#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/12/2012 13:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δόση μαμούθ 52,5 δις ευρώ στην Ελλάδα



Μπορεί να ήταν αναμενόμενο μετά τις θετικές δηλώσεις υπέρ της Ελλάδας, όμως, η σημερινή ημέρα είναι σημαντική. Το Eurogroup πριν από λίγο αποφάσισε την εκταμίευση μέρους της δόσης των 44 δις ευρώ ήτοι 34,4 δις ευρώ. «Η συνεδρίαση ολοκληρώθηκε. Η εκταμίευση της οικονομικής βοήθειας έγινε δεκτή», είπε ο εκπρόσωπος του προέδρου Ζαν-Κλοντ Γιούνκερ. Τυπικά θα πρέπει να δώσει το σήμα και το ΔΝΤ, ωστόσο, θεωρείται πλέον σίγουρο ότι από τη Δευτέρα θα ξεκινήσει η εκταμίευση της δόσης ώστε να προχωρήσει η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών και να πληρωθούν κάποια από τα χρέη του δημοσίου.

Η επιτυχής διαδικασία της επαναγοράς, έστω κι αν υπάρχει ένα κενό που θα πρέπει να καλυφθεί, έβαλε την οριστική σφραγίδα στην εκταμίευση των 34,4 δις ευρώ ενώ τα υπόλοιπα χρήματα, δηλαδή άλλα 10 δις συν τα χρήματα για την επαναγορά, θα δοθούν σε άλλες τρεις δόσεις, πιθανότατα μέσα στο πρώτο τρίμηνο του νέου έτους. Συνολικά τα χρήματα που θα έρθουν στη χώρα είναι 52,5 δις ευρώ, μια δόση – μαμούθ που ελπίζουμε πλέον να πάνε για καλό.

Το στοίχημα της κυβέρνησης και της Ελλάδας είναι η ανάπτυξη και η ανάσχεση της βαθιάς ύφεσης. Οι επόμενοι μήνες θα είναι ιδιαίτερα κρίσιμοι.
Και μια επισήμανση για τον ΣΥΡΙΖΑ. Πριν μερικές εβδομάδες χαιρόταν που δεν πήραμε τη δόση. Τώρα τι θα κάνει άραγε; Θα πάει στο αεροδρόμιο να περιμένει τα λεφτά όπως οι οπαδοί των ομάδων τις μεταγραφές;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. καπα κλοκ avatar
    καπα κλοκ 13/12/2012 13:26:53

    Απο αυτη τη στιγμη ολα ειναι διαφορετικα. Τωρα θα μπορεσουμε να αξιολογησουμε τον Σαμαρα. Προσωπικα πιστευω οτι θα αφησει εποχη.

  2. Λιογκος avatar
    Λιογκος 13/12/2012 13:44:27

    Αλληλούια!

  3. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 13/12/2012 14:28:29

    οσον αφορα τη κατανομη της δοσης στο σκαι λενε οτι τα 10 δις της επαναγορας θα φυγουν αμεσα απο τα 34,4 οποτε αν προσθεσεις την ανακεφαλαιοποιση και τα λεφτα για ταεντοκα πολυ μικρο ποσο θα μεινει για τις οφειλες του κρατους στην αγορα.

    • ΝΙΚΟΣ Π avatar
      ΝΙΚΟΣ Π @ ΝΙΚΟΣ Π 13/12/2012 14:32:20

      2,8-3 δις τα εντοκα και 2,8 για να κλεισει το ελλειμα του προυπολογισμου

      • ΝΙΚΟΣ Π avatar
        ΝΙΚΟΣ Π @ ΝΙΚΟΣ Π 13/12/2012 14:33:14

        ανακεφαλαιοποιηση 16 δις

    • V avatar
      V @ ΝΙΚΟΣ Π 13/12/2012 17:15:49

      Α καλα, βαλανε τα 10 δις της επαναγορας μεσα στη δοση των 34.4. Παλι κοροιδα...

  4. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 13/12/2012 14:28:47

    τι ισχυει τελικα;

  5. Αλέκος avatar
    Αλέκος 13/12/2012 16:42:40

    Να δούμε όταν θα τελειώσουν τα ψέμματα ποιος θα φάει το ξύλο...

  6. VKAL6031 avatar
    VKAL6031 13/12/2012 16:58:30

    ΤΑ 52,5 ΔΙΣ, ΔΑΝΕΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Ή ΜΑΣ ΤΑ ΧΑΡΙΣΑΝ;
    ΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΗΜΟΥΝΑ ΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΛΑΙΜΟ, ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΝΕΟ ΔΑΝΕΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ. ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝΑΣΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΟΣΟ;

    • talos avatar
      talos @ VKAL6031 13/12/2012 18:33:41

      μεχρι να βάλεις μυαλο και να δεις τι εφταιξε και καταχρεωθηκες!!!
      ελεος πια!!!

  7. Ευρώ-σκεπτικός avatar
    Ευρώ-σκεπτικός 13/12/2012 17:34:36

    Όπως λένε δόση δηλητήριο... Τι νόημα έχει να δανείζεσαι το αντίστοιχο περίπου του 30% του ΑΕΠ για να ανακεφαλαιοποιησεις τις τράπεζες όταν αυτό θα έπρεπε να γίνει χωρίς νέο δημόσιο δανεισμό κατευθείαν από το EFSF? Σε κάθε περίπτωση οι τράπεζες στην εποπτεία τον δανειστών θα πάνε... Αν βεβαια είχαμε πατριώτες στη κυβέρνηση όταν "διαπραγματευόμαστε" το PSI (και όχι τους Παπαδημους, Βενιζέλους και τους υποστηρικτές τους) οι ελληνικές τράπεζες θα έπρεπε να είχαν εξαιρεθεί από το κούρεμα για να μην είναι το PSI δώρων άδωρον με την επιπλέον επιβάρυνση του δημοσιου (δηλαδή των φορολογουμενων συνήθων υποζυγίων). Ας σοβαρευθούμε λοιπόν και ας αφήσουμε τους χαζοχαρούμενους πανηγυρισμούς...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ευρώ-σκεπτικός 13/12/2012 18:24:43

      Εξαιρεσεις παρομοιου τυπου δεν στεκονται στα ευρωπαικα δικαστηρια.
      Η κυβερνηση σημερα δεν αποζημιωνει τους μικροομολογιουχους που εχασαν λεφτα για να μη γινουν προσφυγες ξενων.

