#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/06/2012 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δύο ειδήσεις για τα ελληνοτουρκικά που προκαλούν ανησυχία



Ο Τούρκος υπουργός Εξωτερικών Αχμέτ Νταβούτογλου αναμένεται στην Αθήνα για επίσημη επίσκεψη τον Σεπτέμβριο. Αυτό προκύπτει από τη συνάντηση που είχε χθες με τον Έλληνα υπουργό Εξωτερικών Δημήτρη Αβραμόπουλο στην Κωνσταντινούπολη, στο περιθώριο της Συνόδου του ΟΣΕΠ. Ο κ. Αβραμόπουλος δήλωσε ότι είχε με τον κ. Νταβουτογλου "μία φιλική, εγκάρδια συνομιλία", αλλά χωρίς να μπουν "στην ουσία των θεμάτων".

Όπως όμως προκύπτει και από τις επίσημες δηλώσεις και από το διπλωματικό παρασκήνιο (μετά τις συνομιλίες Σαμαρά - Ερντογάν και Αβραμόπουλου - Νταβούτογλου) κατά την διάρκεια της επίσκεψης του Τούρκου υπουργού Εξωτερικών στην Αθήνα, θα προετοιμαστεί η "κοινή συνεδρίαση των υπουργικών συμβουλίων Ελλάδας- Τουρκίας στην Άγκυρα"(!!!).

Όπως είναι γνωστό η πρώτη κοινή συνεδρίαση των δύο υπουργικών συμβουλίων (ονομάζεται "Ανώτατο Συμβούλιο Στρατηγικής Συνεργασίας") έγινε στην Αθήνα τον Μάιο του 2010, αλλά η δεύτερη σε τουρκικό έδαφος δεν έγινε ποτέ και λόγω των αντιδράσεων για την πρώτη αλλά κυρίως λόγω της συνεχιζόμενης προκλητικότητας της Τουρκίας στο Αιγαίο.

Να υποθέσουμε λοιπόν ότι η νέα κυβέρνηση ακόμα δεν ανέλαβε και έχει βάσιμες πληροφορίες περί μειώσεως της τουρκικής προκλητικότητας; Μήπως επικράτησαν τίποτα μεγαθυμικές σκέψεις και σπεύδουμε να συμπαρασταθούμε στην γείτονα τώρα που τα έχει κάνει μπάχαλο στην Μέση Ανατολή;

Από την άλλη μεριά όπως διαβάζουμε στον "Χρόνο Κομοτηνής" αναμένεται σήμερα για επίσκεψη στο Μεγάλο Δέρειο του Έβρου ο αρχηγός των "Γκρίζων Λύκων", του Κόμματος Εθνικιστικής Κίνησης (MHP), Ντεβλέτ Μπαχτσελί. Στη συνέχεια θα περιοδεύσει μάλιστα σε Διδυμότειχο, Αλεξανδρούπολη, Κομοτηνή, Ξάνθη, Καβάλα και Θεσσαλονίκη.

Πέραν της ανθελληνικής δράσης των "Γκρίζων Λύκων" το κόμμα MHP υιοθετεί ακραίες απόψεις στην εξωτερική πολιτική, όπως ο ισχυρισμός του βουλευτή του  Ερκάν Ακτσάι, ότι νησίδες όπως το Φαρμακονήσι και το Γαϊδουρονήσι «είναι τουρκικά εδάφη από την εποχή του Σουλεϊμάν του Μεγαλοπρεπή».

Δεν έχει κανείς την απαίτηση μια νέα κυβέρνηση να τα προλαβαίνει όλα. Όμως η επίσκεψη Μπατχτσελί είναι προκλητική και πρέπει να αντιμετωπιστεί δεόντως.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. cummulus avatar
    cummulus 27/06/2012 09:33:59

    Δέν μπορῶ νά πιστέψω ὅτι κάτι τέτοιο τελεῖ ὑπό τήν ἔγκριση τοῦ ΑΣ. Ὁ Ἀβραμόπουλος κινεῖται αὐτόνομα, καί αὐτό εἶναι πρόβλημα. (ἤ δέν κινεται αὐτόνομα, καί αὐτό εἶναι μεγαλύτερο πρόβλημα)

  2. ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 27/06/2012 11:00:39

    ...ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΟΝ ΠΡΟΚΟΠΗ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ !!!

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 27/06/2012 12:48:49

      Δεν μου λες Τάκη, η Χρυσή Αυγή το πήρε χαμπάρι ή κυνηγά τίποτα βουλευτίνες;

      • ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ avatar
        ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ @ Factorx 27/06/2012 13:30:04

        ...ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΜΠΤΗ ΣΤΟ ΧΑΣΙΜΟ ΚΑΛΟΣ ΕΙΣΑΙ!!!!
        ...ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙΣ ΒΟΥΛΕΥΤΙΝΑ ΑΠΟ "ΑΝΔΡΟΥΤΣΟ", ....ΘΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΚΟΜΑ!!!

