωρίς εκλογές και προσπάθεια κάλυψης των απωλειών στην επόμενη διετία (με συμφωνία για τον Πρόεδρο).
    Η αφορμή μπορεί να είναι ένα μή καλό αποτέλεσμα στις Ευρωεκλογές.
    Τα σενάρια είναι ασκήσεις Γραμμικού Προγραμματισμού, ενώ στην πράξη γίνεται κάθε φορά το απλό και το σίγουρο.
    Η ανθρώπινος φύσις βλέπετε.

  6. Lakis avatar
    Lakis 16/02/2009 21:27:32

    Βρε παιδια,

    διαλυοντε ποτε οι "παραγκες";;;

    Και για το ΠΑΣΟΚ οταν βγηκε ο Βενιζελος στο Ζαππειο τη νυχτα των Εκλογων και αφησε μακακα τον Γιωργακη, τα ιδια λεγανε...

    Και λιγο μετα δηλωνει ο Γιωργακης ετοιμος να σωσει τη χωρα...

  7. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 17/02/2009 00:27:41

    Νομίζω ότι ο κόσμος να χαλάσει, δεν πρόκειται να φύγει ο Καραμανλής από αρχηγός.

  8. thanos avatar
    thanos 17/02/2009 04:44:18

    8-αγανάκτηση
    February 17th, 2009 at 12:27 am

    Δηλαδη με τα λεγομενα σου δεν θα παει στο TUFS?

    Κριμα και εγω ελεγα πως θα ειχαν καποιο οφελος οι Ελληνοπαιδες του BOSTON.

  9. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 17/02/2009 18:05:41

    Τι να τον κανει καλε το Ταφς;
    Αυτος δε μπορει απο το γλωσσοδετη, που του κρατα το στομα του πατσιαστο να αρθρωσει σωστα τις Ελληνικες λεξεις.
    Δεν ακουσατε πως επεξεργαζεται την Αγγλικη μεσα στο στομα του; σαν οδοντοκρεμα