      • Ευρώ-σκεπτικός avatar
        Ευρώ-σκεπτικός @ ψυχραιμια 13/12/2012 22:10:41

        Τα ομόλογα πριν το PSI υπόκειντο στο Ελληνικό δίκαιο.

        • sanderson avatar
          sanderson @ Ευρώ-σκεπτικός 13/12/2012 23:10:23

          Ισχύει.

  8. Κώστας Κοντοθανάσης avatar
    Κώστας Κοντοθανάσης 13/12/2012 17:51:05

    Ο Σαμαράς κρατάει την Ελλάδα στην επιφάνεια, αλλά δυστυχώς δεν τον βοηθεί η ομάδα του. Αντέχει όμως και ανέχεται τα πάντα ο λαός διότι καταλαβαίνει τις προσπάθειες του προέδρου. Για τον απλό Έλληνα και τις θυσίες του, πρέπει να προμαχήσουν και οι υπουργοί, μόνο ο Αντώνης δεν φτάνει. Όσοι μπορούν! Οι "ύπνοι" και οι ανίκανοι πρέπει να φύγουν από την κυβέρνηση ΑΜΕΣΩΣ.

  9. καπα κλοκ avatar
    καπα κλοκ 13/12/2012 18:23:47

    Δεν βρισκετε τιποτα θετικο να σχολιασετε; ολα μαυρα τα βλεπετε; Αναρωτηθειτε γιατι το 2008 καιγαμε την Αθηνα διαδηλωνοντας χωρις να ξερουμε το λογο. Μας εφαγε η γκρινια, δειτε το θετικα και ολα θα πανε καλα.

  10. firiki2010 avatar
    firiki2010 13/12/2012 19:06:45

    52,5 δις ;;; Δεν είναι τόσα, κι αν είναι τόσα δεν θα μας τα δώσουν. Κι αν μας τα δώσουν θα μας τα πάρουν πίσω με τόκους κι επιτοκια. Κι αν τα επιτόκια είναι χαμηλά έχουν άλλα σκοτεινά σχέδια για να μας πάρουν τα λεφτά μας, μαζί με τα πετρέλαια μας, τα σπίτια μας, τον ηλιο μας κλπ Και στο κάτω -κάτω αφού παίρνουμε 52,5 δις γιατί δεν παίρνει πίσω η κυβέρνηση τα μέτρα των 11,5 δις και να δώσει επιτέλους και καμμιά αύξηση ή κανένα επίδομα τυφλότητας; Κι αν τέλος πάντων είναι για 52,5 δις να βγούμε από την βολεψη μας και να μετατάξουμε 1000 σκληρά εργαζόμενους πανάξιους εργαζόμενους από τους ΟΤΑ ( αυτό το αγλάϊσμα της Ελληνικής Πολιτείας) να μας λείπει ! Σιγά το ποσό !
    Έλεος !

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ firiki2010 13/12/2012 21:04:11

      Λοιπόν επειδή διαφωνώ με τις προτάσεις σου, να φτιάξουμε μια 300μελή επιτροπή με ωριαία αμοιβή και ισόβια σύνταξη, η οποία να αναλάβει να προκηρύξει διαγωνισμό για την πρόσληψη 10000 δημοσίων υπαλλήλων για να στελεχώσουν ένα νέο φορέα με αντικείμενο τη διαβούλευση για τον τρόπο διάθεσης των 52,5 δις (όσων θα απομείνουν δηλαδή)...

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ TARAMAS 13/12/2012 22:12:50

        10.000 μόνο; Ετσι θα καταπολεμήσουμε την ανεργία;;;; Βάλε κάτι παραπάνω ! :)

  11. Χριστίνα avatar
    Χριστίνα 14/12/2012 11:17:06

    Αφού είναι τόσο καλοί και μας αγαπάνε και είδαν ότι είμαστε καλά παιδιά και κάνουμε όλες τις δουλειές και σκούπισμα, και ξεσκόνισμα, και σφουγγάρισμα, πετάμε όλα τα σκουπίδια εκτός απο τα άχρηστα αντικείμενα καθότι παλαιοπώλες και ότι περισσεύει το βάζουμε κάτω απο το χαλί με τη γνωστή λογική ''όσα βλέπει η πεθερά'' γιατί αντί να μας δανείσουν δεν μας κόβουν απο αυτά που τους χρωστάμε ; Οχι τα δικά μας αυτά πέθαναν τα δικά τους αυτά που κρατάνε και βάλανε την κΑγκελα να κάθεται πάνω μήπως και φύγει κανένα χαρτί;

    Συνήθως όταν κάποιος θέλει να επιβιώσει κοιτάει να μειώσει το δανεισμό και όχι να τον αυξήσει .... Αλλά είπαμε η Ελλάδα έχει την παγκόσμια πρωτοτυπία και στα νέα οικονομικά... εκτός απο την Νέα πνοή στην πολιτική, την Νέα Τάξη πραγμάτων , τους Νεο άστεγους κλπ .