      • andreas avatar
        andreas @ Factorx 27/06/2012 18:34:42

        ΧΑΜΟΣ ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ...!!! ΑΓΡΙΑ ΥΠΟΔΟΧΗ ΤΟΥ ΜΟΓΓΟΛΟΥ ΓΚΡΙΖΟΥ ΛΥΚΟΥ ΜΠΑΧΤΣΕΛΙ! ΕΣΠΑΣΕ Ο ΚΛΟΙΟΣ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ...!!!!
        5:36 ΜΜ ΣΤΟΧΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΟΛΙΑ
        Όλη Ξάνθη αντηχεί από τα συνθήματα των Ελλήνόψυχων αυτή τη στιγμή που ΈΦΤΑΣΕ ο μπαχτσελί! Ο κλοιός της Αστυνομίας ήταν ασφυκτικός αλλά κάποια στιγμή σε κάποιο σημείο έσπασε και ΕΛΛΗΝΟΨΥΧΟΣ ΣΚΕΠΑΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΤΟ ΠΑΜΠΡΙΖ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΤΟΥ ΜΠΑΧΤΣΕΛΙ...!


        ΚΑΙ ΣΚΑΤΑ ΣΚΑΤΑ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΚΕΜΑΛ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ!

        Τα ΜΑΤ τον απομάκρυναν! Η πολιορκία του Μπαχτσελί στην ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΞΑΝΘΗ συνεχίζεται! ΣΕ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ...!!!!

  3. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 27/06/2012 11:25:31

    Ο Μπαχτσελί πριν μισή ώρα πέρασε τον Έβρο και ξεκίνησε την τουρνέ μαζί με όλα τα φασιστόμουτρα.

  4. elli avatar
    elli 27/06/2012 11:52:57

    Σε λίγο θα μας πούνε ότι πρέπει και να συμμαχήσουμε με την Τουρκία εναντίον της Συρίας επειδή της έριξαν το αεροπλανάκι που τελείως τυχαία πετούσε ανέμελο στην περιοχή!!!
    Οι καημένοι οι Τούρκοι που δεν έχουν δώσει ποτέ δικαίωμα και τα αεροπλάνα τους δεν παραβιάζουν ποτέ ξένους εναέριους χώρους!!!
    Μπράβο στους Σύριους! Μόνο εμείς είμαστε οι μακάκες που μας πηδ...νε και τους λέμε και περάστε!!!
    Ελπίζω η επίσκεψη του αρχηγού των γκρίζων λύκων να μην είναι έργο Αβραμόπουλου για να δείξει θέληση "καλής γειτονίας"!!!!!

    • Factorx avatar
      Factorx @ elli 27/06/2012 12:49:57

      Προγραμματίστηκε επί προηγούμενης κυβέρνησης, μην τα φορτώνουμε όαλ στη νέα

  5. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 27/06/2012 12:06:36

    Ο Μπαχτσελί δεν έρχεται λάθρα αλλά με τυμπανοκρουσίες. Είχε βγει αφίσα που ανήγγειλε την άφιξή του, υπάρχει και μάλιστα και πρόγραμμα επίσκεψης, το οποίο περιλαμβάνει και... αμέριμνες βόλτες σε Κομοτηνή και Ξάνθη. Και το ερώτημα είναι ποιοι αφ΄ ενός ποιοι, από την προηγούμενη κυβέρνηση, είναι αυτοί που του δώσανε άδεια εισόδου στη χώρα και αφ΄ετέρου γιατί μέχρι και εχθές δεν απετράπη η είσοδός του από τη νέα κυβέρνηση.

  6. m.s avatar
    m.s 27/06/2012 13:06:53

    γκρίζοι λύκοι και παρδαλά τσιουάουα !!
    αυτά είναι για την τουρκική εγχώρια κατανάλωση.
    γραφικός μέχρι παρεξήγησης.

  7. Factorx avatar
    Factorx 27/06/2012 13:30:33

    Λίγο μετά τις 10.30 το πρωί της Τετάρτης πέρασε τα σύνορα της Ελλάδος ο αρχηγός του κόμματος MHP Ντεβλέτ Μπαχτσελί επικεφαλής αντιπροσωπείας 22 ατόμων, για να ξεκινήσει την περιοδεία του στην Βόρεια Ελλάδα. Ο επικεφαλής των "Γκρίζων Λύκων" πρώτο σταθμό είχε το Διδυμότειχο, ενώ στις 12.30 το μεσημέρι αναμένεται στο Μεγάλο Δέρειο. Εκεί τον περιμένουν 80 περίπου Έλληνες μουσουλμάνοι και έχει στηθεί μία γιορτή. Θα επισκεφθεί τον Τεκέ στη Ρούσσα και μετά θα πάει στο Νομό Ροδόπης με πρώτο σταθμό τα Αρριανά.

    • ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ avatar
      ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ @ Factorx 27/06/2012 13:42:00

      ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΕΡΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΘΑ ΔΟΥΜΕ...........??
      Καταδικάζει τα εγκλήματα που διέπραξε ο Κεμάλ Ατατούρκ εναντίον των Ελλήνων της Μικράς Ασίας; Θεωρεί ή όχι ότι αποτελούν εγκλήματα πολέμου, εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας και γενοκτονία σε βάρος των συμπατριωτών μας;

      ...ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟΝ ΜΠΟΥΤΑΡΗ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ.........

  8. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 27/06/2012 13:40:41

    Ποιά σκοπιμότητα εξυπηρετούσε η πλήρης ταύτιση της Ελλάδας με την επίσημη νατοϊκή θέση περί καταδίκης (!) της Συρίας γιά την κατάρριψη του τουρκικού αεροπλάνου, ενώ το περιστατικό είναι αποτέλεσμα της προκλητικής νοοτροπίας από την οποία διαπνέεται η Τουρκία, νοοτροπία την οποία η Ελλάδα ζεί καθημερινά και στον εναέριο χώρο του Αιγαίου;

    • ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ avatar
      ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 27/06/2012 13:56:23

      Ο ΠΑΚΗΣ ΘΑ ΞΕΡΕΙ.........

  9. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 27/06/2012 14:06:45

    ...Δεν γράφω αυτά που σκέφτομαι, γιατί θυμώνω που τα σκέφτομαι και σίγουρα θα λυπηθώ να τα διαβάσω... Ας δώσω λίγο χρόνο να ξεθολώσει το τοπίο, ν΄αποσαφηνισθούν τα γεγονότα, γιατί κανένας μας δεν είναι πρόθυμος στα εθνικά, για μία ακόμα από τα ίδια της συνθηκολόγησης, της δουλικής υποταγής και της γραικύλικης ''συναίνεσης''........

  10. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 27/06/2012 16:59:43

    Πριν λίγη ώρα κατεύθασε στην Θράκη ο εκπρόσωπος του εθνικιστικού κόμματος των Γκρίζων Λύκων που είναι είναι γνωστή στο ευρύ κοινό η ρητορική μίσους που αναπαράγει το συγκεκριμένο κόμμα έναντι του Ελληνισμού και είναι γνωστές οι πρακτικές του εν λόγο κόμματος όπου στελέχη των Γκρίζων Λύκων συμμετείχαν το καλοκαίρι του 96 στις δολοφονίες του Ισαάκ και Σολωμού.

    Ποιός είναι ο ρόλος της επίσκεψης του Μπατχτσελί στην Θράκη;
    Μήπως η καθοδήγηση των σκληροπυρηνικών της μειονότητας που θα οδηγήσει στην αναμόχλευση ταραχών;

    Μήπως ο ερχομός του Αρχηγού των Γκρίζων Λύκων θέλει να οδηγήσει στην τουρκοποίηση της μειονότητας που με την σειρά της θα μας οδηγήσει στην Κοσσοβοποίηση της Θράκης;

    Μήπως όλα αυτά συνδέονται στην προσπάθεια κάποιων κύκλων που δεν θέλανε να εκλεγεί Χριστιανός βουλευτής στην Ροδόπη;;; (Ο Στυλιανίδης παραλίγο να μην εκλεγεί και έτσι ο Νομός της Ροδόπης δεν θα είχε Χριστιανό Βουλευτή).

    Το υπουργείο Εξωτερικών και η Εθνική Υπηρεσία Πληροφοριών δεν τα γνωρίζουν αυτά;

    Αν τα γνωρίζουν και έδωσαν άδεια είναι επικίνδυνοι,αν δεν τα γνωρίζουν είναι ακατάλληλοι.Θέλω να παρακαλέσω την επίσημη πολιτεία και τις αρχές να λάβουν όλα τα κατάλληλα μέτρα για την αποφυγή παρόμοιων επισκέψεων στο μέλλον.

  11. franc avatar
    franc 28/06/2012 10:44:48

    Αυτή τη δουλειά την κάνουν οι Τούρκοι εδώ και 50 χρόνια.
    Εχει ενταχθεί στις παραδόσεις μας πλέον. Αν σταματήσουν
    να το κάνουν σίγουρα θα μας λείψουν.
    Αληθεια στα Ιμια έχουν βάλει Τούρκικα γίδια? Η τουλάχιστον εισπράττουν ενοίκιο για βοσκότοπο?

  12. franc avatar
    franc 28/06/2012 10:51:12

    Πλάκα έχουν οι "αντιδράσεις τους" για την κατάρριψη του Φάντομ τους απο τους Σύρους. Ηταν ενα τέστ της Συριακής αεράμυνας... Κάτι σαν τους αφήσαμε να μας δείρουν για να ιδρώσουν... Αλήθεια τα αντίποινα που υποσχέθηκαν αν δεν τους ζητήσει συγγνώμη το Ισραήλ για την δολοφονία των 9 Τούρκων στο πλοίο για τη Γάζα, πότε θα τα κάνουν? Η μήπως ζήτησε συγγνώμη (κρυφά) το Ισραήλ και το Τούρκικο παζάρι έκλεισε? 9 Τούρκοι νεκροί=1 Ισραηλίτηκη συγγνώμη? Κατα τα άλλα μας γεμίζει δέος το μέγεθος της αναδυόμενης Περιφερειακής υπερδύναμης... (Και οι λίμπες άδειες που έλεγε η γιαγιά μου)